a f 1.39 per K.G. O N D E R W IJ S. Visscher ij. Boekaankondiging. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Landbouw en Veefadt Marktberichten. Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. ©polbare Verkoopliiïgen. ADVERTENTIE H. „DE ADELAAR" ;en van Minerva in n staat in bewaring uan het politieburee]., iet van de zijde van uit de hoogte der ptu- rva, door een aantal rnd, waarbij biergla,- en verder 'tafelgerei t bewezen. Aan beide ;n werden aan som- venvondingen toege- elhamels werden in ■teld. Tot laat in den telbare menschenme- n aangrenzende buur- Beverloo had de op- ein de kamer van den kclit en nam toen een leen tafel lag, om het In de kamer gekomen krs zich onledig hiel- Utool eehoon te maken, lik wilde hij aan zijn zijn bevelhebber er richtte het op een sol- jtemdo der kamer een [weerklonk en de sol- legd was, snelde naar |rmen van een makker ge oogenblikken later I een woord te hebben I dader moest in het gesteld worden. kan Lemoine. Irt, dat de heer Wern- II er befaamde envelop is geweest en, doods- iroppels wischte Van |brak in uitroepen als: edotterij I Had ik het lie man is een bedrie- |ft echter een versliag- |emps" zeer kalm te bongéant als hij er [ïij zelfs toen hij ver- opgelicht en wat hij [lij verklaarde, dat se- heeft, het idee der uitvin- priori te verwerpen, zij na door de [De |e zijn verworpen, aan 1'erkoic.ht. dan zou de pij daardoor te gronde De commissarissen, |uen met de onderhan- estelid waren de proe- (ru de uitvinding haar zij die willen koopen 'Wernher, 'de leveins- |De Beersmaatschappij, voorbaat elk aandeell den prijs, waarop Wij I van het geheim van fcn hebben gehad". (Dit verklaring van den, focht de De Beers de |namen zij Werjiher en voor hun rekening, an Lemoine meer dan bn en zoo waagden zij I de De Beers een uit en, die anders gevaar- leert eigenlijk alleen, versland kan hebben benen en een slechten (rechter van instructie jihloffers van Lemoine |t zijn ambt ontslagen |rklaring tot zijne ver- 'emaakt. |st over den maatregel, gen mij genomen heeft, folkomen in den haak |n. Het was zaak voor twijfel verheven, vast [ine een bedrieger was, rheid te bevrijden van ïtmerrie, waardoor zij Inden gekweld was ge- (tter van de Barijsche en verscheiden pu ien mij, dat de handel le zou lijden, indien bleef. De minister van |t mij persoonlijk, vaart cetten. |achter slot en grendel [moine elk wettig mid- leling van zijne zaak blij, tegen borgstelling, jide hij, en ik zal mijn door u een diamant gemaakt heb. Ik had Lemoine's verzoek in weet, dat ik zijn ad- llle was. Men oefende }ang op mij, en men verwijt van, dat ik hem Lt vrij wilde laten, op- In kon nemen. Met vol- van den officier van Iele partijen stelde ik ben borgtocht, in v'rij- [n. enkel artikel in het >ek, dat politie-toezicht die legen borgstelling Op het oogenblik zijn 1 1000 van misdrijf be- |ijk, die tegen borgtocht baar op geen hunner lezicht. lat de Parijsche bladen van La faute de mon- i" en dat de achtbare side enveloppe thuis ge stuurd heeft gekregen, waarop geschreven stond„Onfeilbaar middel om te voorkomen dat arrestanten ontsnappen" In die en veloppe zat een briefje, waarop alleen deze woorden geschreven waren „Sluit hen op. „Westersche beschaving" te Fez. Dezer dagen is bericht dat Moehu Hafid te Fez. alle goederen van Luropee- sc-he herkomst die zijn broeder Aziz toe behoorden, had doen vermelen. De Times-correspondent Harris schrijil nu dat Hafid daarvoor inplaats van blaam, een gelukwensch verdient Wat Aziz in zijn paleis had opgehoopt was een vervaal- lijke hoop 'rommel, welks hooge kosten de voornaamste reden zijn geweest van zijn val. Men vond er gebroken en verroeste hiotorwagens (waarvoor Marokko geen we gen heeft) een stal vol beschadigde fiet sen, een atelier vol verminkte camera's en 'vergaan fotografisch materiaal, ledi kanten van duur spiegelglas, een lift, die nooit is aangebracht, een paar beschadigde stoomsloepen, een geweldige verzameling biograaf-films,-kisten vol fantastische uni formen, pakhuizen vol mechaniek speel goed, vergulde vogelkooien, telescopische ladders voor puibewassching, een complete locomotief, een drukpers, diep gezakt in 'ntennisbaan in de open lucht, mijten be hangselpapier, dames-onderkleeren en Valsch haar, straatorgels, opgezette vo gels en duizenden andere verschrikke lijkheden, alle bedorven door mot en roest, half opgegeten door ratten, beschimmeld en bespinnewebd. Aan deze prullen heeft de „verlichte" 'sultan duizenden uitgegeven, ten deele in een tijd toen het volk op straat verhonger de, en het is geen wonder dat Moelai Ha fid zoodra hij deze „teekenen der bescha ving" aanschouwde den brand er in stak. Hekserij. Gp -den gewonen lijd zou de melkboer dezer dagen bij een huis aan de Groote Markt te Groningen zijn komst door het gebruikelijke tweemaal schellen melden. Maar "toen hij den koperen knop aanvatte, trok hij de hand verschrikt terug. Een schok was hem door 't lichaam ge gaan. Hij keek ontzet'naar den schelle- knop, waaraan overigens niets bijzonders te zien was en begon bijna aan hekserij te denken. Hij vertelde het geval aan de dienstbode, die voor de deur daarnaast aan 'twerk was. Deze zag den melkboer half verbaasd, half medelijdend aan en begon te twijfelen aan 'smans „uitgesla penheid". Toen schreed zij belwaarls en omvatte vastbesloten den knop. Maar het verging haai', zooals het den melkboer was vergaan,. Ook zij trok verschrikt de hand terug en begon eveneens te geloo- ven aan hekserij. Bij onderzoek van deskundiger men- schen dan melkboeren en dienstboden, in deze materie zijn, bleek, dat door inductie van de geleiding der electrischo booglam pen de sehelleknop met electriciteit werd geladen. De zaak is thans verholpen, maar toch ziet de melkboer nog eiken morgen toet wantrouwenden blik naai' het koperen holletje, dat. eens behekst scheen. (N. Gron. Ct.). Voor vaste inrichtingen werden afgegeven 19 consenten. Van de kleine consenten, bedoeld in art. 8c van het reglement, werden afgegeven 2117 stuks. De ontvangsten bedroegen f 373.905.34, tegen f390.422 75 in 19'6. Door de beambten, met het toezicht op de visscherijen belast, werden, voor zoover bekend, 362 verbalen opgemaakt, waarvan 320 door beambten der visschenj-politie. Wat de zeehonden betreft, blijft het resul taat der uitkeering van premiën voor het dooden er van zeer goed merkbaar. Het aantal zeehonden is overal verminderd. In de Wester-Schelde, waar op hen veel met geweer wordt gejaagd, zag men in de zomermaanden troepjes van 15 tot 20 op de Slikken van Saeftinge. Ook in het distriet Zierikzee was duidelijk te constateeren dat de kudden minder en kleiner zijn dan vroe ger. In dit district werden 306 zeehonden gevangen, die men rekenen kan dat ieder in 24 uren een emmer bot consumeeren, wat over de 230 dagen waarop de bot- visscher zijn bedrijf kan uitoefenen, niet minder dan 698.450 K.G. 'rot zou opleveren In de Grevelingen werd ook vermindering geconstateerd. Een der opzieners aldaar zag een zeehond op de Plaat liggen bezig met te werpen. Toen hij tot 20 pas ge naderd was, was 't jong juist geboren en snelde zij het water iD, haar jong in den steek latende. Aangebracht werden: te Breskens 89, te Neuzen 38, te Vlissingen 2, te Bergen op Zoom 3, te Burghsluis 151, te Veere 154, te Brouwershaven 27, te Bruinisse 27, te Ouddorp 16, te Ierseke 12 en te Tholen 8 stuks, samen 512 tegen 274 in 't vorig jaar Te zamen oefenden in 1907 892 vaartuigen de visscherij als hoofdbedrijf uit, met een bemanning van 1727 koppen. Uit Zeeland werden in 1907 per spoor ver zonden in verkeer met België 1.354 229 kg. oesters, 111.390 kg mosselen en 161 802 kg kreukelsin verkeer met Duitschland 706 629 kg oesters, 994 197 kg. mosselen in verkeer met Engeland, via Vlissingen, 125 165 kg. oesters, 105 kg. mosselen en 3536 kg. kreu kels; in verkeer met Nederland 277.654 kg. oesters, 754.354 kg. mosselen en 65.386 kg. kreukels. In verkeer met Nederland werden ont vangen 2 463.677 kg oesters, 1 860.046 kg. mosselen en 230.724 kg. kreukels. De Maatschappij „Zeeland" vervoerde 247.893 kg. oesters, 79 309 kg. mosselen en 705,311 ltg. garnalen. VLISSINGEN. Voor de 1 September e. k. te openen Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool met 3 jarigen cursus alhier wor den aanbevolen voor: directeur de heeren J. Coster, leeraar aan de R H. B. S te Til burg, en G M. de Jough Schefïer. leeraar aan de H. B. S. te Hoorn; leeraar in de wiskuude en boekhouden de heeren D van de Craats te Leeuwarden, J. J. Vis te 's Gravenhage en A. H. van Deursen te Groningen leeraar in de natuur- eo schei- plant- en dierkunde de heeren J C Heine, tijd. leeraar aan de H. B S. to Brielle, en E. M. van der Zijl te Groningen leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en staats inrichting de heeren dr. L M. G. Kooper berg te Amsterdam en H. E Becht te 's Gravenhage leeraar in de Pransehe- en Engelsche taal de heeren F 1e Clercq te Helder en J. Lopez Cardozo, tijd. leeraar aan H. B. S. te Amsterdam leeraar in Nederlandsche en Duitsche taal de heer C C. van Slooten te Amsterdam leeraar in het teekenen en schoonschrijven de hee ren A. Koppejan Jr. en A L Gerretsen te Vlissingen en leeraar in de gymnastiek de heeren W. de Graaf, leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg, en J Hop te Zaandam. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen is voor tweeden stuurman, groote stoomvaart, geslaagl de heer W. Sorgedra ger alhier. Nog slaagde voor derden stuurman de heer M. P. de Waard, teerling van de Zee vaartschool alhier. Te Utrecht is bevorderd tot arts de heer W. H. Klos aldaar, vroeger te Ier eek De Visscherij in 1907. Blijkens het verslag omtrent den toestand der visfcherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen over 1907 blijkt dat dit jaar voor alle visseherjien als middelmatig kan worden gequalificeerd. De weervisseherijen maakten zeer slechte zaken. De garnalenvisschers had den reden tot tevredenheid. Voor de oester- en mosselcultuur was het resultaat voor de tweede beter dan voor de eerste. Van de consenten bedoeld bij art. 8 van het reglement werden afgegeven aan Neder landers 814 en aan ingezetenen van België 60. Verschenen is No 2 der Apologetische Volksbi' liotheek Heeft God de we reld geschapen? Dit vlugschrift dat klaar en duidelijk geschreven is, bewijst onweerlegbaar het bestaan van God. De lezing van dit brochuretje is zeer aanbe velenswaard. HANSWEERT. Heden middag heeft ze kere P. F. alhier getracht zich door ver drinking van het leven te berooven. Zijn ongelukkig plan werd echter verijdeld, doordien eenige personen hem, hoewel hij reeds in bewusleloozen toestand verkeer de, nog juist in tijds op 't droge wisten te brengen. Ondertrouwd: 19, Centinus, Lakké, 21 j. jm. en Katkarina Capello 21 j. jd.Pieter Meijler 24 j. jm. en Maatje Lakké 23 j. jd Geboren: Klaas, z.v. Adriaan de Fouw en Digna Johanna de Jonge. Marga- retha Maria Ephemia, d v. Johan Hendrik Joseph Maria Stieger en Dina Elisabeth van Schie. 21, Geertruida Cornelia d.v. Pieter Dirk Touw en Maria Hollestelle. Van. 20 22 Juni. MIDDELBURG. Ondertrouwd: .1. C. F. Larsen, jm. 34 j. en H. M. P. Karis, jd. 33 jaar. 1 i Bevallen: J. S. de Jonge, geh. Mas- sielje, d.; P. van Helleman, geb. Meul- meester, d. Overleden: W. Reijnierse, 75 j., man van J. Cmcq. Van 1620 Juni. VLISSINGEN. OndertrouwdS. Muller, jm. 3'6 j. toet R. Hamtoe, jd. 33 j.; L. Veen- stra, jm. 22 j. met M. S. Elias, jd. 28 j.; W. F. de Koning, jm. 23 j. met P. M. C. Baas, jd. 19 j. Getrouwd: P. J. J. Corveleijn, jm. 20 j. met C. J. Lems, jd. 20 j. Bevallen: I. J. Gerstel, geb. Bok, z, M. de Ridder, geh. Van Belzen, z.; P. Meulmeester, geb. Roels-e, d.; A. M. Ver- straate, geb. Van Riel, d.C. Schot, geh. Tavenier, d.M. P. Lauwereins, geb. Dorchain, d.J. Roos, geb. Muijskens, d. G. de Coninck, geb. Jochems, d.G. M Beniest, geb. Matthews, d.W. Nagtegual, geb. Pierens, d.W. A. de Voogd, geb Petiet, d.; If. M. van Gemert, geb. De Bock, z.; H. A. Kruidenier, geb. Van Nop pen, z.; E. L. Lauret, geb. Van Sorge, d. Overleden: M. C. van Hal, wed. van J. ten, Pierik, 81 j.; J. Stoutard, vrouw van F. Vlegels, 40 j.; M. van den Driest, man van J. Kerving, 67 j. ZIERIKZEE. Gehuwd: 18, I. Slegt, 22 j- jm. en G. Beije, 26 j. jd. Geboren: 11, Een d. v. P. M. Stiphout en M. Keuvelaar; Een z. v. C. Len som en A. van Burg. Overleden: 12, L. Blankert, 10 m., d. Krulzieke aardappelen. De directeur van het instituut voor phy- topathologie, de heer J. Ritzema Bos, richt de volgende waarschuwing aan alten, die aardappelen telen. „Aangezien de oogst van de vroege aard appelen weldra een aanvang zal nemen, schijnt het mij geivenscht, de aandacht van allen, die aardappelen telen, op het volgende to vestigen. In het vorige jaar heelt eene nieuwe ziekte in de aardappelen, de zoogenaamde „krulziekte", een groote uitbreidingerlangd. De door deze ziekte aangetaste planten blijven klein en hebben gevouwen of ge kroesde bladeren en soms ook gekroesde bladstelen. Dergelijke planten geven vaak geen of weinig opbrengst. Wanneer echter de aardappelplanten slechts in geringe mate zijn aangetast, dan leveren zij nog een aantal aardappelen op, maar deze zjjn klein, soms zeer klein. Voorzoover zij nu onder het „kriel" gerangschikt worden, gebruikt men ze niet als poters; maar wèl worden de poters voor 't volgende jaar uit de middelmatig kleine aardappelen van den oogst genomen; en juist ook daaronder bevinden zich -wanneer zich't vorig jaar de ziekte op het terrein voordeed vete knollen, afkomstig van krulzieke aardap pelen. En nu is het een feit, dat uit poot goed, afkomstig van zieke planten, weer zieke planten ontstaan, en wel planten, welke gewoonlijk veel sterker zijn aange tast dan die van het vorige geslacht. Daar door is er veel kans dat de kwaal jaar op jaar verergert Daarom raad ik allen aardappeltelera af, bij den oogst eenvoudig alle planten volgens de beurt le rooien, de gerooide aardappelen hij elkaar te doen, en later die, welke be paal ie afmetiugen hebben, hetzij met de hand, he'zij machinaal te soiteeren, om ze als poters te gebruiken. Neen, men zoeke op het veld een aantal planten uit, die flink gezond uitzien, en duide deze aan door er een stok bjj te s'eken. Als de oogsttijd gekomen is, oogste men de aardappelen van deze aldus aan geduide planten apart, en neme daaruit zijne poters. Wanneer men aldus reeds tijdig zijn voorzorgen neemt, kan men zich later veel teleurstelling besparen." Oogstoverzicht van 15 Juni 1908. Het hieronder volgende overzicht van den stand der zomer]andbouwgewassen op 15 Juni 1908 is, onder medewerking van de rijkslandbouwleeraren, samenge steld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de -directie, van den landbouw. Het eerstvolgende overzicht, betreffende alle belangrijke land- en tuin- bouwgewassen, zal den stand aangeven op 15 Juli 1908 De zomergewassen konden dit voorjaar over het geheel onder gunstige omstan digheden worden gezaaid. Tot einde April bleef het weer echter bijna onafgebroken koud en guur. Zelfs viel er op "20 April in een groot deel des lands nog vrij veel sneeuw. Dientengevolge waren alle gewas sen aanvankelijk zeer achterlijk. Som mige gewassen, die eene langzame ontwik keling in het begin minder goed verdra gen, zooals erwten, suikerbieten en aard appelen, ondervonden daarvan meer of minder nadeelige gevolgen, terwijl ook het vee niet vroeg in de weide kon worden, gebracht, bij gebrek aan gras. In de laat ste dagen van April trad echter eene wending ten gunste in, welke tot heden stand hield. Het weer was gedurende dien tijd warm, en daar er op de meeste plaat sen ook op tijd regen viel, over het ge heel buitengewoon groeizaam. Onder den invloed daarvan begonnen alle gewassen zich zeer snel te ontwikkelen, waarin zij noch door nachtvorsten, noch door lang durige schrale noordenwinden werden be lemmerd. Tegen het einde van Mei steeg de temperatuur tot een voor dien tijd abnormale hoqgte, waarop hevige on weersbuien, gepaard met slagregens en hagel, volgden. Ook daarna kwamen war me dagen met onweeren herhaaldelijk voor. In sommige streken is door deze onweersbuien veel schade veroorzaakt. Bij zonder groote schade werd aangericht door eene hagelbui, die den 21sten Mei onder Vries, Tinaarloo, Midlaren, Zuidlaren, Zuidlaarderveen, Exloërmond, Valther- mond, Valtherveen, Valthe en Emmen in de provincie Drenthe, en in de gemeenten Haren, Hoogezand, Muntendam, Zuid- en Noordbroek, Scheemda, Midvvolda, Appin- gedam en het zuidelijk deel van de Veen koloniën in de provincie Groningen, de gewassen grootendeels vernield. Ook in andere streken is door hagel veel schade aangericht en zijn door slagregens de ge wassen tegen den grond geslagen. Afgezien van deze plaatselijke bescha digingen staan de zomergewassen er over het geheel zeer goed voor. Vooral de gras- en Haverlanden leveren eene flinke snede. Have r. De haver staat in de meeste streken zeer goed en ook elders overal goed. Van ziekten wordt zeer weinig ge wag gemaakt. ■Zomergerst. Ook dit gewas vertoont een goeden stand; alleen in de Over- Betuwe wordt de stand niet meer dan vrij goed genoemd. Boonen (wier-, paarden-, duiven- cn Waalsche). De stand is vrij goed op de Drentsche dalgronden; overal elders is hij goed, op sommige plaatsen zelfs zeer goed. Erwten. De stand van het erwten gewas is nogal uiteenlooipend. Vooral vete vroeg gezaaide perceel-en hadden van hst ongunstige weer in April en daarnaast van verschillende ziekten te lijden. In Gronin gen traden stengelaaltje, valsche meel dauw, zoowel als de St. Jansziekte op. In Zeeland leden de -erwten hier en daar van de groote hitte in het begin van Juni en van vreterij door den bladrandke ver. Ook in Noordbrabant en in de Neder- Betuwe vertoonen sommige perceelen ziekteverschijnselen. De stand is vrij goed in de Neder-Be- tuwe, in Zeeland en in Limburg; vrij goed tot goed op de klei in West-Noord- brabant. Overal elders is de stand goed. Bruine boonen. In Zuidholland wordt aan dit gewas hier en daar schade toegebracht door den z.g. „noodlotligen vlinder" De stand is daar vrij goed, even als in westelijk Utrecht. Voorts staat het gewas goed in Zeeland, Noordholland en in de Lijmers en zeer goed in Overijsel. Vlas. De vooruitzichten van den vlas oogst kunnen niet bijzonder goed genoemd worden. De ziekte „kwade koppen" komt in de provinciën Zuidholland, Zeeland en Noordbrabant veel voor. Ook is het gewas op sommige perceelen buitenge woon zwaai', zoodat de qualiteit gevaar loopt In Groningen zijn mede reeds vete van de beste perceelen door de felle re gens tegen den grond geslagen, terwijl de meeste velden reeds nu niet meer een „gesloten top" vertoonen. Ook de krul ziekte kwam in deze provincie vrij veel voor. De stand is matig tot vrij goed in Zuid holland, vrij goed in Zeeland en West- Noordbrabant, goed in Groningen, Fries land en Noordholland. Kanarie zaad. Van kanariezaad ïs zeer weinig uitgezaaid. De stand is goed. Blauwmaanzaad. Van dit gewas staat er eene aanmerkelijk grootere opper vlakte te velde dan in de voorgaande ja ren. De stand is overal goed, behalve in West-Noordbrabant, waar hij vrij goed is. Kar wij zaad. Hoewel de stand van dit gewas over het geheel beier is dan kort na den winter, zijn de vooruitzich ten ook thans- niet van dien aard, dat een groote oogst verwacht kan worden. Uit Groningen wordt gemeld, dat er geen groei in het gewas zit. De wortels worden aan getast door de vliegmade, doch dit- schijnt niet de eenige oorzaak van de slechte onlwikkeling te zijn. De onde karwij, hoe wel sterk uitgedund, ontwikkelt zich be ter en heeft een betere kleur. In Noord holland, waar de stand in het voorjaar' vrij slecht was, heeft het gewas zich nogal bevredigend ontwikkeld. Toch blijft de stand -daar nog onvoldoende. Bovendien heeft men in de Haarlemmermeer de ge vreesde rups van de karwijmot waargeno men. In Zuidholland staan vele perceelen te hol Daarentegen verwacht men in Zeeland en West-Noordbrabant een goed beschot- De stand is slecht op veengrond en ma tig op kleigrond in Noordholland, vrij slecht in Utrecht, matig tot vrij goed in Zuidholland, vrij goed in Groningen en goed in Zeeland, West-Noordbrabant en Friesland. Aardappelen, Tengevolge van het koude voorjaarsweer zijn de aardappelen laat en onregelmatig opgekomen. Vooral in het zuiden des lands wordt daarover geklaagd. Van de „krulziekte" wordt nog weinig gewag gemaakt; toch is deze ziekte in Noordbrab-ant en in Utrecht reeds we der waargenomen. De stand is vrij goed op het zand in Utrecht, Noordholland en West-Noordbra- bant, vrij goed tot goed op het zand in Groningen en Drenthe. Overal elders staan de aardappelen goed, in sommige streken zelfs zeer goed, o. a. in Fries land. Fabrieksaardappelen staan in Gro ningen goed Lot. zeer goed, in Drenthe goed en in Overijsel zeer goed. Suikerbieten. Tijdens het koude weer in den aanvang van hare ontwikke ling, hebben de bieten, vooral de vroeg gezaaide, veel van vreterij te lijden gehad. In .alle deelen des lands moesten dien ten-gevolge meer of minder talrijke per ceelen worden omgezaaid. Bovendien werd het behakken en opeenzetten in vete streken door de slagregens bemoeilijkt. Dientengevolge is het gewas over het ge heel achterlijk. De stand is vrij goed in de Graafschap, de Neder-Betuwe, de Tielerwaard, Noord en Zuidholland, vrij goed tot goed in de Groningsche Veenkoloniën en in West- Noordbrabant. Overigens is de stand goed. Uien. Over het geheel zijn er vrij wat minder uien uitgezaaid dan in de laatste jaren. In Zeeland schat men de ver mindering, in vergelijking met het vorige jaar, op 'pl. m. 30 p'Ct. De stand is overal vrij goed. In Zuidholland wordt geklaagd over de kiemkracht van het zaad. Het go- was staat veelal te hol, terwijl men veel last van het onkruid heeft. Ook in Zee land staan de uien op de meeste percee len te hol. Roode en witte klaver. Voor de klavers is de maand Mei buitengewoon gunstig geweest. Zij leveren thans dan ook volop voeder voor het vee. De stand is overal zeer goed ;of goed. Alleen, pp het zand in Groningen en op het veen in Drenthe wordt de stand niet meer dan vrij goed genoemd. Graslanden. De graslanden, die in het voorjaar langen tijd zeer achterlijk waren, hebben zich bij het groeizame weer in Mei buitengewoon snel ontwikkeld, zoo dat er thans bijna overal gras in overvloed is, en men eene flinke snede hooi zal kun nen winnen. Alleen in Noordholland en in sommige deelen van Zuidholland wordt geklaagd over droogte, zoodat daar <le snede niet zwaar is. De koude in het voor jaar is aanleiding geweest, dat de weids- onkruiden, als boterbloem en ratelaar, zich sterk hebben ontwikkeld, vooral op schraal en vochtig grasland. Voorts is er langs de rivieren veel schade veroorzaakt door den hoogen waterstand. Waar de uiterwaarden overstroomd zijn, is het gras grootendeels bedorven. De stand van het weiland is overal goed, in, een groot deel des lands zelfs zeer goed Alleen in Noordholland is ten gevolge van droogte de stand op veengrond niet meer dan vrij goed. Ook het hooiland staat overal zeer goed of goed. Alleen in Noordholland is de stand slechts vrij goed. (Stct.). Rotterdam, 22 Juni 1908 Tarwe voldoende aangeboden was niet geheel op te mimen. Essex f 10 f 10,75. Eenige partijtjes er boven. Overige soorten f9.a f 10. Haver schaars, onveranderd f7,25 a f 7,75. Enkele partijtjes er boven. Buitenl. granen onveranderd. Lijnkoeken prijshoudend. In t begin der week zeer flauw thans veel vaster. Kanariezaad - 8.75 - 9.501) en 6.75 a f7.75 per HL. Karwijzaad - 23.- 23.25 Blauw Maanzaad - 15 50 - 16. Bruin Mosterdzaad -3150 -32 Geel -21.50 -27.50 N. Koolzaad Per 100 kilo. Ma is Mixed f 161 afstoomend f160. Odessa f 136 a f stoomend f136, Donau f 140, stoomend f 141. La Plata f135 stoomend f 133 Zeeuwsche Eieren f 3,40 a f 3,50 Overmaasche Eieren f 3 60 £i f 3,80. Varkens 20 a 22'. Lichte export 18 a 19. De handel was zeer flauw Slechts enkele van de beste soorten konden 225 cent bedingen. Vlas. 330 steen blauw,st. Groningsch, 152 st. wit Zeeuwsck Aardappelen. Westl. Zand f2,75 a f3, Kleine f'2,50 a f 2 60 per binnomand. HOÉDEKENSKERKE. Bij de heden ge houden aanbesteding door 't Waterschap Iioedekenskei'ke voor het maken van be- tonglooiïng, krammat, enz., is het werk. gegund aan dhr. Jac. van Dromgelen, te Hoek, voor f3780. De ïaming was f 3587.30. IERSEKE. Zaterdagnamiddag werd al- hiel' aanbesteed het gedeeltelijk vernieu wen der kap van het kerkgebouw der Gereformeerde gemeente. InschrijversA. Mal'teijn f 1437A. Laban f 1100P. Huijs- 'soion f 1Ó98H. Goeman f 1089 en L. Laban f 1070. Gunning voorloopig aange houden. Juni - - - 24 Ierseke, koolzaad en vlas, Hollmana Verhoek. 24 Wolfeitsdqk, woonhuis met schuur en woonhuis, Pilaar. 25 Goes. Hofstede 43,7888 H.A. Loven te Tilburg en v. Campen. 25 Krabbendijke, afbraak, Hollmann Verhoek. 26 Goes, winkelinventaris en meub. goederen v. Dissel. 26 Wissekerke, (N.B.) hofstede, Liebert. 30 Goes. Bierhuis St. Ad iaanstraat, Hioolon. 80 Goes, 4 paarden, stalgereedschap en mest, Hollmann Verhoek. Juli. 1 Kamperland, hofstede, Noordjjke.' 1 Zierikzee, hofstede, Franse. 1 El!ewoutsd(jk, stalhoudersinsparqv. Cleef. 1 Vlissingen, meub. goederen en manu facturen, Vetlracke. 2 Hansweert, dubbel woonhuis en 2 woon huizen, Schram. 2 Goés, hofstede, bouw-, weiland en boom gaard, Pilaar. 2 Middelburg, huis Brakstr., O 254, dito Noordstraatwi g R 14 dito Rouaanscüe kade G 137, Verhulst. 3 Ierseke, woonhuis, v. Dissel 7 Goes, 5 woonhuizen en bouwterrein. Pilaar. 8 Wolfertsdük, villa Nova voor afbraak, Pilaar. 10 's Heerenhoek, 2 huizen, v. Cleef. 10 Coljjusplaat, hofstede, dykeD, enz., Noordüke. 21 Wissekerke (N.B.) Veldvruchten, Hioolen. 22 Colflnsplaat, veldvruchten, Noordqke. 24 Wissekerke (N.B.) Boereninspan, Hioolen 24 Wolfertsdjjk, veldvruchten, v. d. Kloes en Pilaar. 27 Coiynsplaat, veldvruchten, Noordqke. 28 Kamperland, veldvruchten, Noordqke. 29 Coiynsplaat, inspan, Noordüke. 31 Kamperland, inspan, Noordüke. - Ierseke, Boereninspan, Hollmann Verhoek. te 's Heer Arendskerke, noteert thans hare prima kwaliteit Aanbevelend, J. NOTEBOOM.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 3