IS!? fUKKEH, van Bouwterrein te Goes I. D. de Putter, mdel in Bouwmaterialen. r W IJ N E N »,SlNIJDER,floes Zaterdag 1 Augustus 1908. Vierde Jaargang. Verschijnt eiken MAAKDAG-, WGEHSBAG- in VHGMD. Bij i immer Behoort een Bijvoegsel. GEMENGD NIEUWS. I oordbraband. stigd te WAALWIJK, ding voor Borstlijders. ment - Tegelfabriek I Groote voorraad. Ruime keuze. Prijzen beneden alle concurrentie. Iums en prijzen op aanvrage franco. A?C MEEL (bekend) IESMEEL KAKEBEEKE NGAARSCHE -> VOERBLOEM MENGD VOERMEEL AR KT GOES- PLAZIER, Turfkade, G°es' MOHKEV BRAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Nederland en Venezuela. MEESTER en WETHOUDERS zullen, behoudens nadere goed- l.'an den Raad op Vrijdag 7 is 1908, teil Raadhuize prmiddags 11 uur in het iar in erfpacht uitgeven el gemeentegrond, kadastraal be- leente Goes, Sectie D no. 2291 1293, groot ongeveer 62 Are' ..het Ravelijn", gunstig gelegen .Vestwal, bestemd tot bouwterrein, arden met teekening liggen ter de Gemeente secretarie, op werk. •n 's morgens 9 tot 's namiddaga ingen en aanwijzing te geven Gemeente-Bouwmeester, Dinsdag Jtus, des namiddags van 1 tot 2 Ret terrein. appij van Verzekering op 't leven. kelijk opgericht 8 Maart 1843. gekeurd bij Koninklijk Besluit 'an 15 Mi 1895, No. 41. <d maatschappelijk kapitaal f300 000. e 4 April 1904: f I.374.679.625. Agenten gevraagd. hen te helpen voor 't hevig few, benauwdheid, het piepen der bijpen en 'f verslijmen der longen, tiheid en krevelingen in de keel Wanneer alle andeie middelen helpen, neemt dan in vertrouwen oude en welbekende Balsempillen IH. VAN AKEN, apotheker te lete, oud-leerling der gasthuizen Gent. Bekroond met het eere- busa op de Wereld-Tentoonstelling iLuik. Ij doen de fluimen gemakkelijk Fn en spoedig verminderen. Zij lkomen en genezen alzoo de ont ging der longen, prijs per doos 621/., cent. loofddepot voor Holland Firma IULTE Co., te Middelburg; Eer te Goes bij Gebr. Muider; liddelburg bij DE ROOS; te Bingen bij LUITWIELERte zand bij RAASte Rilland bij luOFFAU te Tholen bij W. POT- t; te Krabbendijbe bij DE COK. litstekende kwaliteiten. EERSTE ZEEUWSCHE 'NEUZEN bn VLISSINGEN. Beste adres voor |-, IJsel-, Rijn- en Belgische Steen, Drijfsteen, Hardsteen, soorten PANNEN en VORSTEN. Uitgebreide sorteering Porselein en Muurtegel» boogvullingen en wandbekleeding- prijscouranten op aanvrage franco. dkoop degelijk Varkensvoeder. •uikt voor het schoonmaken uwer Panne" en ander vaatwerk Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant-0.05 Advertenliën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De uitzetting run den Nederlandschen, gezant te Venezuela is een gebeurtenis,, die hoogst gewichtige gevolgen kan na zich sleepen. Het zou een casusbelli kunnen zijn. Ongetwijfeld bestaan er redenen, dat een vreemde regeering in casu Vene zuela het recht heeft een gezant uit te zetten. Maar alle gezaghebbende schrijvers op volkenrechtelijk gebied zijn het er zonder onderscheid over eens, dat een vreemde regeering slechts in gevallen van hoogst ernstigen aard oen gezant zijn pas- poort geven kan en mag. En onder die gevallen van hoogst- ernstigen aard worden slechts verstaan gevallen, dat de gezant tegen de vreemde regeering zou samenzweren; dat hij te gen de gevestigde regeering heimelijk een opstand zou verwekken; dat hij de Staats kas benadeelen zou door vervalsching van munten of staatspapieren, e. d. Alleen dus in zeer zware gevallen, n.l. bepaalde vijandige daden of misdrijven tegen den Staat, waarbij hij is geaccredi teerd, kan een gezant worden uitgezet; anders is de uitzetting een vijandige maatregel, welke weerwraak uitlokt en tot geven van bijzondere genoegdoening aan leiding geeft. Heeft onze gezant bij Venezuela zich schuldig gemaakt aan een bepaalde vij andige daad tegen dien Staat? In geenen deeje. Onze vertegenwoordiger daar is uitge zet, omdat hij het misnoegen van dictator Castro zich had op den hals gehaald we gens een minder vleiende uitdrukking in een brief aan een vereeniging in Neder land over den persoon van den dictator. Terwijl de vraag nog open blijft, of dat schrijven wel voor openbaarmaking was bestemd. Had Castro nu die miuder sympathieke uitdrukking tegenover zijn persoon dan maar te aanvaarden, zonder meer? Ook dit niet Hem stond een andere, de ecnig ware weg open voor genoegdoening. Castro had aan de Nedertandsche re geering kunnen verzoeken den gezant terug te roepen. Dat is de regel, dien elke mogendheid volgt tegenover gezanten, die misnoegen hebben opgewekt, zonder zich aan ern stige vergrijpen tegen den Staat te heb ben schuldig gemaakt. Dictator Castro deed anders. En te meer is zijn houding onverdedigbaar, ja vermetel, waar dezelfde Castro zich niet heeft ontzien Nederland eerst te belee- digen. Castro schrijft aan onze Regeering, dat hij gezant De Reus heeft uitgewezen, wijl hij dezen niet de „geschikte" persoon acht om vriendschappelijke betrekkingen tus- sehen Nederland en Venezuela te onder houden. Dat durft een staatshoofd te schrijven, aan de regeering van een land waartegen hij zelf handelingen pleegt van recht- streeksch v ij a n d i g e n aard. Of acht Castro het afsnijden van den geheelen handel van Curasao met zijn ge bied en het schenden van de Nederlanjd- sche vlag daden die met het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen ver- eenigbaar zijn? Uit die mededeeling spreekt de zucht, om Nederland te beleedigen, nog des te duidelijker. En ten volle deelen wij de verontwaar diging der „Nieuwe Courant", waar <lit blad schrijft, dat Castro vermoedelijk uit het verleden de les beeft geput.: „Men kan Nederland niet. beter in toom houden, dan. door de eene beleediging op de andere te stapelen". Hij zal, naar wij hopen, en zeker ver wachten, thans ervaren, dat zijn taktiek om de gevolgen van zijn beleedigingen door nieuwe beleedigingen te ontgaan, ein delijk faalt. Stond de uitzetting van den gezant op zichzelf, er ware hoe ernstig het. feit ook zij over te onderhandelen en ge noegdoening over te vragen. Na al hetgeen aan die uitzetting voor afging, is zij met een uitdaging gelijk te stellen. Venezuela is bijna 30 maal zoo groot als Nederland: 980.000 K.M2. tegen33.000. Die grootheid geldt echter alleen de op pervlakte. Het is schaars bevolkt cn telt nog niet de helft van het aantal inwo ners, dat ons land heeft: 2,600.000 tegen 5,500.008. Er zijn nogal veel vreemde lingen gevestigd, waaronder een 4000-tal Nederl. onderdanen. De gedwongen afwe zigheid van onzen gezant heeft alzoo des te meer beteekenis. De bevolking is een mengelmoes van halfbloeden, kruisingen uit blank-, neger en indiaansch ras. De weermacht van Venezuela heeft niets om het lijf: zijn staand legertje van 7600 man vrijwilligers beteekent niet veel, en zijne oorlogssterkte op papier wijst wel 'n 50.000 man aan, maar dit is zgn. „na tionale militie", d. w. z. een soort schut terij van ongeoefende mulatten en zam bo's, die amper een geweer kunnen vast houden. Zijn vloot bestaat nit één torpedo-boot, één torpedojager en één kanonneerboot, met een half dozijn transportvaartuigen, die hoogstens goed genoeg zijn voor trek schuiten. Met één van onze 16 pantser- of pant- serdekschepen kunnen wij de heele Vene- zolaansche flottielje in den grond boren, en met twee of drie hlokkeeren we des noods de kust en schieten de havenstad La Guayxa plat. Dit alles weet Castro zoo goed als iemand en 'tis dan ook dubbel brutaal van hem, een niet te minachten zeemo gendheid als Nederland althans tegenover kleinere Staten is, zoo uit te dagen, als hij gedaan heeft. Het eenige, waardoor dit te verklaren valt, is zijn mogelijk ver trouwen, dat Nederland weer even laf zal zijn als een goede dertig jaar geleden. Ook toen zette de president (Guzman Blanco) den Nederlandschen gezant (Ro- landus) na het in beslag nemen van, cu- racaosche schepen het land uit. Ook toen ging er één Nederlandsch oorlogsschip (een frègat) naar Venezuela, maar Nederland stelde zich tevreden met de teruggave der aangehouden schepen; en Rolandus kwam niet terug. Eerst in 1894 werden de diplomatieke betrekkin gen tusschen beide landen hersteld. Castro schijnt nu hetzelfde spelletje op nieuw te willen probeeren, om zijn aan zien in de oogen zijner mulatten te dom stijgen. Het is te hopen, dat het mini sterie-Heemskerk van 1908 krachtiger zal optreden dan het ministerie-Fock-Va.n Bossche, dat in 1870 hier aan het be wind was. CASTRO. In verband met de verwikkelingen tus schen Nederland en Venezuela, ontstaan, door het dictatoriale optreden van den; president van laatstgenoemden Staat, zul- len er vermoedelijk wel gevonden worden, die van dezen despoot wat meer wen- schen te vernemen. Aan de hand van een beschrijving, welke het Tweede Kamerlid Van Kol, die in 1903 een studiereis naar Vene zuela maakte, in het licht gaf, kunnen wij president Castro den lezer als volgt voorstellen Generaal Cipriano Castro is een echt tand van de Andes, waar hij omstreeks 1866 werd geboren; de taaie volharding van het Indiaansche ras is hem eigen zijn dapperheid is bewonderenswaardig, zijn brutaliteit en energie zijn grenzen- loos; hij deinst voor niets terug om zijn doel te bereiken en zijn hebzucht en lus ten bot te vieren. Met een handvol aan hangers daalde hij uit het gebergte naar beneden, versloeg zijn tegenstanders j|n, den bloedigen stag bij Tocuyet.to (1500 dooden en gewonden) en trok zegevie rend Caracas binnen. Toen hij bij La Vic toria met 4000 man troepen en nage noeg zonder ammunitie door de 10.000 man van Matos omsingeld was, vocht hij zelf mede met den Mauser in de hand, dronken van den vroegen ochtend tot den laten avond. Zonder verraad en met een weinig discipline was Matos toen als over winnaar uit den strijd getreden, doch elk zijner generaals vocht naar eigen inzich ten, één liet de spoorbaan naar Caracas open en een trein met patronen binnen. Castro hernieuwde den aanval, doodde1 meer dan 2000 vijanden, en ternauwer nood slaagde zijn mededinger er in door de vlucht zijn leven te redden. Thans is de macht van Castro grooter dan ooit, kan hij straffeloos de wetten vertreden, heerscht hij als pen Romein- schen tiran, als een Nero in miniatuur. Hij heeft overal zijn spionnen, tot zelfs "in Curasao; het briefgeheim wordt er stel selmatig geschonden, geen enkel blad durft een eigen meening uiten, geen mond een krenkend woord o-ver hem spreken; zijn politieke tegenstanders werden te Ca racas opgesloten in cellen die boven 'de riolen uitkomen; slecht gevoed, meestal ziek, harder behandeld dan gruweldaders, zien zij uit naar den dood als naar hun redder. Allen vreezen hem, en zijn op treden wordt brutaler dan ooit; om de machtelooze dreigementen der Groote Mo gendheden geeft hij niets. Zijn gunstelin gen worden met schatten overladen; in zijn paleis viert hij ware orgieën, geen vrouw is voor hem veilig. Eén woord, dat hem kwetst, wordt onmiddellijk door zijn trawanten gestraft; één lied, dat men zingt en dat hem niet welgeval lig is, doet den zanger kennis maken met den kerker. Het wanbeheer van dezen man heeft allerlei rampen over zijn land doen neer komen: de revolutie permanent; een zware crisis in landbouw en industrie; epidemieën ontstaan door de oorlogen en het gebrek aa.n hygiënische maatregelen; de belastingen tot het uiterste gedreven; de financiën geruïneerd door militaire uit gaven en knoeierijen; de schatkist be roofd, het bestuur gedemoraliseerd, wet ten en rechtspraak met voeten getrapt. Alles kwijnt, alles lijdt, alles geraakt in verval; en toen internationale verwikke lingen ontstonden, toen door een blokkade de havenplaatsen werden beschoten, en de Duitschers voet aan wal zetten, was er een algemeene geestdrift onder het volk om hun tiran te beschermen I Toen de blok kade werd opgeheven, juichte dit ten on dergang gedoemde volk, vierde geheel Ca racas feest, klonken er jubelkreten en werd er gedanst in de straten. Allen zien hem naar de oogen, velen leven van den afval van zijn buit, en de dagen dat de aan hem verknochte „politikers" (politi- cos) hun gelden innen, is er in geheel Caracas geen huurrijtuig meer te krijgen, worden overal slempgelagen gevierd Te Noordbroek is de ruim zevenjarige Klaas Blauw van een wipkar gevallen. De wielen gingen over het ventje heen, dat bijna onmiddellijk een lijk was. De heer K. te Breda is bij een bezoek aan Antwerpen aldaar door de elctrische tram overreden en onmiddellijk gedood. Ter wijl de koperslager J. S. te Geldrop een goot herstelde aan de fabriek der firma V. E. aldaar, viel een pan van het dak juist op een flesch met benzine, die daar door in brand geraakte, waarbij S. hevige brandwonden opliep. Te Haarlem is tegen een der agenten van politie proces verbaal opgemaakt, omdat hij wordt ver dacht een door hem gevonden bankbiljet te hebben verduisterd. Een jonge apotheker wide te Rotterdam op het voorbalcon van een in beweging zijnden motorwagen van lijn 5 der elec- trische tram springen. Hij viel en kwam onder den bijwagen, die hem over het lichaam ging. Het linkerbeen werd nabij do heup nagenoeg afgereden, de ingewan- den puilden uit het onderlijf, het rech terbeen brak op verschillende plaatsen. Gebracht naar het Ziekenhuis, was hij bij aankomst reeds overleden. In de Ylist is het lijk gevonden van 'den 78,-jarigen C. Overbeek, wonende te Lopik, die vermoe delijk onder den invloed van sterken drank verkeerende, in den loop van den dag te .water was geraakt. Een 16- jarige jongen, T. genaamd, ging te. Arn hem in den Rijn zwemmen, tegenover de remise van de stoomtram. Hij geraakte in een diepte en zonk. Zijn makkers die hem niet konden redden, haalden hulp, doch te laat. Een half uur later is zijn lijk opgehaald. Terwijl een drietal knapen zich in de Waal bij Zalt-Bommel vermaak ten met baden, is het 9-jarig zoontje van 1. K. verdronken. Zoo zijn er op meer dere plaatsen bij het zwemmen menschen verdronken. Big met acht p o o t e n. Tc Sassen- heim is door een zeug ter wereld gebracht een big met acht pooten, waarvan vier achter, twee voor en twee op de schou ders. Het diertje, dat levend geboren werd, met twee staartjes en één kop, is door een kermisreiziger gekocht. De doodslag teGeertruideu- berg. Dinsdag te lialf twaalf is de auditeur militair vergezel 1 van een kapitein en een eerste luitenant aldaar aangekomen. Onmid delijk werd een bezoek gebracht aan de openbare school waar ongeveer een half uur met twie doktoren bij "t Iijk van den ver- slagene werd vertoefd De doktoren verricht ten toen de schouwing. De beide in voor loopig arrest gestelden S. en v. B. werden uit de kazerne gebaald en vooral v B zwaar geboeid naar de openbaie school gebracht om niet het lijk te worden geconfronteerd Na ongeveer een kwartier werden beiden weer in voorloopig arrest gesteld. Om ongeveer twee uur is 't lijk van N. gekist en te half drie inet een lijkwagen naar H. Zwaluwe vervoerd. Eene groote volksmenigte was bierbij tegenwoordig Het onderzoek heeft nog lang voortge duurd eerst te kwart over acht is de audi teur militair met de hem vergezellende personen vertrokken. Het verdere onderzoek is aan den wachtmeester van Rnamsdonk opgedragen. Twee ooms werden voor de schouwing nog bij 't lijk toegelaten De toestand vao de moeder van den verslagenC moet zeer zorgelijk zijn .Volgens de laatste berichten is de milicien S. op vrije voeten ge-teld en blijft v. B. uit Oirschot in hechtenis Brand in een circus Te Geer- truidenberg ontdekte men op de kermis brand in den circus Libot Men wist bet vuur tijdig te stuiten. Een knecht, dien men van brandstiebtig uit wraak beschul digde is in hechtenis genomen. Drie buitenkansjes. Door het vallen van de f20 OHO op No. 3605 wer den twee houders vau Tijdgeestloten ge lukkig gemaakt. Een te Barneveld en een ander te Wijhe. De f5000 viel den te Leeuwarden woonachtigen houder van Tijdgeestpolis No 6025 ten deel. ij hopen, dat het mag blijken wél besteed te zyn. Onvoorzichtige grootmoeder Op aangifte van dokter Thomee te Rot terdam, is door de justitie beslag gelegd op het lgkje van een knaapje van 4 we ken, dat Maandagavond overleden is, na toediening van een aftreksel van slaap bollen door de grootmoeder. Lastige sommatie. In de civiele zitting van het tweede kantongerecht te Rotterdam, zei de gemachtigde van eischer tot den gedaagde in persoon, nadat de vordering was toegelicht en bestreden: „Mijnheer de kantonrechter Gedaagde zit erg onder de plak van zijn vrouw en ik sommeer hem dit te erkennen of te ont kennen." Gedaagde, op zulk een sommatie niet voorbereid, vroeg en verkreeg uitstel tot 7 September. (Vad.) Kleine oorzaken, gtoote ge volgen. Men meldt uit Tiel De waarheid van dit gezegde bleek hier wederom ten duidelijkste De groentenboer P hoofd van een groot gezin,had een wondje aan een zijner han den. Zonder het te verzorgen is hij voort gegaan met de uitoefening van zijn be roep, tengevolge waarvan in zijn lichaam is gekomen eene voornamelijk in den grond levende bacil, die bij den mensch doet ontstaan de ziekte, bij H H. doctoren be kend als tetanus (stijfkramp). Hare gevolgen zijn meestal doodelijk, vooral wanneer niet dadelijk geneeskun dige hulp wordt ingeroepen. De toestand van P. is dan ook hoogst zorgwekkend. Groote uitslaande brand. Een zware brand woedde Woensdag te 12'/., uur in het Engros-magazijn van de firma De Ploeg Cohen, Kloveniersburg wal te Amsterdam. Het vuur ontstond op de groote magazijnkamer op de 2e ver dieping van de vereenigde perceelen 11 en 13, naar men vermoedt door kortslui ting in de electrisehe geleiding. In het magazijn worden kinderspeel goederen, parfumerieën, galanterieën enz. bewaard. De brand nam al aanstonds een grooten omvang en weldra, sloegen de vlammen uit, zoodat het, toen de brandweer onder de leiding van den hoofdbrandmeester Nieuwenhuijs aanrukte, zich zeer ernstig liet aanzien. Het groote bezwaar was, dat door de dikke rook, het onmogelijk was langs de trappen het brandende perceel binnen te dringen. Daarom werden de ladders aan de ko zijnen gehaakt en daar langs was 't, dat onze kranige brandweermannen, voorzien van rookmaskers naar boven klauterden lot in de brandende magazijnkamer. Da delijk gaf de koolzuurspuit water en niet lang duurde het, of ook de automobiel stoomspuit kwam in actie. Tegelijkertijd waren rappe brandweerlieden op het dak van het belendende perceel no. 75 geklom men en begonnen ook van daaruit het vuur te bestrijden. Sissend en kokend werd het water door den vuurgloed verzwolgen. Men was er niet zuinig mee, spoot pi maar dikke forsche stralen in de brandende roc kende massa. Tot ten slotte het daar al lengs verdween en alleen een dichte schier verstikkende rook naar buiten drong. De touwen der jalouzieën vóór de ramen knapten door, zoodat de zonneschermen met een doffen slag omlaag vielen. Daar boven wierp men de brandende speelgoe deren ook maar in de gracht. Het regende bromtollen, poppen met verschroeide ha ren en paarden met afgebranden staart. De kleinen, die op de Nieuwmarkt waren saamgestroomd uit de omliggende buurten, keken de beschadiging van zooveel rijk dom met lede oogen aan. Honderden nieuwsgierigen waren overigens te zamen gestroomd om van het gratis-vuurwerk en de acrobatische toeren der brandweerlie den te genieten, doch werden door de politie op eerbiedigen afstand gehouden. Even sloeg de vlam over naar de derdq verdieping, doch spoedig wist men ver dere uitbreiding te voorkomen. Nog heel lang bleef het in de magazijnkamer rooken en nasmeulen. Vandaar dat nog spoedig een slang op de vechtleiding werd aan gekoppeld. Het personeel van de firma De Ploeg Cohen, dat dapper meehielp bij het blus schingswerk, werd daarbij, dank zij een lek, vergast op een gratis douche, wat bij de omstanders tot groote hilariteit, aan leiding gaf. Tegen half twee was men den brand geheel meester. De magazijnkamer der tweede verdieping was totaal uitgebrand. Alles is verzekerd. Gisteren had in bet Priesche dorpje Winsum eea ernstig ongeluk plaats Bij de zich daar bevindende terp liggen een aan tal woonscheepjes van menschen, die be zig zijn deze terp af te graven. Toen nu op een dezer scheepjes een vrouw bezig was het vuur aan te maken, en petroleum op de reeds smeulende brandstof wierp, sloeg plotseling de oliekan met grooten knal uiteen, en stond genoemde vrouw ïd een oogenblik in brand. Eerst toen men haar overboord in het water wierp, werden de vlammen gebluscht, maar intusscben was het lichaam reeds vreeseljjk geblakerd. Een in allerijl geroepen vrouw om de eerste hulp te verleenen, schrok zóó van den aanblik, dat zij bewusteloos neerviel en eenigen tijd daarna overleed. Intusschen werd geneeskundige bulp ingeroepen en wer den de wonden van de ongelukkige vrouw voorloopig verbonden, waarna men zich per vaartuig naar Joure begaf, waarde ongelukkige thuis hoort.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1