No. 79 Dinsdag 7 Juli 1908. Vierde Jaargang. lersckqm ribt U1HU-. IKUIU in VIMUM BUITENLAND. BINNENLAND^ UIT ZEELAND KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Het Arbeidscontract. Abonnementsprijs p. 3 'maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten £0.95 Afzonderlijke nummers 5 contant- 0.05 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. (Slot.) We besluiten met de volgende uittrek sels, die met hetgeen is voorafgegaan een vrjj goed beeld bieden van de wet, die nu spoedig in werking zal treden en waarmee men zich meer en meer behoort te familia- riseeren. Beslaglegging op loon. Men kan beslag leggen op bet loon van den arbeider, zoolang de werkgever heb nog heeft, doch bij arbeiders van f 4 of minder per dag op niet meer dan een vijfde deel ervan. Tjjd van loonbetaling. Het loon moet op tjjd betaald worden, uiterlijk op den derden werkdag, na den dag, waarop het had moeten worden uit gekeerd. Voldoet de werkgever in dit opzicht niet aan zjjn verplichtingen, dan heeft de arbeider het recht verhooging te eischen wegens vertraging. Deze verhooging mag niet meer bedragen dan de helft van het loon. Collectieve Arbeidsovereenkomst. Vakvereenigingen kunnen ook overeen komsten aangaan met een of meer werk gevers. In zoo'n geval zal elke daarbuitenom en daarmee strijdige overeenkomst tusschen een patroon en een afzonderlijken arbeider nietig zijn, als de vakvereeniging zulks vordert. Voorschriften omtrent het loon. Het loon mag alleen bestaan uit -. X. geld 2. voedsel, vuur en licht, gebruikt ter plaatse waar 't verstrekt wordt 3. dienstkleeding 4. voortbrengselen van het bedrjjf, doch slechts in bepaalde hoeveelheid en behoorende tot de eerste levensbehoeften van den arbeider en zjjn gezin, terwjjt alcoholhoudende dranken in ieder gevat zijn uitgesloten 5. vrije woning of inwoning vrije bouw grond of weidegebruik van werktuigen 6. werkzaamheden door den werkgever voor den arbeider te verrichten ;bjjv. wederkeerige hulp) 7. onderricht, door of vanwege den werk gever aan den arbeider te geven. Andere loonvormen zjjn onwettig. Wor den die toch bij contract vastgesteld, dan kan de werkgever gedwongen worden, een vjjfvoud in geld van het onwettig vastge steld loon aan den arbeider te betalen, doch niet meer dan 1/H boven het ter plaatse gebruikelijke loon. Gedwongen Winkelnering. Deze is ongeoorloofd en nietig verklaard. Wel mag tusschen patroon en werkman bepaald worden, dat de laatste deelneemt in zeker ziekenfonds, mits dit aan zekere eischen voldoet, alsook, dat de patroon het loon van den jeugdigen arbeider gedeeltelijk belegt in een spaarfonds. De kantonrechter zal in het laatste geval echter ouders of voogden kunnen machtigen over de be spaarde gelden te beschikken, bijv als de ouders het in hun gezin noodig hebben. Waar niettegenstaande de wet toch een contract voor gedwongen winkelnering tusschen patroon en arbeider gemaakt wordt, hoadt de arbeider het recht het geld voor de te leveren of reeds geleverde winkel waren te vorderen, terwijl hij niet verplicht is het reeds geleverde terug te geven. Staangeld. Bij schriftelijke overeenkomst kan de werkgever een zeker gedeelte van het loon achterhouden, als waarborg, dat de arbeider niet „wegloopt binnen den vastgestelden termjjn. Dit heet staangeld. Het moet ten name van den arbeider bjj de Rijkspostspaarbank belegd worden. De werkgever zal er alleen aan kunnen komen na rechterlijk vonnis. Het staangeld mag nooit hooger zijn dan het loon voor don duur van den opzeggings termijn en voor arbeiders van f 4 of minder per dag nooit meer dan het loon van 12 dagen. Bjj elke loonuitkeering mag niet meer dan een tiende als staangeld worden in gehouden. Opzeggingsterm ij n. Waar geen tjjd is bepaald, moet van beide zijden een opzeggingstermijn in acht worden genomen. Voor arbeiders van f4 of minder per dag mag die niet langer zjjn dan 6 weken, tenzij het gebruik een langeren termijn wil. Da dienstbetrekking eindigt wel door den dood van den arbeider, niet door dien van den werkgever. Gedurende een proeftjjd is dagelijks opzegging van weerszijden geoorloofd. Die mag echter niet langer dan 2 maanden duren. Bij onmiddelijke verbreking der dienst betrekking zal schadevergoeding moeten worden betaald, zoo er geen dringende (door den rechter te beoordeelen) reden is. De wet noemt eenige gevallen, die voor den werkgever als dringende rede gelden, b.v. diefstal, dronkenschap, dienstweigering, roekelooze of opzettelijke beschadiging, verwaarloozing van plichten enz. Soortgelijke dringende redenen bestaan voor den arbeider. Zoo behoeft hij b.v. niet op last van zijn patroon voor een anderen patroon te werken. Getuigschrift. Bij 't eindigen der dienstbetrekking moet de werkgever, als de arbeider zulks verlangt, dezen een getuigschrift geven. Op verzoek van den arbeider zal daarin worden opgenomen, hoe hij aan zijn ver plichtingen heeft voldaan. Omgekeerd kan de werkgever er in opDemen wat hem door den arbeider voor onrechtmatig isoverkomen. Wie voor honderd jaar de voorspelling zou hebben gewaagd, dat men èèns mei een snelheid van 7090 K.M. per uur in een geriefelijk compartiment langs den aardbol zou stoomen; wie het toen zou hebben durven verkondigen, dat er een tijd komen zou, dat de bewoner van het eene land met dien van het andere zou kunnen „praten" per telefoon, of corres pondeeren per telegraaf hij zou er niet ver van af zijn geweest voor krankzinnig te worden gehouden. De spoorweg kwam: en we nemen in de comfortabele coupé even gerust plaats als onze voorouders in de trekschuit; men telefoneert even gemakkelijk als men een praatje maakt aan de bittertafel; en de telegraaf voert niet bliksemsnelheid langs haar draden onze liefste gevoelens en onze meest schrijnende smart. Wat door de kracht van den stoom en door de macht der eleetriciteit kan wor den verkregen moderne menschen als we zijn, gaan we het voorbij met een air, alsof het nooit anders geweest is, en het eigenlijk zoo hoort, zooals het is. Zoo waar is het, dat de gewoonte van iets te zien, iets waar te nemen, hiet on gewone en onbegrijpelijke in iets alle- daagsch doet veranderen. Nu valt er iets te vermelden, dat het getal der wondere vindingen komt ver- grooten. Graaf Zeppelin is er nuj in geslaagd een bestuurbaar luchtschip te maken. Hij heeft er dezer dagen in Zwitserland, of liever boven Zwitserland, zijn eersten grooten tocht mede gemaakt, welke vol komen is geslaagd. Allerlei bewegingen werden in de lucht uitgevoerd; de luchtbol steeg en daalde; de verschillende toestellen werkten uitne mend en iedere beweging was zeker en standvastig. in een tijdverloop van vijf minuten was de hol van den horizon verdwenen over een bergkam. De Koning en de Koningin van Wurtem- berg hebben al een luchtreisje meege maakt. Zeppelins uitvinding moet op den duur wel éen algeheele verandering brengen in het verkeer. En het is niet onmogelijk, dat de jon geren onder ons nog beleven, dat men geen kaartje neemt voor den trein, maar voor het luchtschip, dat in pijlsnelle vaart door het onbeperkte luchtruim schiet. lKiMiKIJK De vrederechter te Carmaux heeft een eisch tot schadeloosstelling van vier ar beiders der glasfabriek Sainte-Clotilde te gen hun voonnaligen werkgever wegens ongerechtvaardigd ontslag hun toegewezen, daar zij bewijzen konden dat de eenige en werkelijke reden voor hun ontslag hun lidmaatschap van de vakvereeniging en bun verkiezing tot bestuursleden daarvan was. De vrederechter veroordeelde Ressé- g»er ertoe hun ieder 1200 of 800 francs schadevergoeding te betalen Offervaardigheid in de Room- sche Kerk. Wij lezen in „De Heraut" orgaan der „Gereformeerde Kerken in Nederland" o. m. Ook de tegenstanders der Roomsche kerk moeten erkennen, dat de offers die de Roomschen voor hunnen eeredienst brengen, aanzienlijk zijn. Te Parijs' bestaat eene vereeniging onder leiding van den pas benoemden aartsbisschop Amette, de „Oeuvre des chapelles' 'geheeten, welke vereeniging in 1901 werd gesticht. Bij eene inkomst van 1.116.490 francs heeft zij 995.000 francs uitgegeven en daarvoor tien nieuwe kapellen gesticht, terwijl hiet plan bestaat er nog zeven bij te bouwen. Dit is de rechte weg, volgens ons oordeel. Geen trotsche kerkgebouwen moet men laten verrijzen, maar kleine kapellen of kerken, om aldus het volk zooveel mo gelijk op verschillende plaatsen gelegen heid te geven de Godsdienstoefeningen bij te wonen. Oyer trotsche kerkgebouwen beschikken de Roomschen in Parijs nog altijd. Of schoon zij weigerden „associations" te stichten, aan welke het gebruik der kerk gebouwen door de overheid kon toegekend worden hebben zij toch het vrije gebruik der kerkgebouwen behouden. De Protestanten hebben zich aan de wet onderworpen en vormden kerkelijke vereenigingen en nu zijn er reeds kerken die niet in staat zijn om de den staat verschuldigde huur te betalen. Zoo moes ten de kerkeraden van Montpelier en Mon- tauban den minister van eeredienst om vrijstelling of vermindering van betaling vragen. Wij krijgen over het algemeen den in druk, dat de Roomsche kerk in Frankrijk beter de finanrieelc moeilijkheden die' door scheiding van kerk en staat ontstaan zijn, het hoofd weet te bieden, dan de Protes- tantsche, BELGIË. In de Belgische Kamer zijn de Congo- debatten herbegonnen. Ze .zijn in velerlei opzicht zeer belang rijk. Vooreerst wijl de kans bestaat, dat er tusschen regeering, Parlement en Ko ning géén overeenstemming komt en dan mogelijk een ander volk eigenaar van den Congostaat wordt: men heeft van Frank rijk gesproken maar er is meer kans dat Engeland een bod doet of dat zelfs de Vereenigde Staten vasten voet in het don kere werelddeel trachten te verkrijgen. De houding dezer twee Angelsaksische mo gendheden zal tóch van belang wezen, wijl zij het zijn, die' den huidigen toestand onhoudbaar achten, althans noemen, ter wijl ze met klem verandering eischen. Ook in de Kamer is erkend, dat er veel is wat verbetering behoeft, maar de meeste beschuldigingen schijnen praatjes te zijn zonder grond. Kardinaal Mercier heeft aan le Peuple een stuk gezonden, waarin Z.Em. dit socia listisch blad erop wijst, dat het valsche verslagen van zijn, des kardinaals, toe spraken gaf. Het blad moest wegens het recht van antwoord dat in België bestaat, dit stuk opnemen. Wat zullen de lozere opkijken, nu ze eens de waarheid mogen vernemen. POHTUGAL. Een opzienbarende onthulling is in den Portugeesehen Senaat gedaan. De censuur schijnt verhinderd te hebben, dat het feit, reeds Woensdag voorgevallen, werd ge seind, maar 'tis nu toch over de gren zen geraakt. Een lid van het hooge col lege, Arfoun, verklaarde zich bereid de namen te noemen van verscheidene le den, die rechtstreeks betrokken waren ge weest bij den moord op koning Carlos en den Kroonprins. Arfoun verklaarde, volgens den Lissa- bonschen correspondent va,n de „Daily Mail", dat in een vergadering, die een paar dagen voor den moord op den koning, door de leiders van de Regenerariores, de progressieven en de republikeinen be legd was, het plan werd gesmeed, om de geheele koninklijke familie te vermoorden, met uitzondering van koningin Maria Pia, die men, om diplomatieke moeilijkheden met Italië te vermijden, wilde sparen. Daar werd echter tegen ingebracht, dal het een grove politieke fout zou zijn, om de geheele koninklijke familie om te bren gen, en ten slotte werd' men het eens over het plan, om den koning en Franco uit den weg te rtiimen, Buica en Costa, de twee moordenaars, kregen 48,000 en 24,000 gulden. Op den dag van den aanslag werd Franco echter beschermd door een geleide van ruiters, zoodat men hem niet kon treffen. Buica en Costa vuurden daarom op den koning, maar hun vrienden ver loren hun tegenwoordigheid van geest en vuurden mee, in plaats van de moorde naars te helpen bij hun ontsnapping. Ar foun voegde erbij, da,t verscheidene lieden van de tegenwoordige Portugeesche regee ring in het complot waren. Zoo noodig, zou hij hen noemen. De rede verwekte eien groot kabaal, de pairs schreeuwden door elkaar en balden hun vuisten tegen Arfoun, zoodat de ver gadering moest worden geschorst. Maar de waarheid, zoo het waarheid is wat Arfoun zeide, zal toch wel niet meer opgesloten kunnen worden gehouden. Het is te hopen, dat zij aan het licht kome en dat de schuldigen, huichelaars naar het schijnt bovendien^ krachtig wor den gestraft. I'ERZIË. Er heerscht op het oogenblik in Perzië een „interregnum", want het land is nog steeds zonder ministerie. Daar over drie maanden eerst de verkiezingen voor hiet nieuwe parlement zullen plaats vinden, zou het ons niet verwonderen, dat de Sjah dezen tijd zal gebruiken om met Rusland nieuwe verdragen te sluiten. Ook kan de 'Sjah in dezen parlementsloozen tijd naar willekeur over de geldmiddelen beschikken. Het hoofd van het telegfaaf- bestuur heeft hem 50,000 to,mans uitbe taald en van de douane heeft hij, zonder eenige tusschenkomst 10,000 tomans ont vangen. Tweede Kamer. De oorlogsbegrooting is aangenomen met 65 tegen 15 stemmen, nadat de heer Borgesius, namens velen zijner partijge nooten verklaard had, dat, hoewel het beleid van minister Sabron lijnrecht gaat tegen hetgeen zij op defensiegebied wenschelijk achten, zij toch vóór de begroo ting zullen stemmen, echter alleen om dat deze begrooting slechts een aanvul ling van de kredielwet is en over een paar maanden weder gelegenheid is om met de regeering van gedachten te wis selen. Voorts is aangenomen het wetsontwerp betreffende toekenning van vergoeding aan het voormalig bezoldigd schutterij- personeel dat 10 jaren dienst had. Voor hen met 5 jaren dienst zal de minister nog het toekennen eener gratificatie over wegen. Ook is aangenomen de reorganisatie van de arbeidsinspectie door de aanstel ling van een hoofdinspecteur. Eveneens werd goedgekeurd het wets ontwerp tot invoering van den Auister- damschen tjjd, nadat de mirister onaan nemelijk had verklaard het amendement- De Visser betreffende het invoeren van den Midden Europeeschen tijd. De Kamer is hierna op reces gegaan. Het dagblad „D e M a a s b o d e", te Rot terdam verschijnende, deelt aan zijn le zers mede, dat het in December aanst. zal overgaan tot de uitgave van een och tend-editie. GOES. Onlangs gebeurde het, dat de Politie een rijwiel noodig had. Meer dan een Goesche rijwielhandelaar gaf prijs op. En daarna gebeurde het ook, dat de le vering niet gegund werd aan den rij wielhandelaar, die het goedkoopst bleek te zijn. Deze reclameerde. En hij ontving nu Zaterdag een schrijven van den burgemeester, waarin deze meldde dat in 't vervolg mocht del politie voor haar edeie taak weer'ns een fiets behoeven de levering na gepubliceerde inschrijving zou plaats hebben. Waarom is dat niet vroeger gebeurd? Op de driemaandelijksche vergadering van deSt.JozefsvereenigingopZoudaga vond waren aanwezig 40 leden en de Wel.Ew. Kapelaan. De notulen over de vorige ver gadering gaven geen aanleiding tot" op- of aanmerkingen en werden dus goedgekeurd De penningmeester deelde mede, dat in het verloopen kwartaal was ontvangen aan contributie der leden f 102.80, aan boeten, enz., f 2.55. Door hem was uitgegeven aan zieke leden f 62, wegeDS overlijden van een lid f 15, aan drukwerk f 2.50, aan loonen f 15 Er was alzoo een batig saldo van f 10 85. De verantwoording werd goed bevonden. Was er op de vorige vergadering gespro ken over het grafwaarts dragen van een overleden lid door andere leden der ver- eenigiDg, het Bestuur deed nu voorlezing van de notulen eener vergadering in Augus tus 1882. Daar was goed gevonden, dat 10 leden zich gedurende 3 maanden be schikbaar zouden stellen om deze laatste eer aan een te overlijden lid te bewijzen. Wat er van dat besluit geworden is, wordt niet vermeld. Een lid stelt nu voor om dit liefdewerk weer gratis aan de leden te gaan bewijzen. Het bestuur heeft er niets op tegen, dat zich in de vereeniging eenige leden uit vrije beweging vereenigen om in dien geest te handelen. Het meent echter geen vrijheid te hebben om op de leden in dit opzicht eenige pressie of dwang uit te oefenen. Met het „stoffelijk of' zedelijk welzijn der leden" heeft dit grafwaarts dragen niet zooveel te maken, dat men er den vrede en de goede orde in de Vereeniging om op het spel zou mogen zetten Willen de leden het uit eigen beweging doen, goed maar het als eene verplichting in de statuten neer te leggen, daartoe wil het Bestuur niet mede werken, overtuigd als het is, dat dergelijke verplichting een bron zou worden van veel ongenoegen en oneenigheid. Men zou er dan tenslotte voor het geval komen staan, dat men iemand uit de ver eeniging zou moeten verwijderen, omdat bij een medelid niet had helpen grafwaarts dragen. Het Bestuur oordeelt dus dat het voorstel niet is in het belang der vereeniging. Over deze zienswijze van het Bestuur ontstond een niet te volgen discussie. Dat het Bestuur echter goed had gezien blijkt duidelijk hieruit, dat zonder dwang slechts 4 van de aanwezigen zich beschikbaar stelden oin eventueel „drager" te zijn. Men kan dus deze zaak wel „grafwaarts dragen". De vergadering was hiermede ten einde en werd met gebed gesloten. Vrijdag j 1. was de koopman J. D. met hond ep. kar op weg naar Wolfertsdijk om zijn waren aan den man te brengen. Even voorbij de herberg „de Oranjeboom" kwam er een vrachtwagen, beladen met 1800 kilo bessen, waarvan de voerman niet ver genoeg uitweek, waardoor J. D. werd aangeredeu. De wagen reed hem over den voet eu tegen den schouder. Kermende van pijn werd hij dadelijk op zijn hondenkar naar huis vervoerd en geneeskundige hulp ingeroepen, waarna bleek dat zijn voet ge deeltelijk verpletterd en zijn schouder ont wricht was. MIDDELBURG. Met ingang van 1 Juli Lit is de dienst betreffende het opzicht over de landsgebouwen georganiseerd, wat o.m. ten gevolge heeft, dat' Middelburg een afzonderlijk district is geworden, om vattende de provincie Zeeland benevens de gemeente Bergen op Zoom. In het district Middelburg wordt dienst gedaan door den met 1 Juli 1.1. benoemden districts-opzichter C. van der Linden, onder aanwijzing van Middelburg als standplaats. De dienst der landsgebouwen omvat in Zeeland de gebouwen der posterijen en telegraphic, die der rijksbelastingen, en die der rijkslandbouw-proefstations. Gisterenavond werd het, tweede Zondagavond-concert in dit sei zoen gegeven door het Middelburgsch' Mu ziekkorps, onder leiding van den heer Jan Morks. De groote Schuttershof tuin was wederom dicht bezet met een dankbaar luisterend publiek, dat met aandacht het degelijk uitgevoerd programma volgde. Vooral een solo voor piccolo lokte een daverend applaus uit. Dat deze concerten zoo druk bezocht worden is niet 'tip verwonderen als men weet dat gezinkaarten voor de vijf con certen slechts f 1 kosten en persoonlijke kaarten slechts 50 cents. Het Duitsche stoomschip „Karls ruhe" is van Dantzig vertrokken met een lading melasse voor Middelburg bestemd en kan deze week alhier worden ver wacht.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1