lagazyn, iPENDE Nt. i 0. ST? SICO. pen UKKEN, HE ZEEUWSCHE COURANT k van INGINRICHTINGEK. s Prijscourant gratis j DINGEN. (eestenmarkt D120, Hoes. laaimachine. IAEEL (bekent!) EELKAKEBEEKÊ ARSCHE VOERBLOEM GD VOERMEEL G ER, Turfkade, Goes. BIJVOEGSEL BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. TEN, LINOLEUMS ■-VFELKLEEüEN, B enz. jj IRTIS GEMAAKT. repen eigenbelang i, die wel eens )RLANDSCHE ER IJ deelnemen, aanschaffen eener O T I S I C O. agt inlichtingen |;t U zelf. Ijk verzoek aan het ptisico, Juliana van tlein No. 11 te 's-Gra- den de prospectus' lioorende documen- franco per post phtingen I-Vertegenwoordigers eelin» eer 14 dagen berekenden, onderricht zal door eeve Ln spoedig mondeling degelijk Varkensvoeder' ZUUR CREOLINE SLOKKEN en -BALLEN. 3 behoorende bij de van Zaterdag 25 Juli 1908. FBASKBUK. Een treffend geval heeft te Saint-Ja- mes-Sarthe plaats gehad op den dag, dat de H. Sacramentsprocessie zou uittrek ken. Een smid, Auguste Railland deed niets als spotten met de toebereidselen voor de processie. Toen hij hij een rust- altaax kwam, dat men bezig was daar op te richten tegenover een kruisbeeld, klom hij boveu op het tabernakel en riep daar uit, op het Christusbeeld wijzend: „Als je geen luiaard was, zou je me hier afgooien". Op hetzelfde oogenblik stortte het al- taai' in en viel de godslasteraar van een hoogte van vier meter. Hij was ernstig gekwetst, drie dagen later stierf hij na een verschrikkelijken doodstrijd. Dit uiteinde van den smid, die, wat opmerkenswaardig is, eenige jaren gele den van een hoogte van 16 meter viel zonder zich te bezeeren, heeft in de heele streek een groote opschudding verwekt. Ofschoon Thomas en de andere kerk dieven gevangen zitten, weet de „Matdn" weer een twee gevallen te vertellen, waar in in Frankrijk een R. K. kerk van kost baarheden is beroofd. In Bort, een stadje in Corrèze, hebben de dieven zich in de kerk laten opsluiten en zijn er 's nachts weer uitgebroken, medenemende vier kel ken, een monstrans van groote waarde enz. Te Aubazine, ook in Corrèze, heb ben dieven een oude relekwiekast, die die men een 30.000 francs waard acht, benevens andere kostbaarheden gestolen. ITALIË. Klassensstrijd. De landbonwstaking om Parma, die iB de laatste weken schjjnbaar dood bloedt, is, zegt nu ook een corr. van het „Hbl." een gebeurtenis van het hoogste gewicht in de sociale geschiedenis van onze dagen, misschien wel het eerste feit, dat aanduidt, hoe de strijd tusschen arbeid es kapitaal zich in de toekomst ontwikkelen zal. Want hier is werkeljjk iets nieuws vertoond. De daglooners, voor zoover ze deel uitmaakten van de syndicalistische „bondeD" zijn tegen de boeren eigenaars of pachters op getreden zonder eisch. ©een lotsverbetering, kortoren werkdag of hooger loon vroegen zeze vroegen niets, maar staakten. De Am- bris, de leider, had hun gezegd, dat, als ze volhielden en geen hand uitstaken naar het rjjpe graaD, waarvan de ombuigende aren al nu en dan 'n korrel lieten vallen, dat dan na 'n paar maanden de eigenaars van het land hun bezit zouden moeten opgeven en zij den grond zouden kunnen overne men, den grond, waarop ze recht hadden, omdat ze hem bewerkten. En De Ambris is hun apostel. Jong en mooi, van een schitterende welsprekendheid en prachtig leiderstalent betoovert hjj de harten der werkers in de Po-vlakte, zooals weleer Domela Nieuwenhuis die van de Amster- damsche havenarbeiders, 'n Liberaal Kamer lid vertelt schrijvend over de staking een paar anecdoten. In 'n tabakswinkel houdt men 'n staker voor den mal en vertelt hem, zeker te weten, dat bij de aanstaande verdeeling van den grond de secretaris van den Bond d i. Ambris zich de hofstee der Malenchini bij Cariguano nemen zal. Het boertje ant woordt: „Ja, de secretaris heeft ons veel goed gedaan, maar die plaats is 'n milliuen waard, dat is misschien wel te veel." En dan deze op de markt afgeluisterde ontboezeming: „Kijk, 'k ben toch voor on geluksvogel in de wieg gelegd. Nu 't er om gaat, de landerijen te verdeelen, nu krijg ik die op den berg woon, 'n stuk wat twee dubbeltjes waard is, maar jjj, wio weet wat voor mooi stuk jy krijgt." Op een vergadering klapten ze als dol in de handen, toen diefstal en beschadi ging van werktuigen (sabotage) als strijd middelen werden aangeprezen (in dorsch- machines worden dan ook nog al eens steenen gevonden en hooimijten branden vaak af) en ze verwierpen iederen vorm van sociale wetgeving als nutteloos. De Ambris sprak toen de veel belovende woor den „De patroons moeten geen korrel gaan k rij ge. van het^graan, dat ze meehielpen voortbrengen, wij zullen ons van den oogst meester maken en dien in onze huizen bergen". Tot zoover de correspondent die ook doet zien op hoe schandelijke wijze door de roode leiders de bewuste arbeiders worden bedrogen. De Ambris is thans wegens opruiing tot negen maanden veroordeeld, maar hij is bijtijds per auto een proletarische auto natuurljjk naar Zwitserland ver trokken. Kardinaal Rampolla. Uit Zurich wordt gemeld, dat Zijne Eminentie Ram polla, de voormalige kardinaal-staatsecre taris, te Einsiedeln is aangekomen om daar geruimen tjjd voor zijn gezondheid te vertoeven. Kardinaal Nocella. Na eenlang durig lijden is te Rome overleden Z. E. kardinaal Carlo Nocella, in den ouderdom van 82 jaren. Hij was 26 November 1826 geboren en werd 22 Juni 1903 tot kardi naal gecreëerd. Vroeger was hjj secretaris van de Congregatie van 't H. Consistorie en patriarch van Antiochië. ÏHITSIHIAM). De 55e greote Katholiekendag in Duitsch- land zal dit jaar te Düsseldorf gehouden worden van 16 tot en met 20 Augustus. Voor den derden keer zal Düsseldorf het groote voorrecht genieten, de katholieken van Duitschland tusschen hare muren te zien. Even als in de jaren 1869 en 1883 werdt ook thans verwacht dat alle Duitsche katholieken op komen ®m gemeenschappe lijk samen te werken tot het algemeen belang der katholieke kerk. CANADA. Naar Canada richten zich thans aller oogen ook omdat het nu eenmaal in onze, feestelijkheden-minnende maatschappij van zelf spreekt, dat een jubileerend land zich in de openbare aandacht mag verheugen, maar niet minder omdat in zulke dagen des te sprekender uitkomt welk een vlucht het jonge land in de laatste jaren heeft genomen. De bevolking van het Dominion'' welks oppervlakte 3.729.665 vierk. mijlen bedraagt, dat is 702-876 meer dan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bedroeg bij de laatste telling in 1901 5.766.606 zielen, doch kan thans wel op een 6.800.000 geschat worden. Die bevolking is ontstaan uit verschil lende elementen, doch in de laatste 10 jaar heeft instrooming van 1.170 000 land verhuizers (waarvan 350.000 uit de Ver. Staten en 470.000 uit het Groot-Brittannië, de rest uit Oost-Europa), veel bijgedragen om het Anglosaksische element overwegend te maken. Als men nagaat dat 12 jaar geleden nog slechts 15.000 landverhuizers binnenkwam, iB 1906 echter 215 000 dan blijkt ook uit deze cijfers Canada's snelle ontwikkeling. Met die snelle ontwikkeling ging een groeiend zelfbewustzijn gepaard, dat zich uitte in Canada's politiek n.l. zich vrij te vechten, zijn productie, handel en scheep vaart los te maken van Amerikaansch kapitaal. TURKIJE. De toestand in het Tuxksche Rijk wordt onrustbarend. In verschillende deelen van het groote rijk, tot- zelfs in Klein-Azië, heerscht gistinghet ergste is de toestand in Macedonië. Opperofficieren worden ver moord in het gezicht van hun troepennu weer brengt de telegraaf het bericht van twee moorden op .officieren en de verwon ding van een derde, te Saloniki. Te Seres vielen; 4 jonge officieren hun kolonel aan. Zij doodden hem na een hevig gevecht, waarin de moordenaars zeiven verschei dene lichte wonden kregen: de kolonel werd later met 32 wonden gevonden de moordenaars ontkwamen; zij behoor den allen tot de Jong-Turksche partij; de misdaad draagt zonder twijfel een poli tiek karakter. Op sommige plaatsen in het velayet Monastir hebben de Jong- Turken het bewind in handen, en is de overheid onmachtig, omdat het leger daar tegen haar is. Ook in Adrianopel gist het. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Bulgaarsche benden openlijk met de Jong- Turken gemeene zaak maken, en dan zul len Grieken en Koetso-Wallaehen wel vol gen. Het Jong-Turksche comité heeft he kend gemaakt, dat roof en plundering met den dood zai worden gestraft. Te Wo- dena hebben officieren den bisschop met den dood gedreigd, als niet binnen drie dagen de Grieksche benden uit de huurt waren verdwenen. Het comité begint aJ- lerwege belasting te innen. In politieke klingen bij de Porte wordt de toestand ernstig genoemd, hoewel men hoopt, weldra de beweging meester te zijn. Het is thans zaak voor de Porie, allereerst het militaire verzet meester te worden. Men vertrouwt te Konstantino- pel blijkbaar de officieren niet, en dat is een kwaad ding, maai- ais het op 't on derdrukken van troebelen aankomt, moet men de geestkracht en bekwaamheid in Jildiz-Kiosk vooral niet te gering schatten. Het jong-Turksche comité in Macedonië treedt steeds driester op. Het) heft belastin gen, deelt bevelen uit aan de bevolking, dreigt met terechtstellingen in geval van ongehoorzaamheid en de Turksche over heid is ter plaatse volkomen machteloos. Het verluidt, dat aan Niazi effendi (den leider van de jong-Turksche beweging in Macedonië) amnestie toegezegd is, als hij zijn jong-Turksche propaganda laat varen en naar Konstantinopel terugkeert. Niazi heeft echter gewleigerd. Die toezegging van amnestie duidt er niet op, dat de regeering zich op 't oogen blik erg sterk voelt en ze is wel «enigszins in strijd met de geruststellende verzeke ringen in ambtelijke kringen, dat men de beweging spoedig meester zal zijn. Een bedenkelijk teeken is ook, dat wederom drie Klein-Aziatische bataljons, die naar Monastir (het centrum der beweging) zou den gezonden worden, hebben geweigerd te vertrekken, daar zij niet tegen geloofs- genooten willen vechten. Zulke gevalleji van weigering komen herhaaldelijk voor. De jong-Turksche beweging steekt inmid dels ook elders het hoofd op. In Sofia zal eerstdaags een jong-Turksch congres worden gehouden, waarin zal beraadslaagd worden over maatregelen tot steuni van de geestverwanten in Macedonië. Nog zelden heeft de jong-Turksche be weging zulk een omvang aangenomen als thans en de Porte zal een harden dobber hebben met haar meester te1 worden. Wan neer het haar echter gelukt de redenen tot ontevredenheid voor de officieren, vooral het hatelijk spionnage-stelsel, wieg te nemen en zonder twijfel zal er in allerijl in deze richting gewerkt worden dan heeft ze veel gewonnen en dan is de kracht der jong-Turksche beweging, die vooral in den heimelijken steun van het leger schuilt, gebroken. De Sultan zal thans zeker niet verzuimen al het moge lijke te doen om het zijn) mokkenden offi cieren naar den zin te maken. CHINA. De keizer van China lijdt aan long tering. Nog geruimen tijd zal men het leven van den „zoon des Hemels" kun nen rekken, maar de dood is met de kwaal gemoeid. In China worden groote toebereidselen gemaakt tot ontvangst van de Amerikaan- sche vloot, die in October te Amoy wordt verwacht. Een krediet van f 684.000 is daarvoor uitgetrokken. Het Chineesche hof zal dooi' prins Poelan, het ministerie van Buit. Zaken door Liang-toen-jen, een der uitnemendste, in Amerika opgeleide ambtenaren vertegenwoordigd zijn. Elk man der Amerikaan sche vloot ontvangt een aandenkenalles nog steeds uit dank baarheid voor de edelmoedigheid der Yankees, af te zien van de oorlogsschat ting van f 30.000.000 wegens den bok sersopstand. China heeft van dat geld een fonds gesticht welks rente bestemd is tot opvoeding van Chineesche studen ten in Amerikaansche instellingen van onderwijs. PORTUGAL. De voorschotten. Er worden door de commissie, ingesteld tot onder zoek van de voorschotten onder koning Carlos aan het koninklijk huis verleend, heel wat zonderlinge dingen aan 't licht gebracht. Zoo is gebleken, dat een generaal, die een betrekking aan het hof bekleedde met een jaarlijksch traktement van 5000 gul den, een voorschot kreeg van 125.000 gul den i neens. Twee anderen ontvingen 312.500 gulden. Nog niet lang geleden .werd een dezer laatsten benoemd tot gou verneur van een der Portugeesche bezit tingen in Afrika.; onmiddellijk vroeg hij een jaar traktement vooruit en nam kort daarop zijn ontslag zonder iets te verrekenen. De regeering zal aan de Kamers een lijst voorleggen van personen, die voor schotten ontvangen hebbenmen verwacht dientengevolge een groot schandaal. Of intusschen de haastige publicatie van al die „zonderlingheden", zelfs voor de commissie met haai' onderzoek geheel gereed is, wel erg zal medewerken om het. aanzien van de koninklijke dynastie te vermeerderen, en de toch al zoo zware taak van den jongen koning te verlichten, valt te betwijfelen. Ook al heeft koning Manuel geen schuld aan die geld verspillingen, toch wekken die ontijdige publicatie, en die sensatie-onthullingen onwillekeurig een stemming onder 'tvolk tegen 't koningschap. RUSLAND Rodjestvensky is niet dood! Uit Nauheim wordt nader geseind dat de Russische admiraal Rodjestvensky, wiens overlijden wij meldden, springlevend is. Het bericht van den dood berust op een vergissing. Het is niet de eerste maal in zijn leven, dat de man zich vergist! Rodsjestvenski moet 'f volgens latere berichten zelfs heel goed maken. Hij zal 'twel leuk vinden, zelf nog a.1 die doods- artikelen te kunnen lezen, die hèèl de pers over hem geschreven heeft. Er was juist besloten hem op Staatskosten jte begraven ZWBDFA. In Zweden heeft een staking plaats ga- had in het scheepvaartbedrijf. Het werk is nu hervat Maar niet voor de socialisten, met name te Malmö; nog een gemeen stukje hadden uitgehaald, om de Engel- sche „onderkruipers" weg te poetsen, en daardoor van de werkgevers inwilliging hunner eischen af te dwingen. Het uitvoerig verhaal van den gemeenen aanslag op onschuldige mensehenlevens laten wij hieronder volgen. De Engelsche werklieden hielden hun verblijf te Malmö aan boordl van een oude brik, de „Amalthea", welke aan de kaai van de Varfolk ligt vastgemeerd. Er wa ren in 't geheel 81 personen aan boord, slapende op britsen, in het lastruim boven en beneden. Op de kaai' vóór het vaartuig stond politie op wacht. Langs den water kant moest, de wacht worden gehouden door een der Engelschen, hiertoe aange wezen, en die zou patrouilleeren op het dek. Een onbekende naderde 's nachts met eene roeiboot de „Amalthea" en roeide tot midscheeps waar eene lastpoort was, thans dienst doende als ventiel, zoodat zij open stond. Voor de poort waren dwars overeen ijzeren ketens gespannen. Toen de roeiboot de opening bereikt had, wierp de man door het luik een groote klomp samengekneed dynamiet, aan welke eene lange lont was bevestigd, die tot in de boot afdaalde. Daarop duwde hij zijne boot van de zijde van het schip af en stak de lont aan, waarop hij zich haastig verwij derde. Een paar minuten later had met vree- selijk geweld de ontploffing plaats, die over heel de stad gehoord werd. De Engelschman, die juist voor de poort lag een man van middelbaren ouder dom, Close genaamd had het gelaat ge keerd naar de opening. Door de stukken, die van de ketens waren afgerukt, was 'de eene helft van zijn hoofd' weggeslagen en hij was op den slag' gedood. Van de overi gen, die in de nabijheid sliepen, werden, er zeven gekwetst. Het gedoode slachtoffer was Van Huil, 34 jaar oud en pas voor 18 maanden ge trouwd. Hij laat een weduwe en een kind van vij fweken achter. De pleger van den aanslag wist met zijn roeiboot aan wal te komen, en op een fiets dien men daar voor hem had, klaar gehouden, te ontkomen. De roeiboot en het dynamiet waren te Limhamn en te Klagshamn gestolen. De pleger van den aanslag heeft, zoo beweert men, verscheidene medeplichtigen en de misdaad was zorgvuldig beraamd. Men heeft ook reden te gelooven dat te zelvertijde in Helsingfors een aanslag moest gepleegd worden, maar dat men wegens zekere omstandigheden dit voor nemen niet heelt kunnen uitvoeren. Op de poort van een groot koopman te Malmö heeft men een briefje aangeplakt gevonden, waarin hij verwittigd werd dat het nu zjjne beurt was. Men heeft ook toevallig een gesprek tusschen twee jonge socialisten afgeluisterd, waaruit bleek, dat er een tweede aanslag wordt voorbereid. Tegen wien of wat werd evenwel niet ge zegd. Hetongelukte Hatte m. Over het ongeluk te Hattem, waarbij de zoon van den burgemeester van Hattem, Baron v. Heemstra en de zoon van het Kamerlid; Baron van Wassenaer van Catwijck, zoo droevig verongelukten, linden wij in de „Zw. Crt." nog de volgende bijzonder heden „Ze konden geen van beiden erg vee) van zeilen, ze konden geen van, beiden, zwemmen, maar het kanaal was toch eigenlijk maar zoo'n kalm watertje, zoo haast zonder eenigen golfslag en 'tis zoo smal, er behoeven weinig zeilmanoeuvres gemaakt te worden. Men zeilt er maar recht toe recht aan en houdt het midden. Doch dit ervaren zeilers zullen het wel weten is juist het gevaarlijke van het kanaalhet heeft één hoogen oever en enkele bochten vlak hij Hattem. Is de wind nu wat sterk, dan wordt| hij, over dien hoogen oever komende, voor het kanaal een valwind, die den zei lers, vooral in die bochten, allerongeluk kigst verrassen kan. Lieden in de buurt aan het hooien, hoor den eensklaps noodkreten. Toeloopende vonden zij het ranke bootje omgeslagen en van de twee jongens was niets meer te zien. Een dier mannen begaf zich te water en zwom naar het bootje, de anderen renden naar Hattem om hulp te halen en ook was er spoedig iemand in een roeiboot ter plaatse. Toen vond men „Japie van den burgemeester", bewuste loos, hangende aan den schoot die drie maal om zijn pols was geslagen en door 't. trekken stevig was vastgesnoerd. Naai den jongen van Wassenaer ging men nu aan 't zoeken. Inmiddels was in Hattem de ontzettende tijding al bekend geworden, maar de va der van den knaap wist er nog niets van en hoewel velen hem zagen, dorst nie mand den zwaarbeproefden man het schrikkelijk nieuws mededeelen. Hij vernam het door zijn oudsten zoon, die reeds op de hoogte was en radelood van angst begaf de heer Van Heemstra zich nu naar de plaats van het onheil. Daar was reeds een groote menigte sa mengestroomd en ook mevrouw Van Heemstra en de heer en mevrouw Van Wassenaer waren daar gekomen. Onmiddellijk stelde men alle pogingen in het werk om de levensgeesten van den jongen Van Heemstra weer op te wekken, de schoonzoon van den burgemeester, ba ron Van Haersolte, de secretaris van Hat tem de heer v. Leenhof, en enkele stu denten uit het kamp bij Hattem deden daartoe, wat ze konden, terwijl met het dreggen naar den anderen jongen werd voortgegaan. Medische hulp was zoo spoedig niet bij de hand. Docter Hage was in Zalk, van waar de heer Noordman hem onmiddel lijk per rijwiel ging halen. Uren verliepen. Men deed alles aan den drenkeling wat men kon, nu onder lei ding van dr. Hage. Ook dr. Vitringa uit Zwolle, telefonisch gewaarschuwd, kwam onmiddellijk op zijn motorfiets derwaarts, maar deze moest Mj zijn komst alle hoop opgeven. Even daarna, 'twas inmiddels half zes geworden en te half drie was het eerste) bericht van t ongeval in Hattem geko men, werd ook het lijk gevonden van den jongen Van Wassenaer. Aangrijpend was het dien droeven stoet over den smallen dijk langs 't kanaal op Hattem te zien aankomen. In 't rijtuig) van de Van Heemstra's, gestuurd door den oudsten zoon, de vader met het lijk van zijn Benjamin in zijn armen. Daar achter, op 'n brancard, hét lijk van den jongen Van Wassenaer, omgeven door zijn familie, uitzinnig van droefheid. En daarachter, Hattem's bevolking, zichtbaar aangedaan, onder den indruk van den ontzettenden tragiek van dit ge beuren, deelnemend in den rouw van hen, die zij zoo goed kenden en die daar nu voor hen liepen, medevoerend de lij ken van hun dierbaren.... Gister had de aangrijpende begrafenis plaats. Een spookhuis. In een huis op den Binnen-Amstel te Amsterdam, waar men gemeubileerde kamers verhuurt, had sedert een tweetal dagen iemand uit Bra zilië zijn intrek genomen. Eergisternacht, kort nadat allen zich ter ruste hadden begeven, werden de bewoners gewekt door het inslaan van ruiten en het ge rinkel van glas, vergezeld van moord- en brandgeroep. In allerijl kwamen de tal rijke bewoners naar beneden stormen en zagen hoe de Braziliaan uit alle macht bezig was de vensters aan de straatzijde in te slaan. Een drietal politieagenten waren intusschen op het hulpgeroep toe gesneld en het gelukte hun, daarin .bij gestaan door de hospita en de kostgan gers, den aan armen en handen bloed,-n1- den Braziliaan tot bedaren te brengen. Volgens diens verhaal had hij kort nadat hij zich ter ruste had begeven de kruk van de slaapkamerdeur zien omdraaien. Hierop zou men de deur eenige malen, zoo herig geforceerd hebben, dat. een groote spiegel, die aan den wand hing, voorover op den grond was geslagen. Inderdaad lag de spiegel dan ook in dui zend stukken op de vloer. Op dat oogen blik was de bewoner klaar wakker ge worden, zijn bed uitgesprongen en had door het inslaan der ruiten alarm ge maakt. De drie agenten, door de bewoners geëscorteerd, ondernamen onmiddellijk een tocht door het geheele huis, doorr zochten alle hoekjes en gaatjes, intusschen zonder eenig resultaat, de dieven waren, indien zij er wel ooit geweest waren, ge vlogen. De man, die een niet onaanzien lijke geldsom bij zich draagt, weigerde nog één nacht in het huis te vertoeven. Merkwaardig. Te Culemborg is "de heer L. H. van E. door den bliksem ge raakt aan zijn borst. Hij lijdt hevige pij nen. Daarbij heeft, zich, naar „Het Volk" mededeelt, het volgende merkwaardige feit voorgedaan: op den rug van v. E. heeft de bliksem gefotografeerd een boom tak met bladeren. Er komt dit jaar opvallend veel moe derkoren in de rogge-aren voor. Dat. is een gevaarlijk vergif. Het meest vindt men 'taan den kant der wegen en langs greppels. Het is gemakkelijk te herken nen aan zijn grijs zwarte kleur. De land bouwers kennen 'twel, maar de kinde ren niet.. De ouders mogen hun kinderen! wel degelijk vermanen met hun ringers van dat gevaarlijke goedje af te blijven. Woensdagavond tegen kwart over acht verliet mevr. de wed. Van Stra.tien-Boas hare woning aan de Nieuwe Prinsen gracht 86 te Amsterdam, nadat zij zich wel ervan overtuigd had dat de deur be hoorlijk gesloten was. Toen zij dan ook tegen elf uur haar huis weder wilde be treden en de deur geopend vond, kreeg zij' onmiddellijk vermoeden dat ongenood», gasten tijdens haar afwezigheid bij haar een bezoek hadden gebracht. Terstond be gaf zij zich naar de achterkamer, waar zij tot bare groote ontsteltenis de linnenkast opengebroken vond en den inhoud op een deerlijke wijze door elkaar gehaald. Een portefeuille, die zij in die linnenkast be waarde, vond zij van haren inhoud be roofd op den grond voor de kast liggen. Na geruimen tijd mocht het haar geluk ken eenigszins orde op de zaken te stel len en bleek haar, dat de dieven zich hadden meester gemaakt van twee zil veren kettingen, verschillende goudein ket tingen, ringen en diamanten oorknopjes, verder eenige linnengoederen, als servet ten, tafellakens enz. Uit de portefeuille hadden zij een bank biljet van f 100 en een van f 60 gehaald.. Dat de heeren vrij langen tijd óp onge stoorde wijze aan het werk moeten zijn geweest, blijkt wel daaiiiit, dat zij een glazen kastje eveneens niet onaangeroerd; hebben gelaten, doch eenige curiositeiten en eenige voorwerpen van Delftsch aarde werk hebben meegenomen. De bestolene is tegen inbraak verzekerd. M a r i n u s Brouwer. De bekende Marinus Brouwer, die indertijd den moord in de Scheveningsche Boschjes pleegde en onlangs uit. het krankzinnigengesticht te Loosduinen vluchtte, is te Zundert, op de Belgische grens, door een onderwijzer ontdekt en door de marechaussée gear resteerd, waarna hij naar Den Haag is opgezonden. Doodgebleven. Men meldt, uit Uden Toen de wachtmeester der marechaus sees De Rijke met een zijner manschappen' op dienst uitging, zakte hij even buiten de kom der gemeente in elkaar. Men droeg hem de nabijzijnde woning binnen, maar- kon geen leven meer in hem bespeuren. De inmiddels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Hij laat een weduwe met 4 jeugdige kinderen na. Tragisch. Een paar studenten van de Technische Hoogeschool, die met goed gevolg examen hadden afgelegd, besloten in de vacantie een reis naar Oost-Indië te maken om daar de ouders van een hun ner met een bezoek te verrassen. Bijna gelijktijdig met. hunne komst te Batavia, kwam bij de hier te lande wonende fa milie telegrafisch bericht, dat de vader dien dag plotseling gestorven was.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5