igazijnen. iar America. E OUSEN. HIEUWE ZEEUWSCHE COURANT - fiOKS. s JETESMELK, bijvoegsel voorradig in utsoorten. ij gebruikte op, abriek "abriek van 1 ILLE WONINGINRICHTINGEN. Prijscourant oralis J Bon ic Hijken prijs. raat, Middelburg. G. VETTE, Rilland. JZE IN JZEN - 36, MIDDELBURG. sulaire Hypotheekbank ijk's Bank. ansche Orgels DDELBURG. aan Suikerziekte, BUITEHLAHD- 8 IN N EN LAHD. Landbouw en Veeteelt ONDERWIJS. V i s s c li e r ij. Correspondentie. fe ban TAPIJTEN, LINOLEUMS, TTEN, TAFELKLEEOEN, g GORDIJNEN, enz. behoorende bij de van Zaterdag 15 Augustus 1908. lorden GRATIS GEMAAKT. )P AFBETALING. "I ÏRS TONIC, |iwzlekte, roede. |n, droefgeestig, ontmoedigd, Storingen, zooals: ruischen in |en, hoofdzeer, reumathische tden van het water, vroegtijdige blaap vol droomen, gevoel van maandstonden, gevolgen van evolgen van zenuwzwakte, jj bekomen door het gebruik van flacons f 0,90. Co. te Middelburg; en verder LüITWIELER en BENIEST; pd bij RAAS: te Rilland bij iKrabbendijke bij DE COCK. |volgende afvaarten van ROTTER- lar NEW-YORK met de DSTONIA 13 Augustus tUSSIA 29 ÊOREA 12 September. bdkoope passageprijzen. Vlugge overtocht. h t voor Z.-Beveland koers van 100% verkrijgbaar te rverslagen en circulaires aan; ij voor eeue solide belegging tstaande Hypotheken f 1.395.125,— ctie: Mr. D. VAN DER VLIET. Prijscouranten GARANTIE. ====st SRHGRES t: ISRUIIES. stofwisselingsziekte te 's GravenM1' -(toonstelling te Weenen 1906 „NUTRICIA" te ZOETERMEER bcslan». Gisteren heeft een bende roovers vau ongeveer 25 man op het station te Newo- groedok in het gouvernement Grodno een aaDvai gedaan op een passagierstrem, in welks goederenwagen een bedrag van 100,000 roebel zou worden vervoerd. Een bom, die een der roovers wilde slingeren, ontplofte in zijn handen, doodde hem zelf en wondde twee treinbeambten. Na een vruchtelooze beschieting van den goede- derenwagen grepen de roovers tien paarden, die op het station stonden, en maakten zich daarmede uit de voeten. DVITSCHLAKD. Oneenigheid in de sociaal democratische partij. De „Vor- warts" lucht zijn verontschuldiging over de Wurtembergsche en Badensche afdee- lingen der sociaal-democratiche partij. Zij wenschen niet meer het oppergezag der centrale commissie te erkennen. Naar men weet, stemmen de sociaal-de mocraten uit principe nooit voor een be grooting en nu zjju de Genossen in Baden daaraan ontrouw geworden en hebben be sloten voor de begrootingen in die landen te stemmen. De centrale commissie heeft opheldering gevraagd, doch heeft slechts een vaag antwoord gekregen waarbij men zich beriep op verplichting van geheim houding aangaande de genomen besluiten. De „Vorwarts" klaagt dat op deze wijze de eenheid in de partij verloren gaat. DlIITSGHUm De oorzaak der Echterdingensche ramp. Er is in de laatste dagen zooveel gestre den en geschreven over de eigenlijke oorzaak van de ontploffing der Zeppelin IV, dat de oude graaf Zeppelin zelf zich genoopt heeft gezien in de „StnttgarterBeobachter" de bewering te weerleggen dat ontstentenis van behoorlijke voorzorgsmaatregelen of gebrekkig toezicht van het schip de ramp zouden hebben veroorzaakt. De graaf zegt dan verder Nadat het schip „in glattestev Weise" was geland, moest het op zulk een wijze voor anker worden gebracht, dat het zich altijd met den kop in den wind zou kunnen draaien. Daartoe moesten alle ankers en lijnen in een punt van den ballonkop samen- loopenhet kettinganker, waarmede de landing was geschied, werd dus in de weide vastgehaakt in de richting van het schip en met een dubbel ankertouw aan het eind der versterking die het stijve omhulsel draagt, het uitgangspunt dus van de anker touwen aan het voorste schuitje bevestigd. Om te voorkomen dat de kop heen en weer zou getrokken worden werden in een lijn loodrecht op de as van het schip twee palen in den grond geslagen en de touwen, drie en meervoudig genomen, daaraan be vestigd. Vóór den kop werd verder een groot stuk zeildoek van 4 Min den grond gegraven en daaraan nog eenige touwen vanaf de ballon verbonden. Verder werden nog 2 kortere lijnen, bestemd om door handen vastgehouden te worden en hiermede was de voorraad touwen en ankers van het schip uitgeput, want te Oppenheim had men bij de landing eenige reservestukken en nog een anker achter gelaten en daarvoor waterballast inge nomen. Sedert de landing op de Filder tot het onweer losbaistte, veranderde de wind herhaaldelijk van richting, zoodat het schip, daar de manschappen op zij wat vierden, gemakkelijk in de nieuwe windrichting draaide. Herhaaldelijk werd gevraagd om meer touwen, doch aan dat verzoek kon geen gevolg worden gegeven omdat er geen touwen van genoegzame sterkte in de buurt te krijgen waren. Toen nu de ongelukkige donderbui het schip plotseling langszij gooide begon het achterste schuitje te zwenken. Tegelijk evenwel werd door den wind die tusschen de onderzijde van het schip en de grond inkwam, do ballon met zulk een kracht opgetild, dat de manschappen aan de schuitjes niet meer in staat waren het omlaag te houden. Den van opzij en opwaarts gerichten druk konden de palen niet uithouden, ze werden uit den grond gerukthetzelfde geschiedde met de beide andere veranke ringen toen het schip een zijwaartsche be weging was beginnen te maken. Toen 'de verankeringen er niet meer waren konden ook de manschappen, ofschoon zij wanhopige pogingen deden, de touwen niet meer hou den; ze moesten ze laten schieten uit hun ontvelde handen. Iedereen zal dus na deze uiteenzetting wel inzien, besluit graaf Zeppelin, dat zoowel de technische leiding ter plaatse als de manschappen hun plicht ten volle hebben gedaan." Wat nu de ontploffing van den ballon betreft, weet men dat de meest plausibele lezing welke o a. door den jongen graaf Zeppelin wordt gedeeld, deze is dat elek trische ontlading, waarschijnlijk ontstaan uit de wrijving van de losgeraakte ballon tegen de vruchtboomen of wellicht slechts uit de atmosfeer, vonken hebben veroorzaakt waardoor de uit de ventielen stroomende waterstof gemengd met de lucht is ontbrand. Volgens alle getuigen en deskundigen is ook de biand ontstaan aan de bovenzijde van de ballon. Van brand in de motoren is geen sprake deze waren beide sedert 's morgens 8 uur buiten gebruik en de benzine is ook niet ontploft. BELGIË In de Belgische Kamer viel gisteren naar het „H. v. A." meldt, het volgendel voor M. Demblon (soc.-dem.) vraagt ook het woord voor een ordemotie. M. de minister Delbeke. Neen, neen.1 (Goedkeuring rechts). M. Demblon, rood van gramschap, tot M. Delbeke: Ge zijt een ellendeling. (Tot de orde! Tot de orde!) M. de voorzitter roept M. Demblon tot de orde. M. Delbeke (tot M. Demblon) Beken tocli dat gij een lastverkooper zijt. M. Demblon. Houdt uw mond gesloten, slavendrijver. M. de voorzitter. Ik roep u een tweede maal tot de orde. M. Demblon. En waarom M. Delbeke niet? M. de voorzitter. Omdat het woord last verkooper heel parlementair is in verge lijking met de uitdrukkingen die gij u veroorlooft. M. Demblon vraagt de naamafroeping over zijn twee tot orde roepingen. Er doet. zich nu een welsprekend feit voor. Op de banken der uiterste linkerzij staat niemand recht om de vraag tot naamafroeping te ondersteunen en deze valt dus weg, daar M. Demblon losgela ten wordt door zijne vrienden. M. Delbeke) Gij wordt door uwe eigen vrienden veroordeeld. M. Demblon (woedend). Ge zijt. allemaal falsarissen. (Algemeene uitbarsting van gelach). Het incident is gesloten. FRANKRIJK. De Parijsche correspondent van een En- gelsch blad geeft een samenvatting van eenige beschouwingen in Fransche dagbla den over de toenemende criminaliteit in de Republiek. Wat in de toeneming vooral treft, is het aandeel dat daarbij genomen wordt door misdaden van jeugdige per sonen, Van de moorden en moordaanslagen in Frankrijk worden er meer dan dubbel zooveel bedreven door lieden tusschen de 16 en 21, als door alle oudere misdadi gers tezamen. De beruchte beuden welke onder den naam Apachen" de Parijsche straten onveilig maken, bestaan dan ook voor het meerendeel uit jongens onder de 21. Tn 1896 bedroeg het aantal misdaden in Frankrijk, van welke de bedrijvers on bekend bleven, 87,073. in 1904 was het aantal reeds geklommen tot 105,998, ter wijl het in 1905 107,710 bedroeg. Hoe wel de statistieken over 1906 en 1907 nog niet zijn uitgewerkt, acht men het waar schijnlijk dat voor die beide jaren de cijfers nog ongunstiger zullen zijn. De openbare meening in Frankrijk is ernstig verontrust over den onverkwikke- lijken staat van zaken, wat aangaat deze wassende criminaliteit. Het gevoelen wordt met den dag sterker, dat de maatschappij stappen behoort te doen om het aantal en de straffeloosheid der misdadigers tegen te gaan, waarbij vooral zal dienen te wor den gelet op het bestrijden der criminali teit bij jeugdige personen. ITALIË. Een nieuw pauselijk document In sommige buitenlandsche bladen vin den wij de eerlang te verwachten publica tie aangekondigd van een nieuw pauselijk schrijven, gericht tot de katholieke lee- ken van de geheele wereld. Heeft de H. Vader in Zijn Vermaning", gericht tot de geestelijkheid, de plichten dezer laat- sten nauwkeurig en breedvoerig aangege ven en toegelicht, in dit nieuwe stuk zet Z. H. de plichten der leeken uiteen en spoort hen aan tot een godvreezend leven, tol liefde voor den naaste, gehoorzaam heid aan de wetten, lust tot den arbeid enz. De beide documenten zouden dan te beschouwen zijn als het geestelijk testa ment des Paus en aan de geheele katholieke wereld. PORTUGAL. FM Anti-Clericalisme. Senhor Alfonso Costa, aanvoerder van het handjevol republikeinen, dat de Por- tugeesche Kamer telt, heeft een heftigen veldtocht op touw gezet tegen de reli gieuze, orden en congregaties en het gods dienstig onderwijs in Portugal. Portugal heeft gastvrijheid verleend aan eenige religieuze orden, die uit Frank rijk verdreven zijn. De republikeinsche partij, die in de Kamer slechts over zes stemmen beschikt, vraagt om de banne lingen op hare beurt t.e verbannen en de religieuze orden in Portugal af te schaf fen. De heer Costa wil zelfs het „aposto laat des gebeds" afschaffen. De anti-godsdienstige hartstocht, sleept hem zoover mede, dat hij den ondergang: van het onderwijs in zijn vaderland vraagt. Het openbaar onderwijs bestaat in Por tugal niet. De Jezuïeten en de Lazaristen met nog eenige andere onderwijzende or den zijn de voornaamste opvoeders der Portugeesche jeugd. AMERIKA. Het Katholicisme in de Vereen. Staten. Gaven we vóór een paar dagen een overzicht over de groote vorderingen van het catholicisme in Engeland in de laat ste tientallen van jaren, in de Vereenigde Staten is de laatste eeuw de vooruitgang nog veel aanzienlijker. Had men daar in 1808 1 aartsbisschop, 4 bisschoppen, 60 priesters en 70 kerken, in 1908 zijn die getallen respectievelijk gestegen tot 14, 90, 15.655 en 12.513. Wel een reusach tige boom dus, die in dat tijdperk uit het. schijnbaar nietige zaadje is gegroeid! He den ten dage is er de katholieke Kerk verreweg de grootste en volkrachtigste godsdienstige organisatie in het Kijk der sterren en strepen. De Kerk had in Ame rika een lange worsteling te voeren met weerstrevende machten, met officieel© onderdrukking en armoede en de verach ting der grooten in den langen nacht tus schen de dagen van den bisschop Car roll en de tijden, waarin door de immi gratie van Ieren en andere bannelingen aan haar bloed nieuwe kracht werd toe gevoerd. En nog altijd zijn de bekeeringen, vele in alle maatschappelijke kringen, van de hoogste tot de laagste. Een staat daar van, door den heer D. J. Scaunell-O.NeilJ opgemaakt, geeft voor den laatsten tijd 3000 namen, onder welke niet minder dan 372 van protestantsche predikanten. In de kerk van St. Augustinus te Washington, een kerk voor kleurlingen, werd een poosje geleden op een Zondag het treffende schouwspel gezien, dat niet minder dan zestig bekeerlingen in twee rijen vóór het altaar stonden opgesteld, ieder met een brandende kaars in de hand en met lnide stem de Geloofsbelijdenis afleggende. Al die bekeerlingen warerj kleurlingen. (Tijd). AMERIKA-JAPAW. In het blad Hotsji publiceert de Japan- sche oud-minister Okoema een reeks artike len, waarin hij de Vereenigde Staten warrschuwt voor hun, tegen de Japanners gerichte vlootpolitiek. Okoema, tegenwoor dig dé leider der oppositie in Japan, schrijft o. m. „Amerika heeft voor het oogenblik geen vjjand, en het zou een onvoorzichtige politiek wezen, indien Amerika met opzet een vijand kweekt, door de openbare meening tegen Japan op te zetten. De Vereenigde Staten zijn het rijkste land ter wereld, maar het beschikt in den Stillen Oceaan niet over een voldoende .verdediging, indien het tusschen beide naties (Japanners en Amerikanen) tot vijandelijkheden mocht komen. Niets is meer te vreezen dan een krankzinnig mensch. Welnu in het gevecht zijn de Japanners krankzinnigen en zij zullen die krankzinnigheid" ten toon spreiden juist als in den oorlog van onlangs. De Japanners staan steeds gereed om hun leven op te offeren voor hun land zij geven om hun leven niet meer dan om het weer. Daarentegen is voor Amerikanen en Europeanen het geld de hoofdzaak. En wie het geld liefhebben, hebben ook het leven lief. Veronderstel eens, dat twee naties, welker opvattingen omtrent den dood zoo funda menteel verschillend zijn, met elkaar in strijd raken. De einduitslag is dan duide lijk te voorzien en dat schijnt ook wei de verklaring te zijn voor het feit dat de Vereenigde Staten pogen de vloot een groote uitbreiding te geven. SFBTIE. Een staatkundig complot. Het onderzoek naar het optreden der Zuid-Slavische revolutionnaire organisatie in Kroatië en Bosnië, zoo seint men uit Weeuen aan de „Voss. Zeit.", neemt bui tengewone afmetingen aan De autoriteiten te Wagram hebben alle draden in handen van een wijdvertakte van het hof te Bel grado uitgaande samenzwering tegen de Oostemijksch-Hongaarsche monarchie. Bij een aantal huiszoekingen zijn hee! wat stukken aan het licht gekomen, uit welke bleek van de kuiperijen van Koning Peter, den Kroonprins en het radicale Servische kabinet. Er was een organisatieplan, uit gewerkt door den chef van den Perzischen generalen staf, kolonel Mioesjkowitsj, vol- geDS hetwelk de Servische Sokolvereeni- gingen in Kroatië onder den naam „Du- schan Silni" militair georganiseerd waren, terwijl de voor hen bestemde Servische Mausergeweren in verschillende geheime depots waren geborgen. Te Dubitza wer den drie leden van den gemeenteraad en de burgemeester in hechtenis genomen. Ook in Bosnië zuilen dezer dagen eenige inhechtenisnemingen plaats hebben. De Bosnische regeering heeft de bewijzen in handen, dat de eerste sectie chef Spalei kowitsj te Belgrado, de eigenlijke gevol machtigde van het hof te Belgrado, op 18 Aug., den verjaardag van Keizer FraDS Jozef, de spoorwegbrug bjj Visehegrad aan de Bosnisch-Turksche grens in de lucht wilde laten springen. Het schijnt, dat ook een groot aantal Servische officieren, die in opdracht van het Serviesche hof deel hadden genomen aan het van Belgrado uit op touw gezette anarchistisch complot, door hetwelk Oostenrijks positie in het Zuid-Slavische Oosten zou worden verzwakt, ernstig gecompromiteerd zijn. Nederland en Venezuela. Naar de Amsterdamsche bladen verne men, zullen ook de „Holland" en de „Utrecht" gereed gemaakt worden voor den dienst buitenslands. Beide oorlogs bodems zijn van het kruiser-type, waar toe ook de „Gelderland", „Zeeland"-, „Friesland" en „N.-Brabant" behooren. Hr. Ms. „Holland" werd in 1895 op de Rijkswerf te Amsterdam te water ge laten, waar de bodem thans in reparatie ligt na een langdurig verblijf in Oost-Indië, van waar het. schip ongeveer anderhalf jaar geleden terugkeerde. De „Utrecht" liep op dezelfde werf in 1897 van stapel en ligt op het oogenblik te Nieuwediep. De bewapening bestaat voornamelijk uit 2 stukken van 15 c.M., 6 van 12 c.M., 4 van 7.5 c.M. en 4 van 3.7 c.M bovendien torpedo-lanceerinrich- tingen. De kapitein ter zee Snethlage, com mandant van de „Heemskerk", zou bevel hebber worden van het uit vijf schepen bestaande West-Indische eskader. De „New-York Tribune" schrijft: „De zaken schijnen nu tot een hoogte te zijn gekomen, waarop zij voor presi dent C'astro kritiek beginnen te worden. Het is een quaestie van Castro tegen de heele wereld. Het zou ons spijten de zuinige Hollan ders kruit en kogels te zien verbruiken bij een poging om Castro manieren te lee- ren, en de Venezolaansche kustbewoners te zien lijden, omdat 7,ij het ongeluk heb ben, Castro's onderdanen te wezen. Maar èens moet toch de vraag worden beantwoord, wie in zijn recht is: Castro of de rest van de wereld". Naar men uit Den Haag seint, zal het pantserdekschip „Friesland", comman dant de kapitein ter zee Cohen Stuart, tegen het laatst dezer maand zijne beslem ming naar West-Indië opvolgen. De „Utrecht" is reeds gieruinien tijd aan gewezen oin tegen het najaar de „Gelder land" in West-Indië af te lossen. Of de „Gelderland" daarna naai- Nederland te rugkeert, zal van de omstandigheden af hangen. Tot dusver is nog geen verandering ge bracht in de bestemming naar Oost-Indië, waarvoor de „De Ruijter' 'tegen hel najaar wordt gereed gemaakt. Zoodra de „Friesland" gereed is en' naai de C'araïbische Zee is vertrokken, zal hij derwaarts worden gevolgd door de „Hol land" en de „Utrecht", die resp. 3900 en 4033 ton meten, en die elk 20 stukken geschut voeren. Er zijn dan gezamenlijk 5 gepantserde kruisers in de C'araïbische Zee, welk getal zonder veel moeit© kan verdubbeld wor den. De nieuwe commandant van de „Gel derland", kapitein Hekking Colenbrander, is per particuliere gelegenheid naar West- Indië vertrokken. Na het vertrek van de „Friesland" be schikt de commandant van het eskader, kapitein Snethlage, over 1000 man marine- troepen. De prachtige haven van Curacao is een uitmuntende basis voor een mari tieme operatie. Zij is bij eiken waterstand te bereiken en het aan het einde gelegen Sohottegat biedt een veilige ankerplaats voor tal van schepen. Bij helder weer is de kust van Venezuela er zichtbaar en voor aanvulling van kolenvoorraad, ammu nitie en andere scbeepsbenoodigdheden is er ruimschoots gelegenheid. Het station voor draadlooze telegraphie, dat te Wil lemstad wordt opgericht, zal worden be diend door personeel van de Marine. Voor een eventueel bombardement van kustplaatsen zal vermoedelijk alleen het geschul van de „Heemskerek" kunnen dienst doen, daar aan de kanonnen van de „Gelderland" en de „Friesland" geen voldoende elevatie is te geven om over de hoogc rotsen aan de kust heen te schieten. Meer dan één schip is er even wel ook niet voor noodig. De Minister van marine, die met verlof was tot 27 Augustus, is Woensdagavond reeds teruggekeerd, in de overtuiging, dat onder de bestaande omstandigheden zijne persoonlijke leiding bij de maritieme maat regelen noodig kan zijn. Staatscommissie voor den Middenstand. In het Zuid-Hollandsch koffiehuis te 's Gravenhage vergaderde de 3e sub com missie van de Staatscommiss'e voor den middenstand, onder presidium van den heer mr. P. J. M. Aalberse, ter voortzetting van de behandeling van het onderwerp coöpe ratie, ditmaal speciaal in verband met de aanstaande studiereis naar Oostenrijk van de leden dier sub-commissie de heeren L. S. Meuwsen en der ir. J. Nouwens. In de bijeenkomst werd ampel besproken de aard der gegevens, welke voor ons land van het meeste belang zijn en welke deze heeren zullen trachten bijeen te brengen. Een uitgebreide gedachtenwisseling vond plaats over de piraten waaromtrent de praktijk in Oostenrijk licht kon verschaffen en welke kunnen strekken tot voorlichting voor de werkzaamheden. De 3e sub-commissie splitste het haar opgedragen «nderwerp thans in 7 onder- deelen. Met ieder der onde.deelen zal een der leden der sub-commissie zich in het bijzonder bezig houden en daarover rapport uitbrengen. Behandeld zullen worden 1. Coöperatieve inkoop, door den heer M. G. H. Th. Fiedeldy Dop 2. Gezamenlijke bewerking, door den heer mr. P. J. M. Aalberse 3. Verkoop-coöperatie, door den heerl. S. Meuwsen 4. Crediet-coöperatie, door den heer dr. J. Nouwens 5. Verzekering, door den heer A. H. Laseur 6. Wet op de Coöp. Vereenigingen, door den heer mr. J. G. Schürmann 7. Particuliere coöperatie, door den heer A. den Held Jr. Deze studies zullen in de 3e sub. com missie worden behandeld en, te zamen gevoegd, daaruit een rapport worden samen gesteld dat aan de Staatscommissie zal worden aangeboden. Een boerenpaard. Wat er over paarden al niet wordt ge praat! Als men met een echten boer, zoo een, die in 't vak heelemaal opgaat, over een paard begint te praten, dan weet men wel wanneer men aanvangt, maar niet wanneer men eindigen zal. In den regei worden in zulk een gesprek de paarden van buren en bekenden besproken en be oordeeld, en bet gebeurt nog al eens, dat de één eea dier afkeurt, dat door een ander erg wordt geroemd. „Hoe is dat mogelijk zal misschien iemand vragen. Voor ons ligt daarin volstrekt niets vreemds. Die twee personen gaan bij hun beoordeeling van een verschillend standpunt uit: b.v. iemand kjjkt of een paard vlug is in zijn bewegingen, of het op een harddraverij een goed figuur zou maken, maar vraagt er niet naar of het dier zware lasten trekken kan. Een volbloed renpaard is voor zulk een persoon een ideaal beest, terwijl het zelfde dier voor het vervoer van zware lasten niets beteekent. Om nu een boerenpaard goed te kunnen beoordeelen, moeten we eerst vaststellen, welke diensten op de boerderij van de paarden worden gevergd. Wij weten, dat de dieren daar gebezigd worden, om vrachten te trekken, voor den ploeg te gaan enz in één woord, dat het boerenpaard voor vrij zwaren arbeid geschikt moet zijn. Als we du in aanmerking nemeD, dat de taaie vaste kleigrond moeilijker te bewerken is, dan de lossere zandgrond, dan volgt daaruit al dadeljjk, dat op de klei een steviger paard thuis behoort dan in de zandstreken. Maar trekken is niet het eenige doel. De arbeid op het veld is niet zoo zwaar als het vervoeren van logge vracht- en bierwagens in de stad. Onze boerenpaarden behoeven daarom niet zulke zware kolossen te zijn, die in hun tragen gang duizenden kilo's mee voortsleuren. In ons landbouw- paard mag nog wel wat beweging zitten, dan vordert de arbeid beter, en wanneer de boer des Zondags naar de kerk of in de week naar de markt rijdt, dan zit hij liever achter een beestje, dat in vluggen, mooien draf de lichte sjees ot het nette wagentje snel doet rolleD, dan achter een zwaren bonk, die door zijn eigen loggen bouw slechts langzaam voortsukkelen kan. Daarbij komt nog, dat paarden met een tamelijk snelle beweging in den regel meer verkoopwaarde hebben voor militaire doel einden en ook voor rijtuigverhuurders in de stad. Toch gelooven wij, dat onze land bouwers bij de paardenfokkerij beter doen iets naar het zware type over te hellen, daD alleen heil te zoeken in vlugheid. Het aanfokken van renpaarden ligt o.i. niet op den weg van onze landbouwers, zulk een onderneming is voor hen te gewaagd Voor paarden met goeden gang en voldoende kracht vinden zij geregeld aftrek in binnen- en buitenland. In deze richtirg gaat dan ook op vele plaatsen reeds de fokkerij en wjj zagen herhaaldelijk reeds goede boeren paarden in Zeeland en Gelderland, maar ook in andere streken, De heer S. Beenhakker, geboortig van K1 o e t i n g e, is benoemd tot leeraar in 'L Franscli aan de Hoogere burgerschool te Delft. Geslaagd te 'sGravenhage voor de acte handteekenen dhrn. J. P. Krijger te Vlis- singen en H. Willems te Oostburg. Tot onderwijzer in enkele vakken als re kenen enz. aan de ambachtsschool te Oostburg is door het bestuur dier school, uit een 6-tal sollicitanten, benoemd de heer Wisse, hoofd der christelijke bij zondere school te Schoondijke, en tot con cierge uit 27 sollicitanten H. de Koene, werkman te Oostburg. PHILIPPINE. De handel in Zeeuwsche mosselen neemt meer en meer toe. In de laatste acht clagen werden van hier naar Frankrijk en België gezonden 2975 balen mosselen, tegen 5 a 6 francs per baal. Aan de haven werden door Nederlandsche en Belgische venters opgekocht 4220 H.L. ■mosselen. Circa 180 ton Zeeuvvsch mossel zaad werden verhandeld tegen 1,30 a f 1,50 per ton. In broed uit de Zuiderzee geen handel. Garnalen golden f 2,75 a f2,90 per mand. Er werden 25 manden naar het buitenland verzonden. J. B. te Hal (België). U begrijpt, dat we in deze niet aan uw verlangen kun nen voldoen. Wij mogen namen van mede werk ex's, berichtgevers, enz. niet noemen. Red.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5