lNSE. agazijn ingen. Goes, No. 102 Zaterdag 29 Augustus 1908. Vierde Jaargang. *OES. «e Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Bü dit immer behoort beu Biftoepl. [63, Goes 'Woning, s gearriveerd oesmet. IEUW! 611' abrikaaf. rdsfraat 195 A. s Zondags. van Effecten. hendrikse. katholiek orgaan voor de zeeuwsche eilanden. Uit den Goeschen Raad. UIT ZEELAND. 3UDELING. Itanden te GOES, [akkennis onnoodig. rsoneia wordt niet ïypotheek gevestigd (Groene Jager". [meest luxueuze ?1) ik steeds het >ede consumptie nd publiek be- u en ander zoo n te verhinderen STUS tot en met P dam. de persoon, hef lokaal Ie ver- 3 avonds 8 uur. Men betalen. mimmm cling f i.-. pr. f 2.—. geld lorgtocht. iet hotel de Kinderen Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Ongetwijfeld ter oorzake der kermis was er bij het publiek weinig belangstelling voor hetgeen gisteravond onze vroede vaderen in den Raad zouden bespreken en beslissen, onze gemeente teil zegen: op de „publieke" banken was geen enkele plaats bezet. Een gegons van stemmen, een. geroe zemoes van geluiden: bellen, orgels en andere klankvoortbrengende instrumenten drong door in de Raadzaalmaar 't deer de niemendal. Integendeel, de kermisjool buiten scheen 'n enkele maal over te slaan in de Raadzaal zelve. Zoo, t.oen do jongste wethouder, mr. de Witt Hamer het raadslid Dekker, die een kleine sarcastische opmerking maakte over den Oostsingel waarvoor dhr. Dekker nog al eens 'nlans breekt ge moedelijk toevoegde, dat hij deze zaak maar eens moest laten behandelen door ,,'t 14e Raadslid". Zoo noemt zich, lezers, de Raadover- zichtschrijver van „de Zeeuw". De heer Dekker uit z'n pruik, gaf ten antwoord, dat hij den raad van den jong- sten wethouder niet zal opvolgen, omdat hij niet in diens dienstbetrekking staat. De heer Dekker had anders even ge moedelijk den heer Hamer het adres van dezen 14en kunnen verzoeken. Een ander moment was, toen de heer H o 11 m a n n er op aandrong, dat er behalve dreggen ook zwemgordels aan wezig zouden zijn, waar die behooren. De heer Hollmann gaf dit verhaal Hij had voor eenige weken een kind in de Haven zien vallen. Het werd gelukkig nog gered, doordat de dreg even in het kousje haakte. Anders De heer Holl mann verklaarde de zwemkunst machtig te zijn. Hij zou dan wel ter hulp zijn ge sprongen, maar hij wasbenauwdbe nauwd met het oog op den bodem en den modder. Daarom wilde hij ook zwemgor dels aanwezig zien. Want, zei hij, anders verlies ik misschien zelf m'n leven, en dat doe ik niet voor een ander. Precies: 'tis beter .voor 'tvaderland te leven, dan voor 'tvaderland te sneven,! Doc.h ter zake. Feitelijk was alleen belangrijk punt 2 een voorstel van dhr. Hollmann, om in de verordening op de heffing van school geld in het artikel, dat betrekking heef t op plaatsing van schoolkinderen te schrap pen de alinea, waarin B. en W. gerech tigd worden onvermogende kinderen toe te laten op school B zonder betaling van schoolgeld. Bij een vorige discussie, naar aanlei ding van een voorstel-Hollmann, om aan dhr. Goedbloed, onderwijzer aan school C, f 100 subsidie te geven, dewijl het aan tal leerlingen aan school C onvoldoende» was om aanspraak te geven op de ver hooging, was gebleken, dat 'op school B 59 niet-betalende kinderen gaan, die dus op school C thuis behooren. Waren deze op school C geweest, dan waren er daar genoeg om dhr. G. aan spraak te geven op f 100 verhooging. Aan dezen zonderlingen toestand wilde de heer Hollmann door zijn voorstel gisteravond een einde maken. B. en W. intusschen adviseerden het voorstel-Hollmann te verwerpen, in hoofd zaak omdat, indien aan B. en W. het recht ontnomen zou worden, onvermo gende kinderen op school B toe te laten gelijk de heer v. d. B o u t in liet licht stelde de gemeente op groote kosten zou kunnen worden gejaagd door de even- tueele noodzakelijkheid school C uit te breiden, waar nog bij komt, dat bij een ontstane vacature aan school O door over plaatsing naar school B van een zeker aantal leerlingen een onderwijzer aan, school C zou kunnen worden uitgespaard. Nu waren er twee stroomingendie van B. en W., gesteund door den heer Fran sen van de Putte, en die van den heer Hollmann, gesteund door de» heer Terapcrman, die het allerverst ging door te willen terugroepen de lang vervlogen tijd der standenscholen, door op school A uitsluitend vermogende, op B uitsluitend minvermogende en op C uitsluitend onvermogende kinderen te plaatsen. De Rechtsche Raadsleden, de heeren Dekker, Donner en v. d. Ven steunden: M voorstel-Hollmann, omdat zij in dit voorstel het beginsel vonden uitgedrukt, dat de ouders zeiven zooveel mogelijk het. onderwijs hunner kinderen hebben te be talen hierin, dat voortaan geen kinderen op school B kosteloos worden toegelaten, wier ouders het geheel of gedeeltelijk be talen kunnen ('t schoolgeld op school B bedraagt slechts 20 cent per maand). Het voorstel van dhr. Hollmann werd ten slotte overeenkomstig het advies van B. en W. verworpen met 7 stemmen. (Vóór stemden de heeren Hollmann, v. d. Ven, Dekker en Donner. Wc krijgen alzoo aan school C geen kleine klassen en dure leerkrachten, waar wel iets voor te zeggen valt. De heer De Witt Hamer merkte nog op, dat de op te richten school van de Her vormden de meeste leerlingen zal trek ken van school B; en indien dan geen leerlingen van de overbevolkte school C naar B mogen worden overgeplaatst, dan zou de gemeente geen voldoende plaats hebben voor de onvermogende leerlingen op school C, en moeten bijbouwen. De lezer zal nu wel genoeg, hebben van B en C, die langzamerhand de gedaante van een algebraïsche formule gaan aan nemen. Alleen nog dit: Men heeft gesproken over de oprichting eener school van Her vormde zijde en de heer Donner sprak zelfs van de oprichting eener R. K. bij zondere school. Daar ging wethouder Hamer een licht op. \Yacht, overwoog hij mogelijk, aan christelijke zijde is men principieel ge noeg om alle o-f nagenoeg alle kinderen, dan naar die op te richten bijzondere1 scholen te zenden. De meesten zouden gerecruteerd wor den uit school B, en die zou dan wel eens danig kunnen worden „leeggepompt". En wanneer we dan geen kinderen van school C zouden mogen overbrengen, zou B zijn bestaansrecht langzamerhand wel eens kunnen gaan missen. Dat het eenmaal zoover komen zal dat Goes het slechts met twee openbare scholen zal kunnen stellen, hopen we van harte. En die mogelijkheid is o.i. niet uitgesloten. En hiermee basta. Het overige behandelde was kleingoed, waarvan men in het. raadsverslag kan snoepen. Argus. Gemeenteraad van Goes. In de raadsvergadering van Donder dag onder voorzitterschap van den heer; Burgemeester waren de heeren v. d. Leeuw on Pilaar met kennisgeving afwezig. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Het voorstel van den heer Hollmann kwam alsnu in behandeling. Het strekt om te laten vervallen de bepaling, dat op school B van ouders, die naar het oordeel van burgemeester en wethouders onvermogend zijn, geen schoolgeld zal worden geheven. De heer Hollmann motiveerde dit voor stel o. a. met de bewering, dat door deze wijziging burgemeester en wethouders van een last en een moeilijke taak ont heven zouden worden. In hun (afwijzend) advies zeggen B. en W„ dat die ontheffing van last en moeite vrijwel denkbeeldig is, terwijl het doen vervallen dier bepaling zeker niet in het belang der gemeente kan genoemd worden. Voor een regelmatige verdeeiing van leerlingen in verband met de aanwezige leerkrachten, waarvan er bij de oprich ting eener nieuwe Christelijke school, „wellicht enkele gemist konden worden", achten B. en W. het zeker gewenscht dat zij de bevoegdheid behouden om op school B onvermogende leerlingen toe te laten. Ook met het oog op de mogelijkheid, dat oudei's van leerlingen van school B financieel zoo achteruittgaan, dat zij dat schoolgeld niet meer op kunnen brengen, advisoeren B. en W. het voorstel van den heer Hollman te verwerpen. De heer Donner acht de argumenten van B. en W. voor de verwerping van l voorstel zeer zwak. B. en W. meenen dat de stichting eener 2e chr. meer schade zal doen aan school B dan aan school C. Spr. echter meent dat alle scholen min of meer door die school zullen getroffen wor- 1 den. Het is onbillijk leerlingen van school C naar school B te brengen en zie dan nog vrij te stellen van betaling. Het schoolgeld', is toch al laag genoeg: 20 cent per maand. Op de chr. school betaalt ook de arme 10 cent per week voor zijn kind. Evenals voor voedsel is de ouder verplicht voor onderwijs van zijn kind te zorgen. Hieraan wordt tekort gedaan door de verordening die toestaat de kinderen van C naar B te brengen, zonder den plicht om te betalen. Spr. vreest dat op den duur classificatie commissies en schoolhoofden in groote moeilijkheden zullen komen door de be staande bepaling. De Voorzitter merkt op dat B. en W. niet alleen school B maar ook school C in de toekomst gevaar zien loopen voor overbevolking op school C; de aanvragen om kosteloos onderwijs vermeerderen. Is er geen ruimte meer, dan zullen wij moe ten bouwen, duren grond koopen, en aan school B komt steeds meer ruimte. De heer Donner waarschuwt tegen profeteeren; inzake toeneming van 't ge tal leerlingen op school E is dat ook ge daan en 'tis glad anders uitgevallen. Er komt misschien wel eens een R.-K. school en dan zal men ook daardoor ontvolking krijgen. De heer v. d. Bout zegt, dat bij B. en W. heeft voorgezeten 't bezwaar dat, waar op B en C 3 klassen voor elk leerjaar zijn, en er onder de tegenwoordige ver ordening kans bestaat die 3 twee te doen worden, men dan een onderwijzer kan missen; welke kans vervallen zou, wan neer 't voorstel-Hollmann werd aange nomen. De heer De Witt Hamer gelooft ook, dat meerdere scholen meerdere leerlin gen aan de bestaande zullen onttrekken. Men zal dan krijgen kleine klasjes en dure leerkrachten. De heer Dekker meent, dat B. en W. het recht om leerlingen van C naar B over te plaatsen alleen hebben bij onver mogendheid, doch niet bij overbevolking, en niet als er een onderwijzer door kan worden uitgespaard. De heer Fransen v. d. Putte waar deert de goede bedoeling van den voor steller: te waken voor overmatige toe passing der verordening, doch hij eerbie dige ook 't bezwaar van B. en W. op de practijk gegronddaarom tracht spr. heide gevoelens te vereenigen door den voor steller in overweging te geven bij de 3c alinea deze clausule te voegen: Bij uit zondering kunnen ook leerlingen van school C kosteloos op school B worden toegelaten. Op die wijs blijft 'teen uit zondering. De heer T e m p e r m a n wil nog ver der gaan dan de voorsteller. Het behoo ren de drie scholen te blijven, gelijk 't van den beginne was, A voor meer-, B voor min-, C voor onvermogenden. Dit is 't zui vere standpunt en hij stelt in dien geest een amendement voor. De heer Hollmann neemt dit over en verdedigt nader zijn voorstel uit het oog punt der billijkheid. Er gaan op school B kinderen van niet-betalende minvermo genden. Hetgeen B. en W. verlangen gaat moeilijk, de commissie van classificatie kan moeilijk splitsen; de gemeente is ook geen philantropische inrichting; 59 niet- belalende leerlingen op school B is ook geen uitzondering meer, gelijk B. en W. bedoelen. Het is geen kleinigheid. Het aantal leerlingen zal, naar spr. gelooft, bij oprichting der Herv. school niot ver minderen. Kinderen van Chr. ouders gaan nu reeds ongeveer allen op de Chr. school. De Itaad neme het voorstel aan; ook de strijd tusschcn de hoofden der scholen, wie de meeste leerlingen heeft, zal er door ophouden. De heer De Witt Hamer laat de kwestie van beginsel er buiten, doch plaatst zich op 't standpunt der wet. Deze laatste vordert dat de overheid neutraal onderwijs geve. Zorgt nu de gemeente niet dat bij overbevolking aan school C de kinderen naar school B gaan, dan moet zij uitbreiden, en kan dat niet, dan drijft zij die kinderen indirect naar elders, en dan protegeert de overheid in strijd met de wet de chr. school. Spr. staat lijn recht tegenover den heer Donner hierin, dat niet de ouders voor 't onderwijs hun ner kinderen hebben te zorgen, maar de Staat en alle onderwijs in al zijn geledin gen kosteloos worde gegeven. Na nog eenig geschermutsel merkt de heer Dekker op, dat dit een van de "moeilijkste voorstellen is waarover hij ooit te beslissen kreeg. De oorspronkelijke be doeling was dat er zouden zijn 3 stan denscholen de rijken-, de minvermogen den- en de armenscholen. Maar dat is d© bedoeling der verordening niet. Het doel van 't voorstel is dat de toevloed van niet-betalende schoolkinderen op da school die betaling van schoolgeld vor dert, vermindert. Nu de heer Hollmann echter 't voorstel-Temperman overneemt, dat in beginsel de standenscholen decre teert, zal spr. tegen dat voorstel moeten stemmen. De heer Hollmann neemt na deza toelichting de toevoeging van 't voorstel- Temperman terug. Zijn voorstel wordt hierop verworpen met 7 tegen 4 stem men. Voor: Donner, Dekker, v. d. Ven en Hollmann. Achtereenvolgens worden hierop goed gekeurd de voorstellen tot: Wijziging der verordening betrekkelijk de straten enz., inwilliging op adressen van M. Buitendijk ter verkrijging van ge meentegrond in erfpacht; en J. H. Jacobs, om vaststelling van rooilijn en peil voor te bouwen woningen aan den 's Heer Hen- drikskinderendijk. De heer Donner vraagt bij de behan deling van de wijziging even genoemd, waar de jongelui die in de straten geen voetbalspel meer mogen uitoefenen, 't dan wel mogen doen. De Voorzitter wijst op 't Stoof- weitje, doch dit zou uit de pacht moeten komen en dan bij raadsbesluit aan dein publieken dienst moeten worden ont trokken. De heer Donner wijst op 't terreintje bij den Ouden Singel. De Voorzitter merkt op, dat daar de bewoners van Oostsingel en Bergpad passeeren en er dan een afsluiting moet komen. De heer Dekker zegt dat voor de Oostsingelbewoners dal al heel onaange naam zou zijn. De heer De Witt Hamer zegt dat de heer Dekker aan 't 14e Raadslid moet zeggen er maar eens over te handelen, De heer Dekker antwoordt, dat hij niet in dienstbetrekking van. den heer Hamer staat, en hij zich derhalve met de overbrenging van zijn boodschap niet kan belasten. Benoemd wordt tot assistent bij het onderwijs in het handteekëneu aan de avondschool voor ambachtslieden, cursus 1908—1909, de heer F. G. C. Rothuizen. Aanvragen inzake afschrijving van belas tingen worden ingewilligd. Daarna wor den vastgesteldde gemeenterekemng over 1907 in ontvang f 127397.215; uitgaaf f 125042.39goed slot f 2354.82sde re kening van hot Burgerlijk Armbestuur over 1907, in ontvang f 78765.145, uitgaaf f71657, goed slot f7107.765, en de reke ning van het Gasthuisbestuur over 1907 in ontvang f 16249.55s, en in, uitgaaf f 15555.075, goed slot f 694.48. Aanbie ding geschiedt van de gemeentebegrooting voor 1909, bedragende in ontvang en uit gaaf f 115186.16s. Afwijzend wordt be schikt op het verzoek van de Hoofden der scholen A, B en C om verhooging van jaarwedde. Aan C. Schrijver wordt toegestaan pach ting van het Ravelijn ad f 125 's jaars. Bij de rondvraag vestigt de heer Holl mann de aandacht op het gevaar voor- verdrinken in de Kade, bij afwezigheid van zwemgordels, voor eventueele redders van jeugdige drenkelingen; en klaagt de heer Donner over willekeurige toepassing van ark 47 der Brandweerverordening, dat vrijstelling van boete na brand be looft aan hen, die vertoefden huiten bet gehoor van het klokgelui; terwijl toch een spuitgast, die van Zaterdag tot Maandag buiten de stad vertoeft, reeds eenmaal wegens afwezigheid bij brand beboet werd. De Voorzitter deelt mede, dat uitstedig- heid een rede van vrijstelling is, en dat bij den jongsten brand geen enkel pro cesverbaal wegens afwezigheid is opge maakt. De aandacht van B. en W. op beide quaestiën wordt door den Voorzitter toe gezegd. Daarna gaat. de verg. uiteen. Goes. Bij de veiling van de stoomhout- zagerij „La Vitesse" heeft, zooals reeds gemeld, de vroegere directeur die zagerij met al de machines, behalve de stoom machine, gekocht. Binnen enkele weken zal die houtza gerij, met hetzelfde personeel dat er vroe ger aan verbonden was, weer in werking komen. Toen hedenmorgen aan 't pakhuis va,n firma, W. D. enkele wagens met bestel- goed, kruidenierswaren enz. gereed ston den om te vertrekken, werd een der paar den plotseling schichtig en sprong achter uit, waardoor de wagens met elkaar in botsing kwamen en er een omsloeg, waar door de kruidenierswaren door elkander rolden. De azijn en stroop spoelden in, d© goot en de lucifers lagen onder do; lichamen der paarden te branden. Middelburg. Gistermorgen te 11,35 arri veerde alhier Z. K. H. de Prins! der. Neder landen tot het brengen van een bezoek aan den Groothertog van Mecklenburg. Aan het station waren ter begroeting aan wezig de heeren mr. H. J. Dijckmoester, commissaris der Koningin en jhr. M. v. d. Brandeler, burgemeester van Middelburg. Z. K. H. was vergezeld van zijn' adjudant jhr. Van Suchtelen Van der Haëre. Per gereed staand rijtuig vertrok de Hooge bezoeker direct naar Domburg, naar het, Strandhotel, op het terras waar-van de groothertog zijn gast hartelijk verwel komde. Dadelijk na aankomst werd in het hotel de lunch gebruikt, waaraan de Prins met den groothertog en beider adjudanten deel namen. In de eetzaal was op de plaats van den Prins door Hollandsche dames een bloeni- versiering aangebracht. De Prins vertoefde geruimen tijd op het terras en genoot van het fraaie uitzicht, Om 3 uur bracht de Prins, vergezeld van den groothertog, een vriendelijk bezoek aan dr. Mezger. Daarheen wandelden de vorstelijke bezoekers door de Manteling. Na dit bezoek wandelden de Prins en de Groothertog naar het huis van den burgemeester van Domburg, waar de beide vorstelijke personen eenigen tijd vertoef den. Te vier uren brachten Prins Hendrik en de Groothertog een visite aan de Prin ses van Saksen.Meiningen in het Bad- Hotel. Te 5 uur werd in liet Strandhotel de thee gebruikt. Ilet. weder hield zich uitstekend. De Prins vertrok om zes uur weer1 langs denzelfden weg als hij kwam. Te 7.04 keerde Z. K. H. van Middelburg per gewonen trein, waarin wieder het extra eerste klasse rijtuig werd geplaatst, naar Het Loo terug. De trein werd gelreden door twee locomotieven. Een talrijk pu bliek was op het Stationsplein en in de stationsstraat aanwezig, welke hem luid© toejuichten, waarvoor Z. K. H. vriendelijk dankte. Burg. en Weth. stellen aan den raad voor niet te besluiten tot op richting eener school voor zwakzinnige kinderen. De aanbeveling van het college van curatoren van het gymnasium ter benoe ming van een leeraar in de Hoogduitsche taal bestaat uit de heeren A. Petermeyer, benoemd leeraar aan de R. H. B. S. al hier, en H. W. Rutgers te Heidelberg. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft opnieuw een adres aan den ge meenteraad gezonden inzake de verzeke ring tegen werkloosheid. Adressanten dringen er op aan, dat door den Raad spoedig maatregelen worden getroffen tot regeling van den steun van gemeentewege, opdat de-vakvereenigingen, wier leden het meest te lijden hebben van dit maatschappelijk kwaad, in hun pogingen om spoedige hnlp te verschaf fen, niet worden teleurgesteld. Maandag 31 Aug. a.s. zal ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, des namiddags om 12 uur, door de troepen alhier in garnizoen, een groote parade op het Molenwater worden ge houden, welke zal worden gecomman deerd door den kapitein K. G. A. Muller, die de troepen aan den waarnemend com mandant van het 2e bat. 3e reg. inf. den, kapitein jhr. A. F. van Spengler, zal pre- senteeren. Vlissingen. Ter gelegenheid van den jaardag der Koningin zullen des avonds de visschersvaartuigen in de Rellamykad© a giorno worden verlicht en een concert worden gegeven door „Ons Genoegen". Pogingen zullen worden aangewend om een vuurwerk, dat de badcommissie voor nemens is aan het strand te doen ontste ken, op den Boulevard bij het standbeeld van De Ruyter te doen plaats hebben. Ook is besloten de tienjarige regeering

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1