BINNENLAND. UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. barbaarseh veivolgd, gemarteld, verbannen naar Siberië, of gedood werden, was Rome een tweede vaderland. Een van dezulken ontmoette den pelgrim en herkende aan stonds den Pool in hem. Hij sprak hem aan en vroeg, waartoe hij naar Rome was gekomen. „Om den H. Vader te troosten" luidde het antwoord „En hoe zult gij dien willen troosten", vroeg de ander met verwondeiing. „Ons arm dorpje Kosjowa heeft mij op gedragen den H. Vader twintig nieuwe roebels te brengen. 't Is alles wat wij in een jaar konden overleggen. Maar de Piëmonteezen hebben ze mij afgenomen Ik kan den Paus nu niets anders aanbieden dan ons ha.t, dat niemand ons ontrooven kan. En ook dit zal den H. Vader een troost zijn Pius IX ontving den Poolschen boer, zegende hem en zijn ongelukkig vader land, weende met hem over de ellende der Poolsche Katholieken, en gaf nad ukkelijk te kennen, dat de roereude daad van de inwoners van Kosjowa en hun gezant waarlijk een groote vertroosting voor hem was. Wie konden ook het lijden van Pius IX beter begrijpen, dan zij, die zelf zoo verschrikkelijk vervolgd werden en te lijden hadden, het arme Polenvolk? BELGIË De opzienbarende inhechtenisneming van eenige Gemeenteraadsleden en hooge ge meentebeambten te Schaerbeek (Brussel) heeft begrijpelijkerwijze groote opschudding teweeg gebracht. De „Etoile Beige" schrijft het geheele geval toe aan politieke konkelarijen en noemt het een gevolg van den geest van verdachtmaking, van de ge woonten van kwaadwillige aantijgingen, wel ke de leiders der clericalen te Schaerbeek hebben ingevoerd! De „Patriote" en de „XXe Siècle" zijn van een andere meening. Het eerste blad schrijft: Katholieke raadsleden hadden in epen bare zitting reeds op zekere onregelmatigheden bjj de aanbesteding van werken gewezen en hierop was een bestuursonderzoek van wege de provinciale overheden gevolgd. De rechter Nayoit de Termicourt, die ook de onregelmatigheden in bestuurszaken te Antwerpen en te Brussel onderzoekt, houdt zich nu te Schaerbeek eveneens met het rechterlijk onderzoek bezig. Huiszoekingen werden gelijktijdig gedaan in de woningen van de schepenen van open bare werken en twee gemeentebeambten. En overal hebben de magistraten boeken en pa pieren in beslag genomen. Reeds den dag te voren had in eene andere gemeente eene huiszoeking plaats gehad bij een vioegeren schepen. De klacht zou uit gaan van een afgewezen aannemer. Er zijn boeken in beslag genomen, melding makende van sommen, toegekend aan 7 per sonen, slechts met naamletters aangeduid, onder welke men noemt een schepen, een ingenieur en een beambte van het provin ciaal beheer. Onder deze zeven personen was eene over eenkomst gesloten 55 ten honderd van de winsten op de aanneming onder elkaar te verdeelen. Ieder deelgenoot had een afdruk van deze geschreven overeenkomst, doch het is den onderzoeks magistraat niet mo gelijk geweest, deze te ontdekken. De aannemer, bij wien de boeken in beslag zijn genomen, werd door den magistraat met onmiddelijke aanhouding bedreigd, indien hjj niet de beteekenis aangaf van de naam letters Na een droevig familietooneel be sloot hij te bekennen. En hij was het, die het bestaan van de verschillende exemplaren van de gesloten overeenkomst vermeldde. Volgens de XXe Siècle" is het de gewe zen schepen van Jette, die eene klacht naar het provinciaal bestuur zou 'hebben gezon den, omdat zijn deel, 15 pCt. die hem toekwam, en die eene som van 100.000 fr. uitmaakten, niet werd nitbetaald. Hij had dengene, die hem de som moest uitbetalen, met een preces gedreigd, indien hij niet zijne verplichtingen nakwam. De XXe Siècle haalt aan, dat sedert ongeveer 13 jaar voor meer dan 50 millioen openbare werken werden uitgevoerd. Het onderzoek betreft tot heden enkel de openbare werken, als bestrating en aardewerken. De zaken van onteigeningen, enz. schijnen nog andere verrassingen te beloven. De wethouder v. d. Putten heeft bekend. FK49IKKUH. Arme Fallières 'I Is niet. het allerverktezelgkste baantje, president te zijn van de Fransch© repu bliek. De presidenteele voeten wandelen nog altijd op rozen. Fallières had zoo z'n best gedaan. Zoo langzamerhand had hij zichzelf gedegra deerd tot hel volgzame hondje van C'te- mencean, Briand en de rest. Madame Ma rianne had nooit zoo'n gemakkelijken vrijer gehad. Hem kan ze overal heenzen den, - en de goedige „groote heer" van Frankrijk, met z'n heereboer-voorkomen, vaderlijk buikje en vriendelijke manieren, was altijd 'n g.raag-geziene gast aan de Europeeso.he hoven. In de regeering had hij. naar 'I scheen, niet. veel te vertellen, maar overigens scheen 't wel 'n goedig man. Maar de heer Fallières heeft een eigenschap - een. die meer voorkomt en dat is goed te kun nen rekenen. Niet 't gewone rekenen van twee maal twee is vier, maar ook inge wikkelde vraagstukken schijnt hij goed Ie kunnen oplossen. Zoo heeft hij net zóó lang en zóó knap weten te rekenen, dat 't hem duidelijk is geworden, dat alleen zijn schoonzoon, de heer Lanes, geschikt is om de post van ontvanger in het departement Seine-el- Oise, met een jaarlijkse!» bezoldiging van 100,000 francs, Ie bekleeden. De oppositie- pers is natuurlijk woedend. Maar de pers der sectarissen zwijgen allen stil, want.. Fallières mag ook wel eens denken „voor wat hoort wat" en de eene dienst is den anderen waard. llij is de sectarissen steeds ter wille ge weestvoor dien eenen keer moeien ze ook hem eens zijn zin laten doen. Maar er is iets ernstigere. Ook die „Lan- lerne" is ontevreden op den president. Ten eerste, omdat hij in de kerk geweest is. lil de kerk. waarin hij, de grrroote Fal lières slechts „geduld" wordt. En ten tweede, omdat hij, naar beweerd wordt, om dit „dulden" niemand tot de huwe lijks-plechtigheid zou hebben uitgannodigd. Op dit punt, wenscht de „Lanterne" een démenti uit hel Elysée, maar ook, wan neer dit démenti komen zou, acht het blad Eallières niet de echte man op rechte plaats. Zeer dikwijls, zoo betoogt hel blad, heeft men personen lol president der re publiek verkozen, die geneigd waren tol compromissen. Dat zag men nu ook weer, nu de heer Fallières zich gewillig in de kerk liel „dulden". Bij de volgende ver kiezing, meenl ile „Lanterne", moet men hiermede rekening houden en met grooter voorzichtigheid eene keuze doen en men moei de „teekenen der tijden" beter leeren verstaan. De onttroning van Fallières dus reeds in 'I. zicht. De arme, goede papa! Zijne kin deren brengen hein nog in de misère. AMERIKA. Maa dagavond sleepte een volksmenigte te Springfield een onschuldiger] neger, een 80 jarigen schoenmaker, uit zijn winkel en lynchte hem op een afstand van een paar straten van het kapitool. Men sneed den neger den hals af' en hing hein op. De gouverneur liet troepen aanrukken, ter ver jaging van de meDigte, die voor de c valerie vluchtte. Een andere menigte dreigde het tuchthuis, waar een aantal negers hun toe vlucht hadden gezocht, te bestormen. De cavalerie joeg deze menigte niet getrokken sabel uiteen. Een troepenmacht van 2500 man patroeljeert in de stad. De toestand der negers is beklagenswaardig. Zij durven zich niet op straat wagen De uittocht van vrouwen en kinderen houdt aan. De over heid gelooft, dat zij den toestand meester is en dat de troebelen zijn afgeloopen Blijde tijding. Verschillende buitenlandsche bladen hebben Zaterdag eien ReuIer-telegram uil Apeldoorn ontvangen, volgens 1 iel welk H. M. ile- Koningin een blijde gebeurtenis' zou verwachten. Hef blijkt, dal Ie Apeldoorn dit gerucht algemeen geacht wordt waarheid Ie beval len. De gelukkige gebeurtenis zou legen Februari-Maarl mogen worden tegemoet gezien. Het Hoi' zou behoudens bij zondere omstandigheden den winter o)i Het Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht dal. Hare Majesteit zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar zel den een rijtoer maakt. Wij maken niet temin van dit blijde bericht slechts ondier voorbehoud melding, daar wij er recht stl'eeksche bevestiging niet van kunnen geven. Nederland en Venezuela. Een medewerker aan de „New York Herald" beeft den minister van buiten landsche zaken. De Manses van S winde ren, in Den Haag, geïnterviewd ovior de han gende moeilijkheden met Venezuela. De minister gaf een uillegging van hel Venezolaansch geschil en vertelde in de tails, hoe hel misverstand, dat de minister „bijna komiek" noemde, was ontslaan en hoe de woede van president Castro jegens den heer De Reus was veroorzaakt. De mi nister zeide dat de Nederlandsehe regee ring met goeden wil bezield was en Castro's grieven onderzoeken wilde; ma-af ook eischl zij den wederkeerigen goeden wil van Venezuela en andere opvattingen en uitingen van goede nabuurschap, dan door Venezuela in verscheidene gevajLllen] getoond waren. Mocht de Nederlandsehe regeering dien goeden wil van Venezuela, niet kunnen bemerken, dan zou zij, hoe wel tot tiaar grooten spijt, genoodzaakt zijn oen andere gedragslijn te gaan volgen. Do minister verklaarde, dat over die ge dragslijn alle ministers eenstemmig zou den zijn en dat de Koningin die zou goted- keuron, en dat die gedragslijn bij de open bare meening, indien de noodzakelijkheid van krachtige daden was aangetoond, den meest kraehtigen en algem-eenen steun zou vinden. In het persoverzicht van de Herald wor den o. m. vier Amerikaanscho bladen aan gehaald, die zeggen dat de Vereenigde Sin ten niet het minste bezwaar zullen maken tegen een bestraffing vail Castro door Nederland. In verband ure! het onderhoud van den Minister van Buitenlandsche Zaken met den Aiiierikaansehèn gezant Beaupré, mag als vrij zeker worden aangenomen dat geen verzet van Amerika is Ie verwachten tegen maritime maatregelen onzerzijds tegen Venezuela, waarbij elke bezetting van Venezolaansch grondgebied blijft buitengesloten. R. M. pantserdekschip „Friesland" ver trekt 1 September naar Venezuela. R K. Herstellingsoorden. Hel bestuur der vereenigiiig R.-K. Her stellingsoorden voor longlijders en zieke kinderen heefl thans een tweede terrein gekocht en wel te Wijk aan' Zee, bestemd voor een herstellingsoord voor zieke kin deren. Het is 'een begroeid duinterrein, 5000 M-'. groot, gelegen dicht bij zee, met vlak eraan, aan de Noord- en Oostzijde dooi hooge duinen beschut. Wat dooden omtrent Foster's pillen attesteeren. In (le „Nieuwe Groninger Courant" van 10 .luli 1908 kómt hel volgende ingezonden sink voor: M. de II. Om te doen uitkomen welke unfaire han delingen verricht worden, om kwakzal versmiddelen aan den man te brengen, diene liet volgende: In de ,,1'rov. Drentsche en Asser Cou rant" van 4 April 1907 koml voor een reclame, waarin gewag gemaakt wordt van „Nog een overwinning". Hierin machtigt iemand uit ,11... voor hel algemeen welzijn te pubttcieeren, dal liij door één doosje Foster's Rugpijn Nio- renpillen bijna geheel was genezen vanieon heftige rug- en lendenpijn, waaraan hij reeds jaren leed. Daarna komt de raad voor anderen, om ook die pillen tie ge bruiken, daar genoemde overwinning een overtuigend bewijs van het goede daar van is. Bedoelde persoon, dien ook ik gekend 'heb, is reeds voor acht jaar overle den, zoodal verdere commentaar overbo dig is. Stel li echter voor, M. de 11., hoe meer verbaasd en versteld ik nu stond, toen ik heden voor mij kreeg hel Gratis1 Adverten tieblad voor de gemeente Assen van 4 Juli 1908, dus één jaar later. Ik kon mijn oogon haast niet gelooven, doch zie, wal daarin stond: „Bevestiging uit M... „Het is mogelijk van „beter" „bost" te maken. Toen wij voor hei eerst (lil getuig schrift uil M publiceerden, was hel goed, maar nu is het „beter". Omdat de tijd ons het blijvende er van bewees". Dezelfde persoon, die dus reeds vóór acht. jaar ten grave is gedaald, getuigt daarin nu verder weer hetzelfde, doch daarbij voegende, dat hel drie jaar ge leden is, dat hij geheel genezen werd. Het lijkt hem (zoo staat er gedrukt), (lat hij nooit ziek was, want na gebruik der burster's Rugpijn Nierenpillen is hij volkomen hersteld gebleven en is nu daar voor kolossaal dankbaar. Dat het publiek zich dus wel wachle voor dergelijke verzonnen kwakzalvers- attesten en hijgevolg dus ook voor" midde len, oji dergelijke wijze aanbevolen. Groningen, 9 Juli '08. 8. B. N a t h a n s. Arts." Goes. Bij gunslig weder hoopt de har monie „Euphonia" a. s. Vrijdagavond le 8'/4 uur een volksconcert te geven in de tent op de Groote Markt. Niet de inboedel, zooals we ver meldden, maar huis en schuur van dhr. Peeman was verzekerd bij de „Zierikzee- srhe" voor f11000. Gisteren werd voor den veekoopman v. li. een partij hoornvee alhier aange voerd. Toen men begon te lossen bleek, dat. er een rund bij was, hetwelk niet yervoerd kon worden. Na vele vergeefse he pogingen in het werk gesteld tel hebben om het beest op de been te helpen, werd be sloten om het. maar af te maken. Hel heest werd voor do consumptie goedgekeurd en voor een prijsje verkocht. Middelburg, llel stedelijk muziekkorps, directeur de heer J. Morks, hoopt een mu ziekuitvoering op 'I Molenwater te geven op Vrijdag 21 Aug. a. s. te 7l/2 uur. Bij het 2e bataljon 3e re'g. inf. wor den onderstaande miliciens op 20 Augus tus a. s. aangesteld tot milicien-korporaal: I. de Meij, K. Coppoolse, C. NV. Leemans, L. Straub, D. Roose, .1. van Loozen, J. Butijn, J. G. Mieras, .1. S. Lenselink, \V. I,. M. P. Thieme, A. J. Flink en D. van der 'Does. Maandag is bij de dienstbode C. J. alhier, op wie 3 Augustus j.l. geschoten werd, de kogel uit de wang verwijderd. Vlissingen. De aan boord der stoomsche pen van de „Zeeland" aanwezige kanon nen voor hel uitbrengen van een lijn aan den wal zijn beproefd. De proeven slaag den uitstekend. Zij, die aan het'(loei beant woordden. bereikten een afstand van ruim 300 meter. Zierikzee. Mr. H. Moolenburgh beefl de candidatuur, hem aangeboden door de liberale kiesvoneeniging, door Gemeente belang en de vrijzinnig-democratische kies- vereeniging, aangenomen. De anti-revolu tionaire- en de rhrislelijk-historisrhc kies- vereeniging zullen tegenover rar. II. C. Moolenburgh geen candid;iat stellen, zoo dal de verkiezing dezen keer mei de eandi- daatslelling zal afloopen. Hoedekenskerke. Heden morgen had H„ in dieiisl bij den bakkei P. .1. V. al hier, hel ongeluk, terwijl hij behulpzaam was bij hel lossen van een voer hout, daar af 1e vallen, waardoor hij vrij ernslig gekwetsl weid. Heinkenszand. Bij den landbouwer J. Braamse alhier is (le vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Kwadendamme Van den heer Bern. Pels, kerkorgelfabrikanl Ip Alkmaar, is dip leverantie van een nieuw pneumatisch orgel in de li. Katholieke Kerk alhier opgedragen, Hansweert. Gister is in den ouderdom van 53 jaar overleden dhr. J. Kooreman, in leven opzichter bij den Rijkswaterstaat alhier. -- Gistermiddag is alhier binnengesleept, hel Duitsche sleepschip „liadenia 33", het schip was door de zeehoot „Ouctnor" op de Schelde aangevallen, waardoor hel schip een groot gat in stuurboordzijde be kwam. Mei pompeis aan boord is 'het opgesleept naar Dordrecht, waar bet zal w(iiden gerepareerd Mei ingang van I Sept. is overge plaatst naar Tholen de heer \V. Bal, schip per bij de Visscherij-polilie alhier en als zoodanig naar hier verplaatst de lieer I.. ('oinelissen van Zierikzee. Domburg. Te ruim zeven uur kwam Maandag met de Irani uit Vlissingen te Domburg aan de regeerende groothertog Friedrich Franz IV van .Mecklenburg. Hij was in politiek en vergezeld van zijn ka merheer, baron Von Haintze. Er was voor den hoogon bezoeker ©en coupé gereserveerd en de directeur van de tram, de heer L. P. Hakker, maakte de icis van Vlissingen af mee. De burge meester van Domburg, in ambtscosluum, met wien aan hel slation aanwezig was de lieer G. J. P. A. Tomson, kapitein districts-commandant der marechaussees, verwelkomde den groothertog, die zich over gereserveerd terrein naar het rijtuig begaf, dal hem naar het Strand hotel bracht. Er was een menigte volk hij Inel slat ion. Zooals gemeld, zal Z. K. II. ongeveer veer vier weken onder behandeling van dr. Mczger blijven. De groothertog went in 1882 geboren als zoon van nu wijlen groothertog Frie drich Franz lil. Deze laatste was, een kind uit het eerste huwelijk van Friedrich Franz II, uit wiens derde huwelijk Prins, Hendrik der Nederlanden geboren werd. De tegen woordige groothertog is dus een oomzegger van Prins Hendrik, llij is 7 Juni 1904 ge trouwd niet prinses Alexandra van En geland. Alhier wordt binnen enkele (tegen verwacht prinses Alexandra van Engeland, gemalin van den regeerenden groothertog Friedrich Franz l\ van Mecklenburg, die reeds sinds Maandag hier in het strand- hotel logeert. De prinses zal vergezeld zijn Van een groot gevolg. Branden. Terwijl de ouders naar de kerk waren, brandde, doordat de kinderen met lucifers speelden, de landbouwerswoning, be woond door \V. Roseboom en eigendom van J. Woudenberg, te Veen,endaal, af. Een koe, een kalf en ©en varken kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Zaterdagavond ontstond door onbeken de oorzaak brand in de met riet gedekte boerenwoning van J. M., te Tiel. Woning en inboedel verbrandden geheel. Twee varkens kwamen om. Alles was laag ver zekerd. Zondag ontstond er, door on bekende oorzaak, brand in de herberg van den vrachtrijder v. D„ te Geldrop. Hoewel de brandweer tegenwoordig was, werden het geheel© huis met inboedel en al en de belendende woning tol don grond in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Zater dagnacht is le De Aar (Dr.) de boerenbe- huizing afgebrand, bewoond door den heer J. v. Dalen. Men denkt aan kwaadwillig1 heul, waar eenige dagen geleden ook een andere woning van den eigenaar op raad selachtige wijze in de vlammen is opge gaan. In een café aan de Kruisheerenslraat 1e Roermond ontslond Zaterdagavond hoog gaande ruzie tussrhen burgers en ©en paar militairen. Van woorden kwam het lot daden. De milicien-huzaar van B., van hel 2de regiment aldaar, kreeg een messteek in den onderbuik, zoodanig, dal de inge wanden er uil puilden. De vermoedelijke dader P. 1'. werd onmiddellijk gearresteerd. Mede werd in arrest genomen d© burger J., die aan IV hel mes, waarmee deze de verwonding toebracht, zou overhandigd hebben. Den verwonde, wiens toestand levensgevaarlijk werd geacht, bracht men naar de kliniek, maar dr. Stijns' de eerste hulp verleende. Te Wageningen is Za terdagnamiddag de 15-jarige II. van B„ liij hel. zwemmen in hel Havenkanaal ver dronken. Op de kermis le Wijnbergen, gem. Hergh (Geld.), is Zondagmorgen ©en 14-jarig meisje uit een luchtschommel ge vallen. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar huis vervoerd. Haar toestand, moet ernslig zijn. Te llorge is G. J. Meeken- kamp door zekeren V., uil Hengelo,, met drie revolverschoten levensgevaarlijk ge wond. Gisteravond had aan hel. station te Leerdam een ernstig ongeluk plaats. De 28-jarige J. d. L.. uit. Beest, die, toen de trein van half tien binnenkwam, nog de rails wou oversteken, werd door de loco motief gegrepen. De linkerarm werd onder den elleboog afgesneden, en ook aan hoofd en heup kreeg de man ernstige wonden. Nadat rlonr dr. Ten Have de eerst© genees kundige hulp was verleend, werd d. L. naar het ziekenhuis te Gorinchem ver voerd. - In den nacht van Zaterdag 0p Zondag heeft een brutale diefstal plaats gehad in een horlogewinkel op den O. Achterburgwal le Amsterdam, drie huizen van de Spinhuissteeg, waar zirh hel,hoofd, bureau van politie bevindt. Een man druk. le de ruit, van de winkelkast in en verwij derde zich met een kislj© mei. 15 horlogos Hij werd spoedig nagezet ©n geval, - Te Ba.rneveld heeft, een 12-jarige beng,tl van den landbouwer Van M„ aldaar, na een kleine voorafgegane woordenwisseling, één zijner buurjongens, van ongeveer g>. lijken leeftijd, met ©en mes zóó ernslig in den schouder gestoken, dal bel wapen ei' met geweld weer moest worden uiige trokken. Voor den armen jongen, wien j liet bloed langs bel lichaam stroomt!' I is aanstonds geneeskundige hulp ing roepen. Zaterdag werd aan de politie I© Amheii mededeling gedaan, dal oen Duilseh spu kend paar, een jonge man en vroinv, u het llolel ..llel Wapen van Arnhem", au hel Hoei'mondsplein, waar ze goede si hadden gemaakt, waren heengegaan zoi der le betalen. De inspecteur van polilt de heer A. F. van Gekteren, ging met ei rechercheur, den heer I'latei, er op u i en vond hel paar na eenig zoeken in h. Hotel Laiigemeier aan liet Slalionspleii Toen zij van hel. restaurant zicli na;, hun kamer hadden begev 'ii, meldde zie een oogenblik later de inspecteur aan, g volgd door den rechercheur. Die vre©mi|ï ling was zeer geïrriteerd, ging voor db inspecteur staan en greep zijn re vol» 1 Deze, op aanval of zelfmoord bedaclr Ij greep hem zijn handen vast, waarop d rechercheur hem trol scherp geladen wj pen ontwrong. Daarop werd bij meek' nomen naar hel hoofdbureau van polill, waar bleek, dat de vreemdeling was Wul Ier Alexius, die bekende van zijn patroon le Metz 500 Mk. Ie hebben gestolen (d< sleutel van de brandkast had bij nog I zich). Geld werd niet meer op hem li vonden, wel een ftesehj© sublimaat. II had de bedoeling, naar hij verklaard, zich zelf en zijn vrouw van het leren 1 berooven. Hij en zij weigeren verdere i lichting 1e geven, waarom de justitie I» den van erger verdenkt. Zo zijn Zond» morgen naar liet huis van bewaring ovt gebracht. Om nader bericht is naar Me geseind. Zondagnacht werd een koetsier van dr'n lieer li., te Arnhem, aan dien straatweg m Oosterbeek aangehouden door den burg, meester en twee veldwachters, die aan den weg hadden gevonden een jonge vrouw, die bleek een snede aan don bah j le hebben en zoo ergerlijk was mishandeld dal ze niet verder kon. Zooveel wist men uit haar le krijgen, dat ze t.e Vielp woo/id pn door iemand, met. wien z© uil win geweest, was mishandeld. 1)© koetsier, In geleid door politie, reed haar naar' Vel] waar haar lang verwachte fhuiskofnsl in dezen toestand groote consternatie wekte: haar moeder kreeg ©en zenuwtoeval. Den zelfden nacht werd de dader, een Dosler- beeker, aangehouden. Te Rozendaal is gisternacht wederom ingebroken, thans bij den heer I'. Corl, assistent der posterijen, op den N'isjieii- schen weg. fn de woning werd een kast opengebroken, waaruit zijn ontvreemd vel schillende gouden en zilveren sieraden, i benevens f30. De echtgenoot© van ilón lieer werd door hot leven, dat de inbie- kers maakten, wakker en riep om hub. Dit geroep werd door de vluchtende i brekers beantwoord met het lossen van een 3-tal schoten. Over de verdwijning van een meisje i- Bolsward meldt men aan de L. CV. Woensdagavond j.l. werden (le oudei van hel bijna elfjarige meisje F. A. itr Vries ongerust over hel uitblijven van bun i kind, dat als kindermeisje in dienst win bij den baas van de steenfabriek Zorgvlie Niet altijd, maar den meesten lijd kwam ze 's middags 12 uur thuis Ie eten. was ook nu weer om 12 uur vertrokken Donderdag nam do ongerustheid toe, daa haar speelbal en de hoed in de Sneekei j vaart drijvende weiden gevonden. Vrijdag namiddag werd lipt lijkje gevonden. Er is eenig licht opgegaan over debe doeling der zonderlinge advertentie ineen Goudseh blad, waarbij bekwame inbreker werden gevraagd, geschikt om ©en bram! kast, oud model, te openen. Een grappenmaker vond tol hel plas1' sen dier advertentie aanleiding in bet h' dal men ten poslkanlore le Gouda "P een dag de onhandigheid had begaan i brandkast le laten dichtvallen, terwijl t- sleutels ervan daarin waren blijven liggri' Een paar smeden trachtten een geheeicn dag te vergeefs liet slot Ie openen. MOR liet afbreken van liet bovengedeelte <k:r kast kon men eindelijk de geldswaarde11 bereiken. Wal een mensehenkind op (lil end'' niaansche toch al niet overkomen kan. Terwijl oen landbouwer in Gouda I»' ambitieus zijn varkens stond te voewj- kroop eveneens zeer ambitieus een ral '11 des landbouwers broekspijp. De boer, w* opeenvolging van kittelingen voelend' sprong op, doch hoe honger hij sprout- des te hooger kroop ook de ral, lok" liij eindelijk het excelsior bereikt bad c" op den hoer zijn zitdeelen troonde. te doen? Aan het meest voor de ham

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 2