ilftsche Courant. IIOJ fit Ét No. 87 Zaterdag 25 Juli 1908. Vierde Jaargang. >ch geld Mijnt eiken MAAHDAG-. WOtHSDAG- en WUMliM). e Advertentiën omstreken ilechfs rden en Rundvee, D 120, Goes ikoop van Effecten. TH. HENDRIKS* KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Bjj ffl Miner Moort een Bijvoegsel. 31NNENL AND UIT ZEELAND Sint de trekking der n Tijdgeestloten f 50,000.— len 100,000.— f 1.50. Klassikaal f0.30 f3.-. Klassikaal fo.eo. m 10.-, geldig voor lietaalbaar met fl,— a/k. HOOFDKAN- lak 32 te Rotterdam EFDE, 'a-H. Hen' 48 en L. H. A. arenmagazijn, Kerk- rekkingsplan. oor 1 in de sprijs per kwartaal 75 cent bn. 95 |dsaanbieding voor iwers en Veehouders, Jengesteld doar E P L A A. Veearts te Meliskerke. Thans tijdelijk aangeboden Ir. p. p., na ontvangst van Ir [AN LE COINTRE, te G o e 8. e e lijs een kans in de Iden borgtocht. lade. ■S in het hotel de Kinderen 5.20 7.56 8.48 16.24 8.29 10.01 |7- 9.14 -j-9.51 1 7.10 O 1 7-20 9.28 7.28 7.42 7.49 7.59 9-55 8.04 1 8.13 8.24 10.8 832 8.45 8 54 10.28 11.03 9.02 10.36 10.51 RO.» tiji® ■aal naar Hamburg, Z. uai [naar Nederland via Roosena Ier on van 11.20 voor meer Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers a contant- 0.05 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Joden. Er zijn menschen, die hel voorstellen, alsof de Christenen en waarom ook weer niet de Katholieken in 't bijzonder zeer vijandig staan tegenover Joden. Wat is daar nu van waar? Zooals de insinuatie luidt is zij ge heel onwaar. De personen der Joden zijn voor de Katholieken even achtenswaardig of niet-achtenswaardig als die van anderen, naar gelang hun levensgedrag en hun levensopvattingen te achten of te veroor- deelen vallen. Nu bestond er goede reden, om reeds in oude tijden en middeleeuwen da Jo den niet voor menschen te houden, die de deugden van onbaatzuchtigheid en barmhartigheid hij uitstek in beoefening brachten; integendeel: over het. algemeen leden zij sterk aan de tegenovergestelde ondeugden. De woekerhandel en de uitzuiging, waaraan de Christenen toen van de zijde der Joden blootstonden, droeg er niet tóe bij de liefde voor de kinderen Israels te verhoogen. -- En het voorbeeld der vaderen bleef den Joden zóó bij, dat nog heden ten dage: er nog wel eenige hunner rasgenootenj over zijn, die, als ze u met een mazzeltje in de luren kunnen leggen, het niet zul len nalaten. Al is dit helaas heden ten dage niets specifiek Joodsch meer. Dan, het is speciaal een grief van de Katholieken tegen het Jodendom, dat dit het geld, het vele geld rechtmatig of onrechtmatig van de Christenen verkre gen mede aanwendt tot bestrijding van het Katholicisme door deze twee mid delen Pers en Loge. Het is van algemeene bekendheid, dat de groote pers over de geheete werelif grootendeels in handen is van Joodsch kapitaal zoo in ons land de twee grootste dagbladen „Nieuwe Rott. Crt." en „Handelsblad". En evenzeer is bekend, hoe die pers ten aanzien van het Katholicisme gezind is. Dat de Loge (vrijmetselarij) de ver klaarde vijand is van ons geloof hebben we reeds meermalen .aangetoond. En let nu op de volgende verklaring van een broeder-vrijmetselaar, die zelf erkent, in de „Revue maconnique" vaii Januari 1908 no. 334: 1. Dat de Vrijmetselarij de Europee- sche politiek leidt. 2. Dat de Vrijmetselarij door de joden wordt beheerscht. 3. Dat de Fransche Vrijmetselarij door de joden wordt beheerscht. 4. Dat de Schotsche Loges reeds zoo goed als geheel verjoodscht zijn. 5. Dat het jodendom vaderlandloos en internationaal is. Men ziet, dat de Katholieken eenige reden hebben om het Jodendom te wantrouwen, al kan men een Israëliet om zijn persoon hoogachten. Het conflict met Venezuela. Zoolang het eenigszins kan, zoo onge veer was de slotsom van de korte len kernachtige mededeeling die de minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer deed, zal de Nederlandsche diplo matie haar best doen om én de eischen der nationale eer, èn de materieele be langen tot hun recht te doen komen. Maar indien en zoodra een keuze tusschear die twee onvermijdelijk is, gaat de oer boven al het andere. Uit deze woorden valt aft te leiden, niet alleen dat onze Regeering van zins is'geen krenking onzer nationale waardigheid te dulden dat mocht, hoe verblijdend ook zonder uitdrukkelijke verzekering worden aangenomen maar tevens dat de toe stand tusschen ons land en Venezuela zeer gespannen is, en een gewapend conflict niet naai- het rijk der ondenkbaarheden, mag worden verwezen. Klachten over molesteeren en aanhou ding van schepen onder onze vlag, vani aanmatiging door Venezolaansche kust vaartuigen van een droit de visite, zijn reeds ingekomen. Dat de Riegeering prijs stelt op een zeer nauwkeurig onder zoek of en in hoever zij gegrond zijn, is begrijpelijk. Van de uitwijzing van onzen minister- resident is, tengevolge der veel gestoorde en slecht werkende telegrafische gemeen schap, bij het departement van Buitenland sche Zaken nog niets anders bekend dan hetgeen door Reuter geseind was. Ook hier dient derhalve officieele be vestiging te worden afgewacht omtrent het feit, de wijze waarop en de omstandighe den waaronder het is gebeurd. Wel deelde reeds de minister mee dat een gerezen misverstand tusschen den pre sident Castro en onzen vertegenwoordi ger den heer De Reus hem bekend was. Naar het schijnt een misverstand van geheel persoonlijken aard, en dat in geen geval aan het volle vertrouwen, onzer Regeering in den heer De Reus iets afdoet, Tot bijzondere opmerkingen geeft dit al les geen aanleiding. Vooreerst staat fei telijk te weinig vast. Maar al ware het anders, beschouwingen, om van pogingen tot advies maar te zwijgen, zouden wei nig baten en licht schadelijken invloed, hebben. Het eenige dat men kan doen is in moeilijke dagen van dreigende inter nationale verwikkeling der Regeering toewenschen dat zij, gerugsteund door1 het vertrouwen van heel de natte, voorzichtig heid en kracht, beleid en macht in de juiste verhouding zal weten aan te wen den. Zie onder Binnenland. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft dei oorlogsbegroo- ting zonder hoofdelijke stemming aangeno men nadat minister Sabron' o. a. den Raad van Defensie verdedigd had en ver klaard had geen 24 maanden maar slechts 18 maanden en 6 maanden de lichtingen onder de wapens noodig te achten om de compagnieën op sterkte te houden. Dr. Schaepman. „De Nederlander", het orgaan van onzen Goeschen afgevaardigde, schrijft over dr. Schaepman zg. o.a. dit: „Hij was een man, die ons allen toe behoort. Een echt Nederlander; die d<) vrijheid liefhaddie met het geheele volk heeft meegeleefd; die getoond heeft hoe verdraagzaamheid gepaard kan gaan aan een zeer besliste geloofsovertuiging, ook al behoort men tot de R.-K. Kerk. Want het was die eigenschap, die ruimte van blik die hem in staat stelde te dwepen met een dichter als da Costa; in eiken tegenstander op geestelijk gebied te waaï- deeren, wat hoog en goed was. Van zijn jeugd af in aanraking gekomen met bui tenlanders van grooten naam, had hij eetn, blik over het geheel, die menigmaal hem in staat stelde op politiek gebied detó juisten weg te zien en aan te wijzen. Daarbij behield hij een eenvoud in den omgang, die bijzonder aantrekkelijk was, waardoor hij vele vrienden zich gemaakt heeft. Niemand ten onzent heeft tot de ver heffing van de Roomsch-Katholieke be volking in de oogen van het protestanti- sche volk zóóveel bijgedragen als hij. Maar al behoort Schaepman allereerst en al lermeest tot het Roomsch-Katholieke volk, er zal eens een tijd komen, dat hem ook door zeer velen builen die kerk hulde' zal worden gebracht. Hem, die met ons een zoo groot aan deel in den schoolstrijd heeft gehad, wil len wij onze hulde niet onthouden". R. K. Herstellingsoord. De vereeniging Roomsch-Katholieke Her stellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, heeft onder <He gemeente droes- beek een uitgebreid terrein van ruim 170 H.A. aangekocht, aan den grindweg naar Nijmegen gelegen. Hetzelve is heuvelachtig en bereikt in 't oostelijk gedeelte een hoog te van 70 M. boven: A.P.waar het prach tige vergezichten aanbiedt. Diepe valleien doorsnijden het westelijk gedeelte. Een zoo prachtige en gezonde ligging, te midden Van dennenbosschen, heeft zeker geen in richting van ons vaderland. Men tracht nu overal comité's op te lichten tot het verzamelen van geld, om herstellingshuizen op dit uitgebreid terrein, te bouwen. Op den dag van aankoop is reeds een ruime gift geschonken door een weldoenster die onbekend wenscht te blijven. Or. Kuyper. De schrijver der „Haagsche Kiekjes" in het „N. v. h. N." weet te vertallen, da,t dr. Kuyper zich met zijn partijgenooten in het Kabinet „verzoend" heeft, welke „ver zoening" den volke reeds wierd verkondigd door de volgens hem opzienbarende! wijze, waarop dr. Kuyper door de ministers Heemskerk. Talma. en Idenburg aan hiet slation werd uitgeleide gedaan, toen hij naar het buitenland vertrok. Naai' schr. van betrouwbare zijde ver nam, heeft de heer Idenburg tot dit vre- desherstel niet weinig bijgedragen. Tus schen beide partijen was hij de „trait d'union". „Vóór het vertrek is er een intiem diner ten huize van dr. Kuyper ge weest, Naar ook van welingelichte zijde verluidt zal 31 Augustus, bij gelegenheid dus van den jaarlijkschen lintjesregen, dr, Kuyper tot minister van Staat benoemd worden". Achterstand rechterlijke macht. De minister van Justitie heeft bij de behandeling van de achterstandsontwer- pen in de Eerste Kamer gehandhaafd dq bepaling, dat do drie leden van den Hoo- gen Raad, die den 70-jarigen leeftijd heb ben bereikt, binnen zes maanden huil ont slag kunnen nemen met behoud van hun volle jaarwedde als penstoen, terwijl de leden van de rechterlijke macht, die den; 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, nog oen termijn van 5 jaar krijgen om in ditzelfde voorrecht te deelen. Op dien grond is, op voorstel van de heeren Reekers en Stork, de behandeling der wetsontwerpen geschorst. Nederland en Venezuela. President Castro heeft den Nederland- schen zaakgelastigde, den heer J. H. de Reus, uitgewezen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den heer De Reus zijn geloofsbrie ven teruggezonden met een nota, waarin hij hem mededeelt dat, in aanmerking ge nomen het Standpunt van den, heer De Reus uitgedrukt in zijn brief, geschreven den 9en April, president Castro hom on geschikt verklaart om als vriendschappe lijk bemiddelaar te dienen in de betrek kingen tusschen Venezuela en Nederland. De bedoelde brief is waarschijnlijk het antwoord van den heer De Reus op het verzoek van president Castro, dat Ne derland een meer effectieve waakzaam heid zou uitoefenen op de Nederlandsche schepen zeilende tusschen La Guayra en Curai^io, waarop Venezolaansche opstan delingen vaak ontsnappen onder aange nomen namen. Deze quaestie is van vroe ger datum dan de moeilijkheden, veroor zaakt door het sluiten van de haven van Curasao voor Venezolaansche schepen wegens het heerschen van de pest te La Guayra. In antwoord op een vraag van den heer Van Heeckeren in de Kamer ver klaarde de Minister van buitenlandsche zaken dat inderdaad met Venezuela moei lijkheden zijn gerezen. Deze hebben geleid tot een persoonlijk misverstand met onzen zaakgelastigde, in wien de Regeering volle vertrouwen blijft stellen. Dit kan aanleiding hebben gegeven tot de door Reuter berichte uitwijzing van den gezant, maar de regeering heeft" daar omtrent nog geen bericht ontvangen. In de uiterste noodzakelijkheid zal do Regeering, die met het oog op de daarbij betrokken groote belangen, omzichtig wil handelen, voor onze nationale eer waken. Zij vertrouwde dat allen dit zouden willen doen. Luid handgeklap volgde. GOES. Gisteren vertrokken de heeren I. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar, alhier, J. Smid en J. B. Westerdijk, allen leden der staatscommissie voor den eco- nomischen toestand der landbouwers en landarbeiders, naar Engeland ter bestu deering van de resultaten der Small Holdings Act (kleine pachtbedrijven). De heer H. Bakker, tot nu toe stuur man aan boord van de „Admiraal de; Ruijter", is benoemd tot kapitein van de Zuid-Bevelander". Nadat het algemeen armbestuur zich had borg gesteld voor de betaling der huurpenningen, heeft het huisgezin, dat eenigen tijd onder het gemeentehuis lo geerde, een nieuwe woning betrokken. Moderne Borduurkunst. Aan gezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singernaaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling hoo- ren, dat de Singer-Maalschappij binnen kort in onze stad weder 'n vol ledigen cur sus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van bor duurwerken onderwezen warden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordborduren, monogramborduren, Smvrna-boiduren enz. enz., en vestigen wij daarom de at tentie van bezitsters van Singer-naaima,chi nes op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe; uit de Singer-machine te trekken. Zij1, die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan tie melden aan het kantoor van de Singer-Maat- schappij. Korte Kerkstraat No. A 120 te Goes. Gister is bij de politic aangifte ge daan, dat uit een koffer van Buiksloot per spoor naar hier verzonden was ont vreemd een zilveren broche, zijnde een oude munt; een gouden broche met ca mee 2 paar zwarte kousen en nog eenige andere zaken. Door de politie is een on derzoek ingesteld. Men vermoedt da,t de diefstal niet te Goes heeft plaats gehad, indien er al van diefstal sprake is. Pok een broodwinning! Gis terenavond waren er een paar „wereldrei zigers" in Goes. Ze verkochten brief kaarten. Of het wandelaars waren of fietsers is onbekend. Ze kwamen uit Vlis- singen. De leden der Nederl. Botanische ver eeniging zullen dit jaar de zomerbijeen- komst te Goes houden. Morgen zullen de plannen der excursies door de leden, die in hotel „Zoutkeet" samenkomen, worden vastgesteld. - Toen Donderdagavond dhr. D. met fa milie met 'n roeibootje aan' 't varen was in de haven alhier, had een der dames het ongeluk hij het uilstappen uit te glijden en tusschen het bootje en den wal te ge raken. Met vereende krachten werd zij spoedig op het droge gebracht, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Donderdag j.l. hield de Werkliedien- vereeniging „Eigen Hulp" haar driemaan- delijksclie vergadering. Van de 355 leden waren 35 aanwezig. De rekening ovier het 2e kwartaal werd overgelegd, deze bevatte in ontvangst f487.37, in uitgaaf f441.15, zoodat meer is ontvangen f 46,22het saldo op 31 Maart bedroeg f 2808,42, zoo dat het bezit thans is f2854,64. Onder de f441,15 is een uitgaaf aan zieke lieden van f 360. Het reservefonds bedraagt thans f313,34. VLISSINGEN. Dinsdagavond te ruim zes uur is alhier voorbijgevaren het Engelsch driemastschip „Verajedan", komende van Antwerpen en bestemd naar Cardiff. Ter hoogte van de Westerhaven sprong een der bemanning om oen onbekende re den over boord. Nadat vele vergeefsche pogingen tot redding waren aangewend, werd hij opgepikt door de Belgische loods- sloep, die was uitgevaren om het schip van een loods te voorzien. Verder bevonden zich aan boord van het schip nog twee Franschen, die zich aan boord hadden verscholen om gratis te kunnen medevaren. Deze werden nu door een particuliere boot van boord af gehaald en te Vlissingen aan wal gebracht, evenals de drenkeling. De gisterenavond van hier vertrok ken nachtmailbootKoningin Wilhelmina" is hedenmorgen onder Queenboro, tenge volge van mist, in aanvaring geweest met een baggermolen. De mailboot ltep( eenige averij aan het bovendek op, doch zal hedenavond in den gewonen dienst voor zien. KRUININGEN. In de Woensdag gehou den raadsvergadering alhier deelde de voorzitter mede, dat Burg. en Weth. on derhandeld hadden met het algemeen arm bestuur over den aankoop van 71 a. 95 c.a. grond, bestemd om als nieuw kerk hof te dienen. Deze grond is te krijgen tegen f 2750 de H.A., terwijl het oude kerkhof, thans in erfpacht, voor f750 kan aangekocht worden. Bovendien moet aangekocht worden een strook gronds van een particulier, om van het oude op 't nieuwe kerkhof te komen. De gezamenlijke koopprijs is ruim f2900. Verdere onkosten worden geschat op f 150 en die van aanleg op f450. Het voorstel van Buig. en Weth. pm genoemde gronden tegen gemelden prijs aan te koopen, alsmede om een geldlee- ning aan te gaan, groot f3500 a 6 pCt, 's jaars hij de Maatschappij voor Gemeen- tecrediet, werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde miede, dat de ver ordening, regelende de jaarwedden enz. van het onderwijzend personeel aan de school te Oostdijk door G. S. is goedge keurd; da.t bij de kasvcrificatie op 29 Juni j.l. het kassaldo bij den gemeente-ontvanger bedroeg f 1450.71 Vervolgens wordt tengevolge der sala risregeling der onderwijzers de begrooting voor 1908 gewijzigd. Daarna wordt opgemaakt eene voor dracht van 4 personen ter benoeming van 2 zetters der :Dir. belasting (per. aftreding J. Wondergem en H. C. Baarens, de laatste wegens bloedverwantschap met den voor zitter niet herkiesbaar). Na glehouden stem mingen worden daarop geplaatst de hh. J. Wondei'gem, J. Kostense, Cl. Djekjen J. v. |d. Brink. In de commissie tot het nazien der re kening over 1907 worden benoemd de hh. de Groof, Kole en Kostense. De vergade ring is daarop gesloten. HE1NKENSZAND. Door Burgemeester en Wethouders alhier zijn op de voor dracht geplaatst voor ambtenaar van den Burgelijken Stand als no. 1 de heer J. H. Heier (ambtenaar tpr Secretarie), no. 2 de heer H. van Iwaarden, raadslid; en als gemeente-ontvanger, no. 1 de heer J. van den Dries Pz. (thans waarnemend), no. 2 de heer H. J. Heier. EIEZELINGE. De heer K. had bemerkt dat zijn boonrgaanl. waarin ook bessen staan, ongewenscht bezoek kreeg; om die reden waarschuwde hij de politie om een oogje in 't zeil te houden., Het gelukte dan ook den rijksveldwachter Fierloos gister avond zekere B. op heeterdaad te be trappen met het ongeoorloofde plukken van kruisbessen. Hij was zoo druk bezig dat hij de politie niet bemerkte voor die vlak bij hem was. Hevig verschrikt sprong hij op, (oen hem op den schouder getikt ,en gewezen werd op zijn onrechtmatige daad. Procesverbaal werd opgemaakt. 1ERSEKE. In de openbare Raadsverga- ring van gisterenavond waren afwezig de heeren Cupery, Van der Burght, Muller en Wesdorp. Voor kennisgeving worden aangenomen de berichten van Ged. Staten, dat door dit College zijn goedgekeurd de Raadsbe sluiten tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven en tot af- en over schrijving in de begrooting voor 1907. Mede wordt kennis genomen van de goed keuring door Ged. Staten van de kohieren; schoolgeld, hondenbelasting en straatbe lasting 1908. Blijkens een ingekomen procesverbaal van kasopneming van den gemeente-ont vanger moest op 22 Juni in kas zijn en was ook in kas f3306,68. Voorts kwam in de begrooling van het Burg. of Armbestuur voor 1909. Ontheffing van Hoofdelijken Omslag wordt verleend aan J. Duurinck f 11.31; D. Duurinck f 1.15; Joh. Boone f9.84; Jac. de Schipper f 1.95 en H. v. Meel f9.36. Ontheffing van schoolgeld wordt ver leend aan M. v. Stee fl.20; C. WestveeT f 0.60L. v. Lieile f ;2 en J. J. Sipsma f 0.50. Aan de firma Barger Co. wordt eene voorloopige concessie verleend voor leve ling van electrische stroom voor licht, kracht en trambedrijf. Aan A. Versehuure en andere bewoners van Bekhof zal op hun verzoek om het aanleggen van een goot achter hunne er ven worden geantwoord, dat hun ver zoek niet kan worden ingewilligd, aange zien verzoekers wel een goot' willen, doclv

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1