loniiwkoek. Atelier ER, 'S. WIEL. Goes. ERFIWftST" ische Strijkinrichting, ARDT's No. 82 Dinsdag 14 Juli 1908. Vierde Jaargaug. BUITENLAND [ELDER, ge studie [iddelburg. EAALSCHE N. Corthais. fide middelen. BEEM. ie beste Grondstoffen. SMIDT, rkl, Middelburg. *6 A. ook des Zondags- leid. en flambards, )8, Breedje, Goes. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Ingezonden. BINNENLAND* UIT ZEELAND t een mooie iaar de UalStt eischen lleuwste machines op ilige conditiën, zoowel naakte wasschen. OOR GOES 'korte kerkstraat goes [idvertentiën, maar polide, lichtl oopend jrikaat. raagd. tl.— Vr f8.-. „de Verfkwast" 60 loea bij J. A. VISSER, IE Co., Lange Delft' Ijjkte Ter Neuzen bij jtOORN; te Oostburg bij [eRS; te IJzendyke bij IKMAN; te Bergen op tTER. ardigen van dé aanbevelen. ILIEJASSEN, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nnmmers a contant-0.05 Advertentiën van 1—6 regels f 0.50; iedene regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Mijnheer de Redacteur, Het is niet om te gaan polemiseeren dat ik u een plaatsje vraag in uw hoe langer hoe meer gelezen blad. Met personen, die met ons op een zeer verschillend standpunt, staan, is elke rede twist vruchteloos, zoolang zij zich niet boven hun eigen inzichten kunnen ver heffen, zich niet kunnen verplaatsen in den gedachten-gang van anderen. Niet dus daarommaar wel omdat er misschien zijn, die zich ergeren aan een stilzwijgen tegenover de lasterlijke praat jes, die een zekere K. in een blad ten uwent, waarvan hij zich hoofdredacteur noemt, ten nadeele van de Katholieke Kerk aan zijn lezers voorzet. Men zegt, dat die berichten en artikelen eerst in een of anderen vorm in „H e t Volk" hebben gestaan, een bron alzoo, 'die bij eiken weldenkende wel eenig wan trouwen wekken zal. Het zou ons zeker niet moeielijk vallen de meeste schandaalberichten ook zon der verdere informatie als leugens te brandmerken. Daar hebt ge b.v. het geval van Vorst. K. beschouwt een religieus, die zijn klooster verlaat, als vrij man; wij daar entegen als eeuwig gebonden door zijne H. Beloften, aangegaan tegenover de Kerk. Wanneer zoo iemand dus een huwelijk aangaat, zooals men dat noemt „voor de wet", dan blijft dit, volgens Katholieke opvatting, toch altijd ongeldig, en niet ver schillend van een andere wijze van samen leven, waaraan elk huwelijk ontbreekt. Volgens deze opvatting heeft de „L i m b. Koerier" zijn oordeel uitgesproken. Van een Katholieke redactie zal men toch moeielijk anders kunnen verwachten. En nu roept K. uit: de „L i m b. Koe rier" lastert, Wel neen de „L. K." lastert niet, maar K. is te weinig, is niet op de hoogte van de Katholieke leer. Een ander geval: Eenigen tijd geleden, den 27 Juni, schreef hij, dat ergens in Italië (die dingen 'gebeuren altijd ver weg!) een „domheer" zwavelzuur in de miskelk goot, waardoor een zijner ambtgenooten en diens sacristijn vergiftigd werden. Dit berichtje k a n, zooals het hier staat, niet waar zijn: want die ambtgenoot zou dat zwavelzuur zeker bemerkt hebben, om de eenvoudige reden, dat hij verplicht is de „miskelk" uit te vegen voor het {gebruik. Hoe verder die „sacristijn" wij zou den zeggen: „koster" uit die miskelk heeft gedronken, zal voor iederen Katho liek een raadsel zijn. Zoo zonden wij door kunnen gaan om aan te toonen, dat de Paus geen dwars drijver is, en onze Bisschop niet verdient aangeduid te worden als splijtzwam. In zijn laatste nummer zegt K. weer, dat de Katholieke Catechismus het anti semitisme verdedigt. Waar dat te vinden is, in welke jes, in welke vraag, is ons onbekend, en K. zegt het ook niet. Met recht mogen wij dus hier uitroepen: doorziet gij dezen „linke streek", proeft ge er het „Calomniez", lastert er maar op raak, boven uit? Vragen willen wij hier: moet K. nu niet amende honorable of te wel eerher stel doen? niet erkennen, dat hij ie veel ijver heeft betoond, erkennen ook, dat zijn partij met dergelijke duffe praktijken niet gediend is? Intusschen, s mans onwetendheid op liet gebied van den Katholieken godsdienst werpt een eigenaardig licht op zijn ver- i anderen van levensopvatting. Het lust ons niet, om telkens het vuil uit. te gaan pluizen, dat hij, als in een vuilnisbak, in zijn courant aan de deur zet Wil hij in het verzamelen daarvan zijn eer en zijn glorie zoeken, dat is zijn zaak Wij beschouwen het met „de Zeeuw" als kaïremanswerk. Alleen betreuren wij het, dat een paar vreemdelingen in staat zijn om de rust in de gemeente te verstoren en de gemoe- deren tegen elkander op tie hitsen, door allerlei onwaarheden, blijkbaar zonder dat i iemand van hen, wier brood zij eten, er tegen op komt. Overigens zijn wij gedachtig, dat reeds een Juliaan de Afvallige naar den Hemel spuwde: hij zelf liep de grootste kans er door bezoedeld te worden. Ten slotte twijfelen wij er niet aan, of ook de goedgezinden onder hen, dia overi gens tegenover ons staan, zullen als eer lijke en edele mannen, al dat kleingeestig gedoe op de juiste waarde weten te schatten. Zij zullen er van gaan walgen, dat hun driemaal in de week de rotte appelen worden voorgezet, welke, aangevreten door don worm van hoogmoed of zinne lijkheid van den rijk met goede vruchten beladen boom der Katholieke Kerk vallen. J. v. W. Samensmelting. Onder de zich noemende Christelijk- Historischen waren er twee fractiestie weten de Christclijk-Historischen zonder meer onder aanvoering van den Goeschen afgevaardigde Jlir. mr. A. F. de Savornin Lohman, en de zgu. Friesch Christ.-His- toiischen, die in mannen als ds. Wagenaar en mr. Schokking hun leiders vonden. Deze twee Christ,-Historische partijen zijn nu ineengevloeid. Dit feil is niet van belang ontbloot. In 1905 toch was de houding der Friesch Chrisl.-Historischen een der hoofdoorza,- ken van den val van het ministerie-Kuyper. Indien nu de toenadering dezer Christ.- Historischen tot hun onmiddelijke geestver wante breeders zeggen wil, dat de eersten hun politieke grove fout vair 1905 heb ben ingezien, en alzoo tot versterking der Rechterzijde wenschen mee te wer ken, dan is er alle reden tot juichen. Wanneer echter de Friesch Christ.-Histo- rischen, die nimmer „Kuyper-gezind" ble ken, aanleiding vonden en prikkel om zich te scharen bij de volgelingen des beieren Lohman, omdat „de Nederlander", van welk dagblad de Goesche afgevaar digde is hoofdredacteur, scherpe „anti- Kuyperiaansche" artikelen heeft geschre ven dan is o. i. „de fusie" zeer te be treuren. Want dan zon, deze „fusie" grootelijks schade doen niet slechts aan de hechtheid onzer coalitie, maar tevens aan het be staan eener Rechtsche regeeringsmeerdoff- heid. KR.HIK 11 IJK. De „neutraliteit" der school. De afgevaardigde abbé Gayraud heeft aan het ouderwijs comité der Kamer een schrijven gericht, waarin hij de nieuwe voorstellen van minister Doumergue over de verantwoordelijkheid der onderwijzers en de rechten der huisvaders scherp criti- seert. Deze brief is in zijn klare, duidelijke taal een merkwaardig document voor de Fransche cultuurkamp-politiek. Abbé Gay raud zet uitvoerig uiteen, waarom de Ka lieken door de onderwijs-wetgeving worden gehinderd. De droom eener „neutraliteit" der school op confessioneel gebied houdt er geeu re kening mede, dat het Katholicisme nu eenmaal geen levenloozen godsdienst zonder lichaam en bloed is. De Katholieken be zitten een dogma, een geordende godsdienst. De Kerk met haar leerambt, hare Sacra menten, hare hiërarchie moet volgens god delijke ordening dit alles steunen en te zamenhouden Wanneer nu de onderwijzers in hun onderwijs of in hunne schoolboeken eene tegenovergestelde meening verkondi gen, dan bestaat de grootst mogelijke tegenspraak tusschen de wetten des lands en het geweten der Katholieken en zij, die gelooven, als Christen een kind voor zulke leer tellingen te moeten bewaren, worden gestraft. Zal men nu de bisschoppen en de geestelijken vervolgen, die den Ka tholieken de besluiten der kerkelijke over heid mededeelen en de ouders en kinderen van de H. Communie uitsluiten, omdat zij de religieuze gebootzaamheid hebben g<- scbonden? Wat wordt dan van het be ginsel der gewetensvrijheid en confessioneele neutraliteit? De Fransche maatschappij, schrijft abbé Gayraud, maakt eene vreeselijke moreele crisis door: de religieuze twisten kunnen deze crisis slechts verergeren. Is het dan geen burgerplicht, alles te vermijden, wat de onrust nog zou kunnen vermeerderen? Zóó spreekt de taal van het gezond ver stand. Maar de Fransche sectarissen w orden beheerscht door den haat. Eu waar aat regeert, verdwijnt het gezond verstand. Het milliard der Congrega- r de f>arÜschc „Croix" meldt heeft Lecoutu, de likwidateur van de be zittingen der Karthuizers en van zooveel andere religieuse orden en congregaties, in de „Avenue des Champs Elysées" te Parijs een prachtige woning gekocht voor eigen rekening en daarvoor het sommetje betaald van 900.000 francs. Daarbij is niets van het milliard dei- congregaties Twee en tachlig geestelijke gestichten ,en scholen heeft de Fransche regeering weer ten doode opgeschreven voor 1 Sep tember a. s. Het zijn vooral de Broeders der christelijke scholen, die véle hunner bloeiende inrichtingen moeten sluiten! In Parijs, Saint-Paul, le Havre, overal zullen ze hun onderwijs moeten opgeven. Ook de Filles de la Sagesse zijn getroffen door het nieuwe besluit, ITALIË. Met 57 tegen 3 stemmen heeft de ge meenteraad van Rome besloten alle gods die n s t o n d e r w jj s op de scholen af te schaffen. De vrijmetselarij met den burgemeester van Rome, den ex grootmeester der vrij metselarij, Nathan heeft weer haar pliobt gedaan Eu dat in de stad van Christus' Stede houder op aarde. AMERIKA. Men is te Washington nog volstrekt niet gerustgesteld door de zijdelingsche tegen spraak van den aankoop van Braziliaansche oorlogsschepen door Japan. Volgens de Herald" zullen commandant Sims en andere marine-officieren aandringen op den bouw van acht Dreadnoughts terstond wanneer het bericht van bedoelden koop afdoende bevestigd wordt. Zelfs zou een buitenge wone Congres-zitting bijeengeroepen worden indien Japan tot dien koop overgaat. RUSLAND. Een jonge man ging te Warschau over het Grzylowski plein toen hij, blijkbaar bjj ongeluk, een bom liet vallen. De jongeling werd gedood, zes voorbijgangers werden erg gekwetst, en vele honderden ruiten in den omtrek vlogen aan scherren. EVttKLVM». Zeppelin's luchtschip. De wel geslaagde proeven met Zeppelin's luchtschip worden in Engeland met groote belang stelling gevolgd. Er wordt reeds op gewezen, dat in tijd van oorlog mogelyk een heele vloot van die luchtvaartuigen door de luebt komt aanzweven, om de bewegingen der Engelsche vloot gade te slaan niet alleen, maar ook om aan die vloot en de verster kingen beiangrjjk nadeel toe te brengen. De „Daily Mail'' troost zich evenwel met de gedachte dat het Fransche luchtschip, type Lebaudy, nog beter moet zjjn dan Zeppelin's creatie, zoodat de Fransche bond genoot de Zeppelin-vloot naar den grond zou kunnen boren, voordat deze zich aan de Engelsche weermacht zou hebben kunnen vergrijpen. De Aap uit de Mouw. We knippen even dit berichtje uit „Het Volk" en spatieeren de laatste woorden. Hier hebt ge het. „Kleingeestige pi age rij. Voorde Zondagmiddag té houden openluchtmee ting der S. D. A. F. te Joure, heeft de burgemeester toestemming tot het maken van muziek op het meetingstei-rein voor 4 uur geweigerd, omdat er tot 3'/2 uur anderhalve extra-kerksche juffrouw in de kerk zit". Allen eerbied voor de Kerk of voor den godsdienst vindt ge bij de socialisten, niet waar? Vooral, wanneer een propagandist of propagandiste in een orthodoxe plaats spreekt. Maar zie je, in zoo'n klein be richtje, Saai- kun je nu eens precies zeg gen, hoe of je er over 'denkt. Dan zijn we zoo „onder ons". Dan komt de aap uit de mouw. (Getuige). Drankbestrijding* Uit het eerste jaarverslag van de R.-K. vereeniging „Sobriëtas" blijkt, dat in Ka tholieke kringen krachtig voor de drank bestrijding wordt gewerkt. Het ledental be draagt thans onder de volwassenen 5228 geheel-onthouders, 39,749 afschaffers en 10,816 half-daagsche afschaffers. Rekent men de Anna-vereenigingen en de jon gens- en meisjesbonden er bij; dain be dragen de cijfers resp. 6949, 44'480 en 10,816, totaal 62,245. Van bet tijdschriftt Sobriëtas bedraagt de oplaag 1575 ex. De Rotterdamsche gemeenteraad, die pas de kei'mis heeft afgeschaft, is op dit besluit gedeeltelijk teruggekomen. Er was een adres ingekomen van houders van wafelkramen om als gewoonlijk te mogen staan. B. en W. adviseerden den Raad af te wijzen, schoon de voorzitter (de burge meester) wel wilde meewerken om de ker mis weer in te voeren. De Raad nam hier op een voorstel-Bakker aan, met 17 tegen 15 stemmen, om alsnog een caroussel en eenige kramen toe te latien, zooveel als B. en W. zullen goedvinden. Het „kind van vrome ouders" een vorige maal smade lijk ter voordeur uitgewezen, is nu der halve door een achterdeur weer binnen gelaten. Twee Roomsche leden stemden voor, ook de soc. Spiekman. Tegen stem den 5 vrijzinnigen en 10 antirev. en chr.- historischen. GOES. De Harmonie „Euphonia" gaf Vrijdagavond in den tuin der Soc. V. O. V. haar eerste abonnementsconcert. De be langstelling in deze overigens goed uitge voerde concerten schijnt niet erg groot. Zoo waren er nu slechts een dertigtal toehoorders. De verschillende nummers werden verdienstelijk uitgevoerd. A. s. Woensdag zal in de Sociëteit pen festival gehouden worden door den Bond „Zang, Veredelt". De muziekgezelschappen hebben verlof bekomen spelende door de gemeente te trekken. Gisterenmorgen had zich, voor de vroegmis, in een der banken van de roonj- sche kerk een jonge jachthond neerge vleid, alsof hij daar hoorde. Hij werd door den Kapelaan in den nek genomen, en overgegeven aan den suisse, die hem verwijderde. Een en ander veroorzaakte eenigen last aan een kerkbezoekster, die er naast zat en door het geval even van haar plaats moest opstaan. Haar goedige huurman was toen spoedig uit de voeten. Door de harmonie „Euphonia" is besloten morgenavond een volksconcert te geven in de tent op de groote Markt, De toestand van de beide zieken levert voor een te geven concert geen bezwaar meer op. Zaterdag werd voor den veekoop man M. per trein een partijtje hoornvee aangevoerd uit Friesland. Toen men be gon te lossen, bleek dat er een zwaar beest niet vervoerd kon worden, wijl het niet kon loopen. Daarop werd het per sleeperswageu naar den stal gebracht, waar het moest afgemaakt worden. Het vieesch werd voor de consumptie af gekeurd. Gisterenavond was mej. N. op den Kloetingschen straatweg aan 't fietsen. Doordat zij nog een nieuweling is op de fiets, reed zij in den Kamemelksput, en niet in de karnemelk, maar in de mod der. Door spoedig toegesnelde hulp was zij vlug op het droge gebracht, maai- zij zag er erbarmelijk uit. MIDDELBURG. Woensdagmiddag te 2 uur houdt de gemeenteraad een openbare zitting. Daarin wordt o. a. behandeld het voorstel van Burg. en Weth. tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers bij het lager onderwijs. Bij een op den Noorilweg gehouden kijkdag van meubilair is een revolver ge stolen. De vendumeester heeft op de ver knoping een som van f'25 uitgeloofd voor hem die zulke aanwijzingen kan doen, dat een strafvervolging kan worden inge steld. VL1SSINGEN. D e Zeeland. De maat schappij „Zeeland" is er steeds op uit al die verbeteringen in te voeren welke in het belang van het reizend publiek kunnen geacht worden. De draadlooze tele grafie, waarmede alle schepen zijn uitge rust, heeft reeds meermalen goede dien sten bewezen. De onderwaterkloksignaleij hebben bij mist het binnenloopen in de haven vergemakkelijkt en thans zullen de drie nachtmail boo ten, de „Koningin Wil- helmina", „Koningin Regentes" en „Prins Hendrik", van electrische zoeklichten worden voorzien. Dat ook deze lichtbun dels, indien dit noodig mocht zijn, op het donkere water geworpen van veel nut kun nen zijn behoeft niet nader to worden aangetoond. Zondag 12 Juli vierde het Jongens- patronaat „St. Aloysius" alhier zijn jaar feest. Met eene heilige Mis voor de leden en weldoeners opgedragen en een alge- meene H. Communie begon de feestvie ring. Na de H. Mis wachtte den leden in de aardig versierde zaal van de St. Vin- centiusvereeniging een smakelijk ontbijt. Van 12 tot 2 uur hadden de ouders en belangstellenden de gelegenheid de tee- keningen te bezichtigen, door de jongens gedurende den afgeloopen wintercursus vervaardigd. Van die gelegenheid werd gelukkig een ruim gebruik gemaakt, het geen zeker den volgenden cursus ten goede zal komen. Te vijf uur waren alle leden in het. St. Vincentiusgebouw te zamen geroepen om in tegenwoordigheid van het bestuur de heeren Commissarissen, eenige genoodig- den enz. de prijsuitdeeling bij te wonen. Eerst gaf de Eerw. Directeur een kort verslag van den afgeloopen cursus. Ge durende ongeveek 5 maanden (Oct.Feb.) werd er elf uren per week onderricht gé- geven in het lijn- en vakteekenen door den heer L. Hesselfelt, werktuigkun dig ingenieur,in het handteekenen, dooi den heer A. v. Nieuwland, in rekenen en schoonschrijven door den heer J. v. Ges- sel, in Nederl. Taal door den heer J. J. Filott, en Godsdienstonderwijs door den WelEerw. heer E. Rengs. Godsdienston derwijs weTd gegeven aan 42 leden, ter wijl 24 van hen bovendien het onderwijs in de overige vakken volgden. Vervolgens werden de door de iongens behaalde punten voorgelezen, waarna de prijsuitdeeling plaats had. Niet minder dan 36 jongens gingen blijde met een prijs naar huis. Moge deze feestviering en prijs uitdeeling een aanmoediging zijn om in nog grooter getaie den volgenden cursus te komen volgen. ZIERIKZEË. De liberale kiesvereeniging „Gemeentebelang" alhier stelde, in de va- gaturemr. Van der Lek de Clercq, den heer mr. D. Engelberts (a.-r.), ook door de antirevolutionaire kiesvereeniging gepro clameerd, candidaat voor den raad. HOEDEKENSKERKE. Vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag 10 Juli 4908. Tegeuwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. Daarna worden de notulen van het ver handelde in de voorgaande vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Hierna gaat de vergadering over in een zitting met gesloten deuren. De vergadering weder openbaar gewor den zijnde wordt overgegaan tot behande ling van punt 1 der agendabenoeming onderwijzeres. De Voorzitter deelt mede, dat bij de plaats gehad hebbende benoeming van mej. E. J. Visser te Slijkplaat, gem. Hoofd plaat, tot onderwijzeres aan de openbare jagere school alhier op 1 Juni j.l., een informaliteit heeft plaafs gehad. Namens B. en W. stelt hij daarom voor genoemd besluit, waarbij mej. E. J. Visser werd benoemd, in te trekken. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt aldus besloten. Door het nemen van dit besluit is dus de vacature weder ontstaan en stelt hij voor alsnu over te gaan tot de benoe ming van een onderwijzeres. Hij deelt mede, dat de door B. en Win overleg met den arrondissements-schoolopziener, gehoord het advies van het hoofd der school, opgemaakte voordracht bestaat uit: le. Mej. E. J. Visser te Slijkplaat, gemeente Hoofdplaat; 2e, Mej. J. S. Me ij. ers te Westendorp, gem. Wisch. Tot stemming overgaande worden tot stemopnemers aangewezen de heeren A. Walraven en J. v. d. Linde. Bij opening van de stembiljetten blijkt, dat zijn uit gebracht 5 stemmen op Mej. E. J. Visser te Slijkplaat, gem. Hoofdplaat, 1 stem op Mej. J. S. Meijers te Westdorp, gemeente Wisch, terwijl 1 biljet in blanco is inge leverd, zoodat eerstgenoemde voor de tweede maal tot onderwijzeres" aan de openbare lagere school alhier is benoemd. Alsnu is aan de orde het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld- leening, noodig wegens noodzakelijke be hoeften aan vernieuwing van een. ge deelte beschoeiing aan de haven, het

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1