UIT ZEELAND GEMENGD NIEUWS. veel gevergd wordt op het gebied van wetenschappelijk onderwijs: zij zijn nood zakelijk als tegenwicht tegen geestelijke inspanning. Vele jonge lieden echter handelen, alsof de lichaamsoefening hoofdzaak en de studie bijzaak was. Zij benadeelen zich zoodoe' de op eene niet meer goed te maken wijze. De ondervinding leert dan ook, dat leer lingen, welke geregeld gedurende de mid dagpauze en na afloop der lessen den ge- lieelen tjjd, dien zij meenen beschikbaar te hebben, arn het voetbalspel besteden, noch op school, noch bij hunne studie thuis tot ernstig werken geschikt zjjn. De schade voor de vorderingen van deze leerlingen wordt nog grooter door het deel fiemen aan wedstrijden hier of elders, wat op den leeftijd, dien onze leerlingen bereikt hebben, ook op andere paedagogiscbe gron den zeer is af to keuren. De leeraren der Hoogere Burgerschool wenschen daarom de ouders, wien het aan gaat, met nadruk er op te wyzen, dat hunne kinderen noodzakelijk in de studiën moeten achter blijven, indien de overdreven zucht naar sport niet wordt tegengegaan en zij verzoeken den ouders in het belang der leerlingen daartoe te willen medewerken. Tweede Kamer. De heer Nolens stelde bij de motie-Bos c.s., betreffende de Staats exploitatie van spoorwegen, een motie voor, die hij aan nemelijk voor alle groepen achtte, strekkende om de regeering uit te noodigen te benoemen een staats commissie tot onderzoek van de al of niet wenschelijkheid van naasting der spoorwegen Deze motie werd aangenomen, zoodat we weer een staats commissie rijker worden. Bij zijn repliek verklaarde de heer Bos zijn motie niet te kunnen intrekken. Bij het voortgezet debat over de motie- Bos verdedigden de heeren Bos, Treub, Lely en Aalberse bij de Staats-exploitatie van spoorwegen een regeling, welke bestre den werd door de heeren Van Citters en Plate terwjjl de heeren Schaper en Treub scherp laakten de houding van de groote werk gevers en de minachting van den heer Loh man voor de belangen van het spoorweg personeel, door in twijfel te trekken de geldigheid van het Koninklijk besluit van 1903. De motie-Bos voor Staatsexploitatie van spoorwegen werd hierna in stemming ge bracht en verworpen met 46 tegen 39 stemmen. Bond van R. K. Gemeenteraadsleden Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Degenen, die willen meewerken tot op richting van een Bond van R. K Gemeente raadsleden, worden vriendelijk verzocht hun adres op te geven aan J. H. M. Balvers, R. K. Raadslid. Hillegom bij Haarl m. GOES. Door de gemeentepolitie is in een slaapstede van v. F. in arrest geno men W. Mooi, kaaskoopman te Amster dam, ten einde een gevangenisstraf van 45 dagen te ondergaan, hem opgelegd wegens wederspannigheid door de Am- slerdamsche rechtbank. De man is naar Middelburg overgebracht. Een man va.n 69 jaar, Th. genaamd, die gister ter markt was, zakte voor het. hotel „Zoutkeet" plotseling in elkaar. Op een stoel uit genoemd hotel werd den man gelegenheid gegeven op de Markt Ie zitten, en van de frissehe lentelucht Ie genieten! De man zat daar ruim een uur le kijk, zonder dal de politie naar hem kwam kijken. Hij werd het tegendeel van beter, en op verzoek van dr. v. tl. Harst werd hij eindelijk in „de Zoutkeet" binnengebracht. Na een tijdverloop van drie uur kwam hij daar bij, en kon hij toen per rijtuig naar zijn woning onder K1 o e t i n g e worden gebracht. Bij Kon. Besluit is aan .1. Courtaas, wed. J. 11. Enters, in leven brievenbestel ler alhier, verleend een pensioen van [173 's ja,ars. De knecht van M. do Jager op de „Hollandsche Hoeve" reed hedenmiddag; met een wagen beladen met aardappelen, zijn. eigen kind van 4 jaar dood. Dinsdagl 2 Juni zal een algemeene veel ontvellingen en schrammen, wat zich door het. in den schoorsteen stoppen laat verklaren. De keel was sterk samengedrukt en onder den kin waren diepe schrammen en talrijke, van vingertoppen afkomstige blauwe plekken. Hel gelaat was vertrok ken en bleek, de oogappels puilden sterk uit. De tong was half doorgebeten. In do maagstreek was een groote kwetsuur waar le nemen, waarschijnlijk van het drukken; van een knie afkomstig. Volgens, zijne pjver- luiging was het meisje door een of meer dere personen geworgd. Het lijk der moeder was vreeselijk ver minkt. Het rechterbeen en de rechterarm vertoonden m eerdere beenbreuken, liet hoofd was van den romp gescheiden en totaal verpletterd. Doctor Dumas haalde den chirurgijn Alexandre Etienne er bij, om de lijken, le onderzoeken. Hij sluit zich bij de ver klaringen van zijn collega aan. Andere personen, die nog gehoord werden, wis ten niets bijzonders mede te deelen. Nog nooit is in Parijs zulk een huive ringwekkende en raadselachtige moord gepleegd, voor zoover hier van een moord vergadering der veilings-vereeniging „Z.- Beveland" gehouden worden in de „Prins van (franje", des namiddags te 2 uren.. Punten van behandeling: 1. Vaststelling eerste veiling van kruisbessen enz. op 9 of 13 Juni a.s.2. Voorkomende zaken. MIDDELBURG. Een verzoek aan 't be stuur der stoomtram „Walcheren" om al hier aan de Loskade een wachthuis te bouwen is voorloopig nog niet. voor in williging vatbaar. Later, zoo heeft de di rectie bericht, zal aan het verzoek worden voldaan. Aan de volgende miliciens van hel 2e bat. 3e reg. inf. alhier, is ontheffing van den werkelijker! dienst verleend voor den tijd van één jaar: .VI. Tuiten (1902), Duivendijke, P. Jongmans (1902), Zie- rikzee, L. P. J. Paulussen, (1903), Zie rikzee, li. de Ligt (1903), Middelburg, W. Bnstinan.se (1904), Middelburg, H. S Bouma (1904), Middelburg, E. J. Doens (1907), Biervliet, en aan A. Prijk (1900), Goes, en A. E. K. Pols (1900), 's H e e r e n h o e k, voor het onvervuld gedeelte van hun diensttijd. Schiethond. hl een Maandag avond in de sociëteit „SI. Joris" alhier gehouden vergadering van leden van een negental sehietvereenigingen werd beslo ten tol de oprichting van een Zeeuwse-hen schiethond, die den naam van „Pro Patria" zal dragen. De statuten en het huishoudelijk re glement, door de voorloopige commissie ontworpen, werden goedgekeurd. Het doel van den Bond is hel bevor deren van hel juist schieten. Bet bestuur werd samengesteld uil de heeren H. van de Beke Callenfels, Vlis singen, Voorzitter; K. Bering, Middel burg, vice-voorzitter('.- J. Meulmeester, len secretaris; jhr. P. J. Boogaerl, pen ningmeester, beiden te Middelburg, en M. Mol, Vlissingen, 2en secretaris. Verder maken daarvan deel uil de hee ren I'. Floris.se, Biggekerke, en Mesu, Gapinge. Tien vereenigingen sloten zich reeds bij den Bond aan. VLISSINGEN. De Minister van Marine heel'l zijne tevredenheid betuigd aan den kwartiermeester 1. Kamerman,s, de roeiers der le klasse D. van Sprang, J. Besuijen, \V. Burgers, P. de Pierre, J. de Buck en J. van Vessem, en den zeeloods T. Ham, zijnde de bemanning van de sloep van het. Nederlaudsch loodswezen aldaar, die in den nacht van 15 op 16 Mei j.l. de be manning redde, van een in gevaar ver- keerende sloep van liet Belgische loods wezen. De Ru ij ter sé hooi te VI i s- singe n. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in een heden, Woensdagmiddag, ge houden zitting besloten dal de gekllee- ning van 'f 60000 ad. 4 pOl., die de ver- eeniiging Zeevaartschool wenscht aan te gaan met het. pensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambtena ren, voor den bouw van de De Ruijter- school, voor den tijd van 28 jaar door de gemeente Vlissingen wordt gewaar borgd, mits de subsidies van rijk, pro vincie en .gemeente in de eerste plaat.» worden aangewend tot nakoming van de verplichtingen, uit deze geldleening voort vloeiende. 's HEER ARENDSKERKE. Zaterdag ver gaderden de ingelanden van den Oudeu- Kraaijert-Polder. Tegenwoordig waren 5 personen, uitbrengende 6 stemmen. De rekening 1907/1908 werd goedge keurd in ontvang op f 1261.655 en in uil gaaf op f 1108.67 Goed slot alzoo f 152.98"'. De begrooting 1908/1909 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op t'1008.525, met een post. van onvoorzien van f 125.70. Hel. dijkgeschot werd bepaald op f2.20 en voor vroonen en ingelanden op f 0.60 per H.A. Dhr. M. Boogerd werd met algemeene stemmen lol, gezworene herkozen. Tot afgevaardigde in hel bestuur van de uitwatering door de sluis in de Piet. werd gekozen dhr. J. Ocle Hz. met 4 stommen en '2 blanco. 's HEERENHOEK. Zondag j.l. verga derde de bekende handboogschutterij „Concordia" gevestigd bij A. v. dl Bulck, o. a. tol, vaststelling van den datum voor het te geven concours, hetwelk dit jaar sprake is. De politie staat er radeloos te genover, wat anders bij dergelijke geval len niet zoo licht gebeurt. Tot nu toe is er dan ook niet het minste licht in deze duistere zaak. De avondeditie deelde mede, dat in de geheele wijk de grootste opwinding heerschte; het looneel van den moord was nog eens nauwkeurig onderzocht, do getuigen waren nog eens verhoord, alles zonder gevolg. Ten slotte werd nog mede gedeeld, dat. de bediende Adolphe le Bon in hechtenis genomen was, hoewel er geen zware verdenking op hem rustte. Dupin scheen zich zeer voor de zaa,k te interesseeren, doch hij sprak er niet veel over. Eerst toen hij hoorde dat le Bon in hechtenis was genomen, vroeg hij mij, wat ik van den moord dacht. Ik zei de, wat heel Parijs zeide, namelijk dat de zaak mij een onoplosbaar raadsel toe scheen en 'dat ik geen middel wist, om hel spoor van den moordenaar te vinden, „Wij moeten de zaak niet naar de op pervlakkige getuigenverhooren beoonlee- len", zeide Dupin. (Wordt vervolgd). boven .andere zal uitschitteren en zeer veel belooft. Als andere jaren is dit feest vastgesteld op 29 Juni (H.H, Petrus en Paulus). RILLAND. Tengevolge van het resultaat nu twee achtereenvolgende jaren verkre gen mei het teeren der wegen zal door de gemeente thans over een vrij groote lengte en een aardig bedrag „geteerd" worden. Van af Bath tot aan de „Drie Haasjes" even voorbij het station Ril land. een afstand v,an circa 6000 M„ ligt aan den slootkant van den hoofdweg op circa elke 100 Meter een groot vat leer, bestemd voor het teeren van dien weg. Moge ook deze dubbele „verteering" eveneens succes hebben. In de weide van den lieer R. Bonte, landbouwer in den Fredericapolder alhier, grazen 14 veulens met hunne respectieve lijke moeders. Een aardig en zeker niet. alledaagsch gezicht. HOEDEKENSKERKE. In de Maandag gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van het waterschap „Hoede- kenskerke" werd de voordracht, opge maakt voor een gezworene, bestaande uil: le. J. I). Elenbaas (aftr.); 2e. J. Jas- perse; 3e. Boogaard. Aan G. den Dekker werd een stuk grond achter zijn woning in erfpacht afgegevenl tegen betaling van f0.02 per Af2, of f 52.24 den hoop 'sjaars. Het dijkgeschot werd op f 12 per H.A. gehandhaafd. Besloten werd bij wijze van proef oen gedeelte van de zeewering, grenzende aan' het waterschap Baarland, te vernieuwen en te maken in gewapend beton. Bij de posterijen en telegrafie zijn ver plaatst met| 1 Juni de commies le klasse A. .1 M. 11. Bnlinakers van Vlissingen naar Tilburg; de commiezen 2e klasse A. L. Ivnok van (loos naar Vlissin gen, M. E. A. Bastiene van Groningen naar Goes; de commies 4de klasse J. A. Risseouw (p.) van Schiedam (p.) de klerken der posterijen eu telegrafie 2e kl. A. v. Gelder van Vlissingen (t.) naar Vlaardingen (t.) onder intrekking zijner benoeming naar Amsterdam (t.); T J. K. Kuiler van Middelburg (t,.) naar Lei derdorp; en J. J Bitters van Sas van Gent naar Zondert. En met 1 Juli de commies der posterijen en telegrafie Je klasse W. Dirksen van Rotterdam (p naar Middelburg (p.) Benoemd tot. substituut-officier van ju stitie hij de rechtbank te Middelburg) mr. K. van Lilh de Jende, thans in de zelfde betrekking te Zierikzee. Tot substituut-officier van justitie bij de rechlbank te Zierikzee is benoemd mr. J. Bake, thans ambtenaar van het openbaar ministerie in het arrondisse ment 's Gra.venha.ge. Benoemd tot burgemeester van Zie rikzee mr. H. .Vlooienburg!); lot in specteur der Rijksbelastingen aldaar J. Stoop, thans adjunct-inspecteur te Roo- seudaal op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. B. S. aldaar t'. A. de 'Loozc. In het kantoor der firma Sehrörs le Rotterdam drong een door de firma ont slagen expedifieknechl binnen en wondde een der firmanten den heer J. Mackenzie met een revolverschot aan het lioofd. Het personeel greep den man en leverde hem aan de politie over. - De 14-jarige zoon van een kistjesman aldaar zou in de Maas haven op de boot „Tiespool" aan boord gaan, toen een zware balk van boord werd geworpen. Den knaap werd de sche del gespleten; hij werd dood in de haven geworpen, liet, lijk werd spoedig opge haald en naar de ouderlijke woning ge bracht. Zaterdagmorgen sloegen Ie Breda twee paarden der Kon. Militaire Academie in de Fellenoordstraat op hol en renden door de Leuvenaarstraat naar de K. M. A. De cadet Brosius viel van zijn, paard en werd per brancard naar de academie overgebracht. De andere kwam op het Kasteelplein met zijn paard te val len, doch kwam er zonder letsel af. Zóó verhuizen de (Brabant- sche) boeren! „Verhuizen kost bed- stroo", dat .ondervinden vooral de boe ren als ze verhuizen gaan. Een sprekend staaltje daarvan bood verleden week een verhuispartij van een boer uit Hal naar het Sterrebosch onder Vught en St. Mi- chiels Gestel. Een 18-tal karren, opgetuigd van „heb iik jou daar", waren reeds in liet vroege morgenuur derwaarts getogen om de nieuwe bewoners met al hun „heb en leg" over te brengen naar de nieuwe woon en ofschoon ze om 9 uur reeds ge pakt. en gezakt waren, was het ruim 3 uur in den namiddag eer ze op de plaats van bestemming, een afstand van een goed uur, waren aangeland. De oorzaak dier vertraging is le wijten aan de vele „heiligenhuisjes" die langs den weg gele gen zijn eu waar de paarden pardon, de voerlieden slecht passeeren kunnen zon der een hartversterking, op de gezondheid en dus ook op kosten van den nieuwen boer naar binnen gewipt le hebben. En, als ze dan aangekomen zijn, bijna aan geschoten, dan schaart gansch de stoet, ongeveer 50 man, zich aan den disch door de naaste buurvrouw op kosten al weer van den nieuwen boer aangericht! en duwen er na al het natte ook hel droge naar binnen. Bij zulk een diner blijkt, dat onze landslieden toch nog een stevige maag hebben. Is de boer eenige dagen gezeten, dan komen de mannelijke buur lui den nieuwen buurman hun opwachting maken, en bij die visite wordt dan ide aangeknoopte kennismaking en voortdu rende vriendschap, onder het den boeren eigen „citroentje met", stevig beklonken. Heeft het mannelijk deel zijn laak vol bracht, dan volgt de vrouwelijke sekse. Zij toch 'hebben voor de komst van den boer gansch de boerderij gereinigdhet erf met al zijn ap- en depententies schoon gemaakt, de nieuwe woning versierd, eere- poort opgericht enz. enz. en zij krijgen nu tot loon „de koffie" met wat daarbij behoort. En als dan zoo'n boer na al die consternatie.» zijn rekening gaat opmaken, dan komt hij onwillekeurig tot de con clusie en slaakt hij de zeker ware ver zuchting, dat de verhuisonderneming van „de lange van Dun" of van een ander ze ker heel wat voordeeliger is, maar 't. zijn oude gebruiken en die zijn den boer heilig Liever een koe ten offer gebracht dan voor gierig gehouden worden. Zoo verhuizen de hoeren van de een naar de andere woon. (N. Brab.). Een drama. Te Breda werden door de politie in bet Wilhelminapark op bet grasveld bij den vijver eenige kleedingstuk- ontdekt, nl. een damesmantel, een hoed en een kepi met 2 paar handschoenen, benevens een portemonnaie met eenig geld. Verder lageD daar een sabel en sabelschede gekruist over elkaar. De politie begon onmiddellijk te dreggen, met het gevolg dat 2 lijken werden opge haald welke bleken te zijn van mej.K. en den tamboer P., beiden aldaar woonachtig. Het drama blijkt het gevolg van een wanhoopsdaad te zijn. Het meisje was 19 jaar oad, de jongen 17 jaar. Deze laatste stond ongunstig beken 3. Zaterdagmiddag circa twaalf uur zag men bij de Bcrlitzschool aan de Steenstraat te Arnhem eenige ambtenaren van's Rijks belastingen staan. De heeren wachtten klaarblijkelijk iemand, want zij keken voort durend uit naar het Velperplein. Eindelijk verscheen dan ook de commissaris van po litie met de noodige rechercheurs. Het doel was beslag te leggen op de aanwezige meubelen in de Berlitzschool wegens be lastingschuld, doch alle deuren waren stevig gesloten Toen devooideurnietwildewijken, werd getracht aan de achterzijde van het gebouw door middel van een ladder zich toegang te verschaffen, maar ook dit gelukte niet. Toen weer aan de voordeur. Een smid trachtte de voordeur met een looper te openen, maar tevergeefs. Eindelijk werd bij een buurman toegang verzocht, om van daar aan de achterzijde door overklimmirg van een scheidingsmuur binnen te kunnen komen. In de „school' vond men eenige houten banken en voorwerpen van weinig waarde. In den Zuidwesthoek van Friesland zegde een landheer zijn pachter de huur op. Deze heeft vóórdat hij de woning ver liet, overal de verf met teer besmeerd, de beide regenbakken met mest veront reinigd, de goten weggebroken, de panee- len doorboord, alle sloten en krukken uit de deuren genomen, de zware steunbal ken in de hooischuur beschadigd en alio kleinere steunbalken of juffers doorge zaagd. De aangebrachte schade beloopt over de duizend gulden naar men zegt. Het drinkwater voor hel vee in de slooten is bedorven en als hel polderbestuur niet lusschenbeiden gekomen was, had de booze boer het land laten verdrinken, waardoor dit ernstig schade zou hebben geleden. Even voorbij den Amersfoorlschen Straatweg te Hilversum, wierp zich Woensdag een da,me, naar schall.ing van 30-jarigen leeftijd, voor den in beweging zijnden trein, die ten 1.37 van daar ver trekt. Zwaar gewond werd ze naar bet Gemeentelijk Ziekenhuis te Utrecht ver voerd, alwaar zij is overleden. Naar ver luidt. is. zij ziekenverpleegster en woon achtig le Bussum. I n b r a a k. Bij den handelaar in goud, zilver en juweelen Pampus aan de Leid- sche straat te Amsterdam is Zondagavond tusschen 7 en 11 uur ingebroken. Er is voor een waarde v,an ongeveer f 18.000, aan horloges en sieraden ge stolen. De bestolene is niel verzekerd en looft f 1000 uit voor het terugvinden der voor werpen. Door reeder en gezagvoerder van hel voor den Nieuwen Waterweg in den grond gevaren stoomschip „Nordsee" is tegen iie eigenaren van het s.s. „Avoca" eerf vordering ingesteld van f740.445, ver deeld als volgtf 660.000 voor het schi|>, f 63.080 voor (1e lading, f 23.365 voor de vracht en f2000 voor (ion kapitein. Voor dit bedrag is op het s.s. „Avoca," en la ding liggende in hel gemeente droogdok beslag gelegd. Te Veen vonden heeft men onder denj bak van een wissel nabij 'I station een nes! met jonge katten gevonden. In weer wil van het geknars en geklop van den. wissel en 'hel gedreun der voorbijsnor- rende treinen is de oude poes blijkbaar volkomen op haar gemak in haar vreemde en gevaarlijke kinderkamer. Moordaanslag. MeD meldt ni Bergen-op-Zoom dd. 23 Mei Door den commissaris van politie alhier is aangehouden een Duitscher, genaamd H. F., die om onderstand verzocht. Na een ernstig ve.hoor, bleek hij echter te zijn een Duitsch uitgewekene, die op 17 Mei jl te Schwan zich had schuldig gemaakt aan aanranding van een minder jarig meisje, gepaard gaande met geweld pleging en gevolg door moordaanslag. De commissaris stelde zich onmiddellijk in verbinding met de justitie daar ter plaatse, met het gevolg, dat de Duitsche regeering onmiddellijke inhechtenisneming gelastte, zoodat het individu naar Breda werd overgebracht, in afwachting dat zijne uitlevering werd verzocht. De Duitsche justitie zocht sinds liet voorval voortdurend naar H F, doch kon hem niet in handen krijgen 't Gebeurde Zondag te Groningen met den namiddagtrein die van Holland komt. Ze hadden een heele reis gehad en waren vrat blij dat ze ter plaatse waren. De fa milie stond bij den trein, om hen af te halen. Gezoen en handdrukken Een groote sportkar werd met pakjes eu kindergoed opgeladen, en voort ging het langs den Singelweg, de Emmabrug over naar de stad. Plotseliug, bij het plantsoen gekomen, een gillende kreet. Waar is Toos (hel kleinste kind van 2 a 3 jaar). Toos man keerde en toch wisten ze bepaal 1 zeker, dat zij het bij aankomst in deD trein nog gezien meenden te hebben. Vliegensvlug gaat het weer terug naar liet station, onder luid roepen en weeklagen, waar men al spoedig Toos aan de hand van een reiziger aantrof 't Kind was heel eenvoudig vergeten mee te nemen. 'tWas ook zóó druk „Kan ik overal om denken 1" beet de vrouw haar echtvriend nijdig toe. Ooievaars lief en leed. Hoe kan het beter Een ooievaar en zijn wederhelft bewonen sinds jaren het dak van het stad huis in Leerdam. Het liedeben „Ooievaar, lepelaar, stokkendief! Breng me een zusje asteblief!" dagelijks naar boven gezonden, blijft niet zonder antwoord het stedeken staat bovenaan in Nederland wat de vrucht baarheid betreft. De hooge bewoners zelf waren dit jaar niet ongelukkig, vier jonge langóekken vroegen en verkregen een plaatsje in het ouderlijke nest. Edoch, een nestlcos eiberpaar, belust op het Meter- hoog opgebouwde takkexhuis, waagde een aanval en vernieuwde dien. Den brutale» indringers werd wel de lucht gewezen, maar blijkbaar ten koste van het leven van het ooievaarsbroost. Op een morgen werden alle vier op straat gevonden dood. Leerdam wacht met belangstelling, of er nog op volgers zullen zijn. Gisternacht, is er een poging lot. inbraak gedaan bij -den heer Verhoeven te Zegge, bij Rozendaal. Door, het geraas dat. de in brekers maakten bij bet verbreken der luiken werd de bewoner wakker, die op stond en een paar scholen op de. vluch tende inbrekers loste. Dezen op hun beurt schoten eveneens terug, zonéor dat ech ter iemand werd geraakt. De maréchaus see onderzoekt, deze zaak. V er d w e n e 11 verloofde n. In „Het Volk" van gister staat de volgende, alleen voor typographen en colporteurs te door gronden advertentie Verloofd: en Amst., 26 Mei 1908. Eenige en algemeene kennisgeving. Een eenige advertentie en ook algemeen I De ramp bij Contich. Hel spoorwegongeluk te Contich is van een ramp nu ook een rechtszaak ge worden. Het, rechterlijk onderzoek heeft vastge steld dat de onmiddellijke verantwoorde lijkheid voor de ramp allereerst valt op den wisselwachter Camiel van Tuyn, dm ofwel vergeten heeft een hefboom van de wisse,lnaald aan het bifurcatie punt ten' le leggen ofwel dit le laat gedaan heeft. Dit feit blijkt uit alle getuigenissen en uit de eigen verklaring van Van Tuvn, alsook uit alle materieele gegevens van de ramp. Deze conclusie sluit dus duidelijk en onweerlegbaar elke onderstelling van slechte werking der toestellen uit. Maar de man is er ongelukkig aan toe. Reeds a an een hartziekte lijdend, heeft de ramp hem aan den rand van het g™ gébrachtde hersenschudding, die lief ge volg was van de ontroering is doodelijk. zegt de geneesheer, die hem heeft onder zocht. Een harlzakontsteking, gevolg van zijn dwaaltocht door de velden, heeft zijn toe stand nog .merkelijk verergerd. Hij is het sterven nabij. Er is echter nog een medeschuldig6 gevonden, Saen, meesterknecht bij den signalendiens t. Krachtens hel gebruik, in de werk vei- deeling bij den spoorweg in voege, hen- ben deze electriciens het recht, te wei- ken waar, wanneer en hoe zij willen. Maar, wanneer zij raken aan een diens die de hunne niet is, zijn zij verphen de oversten hiervan te verwittigen o deze nemen da.n de maatregelen, die zjb onder hunne verantwoordelijkheid noodig oordeelen, voor den goeden gang van den dienst. fn dit geval had Saen den stations-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 2