UIT ZEELAND GEMENGD NIEUWS. GOES. Onderstaande lezen wij in „!Je Baanbreker": „Jongen zoek een ander 1) a a n - t j e. In antwoord op ons laatste artikeltje ,aan het. adres van de „Goesche Courant" geeft dit blad een hoofdartikel, dat wij om zijn lompe grofheid en persoonlijkheid' meenden t.e moeten ncgoeren. Maar achter af deelt men ons uit goede bron liet vol gend verhaal mede, dat een eigenaardig; licht werpt op de woorden waarmee de „G. C." eindigde: nl. het advies aan den Baanbreker'-corresponden t „als hij in mijn dienst was zou ik hem raden: „jongen, zoek een ander baantje". Een jaar of wat geleden was de tegen woordige hoofdredacteur van de „G. corrector in betrekking aan een katholiek blad onder redactie van den heer Alb. v. d. Kallen. Het werk dat Z.E. daar presteerde was van dien aard, dat de redacteur hem den raad gaf Jongen: zoek een ander baantje! - Die woorden heelt de redacteur in allen gevalle goed onthouden, hij kan ze al nazeggen". Als deze mededeelingen van hel soe.- dem, orgaan waarheid bevatten, dan is bel, redacteurschap der „G oeache Cou rant" in handen gelegd van een pronk stuk in de journalistiek. Aan iemand, die om een haverklap zijn Jasje keert. Eerstens- toen bij van hel ICalh. „Dagbl. van Noordbr." overging naar hel vrijzinnig' vrijmetselaarsblad, „de Bredasche Cou rant", Tweedons, toen hij van de „Bredasche Crt." uit. solliciteerde naar het redacteur schap der Kath. „Nieuwe Zeeuwsche ('ou- rant", met de wetenschap, dat dit, Wad) was een Katholiek orgaan, wat we kunnen bewijzen uil sollicitatiebrieven, die in ons bezit zijn. Derdens: toen hij, nadat hij aan de „N. Z. C." niet benoemd was, de betrekking van redacteur der vrijzinnige „Goesche Crt." wist te verkrijgen. Commentaar bij dit fraais is natuurlijk onnioodig. Het. Leger des Ileils alhier miste bij haar muziekkorps nog eenigo muziek instrumenten. En die zijn voor het Leger vrijwel onmisbaar Dezen middag nu gaven muzikanten van het Leger langs de straten gratis-uitvoe ringen ten beste, om geld op te halen voor den aankoop der ontbrekende instru menten. Lang niet. onhandig Van wege het ongunstige weder kon hel eerste zomerconcert der harmonie „Euphoaia", te geven in de sociëteit „V. O. V." alhier, gisteravond niet doorgaan, doch is thans vastgesteld op Dinsdag avond a.s., terwijl de harmonie zich hij gunstig weder Vrijdagavond op de kiosk zal laten hooren. MIDDELBURG. Naar wij vernemen stel len Ged. Staten aan de Prov. Staten voor gunstig te beschikken op de adressen van do Vereeniging lol christ. verzorging van krankzinnigen in Zeeland, om met. het bestuur der vereeniging een overeenkomst aan te gaan tot verpleging van armlastige krankzinnigen. Ged. Staten stellen, naar wij vernemen, ook nog aan Prov. Stalen voor om de lijders, die krachtens overeenkomst, thans bestaande tusschen Ged. Staten van Zee land en het bestuur der Vereeniging tot christ. verzorging van krankzinnigen in Nederland, thans in een der gestichten van die vereeniging worden verpleegd, geleidelijk over te brengen naar hel ge sticht der Vereeniging tot christ.. verzor ging van krankzinnigen in Zeeland. VLISSINGEN. Bij beschikking van den Minister van Marine is aan den zeeloods J. I). Jansen met 1 Juli eervol ontslag uit den loodsdienst verleend wegens li chaamsgebreken Met dienzelfden datum zijn benoemd lot zeeloods de loodskweekeling der te klasse H. L. de Vries, tot loodskweeke ling der le klasse die der 2e klasse .1. Klaijsen, en tol loodskweekeling der 2e klasse de matroos J. Jilleba. ZIERIKZEE. Bij kon. besluit, is met in gang van 1 Augustus a.s. benoemd l.ot landmeter van het kadaster de heer A. M. van Gastel, geboren alhier. KRABBENDIJKE. Gemeenteraadsverga dering op Vrijdag den 12en Juni, 's nam half drie; afwezig I'. K. v. Nieuwenhuize. Nadat de lange notulen der vorige ver gadering gelezen en vastgesteld waren, gaf de voorzitter ook namens de raadsle den zijn blijdschap te kennen, dat de oudste wethouder Sonke, na maanden lang ziek geweest te zijn, thans weer her steld ter vergadering kan komen, en wenscht. hij hem verder in gezondheid we der zijn werkzaamheden te mogen ver vullen. Daarna, was hel weer afschrijven van de reeds zoo kleine post van onvoor ziene uitgaven over het dienstjaar 1907, hoewel toch dit bedrag niet voldoende was om een paar kleine posten te voldoen. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur werd met algemeene stemmen goed gekeurd in ontvangst f 749.80, in uitgaaf f675.98, dus met een goed slot van f 73.83. De begrooting over 1908 en het daar mede in verband staande kohier van den hoofdelijken omslag maken altijd nog een punt van onderzoek en overweging uit van tied. Stalen. Wanneer een mensch armlastig is, moet hij nog al eens wat ondervinden en hooren; zoo ook met een gemeente die buitengewone subsidie noo- dig heeft. Na. veel geschrijf zullen wij f 1750 subsidie voor het onderwijs krij gen, maar dan moet de hoofdei, omslag f200 hooger zijn; ook niet plezierig, wan neer er al een maximum geheven wordt Het. hielp niet al werden een paar nieuwe burgers nog op het. kohier geplaatst, n.l. M. R.emeijn, in de 22ste klasse voor een geheel jaar ii f44.085 en .1. Vogelaar in de 34e klasse voor tien maanden f97.45; te zamen f 141.535. Hel. was nog f58.465 te weinig en daarom den factor van f 1.21 op f 1.23 gebracht en ieder brengt zijn penning meer weer in de groole kas, die thans zoo leeg is, dat om onze verplich tingen na le komen besloten werd f 1500 kasgeld te leenen voor een maand. Ge sproken van meer betalen daar zijn (de menschen niet erg op gesteld, dit bleek nu ook weer, want W. Krijger reclameerde tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht, hetwelk van hem eischt. f 11.50 meer te betalen dan vroeger, en dal nu op f50 kwam. Doch hij kreeg nul op het request. Eerstens wa.s hij volgens de drankwet, 14 dagen te laat met zijn request, en daar enboven is hij aangeslagen op '11 huur waarde van I' 175 heeft, daarbij goed debiet, en dan moet volgens onze verordening van elke f 50 huurwaarde of gedeelte daar van f 121/2 vergunningsrecht geheven wor den, dus dat. klopte als een bus, en hij zal nu ook wel moeien gelooven, dat hij in hel geheel niet onbillijk behandeld wordt. l)e verordening tol regeling der jaar wedden van hel. personeel aan de gemeen schappelijke school te Oostdijk ging er met vlag en wimpel door, het was een tweelingzusje van die dezer gemeente, met een enkele wijziging. Niet zoo ging 'I met, het verzoek van den voorzitter en den secretaris van hel muziekgezelschap „Concordia" om ver gunning tot. het oprichten van een mu ziektent op de „Groente". Hierover slaak ten de stemmen en daar de geheele raad niet tegenwoordig was, wordt dit aange houden tot, 'n volgende vergadering, en zoo allen dan tegenwoordig' mogen zijn zal het nu afwezige lid beslissen. 's HEERENHOEK. Bij den gisteren al hier gehouden wedstrijd naar het koning schap van de sociëteit „Concordia", ge vestigd hij A. v. d. Bulck, kwam als over winnaar uil den strijd de lieer B. Raas, die dan ook als koning werd geprocla meerd. RILLAND. De heden gehouden gemeen teraad werd bijgewoond door alle leden. Ingekomen was o. m. de begrooling der gezondheidscommissie te Kruin ingen, waaruit bleek dal, de bijdrage voor onze gemeente bedroeg 1109.07. Van Gedep. Staten missives houdende kennisgeving dat de raadsbesluiten tol wijziging van de hegrootingen voor 1907 en 1908 wa ren goedgekeurd, alsmede dat voor hel geven van herhalingsonderwijs werd hij- gedragen voor een bedrag van 1' 28.80'. Alsnu werd overgegaan tot wijziging van de begrooting voor 1908, noodig door overschrijding van enkele posten. Tol slot deed de voorzitter de heugelijke mededee- ling dat. de gemeente dit jaar een aardig goed slot. zal hebben waardoor tiet moge lijk worden zal eenige werken, die drin gend noodzakelijk zijn eens flink aan te pakken. B. en W. stellen daarop voor een ingrijpende verbetering aan le brengen aan den achterweg. In een volgende ver gadering zal daaromtrent nader worden beslist. Bij den landbouwer C. 0. i.n den Anna Mariapoldor geraakte een koe dol. Aan vangen was geen denken, waarom men overging tot schieten. Hel beest werd eerst in een der pooten geraakt, doch zonder 'resultaat.; daarna in den kop, waarna hel ter aarde stortte Toen men loegeloopen was om hel dier Hen, hals af te snijden, sprong hol echter we der overeind en liep in woeste vaart den slachter omver. Tot slot ontving het even wel een schol in het oog, waarna het kon worden afgemaakt. liet vleesch werd, na dat. hel. voor de consumptie was goedge keurd, gevent. TER NEUZEN. Geen li e f heb b e rs. Voor de betrekking van onderwijzer met. verplichte akte Fransch hij hel openbaar onderwijs alhier, hebben zich geen solli citanten aangemeld. Ook voor de betrekking van gemeente werkman hebben zich geen gegadigden aangemeld. Verder bleek niemand lust 'te gevoelen om de scheepswerf aan de gemeen te ha ven te huren OOSTBURG. In de hoofdhesluursverga- dering van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is besloten tol de uitgave van een landbouw blad, dal tweemaal 's niaands zal ver schijnen. De algemeene vergadering, gehouden Donderdag, werd geopend met een toe spraak dbor den voorzitter, mr. P. C. J. Hennequin. Aangaande den toestand der Maat schappij werd o. m. medegedeeld, dal hel aantal leden thans bedraagt 2978 tegen 2210 in 1898, dat er nu zijn 30 wintereur- snssen met 250 leerlingen tegen 5 met 50 leerlingen in 1898. Nadat, de rekening en verantwoording over 1907 was goedgekeurd en vastge steld werden de punten ingeleid 1. „De vrouw in het landbouwbedrijf", door den heer G. A. Vorsterman van Oven 2. „De Vrije dijk", door den heer M. Lucieer en 3. „Bemoeiingen van den zui- velconsnlent in Zeeland in verhand mot de toestanden in de provincie", door den heer C. Zwagerman. Deze deelde zijn ervaringen in het af geloopen jaar mede. De toestanden in den boleVhandel zijn, gerekend d|ie in andere provincies, verre 'van rooskleurig. Het feit dat de hoeveel heden boerenboter van eiken landbouwer, maar betrekkelijk klein zijn en dal hef kwaliteitsverschil meestal zeer groot is', is oorzaak, dal we thans met onze boe renboter aangewezen zijn op plaatselijk gebruik en dat in de naaste omgeving. Dit heelt in den botefrhamdel veel verkeerde toestanden doen ontstaan, betoogde spr. Ook op hef gebied van de veehouderij ligt, naar het spr. toeschijnt, in deze pro vincie een nuttig arbeidsveld. Hel. progageeren van het door de land bouwers zelf krachtig Ier hand nemen van de veeverbetering blijkt ook in Zeeland, blijkens de werkzaamheid van de opgei riehte controle en stierenvereeuigingen, niet zonder succes te zijn. Op dit oogen- blik bestaan er reeds 4 con Irölevereeni.- gingen met 500 aangesloten koeien en 9 stierenvereeuigingen,, waarhij pl.m. 900 koeien aangegeven. Hel aantal dezer ver- eenigingen kan zeker nog belangrijk ver meerderen. Zij zullen er zeker ook toe hij. dragen, dal de gelden door rijk en provin cie voor de veeverbetering gegeven, op iden duur nog meer nul zullen stichten dan nu reeds liet geval is. Verder zijn op dit gebied de verbetering der rundveestallen, de veevoedingen voor al ook de opfok van het jongvee zaken, die de volle aandacht vc-rdieneln. Ook de vurkensfokkerij is in versclrl- lende deelen in Zeeland van zeer veel: belang. De Zeeuwsche Landbouwinaal- sohappij steunt deze zaak 'reeds door hier; en daar goede boeren te stationeeren. liet opwekken van meerdere belangstelling voor de varkensfokkerij en vooi hel ge meenschappelijk streven naar verbeterin gen zou zeker nuttige arbeid zijn. De voorzitter bracht den zuivoleonsu- lent dank voor zijn belangrijke mededee lingen. Hierna werd medegedeeld dal op de prijsvraag; Hoe wordt een boerderij ter grootte van pl.m. 40 '11.A. hel meest ratio neel gedreven? lo. op zwaren kleigrond 2o. op zavelgrond, drie antwoorden wa ren ingekomen, waarvan twee zeer be knopt waren. Aan het derde antwoord van den heer L. Rtienks te Hamhuizen werd den uitge loofden prijs toegekend. Deze vergadering werd ook bijgewoond door den commissaris der koningin in Zee land en jhr mr. de Casemhroot, lid der Ged. Stalen. Na afloop der vergadering nam de rij toer naar Cadzand een aanvang, waar van een duik gebruik werd gemaakt oan daarna den dag Ie besluiten met een go- meenschappelijken maaltijd te Oostburg. Op de tentoonstelling te Oostburg zijn alleen bekroningen gevallen op vee van eigenaars in Zeeuwsch-Vlaanderen. Mogelijk omdat, van de eilanden geen vee was ingezonden. Voor Boter verkreeg do eerste prijs de bolerfabriek „Hel Hart" le We mei- dingo, en een eervolle vermelding de fabriek „de Adelaar" le 's tt. trends- kerk e. Vrijdagmiddag werd Ie 8 t. .1 iuisIho n, tijdens hel onweer, dat hoven die gemeente woedde, een der landbouwschureu op de hofstede vaai den landbouwer' Steyaerl dool' den bliksem getroffen en stond spoe dig in laaie. Tevens raakte een tweede schuur en hel wagenhuis in brand. De drie gebouwen werden door hel vuur ver nield. Het vee werd gelukkig gered, met uitzondering van drie kalveren, die in do vlammen omkwamen. De schade wordt d'oo'i' verzekering gedekt. Bij de missiepaters le Leijenbroek (Limb.), een groole inrichting lol oplei ding van missionarissen voor Zuid-Afriku, met. eigen electrische verlichting, sprong een gedeelte van oen groole machine stuk, waarbij een pater zeer ernstig werd ge wond. Men vreest voor zijn leven. - Te Brammen had een bejaarde dame het on geluk uit. een openstaand bovenraam te vallen; ze bekwam daarbij belangrijke kwetsuren, brak een heen, en is aan de gevolgen overleden. - - Te Zaandam heeft een gepensionneord onderofficier zich op den zolder van zijn voormalig kosthuis een tweetal kogels door hel hoofd ge jaagd; hij had betrekkingen aangeknoopt met, de dochter des huizes, doch deze wa ren afgebroken en hij was zelfs buiten de deur gezet In een slootje te Kuinre is verdronken gevonden de 25-jarige 1'. S., een lijder aan vallende ziekle. Za terdag werd le Winschoten de barbiers- bediende W. door de politie aangehouden, toen hij juist f 100 van een der klanten gestolen had. Bij is aan de justitie over geleverd. Te 's Gravenland had hel dienstmeisje van den bakker H. de on voorzichtigheid petroleum le gieten in een fornuis dat. nog niet geheel uit was. De olie ontbrandde terstond, de kan sloeg met. een knal uiteen en de kleeren van het, meisje geraakten in brand. Gelukkig had zij de tegenwoordigheid van geest om in hel water le springen om er zoodoende zonder brandwonden af te komen. Te Aarlanderveen passeerde een zeilbootje en de Aarlanderveensehe jongens maak ten hel. den mensehen op liet water erg lastig. Totdal er plotseling een schol knalde en. een van de jongens op den wal, in de buik getroffen, neerviel. Een, van de heeren uit de boot had het schot gelost eu zal nu deswege vervolgd wor den. - Een treurig ongeluk trof den land bouwer Roeterink t.e Dinxperlo. Terwijl hij liet touw van een koe, welke op liet land graasde, om de hand had gewikkeld, ging de koe op hol. De man werd mee gesleept, waarhij hem de duim van zijn rechterhand geheel werd uitgerukt, Tijdens het onweer dat Vrijdagmiddag ho ven Aalten woedde is de vrouw van den landbouwer Sellink, in de buurtschap Heume door den bliksem getroffen en ge dood. Een kind, dat zij op den arm had, bleef ongedeerd. Vrijdagavond is te Alstatte, aan de spoorweglijn Ahaus - Enschede, tijdens een onweer do bliksem in een wagen geslagen, die vlak voor liet station stond en met katoenafval was ge laden. Lading en wagon verbrandden to taal. Door den wagen spoedig uil den trein te verwijderen, werd erger onheil voorkomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Twello ingebroken hij mevr. de wed. Huiskamp Er zijn eenige voorwerpen van waarde ontvreemd, doch de dieven werden gesloofd. Zaterdagmorgen zijn de inbrekers aan liet station te Apeldoorn gearresteerd. De aangehoudenen zijn do gebr. Laurens, 32 en 24 jaar cud, geboortig van Deven ter en met. de plaatselijke gesteldheid van. Twello dus op de hoogte. Thans woonde: liet tweetal in Amslertlam. Een conducteur, die hen in Twello had zien uitstappen en hen in Apeldoorn in de 3e-klas-waehl kamer had gezien, waarschuwde don rijks veldwachter-brigadier. Deze ging per eerste gelegenheid naar Apeldoorn en had liet geluk hen in de wachtkamer te kunnen arresteeren. Bij fouilleering werden eenige zilveren voorwerpen, servetringen .lepels en vorken op hen bevonden. De dieven zijn naar Twello overgebracht en hebben reeds bekend. De huize Flierkamp is een villa aan den Rijksstraatweg. Een buffel is geforceerd. Toen de dienstbode wakker werd, heeft zij den huisknecht gewaarschuwd, waarna de dieven op do vlucht zijn gegaan. Ontploffing, d.d. 12 Juni uit Hoek van Holland Bij hel laten springen van het wrak van de „Nordsee", even voor den ingang van den Nieuwen Waterweg, had heden avond, ongeveer half zeven, een ernstig ongeluk plaats, dat echter goed afliep. Door onbekende oorzaak sprong, toen het laa.1- (ste schol afging, hot achterschip van den blazer in de lucht.. Toevallig, wal nog nooit gebeurd is, was de toeziende opzichter van den „Waterstaat" met de jol naar He andere zijde van hel wrak op weg oml daar do uitwerking van het schot, waar te ne men, toen het ongeluk gebeurde. Onmiddel lijk werd terug geroeid en kwamen zij nog juist in tijds, om de bemanning van den zinkenden blazer te rédden. In allerijl; kwamen er slee'pboolen aanstoomen, waar van oen hen allen opnam en een andere den blazer medesleeple en op hel droge zette. Gelukkig is hel dynamiet aan boord van den blazer niet ontploft, Na. een vrij lange rust, is le Botterdam weder eens een inbraak gepleegd mol lvraak op de gewone wijze. Thans hadden, do dieven ,1e bebangerij en sloffeerderij van A. (I. S. aan de Kruiskade. 4 lol ter rein hunner operation gekomen. Zij ver schaften zich toegang door de gang, loo- pende achter langs de flfuinen van den ('ooisingel en kwamen door hel privaat- raam binnen. Daarop hebben zij de gor dijn van hel winkelraam laten zakken en vervolgens de brandkast naar voren ge haald en aan de achterzijde geopend. Ver mist wordt een bedrag van f600 a f700. In een logement in do Kronestraat te 's Gravenhage hadden Vrijdagavond een man en een vTliuvv Sn trek genomen. In den nacht is oiii één uur de eerste 'nog de deur uitgeweest, om een brief Ie posten. Zater dagochtend werden zij beiden te bed ge vonden, badende in hun bloed, in bewuste- loozen toestand en met. doorgesneden pol sen. Nadat geneeskundige hulp was inge roepen en den verwonden een voorloopig Verband was gelegd, zijn zij in verhoor genomen en hebben verklaard zichzelveiit de wonden te hebben toegebracht. Zij zijn iiaal' hot gemeente-ziekenhuis overge bracht. V a ïi e e n a tl g s-1 i g e d a m e. In een der drukste straten van Utrecht werd door een dame van uit haar slaapkamer „moord" geroepen. Een bewoner aan den, overkant, riep zijn bediende en beiden lo gen op onderzoek. Do juffrouw jammerde voort. Meer huren kwamen naar huiten. Op kamers wonende luitenants verschenen krijgshaftig met revolvers om zoo noodig los te kunnen branden, wanneer de moor denaar^) zich zou(den) verweren. Bij de politie werd assistentie gevraagd en weldra verschenen eenige Herma.n- dadsdienaren op 'f terrein der verschrik king. De juffrouw werd mi verzocht de deur te openen en een oogenhlik later had de in doodsangst verkeerende dame bevende aan dit verzoek gevolg gegeven. Het geheele huis werd nu aan een nauw keurige inspectie onderworpen. Een stu dent, aldaar inwonende, had niets van ai het lawaai gehoord en werd nu door de agenten wakker geschud. Onmiddellijk trok deze Minervazoon mode op do par. forcejaehl achter den moordenaar. Koh. terer werd niets, absoluut niets ge vonden. De juffrouw scheen door zulk een benauwden droom gekweld Ie zijn geweest, dat. zij bij het ontwaken zich nog verbeeldde door een moordenaar op de hielen le worden gezeten. 'I. Was ook zoo erg warm dezer dagen? De agenten trokken af, de officieren borgen hun moordwapenen weer op, do juffrouw poogde iu een nu rustige sim mering haar geschokt gemoed kalmte to hergeven. De hoog aan den hemel staande sterren, gluurden nog eens door hel ven. sieren. grinnikten. Een nieuwigheid. Bij een exlta buitengewone tooueol voois telling is 't «-el gehemd dat hel onmogelijkste hoekje in den schouwburg met goud weid betaald - maar gold bieden voor een staanplaats aan liet loket van een belastingkantoor zal wel iels nieuws zijn. Eergisteren was de toeloop op het kantoor aan de Leid- schekruisstraat Ie Amsterdam zóó groot, dal de menschen achter in de rij langer dan een uur moesten wachten voor zij ge. holpen werden. Toen is 'I geschied daI iemand, die erg gauw van zijn geld af wou zijn, of wal waarschijnlijker is, haast had, een halven gulden bood voor een plaatsje vooraan. En bij kreeg 't ook. Als nu maar niet de fiscus uit dit voor val de conclusie trekt, dal de belasting- schroef nog wel een halven slag aange draaid kan worden, of de slimmerd, die op deze gemakkelijke wijze (wee kwartjes verdiende, er een zaakje van gaal maken (N. v. d. Dj. Uil Gouda wordt aan de „N. 11. Pt." liet overlijden gemeld van den bijna 80- jarigen heer A. v. d. S„ een eenvoudig man, die zoo goed als nimmer mol de buitenwereld in aanraking kwam en stil en bedaard daarheen leefde, in den laal- sten tijd, na 'I sterven van zijn echtge- noolo, alleen met een dienstbode. Toch was hij een vermogend man, die zeer voel goed deed. Tal van insluitingen van lief dadigheid genofen zijn financierden steun en nimmer klopte een arme drommel, die o]i de een of andere manier geholpen moest worden, tevergeefs bij hem aan, Doch de heer v. d. S. kon het doen; hij was rijk en daarbij eenigszins zonder ling. Dat bleek hij hei opmaken van den inventaris. Men vond toen op alle moge lijke en onmogelijke plaatsen papier-, goud en zilvergeld iu zeer groole bedragen, zóó groot, dat alleen de op deze wijze aan 'I. licht gekomen gelden een vermogen Ver tegenwoordigen. Verder bezat de lieer v. d. S. een zeer groot aantal vaste panden (men spreekt zelfs van oen 150-tal), die alle waarschijnlijk ouder den liamer zul len komen. Daar de heer v. d. S. geen kinderen heeft nagelaten, komt heel het. kapitaal, dal. wel zeer grool moet zijn, behoudens misschien enkele legaten, aan zeer verre bloedverwanten, die allen beliooren tol den werkmansstand. Verschillende instel lingen op filanlliropiseli gebied le Gouda verliezen echter zeer veel aan den luw v. d. S. Moederzorg. Een zeldzaam voorko mend geval deed zich dezer dagen le Waarde voor. Een herdershond kwam terecht in een weide waarin een paard met veulen graasde, liet paard, denkende dat hel zeker om zijn veulen le doen was, pukhem hij do haren heet, en zwaaide het. dier eenige malen in het rond. Daarna smakte hij hem op den grond en gaf hein nog een paar stevige trappen, waarna de hond in 'n sloot terecht kwam. Dat koeien vaak op honden verbeten zijn is van al gemeene bekendheid, doch dat paarden zoo iets doen komt zeker zelden voor, Valken en zwaluwen. Gistermor gen had ik gelegenheid een niooien strijd waai' le nemen lusschen den machtigen valk en de zwakke zwaluw. Er heerscWc onrust, onverklaarbare gejaagdheid oiulet de kleine vogels in mijn tuin. Zelfs de spreeuwen op lief dak lieten vreemde ge luiden hooien. Spoedig werd ons een en ander duidelijk. Hoog in de lucht zweet- den twee zeer groote valken en daarom heen een paar honderd zwaluwen. Som migen hoven, andere onder, de meeste in de nabijheid van hun vijanden. Nu en dan vloog er een zigzagsgewijze naar beneden om den valk aan te vallen, maar kalm bleef hij zwevend zijn weg' vervolgen. Ecu enkelen keer scheen (le beet toch aan te komen, want dan daalde hij plotseling met sneller vleugelslag om weer in hel ronde dooi' Ie zeilen. Eerst, toen ze een heel eind hooger en verder waren, kwamen de zwa luwen terug. Waren deze kleine vogels wellicht be vreesd Voor 'lieven van hun kroost? la" kwikstaarten zag ik zulks .meer, zelden van zwaluwen. (Ned. Jager). De Hoenders tad. Op een afstand van ongeveer tachtig K. AI. noordelijk van Sail Francisco ligt vroolijk in do laatste uilloopers van de hoogo hergen een stadje van nauwelijks 6000 inwoners dal ziel' erop kan beroemen nergens op de we reld zijnsgelijke te hebben. Want die 6000 inwoners noemen niet minder dan een millioen zorgvuldig ge teelde legkippen hun eigendom, en "iet minder dan 120 millioen eieren vindei»

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 2