Dinsdag 11 Augustus 1908. Vierde Jaargang. BINNENLAND UIT ZEELAND. No. U KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG- JKISDM- en IMIDABAVOHD. De Kerkwijding te Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten £0.95 Afzonderlijke nummers a contant- 0.05 AdveTtentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1S regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Meer dan drie jaar geleden is het nu, dat de offervaardigheid der Goesche Ka tholieken den wensch van den Zeereerw. Deken J. Baede kon doen in vervulling gaan: het bouwen van een nieuwen tem pel, Hem waardig, Die dag en nacht op het altaar troont. Ruim twee jaar geleden werd met mach tiging van den Bisschop het prachtig kerkgebouw door den Zeereerw. Deken i n- gezegend en heden door den Bisschop van Haarlem, Z, D. H. mgr. Gallier plech tig geconsacreerd. Gisteravond circa 5 uur arriveerde Z. D. H. hier. Door het uitsteken der vlag hadden de Katholieken uiting gegeven aan de blijdschap hun beminden Kerkvoogd in hun midden te mogen zien. Het sta tionsplein en de Stationsweg waren vol belangstellenden, die dien Bisschop op wachtten en eerbiedig groetten. Z. D>. H. werd aan het station verwelkomd door den Zeereerw. heer Deken en do Weleerw. heer Kapelaan. Heden was .het de dag der plechtige Kerkwijding. De eerste plechtigheden, waarbij geen leeken mochten 'tegenwoor dig zijn, namen circa half acht, be gunstigd door prachtig zomerweer, een aanvang. Daartoe was oen gedeelte voor do kerk afgezet. Vele Zeereerw. heeren" van de naburige parochies, de Weleerw. heeren Fr. Knitel en B. Kosters, zonen der parochie, de Weleerw. heeren H. Wtentzel en J. van der Moer, oud-kapelaans, assisteerden daarbij. Om half tien werden de kerkdeuren ge opend en vulde een overgroot getal ge- loovigen het kerkgebouw. Ook vele anders denkenden waren tegenwoordig. Het zou ons te ver voeren hier alle plechtige ceremoniën en haar beteekenis te beschrijven. Zij alleen gezegd, dat de plechtigheden op de aanwezigen een die pen indruk maakten. De eerste plechtige kerkwijding dateert reeds van de regeering van Konstantijn den Groote, toen door diens bekeering de Kerk rust verkregen had en werd vol trokken door Paus Sylvester. Eerst door deze consecratie is het kerk gebouw in den waren zin een „Domus dei" een huis Gods geworden. Tegen half elf droeg Z. D. H. de Bis schop de Pontificale H. Mis op. Het priesterkoor was geheel gevuld met eerw. heeren geestelijken. Na den zegen op het einde der H. Mis, richtte 'L. D. H. de Bisschop het woord tot de geloovigen. Monseigneur wees op do beteekenis van het kerkgebouw en wekte op zich steeds te herinneren, dat de Kerk is een huis Gods, waar zij moesten samenkomen om zich in vertrou welijk gebed met hun Zaligmaker te onder houden. Dan zouden zij gaarne zich daar heen begeven en het hoe langer hoe meer gaan beschouwen als hun huis, eu aan de zegeningen deelachtig- worden, welke God gewoon is te geven aan wie er Hem om komen ringen. Aan het ontbijt waren uitgenoodigd de Burgemeester en de Wethouders en de Secretaiis van den gemeenteraad, alsook de architect en.de aannemer der kerk, van welke beiden alleen de laatste, de heer 'Iroenendaal aanwezig was. De Zeereerw. Deken nam de gelegenheid te baat, om het Dagelijksch Bestuur der gemeente te bedanken voor zijn vereeren- de tegenwoordigheid, alsook voor alle fa ciliteiten, welke zij bij den bouw' zoo ruim schoots hadden toegestaan. Mgr. de Bis schop sloot zich bij dat woord aan. De Burgemeester dankte den Zeereerw. Deken voor zijn hartelijk woord. Gaarne had hij er toe bijgedragen om den bouw der kerk, .die een sieraad was der ge meente te doen slagen. Hij sprak den wensch uit, dat het gebouw mocht bij dragen tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Aan het diner dezen middag zullen ook heeren Kerkmeesters en de heer Groenen- daal aanzitten. Om half zes vertrok Monseigneur naar O v e z a n d om daar morgen de Kerk te consacreeren. ITALIË Zaligverklaringsproces van P i u s IX Z. G. Het proces voor de geluk zaligverklaring van Pius IX is op 5 Augus tus begonnen in alle steden, waar de ver heven Opperpriester sporen heeft achterge laten, begonnente Sinigaglia, te Spolete, te Gaëta en te Napels. Op bevel van de Congregatie der Riten worden zijne geschrif ten bijeenverzameld. In de eerste jaren van het Pontificaat van Leo XIII gingen er reeds stemmen op. die de zaligverklaring van zijn voorganger vroegen. Leo XIII oordeelde, dat men op de zaken niet moest vooruitloopen. Pius X is van raeening, dat nu de tjjd gekomen is om de documenten, die op het leven van z£n eerbiedwaardigen voorganger betrek king hebben, te onderzoeken. Het onderzoek der geschriften van Pius IX is een voor bereidende stap; honderden zaken komen echter nooit verder dan deze formaliteit. Het proces zal in zijne verschillende phasen heel wat tijd eischen en men ver wacht, dat voor het decreet door den Paus kan worden geteekend, wel een halve eeuw zal verloopen. Tot nu toe zijn de artikelen, betrekking hebbende op het leven, de werken, de deugden en de wonderen van Pius IX, die de postulator Mgr Antonio Cani ter onderzoek aan de rechtbank aanbiedt, honderd dertig in getal. Alle personen, die aan het onderzoek deelnemen hebben onder eede beloofd, het meest volstrekte stilzwijgen te bewaren ovei de verhandelingen en zonder eigenbe lang of vooroordeel, hunne meening uit te spreken. De oproep, door Pius X aan alle bezitters van geschriften, gedrukt of geschreven, van den grooten dienaar van God Jean Maria Mastaï Ferretti. gericht, heeft talrijke onthullingen gebracht, vooral in het diocees Imola, waarover Pius IX van 17 December 1832 het bewind voerde en vanwaar bij in Mei 1838 op den zetel van Spolete werd geplaatst. Gregorius XVI had hem de nuntiatuur te Parijs willen toevertrouwen, maar, op zijn verzoek, werd hij hiervan vrijgesteld, evenals van de nuntiatuur te Napels, waar hjj in 1839 tot nuntius benoemd was. Zoowei particulieren als openbare in stellingen hebben brieven en documenten van zeer veel gewicht ter onderzoek gegeven. FRANKRIJK. Kerkdief stallen. Herhaaldeljjk wor den er in den laatsten tijd in Frankrijk kerkdiefstallen gepleegd, we bedoelen hier de nachtelijke diefstallen, dooi middel van braak of insluiting, die terecht de algemeene verontwaardiging van de Katho lieken opwekken. Weer een tweetal nieuwe diefstallen mo- ten nu worden gemeld een te St Viance, waar een reliquieënkastje van gedreven koper uit de 12e eeuw overdekt met edel- steenen en een waarde vertegenwoordigend van 300 000 francs werd gestolen en een te Coursan, waar de dieven door den klok- ketoren in de kerk drongen en verschei dene prachtige kerksieraden buit maakten. Ongetwijfeld mogen deze treurige feiten aangehaald worden als bewjjzen van den rampzaligen toestand, waarin zich de Kerk van Frankrijk, ook op materieel gebied, nog bevindt. Want die diefstallen zijn nergens anders aan te wijten dan aan de feitelijke onzeker heid, die er op verschillende plaatsen heerscht, omtrent de onderhouds-en bewa- kings-verplichting van de kerkgebouwen. Verschillende gemeenten beweren, dat die verplichting niet op hen rust, of ze doen tenminste alsof die verplichting niet op hen rust En de pastoor kan die taak niet overnemen, al was 't alleen maar omdat ze zijn financiëele draagkracht verre te boven gaat Zoo blijft dan het heiligdom des Heeren en de kunstschatten daar geborgen, dikwijls geheel onbewaaktstaan, tot gemak kelijke prooi van de vele boosdoeners.... Omtrent de wonderbare hagelbui die over Rem i real out was lusgebroken en waarbij hagelsteenen gezien waren die de beeltenis van Maria met het Kindje Jezus vertoonden, zegt de „Semaine Raligieuse" van het bisdom Frejus, dat een kerkelijk onderzoek heeft uitgemaakt en vastgesteld dat de getuigen in deze zaak nog bedrogen waren en hun waarheidsliefde boven alle verdenking staat. Over de verdere feiten doet de kerkelijke overheid vooralsnog geen uitspraak. Met bijtenden spot vertelt de „Gaulois" een anecdote. Na den vreeselijken dag de vorige week te Vigneux beleefd, kwam Clemenceau president van den ministerraad, Brian d tegen. „Kijk, zijt ge nog niet in hechtenis ge nomen? Verbazing van den minister van Justi tie, opperste handhaver van gezag, orile en rust. „Ja, natuurlijk, in hechtenis 'genomen, ol zijt gij het niet die hebt gezegd: „Ga ten strijde met lansen, sabels, pistolen, geweren: ik gal u niet weerhouden, ik zal het mij een plicht rekenen, wanneer dat uur slaat, in uwe rijen plaats te ne men" En zoo ging, altijd volgens den „Gaulois", Clemenceau voort, zijn col lega te herinneren aan hetgeen deze voor weinige jaren sprak en schreef. 1MITM 11LAN I> Zeppelin. Zeppelin is al aan zjjn oude luchtschip (model 3; bezig. Zijn plan is, om het, door het invoegen van een nieuw stuk, te verlengen en zooveel mogelijk aan het model van 1908 gelijk te maken. De aluminiumfabriek, die hem tot nu toe be diend heeft, meldt, dat zij het metalen geraamte voor een geheel nieuwen luchtbol in veertien dagen tijds kan leveren. Krupp v. Bohlen u Halbach (de man, die met Krupp's erfdochter getrouwd is) heeft ook 100,000 mk. voor Zeppelin gegeven, de koning van Wurtemberg 20.000 mk., een dame in een hotel to Baden-Baden 50 000 mk. Bij de Kölnische Ztg. is ruim 60,000, bij de Hannoversche Courier 30.000 mk. ingekomeu. Om meer orde" en regel in de wijze van inzamelingen te brengen, zal er een Duitsch rij kscomité voor het bouwen van een nieuw luchtschip voor Zeppelin, onder bescherming van den Keizer en den koning van Wurtemberg, opgericht worden. De kroonprins van Duitschland heeft het beschermheerschap aanvaard. De goud-vloed naar Friedrichshafen stroo- mende voor het fonds tot 't bouwen van eene nieuwe .Zeppelin" houdt onafgebroken aan. 't Is zóó een springtjj van-goud, door den nationalen geestdrift opgezweept, dat Zeppelin binnenkort wel in staat moet wezen om een heel eskader van luchtschepen te bouwen. i AMERIKA. De boschbrand in Britse h-C o- I u ui !i i a. Men vreest te Fernie voor het uitbrdkön van besmettelijke ziekten door de omstaudighèdén vviiaróndor de daklo.oze slachtoffers van den boschbrand in de vallei der Eik-rivier moeten verblijven. Tweeduizend vrouwen en kinderen zijn daar opeengehoopt, zonder voldoende levens- middeienr Twee gevallen van pokken zijn voorgekomèh. Door dé hitte wordt de toe stand nog ernstiger. Achttien lijkan zijn nog onder de pcin- hoopen te voorschijn gehaald. De stadMichell, die eerst aan den brand ontkomen was, staat nu In vlammen, daar de wind den brand heeft aangewakkerd. De vrouwen en kinderen zijn naar de steden in den omtrek gezonden om veilig te zjjn. Alle mijnen in Crow's Nest zijn gesloten en de mannen zijn allen aan het werk, om te trachten het vuur. te keeren. De middelen die men daartoe aanwendt, zjjn,hetopwerpen van wallen uit vochtige aarde, het uitroeien van allen plantengroei en voortdurende besproeiing van huizen en straten met water, waaraan gelukkig geen gebrek is. Een directeur van de Crow's Nest Coal Company, die te Toranto verbljjf hoult, gaf te kennen, dat hjj 't meeste vreesde voor de stad Coal Creek. Daar wonen on geveer 1500 menschen, waaronder vele vrouwen en kinderen. Volgens de berichten, is het vuur op drie mijlen afstauds van Coal Creek en grijpt steeds verder om zich heen in de richting van Coal Creek, en snijdt zoodoeude de vlucht der inwoners naar het Westen af, wat de eenige weg is dien zij kunnen inslaan, behalve twee door Indianen aangelegde paden. Een van deze bekend als de Flathead trail, loopt Daar de Mc Evoy Creek-rivier, terwijl het andere naar Michel Creek leidt, in het district, dat in brand staat. Beide palen over de bergen zijn voor vrouwen en kinderen onbegaanbaar Het laatste bericht betreffende de ramp is vervat in een telegram door de Canadian Bank Commerce ontvangen, luidende als volgt „Het vuur heeft te Fernie 3*2 gebouwen laten staanCoal Creek is geheel en Michel en Hosmer gedeeltelijk verwoest. Twee-en-zestig menschen zijn omgekomen, vooral in de omstreken der steden, waar alles verwoest werd. De schade wordt geschat op 5.000 000 dollars en 7000 menschen zjjn zonder dak. Staatscommissie Middenstand. Naar het „Hbld." verneemt, zullen de heeren J. S. Meeuwsen en dr. J. Nouwens, in opdracht van de Staatscommissie voor den middenstand, tegen het eind van September a.s. in Oostenrjjk een studiereis ondernemen in zake het Ctöperatiewezen, en wel voor namelijk over de volgende vormen inkoop-, verkoop-, productie- en credietcoöperatie. De bedoeling moet zijn om bet inter nationaal congres voor den middenstand, georganiseerd door het „Internationaal Instituut tot Studie van Middenstands vraagstukken", hetwelk van 37 October e.b. te Weenen wordt gehouden, te be zoeken en daarna het verdere onderzoek in Oostenrjjk voort te zetten. Op dit internationaal congres zullen ver schillende landen officieel vertegenwoordigd worden, ook de Nederlandsche regeering zal zich daar doen vertegenwoordigen door de heeren mr. P. J. M. Aalberse, te Leiden, J. S. Meuwsen en R. P. J Tutein Nolthe nius, beiden te Amsterdam. Het programma van dit congres bevat de volgende vraagpunten le. De vakop leiding van den landbouwenden en indu- strieelen middenstand en het ter hunner beschikking stellen van werktuigen, welke hun concurrentie-vermogen kunnen ver meerderen. (Een tentoonstelling van nieu were werktuigen wordt aan het congres verbonden). 2e. De organisatie en de werk zaamheid van coöperatieven aankoop.- en verkoop-vereenigingen, voornamelijk met het oog op leverantiën aan het leger. 3e. De organisatie van het landbouw-, indu strieel- en handelscrodiet. 4e. De bescher ming der regionale huisindustrieën. 5e. Het woningvraagstuk van den middenstand. 6e. De rijksverzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom van alle burgers. 7e. Het vraagstuk der bouw ambachten. Tegen bedrog in den boterhandel. De „St.-Ct." no. 185 bevat de wet „Stbl." 227tot aanvulling en wijziging van de wet van 9 Juli 1900 („Stbl 112), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. In deze wet wordt o m het volgende voorgeschrevon „Het is verboden boter te leveren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats voor handen te hebben, uit te stallen in het openbaar rond te brengen, rond te venten, te vervoeren, in of uit te voeren, of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebben, welke een vetgehalte bezit beneden een bjj algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen en in de ..Nederlandsche Staatscourant" bekend te maken grens. Het is verboden margarine te Ie.eren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats voor handen te hebben, uit te stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te venten, te vervoeren, in of uit te voeren of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebber, welke bij onderzoek op het verzaiigings- cjjfer der vluchtige vetzuren in 5 gram van het uitgesmolten en gefiltreerde vet een ReichertWollnygetal aanwijst hooger dan 10. Het 5de lid van art. 7 der Boteiwet wordt gelezen als volgt: „De in dit artikel bedoelde bewaar bereid- of ver koopplaatsen moeten toegankelijk zijn, zonder dat eene woning behoeft te worden binnengetreden. In bijzondere gevallen kan door den Minister ontheffing van dit vo-.rschrift worden verleend Voorafgaande aan laatstbedoeld lid wor den vier nieuwe leden tusschengevoegd, luidende „Die -nspecteurs adjunct-inspecteurs en visiteurs hebben de bevoegdheid om, daartoe gemachtigd door of in opdracht van Onzen voornoemden minister, bereid- plaatsen voor margarine en andere vetten en de bij de betrokken bereiders in ge bruik zijnde bewaarplaatsen en ruimte binnen te treden. Genoemde ambtenaren, alsook de ove rige ambtenaren, bedoeld in artikel 6 hebben de bevoegdheid om ten allen tjjde bereid plaatsen voor boter en de bij de betrokken bereiiers in gebruik zijnde bewaarplaatsen en ruimten binnen te tt eden. Deze bevoegdheid geldt ook ten aanzien der winkels of dergelijke verkooplokalen, alsmede ten aanzien der-bewaarplaatsen en andere ruimten, in gebruik bij boter- bereiders, winkeliers en handelaren, waar boter, margarine of andere vetten voor handen zijn. De bevoegdheid, omschreven in detwee vorige leden, geldt, ten aanzien der be- reidplaatsen voor boter, mede, na deswege door den Minister gedane opdracht of verstrekte machtiging, voor de in artikel 10 bedoelde scheikundigen. Het bovenbepaalde met opzicht tot be eid-, bewaar- en verkoopplaatsen voor boter, margar.ne en andere vetten geldt ook voor die plaatspn, welke vermoed wor den tot een dier doeleinden te strekken" De Rijkszuivelvisiteurs, bedoeld in het le en 2e lid van artikel 6, zijn bevoegd monsters te nemen van boter, margarine of andere vetten a. welke in het openbaar zijn uitge stald b. welke worden geleverd, rondge bracht, rondgevent, vervoerd, in- of uit gevoerd of ten vervoer of uitvoer in opslag liggen. Bedoelde ambtenaren hebben mede de bevoegdheid monsters te nemen van voor zegde stoffen, aafiwezig in de gebouwen of op de plaatsenwaar zij krachtens deze wet toegang hebben. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften gegeven ten aanzien van: a. den invoer van boter en margarine h. de voorwaarden, waaraan die in te voeren boter en margarine zullen heb ben te voldoen c. de wijze, waarop met die boter en margarine, voldeden zij niet aan de ge stelde voorwaarden, zal worden gehan deld." De wet treedt in werking op een nader door de Koningin te bepalen tjjdstip. Goes. Het meisje, dat het horloge van den jeugdigen II. vond en het aan, zeke ren v. d. W.., die zeide het verloren te hebben, afgaf, is gebleken te zijn Cornelia Sinke. De commissaris van politie zond een telegram aan den burgemeester van Co- lijnsplaat, hetwelk ten gevolge-had dat het horloge met ketting op M. v. d. W. werd bevonden en in beslag genomen, en Za,- terdag in bezit, van den commissaris van politie gesteld werd. Zaterdagmolrgen 8 uur brachten drie mannen een koe van Kole van Kloet,inge naar den trein. Op eenmaal begon het. dier zich te verzetten en werd ton laatste zoo wild, dat 't zich van zijn geleiders los brak, op den loop ging en van de steilte ai de leiding in liep. Toen 'ter weer uit. gekomen was en men 'twilde grijpen, sprong 'ter weer in en geraakte met zijn kop tusschen de palen. De heer Massee kwam spoedig met zijn geweer, waarop K. het dier doodschoot, dat met paarden en wagen uil. de leiding werd getrokken. De bekende J. J. P. Liplijn, die in 1907 te Brussel diefstal van geld had ge pleegd hij zijn schipper en dezer dagen hier werd aangebracht, stond heden voor den instructie-rechter te Middelburg te recht voor deze zaak en werd, zooal.s wij vernemen, voorloopig opgeborgen. Een biutaal stukje haalde dat jong- mensch in onze gemeente eerst nog uit. Hij leende n.l. van S. op den Molendijk gisteravond tegen 7 uur „een oogenbiik" een fiets, doch was om 10 uur nog niet daarmee terug. Vandaar benauwdheid en zich vervoegen bij de politie. De commissa ris zond heden morgen terstond den agent van politie Moens naar Middelburg. Deze trof den verdachte in de wachtkamer der Rijksveldwacht in 't gerechtsgebouw aan met de fiets. Zooals te begrijpen valt ward hem thans deze fiets afgenomen, teneinde verduistering te voorkomen. Hij had de fiets bereids ten verkoop aangeboden. In 't logement waar hij vernacht had, had hij nog in der haast een horloge ingepalmd, dat hij echter nog in tijds aan den loge menthouder teruggaf. De politie heeft tegenwoordig in op dracht de namen der jeugdige meisjes die 's avonds zich in de plantsoenen al hier met jongens bevinden op te- schrijven en de ouders daarmee in bennis te stel len; zooals heden morgen reeds met enkele meisjes heeft plaats gehad.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1