len mten fsfraaf. No. 76 Dinsdag 30 Juni 1008. Vierde Jaargang. BUITENLAND \er kocht. ïogelijk. Geregeld ter af f 14. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijn! eiken MAANDAG-, WOEHSOAG- en VRUDAGAVOND. BINNENLAND. -e belel wordt, waar behoefte hebben. du ui' geworden dal i" den extra-prijs dien ehoeve van de groole n schat. e grouting v o o r 1 0 7. In een Nota bet Verslag komt de >uw op tegen de moe ite kennen gaven dal van Staatswege ter ulierculose onder hel |daan, voor een goed >en geld zijn te lie- men zegt de Mi- Icing neemt, dat sedert, p 15.200 runderen we. rden onteigend en gp. aaruit voldoende, dal aglijko schade aan on- Jkenl en dat de Regee- 'oot verzuim zou schub Ineer zij dil kwaad «d liet voortwoekeren, il hel oog Ie verliezen, n de maatregelen ook melk waardoor de kalveren en varkens 'bracht, wordt legen- Ihg wocdl mei alle ge. Il legen indiening van reeds volop bloeit, is tuwscli- Vlaanderen nog pel in et nieuwe gewas ;den hier en daar een tot zaken doen komt men ons. verwacht, dat de prij- |r zullen zijn darr verle pt gebookte vlas op verre Lgeruimd, en de prijs er It is; voor goed sooit Idan 10 A 11 francs per »rs zijn door de daling jupeerd, doordat zij voor lan l'Jelgische kooplieden en versoheidenen er van van zich hebben laten een landbouwer bekend, Ivan 10 genieten had ver- 1 hij 500 francs handgeld I ééne vracht doen leveren, j 190 francs, dat is dus >1naar het overige vlas Jraagd en de landbouwer en zal bet van de baud 8 li 10 francs per 100 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers 4. contant0.05 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1-^5 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speeiale prigs. Een pof eet. In een hier ter stede verschijnend vrij zinnig orgaan is een profeet aan 't woord geweest. Een ongeluksprofeet, want onder hot veelzeggend motto „Europa in vuur en vlam" voorspelt hij oorlog. Hoort de profetie: ,,'tKan nog wat du ren, nog twee jaar, vijl jaar, tien jaar misschien, maar een oorlog wacht het nu levend geslacht". Aldus deze profeet. Voor degenen, die zich de moeite namen de internationale politieke verhoudingen) na te gaan, is het wel niet onduidelijk, dat er iets broeit. Alleenden onderzoekers der politieke luchten is het eigen de atmosfeer gere geld met oorlog bezwangerd te zien. De aan tijd gebonden voorspelling, dat liet na twee, vijf of tien jaar lot een Euiopeeschen oorlog komen zal, is wel wat komisch. Dat deze oorlog èèns komen zal, ge- looven, met iedereen, ook wij. Wanneer hij komen zal, weet met ons niemand. Uitgenomen de schrijver van „Europa in vuur en vlam", die hoogstens nog tien jaar tijd geeft. Waarom geen vijf en twintig? Dat, weet de schrijver alleen. Naar verluidt, moet. de hooge Regee ring, door dezen alarmkreet wakker ge schud, vreeselijk ontsteld zijn. Zóó zelfs, dat bij haar het plan moet zijn gerezen de portefeuilles van Oorlog en Buitenlandsche Zaken aan één enkel persoon toe te vertrouwen. En voor den hoogstgewichtigen vertrou- wenspost van Minister van Oorlog-Bui- tenlandsche Zaken anders genaamd Departement van Voorspelling moet sterk in aanmerking komen do profeet- schrijver in het bedoelde blaadje. 1) Nn „de Zeeuwsche Courant" op houdt te verschijnen, het eenig vrijzinnig orgaan. Alweer een. Het begint den schijn te krijgen, dat de .sociaal-demokraten, wat betreft het voorstellen van de vereéhigbaarheid van hun leer met den Godsdienst eerlijker worden. Het Partijbestuur was eerlijk, waar het decreteerde, dat het „Kommunistisch Manifest" de grondwet is der S. D. A. P. Van der Goes was eerlijk, toen hij de verklaring neerschreef, dat dit Mani fest niet bloot van economische betee- kenis is, maai- tevens een godsdienstlooze levensbeschouwing bevat. Nu weer komt in „H e t V o I k" een an der soc.-demokra&t over dit. onderwerp| aan het woord. Die o. a. deze stellingen ten beste geeft Stelling IHet historisch ma- terialisme is niet te i scheiden van het so cialisme zonder 't socialisme tot een utopie, een wensche lijkheid terug te bren gen. Stelling II: Het economisch so cialisme heeft geen zin, als men het hi storisch materialisme er uit laat. Stelling III: Het historisch ma terialism e is een we zenlijk bestanddeel van het socialisme. Het socialisme is on denkbaar zonder het historisch materia, lismo. Deze stellingen bevestigen alweer, wat we reeds zoo dikwijls hebben uitgesproi- ken, dat. het socialisme niet is bloot een economisch stelsel, maar dat aan het so cialisme wel degelijk ten grondslag ligt een ongeloovige wereldbe schouwing, welke iedereen, die toe treedt tot de S. D. A. P. heeft te aan vaarden. De soc.-dem. partijgenootschappelijke grondwet: het Kommunistisch Manifest beveelt het mecdoogenloos I 1'HAfHHIJH Frankrijk is het hooggeroemde land der vrijheid In geen land op aarde zou men vrijer zjjn, dan in het land der Jacohijnen. Maar uien weet, wat er van die schoone belofte gekomen is. Zelfs alle scholen der Congregatiën zijn gesloten, en Christenouders die voor hun kroost een Christelijk onderwijs begeeren, zien zich genoodzaakt, hun kinderen naar een Staatsschool te zenden, waar niet alleen alle religie gebannen is, maar bovendien, naar het publiek alom getuigt, door socia listische en anti militairistische onderwijzers de hinderlijkste dingen aan de kinderen worden ingeprent. Daartegen nu reageerden de ouders. Ze wilden meer dan één hinderlijk schoolboek niet onder de oogen van hun kinderen hebben. Ze dreven lijdelijk verzet. Ook enkele geestelijken waagden het, in ge schrifte of van den kansel tegen zoo ge vaarlijke litteratuur te waarschuwen. En zoo werd de onderwijzer vaak schaakmat gezet. Maar als de kippen is nn de regeering er weer bij, om ook dit lijdelijk verzet te breidelen Ouders of geestelijken, die zoo iets weer aandurven, zullen voor den rechter gedaagd en gestraft worden. Wat is dit anders dan de tyrannie van een atheïstisch drijven, om desnoods mit geweld het verzetderChristelijkeconsciëntie te breken? Toch zal de uitkomst ook hier deze geestelijke tyrannie beschamen. Hoe verder de Regeering op baar pad van dwang voortholt, hoe meer ze tot verzet prikkelen zal. Tijdelijk moge zij er zich doorslaan, maar op den duur triomfeert in de worsteling voor geestelijke vrjjheid, altoos wie voor de vrfjheid opkomt. En dit temeer, als een geloofsprikkel tot dit opkomen vsor de vrijheid dringt De minister van Onderwijs heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende tot het invoeren van onzijdigheid op schoolge bied; het verleent recht vervolgingen in te stellen tegen personen, die aan kinde ren het schoolbezoek beletten, terwijl bet tevens optreedt tegen iedere vereeniging, die ten doel heeft aan onderwijzers- het gebruik in de klas van zekere boeken te beletten. Al was 'tnog minder duidelijk dan het nu reeds is, dan nog was het volkomen duidelijk, dat het een nieuwe aanslag is op de vrijheid van onderwijs en het recht der ouders, voor zoover deze in Frank rijk nog bestaan De geest der regeeringsmannen, groo- ten on kleinen, blijft maar dezelfde. Een schoolopziener te Parijs, schrijft de „Gaulois", had in de scholen van zijn dis trict ingevoerd, da.t 's morgens in de klas zou begonnen worden met het schrijven van een spreuk, die na uitgelegd te zijn door den onderwijzer, een les, een ge dragslijn zou zijn voor dien dag. En welke gedachte, welk devies voor dien da,g vindt de schoolopziener een de zer dagen in het schrijfboek van een leer ling: „Het catholicisme moet vallen I Niet alleen moet het papisme teruggestootep worden, het moet uitgeroeid worden; men moet het niet alleen uitroeien, men moet het onteeren, men moet het in den mod der verstikken". (Edgar Quinet). Dat was de zedeles, welke de school kinderen dien dag ter overweging kregen van hun onderwijzer. Maar de ouders en priesters mogen zich daarmee niet bemoeien, dan worden ze gestraft. In een uitvoerige toelichting o-p het wetsartikel zet de minister uiteen, dat; het noodig was om dien maatregel te nemen wegens de inmenging der pas toors, die preeken houden tegen de school boeken en die de kinderen, welke er nog gebruik van maken, of welke de scholen nog bezoeken, met hun o-uders van de genademiddelen der Kerk uitsluiten. Met een gehuicheld-beminnelijke welwillend heid wordt erkend, dat de ouders recht hebben, dat hun overtuiging en hun ge loof niet wordt gekrenkt door het onder- wjjs, dat de kinderen krijgen. Maar daar is natuurlijk geen sprake van; dat. ge beurt in heel Frankrijk niet! En wanneer de ouders zich dan nog verzetten tegen boeken, die inderdaad verkeerd waren, dan zo-u 't te begrijpen wezen, maar het verzet wordt gevoerd tegen boeken, di-o o zoo „verdraagzaam" en zoo „onschul digzijn. Zeker!.... Maar om de onbeschaamde leugenachtigheid van al die zinnen éven. aan 't licht te stellen is het voldoende om 'n paar voorbeelden aan te halen uit het schoolboek, dat de ouders te Viévigne aanzette om tot vervolging van den on derwijzer over te gaan. In dat boek stond onder meer het vol gende afgedrukt volgens de „XXe Siè cle" „De Fransche soldaten zijn schoeljes permettez I en lafaards. De Duitschers hadden goed gedaan in 1870 de kinderen in de wieg te smoren. Zij, die aan God gelooven, zijn stomme rikken. De wormen, die men in het fruit aantreft, noemt men pastoors", en der gelijke meer. Het is dan ook niets te verwonderen, dat een afgevaardigde het wetsartikel te genover een journalist betitelde als een „serpent in bloemen".... Inderdaad, het nieuwe wetsvoorstel tot waarborg van de neutraliteit is de ergste en schandelijkste aanslag op die neutraliteit Een merkwaardige kentering wordt uit de Fransche Kamer gemeld. Donderdag zou het wetsontwerp der re geering worden behandeld, strekkende tot afschaffing van de doodsttraf. Dit ontwerp was door de gerechtelijke; commissie aangenomen en deze had den, -heer Cruppi, later minister geworden, en daarom vervangen door den heer P e r e t, to-t rapporteur benoemd. In de vergadering der Commissie van Donderdag heeft zij plotseling besloten terug te komen op haar vroeger besluit en het voorstel te doen tot handhaving van de doodstraf. Dit besluit werd genomen met 8 stem men tegen 2. inzake den Westerspoorweg heeft de re geering, ziende dat het ernst werd, gauw vlrede geslsoten -en zichzelve tegen verdere aanvallen beveiligd. Een amendement- Pr e v o t een soort uitstel bevattend, werd, door den minister overgenomen en toen, de heeke wet met een flink meerderheid je erdoor gejaagd. Dat geeft aan Clemenceau een rustige vacantie. ITALIË. Kapitaalsrernieling. De land- bouwstaking in de provincie Parma heeft naar schatting reeds meer dan acht mil- lioen lire gekost, waarvan 2l/2 millioen het verlies der stakers vertegenwoordigt. En de xegeering vraagt 5l/2 mil]|ioen extra-krediet voor de troepen, die de ordie moeten handhaven. De staking in de stad Parma is wel ge daan maar nu is een uitsluiting be- gtonnende industrieelen hebben uit wraak 3500 arbeiders uitgesloten, voor een duur van twintig dagen zoo men den zin der uitersten volgt. KIJüUiM). Een zeer kort telegram van het offi cieuze Petersburgsche tel-egraaf-agentschap maakt melding van gebeurtenissen in de gevangenis te Tiflis, welker omvang, zoo- als uit het gewonden-cijfer blijkt, heel wat grooter moet geweest dan het beknopte telegrammetje zou doen vermoeden. Een schildwacht, zoo meldt het lakomieke be richt, vuurde op een ongehoorzamen ge- van-gene, die -gewond werd. Er ontston den daarop ongeregeldheden onder de politieke gevangenen, hij welker onder drukking ongeveer 30 personen gewond] werden. Dertig gewonden! Er is dus een heel drama afgespeeld, dat ons hier in een paar regels gemeld wordt. H-et gebeurt wel meer, dat er bij ernstige voorvallen strenge censuur- wordt geoefend en het Petersburgsche agentschap alleen wordt gemachtigd het gebeurde wereldkundig te maken. Dat geschiedt dan in uiterst be- knopten vorm, om zoo weinig mogelijk opzien te baren. Het lijdt echter geen twij fel of er wordt heel wat verzwegen, waar van men het publiek liever onkundig laat. Uit Tabris wordt gemeld, dat het volk een aanval heeft gedaan op het tuighuis, maar na een lang gevecht, waarin vele doo- den en gewonden zijn gevallen, is terug geslagen. Gewapende benden doorloopen de stad en plunderen de inwoners. Het volk, dat de macht in handen heeft, plunderde het tuighuis en maakte zich meester yan geweren en patronen. De re volutionairen wreekten zich over de, den vorigen dag (door de tegenpartij) bedreven gruwelen, door op wreede wijze den ge vangen genomen broeder van een hoogge plaatst persoon ter dood te brengen. De toestand in de stad is kritiek; de bazaars zijn gesloten. Om de plunderingen van de vorige twee dagen te wreken, drongen de reactionai ren een volkswijk binnen en doodden tw-oe hunner tegenstanders. De verwanten van een der slachtoffers droegen het lijk door de gansche stad, om zoodoende het volk tegen de reactio nairen op te zwepen. De opwinding onder, beide partijen is zeer groot. Op het oogen- blik hebben de christenen niets te vnes- zenmaar de personen;, die zich met nijver heid en handel bezig houden hebben heel wat te lijden gehad van |rooverijen. Bloedige botsing. Aan het ge zantschap te tit.-Petersburg is uit de pro vincie Ornak in Russisch Azië het bericht ontvangen, dat tydens een kermis aldaar een ernstige botsing plaats greep tusschen Russen en Kirgizen. De troepen gaven vuur en dooden 10 personen, terwijl 32 werden gewond. AHKK1IU. Een h e e Ie stad in beslag ge nomen! In Canada is een geheele stad door een deurwaarder in beslag genomen. Het is de stad of liever het stadje Dun das, Ontario, een plaats van 4000 inwo ners. De deurwaarder Robert Stewart stapte Donderdagmorgen met een bundel' documenten naar den burgemeester en deelde hem mede, dat er beslag gelegd was op 'de stad. Hij plakte op het stadhuis bil jetten aan, waarin het feit aan de burgers werd verkondigd en gaf er ook kennis van aan de politie en andere autoriteiten. Alle meubelen en documenten in het stadhuis zijn gerechtelijk in beslag genomen. De brandweer heett men echter veiligheids halve vrijgelaten en de paarden der brand weerwagens mo-gen gevoerd worden met jil© gemeentehaver, waarop anders ook besljag moest worden gelegd. De aanleiding tot deze zonderlinge in beslagneming was een procos, dat de stad Dundas had verloren. Zekere Suttow was gedood door een gebroken etectriscben ge- leidingsdraad, die over de straat sleepte en de rechtbank had aan zijne weduwe een schadevergoeding van 3250 dollars toegekend. Het gemeentebestuur, dat de schuld wierp op de elcctriciteil-maatschap- pij, weigerde te betalen -en zoo kwam het tot den thans uitgevoerden dwangmaat regel. De gemeentelijke autoriteiten beraad slaagden over middelen om uit de verlegen heid te geraken. Betalen was het eenvoudigst. Maar de hoofden der stad Dundas schijnen „kop stukken" te zijn. De aanstaande president. Wil liam H. Taft, de Republikeinsche kandi daat voor het voorzitterschap der Ver- eenigde Staten, en als geen wonder gebeurt president der Ilepuhli-ek, is ad vocaat van beroep en minister van oor log bij Roosevelt's genade. Hij zal het gewichtigste opperhoofd van een. Slaat wezen. Hoeveel hij weegt? 135 kilogram. Met echt Amerikaansche energie bë- kampt hij die diklijvigheid. Hij klieft hout, turnt, rijdt te paard, laat zich masseeren en eet weinig. Het helpt piet. Dagelijks, als Taft hij zijn voornaamsten maaltijd 6 schapenkoteletten, een bord gebraden aardappels, ettelijke koeken -en een -reus achtige portie bevroren spijs geget-cn heeft, klaagt hij dat hij vijf pond zwaarder is geworden. Hij zweert dan hij alle goden enkel nog beschuit te willen eten. De menschen in zijn omgeving, die den aanstaanden president kennen, roemen zijn wilskracht. Feitelijk heeft Taft vroe ger ais president van de hondsrechtbank in Ohio en later als gouverneur van de Filippijnen dikwijls bewijzen van sterke energie en persoonlijken moed geg-eve'n. PfiKZIË. De gezant van Perzië 1e Parijs ontving een afschrift van de proclamatie, die de Sjah aan zijn volk heeft gericht. Iedereen aldus dat stuk heeft kun nen zien hoe de tallooze politieke clubs zich mengen in de bestuursaangelegen heden van het land. Het was voor de 're geering onmogelijk geworden den gang van zaken te verzekeren, waarvan deze groepen zich hadden meester gemaakt -en zich het recht hadden toegeëigend die te hespreken en te regelen naar hun wel- meenen. Pers en sprekers maakten dooi den steun, -dien zij aan de Jiolitiek-e clubs hadden verleend, den toestand nog in gewikkelder. De teugels van het bewind bevonden zich in handen van een zeker aantal intellectuels en met het oog op den steun ook door het parlement aan deze clubs verleend, bleven al onze stap pen om aan die clubs hun plichten dui delijk te maken, vruchteloos. Doordron gen van onze verplichtingen jegens het. geliefde volk, waren, wij genoodzaakt, in het belang der openbare veiligheid de lei ders der onlusten gevangen te doen ne men, maar het parlement beschermde hen en een deel der schuldigen nam de wijk in het paleis der volksvertegenwoordiging. Zij wierpen barricades op, en wendden geweren en bommen aan tegen het leger. Met het oog op dezen staat van zaken, hebben wij gemeend het parlement te moeten ontbinden en binnen den tijd van drie maanden nieuwe verkiezingen in te stellen. Tweede Kamer. Overeenkomst met de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" wegens het uitvoeien van eenen maildienst tusschen Vlissingen en Queen- borough of een andere Engelsohe haven. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van bovenbedoelde overeenkomst, welke zal strekken ter vervanging van het met 1 October a.s afloopende contract en wordt aangegaan voor den tijd van 10 jaren. Op grond van uitvoerige gegevens, -welke de maat chappij hem op zijn verzoek heett verstrekt, is de minister van waterstaat van meening, dat zonder dat ve: der op een reorganisatie van de maatschappij behoeft te worden aangedrongen, thans genoegen genomen kan worden met hare voornemens omtrent de verbetering van haar materieel zooals deze in het ontwerp-postcontract zijn vastgesteld. Aan deze oplossing is voor den staat het voordeel verbonden, dat geheel komt te vervallen elke verbintenis van den staat om door de My. tot Expl. van S.S. te nemen aandeelen in de gereconstrueerde onderneming, by eventueele naasting van die maatschappij over te nemen. Omtrent het nieuwe contract wordt door den minister o. a. het volgende opgemerkt Door drie nieuwe stoomschepen in de vaart te brengen, zal de duur van den overtocht voor den dagdienst met 1 uur worden ver minderd en tevens het voordeel worden verkregen, dat by te late aankomst van de mailtrein, zoowel des nachts als overdag, de vertraging tot zekere hoogte kan worden ingehaald, waardoor de aansluiting op de treinen uit Vlissingen en Queensborough beter dan tot dusverre zal zijn verzekerd. Overigens is het niet noodig gebleken in de tegenwoordige wyze van uitvoering van den dienst verandering te brengen. Alleen is het met het oog op den Be langrijken omvang dien de mails allengs hebben verkregen, wenschelyk geoordeeld het in- en uitladen en het overbrengen van en naar de treinen, voortaan door personeel van de maatschappy te doen geschieden, onder toezicht van de ambtenaren der posterijen. De maatschappy zal volgens het nieuws contract voor het overbrengen van de post de navolgende betalingen genieten voor de Nederlandsche brievenmalen in de beide richtingen een som van f60,000 in het jaar voor de pakketpost van of voor Nederland of andere landen, 6 cent voor elk pakket. De Staat waarborgt aan de maatschappy voorts ter zake van de brievenmalen van en aan buitenlandsche post-administratiën, een jaarlijksche opbrengst van f400,000. Op rekening van de uit te keeren som van f450,000, wordt maandelyks bij voorschot aan de maatschappij een bedrag van f 36,600 voldaan. Wanneer de betaling wegens de door k ui- tenlandsohe postadministratiën versehul- digde gelden de gewaarborgde som van f400,000 in het jaar mocht te boven gaan, zal de heltt van het overschot aan de Nederlandsche postadministratie ten deel vallen. Aan de maatschappy is de verplichting opgelegd om in haren dienst zjjnd personeel, dat zich bij herhaling schuldig maakt aan verboden brievenvervoer, op verlangen van den directeur-generaal der posteryen en telegraphie te ontslaan. Met het oog op het steeds toenemend vervoer is uitdrukkelijk bedongen, dat de maatschappy een vertrek, bestemd voor bureel van den postambtenaar en een mail kamer beschikbaar zal stellen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1