reninspan, iuwe Delftsche Courant. Zaterdag 15 Augustus 1908. Vierde Jaargang. bare Verkooping in den kapitalen PAARDEN, uks HOORNVEE, H latgevende Melk- 2 Kalfvaarzen, 1 H;e vette Vaars, 4- Hf-jarige baarzen, 4 anderhalf- H)ssen, 2 éénjarige Vaarzen en Hioudkalveren, I vet Varken, 6 Hkens, 80 Kippen en Hanen, 7 I Karnhond met Hok en Ketting. ienig Huisraad. ioordbraband. estigd te WAALWIJK. Agenten gevraagd. ïatst uwe Advertentiën ff en omstreken KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vtdèt tlb HUlUf-. IHISOU- en VRIIDAGAVOHD. BS flit miner Moort m Bpepl. In het ongelukkige Land. UIT ZEELAND. jdag 14 Augustus 1908, ns te 10 uur, voor den heer WINGEM, op de door hem be- fstede, in de gemeente Kapelle OBtweg, ten overstaan van den >H. PILAAR, te Goes, bestaande o. a. uit als: bruine Merrie oud 10 jaar, vos Merrie oud 8 jaar, I bruine Merrie oud 7 jaar, ie oud 5 jaar, vos Merrie oud as-lier Merrie oud 2 jaar, vos- H'ie oud 2 jaar, bruine Merrie Har, vos Merrie oud ljaar, vos Hulen en zwart Merrieveulen voorts: H ch wagentje, 2 Menwagens op Hitsen, 2 Driewielskarren, Deere- HSacksploegen, 6 Zeeuwsche H Cultivator, 4 ijzeren Eggen, H ^e, 2 Veldsleden, 2 Sleepbor- Halblok, Molbord met Ketting, Hm met Dorschmachine, Maai- I (Massey Harris no. 7), Stroo- :n, Moesmaker, Schapenmolen, Halen, 2 Handwiedmachines, 2 H .eenen met Paarden, Kruiwagen, H met gewichten, Maten, Zaai- HCoebak met Goten, Kalverbak, H :fornuizen, Aardappelkist, Zwen- H:epen en-Pleien, Ladders, Graan- Hdappelzakken, Rijven, Vorken H spen, Melkontroomer (Colibri), ikarn, gewone Karn, Stal-, Melk- Hlergereedschap, Harnas, Mest in Bstput, Kafput enz. enz. Ien ein d el jj k hofstede bestaat geen gelegenheid tallen, wèl om rijwielen te bergen, k wordt niet toegelaten. chappij van Verzekering op 't leven. onkelijk opgericht 8 Maart 1843. edgekeurd bi) Koninklijk Besluit van 15 Juli 1895, No. 41. ■end maatschappelijk kapitaal f300.000. ve 4 April 1904: f I.374.679.625. voor in de 4.18 5.52 6.20 6.33 6.44 5.20 7.56 8.48 6.24 8.29 7.- 9.14 t9.51 10.01 7.10 D 7.20 9.28 7.28 7.42 7.49 7.59 9-55 8.04 8.13 8.24 10.8 8.32 8.45 8 54 10.28 9.02 10.36 10.51 11.03 +10.14 O fll.15 oosendaal naar Hamburg, Z DuitscW jie en naar Nederland via Roosendaal" r minder on van i 1.20 voor meer aa 48 38 50 22 :38 .54 10.38 2.6 7.53 10.23 1.29 8.46 11.40 3.05 9.13 12.38 3.38 door 12.54 3.54 9.38 1.10 4.08 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers ii contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. li contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. 6.15 7.11 7.03 8.16 8.47 De Fransche arbeiders, en in 't bijzonder de Parijsche, zijn inderdaad onverzadigbaar. Niettegenstaande de derde Republiek ben heeft overladen met weldaden, leggen zij een ontevredenheid aan den dag, onverklaar baar voor wie nimmer over de onmetelijk heid der mensehelijke ondankbaarheid heeft nagedacht. De Fransche arbeiders, zij hebben nu de Republiek, ze hebben algemeen stemrecht, ze hebben verplicht leeken onderwijs ze heb ben twee socialistiscb-gezinde ministers, waarvan er een atheïst is. Over de geheele uitgestrektheid der Repu bliek is er geen enkele godsdienstige congre gatie meer over. Het Fransche grondgebied is gezuiverd van de Jezuïeten. Van dezer „duistere" handelingen heeft Frankrijk niets te duchten. Niet tevreden met de natie een „milliard te hebben verschaft door de confiscatie der bezittingen van de religieuse orden, heeft de republikeinsche regeering door de af schaffing van de begrooting voor den Eere- dienst den finantieelen last der burgers met verschillende miliioenen verlicht. Burger Viviani heeft openlijk kunnen constateeren, dat, daar de Republiek alle lichten des hemels had uitgedoofd, er nie mand in de Fransche democratie meer over bleef, die het vernederend juk van bet Christelijk bijgelooof te torsen had. En trots al deze weldaden zijn duizenden Fransche arbeiders ontevreden met hun lot, in die mate dat ze op het punt staan zich openlijk te verzetten tegen de meest radi cale, de meest democratische, de meest anti-clericale aller regeeringen, die zich sinds 1830 aan het hoofd of op den rug 'f der Fransche Republiek hebben opgevolgd Velen dreigen zelfs den lichten-uitdoover Viviani sterretjes voor de oogen te tooveren 1 O, onpeilbare afgronden van de mensche- lijke ondankbaarheid O, ondoorgrondelijke diepten van de volksverblinding 1 In de pers der heeren Clemenceau en Briand, waar men de revolutionairen bij tientallen telt, hoort men tot de Fransche democratie zeggen zooals Christus sprak tot de Joden; „Voor welke onzer weldaden legt ge ons deze kwellingen op" 1 Men kent de organisatie en macht van de fameuze Confédération Générale du Tra vail (Algemeen verbjnd van den Arbeid) Op bevel van een comité, samengesteld uit een half dozijn obscure burgers, gaan duizenden arbeiders in verschillende bedrij ven in staking. En dat is pas een begin. De arbeiders, bij het Verbond van den Arbeid aangesloten, willen den patroons en zelfs den Staat de wet stellen. Altijd minder werken en steeds meer ver dienen dat was hun leuze van gister, hun program van heden is de bezittende klasse onteigenen en met den buit de arbeiders klasse spekken. En dit menschlievend program beloven ze zich te verwezenlijken bij de eerste gele genheid de beste, door geweld Wanneer de patroons zeggen: „ongeluk- kigen niet slechts ons wilt ge ruïneeren, maar met ons de heele Fransche industrie," dan antwoorden deze muiters „de industrie en het vaderland, dat zijn wij. Wij willen niets anders zien dan ons zeiven, ons belang en onzen haat. Een korten tijd nog en de industrie, zelfs ondersteund door alle krachten van den Staat zal niet in staat zijn weerstand te bieden. Nog korten tijd en het heele industrieele leven van Frankrijk zal overgeleverd zijn aan den willekeur of aan de luimen van een half dozijn burgers, die als het ware het Heilig College van het Verbond van den Arbeid vormen. Om het electrisch licht to ontsteken zal noodig zijn de toestemming van burger Pataud om brood te bakken die van burner ■Bousquet. En zoo vervolgens. Zich moeten bukken onder zoo een verne derend juk, meer dan honderd jaren na „de Rechten van den Mensch", in een natie, bevrijd van priesterdwang en bijgelooftyran' nie welk een bitterheid en welk een bespotting In de Parijsche bladen geven honderd dokters en profeten dagelijks honderd ge- Peesmiddelen aan. „Laat Clemenceau de raadslieden van het Verbond arresteeren". Dat is geschied Maar dadelijk hebben anderen hunne plaats ingenomen „Laat de regeering het Verbond zelve ontbinden". Heel mooi. Maar nog ongerekend de mogelijkheid of de regeering zulk een wet door het Parlement zou zien aangenomen, vragen velen zich af, of dat niet zijn zou olie in in het vuur werpen. Tien, twintig, honderd congregaties te ontbinden, bah, niets gemakkelijker dan dat. Een kerk openbreken en inventariseeren zoo'n middel is niet beneden de krachten van den heer Briand. Maar de revolutionaire „Congregatie" van het Verbond van den Arbeid te ontbinden dat is 'n heel andere zaak. Dit soort „Congreganisten", die geen rekening houden met de Rechtvaardigheid Gods, noch met een vergelding hiernamaals, zijn volkomen in staat om alleen te rekenen op de barricades en hun revolvers. En daarom aarzelt Clemenceau Want vermetel is hij alleen maar tegenovtr God Toch bestaat er een redmiddel. Het is homeopatisch, maar patent- Geneze men de sociale revolutie horneo patisch ontwapene men het socialisme door het tot de regeering te roepen. Waarom geeft Clemenceau geen minister portefeuille aan burger Pataud en burger Bousquet Het middel is niet eens nieuw. Waldeck- Rousseau beeft het beproefd en met succes 1 Deze liet voor president Loubet de roode vaandels defileeren en riep de kopstukken der socialisten tot de macht. Burger Mille- rand liet zich niet lang biddenen toen deze minister van Handel geworden was, werd Waldeck-Rousseau bewierookt als het schitterendst genie van de Derde Republiek 1 Er dient raad geschaft'. Want de regeering is dermate in den hoek gedrongen, dat zij verloren is, als zij den vijand niet weet te keeren het gaat om de overwinning of den dqod. De beste politici en vooral de anti- clericale zeggen het hardop, dat in Frank rijk nooit sedert honderd jaar het gevaar voor de maatschappij en voor den eigendom zoo schrikkelijk was, als het nu is 1 Altijd hebben de regeeringen met politiek en sociaal oproer te kampen gehad. Maar dan waren het plaatselijke troebelen. Zelfs te midden der ergste beroeringen dank zij vooral aan het Katholieke geloof trok het revolutionaire kwaad nouit de massa van het Fransche volk mee Zelfs de groote Revolutie was niet anders dan de tijdelijke machtsoverwinning van een Jaco- bijnsche minderheid. Maar heden ten dage,in de meeste der steden en in geheele landbouwstreken, overal waar de pioniers van de Vrije-Gedachte er in geslaagd zijn de lichten van het geloof te dooven, verwoest de revolutionaire ziekte alle geërfde deugden van de natie en het ras Honderdduizenden „proletariërs", werk lieden, boeren, schoolmeesters, heden of morgen bij het Verbond van den Arbeid aangesloten, hun middelmatigen levensstand moede, het hart vervuld van afgunst, zullen niets meer dan haat gevoelen tegen een maatschappij, die hun de materieele genie tingen weigert, waarop zij beweren recht te hebben. Tegenover zulk een gevaar blijkt de zwak heid der overheid ten allerduidelijkste. Zij kan het niet bezweren dan door zich zelf te verloochenen, door haar eigen werk af te breken, en door afstand te doen van de ideeën, waaraan zij zelve hare verheffing te danken heeft. Men moest maar eens beginnen met de lichten aan den hemel weer aan te steken Maar welke regeering zal genoeg helder ziend zijn om dit te begrijpen, of den moed hebben om het te zeggen Wij zien, dat de radicalen het vertrouwen in het beleid van Clemenceau beginnen te verliezen. En met recht. Want nóch Clemenceau nóch eenige andere anti christelijke regeering zal Frankrijk de gezondheid en den vrede kunnen weerge.en. Het is niet voldoende slechts de lichten des hemels te dooven Een les, voorwaar, voor de radbalen van andere landen. Sociale Week. Wij ontvingen het Programmaboek <ler a, s. Sociale Week. In een honderdtal bladzijden wordt daar een schema gegeven van de belangrijke on derwerpen, die op deze derde Sociale Week zullen behandeld worden. Wie dit programmaboek heeft doorge lezen, zal overtuigd zijn, dat men van 6 13 September te Rot iet-dam een schat van kennis zal kunnen opdoen. Vooral onze Katholieke gemeenteraads leden mogen niet verzuimen deze voor drachten over de sociale taak der .gemeenten te gaan hooien. Het is helaas 1 bij velen nog van te wei nig bekendheid, op welke wijze de ge meenten veel kunnen bijdragen bij de op lossing der sociale kwestie. De Katholieke gemeenteraadsleden die nen toch te weten, welke die Katholieke inzichten zijn in zake de taak en de werk zaamheid der gemeenten op Sociaal ge bied. Maar ook voor met-gemeenteraadsleden zal deze Sociale Week veel leerrijks bie den. Imrneis elke gemeentanaar heeft er belang bij, dat de gemeentebesturen ge zonde, degelijke scc'afc begrippen hebben. Daar heeft belang bij de arbeider, de mid denstander, de onderwijzer, enz. En wanneer de gemeentenaren weten welke de juiste wijze is waarop een ge meentebestuur de sociale belangen der ge meente dient te behartigen, dan kunnen zij door middel der verschillende vereeni- gingen of anderszins ongetwijfeld op den gang van zaken bij den Raad grooten in vloed oefenen. Welnu, die wetenschap is van 613 September te Rotterdam te verkrijgen. Wie maar eenigszins kan verzuime niet daarheen te gaan. Goes. Brand, brand, er is brand. Met dien kreet werd Woensdagavond onze stad opgeschrikt. Het was 10 uur toen de brand klok begon te luiden. En de brand was in het „Manhuis", die oude stichting van lang voorbije eeuwen, die niets heeft van wat onze moderne verzorgingsplaatsen voor oude mensc.hen aantrekkelijk maken kan. Daags te voren was er nieuw stroo uitgedeeld, en het oude lag nu nog o. onvoorzichtigheid 1 op de gangen. Dat stroo had vlam gevat. Hoe? dat weet men niet. Wel verwondert men zich, dat het Manhuis niet eer een prooi der vlam men geworden is, als men weet, op welke wijze de oudjes daar zelf hun lamp en kachel bedienen. Maar er was nu brand in het Manhuis. Boven stond een oud vrouwtje tegen de ramen te bonzen, sloeg tegen de kleine ruitjes haar vuisten stuk, want het was daar binnen om te stikken vair de rook. links was er daar een ladder door rappe handen tegen den muur gezet, en nu het raam kon open geschoven worden, kreeg de oude ziel weer lucht. Zij had zich reeds ter ruste hegeven, toen zij de be nauwende brandlucht gewaar werd. En die rook en de schrik hadden haar bijna van haar zelve doen gaan, toen zij door- sterke armen werd opgetild en door het raam naar buiten werd gebracht. In het Weeshuis binnengebracht, waar ook alles weer uit den slaap was gewekt, kwam zij door de goede zorgen van den Weezen- vader weder spoedig tot zich zelve. In haar nachtgewaad zat zij daar te rillen van de koude en van den schrik: maar de zware mantel en de wollen dekeri door de Weezenmoeder haar omgeslagen, deden haar goed. 'tWas nu de zorg voor haar- „boedeltje" die haar beangstigde. De brand had verder niet veel te betee- kenen. De bewoners van de bovenverdieping waren allen in veiligheid. Gelukkige ge dachte voor degenen, die kwamen toe gesneld, om te zoeken naar de dierbare betrekkingen, die het Manhuis voor hen herbergt. Wij hoorden ze schreiend roe pen mijn moedertje, mijn arm moedertje I De ladder van de reddingsbrigade heeft nu ook dienst gedaan. Met vluggen spoed was al het rollend materiaal van onze brandweer op de plaats des onheils. Het vroege avonduur en het thuis-zijn van allen, droeg veel tot deze vlugheid bij. Met hei-hei-geschreeuw kwamen ze aan gestormd 't was om de aandacht der po litie af te leiden van het feit, dat de spuiten geen licht op hadden. Nochtans, de brand is zonder de spui ten gebluscht. Spuit 2 gaf even water, maar zonder bevel. De toestand der oudjes is bevredigend. En Goes krijgt vooreerst geen nieuw „Manhuis". De brand heeft alleen de mu ren en den zolder bruin geblakerd. Op de vraag hoe het vermoedelijk aangekor men was, zeiden meerderen der bewo ners: door de kwajongens. Die eeuwige kwajongensWat valt er voor „de opvoeding van het kind" nog veel te doen. Brand stichten, in een huis vol oude menschep I 't Spreekt boekdeelen voor den geest, welke de straatjeugd bezielt. De heer L, C. C. Fukken, directeur der N. V. Hotel Centraal zond ons een uitnoodiging tot bezichtiging van zijn café- restaurant en hotel, dat morgen wordt ge opend. Aan die uitnoodiging hebben we gevolg gegeven, en zeggen we het direkt, een in richting gezien, die wat betreft bouw en meubileering en verdere installatie met de beste kan wedijveren. Het ziet daar alles zoo smaakvol uit, de gevolgde stijl is zoo keurig, schoon sober, dat het een lust is in dit moderne café en hotel te ver toeven. De architect en uitvoerder van het ge heel is de heer P. L. Buitendijk, onder wiens uitnemende leiding het geheel is in stijl gehouden en vlak geornamenteerd. Dhr. Fukken is uitgegaan van de goede gedachte alles, wat voor zijn inrichting benoodigd was, te doen leveren door stad- genooten, althans voor zoover het door deze geleverd kon worden. Zoo is het koper- en gordijnwerk gele verd door dhr. P. A. de Ligny; de tafels en stoelen door dhr. P. J. Simons; de slaapkamer-ameublementen door dhr. W. Bitter; het glaswerk door dhr. J. Schnei der; het gesmeede balkonhek en ander gesmeed koperwerk door dhr. A. v. d. Weert; het schilderwerk door dhr. B. Ruitenbeek. De lampen zijn ontworpen door dhr. P. L. Buitendijk, alsook het prachtige in stijl gehouden eikenhouten buffet vol spiegels, dat aan de Ambacht school is vervaardigd. De electrische ge leidingen en de telefoons zijn gelegd door dhr. F. X. Mannhardt, die ook de klokken leverde. De inrichting bevat twee smaakvolle koffiehuiszalen, de grootste beneden, en de niet minder gezellige boven, welke laatste tevens dienst kan doen als ver gaderzaal ,enz. In de benedenzaal staat do geiuischloos, zuiver loopende Wilhelmina,-biljart met een biljart-klok voor de controle. De prijs wordt berekend op 30 cent per uur. Op het buffet is aangebracht een bier- pomp voor vier vaten, voorzien van een ijsbak in den kelder. Het glas-, aarde-, nikkel en zilverwerk ziet er alles even keurig uit. Men kan zien, dat daaraan geen kosten zijn ge spaard. Er wordt geschonken het bekende l'issl thaler bier ad 15 cent en bier van de Vlissingsche brouwerij „de Meiboom" ad 10 cent per glas. Verder zijn alle con sumptie-prijzen, alsook de prijzen voor lo gies sterk concurreerend. Men heeft er reuklooze privaten vol gens systeem van den Weenschen prof. W. Beets, spijslift, een gevaarloos appa raat om met gas kachels aan te steken, enz. Een mooie eikenhouten trap met ge- cordonneerde trapleuning voert naar de eerste verdieping, waar behalve de ge noemde café-zaal met ruim balkon zich nog o. a. bevinden de keurige eetzaal en een kleine rooksalon met buffet en canapé. De meubileering van dit alles is chique. Op de tweede étage bevinden zich de logeerkamers. Ook daar ziet het er even frisch en netjes nit met lieve slaapkamer ameublementen. Er is ook een apparte ment uitsluitend voor dames. Op die ver dieping bevindt zich nog de badkamer en er is daar een nooddeur aangebracht. Het geheel is er op ingericht, da,t zon der noemenswaardige stoornis in het be drijf er nog een verdieping op gebouwd kan worden. De architect heeft met de ruimte welen te woekeren, de schilders, metselaars, timmerlieden, en alten, die aan den bouw werkzaam waren, alsmede de verschillende leveranciers, hebben on getwijfeld hun beste beentje voorgezet, zoodat het mogelijk is geworden, dat onze gemeente (een sierlijk, modern ingericht hotel en café rijker is, dat een bezoek ■ruimschoots loont. -Te 's Gravenhage is overleden dhr. A. Rijser, gepensioneerd directeur der posterijen, vroeger dir. van 't postkantoor alhier. Woensdag had de drukkersleerling A. de K., werkzaam op de stoomdrukkerij van dhr. Talsma, het ongeluk met de rechterhand .tusschon de trappers te ge raken, waardoor een vinger geheel ver pletterd werd en hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Middelburg. Een der vele interessante gevels, die van het huis De Gouden Zonne in de Langedelft, heeft een belangrijke restauratie ondergaan. De gevel ,dateerende van 1635, kunstvol en prachtig versierd met basreliëfs uit gehouwen steen en de wapens van den voormaligen eigenaar Guilelmus Quiryns- sen, koopman en burgemeester van Mid delburg in 1629 en 1633, en van diens echtgenoote Marguerite de la Vainquiere, is wat het bovendeel betreft geheel in den oorspronkelijken toestand terugge bracht. De topgevel met het Minervabeeld, steu nende op een schild met een Medusahoofd, en de 'kanteeten, versierd met prachtige leeuwen- en menschenbustes, zijn her steld, de baksteen en de witte zandsteen is van de dikke verflagen ontdaan, zoodat de oude vormen weer geheel tot hun recht komen. De gevel vertoont nu zeer duidelijk, be halve de basreliëfs, de afbeelding der ele menten: de bovenste fries lijst zon, maan en sterren, de volgende de vogels, een derde de dieren, de vierde de visschen en de laatste het vuur, belichaamd door de gouden zon. Het we k werd verricht door de firma M. K. Jeras en Zonen te Middelburg. Vlissingen. Op uitnoodiging van den ZeerEerw. heer Pastoor kwamen Woens dagavond onderscheidene Voorzitters en Secretarissen der verschillende Katho lieke vereenigingen in de Pastorie bijeen. Na een korte inleiding omtrent het doel van deze bijeenkomst stelde de ZeerEerw. heer Pastoor aan de vergaderden deze twee vragen: „Zullen we het a.s. Gouden Priesterjübilé van Z. H. Paus Pius X vieren?" en „Hoe zullen we dit feest trachten te vieren?" De eerste vraag werd door allen beves tigend beantwoord. Bij de 2e vraag deelde de ZeerEerw. Pastoor mede, dat volgens een schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in ons bisdom het feest 20 September kerkelijk moet gevierd worden. Uit de nu volgende bespreking bleek, dat om een eenigszins passende feest viering le organiseeren, dit niet voor :r half November kon geschieden. Bo vendien meenden een paar der aanwe zige heeren, dat de juiste datum 15 of 16 November was. Men stelde zich verder voor dit feest zoo mogelijk te vieren met een bedeeling van de armen, een. kinder feest en verder een paar feestavonden, zoo mogelijk gewijd aan muziek, zang en voordracht. Ten slotte werd er een hoofdcomité benoemd, voorloopig bestaande uit den ZeerEerw. heer Pastoor als eere-Voorzit- ter, de Eerw. Heeren Kapelaans en de heeren leden van het Kerkbestuur, welke heeren het recht hebben, zich uit de no tabelen der parochie nog eenige leden toe te voegen. Bovendien werden er nog een viertal sub-comité's benoemd, n.l. voor de armenbedeeling, het kinderfeest, voor de feestavonden en voor de financiën. Als nu de Katholieken van Vlissingen straks wederom hun bekende offervaar digheid toonen, belooft dit een grootsche feestviering te worden. De gemeenteraad nam heden in be handeling een voorstel van Burg. en Weth. om wederom toestemming te vragen tot het heffen van een plaatselijken accijns van f 17.50 per H.L. van 50 pCt. op ge distilleerd. Burg. en Weth. hadden zeer uitvoerig uiteengezet dat de gemeente de ze belasting, welke in 1907 circa f 26500 opbracht, niet kan missen. Verhooging van den hoofdelijken omslag met dat be drag is onmogelijk, daarvoor is de draag kracht te gering. Wel neemt de gemeente voortdurend in bevolking toe, doch het zijn naast het surplus van de geboorten boven overlijden, slechts arbeiders, die zich hier vestigen. Bovendien wijzen B.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1