No. 88 Dinsdag 28 Juli 1908. Vierde Jaargang. BUITENLAND 3iNN£NL AND UIT ZEELAND.- KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Uit den Goeschen Raad. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór It a 1 f drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Advertentiën van 1—5 regels £0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Coza-Zicendel, Gedurende eenigen tijd, toen we nog niet zeker wisten wat Coza-poeder was, en ver der gedurende den tijd, dat! we contractueel verbonden waren hebben we in dit blad een advertentie opgenomen, waarin het Coza-poeder werd aanbevolen als onfeil baar middel tegen dronkenschap. Sinds hebben dr. Ausems te Utrecht e. a. het Coza-poeder scheikundig ontleed, en de conclusie is, dat het poeder wel is voor de gezondheid onschadelijk, maar voor de portemonnaie zeer nadeelig, als- absoluut niet helpend tegen dronken schap. Het is boerenbedrog. Maar er is over de handelingen der ('oza-poeder-maatschappij den laatsten tijd nog meer aan het licht gekomen. 'De bekende drankbestrijder pater 11de- fonsus heeft de heeren leelijk bij den neus gehad. De Coza-poeder-maatschappij dan had een heele lijst laten drukken met dank betuigingen van personen, die door Coza genezen zouden zijn. Daar waren 28 Hol landers onder. Tot deze nu heeft Pater lid. zich gericht met het verzoek: „Zoudt U zoo vriende lijk willen wezen mij met een enkel woord uwe ondervinding van de werking van het Coza-poeder mee te doelen? Ik wil het ook aanwenden ter genezing van een ongeluk- kigen drankzuchtige, maar had gaarne vol doende zekerheid ,dat het geen kwakzal verij is". Nu kwam de aap uit de mouw. Wat kreeg hij terug? Drie briefkaarten lieten niets meer van zich hooren of zien. Zes kwamen terug als „onbestelbaar". De menschen waren blijk baar door het Coza zoo goed genezen, dat ze nergens meer te vinden waren. Negentien antwoorden kwamen terug en wat voor antwoorden? „Koop toch geen Coza-poeder, want 'tis niets waard" schreef de een. ,,'t Helpt geen; zier", schreef de ander, ,,'t Is groote bedriegerij". „Ik heb nooit een dankbetuiging naar die lui toe gestuurdze bedriegen de heele wereld". „Ik begrijp niet, hoe die lui mijn naam durven opnemen" enz. enz. Dat waren de antwoorden van die men schen, die zoo goed door Coza-poeder ge holpen waren. Dok tot deze bedriegers-middelen leenen zich de Coza-mannen. Men zij dus gewaarschuwd. Onnoodig nog te zeggen, dat, wij in 't ver volg voor de opname vanl dit soort adver tenties. passen. Het eerste punt dat in behandeling; kwam was een adres der vereeniging „Handelsbelangen" alhier, houdende ver zoek, dat de gemeentegasfabriek aan par ticulieren geen gasornamenten enz. meer leveren zou. Ons lijkt dit verzoek zeer billijk. Dat de gemeente-gasfabriek de tot haar bedrijf behoorende onafscheidelijke zaken als cokes verkoopt, spreekt van zelf; maar voor een gemeente-exploitatie lijkt ons het uitoefenon van een soort winkelnering overbodig al is deze nog zoo klein. De Baad besloot, dat de kleine winkel nering der Gasfabriek zal worden voort gezet. Nadat aan den heer Goedbloed een gra tificatie verleend was, heeft de heer Black stone geoordeeld, dat gelijke monniken gelijke kappen ook hem een toelage toekwam en heeft zich daarom per adres tot den gemeenteraad gewend? Neen; B. en W. stellen zelf voor hem die te ver- leenen, evenals den heer Goedbloed. Nu deze heer en terecht de grati ficatie gekregen heeft, kwam ze van zelf ook den heer BI. toe. Alleen verwonderen we er ons over, dat, waar B. en W. eerst die toelage hebben bestreden, ze nu zelf met het voorstel tot gratificatie kwamen. Maar beiden kregen zeen dat is 't voor naamste. Dan was er bij den Raad ingekomen een verzoek van een technisch bureau, om voorioopige concessie voor één jaar tot het doen van opnemingen in verband met de oprichting eener electrische cen trale en het aanleggen van geleidingen! met een tramweg. B. en W. waren benauwd voor de gas fabriek en hadden daarom voorgesteld uitsluitend de concessie te verlee. nen voor het doen van opnemingen voor den aanleg van een electrischen tram, maar niet voor licht en drijf- kracht. Zoo dit laatste werd verleend, zou de gasfabriek, die nog een schuldenlast heeft va,n een tonne gouds, nog meer in de verdrukking komen, verklaarde wethou der v. d. B o u t, en de gemeente zou er mee zitten. De heeren I) e k k e r en D o n n e r na men het op voor de concessie ook vosr licht en drijfkracht, als zijnde in het be lang der gemeente. Zelfs met onze Argus-oogen is het moeielijk hier precies te zien, wat nu wel het gemeentebelang zou meebrengen, Maar op gevaar af voor ouderwetsch, of niet met onzen tijd meegaand verklaard te worden, wijzen we eenerzijds op het niet gering te achten gevaar, dat de schul denlast der gasfabriek en alzoo der ge meente aanmerkelijk zou kunnen worden verzwaard, en anderzijds op het uiterst gering aantal bedrijven hier, dat elec trische drijfkracht zou kunnen gebruiken, laat staan wenschen. En dan moet men de vraag nog niet „uitpoetsen", of het wel gewenscht is, dat do gemeente eventueel het electri- citeitbedrijf voor licht en drijfkracht aan particulieren zou in handen geven. Dp de a.s. Sociale Week te Rotterdam zou men wel eens kunnen hooren, dat het ge wenscht is, dat de gemeente dusdanig bedrijf zelf in handen houdt Kortom, wij hadden liever gezien, dat het voorstel van B. en W. was aangeno men, en niet dat van dhr. Dekker. Diens voorstel om het doen van opnemingen ook toe te staan voor het leveren van licht en drijfkracht werd ten slotte met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Dat wil evenwel nog lang niet zeggen, dat ons „het licht onzer dagen", zooals dhr. Dekker het noemde, zal bestralen 't lijkt ons voor Goes trouwens overbodig. Nog een note gaie. In een te wijzigen verordening werd van onze dienaren van Hermandad ge sproken als: agenten in dienst der ge meente. Duidelijkheidshalve wenschte dhr. Pi laar te lezen agenten dezer ge meente. Niet noodig zei dhr. Hamer, 'tis het zelfde, en we zeggen het mét den wet houder. Dhr. Pilaar vond het niet 'tzelfde. Dan maar stemmen Voorstel-P i 1 a a r aangenomen met al- gemeene stemmen, zoodat nu een agent van politie der gemeente is geworden agent van politie dezer gemeente. Onze gelukwenschen aan de agenten. ARGUS. FRANKRIJK. De „Geseculariseerde" Relkjieusen. Na de ontbinding der religieuse congre gaties door de Fransche Regeering hebben duizenden dier religieusen hun ordekleed afgelegd en zijn als eenvoudige Fran sche staatsburgers voortgegaan met hel .groote werk van christelijk onderwijs en opvoeding. Onnoodig te zeggen, dat voor- deze edele zielen, wier geluk bestond in het Jeven in religieuse gemeenschap, die verandering hard is en dat zij in hun nieuwe levenswijze, eenzaam, los van el kander staande, den zoeten vrede van klooster en gesticht slechts noode missen De Paus heeft nu aan mgr. de Bonfils bisschop van Mans, een schrijven gericht waarin Z. H. o. m. zegt „Wij smeeken den Heer aan al die dier bare zonen en dochteren de belooning te geven, die weggelegd is voor hen, die de zielen in het geloof onderwijzen te schittteren in den Hemel, in de einde looze eeuwigheid en alsl bizonder bewijs van Onze dankbaarheid en welwillendheid schenken Wij hun van ganse her harte den Apostolischen zegen". Deze hartelijke woorden van Pius X zullen aan de in vervolging en eenzaam heid levende en werkende religieuzen ze ker een zoete voldoening schenken. Jaurès, de Fransche socialistenleider heeft zich geblameerd. In zake Marokko. Daar gaat het tusschen den wettigen Sultan Abdel-Azis en zijn concurrent Mou- 'ajFrankrijk heeft tot nu toe steeds Abdel-Azis geholpen. En Jaurès heeft niet opgehouden daartegen te bulderen, omdat, naar hij zeide, Frankrijk zich onzijdig moest houden en buiten de binnenlandsche twisten had te blijven. Maar nu vertelt Jourdan, de Fransch- man, 'die met het gezantschap van Mou- laï Hafid op reis is, dat het gezantschap een brief heeft ontvangen van Jaurès waarin deze Moulaï Hafid aanraadt een nieuw gezantschap naar Parijs te zenden. Hij, Jaurès, zal dan helpen. Jaurès is niet te Parijs op dit oogen- blik. Hij neemt zijn vacanlie, zoo goed als iedere kapitalist. „Het Volk" is gewoon des zomers 'n dikbuikige kapitalist-op-vacan(ic uit te tee kenen en daarnaast een ploeterenden pro letariër te zetten. Laat het Jaurès, de man heeft ook heelwat korpulentie, nu e<ens voor het kapitalisten-type nemen. TFRKIJF. Macedonië in oproer. Tot de merkwaardigste tijdingen die in den laatsten tijd uit Konstantinopel kwa men behoort het tslegram van 24 dezer: er heerscht allerwege orde". Telegrammen melden, dat Oeskjoeb, Mo- nastir, Saloniki en alle groote steden in de handen der leiders van de jong-Turksche beweging zijn en dat zij Osman Pasja, die, door Niazi bey te MonasÜr werd opgelicht, als gijzelaar houden. Monastic was Vrijdagavond omringd door muitende troepen en alle oogenblik- ken verwachtte men de tijding dat het in handen der opstandelingen was gevallen. Twee nieuwe bataljons weigerden op te rukken Jegen de oproerige troepen; een ander bataljon liep tot hen over. Ochrida, is thans een bolwerk van den -opstand. De jong-Turken maaklen er zich meester van 200 geweren en 95 kisten patronen; 10 officieren en 300 soldaten stonden op. Gelijksoortige opstanden hebben plaats te Alussona, Lerfidjeh, Kolzana en Kailar, allen in 't zuiden van het vilayet Monastic. Thans breidt de oproerige beweging' zich uit met zulke snelheid dat, het uur van par- lementeeren met de opstandelingen voor bij is. De Turksche Grondwet. De Sultan heeft toegegeven en zijn volk een Grondwet toegezegd. Dépêches van den nieuwen Grootvizier brachten het nieuws naar de provincies over, waar het met ondubbelzinnige ver schijnselen van vreugde werd begroet. Te Saloniki werden van de oorlogsschepen in de haven en van het fort Tophane vreugdeschoten afgevuurd. Dit laatste geeft te denken en ontneemt aan „het roemvolle werk" van den Pa- disjah (zooals de toezegging der Grond wet en de bijeenroeping van een Huis van Afgevaardigden in een ambtelijke me- dedeeling werd genoemd) veel van haren luister. Men kan hieruit besluiten 'hoe weinig Abdoel Hamid te verwachten had van een onderdrukking der Ottomaansche bewe ging, zoo hij deze met eigen irocpeu hall willen bestrijden. De Papendrechtsche geschiedenis. De door het Kamerlid Hugeuholtz den Minister van Justitie in dezen gedane vragen zijn door den heer Nelissen uitvoerig beant woord. Nu de zaak echter door de Justitie wordt onderzocht, hebben die antwoorden veel van hunne waarde veiloren. Er bljikt uit dat de Minister aan de meeste beweringen van mishandelingen, waaronder er zijn van 4 jaar hèr, geen geloof hecht, maar dat hij niettemin de politie te Papendrecht met nadruk heeft doen waarschuwen tegen een ongegrond, gewelddadig optreden harerzijds In twee zaken vond hij nochthans aanleiding een rechterlijke uitspraak uit te lokken. Want mocht juist worden bevonden hetgeen door klagers werd beweerd, dan mochten de veldwachters, hoe verdienstelijk wellicht hun overig optreden ter betere bevestiging der openbare orde te Papendrecht ook moge geweest zijn, niet ontkomen aan de straf voor hun buiten noodzaak zich vergrijpen aan gearresteerden. En zijn de betrokken veldwachters aan het ten laste gelegde onschuldig, dan brengt ook hun belang mede, dat zij door eene rechterlijke beslis sing in hun goeden naam worden hersteld. Gemeenteraad van Goes Vrijdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig met kennisgeving de heeren Fransen v. d. Putte, Hollmann en Kakebeeke. In behandeling komt een adres van Handelsbelangen, waarin verzocht wordt dat de gasfabriek niet langer kronen en andere verlichtingsartikelen zal leveren B. en W stellen voor, overeenkomstig het advies der gascommissie, het adres voor kennisgeving aan te nemeD. Na eenige bespreking, waaruit blijkt dat de verkoop een zeer geringe is, terwijl geen plan bestaat daaraan uitbreiding te geven wordt alzoo besloten. Daarna komt in behandeling het voorstel van B. en W., om aan de heeren Goedbloed en Blackstone eene gratificatie van f 100 te geven. De heer Dekker vraagt of B. en W. eenstemmig zijn in hun advies omtrent de gratificatie aan Blackstone, en hoe zij tot deze meening, tegengesteld aan die inzake Goedbloed, gekomen zijn. De heer De Witt Hamer ant woordt bevestigend op de eers'e vraag en wat de tweede aanbelangt, de Raad heeft 't vorig jaar voor beide heeren een grati ficatie genoteerddoor de verhoogde Rijkssubsidie in verband met verbeterd salaris achtten B. en W. die gratificatie niet meer noodig de Raad besliste echter anders tegenover den heer Goedbloed, en nu zou 't onbillijk zijn tegenover Blackstone om hem te onthouden wat Goedbloed was toegestaan B. en W zijn niet omgeslagen, maar meenen op een besluit van den Raad te moeten voortvaren De heer Dekker vraagt of de caotie- v. n voor beide onderwijzers precies gelijk zijn. De heer Hamer zegt dat Blackstone meer dienstjaren heeftde leeftijd kan ongeveer gelijk zijn. De heer Dekker constateert dat B en W. nog van meening zijn dat 't raadsbe sluit inzake Goedbloed gevallen verkeerd was, en verstaat niet dat nu dit verkeerde besluit wordt doorgevoerd. De heer De Witt Hamer zegt dat B en W. meenden de billijkheid te be trachten door op 't door hen afgekeurde besluit voort te gaan. De heer Dekker vindt dit plus royaliste que le roi. Spr. begrijpt B. en W niet. Als Blackstone een adres hal ingediend, waie 'tiets anders, maar voor hun advies bestond heelemaal geen aanleiding. Spr. keuit 'taf dat B. en W. nu zeggen of schoon wij 't besluit verkeerd vinden gaan wij toch op die lijn door. De heer Hamer refereert zich a&n de mtd deeliugen van den voorzitter Black stone heelt zich persoonlijk ter zake tot B en W gewend, en B. en W. hebben gezegl; een adres is niet noodig Na 't voorgevallene zullen wij zóó uw zaak wel beplfiten. De heer Pilaar voelt veel voor 't v or- stel van B. en W. Als 't voorstel in zake Blackstone op zichzelf stond, zou spr. er tegen zijn. Nu de Raad zich heeft uitgesproken in zake Goedbloed, acht Spr. in dit bijna gelijksoortige geval plichtmatig om Black stone ook te helpen B en W. zijn dus in deze zaak wel te pardonneeren. De heer Don n er vraagt splitsing van 't voorsteleerst uitspraak in zake de regeling Goedbloed in verband met 't advies van Ged. Staten en dan 't voorstel in zake Blackstone. Alzoo geschiedt. Het eerste gedeelte van 't voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijken stemminghet tweede met 8 tegen 2 stemmen (Donner en Dekker). Inzake de concessie aanvraag van G. Barger Co voorioopige concessie tot 't doen van opmetingen voor een electri sche centrale en Tramaanleg stellen B. en W. voor alleen voor een jaar concessie te verleenen inzake tramaanleg, niet in zake licht en drijfkracht. De heer Dekker komt hier tegen op Waarom niet de volle concessie. Spr. be grijpt dat bij B en W. de vrees voor benadeeling der gasfabriek voorzit, maar moet daarom Goes 't licht van den dag onthouden worden Konden wij gelegen heid voor electrische drijfkracht hier krijgon Goes zou er ongetwijfeld op vooruitgaan. Gas en electriciteit lijken concurrenten. Maar 't gevaar voor concurrentie is niet zoo groot. Er zijn plaatsen waar naast de gasfabriek van wege de gemeente ook een inrichting voor licht en electrische drijf kracht wordt gevonden. Maar al ware dat zoo niet, dan nog is Spr. van meening dat wij deze gelegenheid niet mogen verloren laten gaan. Electrisch licht is duurder maar tal van personen, die nu gas hebben, zullen dan tot electrisch gebruik overgaan, en gebruikers van petroleum het minder dure gas nemen. De heer v. d. Bout zegt dat de ver tegenwoordiger van 't Technisch Bureau er volstrekt geen bezwaar in zag dat Goes met 't oog op de gasfabriek geen electrisch licht wenscht, dewijl Goes slechts een deel uitmaakt van het net dat de firma wil bestrijken. Spr. wil bovendien de gelegen heid openlaten dat de gemeente zelf naast de gasfabriek electrisch licht produceert. Wij moeten de concessie zoo verleenen dat wij later nog wel wat kunnen toegeven, maar terugtrekken nooit. De heer Donner bepleit algeheele concessie, dewijl het slechts opnemingen betreftde gemeente behoudt zich immers 't recht van nadere beschikkingen voor. De heer Hamer zou het onbillijk vin den als toestemming tot opnemen gegeven was, dat later de gemeente zich terugtrok. Dat zou zijn de firma onnoodig op kosten jagen Spr. zou het overigens toejuichen als er 'n electrische centrale kwam, want het gas is zoo best niet. De heer Dekker vindt in de minder goede qualiteit van 't gas, waarop de heer Hamer wees, aanleiding om nogmaals op volleiige concessie aan te dringen. Spr. denkt aan drukkerijen die allicht tot gebruik van electriciteit zouden overgaan, waar zij nu zich met petroleum behelpen. Dat de gemeente zelfeen electrische inrich ting zou exploiteeren, daar is Spr. sterk tegen Vroeger heeft spr. gewaarschuwd tegen de onnoodig groote uitbreiding der gasfabriek. Spr. heeft toen voor de gelde lijke en andere gevolgen gewaarschuwd. Nu staan wij voor 't feit. Maar nu mogen wij niet, omdat wij met de gasfabriek zitten deze gelegenheid laten loopen. Wij moeten hooger staan. Wij mogen den vooruitgang niet stuiten. De heer v d. Bout waarschuwt dat wij den schuldenlast der gasfabriek niet mogen leggen op de gemeente. De heer Dekker stelt voor om de concessie alzoo te lezen dat hij ook ver leend wordt tot 't doen van opnemingen in zake licht en drijfkracht, doch dat de Raad zich te dier zake de eindbeschikking voorbehoudt. De heer v. d. Bout houdt zich aan 't oorspronkelijk concept. Met wijzigingen zou de Raad zich allicht verplichten tot iets wat juist 't concept van B. en W. wenscht te vermijden. De heer De Witt Hamer stelt voor in afwijking van het voorstel van B. en W. de concessie ook voor licht en drijfkracht toe te staan, welk voorstel hierop wordt aangenomen :-aet 6 tegen 4 stemmen v. d. Bout, Temperman, v. d. Leeuw en Pilaar.) Goedgekeurd worden de wijziging in de instructie van den gemeente-ontvanger, en die van den gemeente geneesheer. De voordrachten ter benoeming van 2 leden van t college van zetter worden opgemaakt Van elk der dubbeltallen M. D. Dekker (aftr.) en J. W. v. d. Weert D. D.'kker en S. de KoningB. M. den Boer (aftr.) en L de BesteJ. F. v. d. Leeuw en A. Dekker Jz., komen de eerst» genoemden op de voordracht. De gemeenterekening 1907 wordt vervol gens goedgekeurd in ontvang f 127397,30" in uitgaaf f 125042,39 Goed slot f 2354,82". Na een afschrijving en een paar vast stellingen wordt de vergadering gesloten. GOES. Zaterdag vergaderden alhier eenige leden der Nederl. Botanische Ver eeniging, teneinde de volgende dagen ex cursies te ondernemen in het eiland Zuid- Bevel a lid. Ofschoon deze streken door den oprichter der vereeniging, Dr. II. B. van den Bosch in zijn tijd zeer uitvoerig onderzocht waren, is het voor het tegen woordig floristieele onderzoek van het grootsle belang deze voor de vereeniging historische plaatsen nogmaals geo-bota- nisch in kaart te brengen. Wetenschappelijke mededeelingen wer den gedaan door de Heeren Dr. L. Pos- Ihumus, W. Wi. Schipper en D. Lako.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1