ïagazijn TTARD, No. 71 Donderdag 18 Juni 1908. Vierde Jaargang. iD REISARTIKELEN. INDER UU MS. Ieuzel Utrecht. Müit eiken MAANDAG-, WIENS8AG- tn IRIJDAGATSNO. FEUILLETON BUITENLAND 18. Kade D 30, Goes. A. SCHRIJVER. IE CRANE, Oude Haven. IERING RMINDERING. J f 0.72, bij 10 Kilo 5 f 0.70, |o a f 0 67. id vet. IC gaat naar KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Invloed van alcohol. De dubbele moord. UIT DE PER* -r y i 6 42; terugreis 25 Junj les s p o o r t ij d.) P. APPELS te Zierik. en Mej L. VAN KALMT- j den Heer Ti. C. ADRI. te Nederhorst den Berg President. e Ankeveen, Secretaris. MEUBELMAGAZIJN IS GEPRIJSD. Aanbevelend, n leen in Schouwen en In onderpand van Effecten pp billijke voorwaarden. J f 0.60, bij 10 Kilo h f 0.58, Kilo a f 0.55. lén veer a f 6.25 per luis, bij de prijs 0.57. |25 Kilo, prijs per Kilo f 0.56. staat en franco huis, voor embours. Tel. Inferc. 209. toegestaan. TONIC, kkte, Ie. befgeestig, ontmoedigd, ken. zooals: ruischen in hoofdzeer, reumathische In het water, vroegtijdige vol droomen, gevoel van ^istonden, gevolgen van van zenuwzwakte, hen door het gebruik van ons f 0,90. Middelburg; en verder flELER en BENIEST; RAAS: te Rilland bij endijke bij DE COCK Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten £0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentien van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, vv-ordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameb-erichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. ZIJ, die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum GRATIS. Reëds de natuur zegt, dat eeD moeder haar kind zelf moet voeden. En behoudens do gevallen, waarin dit absoluut onmogelijk is, is het dan ook voor elke moeder dure plicht haar kind zelf te voeden. Wie uit gemakzucht dit nalaat loopt kans zijn kind eerder te verliezen of het kind minder gezond te zien opgroeien. Dit wijzen de statistieken uit. Behalve de kunstmatige voeding is er nog een ander kwaad, en wel het gebruik van alcohol door vrouwen, die moeder worden, en zelf hun kinderen voeden. Men heeft er vermoedelijk nooit aan ge dacht, hoe nadeelig het is voor het kind, dat de moeder in zekere periode alcohol gebruikt. Over het nadeel, daardoor veroorzaakt, vinden wij in een geneeskundig tijdschrift het volgende, dat de aandacht ten volle waard is: „Het is voldoende aangetoond, dat door het gebruik van alcoholhoudende dranken, de alcohol in ons bloed wordt opgenomen, zij 't ook voor korten duur. 't Bloed van de moeder voedt het nog ongeboren kind, dat daarvan groeien moet. Bevat het bloed van de moeder dus alcohol, dan zal ook het bloed van het nog niet geboren kind alcohol bevatten en een percentage, dat de moeder in vroolijke stemming brengt moet ip staat zijn haar kind stom-dronken te maken. „Dat het niet bevorderlijk voor iemands wellievinden kan zijn, als bij reeds vóór dat hij geboren is in kennelijken staat verkeerd heeft, behoeft geen nader betoog Een regelmatig, zij het ook spaarzaam, gebruik van bier of wijn van de moeder brengt het kind in een toestand van chvo nische alcohohergiftiging. Hoewel wij nu van meening zijn, dat het gebruik van alcoholhoudende dranken binnen zekere grenzen, voor gezonde volwassen personen onschadelijk of wel eens nuttig kan zijn, kunnen wij bet gebruik dier dranken door trouwendie moeder wordenslechts ten ste> k- ste ontraden. Bij het ziekbed van een kind is der moeder geen middel te duur, geen offer te groot om haar kind te genezen of te verbeteren. Vaak echter is geen middel in staat om zwakke kinderen te sterken vaak is men machteloos zijn kind te geven, hetgeen men het zoo gaarne geven zou, gezondheid. Men moet dus doen, wat men doen kan, als het daarvoor nog tijd is „De kans zijn kind blijvend te schaden, door het zwak van aanleg te maken, door (Slot.) De matroos was deels verheugd, deels bezorgd. Aan den eenen kant zou hij nu hopen het dier, dat waarschijnlijk geen anderen uitweg had dan de gaspijp, weer te vangen; aan den anderen kant was het te vreezen, dat het daar boven on heil zou stichten. Deze omstandigheid deed den matroos het besluit nemen den vluchteling te volgen. Êen matroos kan het niet moeilijk vallen langs-eene gaspijp te klimmen. Bij het venster gekomen kon hij niet verder; het eenige wat hij kon dóen, was, zoo te buigen dat hij in de kamer kon zien. Wat hij daar zag was zoo verschrikkelijk, dat hij bijna naar beneden gevallen was. Het was op het oogenblik dat het vreeselijk geschreeuw begon, dat de buren uit. hunnen -slaap opschrikte. Moeder en dochter waren in nachtkleeding bezig papieren in een ijzeren brandkast te leggen, die zooals: vroeger is opge merkt, midden in de kamer stond. Zij stond open en een deel van den inhoud alcoholgebruik van de moeder, is zeer groot. „De vrouw, die ook maar iets voor haar kinderen voelt, en die liefde begint leeds vóór de geboorte, gebruike geen alcohol houdende dranken." De politieke toestand. Over de geschillen tusschen o u d-1 i b e- ralen en andere vrijzinnigen) schrijft mr. Aalberste in „D e Voor hoede": Is dit alles nu slechts een stroo- vuurtje? Veel, héél veel rook, maar ten slotte een schijntje vuur? Voorloopig zijn we wel geneigd dit te gelooven. Tenzijvan rechts eenige toeschie telijkheid tegenover de oud-liberalen mocht worden betoond. Gebeurde dat ja, dan zouden ver moedelijk de oud-liberalen zich wel tot een onderhandscb overeenkomstje laten- vinden. Of dat dan onzerzijds niet „politiek" zou zijn? Op die wijze kregen we dan toch zeker in 1909 een flinke meerder heid I En de breuk in de linkerzijde ware tot een klove dóórgespleten! Wij willen op dit punt zoo duidelijk en -precies- mogelijk onze meening zeg gen. Naar onze meening zou een dergelijk openlijk of bedekt samengaan met de oud-liberalen niets anders zijn dan het begin van het einde, niet enkel van de linker-concentratie, maar ook van de rechtsche coalitie. 'tls toch duidelijk, dat een dergelijk samengaan, waaraan elke principieele grondslag ten eenen male ontbreekt en dat dus 'slechts op een bepaald prac- tisch akkoord zou kunnen besloten wor den, een groot deel der anti-revolutio naire en katholieke kiezers tegen de borst zou stuiten. De voortzetting en aanvulling der zoo hoog noodige sociale wetgeving, zou het kind van de rekening worden. Dat hiervoor arbeiders- en midden stand niet te vinden zouden zijn, spreekt van zelf. Wij zouden dus, om wille van een kortstondig politiek succes de blij vende eenheid der rechterzijde, ook van onze eigen partij, op 'tspel zetten. Niemand, gelooven we, die niet door radicalisten-vxees verblind is, zal dit anders kunnen inzien. Daarom staat het vast, dat zeker noch de anti-revolutionaire, noch de katholieke partjj ooit voor een dergelijk samengaan met de oud-liberalen zal te vinden zijn. En de christelijk-historische hoewel dan het dichtst bij de oud-libe ralen staande, zal zich ook nog wel eens driemaal bedenken. Staan, de zaken zóó, en blijft dus- de eenheid dér rechterzijde bewaard, dan kan men er zeker van zijn, dat in 4909 oud-liberaal en sociaal-democraat weêr tegen ons hand in hand zullen gaan. lag er naast. De vrouwen hadden zeker met hun rug naar het raam gezeten, en naar den tijd te zeggen, die tusschen het inspringen en het gegil verliep, het eerste niet dadelijk opgemerkt. De beweging van het luik hadden zij misschien aan den wind toegeschreven. Toen de matroos naar binnen keek, had de aap de vrouw bij de loshangende haren gegrepen en ging, een barbier nadoend, met het. scheermes over haar gezicht op en neer. De dochter lag in zwijm op den grond. Het hulpgeroep der vrouw en hare pogingen zich te bevrijden waarhij haar de haren uitgetrokken werden maakte den, aanvankelijk waarschijnlijk zeer vreedzaam gestemden aap wild. Met een zwaai van zijn kïachtigen ^rm scheidde hij haar hoofd bijna geheel van' den romp. Het gezicht van bloed maakte hem nog wilder. Tandenknarsend, met fonkelende oogen, greep hij het meisje vast en worg de het. Toen viel zijn blik op het venster bij het be<J, waar hij het verschrikte ge laat van zijn meester zag. De woede van den aap, die waarschijnlijk aan den! zweep dacht, veranderde nu in vree». Zich het btrafbare zijner daad bewust, wilde hij de sporen er va,n uitwisschen. Hij holde in 1KA.\HK1JK. De Paus over Frankrijk. De vo rige week Woensdag verleende de H. Va der een audiëntie aan het Fransche Se minarie. Nadat Z. H. de voorlezing had aangehoord van een Latijnsch adres, nam de Paus het woord en zeide o. a. Gij betreurt met mij de droefheden der Kerk en gij zegt mij in het hijzonder, dat de grootste droefheden mij komen uit Fraiikrjjk. Gij vergist u. Het is niet waar, dat het grootste ver driet voor mij uit Frankrijk komt. Ik lijd onder de zware offers, die ik me genood zaakt heb gezien aan de bisschoppen, priesters en geloovigen van 'Frankrijk op te leggen. Ik zou de eerste willen zijn om deze offers met hen te deel-en en het voorbeeld te geven in de onderwerping aan de droef heid en het kruis. Maar te midden der smarten en offers komen uit Frankrijk de zoetste vertroos tingen tot mij. De volmaakte eensgezind heid zijner bisschoppen heeft de bewon dering van heel de wereld afgedwongen. Zijn uitstekende priesters en geloovigen gehoorzamen in .alles aan den Stoel van Petrus. Ik koester de beste wenschen voor de natie, die zich zoo waakzaam toont. Het is weinig voor Frankrijk, altijd de eerste te zijn geweest in het beoefenen der liefdadige werken. Het is weinig voor die jratie, het licht van het Evangelie te hebben gebracht aan talrijke volkeren. Door haar eenheid en standvastigheid hl 't geloof heeft zij een schouwspel gele verd, dat de oudste Dochter der Kerk niet minder waardig is. Ik gevoel een heilige vreugde in deze eenheid van bisschoppen en priesters van Frankrijk met den plaats- bekleeder van Christus op aarde. Laten wij, biddend voor Frankrijk, ook bidden voor hen, die het geloof verwer pen, voor de verdoolden, die hun oogen sluiten voor het licht der zon. Wellicht is het uur hunner bekeering niet ver meer. De bescherming der H. Maagd, die alle volkeren noodigt tot bewondering van het bovennatuurlijke te Lourdes, en de ge beden der vromen zullen genade verwer ven voor allen, die nog in de duisternis sen wandelen. De vervolging. In alle kerken van Parijs is Zondag 1.1. een brief van aarts bisschop Amette over de verboden „mu- tualités approuvêes" voorgelezen. De aartsbisschop wijst er op, dat overal aan 't. woord des Pausen wordt gehoor gegeven en dat het episcopaat en de clerus van Frankrijk ook in de toekomst bereid zijn, alle offers te brengen, om de goddelijke in richting en de eenheid der kerk te bewa ren. De aartsbisschop bespreekt dan den roof der fundaties voor zielemissen en de beperking van het recht der erfgenamen om deze fundaties terug te vorderen. Hij noodigt de erfgenamen, zoover zij het recht tot terugvordering bezitten, uit, on verwijld van hun recht gebruik te maken en zich met de kerkelijke overheid in ver binding te stellen om na te gaan, wat ver der betreffende deze fundaties kan ge daan worden. De Paus zal maandelijks de kamer rond, waarbij hij meubels om wierp en gedeeltelijk brak; hij haalde de bedden over den grond. Eindelijk schoof Jiij het lijk der dochter in den schoor steen, en wierp dat der moeder uil. het venster. Toen hij met het laatste het venster naderde, week de matroos ontzet terug. Hij gleed langs de gaspijp en snelde toen, zonder zich verder om den aap te bekom meren, ook uit vrees yoor de gevolgen van dezen dubbelen moord, naar huis. Wat de buren op de trap hoorden, waren zijn uitroepen van schrik en ischeldwoorden, vermengd met het krijschend geschreeuw van den Orang-Oetang. Deze was waar schijnlijk koTt voor het aanbreken van den dag langs den gaspijp ontvlucht, waarbij hij het venster achter zich dichtgeslagen, had. Later werd 'hij door den matroos opge vangen, die van den Jardin des Plantes eene aanzienlijke som voor hem ontving. Deze verklaring herhaalde de matroos voor den prefect, die er niet weinig ver baasd over was. Dupin gaf de noodige ophelderingen en le Bom kreeg spoedig zijne vrijheid terug. voor de door de „Ioi de dévolution" be roofde dooden eene H. Mis lezen en heeft verder tweeduizend H. Missen voor zijne rekening genomen. De aartsbisschop zal eveneens iedere maand voor de stichters der fundaties eene H. Mis lezen. De geeste lijken moeten ieder jaar eene H. Mis voor de stichters lezen. Buitendien zullen nog in alle parochies op iederen Zondag allen, die in de pasbegonnen week recht zou den hebben op zielemissen, in de gebeden) der geloovigen aanbevolen worden. Kardinaal Coullié, aartsbisschop van Lyon richt, eveneens een brief aan üe pastoors van zijn diocees, waarin hij de sluiting van 32 scholen in het Rhóne- et-Loire departement bespreekt. Hij maant aan tot de vorming van parochiale co- mi té's, om zorg te dragen voor het be houd en de ontwikkeling van het. Katho liek leven. Volgens de scheidingswet moet het gods dienstonderwijs aan kinderen van 6 tot 13 jaar, die openbare scholen bezoeken, buiten de uren voor het onderwijs in de klasse bestemd, worden verstrekt. Geeste lijken, zullen volgens de wet van 1882 worden gestraft. In de hierop betrekking hebbende artikelen der wet van 1882 wordt echter slechts gesproken van straf bij herhaling van het misdrijf en de 'recht banken hebben op dezen grond dikwijls geestelijken vrijgesproken. Het hof van cassatie heeft nn echter verklaard, dat het beroep op de wet van 1882 slechts slaat op de wijze van straf. De herhaling der bij de scheidingswet vastgestelde nieuwe wetsovertredingen is niet noodig om strafbaar te zijn. Tegen de religieuzen gaat de strijd Sn Frankrijk voort. Uit een klooster in Antony zijn nu weer met geweld de Redemptoris ten, die het bewoonden, uitgedreven. Pater Leplat protesteerde en deed een beroep op de beginselen van vrijheid, gelijkheid en broederschap die de regeering zegt te belijden. Natuurlijk vergeefs. Toch blijkt, dat er een weg is om de anti-clericalen met de religeuzen te ver zoenen. Een rijke dame, mevrouw de Pro- vigny, heeft aan het burgerlijk armbe stuur van Parijs tien mülioen franks ver maakt, om een hospitaal te stichten; maar onder de formeele voorwaarde dat het ziekenhuis zou, bediend worden door kloos terzusters. En de heer Mesureur heeft tot aller verwondering met stalen voorhoofd de volgende verklaring afgelegd „Ik hecht, er aan nog heden te verkla ren, dat er niets is, in de voorwaarden van de erflaatster, dat onbestaanbaar is met de huidige wetten, en dat in strijd zou zijn met de traditiën va;n hot Burger lijk Armbestuur, dat de verlangens der do nateurs altijd scrupuleus geëerbiedigd heeft". I 1 Vervolging van een Bisschop. De minister van justitie heeft eene ver volging ingesteld tegen Mgr. Marty, bis schop van Montauhan, daar deze de Ka tholieken gewezen heeft op de kanonieke straffen, die zij beioopen, die de geconfis- ceerde kerkelijke goederen 'aankoopen. Zouden de heeren bang zijn voor het doen van slechte zaken? Niet alles kan men zeggen, maar toch ook niet alles kan worden verzwegen. En als bewijs, voldingend bewijs, dat het anti-clericalisme Frankrijk paar den af grond voert, moeten een paar feiten wor den medegedeeld. Te Parijs sterven jaarlijks 4000 kinde ren aan syphilis. Te Lyon is door dr. Lacassague een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat er jaarlijks 9000 geboorten plaats hebben en 10000 abortus Over den moord op de familie Stemheil niets nieuws. Over den moord op den ouden heer Réroy, niets nieuws Wel nieuwe moordberichten.TeLyon hebben werklieden, die Zaterdagmorgen heel vroeg naar hun werk gingen, een zak op straat gevonden met het in tweeën gevouwen lijk eener jonge vrouw. Het lijk was ongekleed, droeg sporen van slagen en was ontdaan van het haar. Ze blijkt de echtgenoote te zijn van een werkman, Sauvageon genaamd. Het echtpaar stond zeer gunstig bekend. Sedert den vo- rigen middag was de vrouw niet thuis ge weest. Zulke gruwelstukken zijn wel in staat het gevoel van onveiligheid te versterken, dat zich tegenwoordig van de Franschen meester maakt. In de Kamer en in den Senaat zijn dezer dagen stemmen opgegaan, om aan te dringen op behandeling van het wetsontwerp betreffende de doodstraf. De Temps van Zondag wijst er op, dat een inbreker, bij den tegen woord i gen stand van het strafrecht, verstandiger doet, de men- schen, die hij bij de uitoefening van zijn bedrijf ontmoet, om het leven te breDgen, dan ze te sparen. Yooreeist is de kansom niet ontdekt te worden vrijwat gunstiger als de getuigen van de inbraak niet meer leven. Maar als de inbrekers, door een toeval en buiten verwachting, toch eens gevonden mochten worden, dan komt de begane moord hun ten goede. Een diefstal met braak wordt met de cel gestraft, ter wijl de moord het vooruitzicht opent op een verblijf in Guyana of Nieuw-Kaledonië. De meeste misdadigers gaan liever naar een buitenplaats, waar zï in de open lucht werken en waar zjj een stukje grond kunnen krijgen en een gezin stichten dan naar de cel in het vaderland. Niets is meer over tuigend ten aanzien hiervan dan de onder vinding, die men de laatste jaren heeft opgedaan in de gevangenissen. Herhaaldelijk kwaaien er gevallen voor van moordaan slagen, door gevangenen op bewakers ge pleegd. Men heelt aan de gevangenen be kend gemaakt, dat deze moordaanslagen voortaan niet meer gestraft zouden worden met dwangarbeid in de koloniën, maar met dwangarbeid in het gevangenisgebouw zelf. Deze mededeling was een afdoend middel tegen de moordaanslagen op de bewakers. Do Temps zegt, dat de ervaring hier zoo duideljjk spreekt als maar mogeljjk is. Wil men de doodstraf afschaffen, dan stelle men er een straf voor in de plaats, streng genoeg am de lieden, die zich aangetrokken voelen tot het wel wat overvoerde, maar toch zoo voordeelige beroep van inbreker, tot nadenken te stemmen. De volksvertegenwoordigers en de pers geven vertoogenhet volk gaat over tot daden, waaruit het gevoel spreekt, dat de strafwet de maatschappij onvoldoende be schermt. Binnen enkele dagen geven de Fransche bladen twee berichten van pogingen tot lynchen op plegers van misdrijven, die we niet kunnen noemen. PBBZIË. Vreemde geruchten. Een Moa- kou'sch blad deelt een telegram uit Oermia mee, meldend de aanhouding, op last van den Turkschen generaal Oephy pasja, van: consul baron Tsjerkassof, kolonel Komansky, 5 kozakken en een tolk. De redenen van deze aanhouding zijn onbekend. Uit Teheran wordt door Reuter gemeld dat daar Zaterdag opstootjes plaats hadden. Een groote, gedeeltelijk uit gewapende personen bestaande menigte, stond voor het parlement, nabij de moskee, waar de and- joemans den toestand bespraken. Toen men ze wilde ontwapenen door soldaten werden enkelen gewond en het scheen dat er ernstige onlusten zouden komen, toen een brief van den Sjah aan het parlement werd gebracht, zeggende dat, zoo te 5 uur het volk niet uiteengegaan was, de troepen het volk zouden uiteenjagen. Die brief werd voorgelezen in de moskee door Saïde Abdoellah, die het volk over tuigen kon. rustig naar huis te gaan. Za terdag was alles rustig in de stad. OOSTJEXRIJK. Treffend gebruik. De leden van de keizerlijke familie in Oostenrijk moe ten allen begraven worden in de kapel der Capucijnen te Weenen. Als een keizer van Oostenrijk naari zijii laatste rustplaats wordt gedragen, klopt de ceremoniemeester, die aan het hoofd van den lijkstoet staat, met zijn stok op de deur der kapel. „Wie is daar?" vraagt de bewaarder, zonder open te doen. „Zijne Majesteit, onze zeer genadige souverein, de keizer van Oostenrijk, ko ning van Hongarije, enz.". „Ik ken hem niet", antwoordt de stem binnen de kapel. De ceremoniemeester klopt voor de tweede maal. „Wie is daar?" vraagt de bewaker. „De keizer van Oostenrijk". „Ik ken hem niet". De ceremoniemeester klopt ten derden male. „Wie is daar?" roept de bewaker op luiden toon. „Onze broeder Frans", antwoordt, de ceremoniemeester zacht.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1