Donderdag 11 Juni 1908. Vierde Jaargang. No. 68 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEÜWSCHE EILANDEN. VHSthünl alken MAANDAG-, WOENSDAG- s» MUM. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING. Uit den geloofsstrijd in Frankrijk. BUSTEN LAND. BINNENLANDT NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes fO.?5, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant- 0.05 BureauLAHGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. (Ingezonden.) III. (Slot.) indien we in 1901 gestemd hadden vol gens het stelsel van den heer Z., zouden; er 10 Lijsten zijn geweest: 3 van rechts, 3 van links, 1 van de Soc.-Dem. en nog 3 kleine Lijsten: van de Christen-Dem. (Breda en Tilburg), van de Radicalen (Winschoten) en van de Vrije Soc. (id Er zijn toen uitgebracht 456606 stemmen, maar hiervan moeten afgetrokken de 1737 st., door de laatstgenoemde partijgroepjes beliaald. Op de 7 Lijsten zijn dus uitge bracht 454870 st. en het kiesquotient be draagt 4549. Voor ons doel kunnen wij volstaan met ons hoofdzakelijk te bepalen tot Lijst I, die der R. K waarop de meeste stemmen zijn uitgebracht, omdat 10 Kamerleden bij enkele kandidaatstelling zijn gekozen en'; nog 13 bij volstrekte meerderheid van1 stemmen. Deze Lijst wijst een totaal aan van 127215 st Deelen we dit getal nu door 4549, dan bekomen we tot uitkomst 27, d, w. z. de R. K. hebben het recht in de 2e Kamer 27 zetels te bezetten. Er blij ven dan nog over 4392 st. Op gelijke wijze wordt gehandeld met de overige 6 Lijsten,. Elke Lijst heeft ook een overschot, want het zou wel een witte raaf zijn, als de deeling juist opging. Na deze bewerking moeten jiog 4 zetels toe gewezen worden. Deze vallen ten deel aan de Lijsten met de .grootste resten: I, III, IV en V. De Anti-Rev. zijn erg on fortuinlijk: van hen blijven 2109 stem men zonder uitwerking. De R. K. hebben dan recht op 28 ze tels. Reeds 23 afgevaardigden zijn ver kozen verklaard: 10 zonder en 13 met stemming. Maar 'welke districten zullen nu nog Sen katholiek afgevaardigde naar de 2e Kamer zenden? Daartoe heeft men na te gaan, welke kandidaten de meeste stemmen hebben behaald (buiten de ge kozenen) en tevens de meeste van hun (nog onbezette) districten. Zoo waren te Enschede op Lijst I 4296, op Lijst V 2271 en op Lijst IV 3321 stemmen uitgebracht en werd de R. K kandidaat dus'Üfgevaar- digde. Evenzoo in deri Haarlemmermeer, të'Katwijk, te Loosduinen en tè Brëukélen. De Schr. heeft ongetwijfeld een zeer verdienstelijk werk verricht en de zèer velen, die ook in ons land gaarne de E. V. zagen ingevoerd, heeft hij groote- lijks aan zich verplicht. Alle menschen- werk heeft gebreken, kleine of grödte, en zoo zal er hier ook wel iets té wijzigen vallen en aan te vullen. Vooral de toewijzing der nog onbezette zetels schijnt aan bedenking Onderhevig. In die districten, waar geen der kandi daten de volstrekte meerderheid bekomen heeft, wordt de zetel toegewezen aan hem, die de meeste stemmen behaald heeft, maar Hontenisse valt ten deel aan een' Liberaal, ofschoon hij maar 1566 st. ge had heeft en de Katholiek 1689. Evenzoo 's GravenhAge I en Utrecht II. In Amster dam VIII waren uitgebracht 301 st op een R. K., 574 op een A. R., 334 op een U.-L., 102 op een S.-D. en 596 op een V.-D., en het is de Socialist, die afgevaar digde wordt 1 De schrijver is begonnen ■met lijsjt 1 die der R. K. Nog 5 zetels kwam deze partij toe, en Breukelen, waar de R. K. 1944 st. behaalde, was de laat ste in de rij, dus moest Hontenisse den Liberaal geschonken worden. Maar dan volgt ook hieruit, dat er niet altoos to voldoen zal zijn aan de tweeledige voor waarde: de meeste stemmen van hun lijst en de meeste van hun district/ En nog iets anderedat hij de toewijzing der zetels in nog open districten niet; dezelfde kandidaten zullen verkozen verklaard worden, met welke lijst men ook begint, en dat is toch óók van belang. Spreken we ten slotte de hoop uit, dat E. V. zich niet al te lang late wachten' L. Bemoedigend. De gemeenteraad van Amsterdam heeft 06h der laatste dagen een nieuwen wet houder moeten benoemen. Dat is niets bijzonders. Die gemeenteraad echter is overwegend liberaal en benoemde tot wethouder een antirevolutionair, n.l het Kamer lid mr. De Vries. Dat is wel iets bijzonders. En wat het meest bijzondere, het op vallende en tevens het bemoedigende is, is dat het hier de keuze gold voor een wethouder van O n d e r w ij s. Het opvallende, het bemoedigende is, dat de liberale gemeenteraad der hoofdstad alzoo het toeziaht op haar lager, middelbaar en hooger Onderwijs (want Amsterdam heeft een stedelijke Universiteit) heeft gelegd in de handen van een vertegen woordiger der Rechtsche Partij. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft duidelijk willen uitspreken, niet gediend te zijn van de „palstaanders" en „frontmakers". Deze wetboudersverkiezing stelt alzoo in bet licht, dat ook in vrijzinnige kringen het doorzicht gekomen is, dat „frontma kers" en „palstaanders" uitnemende ele menten zijn ten gebruike van een verkie- zingstrijd, maar dat de goede zorg voor het openbaar onderwijs bet liberale troetel kindje in hunne handen minder veilig is. Er is kentering gekomen, die niet kon uitblijven. Niet zonder bezorgdheid werd ook in liberale kringen waargenomen hoe het radicalisme en het socialisme de veelbe geerde baker werden van het openbaar onderwijs. Zonder boeldspraak hoe een socialistische geest zich al meer en meer vaardig maakte over de openbare onderwijzers, en hoe nood wendig te dier oorzake de bij het onderwijs zoo onontbeerlijke begrippen van tucht en gezag er bij inboetten, ja gevaar liepen te verdwijnen. De ondervinding te Amsterdam had dan ook geleerd De daar verkregen uitkomsten waren dan ook oorzaak, dat meerdere libe rale raadsleden den vrijzinnigen heer Ketelaar (nog wel een onderwijs-spe- cialiteit, lid van dien Raad en der Tweede Kamer) het ambt van Wethouder van Onderwijs niet wilden zien toegekend Dat mogen we noemen een teekenend, een bemoedigend verschijnsel. Want bet bewijst, dat er ook onder de vrijzinnigen menschen gevonden worden, die de belangen van het Onderwijs beter zien toevertrouwd aan een man van Rechts, dan aan een „frontmaker". Burgemeestersbenoemingen Men weet, dat daarover nog al eens ge schreven is. Nu is onlangs tot burgemeester van Zierikzee Mr. Moolenburgh be noemd, een liberaalen naar aanleiding van die benoeming schreef het „Utr. Dag blad" om.: .Waar bovendien de groote meerderheid van de gemeente Zierikzee de vrijzinnige beginselen huldigt en ook Mr. Moolenburgh een trouw aanhanger is der liberale partij, is ook uit dit oogpunt de keuze van H. M. de Koningin ten zeerste toe te juichen ..De „Stichtsche Crt." teekent hierbij aan „Hier wordt dus in de overeenstemming in politieke denkwijs tusschen den candi- daat en do meerderheid der gemeeutenaren een motief gezocht voor zijn benoeming". Precies het stelsel van mi nister Kuyper. „Waar blijft nu het „Utr. Dagbl." met zijn af keuring van Dr. Kuypers stelsel Begrijpt men dan niet, dat ook Antire volutionairen, Christ.-Historiscben en Room- schen, even goed als de Liberalen graag een burgemeester hebben, die hun geest verwant is? En hebben de eersten daar niet evenzeer recht op als de laatsten? Is het stelsel alleen goed, als de Liberalen er profijt van hebben, en verkeerd als het te onzen bate strekt i Men zou het haast zeggen 1' Och wat, rechten, die hebben wij immers nietwe hebben alleen plichten in de oogen van links. Rechten hebben alleen de vrij zinnigen I Ziehier nog wat „Onze Courant" schrijft „Zooveel mogelijk burgemeesters, wier geestesrichting overeenstemt met die der meerderheid van de gemeente, een zeer gezonde regel. Als echter min. Kuyper dien regel toe paste in anti-liberale gemeenten, dan kwam met groot misbaar de fameuze Van Rij de brandklok kleppen Nu echter is die regel zeer juist. Nu hij toegepast wordt op het vrijzin- nige Zierikzee't Is toch altijd gemak kelijk, als men twee pannetjes tegelijk op het vuur heeft staan 1" - -- "li "tri- De katholieke Kerk moet van hare vij anden dikwijls het lasterlijk verwijt hoo- ren, dat zjj overal eene geldkwestie van maakt, en dat het haar en hare priesters slechts om het geld te doen is. Dit wordt gezegd van de bewonderens waardige instellingen, die in de H. Kerk bloeien, de kloosterorden, opgebouwd voor een voornaam deel op de heilige deugd der armoede. Maar ook wordt op deze manier de aanval gericht tegen de Kerk in het algemeen en tegen haar Opperhoofd, den Paus van Rome Er zjjn nu eenmaal in onze dagen vele menschen, die zoozeer opgaan in het aard- sche, het stoffelijke, dat zjj overal ron dom zich geen ander streven meenen te ziendat zjj het niet mogelijk achten, dat iemand uit «en hoogere.een bovmnatuurljjke beweegreden kan handelenja dat zij het vermogen niet meer hebben, om zulk een hooger streven te kunnen waarnemen. Natuurlijk is volgens dezulken bjj de Katholieke Kerk die zij slechts kennen uit liberale of anti-godsdienstige dagbla den een handelen om een zuiver gees telijke reden ten eenenmale buitengesloten. Indien de vjjanden der Kerk echter willen zien, hebben zij de laatste jaren eenige malen een heerlijk bewjjs van het tegendeel kunnen ontwaren. De Paus van Rome weigerde tot twee maal toe de millioenen francs, door de gods- diensthatende Fransche regeering aange boden aan de Kerk, wanneer zij ook slechts zijdelings hare goedkeuring wilde schenken aan de wet tot scheiding van Kerk en Staat, zoo onrechtvaardig in hare toepassing. In 1906 verwierp Pius X deze wet en verbood de oprichting der z.g. associations cultuelles, vereenigingen voor den Eere- dienst, los van een hooger kerkelijk gezag Daardoor verloor de Kerk van Frankrijk al bet stoffelijke wat zij bezat. Ieder oo- genblik kon men het sluiten der kerkge bouwen verwachten, de inhoud der ker ken werd geïnventariseerd als zijnde staats eigendom, met geweld van wapenen wer den bisschoppen en priesters uit hunne woningen gezet: de bisschoppelijke semi naries werden gesloten, nadat de bewoners er uit verdreven waren. Met de gelden van vrome stichtingen handelde de Staat zooals hij verkoos. Zulke gevolgen had de Paus voorzien, en toch weerklonk opnieuw het woord van Petrus non possumus, wij kunnen, wij mogen niet anders handelen Met geld was de Kerk niet te overreden. Later kwam het denkeeld der oprich ting van vereenigingen van Priesters tot Onderling Hulpbetoon. De Regeering zou toestaan, dat deze de bestaande Hulp- en Pensisenkassen der geestelijken konden overnemen tevens zouden aan haar de godvruchtige fundaties worden overgedra gen, bezwaard met de verplichting tot het lezen van zielmissen. De Kerk van Frankrjjk wachtte ook nu met geduld de beschikking des Pausen af. Dezer dagen heeft Rome gesproken. Pius X richtte een schrjjven tot de kar dinalen van Frankrjjk, waarin de oprich ting ook van deze vereenigingen verboden werd. Wanneer men nagaat, welke gewich tige beweegredenen den Paus voerden tot dit besluit, dan zal men zien, hoe geen stoffelijke beweegredenen des Paus hebben kunnen bewegen. Christus heeft gewild, dat zjjne Kerk oen hiërarchische instelling zoude zjjn Petrus plaatste Hjj aan haar hoofd als den eersten Paus. Onder den Paus zouden de Bisschoppen, de opvolgers der Apostelen, de Kerk besturen. Tegen dit beginsel, waarop het gebouw der H. Kerk rust, gaat de strjji der Fransche kerk vervolgers. Dat is gebleken bjj de scheidingswet met hare op zich zelf staande associations cultuelles. En nu weer met de vereenigingen tot onderling hulp betoon. Beide vereenigingen zouden door de Fransche regeering slechts erkend worden, indien zjj geheel onafhankelijk stonden van het gezag van Paus en Bisschoppen. De vereeniging van Priesters, opgericht tot onderling hulpbetoon, zou beschouwd moeten worden als een gewone vakver- eeniging, waarbij geen enkele priester zou mogen geweigerd worden. Een prieBter, in opstand tegen de Kerk, zelfs een afval lige priester, zou volgens het voorstel der Fransche regeering uit bedoelde vereeni ging niet kunnen geweerd worden. Daaren boven zouden de geschillen niet door de kerkelijk® overheid, maar door een regee- ringslichaam worden uitgemaakt. Men vraagt, zegt de Pans, aan de Fran sche geestelijken zich te vestigen als een afzonderlijk lichaam en in zekeren zin hun karakter van priesters in gemeenschap met den Apostolischen Stoel te vergeten. De priesters hadden dus het recht niet, hetwelk alle Fransche burgers bezitten, om uit hunne vereeniging alle onwaardige leden uit te sluiten. Daarom sprak Pius X ten tweede male namens de Kerk van Frankrjjk het „non possumus" uit. Het geld legde hier geen gewicht in de schaal. Reeds gaven de Fransche kardinalen in een schrjjven blijk van hunne onderwer ping aan 's Pausen bevelverschillende bisschoppen volgden reeds, en weldra zal men vernemen, hoe de bisschoppen en priesters zich ook in deze kwestie scharen rondom 's Pausen troon. Wie staat in deze zaak hoogerde Fransche regeering, die geld bood om de onafhankelijkheid der Kerk te koopen, of Christus' Kerk, die den zuiveren geest van haar Goddeljjken Stichter wil bewaren, ten koste van het grootste geldeljjh nadeel (N. K.) FRANKRIJK. Nieuwe vervolgingsmaatregelen De „Journal officiel" van Pinksteren bevatte weer een heele reeks decreten, waardoor 93 congreganistische instellingen of scholen gesloten werden verklaard. Zoo zet de Fransche regeering haar anti- clericale campagne ongestoord maar door. Telkens nieuwe slagen, telkens nieuwe slachtoffers. In een Engelsch katholiek blad vinden, we nog aangaande het Londensche bezoek van president Fallières een Inzonderheid, die in de uitvoerige Imededeelingen der grrrooote pers ontbrak. De president bezocht het Fransche zie kenhuis in Shaftesbury Avenue, en schonk daar de orde van verdienste aan. de su perieure. Deze is een... fransche reli- gieuse, zooals het geheele ziekenhuis door Fransche Zusters wordt bediend. In zijn eigen land zou hijl haar niet heb ben mogen huldigen: hij moest om dat te kunnen doen. oversteken naar* den bo dem van het protestantsche Engeland. AMERIKA. Taft over de Katholieke Kerk. William H. Taft, een der meest geziene staatslieden der Vereenigde Staten en de meest in aanmerking komende candidaat voor het presidentschap, heeft, als gouver neur der Philippijnen, de geestelijkheid en de Katholieke missionarissen aan het werk gezien. Hjj heeft de onderhandelingen tus schen Rome en Washington geleid, beoogende te komen tot eene regeling van den toestand der Katholieke geestelijkheid in de nieuwe Amerikaansche kolonie eene regeling, die thans tot genoegdoening van beide partjjen in werking getreden is Toen hjj aan het congres verslag uitbracht van zijne zending in de Philippjjnen, zeide hjj o.m. het volgende „Een der grootste rampen, die de Philip pijnen hebben getroffen, is de verwoesting der Katholieke kerken geweest De Katho lieke Kerk heeft daar den vrede en de goede orde gehandhaaid. Het is van groot belaDg voor de regeering, dat de Kerk worde ondersteundIk beschouw den toestand alleen uit burgerlijk oogpunt. De Katholieke Kerk is de grootste Christeljjke macht ter wereld. Ik behoor niet tot deze Kerk, maar wie haar, te midden, der bevolking van dit land, aan het werk heeft gezien, moet het ontzagljjke goed dat zjj doet, erkennen." PORTUGAL. Naar de Standard uit Lissabon verneemt, heeft de commissie, die de rekeningen van het koninkljjke huis nagaat, ontdekt dat dom Carlos niet de eenige was, die onws'tige voorschotten kreeg. De kon -moeder Maria Pia heeft een f 2 500,000 te veel genoten. Al werd haar heele toelage, die een f 150,000 hedraagt, ingehouden, dan zou het een zestien jaar duren voor het bedrag aangezuiverd was. Maria Pia zegt, dat zjj te weinig kreeg om haar koninklijken staat op te houden. PERZIË. Verschillende berichtgevers te Teheran melden onrustbarend nieuws. Die van de Times seinde gisteren De verwachte staats greep nadert. Zondag ontbood de sjah aanzienlijke onderdanen bij zich en liet er eenige gevangen zetten. Een bekende reac tionair benoemde hQ tot gouverneur van Teheran. Een manifest bedreigt alle woel geesten met straf. Troepen bezetten de stad. TWEEDE KAMER. Onteigening in de gemeente Kruiningen, Schore en Wemeldinge. In zijn antwoord óp het Voorloopig Ver slag omtrent het wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigen ning van eigendommen in bovengenoem de gemeenten, noodig voor den bouw van derde schutsluizen voor het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemel dinge, merkt de minister van Waterstaat, naar aanleiding van het in het verslag in twijfel trekken van de noodzakelijkheid der voorgenomen werken (een twijfel, welke gegrond werd op de onderstelling dat men bij tijdelijk buiten gebruik raken der groote schutsluizen zich zoolang wel zou kunnen; behelpen met de kleine sluizen) op, dat hij niet gaarne zou beamen dat de scheep vaart van dit behelpen niet meer 'dan „eenige" belemmering zou kunnen onder vinden. Voor een aanmerkelijk deel zou de scheepvaart zelfs volstrekt gestremd zijn. Niet alleen de Belgische, maar ook de Nederiandsche en Duitsche scheepvaart hebben belang bij de zaak. i St.-Radboud-stichting. Onder voorzitterschap van Mgr. Van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, werd onlangs een gecombineerde vergadering, gehouden van het Bestuur der Sint-Rad- boud-Stichting en de Diocesane Comité's. Naar wij vernemen, werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden van het af- geloopen jaar. Hoewel nog niet overal, parochiale comité's konden opgericht, wor den, en enkele der comité's nog geen ba- roep op de offervaardigheid der Katho lieken hadden gedaan, gaf toch de uitslag reden tot groote tevredenheid. Wij zijp niet in de gelegenheid om cij fers mede te deelen, maar het valt, naar onze meening, niet te betwijfelen, dat de bijdragen een begin van verwezenlijking, der doeleinden, van de S. R. S. reeds nu mogelijk maken. Wij bedoelen de vestiging van bijzondere leerstoelen. En mocht dit vóór het aanstaande stu diejaar nog niet kunnen gebeuren, zonder twijfel zal het kunnen geschieden, wan neer in de eerstvolgende algemeene ver gadering een volledig overzicht over d® te verwachten jaarlijksche bijdragen gege ven wordt. Het ligt echter niet in het plan van het Bestuur om, zooals wellicht onze te genstanders hopen, door de verwezen lijking van een naastliggend doel, het groote doel der S. R. S. op den achter grond te schuiven. IntegendeelWat het eerst aan de beurt komt de bijzondere leerstoelen n.l. en een onmiddellijk te bereiken voordeel meebrengt, moet beschouwd worden als een middel, dat ons nader brengt tót het doelde Katholieke Universiteit. Steun voor de Pers. Wij lezen in de „Voorhoede": Het staat nu als een paal boven water, dat de oud-liberale „Nieuwe Courant" een jaarlijksche subsidie van ten hoogste acht duizend gulden ontvangt van de „Vereeni ging van Nederiandsche Werkgevers". Het Bestuur heeft 't nu zelf gepubliceerd. De „Nieuwe Courant" is piet een of ander neutraal blad, maar het heeft zich óp politiek gebied beslist partij ge steld. Men kan zelfs zeggen, dat zij de meest welsprekende woordvoerster is van' het oud-liberalisme, zooals dit in Syllabus en Rerum Novarum veroordeeld is. Bekend is ook, dat deze zelfde „Nieuwe Courant herhaaldelijk zeer scherpe arti kelen heeft bevat tegen, Üo Katholieke Kerk. Ik herinner me bijv. nog een! uitvoerige po lemiek tusschen „Nieuwe Courant" en „Het Centrum", waaruit dit overtuigend bleek. Ook „De Tijd" polemiseerde vaak met de „Nieuwe Courant". En wat was schier dagelijks in de „Nieuwe Courant"

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1