f's Men. Putter, louwmaterialen. DOL Zaterdag 11 Juli 1908. Vierde Jaargang. :r's koffie [ZIER, Goes. ÜIERIKX, STE - - rS-CONCERT ,Euphonia", 10 JULI 1908, DORPE 'egelfabriek Innen en vorsten NIEUW L I G N V. iw gordijnen of >oderen kleuren irkstraat B 78. t a n d past a. ;ch geld ikoop van Effecten- TH. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt ito IUMU IKISUt n ROUtlIM Drankwet-Ellende. BUITENLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND No. 81 ren leden der Sociëteit huisgeDooten, door de den heer J. Horst, ren in den Tuin voor de 3 concerten zing zeer laagstellen. itrijgbaar an smaak, bij NIECJLANDE. ÉEEUWSCHE en vlissingen. \id. Ruime keuze. alle concurrentie, op aanvrage franco. adres voor ji- en Belgische Steen, In, Hardsteen, pde sorteering (1 en Muurtegels len en vvandbekleeding. op aanvrage franco. fent de split der rok met de heup nog zoo krap. LINK RABAT. ^bruikt dan lARIE GEEL, ROOD, LICHT BLAUW, \UW en LICHT GROEN. Het AGENTSCHAP /an dit blad is te gevestigd bij dhr. per halve flacon f 0,65- tandpoeder (je f0,10 en fO,2O. |e f0,125 en fO,25. PORTE, Apotheker, Jroote Markt, Goes. (den borgtocht, lade. in het hotel de Kinderen A bon nemen !.sp rijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0,05 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Adnertentiën van 1—5 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speeiale prijs. In de „Staatscourant." zijn verschenen de verslagen der Drankwet-inspecteurs over 1907. Bemoedigend zijn die wel niet. De oorzaak hiervan kan tweeërlei ge noemd wordeneerstens de gebreken der Drankwet zelve, een wet, op welks moeis- lijkheid van samenstelling als we ons wel herinneren mr. Goeman Borgesius indertijd gewezen heeft. Maar vooral toch ligt de oorzaak, dat. van de Drankwet niet. zooveel invloed ten goede uitgaat, als er van kon worden verwacht, in het gebrek aan de noodzake lijke medewerking diergenen, die in de eerste plaats voor nauwgezette naleving der wet te zorgen hebben. Wat daaromtrent de inspecteurs ver melden, is gewoon verbijsterend. Zoo bleek het een inspecteur, dat in sommige gemeenten burgemeester en wet houders geheel onbekend waren met be langrijke bepalingen der drankwet. Een ander inspecteur vertelt met vol doening, hoe zijn bezoeken B. en W. „vaak" aanleiding gaven om „de voor naamste bepalingen der wet eens goed te bestudceren" Zelfs worden in de verslagen voorbeel den aangehaald, hoe de uitvoering der Drankwet stuitte op bepaalden onwil bij B. en W. Zoo vertelt b.v. de inspecteur in de derde inspectie (Noordbrabant, Limburg, een stuk van Gelderland, en Zeeland), hoe B. en W. van ééne gemeente verklaar den, „dat zij er niet aan dachten een viertal vergunningen in te trekken, omdat een adjunct-inspecteur" den toestand in de betreffende localiteiten in strijd met de wet had bevonden. Zoo'n wijsneuzige adjunct-inspecteur ook I En waar de hoogere autoriteiten in deze voorgaan, hoeft. het. geen verwon dering te wekken, dat de mindere be ambten als politieagenten en veldwach ters volgen. Zoo gebeurde het. dan ook, dat een inspecteur den veldwachter van een Lim- burgsehe gemeente zelf in „kennelijken staat" in een herberg aantrof. Ook de clandestiene verkoop van ster ken drank is, volgens de Verslagen, schrik barend toegenomen. Wat de „verlofhouders" betreft: er zijn er, die den sterken drank bij heele vaten inslaan I En tegen dien clandestienen verkoop schijnt niet afdoende te kunnen worden gewaakt- Ais om strijd klagen de inspecteurs nog over de zgn. logementsvergunningen, waardoor veelal clandestiene verkoop van sterken drank in de hand wordt, gewerkt. Alleen een wet kan de drinkgewoonten niet uitroeien of grootelijks beperken. Daartoe zijn in de eerste plaats andere middelen noodig. Hartelijk eens zijn we het met den der den inspecteur, waar hij schrijft: „het zijn in de eerste plaats de zedelijke mid delen, die het kwaad der drinkgewoonten moeten temperen, verminderen, uitroeien". En van de zedelijke middelen tot bestrijding van het kankerend alco holisme is bij uitstek de schatbewaarder het Christendom, waarvan de zelfver loochening en -versterving een )e- vensvereischte is. Zoolang die zelfverloochening door een grenzelooze zucht naar genoegen en ge not, wordt in den hoek gedrongen, zoo lang kan het kwaad niet aan den wortel worden aangetast, omdat het alcoholisme van die genotzucht wel het middelpunt vormt. Het woelen der socialisten. Het is, o zoo gemakkelijk, om alles af te keuren. En de socialisten hebben op dit gebied hun spoiren verdiend; volgens hen deugt er niets meer in de tegenwoordige wereld. Maar zoodra zij geroepen worden om zelf te regeeren, om zelf tie verbeteren en te veranderen, dan zien zij in, dat het ge makkelijker is af te breken dan op te bouwen en dat het toch niet aangaat, om maar enkel rechten te vorderen en geen plichten te willen hebben. Dit ondervindt Viviani, de Fransche socialist, die Minister geworden is, de so cialist, die zijn Ischandelijk ongeloof publiek in de Kamera uitkraamt. Maar nu deze socialist voor de moeilijke kunst staat van op te bouwen, nu ziet hij in, dat het toch niet opgaat, om maar altijd zooveel te eischen, dat het niet te geven is, en om maar altijd rechten te willen hebben, zonder aan plichten te denken. Ten zeerste trekt dan ook de aandacht de rede van V i v i a n i, j.l. Zondag te Nantes gehouden, waarin hij zich zeer ongunstig uitliet over het onbekookte op treden van sommige vakvereenigingen. „Zeer dikwijls", zoo zeide hij, „hooren wij klachten vian, de palroons over sommige heftige vakvereenigingen, die, hare kracht zoekend in dikke woorden, in overdrijvin gen, eiken avond den huidigen maatschap- pelijken toestand ten1 doode doemen, terwijl deze daarbij toch gezond en) krachtig blijft. Deze vereenigingen echter schaden ieders belang en brengen de zaak, die zij heeten te dienen, in dtscrediet". Sprekende over de staking, zeide hij „De staking is een gevaarlijk wapen, dat slechts in de uiterste noodzakelijkheid gebruikt mag worden. Het is een werke lijke Jiamp, wanneer men genoodzaakt is, tot dit middel zijn toevlucht te nemen. Waar is het, dat de tegenwoordige toestand van de maatschappij het somtijds nood zakelijk maakt; wij moeten echter met inspanning van alle krachten er naar stre ven, de staking overbodig te maken". En de minister besloot zijri rede met de volgende woorden: „En thans over uwe rechten. Het is uwen plicht deze te veroveren, ze te ver dedigen en te vermeerderen. Maar de mensch heeft niet alleen rechten, hij heeft ook plichten, in de eerste plaats zijn ambtsplicht; want naar den man wordt de meening, die hij voorstaat, beoordeeld en vervolgens den socialen plicht, niet alleen tegenover zich zelf, de plaats zijner inwoning, maar tegenover de geheel® we reld en de nrenschheid, die streeft naar vooruitgang". Deze socialist-minister ziet het leven niet enkel meer van het standpunt der arbei ders, en begint daarvan andere denkbeel den te krijgen. Bij de behandeling van alle sociale vra gen moet men slteeds in het oog houden, da,t het algemeen belang, en niet het belang van een enkelen stand hij zij arbeiders- of patroonsstand den door slag mag geven. ITALIË. Ziekte van Z.H. den Paus Z. H. de Paus schijnt het niet goed te maken. Tengevolge van de groote hitte, welke te Rome heerscht, is de diabetis, waaraan hij lijdt, veel ernstiger geworden. De Paus moet nu volgens een heel streng regime leven bij mag b. v. niets anders drinken dan melk en water. Dit onder voorbehoud. RUSLAND Er schijnen in Rusland weer groote Jodenvervolgingen iu aantocht te zjjn. De Russische mannen hitsen het volk op tot een algemeen progrom door het land en op sommige plaatsen zijn zij reeds tot ge weldadigheden overgegaan, zoo te Odessa en te Kieff In de laatste plaats stelden zich Zondag j 1. een tiental „Echte Russen" met gummi stokken gewapend op, op een druk punt in de stad Alle voorbijgangers werden aan een onderzoek onderworpen en bleken het Joden te zjjn, dan begonnen de mannen er op te ranselen. De politie Het hen natuurlijk hun gang gaan. Koning Eduard is, alhoewel in mindere mate dan zijn verheven moeder, een zuinig man. Sinds hij aan de regeering kwam, werd dan ook heel wat in de kostbare huishouding afgeschaft. Niettemin bestaan er aan het hof nog allerlei sinecure's tegen welke zelfs een nog veel moderner koning aan Eduard vruchteloos zou strijden, om dat ze uit lang vervlogen eeuwen datee ren, waardoor ze den Èngelschen des te dierbaarder worden. De graaf van Denbigh b. v. geniet nog heden de eer van oppercbef der konink lijke keukens en hij voert op het wapen schild het trotsohe embleem zijner waar digheid, n. 1. een ham met twee messen. Graaf Mount Edgecombe heeft het recht, den koning aan tafel te bedienen, markies Abergovering is schenker, de graaf van Rothes sandalendrager en de markies van Winchester loopt met Z M. 's haarmidde- len. Oudtijds mocht hij de pruiken des konings vervoeren. De hertog van New castle mag den moeden arm van zijn monarch steunen, als deze den scepter vasthoudt, en de bisschop van Durham en Bath geniet het voorrecht den koning zelf te mogen transporteeren, indien Z. M. bij geval een flauwte mocht krijgen. De her tog van Cambridge waakt over de eiken van Hydepark en geniet daarvoor een trak tement van f 24.000 per jaar. Bovendien bezit hij het monopolie van alle stoelen en banken in dat park Sir John Fulleton, de kapitein der koninklijke jacht, beurt jaarlijks f 180.000 en dezelfde som ont vangt ook de aartsbisschop van Canter bury voor een taak, welke hem niet te veel zorg en moeite zal baren Hij moet n. 1. voor Z. M. een bord soep gereed ma ken, als de koning zulks verlangt Eersfe Kamer. De Eerste Kamer beeft eenige ontwerpen aangenomen, o.a. de gewijzigdo boterwet doch verwierp een ontwerp tot iustplling van een bureau van staats aanleg van spoorwegen, waaraan zat vastgekoppeld een ontwerp tot bekrachtiging eener over eenkomst met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen betredende den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Hferlen naar Valkenburg, zijnde de spoor weg naar de ontworpen steenkolenmijnen Dat laatste ontwerp werd, na de verwerping van het eerste, van de orde afgevoerd. Vrijzinnige(?) verdraagzaam heid. Sinds de vrijzinnigen in den Gemeen teraad te Sommelsdijk en Middelbands in de minderheid zijn gekomen, beleeft men daar rare dingen. Zoo werd Vrijdagnacht de voorgevel van de nieuw gebouwde drukkerij der „Maas- en Scheldebode", welke een sieraad is voor de gemeente Sommelsdijk, door laag- hartigen met teer overgoten. Dit is binnen een maand de tweede gevel van anti-revolutionairen, terwijl een lid van den gemeenteraad te Middelbands, vier dreigbrieven kreeg, waaronder ook een, welke zijn huis de beurt toekende, als hij niet stemde den persoon, die van vrijzinnige zijde gewild werd. De laatste kans. De heer C. K. Elout bespreekt in den „Tijdspiegel" den politieken toestand van het oogenblik en ziet ook naar de toekomst. Hij geeft allereerst zjjn eigenaardigen blik op de groepen rechts, en komt dan tot die van de linkerzijde. Met groote openhartigheid vertelt hij, dat het liberalisme zoowat aan 't eind van zijn bestaan is; de kracht mist om zelfstandig te blijven tegenover het opdringen van de uiterste linksche groepen, en hjj stelt de vraag wat gedaan kan worden om de leiding niet te doen overgaan ia handen der socialisten. Zijn hoop is zeer gering; met de stembus van 1909 hebben de liberalen nog een kleine kans, maar het is hun laatste Tot Juni 1909 heeft het liberalisme nog een kans. Vermoedelijk de laatste die het van de historie ooit zal krijgen. Maar ik vrees wel, dat het niet meer in staat is om de geboden gelegenheid aan te grjjpen. Er zijn wel enkele sporadische uitingen, als die van den heer Stoffel, waaruit blijkt dat hier en daar gevoeld wordt, hoe noodzakelijk een herleving van de liberale durf toch is, hoe verheugelijk de vorming van een „sociaal-liberale" partjj zou wezen (de naam is van den heer Stoffel), maar dat bljjft alles buiten het kader van onze politieke partjjen. De oud liberalen, staande voor de keuze tusschen het hervatten van den liberalen opmarsch voorwaarts of naderen tot de christelijk-historischen, schijnen eer raar 't laatste dan naar 't eerste te neigen, of althans meer voor dat laatste zich geschikt te hebben gemaakt. En een gansch nieuwe partij? Wie stampt die in een jaar tijds uit den grond Het antwoord kan niet veel meer dan een verzuchting zijn als die, waarmee een onlangs verschenen boekje van een anonymus besloten werd „Kon dan Thorbecke weer verschijnen! Of ware Van Houten weder jong en on bevooroordeeld 1" Men ziet, heel hoopvol zien de heeren ter linkerzijde het niet ineindelijk beginnen ze nu zelf te erkennen, dat het met de eenmaal zoo gedachte liberale partij ten onzent zoo goed als afgetoopen is. Tegen het Katholieke Vereenigingsleven. De eerw. heer H. J. van Duren, adviseur der St. Jozefvereeniging te Boxtel, schrjjft iu de „Nbr." De eerljjk gevoerde strjjd der R. K. houtbewerkers is door dezen verloren, want zjj waren de financieel zwakkeren. De overwinning was dus aan de patroons en zie hier nu hoe nobel zij bun overwinning vieren. Bij de eerste of tweede afrekening stond de werkman voor de keuze: geen werk of teekenen een der volgende formules door de heeren geschreven „Ik heb de eer U te berichten, dat ik wensch op te houden lid van de houtbewerkersvereeniging te zijn. Deze dienende om U Eerw. mede te deelen als dat ik vanaf heden opgehouden heb, lid te zjjn vaD den houtbewersboud", en meer soortgelijke ontving de adviseur en- derteekend door 17 leden van de R. K. St.-J ozef vereeni ging. Wjj laten het oordeel hierover aan ieder weldenkend mensch. GOES. Het is uitgekomen, dat aan de ontvreemding van een konijn bij C. aan het Bergpad, de zoon schuldig is. Deze had alles zoo geplaatst, dat aan diefstal werd gedacht. Hij zelf verkocht! het beestje voor een gulden, om duiven te koopen. Tot tijdelijk opzichter aan het Hoog heemraadschap „Delfland" is benoemd C. van Maris Jzn. te Kapelle, thans volontair op het bureau van de Provinciale Water staat alhier1. Onder leiding van den heer Otto. Lies gaf, zoo schrijft men aan de „M. Crt.", Woensdagavond het Goesohe Man nenkoor voor een niet talrijk publiek een concert, waarop o. in. werden uitge voerd drie liederen a capella van den heer; J. Cleuver en een ballade „Der Königs- sohn" van onzen in Duitschland gevestig- den landgenoot Willem de Haan. De ballade bleek een niet overal even voornaam, maar dankbaar werk. De soli (tenor en bariton) werden verdienstelijk gezongen door twee leden der vereeniging,. de heeren J. P. F. en A. K. Z., terwijl de begeleiding bij me j. J. B. van Haarlem in goede handen was. Ook de drie liederen van Cleuvcr „Zon en wolken", „Een lied der zee" en „In de lente" voldeden ten zeerste, vooral het tweede. Het concert werd besloten met! drie man nenkoren van Franz Liszt, „Reiterlied", „Studentenlied" en „Rhcinweinlied", die ons den titanischon Liszt van een minder heroïschen, maar toch wel zeer bemin nelijke zijde deden kennen. De uitvoering der verschillende num mers liet zeer weinig te wenschen over. Het R. K. Zangkoor heeft besloten den 19en Augustus een plezierreisje naar Keulen te maken. Slechts eenigen waren voor verdeeling der kas. Den 21sten kee- ren de zangers van de reis terug, die per persoon circa f 25 zal kosten. Ned. Pomologische veree ni g i n g. In de algemeene vergadering der Pomologische Vereeniging, 16 en 17 Juli alhier, wordt medegedeeld het rapport der commissie van normaalverpakking, en worden modellen van deze verpakking aangeboden. De heeren Camman, rijkstuinbouwlee- raar en W. J. v. d. Bosch, directeur van de Zeeuwsche Fruitteelt Mij., houden voordrachten over de fruitteelt in Zee land en de teelt van bessen en haar be handeling. Een groot deel der twee dagen is ge wijd aan het bezoek van boomgaarden, enz. De beschrijvingsbrief geefl, om dit bezoek vruchtbaar te maken, vele inlich tingen en opmerkingen hieromtrent. Blijkens een achterstaande adverten tie zal de „Goesche Fanfare" op Maandag 13 Juli een concert geven in den tuin der Soc. V. 0. V. MIDDELBURG, Burgemeester en Wet houders stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van een drietal door 't Burgerlijk Armbestuur eervol ont slagen straatvegers om een jaarlijksche toelage, dewijl adressanten in dienst wa ren bij het Burgerl. Armbest. en niet hij de gemeente. In zake het voorstel van B. en W. tof regeling der jaarwedden van de onderwij zers bij het lager onderwijs, verklaart de commissie van financiën zich tegen het hoofdbeginsel van het voorstel. De com missie meent dat de meerdere Rijksbij drage, volgens de laatste wijziging der schoolwet, zooveel mogelijk aan de on derwijzers ten goede behoort te komen. Hun traktementen zijn niet zoo hoog dat de gemeente zou mogen profiteeren van die hoogere bijdrage. De Commissie ziet ook niet in, waarom het gewenscht zou zijn bij voorkeur aan die onderwijzers een traktementsverhooging toe te kennen, die zich eene onverplichte bijakte verworven hebben. Welk nut heeft het voor het on derwijs, zoo de onderwijzers zich toeleg gen op het verkrijgen der akten Duitsch en Engelsch, in welke vakken zij toch op school in geen geval les hebben te geven Het is echter zonder schade voor de toch pi in zwaren druk verkeerende go- meente-financiën niet mogelijk de trakte menten van alle gemeentelijke onderwij zers te verhoogen met het bedrag, dat de nieuw vastgestelde minima hooger zijn dan de vroegere. B. en W. houden hiertegenover vol dat de gemeente niet verplicht is het geheele bedrag der verhoogde Rijksbijdrage uit te keeren; voor welke opvatting zij meenen steun, te vinden hij de Rijksregeering en bij Gedep. Staten. De opvatting der commis si e heeft echter ook grond, daarom zullen B. en W. die niet bestrijden; maar wel wijzen zij op het hoogst gevaarlijke van hel volgen van den weg door de Com missie aangewezen. Immers wordt haar voorstel aangenomen, dan zullen hij elke verhooging der Rijksbijdrage in een tak van dienst de ambtenaren die verhooging opeischen en de bestaande financiëele nood der gemeente zal meor toe- dan af nemen. B. en W. kunnen echter bezwaar lijk aannemen, dat de Raad de Commissie van Financiën op dezen weg zal volgen. Toen toch in 1897 de Rijksbijdrage van f 600 in de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris werd ingevoerd is uit zijn midden nimmer een stem opgegaan om die beide jaarwedden nu ook met 1300 te verhoogen. Men heeft toen blijkbaar ingezien, dat dit niet de bedoeling der re- geering Kas, doch dat voorzat een stre ven om een bijdrage te geven voor de jaarwedden van ambtenaren, die ook het Rijksbelang dienden en daarin de gemeen ten tegemoet te komen. Datzelfde is nu ook het gevol. Men vergete daarbij niet, dat de ge meente steeds meer dan de wettelijke minima heeft betaald. B. en W. zien dan ook geen reden om nagenoeg het geheele bedrag van de ver- hooging der rijksbijdrage te doen strek ken ten voordeele van de onderwijzers. Ten einde echter voor de onderwijzers een weg te openen om zelf hun financi- eele positie te verbeteren, hebben B. en W. voorgesteld hun toelagen te verlee- nen voor sommige akten.-Deze maatregel werkt in andere Gemeenten uitstek-end en zal ongetwijfeld bij alle serieuse onder wijzers instemming vinden. Er zijn trom wens reeds dadelijk een aantal onder wijzers die van deze bepaling zullen pro fiteeren. Gistermiddag werd in „Ons Huis" alhier een ledenvergadering gehouden van de huishoudschool. Tot lid van het bestuur, vacature mevr. De LiefdeCramer, werd, iiit een daartoe ingekomen dubbeltal van de afd. Middelburg van den „Volksbond", gekozen mej. M. CaJlenfels. Mede was aan bevolen de heer C. Mak.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1