spiegelglas ilaswiiel Bijvoegsel. behoorende bij het nummer van Zaterdag 23 Mei 1908 van de teering ds in 5 en 6 Jenever. te Goes. Zwakte! van g .IIlICKIIIIitl. i jscourant gratis. flambards, eedje, Goes. I» [ES. irnecrmg. IELBURG. 1ELK, rziekte, SEN, 1ENR0K- BUITENLAND 8INNEN LAND. ^GEMENGD N8EÜWS7 Landbouw en Veeteelt Marktberichten. O N D E R W IJ S. Ailoop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. (Heer I 75 cent f er flac. flac. )S, Vlaamarkt, iMiddetburg. p, waarin rkocht worden, 2 daarop. *1, LINOLEUMS, S ELKLEEDEN, p enz. W 14 fis GEMAAKT. In van de jalen. ASSEN, enz. x te te 's Gravenhage. te Weent n 1906 te ZOETERMEER HE rara coup Een afschuwelijke leugen. Hel groote liberale blad, de „N i e u iv e Rott. Crt." had onlangs een bericht overgenomen uit een of ander buiten landse!) blad, waarbij een Oostenrijksche pater Jezuïet beschuldigd werd van een. niet te noemen handeling. Door den Provinciaal der Jezuïeten in Galieië wordt nu het bericht als een schandelijke leugen gebrandmerkt. Deze schrijft o. a.: „Natuurlijk is dit be licht. uit Wiarisch-Ostrau een afschuwe lijke leugen, die ook over eenige weken voor het gerecht zal uitkomen". Intusschen heeft deze leugen weer zijn dienst gedaan! De vrijzinnige pers is er immer t y p e e- rep,d gauw bij om zulke sensationeele berichten over te nemen en te verspreiden. Zou het soms kunnen zijn uit een on- bedwingbaren afkeer tegen de Bedienaren der Kerk Een Succes. De „R e s i d e 111 i e b o d e" had de aan dacht gevestigd op eenige ergerlijke en voor de katholieken hoogst krenkende scènes, voorkomende in een Fransch too- neelstuk, da.t. te 's Hage zou worden op gevoerd. Thans deelt het blad mee, dat de bur gemeester het stuk heeft nagelezen en be vonden dat de bedoelde passages moesten worden geschrapt, waarvan hij de schouw burgdirectie wist te overtuigen. De „Residentiebode" brengt hier voor den burgemeester namens alle Haag- sche katholieken oprechten dank. Den dank en de hulde in deze aan den Haagschen burgemeester gebracht, zijn welverdiend. Deze man uit een stuk kan ten voor beeld gesteld aan die burgemeesters, welke uit gebrek aan durf toelaten, dat de ge voelens van een deel der inwoners op de planken ergerlijk worden gekwetst. ITALIË. Uit Parma ivaar nog steeds de klasse oorlog wordt gevoerd, komen Dieuwe be richten van ernstige ongeregeldheden. Er vertrokken 40 kinderen van stakers naar Brescia, waar zij gedurende den duur der staking in arbeidersgezinnen zullen worden opgenomen. Een talrijke menigte, grooten- deels bestaande uit vrouwen, deel den kleinen reizigers uitgeleide. Toen zij ver trokken waren en de vrouwen weder huis waarts togen, ontmoetten zij een zekeren Rognoni, een landeigenaar, en begonnen onmiddellijk een betooging. De heer Rognoni werd door een steen worp ernstig aan het hoofd gewond. De karabiniers wilden daarop de menigte uit eendreven, de vrouwen echter, nog geheel onder den indruk van het treurige afscheid, boden ernstigen tegenstand en menig ka- rabinier werd gekneusd en gekrabt. Geen enkele vrouw werd eebter gewond en in hechtenisnemingen werden er niet gedaan De H. Vader heeft de mutualité s ecele- siastiques verworpen. In een brief aan de Fransehe kardinalen zegt Z. Hdat Hij gaarne den Fransohen priesters nieuwe offers had willen besparen. Maar 't is niet mogelijk gebleken DVITSCIIIiAKD. Een schitterende overwinning der Katholieken. Te Keulen hebhen Dinsdag de katholieken een schitterende overwinning behaald Er meesten drie ge meenteraadsleden, gekozen woi den ter ver vanging van drie liberale raadsleden, wier verkiezing door het Hooge Hof, op verzoek van het Centrum, nietig was verklaard wegens frauduleuze handelingen Keulen was sedert meer dan vijftigjaar bestuurd door liberalen, toen het vorige jaar het Centrum hun de meerderheid ontnam. De gemeenteraad bestond toen uit 25 Cen trumsleden en 20 liberalen. Onder deze laatste waren er drie, wier verkiezing nietig werd verklaard wegens ernstige onregelmatigheden, waartoe ge meenteambtenaren de band geleend hadden. Dinsdag nu werden in de plaats van die drie liberalen drie katholieken gekozen, zoodat de gemeenteraad van Keulen thans is samengesteld uit 28 katholieken en 17 liberalen. CHIltA. De overstrooming in China. Een ramp, waaraan de Europeesche pers tot nu toe weinig aandacht geschonken, heeft, heeft in den nacht van 6 op 7 April in Hankou groote ontroering gewekt. Be richten over deze ramp zijn niet eens naar Shanghai geseind, zoodat de nadere mede- deelingen in brieven nu eerst. Europa be reiken. In dezen nacht is Hankou een der grootste havenplaatsen aan de Yangtse, getroffen door eene overstrooming, zooals die zelfs in China zelden voorkomt. De lente zet in Oost-Azië altijd in met hef tige regenbuien, en vooral deze lente is zoo vochtig geweest, dat het water in alle rivieren van Midden-China zeer hoog staat. Bij Hankou loopt de Han-rivier uit in de Yangtse, die uit het hooggebergte der provincie Hupeh komt, Daar deze geberg ten, zooals de meeste in China, in het geheel niet met wouden bedekt zijn, storten de watermassa's met onbeschrijfelijke snel) beid langs do steile, kale rotswanden naar beneden en doen het water in de rivieren aanzwellen, die met razende vaart in het dal stroomen. Vooral de Han-rivier levert in dit opzicht groot gevaar op. Een samen loop van verzuimen nu teekenend voor de werkwijze der Chineesche ambtenaren maakten, dat in het telegram dat in den avond van 5 April uit Singsjang ver zonden werd, zes voet inplaats van zes- en-twintig voel als stijging der waterhoogte werd opgegeven, dat vervolgens deze me- dedeeling urenlang op het telegraafkantoor te Hankou bleef liggen en ten slotte „ver geten' werd dit telegram op de voorge schreven wijze bekend te maken. Het hooge water stortte met ontzettende snelheid naar beneden, zonder dat den bedreigden ook maar ééne waarschuwing bereikte. Te middernacht had de woeste stroom Hankou bereikt. De Han-rivier we melt daar van eene onafzienbare menigte booten, schuiten, jonken en stoomschepen, waarin een groot deel der bevolking met vrouw en kinderen woont. Ook liggen daar' steeds vele jonken met reizende gezin nen. Buiten de vast, voor anker liggende Europeesche stoomschepen en de door Europeanen bewoonde woonschepen, wer den alle lichteTe vaartuigen met onweer staanbaar geweld door de watermassa's medegesleurd. Zwaar geladen schepen lie pen vol water en zonken. Op andore schepen ontstond brand en de meeste werden, in eene woest-door-een- geslingerde massa door de hooge, woe dende golven de Yangtse afgezweept. Een deel der meegesleurden' werd over de bijna twee kilometer breede Yangtse meegerukt en tegen den anderen oever geslingerd. De meesten werden; echter in den woesten draaikolk-meegetrokken, totdat alles in de diepte verzonk. Slechts weinigen dreven verder de rivier af, maar ook dezen kwa men allen om. Bij een kromming der rivier kwamen de wrakstukken weder te voor schijn en hier alleen heeft men 2000 ver dronkenen opgevischt. Het totale aantal dooden moet meer dan vijfduizend bedragen. Nederland en België. Naar aanleiding van de dagorde, eer gisteren ten gunste van oeconomische toenadering tusschen ons land en België in de Antwerpsche kamer van koophan del aangenomen, zegt het „Handelsblad van Antwerpen": „Wij stemmen volkomen mei. die dag orde in, maar uoodigen toch de Neder- landsche regeering uit, in afwachting dat we „overeenkomen", de Hollandsche grens niet stelselmatig te sluiten voor alle Belgisch gerijrijtuigen, rijwielen, motor wagens, enz. Alle dagen rijzen hier klachten op over de schromelijke taksen die men aan de grens vergt en die alle toeristen uit Hol land verjagen. Rechten aan de grens, bar- reelrechten, ge moogt uwe zakken vol guldens steken, wilt ge tegenwoordig het genoegen hebben, met een gerij in Hol land te reizen. We begrijpen niet dat de neringdoeners in Holland zelf daar niet tegen opkomen, want een land dat de vreemdelingen ver jaagt, werkt tegen zijn eigen belang en tegen de belangen der bewoners. Als de Belgische leden der commissie eens per automobiel naar Holland wil den gaan, om over toenadering en over eenkomst te beraadslagen, zouden ze we ten wat die liefhebberij hun zou kosten. In alle geval, zij die zulk een Chinee- schen muur aan de grens oprichtten, mochten wel eens bij de ooren gesleurd worden". De Holland sehe pelgrims te Rome. De RomeiDScbe correspondent van „de Tijd" seint„Morgenochtend om balt twaalf zal het Hollandsche huldigings-comité door Z H, den Paus in audiëntie ontvaDgen worden, nadat door Z. D. H. den Aarts bisschop te 9 uur de H. Mis zal zjjn opg9. dragen in de Hollandsche kapel der S. Joachiinskerk. Hedenochtend droeg Mgr de H Offerande op in de krypte van Sint-Pieter ook voor de pelgrims, die t«t de H Communie naderden. De deputatie is thans voltallig alhier aanwezig." Aantal inwoners in Neder land. Blijkens mededeeling in de Stct. (no. 120) was het aantal inwoners van Nederland op 1 Januari 1908: 5,747,273; daarvan waren2,851,498 mannen en 2,895,775 vrouwen. Het tweejarig kind van den heer N. v. d. Ven, te 's Hertogenbosch, had een flesch met likdoorntinctuur weten mach tig te worden, waaruit het iets dronk met het noodlottig gevolg, dat het binnen enkele oogenhlikken overleed. Een voerman, uit Rotterdam heeft zich bij de Delftsche politie beklaagd, dat hem nabij Overschie door kwartjesvinders zijn gou den vestketting is afgewonnen met het bekende kaartspel. De valsche spelers zijn natuurlijk niet gevonden. Te St. Nico- laasga is de veehouder J. Meijer door den bliksem gedood. Sinds Dinsdag is uit Rotterdam voortvluchtig de acht tienjarige kantoorbediende M„ van het Blauwhoedenveen, die f 1900 medegeno men had. In de woning zijn f 900 terug gevonden. Woensdagmiddag brak al daar brand uit in een huis in de Haarlem merstraat, door vier gezinnen bewoond. Een gezin, waar roodvonk heerschte, be staande uit 2 vrouwen en 2 kinderen, kon niet ontkomen en moest langs een reddingsladder door de reddingsbrigade gered worden, evenals de dokter, die daar juist de zieken bezocht. Een brandweer man werd gewond en moest worden ver bonden. In verband met de verdwijning van on geveer f 1.200 uil! de kas va,n het. Onderling- Veefonds, te Holten, stelde de justitie van Almelo andermaal een onderzoek in op het gemeentehuis te Holten. Daar werden gehoord de secretaris-penningmeester van het fonds, de heer A. G. (neef van den preventief gevangen zittenden burgemees ter), benevens commissarissen. Het resul taat van dat onderzoek wa,s dat Cl. ge vankelijk naar Almolo, werd overgebracht. Ook deze geschiedenis wordt in Holten druk besproken. Ook vergaderde de ge meenteraad van Holten. In die zitting werd het beleid van den gearresteerden burge meester aan een scherpe kritiek onderwor pen. Naar aanleiding eener vraag ver klaarde de jongste wethouder dat de wet houders niet voor de financiën hebben te zorgen. Een talrijk publiek woonde deze zitting bij. H. M. de Koningin Moeder is thans op reis naar Zweden, onder den naam van Gravin van Buren. Woensdagavond is zij te Kopenhagen aangekomen en heeft haar intrek genomen in het. Hotel dAngleterre. De aan het station bijeengekomen menigte begroette haar met gejuich. Als H. M. 5 Juni is teruggekeerd, zal onze Koningin eenige dagen bij Hare Moe der doorbrengen. Zooals men weet, ver toeft Z. K. H. de Prins die dagen te Frankfort a .d. Main. Te Leiden had een ontploffing plaats in liet gebouwtje onder Oegslgeest, waarin de vuurwerk makerij van den heer Kat is gevestigd. Het gebouw was niet ge assureerd. De materiale schade door de ontploffing veroorzaakt, is f 1200 onge veer. De eigenaar werd zwaar gewond aan de handen en is in het Acadeinisch- Ziekenhnis te Leiden opgenomen. Een mislukte v r ij a g e. Toen Dins dagavond een jongeling uit Doetinchem een meisje uit de Silvoldsche buurt wou bezoeken en te dien einde langs de dak goot naar boven klauterde, meende de bewoner met. dieven te doen te heb ben, greep zijn geweer, liep naar huiten en schoot den psendo-inbreker in zijn zit vlak. In het ziekenhuis te Terborg opge nomen mocht men er in slagen reeds 28 hagelkorrels te verwijderen. De niet te benijden minnaar is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht Een wandelmachine. De heer C. E. v. K. te Rijsenburg ont wikkelt in „De Kampioen" het volgende origineele denkbeeld Er zweeft mij- voor den geest zegt hij wat ik zou willen noemen een wan delmachine. Het zou een kleine ballon moeten zijn, die in staat was b.v. 9/10 van ons gewicht te dragen, en die door een samenstel van stangen of latten en riemen stevig aan schouders en middel bevestigd werd op zoodanige wijze, dat zij niet kon slingeren en haar onderkant on geveer l/2 M. boven het hoofd bleef. Dit zou meen ik, de volgende voordee- len bieden: lo. het loopen vereischt. tienmaal min der krachtsinspanning 2o. men kan tienmaal hooger en ook aanmerkelijk verder springen, en dus ge makkelijk over muren, schuttingen en sloo- ten komen; 3o. men zinkt niet verder in het wa ter dan bijv. halverwege knieën en heu pen en kan dus, met de handen of kleine spanen roeiend, rivieren oversteken, waar bij hooge waterlaarzen de beenen droog- houden; 4o. men kan zonder veel krachtsin spanning bergen bestijgen 5o. een val, mits niet te hoog is niet gevaarlijk meer. Inbrekers gevat. Men meldt uit Den Haag Uit het onderzoek in zake den diefstal bij den goudsmid Hamme kan thans het volgende worden gemeld De diefstal is beraamd door een vroegere dienstbode van den heer Hamme. Terwijl zij bij dezen in betrekking was, raakte de sleutel van de straatdeur zoek, doch daar men meende geen reden tot achterdocht te hebben, werd na vruchteloos zoeken verder geen aandacht aan het feit geschonken De gewezen dienstbode deelde haar plannen mede aan Heskes en deze werd na eenig praten bereid gevonden, zoodra de gelegen heid gunstig was, zijn slag te slaan. Op den Zondagavond, waarop de diefstal plaats vond, zijn de ex-dienstbede, Heskes en een zjjner kornuiten naar de Korte Poten gegaan Met den indertijd verloren geraakten sleutel hebben zij de deur geopend en terwijl de meid buiten op den „uitkijk" bleef, sloegen de mannen daarbinnen hun slag In een half uur tijds hadden zij wat naar hun gading was bijeengeraapt en zijn toen naar de kamer hunner vrouwe!jjke medeplichtige gegaan, om den buit te deelen. Heskes heeft zijn deel van den buit te koop aangeboden aan den opkooper Gloude, doch daar deze geen geld had, ging hij naar Rotterdam, waar een zekere Visser woont, met wien zijn dochter omgang hal. V. hielp G. aan het noodige geld en toen werd de koop gesloten voor f400. Eenige dagen later kreeg G. weder bezoek van H., die hem mededeelde, dat er nog zulk een koop te doen was. G. stelde zich weder in verbinding met V. en deze zorgde ook nu weer voor het noodige geld. Toen bleek, dat de bovengenoemde dienstbode was vertrokken naar Bochum in Duitschland, waar haar minnaar woont, die daarheen was uitgeweken, omdat hij verdacht was van rijwieldiefstallen Daarop werd de reis onder nomen naar Bochum, doch daar bleek, dat het tweetal weer was verhuisd naar Essen. Toen werd verder doorgereisd naar die plaats en daar ging het tweede derdedeel van het gestolene nu ook over in de handen van G. en V. voor de som van f40'. Het heen en weer trekken van G. en V. had de aandacht van de politie getrokken, die naar aanleiding van de jongste groote diefstallen steeds een oog in 't zeil hield en die op de hoogte moet zijn geweest van het feit, dat de sleutel van de straatdeur tijdens het verbljjf van de vorige dienstbode was zoekgeraakt en dat deze laatste sedert eenigen t jjd naar Dnitschland was vertrokken. Een inval ten huize van V. had tot resultaat, dat een groot gedeelte van het gestolene werd in beslag genomen. Visser werd daarop gearresteerd en ver volgens zijn aanstaande schoonvader Gloude. Bij het verhoor wezen zjj Heskes aan als dengene, die het gestolene te koop had aangeboden en ook deze werd toen weldra in verzekerde bewaring gesteld. Wel trachtte hij aanvankelijk te ontkennen, doch de be wijzen tegen hem waren te sterk, zoodat hij ten slotte door de mand viel. De laatste dagen, vol heeten zonne schijn, hebben in Oostelijk Z.-V laan deren geen goed gedaan aan het te veld staande vlas; 't gewas staat niet fleurig en verlangt hard paar een flinke regen bui en betrokken lucht, evenals de vlas wieders en -wiedsters, die hunne knieën doorkruipen o.p den harden grond. Het oude vlas is in cte streek nog op verre na niet opgeruimd; nu en dan wor den eenige partijtjes verkocht, maar meer dan 13 francs is niel te bedingen. Daarbij komt nog, dat verscheidene landbouwers de dupe zijn geworden van oneerlijke Belgische kooplieden, die in dertijd het vlas hebhen gekocht tegen duurderen prijs en het nu niet willen ontvangen. Zoo is ons een landbouwer bekend, die 70000 K.G. verkocht heeft tegen 181/, francs; slechts 30000 K.G. heeft men ge haald, en heeft hem met de overige latenl zitten, die hij nu met een schade van 5 a 6 francs van de hand moet doen. Middelburg, 21 Mei. Ter graanmarkt van heden was weinig aanvoer. Het eenige wat nog wordt ge toond is tarwe en witteboonen, welke iets lager werden afgegeven. De prijzen waren als volgt; Nieuwe Tarwe f 7.50 a f 7.75 Rogge- 6.50 - 6.75 Zomergerst - 5.50 - 5.75 Haver- 3.75 - 4. Paardeboonen - 7 50 - 7.75 Kroonerwten Platte of Tuinboonen - 0.- 0. Witteboonen gelezen - 9.50 - 10.50 Ronde Bruineboonen. Lange Dito - Koolzaad - Karweizaad f.- af—.— per 50 kilo. Waar 't niet bij staat is de prjjs per H.L. Boterf042' i f 0.47", part. f 0.50 per 1I2 kilo. Eieren f3.10, part. f3.20 per 100 stuks. VLISSINGEN, 22 Mei. Boter per1/» kilo f 0,52' a f0,49. Eieren f3.6Ü a f3.40 per 100 stuks. GOES-. De voordrecht voor Hoofd der Openbare Meisjesschool alhier bestaat uit de dames 1. P. A. Snoep, onderwijzeres school M. li. L. O. te Rotterdam; 2. H. J. Oostvëèr, onderwijzeres te 's Graven- hage; 3. F. Bakker, onderwijzei'es te Leens. De vereeniging „de Ambachtsschool" te Middelburg hield Donderdagavond in het Schuttershof haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de school op het eind van 1907 werd bezocht door 48 leerlingen, n.l. 27 tim merlieden en 21 smeden. Van die leerlin gen waren er 32 te Middelburg, 8 te Vlis- singen, Arnemuiden en Koudekerke ieder 2, te Nieuwland, Gapinge, Souburg en Meliskerke ieder 1. Zeven leerlingen ont vingen kosteloos onderwijs, de andere betalen van fó tot f30 schoolgeld. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt dat is ontvan gen f 6922.94. De uitgaven bedroegen f 6705.27, zoodat er een saldo is vani f219.67, wat met het saldo over 1906 ad f 67.64y3, een totaal maakt van f 285.315. Het. candidaats-examen in de rechten is afgelegd door den heer J. A. A. Fran sen van de Putte, geb. te Goes. Afloop openb. verk. d.d. 20 Mei 1908, gehouden ten overstaan van notaris Van Dissel te Goes, van een woonhuis en erf te Kamperland aan den Veerweg. Kooper dhr. J. H. Enters te Wolphaarts- dijk, voor f1360. Heden werden te Goes in de „Prins van Oranje", ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht le. Weiland in de gemeente Goes, in Meester Klaashoek, groot 2.41.90 H.A., aan dhr. M. de Jonge Jz. te Goes, voor f 1885 per H.A., is den hoop f 4559.82. 2e. Weiland in de gemeente 'sHeer- Abtskerke, in Poelhoek, a/h. twintig ge meten wegeling, groot 2.15.10 H.A., aan dhr. J. A. Trimpe Burger te Kloetinge, voor f 1560 per H.A., is den hoop 13355.56. 3e. Weiland in de gemeente Kapelle, in Boonhoek, bezuiden den Steenweg groot 1.84.90 H.A., aan dhr. Anth. de Broekert te Wemeldinge, voor f1135 per H.A., is den hoop f2098.62. 4e. Weiland in de gemeente 's Heer- Arendskerke, onder 's Heer Hendrikskin deren, in Colenshoek, groot 73.10 H.A., aan dhr. L. Kooman te Wolphaartsdijk, voor f 1730 per H.A., is den hoop f 1264.63. Samen f 11278.63. VLISSINGEN. De bouw van de De Ruij- terschool op den Boulevard Bankert is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer K. A. van Rijswijk te Heusden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5