BINNENLAND UIT ZEELAND. Eerst tegen middernacht gelukte het ver dere uitbreiding paal en perk te stellen. Latere berichten over 't aantal der in asoh gelegde perodelen, meest houten' woningen, winkels .enz. va.rieeiion lusschen de 3000 en 6000. 3000 families meest Muzelmanscbe. zijn dakloos. De verwarring op de plaats dei- ramp was onbeschrijfelijk. Mannen, vrou wen en kinderen stormden met paarden', honden en andere huisdieren door de bran dende straten dn zochten vergeefsch een uitweg. Velen kwamen in de vlammen om, voor namelijk vrouwen en kinderen, doch ook soldaten en brandweerlieden. Nederland en Venezuela De heer De Reus geïnterviewd. De heer De Reus, de gewezen Ned' w- landsche gezant t.e Caracas, Maandagmid dag in het hotel „De Twee Steden" aange-i komen, is door do ,,N. Crt." geïnterviewd. Belangrijk was hetgeen de heer Do Reus ons mededeelde omtrent, de publi catie van zijn schrijven aan de Veroeni- ging „Hou en Trouw". Die publicatie, zeide hij, was geheel buiten zijn voorkennis en goedkeuring go sc.hied. Men had hier mei een onbe grijpelijke en onverantwoordelijke indis cretie |e doen. Het bestuur had zijn brief, die louter bedoeld was om lot particu liere inlichting Ie strekken, zonder hem vergunning daartoe Ie vragen, in zijn ge heel gepubliceerd. En toen die publicatie éénmaal was geschied, zoiul hel hem een brief naar Caracas, waarin hem zeer hof Lelijk te kennen werd gegeven, dat zijm brief het. bestuur zoo belangrijk en ge wichtig was toegeschenen, dal hel zich de vrijheid had veroorloofd, dien in zijn geheel openbaar te maken! Hoe de publicatie in het. orgaan van „Hou en Trouw" lor kennis van presi dent ['astro was gekomen, wist de heer De Reus niet te zeggen. Hij veronderstelde, dal een der in Nederland geaccrediteerde Venezolaansche consuls het stuk aan zijn regeering had doen toekomen. In Castro's verbolgenheid over het be wuste artikel is echter niet de voornaam ste reden van hel geschil Ie zoeken. Wan neer de verhouding tusschen Nederland en Venezuela geheel bevredigend ware ge weest, dan had Castro vermoedelijk ge daan of hij van niets wist. Maar reeds in Mei, dus vóór hel artikel nog in Venezuela bekend kon zijn, had Castro's optreden tegenover Curasao een aanvang genomen. De naaste redenen voor dit onwelwil lend, om niet te zeggen vijandig optre den zijn in Nederland bekend; omtrenl de dieper liggende wenschle do heer De Reus zich niet uil te laten. Waar hij, zich anders, Ier wille van zijn land wellicht had welen in Ie too rnen, daar liet Castro zich onder de ge geven omstandigheden geheel door zij.il impulsief karakter beheerschen; en wan neer hij een maatregel neemt, dan komt hij er nooit op terug. Met Castro verkeerde de heer De Reus persoonlijk op den allerbesl.cn voel. Zeer kort vóór het berucht incident was hij hem nog tegengekomen in zijn rijtuig mei zijn secretaris-generaal. Eu toen had de president hem nog op de vriendelijkste wijze toegewuifd. Omtrent den persoon van Castro on zijn politiek ondervraagd, verwees de heer De Reus naar de beschrijvingen, welke herhaaldelijk van hem zijn gepubliceerd en naar zijn bewusten brief, waarin de Venezolaansche toestanden Voldoende slaan geschilderd. Van een revolutionaire partij - althans in Venezuela - is geen sprake. In Vene zuela bestaat alléén Gastro en alles liuigl voor hem. Populair is hij ongetwijfeld niet, maar men is bevreesd voor hem. Alle tegenstanders en revolutionaire leiders zijn door hem het land uitgejaagd. Het Venezolaansche leger heeft - voor zoover de heer De Reus als niel-deskun- dige in militaire zaken kan oordeelen al zeer weinig waarde. Het ziel. er werke lijk uil. als hel slordige, ongedisciplineerde troepje, 'twelk men soms op plaatjes in reisbeschrijvingen vindt voorgesteld. Hel is echter mogelijk, rial er afdeelingen be staan, hem niet. bekend, door buitenland- sche militairen gedrild en die een beter voorkomen en meer oorlogswaardo heb ben. De forten aan de kust ook hier wijst de heer De Reus er op, dat hij niet deskundige is moeten sedert de ge beurtenissen in 11)02 in (-enigszins heie ren toestand zijn gebracht. Onder ande ren zijn zij bewapend met. een achttal groote kanonnen, welke, oorspronkelijk voor de Boeren-regeeringen bestemd, door de Creusot-fabriek aan Castro zijn over gedaan. Tiendwet 1907. „Staatsblad" no. 282 bevat een kon. be sluit van den 4en Augustus 1908, waarbij is vastgesteld het vragenformulier, bedoeld in artikel 26 der Tiendwet 1907. De vragen zijn de volgende 1. Welke zyn de naam, voornamen, beroep en woonplaats van den aangever of ieder der aangevers en van iederen door hem ver tegenwoordigden natuurlijken persoon en in welke hoedanigheid wordt namens dezen persoon gehandeld Zoo de aangifte geschiedt voor een rechts persoon, welke zijn de naam en de zetel van dit lichaam en in welke hoedanigheid wordt het door dsn aangever of de aan gevers vertegenwoordigd Welk was ieders recht? 2. Welke woonplaats wordt gekozen bin nen het Rijk. 3. Welke bescheiden en tiendkaarten worden bij de aangifte overgelegd Wordt beroep gedaan op bescheiden en tiendkaarten, welke niet hij de aangifte worden overgelegd, zoo ja, welke zijn deze stukken 4. Was er tusschen heffer en plichtige een overeenkomst tot delging der tiend- plichtigheid aaDgegaan als bedoeld in arti kel 8 der wet, zoo ja bij welken titel 5. Welke was de soort der tiendplich- tige vrucht, welke evenredige hoeveelheid daarvan was als tiend verschuldigd en, ingeval daarvoor een geldelijk bedrag in de plaats kwam, welk was dit bedrag voor iedere soort per eenheid 6. Welke waren de benaming eu de be grenzing van het tiendrecht 7. Zoo het tiendrecht in blokken of com plexen was verdeeld, welke waren de bena ming en de begrenzing daarvan Welke zijn de kadastrale perceelen of gedeelten van perceelen, waarvan de tiend- plichtigheid door het in werking treden der wet is vervallen Anna de Savornin Lobman over Rooni3che dienstmeisjes. In de correspondentie der laatste „Hul landsche Lelie" antwoord! de redactrice een van haar correspondenten 0)1 haai eigenaa rdige 111a 11 ier. tan de meidenkwestie, waarover u schrijft, kunnen de dames, die voor die gevolgen zitten de ijverige bemoeiallen onder haar eigen klasse bedanken, die de ellende haar geleverd hebben door mol dienst boden-vereen igi 11 gen enz. onontwik kelde dienstmeisjes op ie Stoken lol de nial opgetakelde niets kennende maar zich des te meer verbeeldende wezens, die zij thans zoo dikwijls zijn. Ik heb een der oprichtsters en woord voersters van die dieiislbonten-veiieeiiiging, die zelf den hevelen dag rondwandelt 0111 over kiesrecht le jammeren en dienst.nieL- den-vereenigingen te piesideeren in de'cou rant zien vragen (zij is een moderne do- miné's dochter) een dienstmeisje hij voor keur Roomsch-Kalholiek. Begrijpt u, waarom die ultra moderne en liberale, op sociaal-democratische ver gaderingen vaandels ontplooiende vrouw hij voorkeur een 11.-K. dienstmeisje zoekt? Omdat de 11.-K. dienstboden door den goeden .invloed op haar uitgeoefend door haar priesters, haar godsdienst, de biecht, in één woord tengevolge van de tucht, waaronder zij slaan, meestal plichtgetrouw en van plichtbesef doordrongen vrouwen zijn, aan wie men hel huiswerk len zorg voor hel gezin dientengevolge rustig kart overlaten, terwijl men zelf onderlusschen de dienstmeisjes van anderen van haar plicht afbrengt, opstookt, en haar onzinnig wijs maakt, alleen 0111 op die manier zelf een rolletje te spelen van interessante aan de sociale kwestie meedoende liberale vrouw. En onderlusschen zijn de geminachte dompers, de tloomschen, goed genoeg om door middel van een goed gedrild - II.-K. dienstbode het huishouden, dat anders ge heel len onder zou gaan in orde Ie houden. Zoo snijdt hel, mes van twee kanten. Vader schimpt. Zondags op den kansel op de Roomscheti. Dochter organiseert ultra .moderne dieiistbodenviergadetringen met dito reglementen en verordeningen over haar „rechten" en ondietrtusschen zoekt zij zelve„bij voorkeur een 11.-K. dienstbode" en dat. ten gevolge juist van de domperigheid der door vader 'gemin achte fijnen, die nel goed genoeg is <1111 haar verwaarloosde liuisvrouwplichlcn na te komen. Een beschuldiging. Goes. Men herinnert zich nog wel het ingezonden stukje in ons blad wie herinnert zich geen „ingezonden stuk ken'' waariu dhr. J. A. Borgs namens zijn familie er liet Gasthuis een verwijt van maakte, dat „wij (zij) in het gasthuis alhier voor het afleggen onzer (hunner) moeder hebben moeten betalen de som van f 1 50 voor een laken, dat zij niet heeft gehad Met dit „laken" werd bedoeld een zgn. lijkkleed Nu werden wij Maandagavond aange sproken door een bestuurslid van bedoeld gasthuis, die ons verzekerde, dat de naede- deeling van dhr. .T. A. Borgs was geheel bezijden de waarheid. 't Kan zijn, was ons antwoord. Het geachte bestuurslid, na er op ge wezen te hebben, dat men van de zijde van het gasthuisbestuur niet op de insinuatie van dhr. Borgs zou antwoorden, gaf ons een secuur adres op, nl. dat van dhr d e Weer t, waar we ons zouden kunnen overtuigen van het onware van Borgs' beschuldiging. Wij naar dhr. de Weert. Deze deelde ons mede, dat hij persoonlijk niet bij het afleggen was tegenwoordig geweest, wél zijn knechten, en dhr. de W. was zoo welwillend ons te verzekeren, dat hij deze zaak zou onderzoeken. Zoo kwam dan gister een zijner timmer knechten, een ooggetuige, bij ons, om de ware toedracht van dit onverkwikkelijke geval uiteen te zetten. Rn deze uiteenzetting komt hierop neer bij het afleggen waren tegenwoordig 3 timmerknechts van dhr. de W. Onze zegsman verklaart nu pertinent op onze herhaalde vraag, en mede op onze vraag zegt hij, dat de twee anderen geheel met hem instemmen, dat bij het kisten het lijk der overledene geen lijkkleed aan h ad. Dit zijn de resultaten van ons onderzoek. Nu een enkel woordje aan het Gasthuis- bestuur, of liever aan het lid van dit bestuur, dat ons over deze quaestie aansprak. Van zelf staan wij geheel buiten deze quaestie. Het ingezonden stuk van dhr B wat 0. i. raakt aan een zaak van algemeen belang, en dat bovendien voluit was onder teekend, waren, wij verplicht op te nemen Die opname wilde volstrekt niet zeggen, dat wij beaamden, wat het schrijven inhield. Overigens lag het volstrekt niet op ónzen weg in deze rechtertje van instructie te spelen. Wél lag het op den weg van het gast huisbestuur om, indien dit in de insinuatie van dhr. B. een onwaarheid zag, deze onwaarheid aan de kaak te stellen tor plaatse waar zij was vermeld. Intusschen stellen we gaarne, mocht een der partijen het uoodig of wensehelijk achten in deze nog iets in het midden te brengen, in ons blad eenige ruimte be schikbaar. Maar zélf gaan we niet meer op onder zoek uit. Tri de Raadsvergadering van a. s. Donderdagavond 8 uur komen de volgende punten aan de orde Ingekomen stukken. 2. Advies op het voorstel van den heer J. C. H Hollmann tot wijziging der helfingsverordening van schoolgeld voor school 15. 3. Wijzigiug der verordeuing betrekkelijk de straten enz. 4 Adres van M Buitendijk ter verkrijging van gemeente grond iu erfpacht. 5. Adres van J. H Jacobs, houdende verzoek om vaststelling van rooilijn en peil voor te bouwen woDin gen aan den 's-Heer llendrikskinderendijk. 6. Benoeming assistent bij het onderwijs in het handteekonen aan de avondschool voor ambachtslieden, cursus 19081909 Voorgedragen wordt de heer E G. Rothuizen 7. Aanvragen inzake afschrijving van belastingen. 8 Vaststelling gemeente rekening over 1907 9. Vaststelling rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1907 10. Vaststelling rekening van het Gasthuis- bestuur over 1907 11. Aanbieding gemeen- tebegrooting voor 1909 12. Verzoek van de Hoofden der scholen A, B en C om verhooging van jaarwedde. 13. Behandeling van de reclames hoofdelyken omslag primi tief kohier 1908. In ons blad vermeldden we, dat aan den Singel werd bekeurd dhr. v. L. uit Nisse, wegens het jagen zonder jaehtaote. Zoo op zichzelf lijkt het een nogal stout stukje op den Singel op klaarlichten dag zonder acte de eenden weg te schieten, maar het was hier een heel bijzonder geval. De heer v. L. heeft 0. a. in onze ge meente vergunning tot jagen eu ook in de omstreken heelt hij op groote terreinen het jachtrecht. Maar al heeft men het jachtrecht, dan heeft men toch altijd nog een jaehtaote noodig en door het wegraken van de aanvraag of andere omstandigheden had de heer v. L. dit jaar zijn acte nog niet gekregen. Hij kwam daardoor voor het volgende merkwaardige geval voor het jachtrecht betaald hij zijn duiten en toch mocht hij niet jagen, zoodat stroopors hem de malsche boutjes wegschoten en hij zelf aan zijn recht niets had. Ten einde raad verzon hij et het volgende op bij den ontvanger deponeerde hij het geld voor de nog niet ontvangen acte en met de quitantie in den zak trok hij er met zijn geweer op uit om op het terrein, waarvan hij het jachtrecht bezit, te gaan jagen en onder deze omstandigheden werd hij bekeurd hij mocht zijn eigen eenden niet schieten. Naar we vernemen zal de vervolging niet doorgaan. De bekende kinderschrijver P. Lou- werse is dezer dagen te 's Gravenhage overleden tengevolge van een ongeluk met de electrische tram. Over hem schrijft een inzender 111 de „Midd Crt." dit: Na al hetgeen over den kinderschrijver P. Louwerse reeds is gemeld, mag, dunkt mij, ook wel eens eraan herinnerd worden dat hij in 't gewest zijner gehoorte ook bij het onderwijs werkzaam is geweest en meer dan eens getracht heeft in geliefd Zee land een werkkring te vinden. Zoo was hij ook kweekeling te V 1 i s- s in gen en zien wij hem gedurende ruim een halfjaar als tijdelijk hoofd in Goes werkzaam. Na het overlijden van den heer P. van Hiele behoorde hij later onder de sollicitanten te Kloeting e, waar zijn collega, de lieer Mooijen benoemd werd. Ik herinner me nog als den dag van lieden, hoe hij te Goes, toen hij met zijn leerlingen in de klasse, aan mijne hoede als kweekeling toevertrouwd, de toevlucht nam, omdat in zijn lokaal ambachtslui een paar dagen aan 't werk waren, niet alleen zijn leerlingen maar ook de mijne wist te boeien door zijn levendig onderwijs. Als hij aan 't vertellen ging, dan was het mij onmogelijk onderwijs te geven, want na enkele oogenblikken hingen ook mijn leerlingen aan zijn lippen, terwijl ook ik, jongen van 16 a 17 jaar 'tis een goeie 40 jaar geleden geheel onder t oor van den spreker kwam. Bij vergelijkende examens was hij niet gelukkig. Als de benoeming destijds te Goes echter afhankelijk was geweest van de schooljeugd of van de ouders, waarlijk de mededingers van den lieer Louwerse hadden niet de minste kans gehad. In de Dinsdag alhier gehouden ver gadering van de afdeeling Zeeland, van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, werd tot afgevaardigde voor de algemeene ver gadering van den bond, welke op 7 Sep tember a. s. te Groningen zal worden geluuden gekozen dhr. jhr. H. Lewe van Nyenstein, burgemeester van 's H e e r Arendskerke en tot zijn plaats-ver- vanger dhr. J. H. O. Dominions, burge meester van Kruiningen. Gisteravond van 0 -7 uur heeft de Commissaris van Politie de laatste les van zijn cursus gegeven. Van 7—8 uur gaf de heer v. d. Harst, arts alhier, aan de leerlingen een les in de verbandleer. De verpachting van de staanplaatsen op de kermis zal dit jaar ongeveer f1700 opbren gen. Op 't oogenblik heeft dc marktmeester reeds f1679 ontvangen. Op verzoek eervol ontslagen als plaats vervangend voorzitter der ongevallenver- zekerings commissie te Goes ar. J. A. de Wilde en daartoe benoemd mr. J. H. M Stieger, advocaat procureur te Goes. In do vergadering van ingelanden! van don poklor „Ito li roede Watering be westen lersekie" va.11 beden Woensdag, wa ren tegenwoordig 28 personen, Ie zanten ulibrengende 54 stemmen. De voorzitter benoemde lol leden der commissie voor 'I nazien der notulen de h.h. J. M. Pilaar, li. M. den Jioei' en A. Nijssen. Tol. leden der commissie voor stemopneming de hoe ren .1. W. v. d. Weert, II. W. Neervoort en I'. v. d. Meiden. En lol leden van do Commissie lol bel nazien der begrooting voor 1909/1910 en der rekening 1908/1909 de hoeren A. E. Saner, F. M'abek© Az„ .1. Risch en mr. Lucasse; plaatsver vangers de heenen A. li. v. Dissel len J. I'. 11. Hollinann. De rekening 1907/8 wordI goedgekeurd iu ontvang f312.955.93, uil- gaaf f273.787.445; batig slot f39108.485. I itgeloot werden vervolgens obligation: van de leening f 267000, aflosbaar 1 Jan. 9 obligation de nou 210, 116, 36, 163, '26, 107. 137, 153 011 78; 2 obligation uil de leening van f190000 ieder groot f5000 no. 19 en 35. De dijkgraaf vraag! en verkrijgt vergun ning lol aankoop vaneen paar dijken onder Wemehlinge (ad f600 per II.A. van dijk- paal 55 tol 60) en lorseke (f700 per 11.A.) en f75 voor hoornen. Hel bestuur wordt, gemachtigd lot hel verpachten der gron den in den liurenpolder voor 9 jaar. Aan .1. Minnaar wordt schadevergoeding verleend voor schade toegebracht aan de graselting van den dijk Dij hem in pacht. Hot verzoek van dhr. v. Slee c. a. te lerseke lol het aanleggen van ©en grint weg in don Moer wordt besproken door den dijkgraaf en de hoeren Saner en J. Colo Hz. en op voorstel van bet bestuur wordt bestolen hierop niet in te gaan. Middelburg Het Middelburgseh Muziek korps, directeur J. Morks zal op het Molen water een muziekuitvoering geven op Vrijdag 28 Aug. as. des avonds ten T4 nur. De ijsclub „Middelburg" heeft goed keuring verleend aan een door het bestuur voorgestelde wijziging in de statuten en liet reglement Het aantal bestuursleden werd gebracht van vijf op zeven. Het vei eenigingsjaar zal in het vervolg loopen van 1 Januari tot 31 December. Verder is bepaald dat er voorlaan zullen zijn eere leden, leden donateurs en donatrices, aan moedigende leden, gezinsleden en persoon lijke leden. Vlissiltgen. Zaterdag des namiddags te drie uren zal het stoomschip „Billiton" op de Kon. Maatschappij „De Schelde" in aanbouw voor rekening der Stoomvaart maatschappij „Nederland" te Amsterdam, te water worden gelaten. l)e laatste beletselen zullen worden weggenonvn door Z. II. den Sultan van Asahan. Maandagavond had in het Groeuewoud een dienstmeisje het ongeluk meteen emmer water van de trap in den vrij diepen kelder te vallen.- Bewustoloos werd zij daaiuit opgehaald en 11a een poosje, in dienzelfden toestand, naar de ouderlijke woning over gebracht. De ontboden geneesheer vreesde ernstig voor hersenschuddding. In een gisterenavond gehouden ver gaderiug van de vereeniging „Vlissingen Vooruit" is besloten de 10 jarige troonbe- stijging van H M. de Koningin feestelijk te herdenken en werd de feestviering bepaald op Maandag 14 Sept. Benoemd tot cougierge amanuensis aan de Hoogere Burgerschool alhier de heer G. Joosse, wachtmeester der kon. marechaussee alhier. Zierikzee. Bij enkele candidaalstelling is als lid van den gemeenteraad alhier ge kozen verklaard de heer mr. 11. Moolen- burgh, burgemeester. Het was te wachten. Hansweert. Dhr. .1. Fenijn, kommies te water aan boord van het recherche-vaar- l.u'ig n,d. 3 alhier, is met ingang van 1 Sepjl. e.k. verplaatst naar Lobilh. (Z.). Gisterenavond had hiér een aanva ring plaats tusschen de sleepboot „Bar bara" en een mossfelvaartuig „Clinge No. 9". Bij laatstgenoemd vaartuig is wegens het onklaar loopen der zeilschool de mast, gevallen, waardoor de schipper ernstig werd gewond. Een geneesheer, die toe vallig mét oen pleizierjaeht er hij was, legde hel eerste verhand, waarna, de man aan wal gebracht en onder behandeling van dr. Kolf van Oosterwijk werd gesteld. Zondagmiddag vond de koetsier van een der omnibussen tusschen 5'lake en Hansweert in zijn rijtuig een taschje, waarin o. a. een bedrag van 165 francs aan geldswaarde aanwezig was. De eigenares, oen dame uit België, die inmiddels met de hooi naar alsoor den was doorgereisd, en daar haar taschje eerst miste, keerde terstond terug, en was niet. weinig verblijd haar eigendom zoo spoedig weer ongeschonden terug te he komen. De eerlijke vinder werd dan ook door haar beloond met vijf Rollnndsche dub beltjes 1 Ter Neuzen. Maandagavond ongeveer 11 uur werden de inwoners opgeschrikt door hel. luiden dor brandklok. Er was brand uitgebroken in de Vissers (raai in den tim mermanswinkel van dhr. Vermast, Ook de bewoners werden er door verrast, want vrouw en kinderen lagen reeds te bed op de verdieping boven den brandenden win kel, maar konden ongedeerd buiten ko men. Hoewel de brand een dreigend aan zien had, daar 'n oogenblik de vlammen de ramen uitsloegen, was door vereende laachten van gemeente 011 vrijwillige brandweer de brand betrekkelijk spoedig gebluschl, zoodal le 12 uur do spuiten kondon inrukken. Oorzaak alsnog onhe kond. Domburg. Naar wij vernemen, komt Prins Hendrik der Nederlanden Donder dag a.s. alhier met hel doel een bezoek le brengen aan den groothertog van Mecklenburg. Ito Prins komt incognito en zal le 12 uur te Middelburg aankomen. Ook wordt thans met zekerheid gemeld dal in de eerste dagen van September de groothertogin van Mecklenburg de Wal chersehe badplaats, waar haar gemaal ver blijft, bezoeken zal. De groothertogin zal door een grool ge volg zijn vergezeld. Verleden week kwam te Koe w a e li I ecu persoon, die zeide gezonden te zijn door de brandverzekering tol. nazien (len bliksemafleiders op de kerk. Hij werkte wal aan den toren, al en dronk goed en liet zich bovendien f5 heialen voor „11a zien der electrische geleiding", liet andere, was gratis. Thans moet gebleken zijn, dal men met een oplichter te doen gehad heeft, die op deze wijze aan den kost ziel te komen. Te 8 1. Al a a r be n s d ij k bad Maan dagmiddag een zoon van den liminermn.il Van 1., terwijl hij bezig was met houl Ie zagen op een zaagmachine, hel ongeluk met. een voet. in aanraking Ie komen met de zaag. Hem werden daardoor drie teenen ern stig verwond. De tweede leen werd bijna geheel af gesneden, terwijl van de derde hel voor ste lid geheel werd doorgezaagd. De duim. Zijn specialiteit is de massage. Zijn roem de duim. Offf duim van dr. Mezger, den Dom bufgschen geneesheer. Wie hebben al niet ouder dien duim gezeten ook gezucht, gekera d om daarna dien duim dankbaar te herdenken. Het zou een grootsohe stoet geweest zijn, wanneer zij op zijn zeventigsten ver jaardag, voorbij hun ouden wrijfdokter hadden gedefileerd. Heel Amsterdam kende den duim van Mezger, heel Amsterdam prees dien duim, omdat hij van alle hoeken van de wereld de patiënten hier heen lokteen al die jichtigen en rheumatieken in het Amstel- hotel neerstreken en door Amsterdam als aanzienlijke burgers werden gehuisvest, zoolang zij onder Mezgers behandeling bleven Behalve dan Keizerin Kugèuie, die door straatjongens op het Rembrandtpleiu met vuil was gegooid en toen nooit meer in Amsterdam terug wilde komen. Tal van andere gekroonde hoofden van Europa bleef de duim echter lokken. Het is een pagina uit de „Alm. de Gotlia", wanneer men van Mezgers patiënten spreekt. Bijna alle Duitsche vorsten en vorstjes de vader van onzen Prins-Gemaal, ook de vorige groothertog van Mecklenburgdan het Zweedsche hof, 0. a. de tegenwoordige koning, die op krukken in Amsterdam kwam, op zijn eigen beenen vertrok, zijn krukken als trofee aan dr. Mezger liet. Ook niet te vergeten Carmen Sylva, een bekende figuur vroeger in onze hoofdstad. Al deze hooge patiënten kwamen om dien genezing brengenden duim. Mezger had u'e naam hardhandig te zijn. Hij kreeg de stijfste gewrichten echter weer lenig. En zijn dankbare patiënten brachten hem zijn groote reputatie. Ren eigenaardigheid dr. Mezger gal nooit rekeningenzijn patiënten hadden zich zelf te taxeeren. De duim was bepaald populair iu Am sterdam. Dr. Mezger wilde een dertig jaar geleden Amsterdam verlaten een commissie werd haastig bijeengebracht, bood hem een aanzienlijk bedrag aas later vertrok Mezger toch naar Wiesbaden. En Braakensiek,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 4