es N D,E ROOS, it gedaan 0RA1VE, JKEUREN. >ER, Goes Zaterdag 16 Mei 1908. Vierde Jaargang. GOES, h geld BUITENLAND BINNENLAND )ude Haven. Turfkade, Goes. No. 58 soorten. „Alfa eegbruggen. elen. op van Effecten. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- nn VRIJDAGAVOND. UIT DE PER&- er flac. 30 cent. ic. 30 cent. lasm., Middelburg. I in Schouwen en rpand van Effecten ijke voorwaardtn. >aar bij 3 i winkels, waar ide artikelen tald en voor- tations-boeken-1 ken alleen die zeker geen meer gevraagd. ;oowel droge als natte, in bussen en ook eigen- naar verlangen. VER- edkoopere als duurdere af 10 cent per ons. Ie kwaliteit KUNST- I cent. oedkoope Verfbereidin- duurzaam. m. Middelburg. 7.56 8.29 9.14 9.28 9-55 10.8 10.28 10.36 t9.51 D 8.4S 10.01 10.61: 11.03|idU? hebben de minste slijtage dus vereischen de minste reparatie kosten. n borgtocht, e. in het hotel de Kinderen +10.14 D Hamburg, Z. Duitsch Nederland via Roosendaal-- van 11.20 voor meer aaD 10.38 2.6 10.23 1.29 11.40 3.05 12.38 3.38 12.54 3.54 1.10 4.08 6.17 6.03 7.16 7.17 8.01 8.16 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant-0.05 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Schandelijk. Hoe zoogenaamde vrijdenkers staan tegenover de „gewetensvrijheid", wanneer bet geloovigen betreft, kan ons leeren een, schandelijk feit, dat te Soignies is voor gevallen. Te Mons stierf een dame, die geloovig was en godvruchtig. Zij stierf, voorzien! van de genademiddelen der H. Kerk en drukte haar wil uit om kerkelijk begra ven te worden. Het. zou niet geschiedenin handen van „anti-clericalen" zonder schaamte zou 'haar lijk worden, gebruikt voor een ma nifestatie en een anti-clericale propa ganda Ziethier wat gebeurde. De dame had een broeder, die raads heer was te Soigaies. De man was socia list Hij liet het lijk zijner zuster overbren gen van Mons naar Soignies, om aan zijn vrienden en de heele bevolking der plaats hot voorbeeld te geven van „burgerlijke" deugdenHet lijk zijner zuster zou slechts „burgerlijk" worden begraven. En niet zonder reclame werd deze bur gerlijke begrafenis voorbereiddoor de gemeentelijke overheid kregende schoolkinderen vrij op den dag der ter aardebestelling. En in de klas werd hun op 'thart ge drukt vooral deze begrafenis te gaan zien Het kan niet anders, of deze feiten moe- teil 'bij elk eerlijk mensch afkeuring vinden. De kerkelijke begrafenis ontho-uden aan iemand, die deze verlangt, is een eerste gruwel. En zich bedienen van een tijk om pro paganda te maken voor goddelooze ideeën is een andere schandelijkheid. Het land, waar zulke enormiteiten kun nen plaats vinden, is wel gelukkig te prijzen 1 Politiék Quietisme. De Residentiebode komt er te gen Op, dat men het kiesrecht-rapport een „fiasco" heeft, genoemd en daarbij voegde, dat de behandeling van de kiesrecht- quaestie, in de kiesvereenigingen moeilijk iets anders kan geven, dan „niets of tweedracht". Wij begrijpen en deeleu het verzet van de Residentiebode. Echter moet men de hierbedoelde dis- qualificatie niet te hoog aanslaan. Zij kwam toch slechts in één enkel blad voor, vond weinig echo in onze pers en nog minder in het land. Wij mogen de declineerende uitingen dan ook wel beschouwen, als een na galm van de negatieve uitspraken, waarin, men in vroegere jaren „sterk" was. Er kon bijna niets worden gedaan of men verklaarde er zich tegen. Grondwetsherziening, samenwerking met anti-revolutionnairen, kiesrecht-regeling, afschaffing der plaatsvervanging, sociale wetgeving, invoering van leerplicht, overal was men tegen. Zelfs de verruiming der denkbeelden op het punt van ziekenverpleging onder vond tegenstand. Enorm waren altijd de „bezwaren" en de „gevaren". In het negatieve en het onver anderde scheen 's lands heil besloten te liggen. En boven bestrijding der moei lijkheden, welke uit den aard der zaak alle quaestie met zich brengt, genoot blijk baar een politiek quietisme de voorkeur. Het „glans -tijdperk van dat systeem is echter voorbij. Men begrijpt nu, dat het beter is te trachten de moeilijkheden te overwinnen, dan ze angstvallig uit den, weg te gaan, waarmede slechts roestende rust verkregen wordt Met eenige „dikke" woorden maakt men zich van de zaken niet af. (Centr.) FRANKRIJK Aanslag op een priester. De schandelijke misdaad, die in het. dorpje Marcillé-Robert groote ontroering gewekt heeft, hebben we reeds kort kunnen mei den. We lezen nu nog: Abbé Couanon, kapelaan dezer parochie, is het slachtoffer geworden van een misdadigen aanslag. Toen hij, te vier uur in den namiddag de kerk verliet, naderde hem een man die laaghartig tot twee malen toe zijn mes in den rug dos priesters slak, zeggende „Dat is iets voor uw preek van heden morgen". Abbé Couanon zonk aanstonds ineen en de talrijke getuigen van dezen lagen aan slag snelden toe, om hem te helpen. De long van den ongelukkige was ge raakt en men vreest voor eene inwendige kwetsuur. Abbé Couanon, 28 jaar oud en zeer ge liefd in zijne parochie, was niet zeer ge zond en men is zeer bevreesd voor de gevolgen van den aanslag. Volgens latere berichten hopen de ge- neesheeren den jeugdigen priester te red den. De eerste woorden van den martelaar waren eene bede tot vergeving van zijn moordenaar. De rechterlijke macht heeft een onderzoek ingesteld. De dader, de touwslager Piau, is een berucht vrijdenker. Hij bekent met voor bedachten rade te hebben gehandeld. De verontwaardiging in de streek is groot, daar Piau, toen hij zonder werk was, door den pastoor der parochie werd onder steund. Wonderbare genezingen te I, o u r d e s. Mgr. Doais heeft plechtig ver klaard, dat de genezing van Aurélie Hup- relle, welke 21 Ang. 1895 te Lourdes plaats had, „het karakter heeft, van een waar en zeker mirakel". De „miraculée" was in de hoogste mate (an degré le plus avancé) aangetast door longtering; zij ge nas oogenblikkelijk bij de indompeling in de piscine en kreeg terstond haar longen terugTerecht wordt erop gewezen, dat een zóó ver gevorderde organi sche kwaal niet op natuurlijke wijze, in één oogenblik, kan genezen, en dati de daaruit voortkomende wonden evenmin onmiddellijk kunnen genezen. Een paar weken geleden hebben de kar dinalen Andries en Lu<;ou eveneens twee mirakuleuze genezingen geconstateerd. Fransche verkiezingsmanie ren. Een verkiezingsagent zit bij den burgemeester van het dorp. Ge moet mij nu eens precies vertellen, hoe 't hier staat, zegt hij. Niet te best, antwoordt <le bur gemeester. De katholieken werken hier hard en de partijen wegen er ongeveer tegen elkander op. En dan is er een ze kere Achille Picaud. Wacht even, dien naam ken ik. Picaud, Picaud. heeft, hij niet een zoon, die luitenant is? „Juist". De agent telefoneert dadelijk naar het Departement van Oorlog; des avonds heeft hij bericht, dat luitenant Picaud, zoon van een welgestelden boer in 't dorp, waar het bovengenoemde gesprek werd gevoerd, in Madagaskar een ziekte heeft opgeloo- pen, dat hij bloed opgeeft en in een gar nizoen van Zuid-Frankrijk genezing zoekt De verkiezingsagent weet nu genoeg en gaat naar den huize Picaud. „Goeie morgen". „U wenscht?" „Mag ik gaan zitten? Wat ik wensch? U een 'dienst bewijzen". 111 „Hoe maakt 'tuw zoon?" „Kent ge hem?" „Of ik. Geef hij nog bloed op?" „Niet meer in den laatsten tijd. In Nizza gaat 'them goed. Hij sterkt aan". „Hij moest in Nizza blijven". „Parbleu, dat heeft hij wel verdiend aan zijn vaderland". „Tja, maarmen wil hem naar een garnizoen in 't Noorden zenden". Het ge zicht van den boer betrok. Net kwam de vrouw binnen. „Men wil hem naar 't Noorden zen den", herhaalt de man. Hem dooden roept angstig de vrouw. „Neen, maar Nizza zit zoo vol". „Hoe weet gij dat?" „Door den prefekt, die een mijner beste vrienden is. Ik heb iu willen waarschu wen. 'Als men gewaarschuwd is, neemt men zijn maatregelen. Uw zoon zal dat klimaat, in het Noorden niet kunnen ver dragen. En dan die stakingen daar. „Maar is er dan geen middel?" Het oog van den agent schittert vrien delijk: „O ja, een middel is er wel. Zorg, dat ge goed vriend wordt met den pre fekt Dfi boer: „Ik begrijp u niet". „Maar tis toch heel eenvoudig. Als de prefekt u voorspreekt, dan is alles gered. En a.s. Zondag kunt ge zijn vriend worden door zijn candidaten te helpen". „Een bende vrijmetselaars". „Goed, maai- wat wilt ge Den dood of het leven van uwen zoon Help den pre fekt en hij zal u helpen". De man kijkt de vrouw aan; hij beeft, zij ziet angstig-vragend naar hem op. Plots schrijdt de boer naar voren„Zijt ge enkel gekomen om ons dit te zeggen?" Een hoofdknik. „Dan gaOf ik ITALIË. 's Pausen broeder te Rome. Van de, bij gelegenheid van de wedrennen te Rome, door de directie der Italiaansche Staatsspoorwegen toegekende reductie van 75 percent heeft ook de broeder des Pau sen, Angelo Sarin, gebruik gemaakt, om weer] eens voor 'n koopje van zijne woon plaats in de buurt van Mantua de Eeuwige Stad te bezoeken. Weliswaar heeft hij als broeder van het regeerende opperhoofd der H. Kerk het recht, om op de Itali aansche spoorwegen gratis eerste klasse vervoerd te worden. Maar de Paus wil deze gunst voor zijne familie niet; zijn broeder moet als ieder ander betalen, en zoo reisde dus Angelo Sarto op z'n ge mak! derde klasse van Mantua naar Rome, en moest voor zijn retourbiljet ongeveer 28 lire betalen. ENGELAND. Vermindering van het geboor te c ij f e r. Ook in Engeland schijnen ze kere helsche practijken steeds grooter vor deringen! te maken en steeds meer aanhan gers te vinden. Volgens- de officieele sta tistiek voor het jaar 1907, bedroeg het aantal geboorten in dit jaar 917.636. Dit cijfer is het laagste, dat ooit de statistiek in Engeland heeft aangewezen. Het aan tal geboorten is gemiddeld met 21 op de duizend verminderd. DtlITSlIILAND. De Paus en de Duitsche Bis schoppen. Er zijn nu elf Duitsche Bisschoppen, die den titel hebben van assistent bij den Pauselijken troon. Vier hunner hebben dezen titel in den loop van dit jaar ont vangen. De „Köln. Volksz.", die dit mee deelt, besluit hieruit, dat de Paus zeer ingenomen is met het Duitsche Episco paat en dit. heeft willen beloonen voor. den kloeken strijd tegen het. modernisme. TURKIJE. Italië heeft kwestie met Turkije. Eerst ging het om het verkrijgen van terreinen in Tripoli voor Italianen, waartegen ile Turksche regeering zicli verzette, tot Italië eenige oorlogsschepen gereed maakte. Toen was het uit- Maar ,nu worden in Tripoli de noodige terreinen geweigerd voor de Romeinsche Bank, waarvoor alles reeds klaar- was. Italië protesteert. Dat zal natuurlijk weer niet helpen. Dan weer oorlogsschepen en als die onderweg zijn, draait de Turk bij. Dat is tenminste het gewone gangetje. Maar bovendien is de Turksche pers gaan opzweepen tot een boycot der Ita liaansche koopwaren. Dat is bij een ru zietje tusschen verschillende landen tegen woordig een gewild wapen. We hoorden reeds van een boycot van Amerikaansche goederen in China, van Japansche goederen in China, van Duit sche goederen in Polen en nu weer van Italiaansche goederen in het Turksche ge bied. Dat dit een machtig wapen is, nu de internationale politiek zoozeer door den handel wordt beïnvloed en beheerscht, is begrijpelijk. RIJNLAND. Bij een gevangenisoproer te Jekateri- noslaf werden Dinsdag 29 personen ge dood en 28 gewond, van wie elf ernstig. De poging tot ontsnapping mislukte. Beter slaagde denzelfden dag die van, de gevangenen te Simferopol. Zij maakten zich meester van de wapens en kwetsten den directeur der gevangenis. Daarna doodden zij den onderdirecteur, den ge neesheer en twee bewakers. Men weet 'niet hoeveel er ontsnapt zijn. Wij wezen er reeds op, hoe groot het zedenbederf onder de Russische politie is, thans is daarvan weder een sterk staal tje aan het licht gekomen. Te Kief is n.l. Aslanof, de directeur van de geheime po litie, in hechtenis genomen onder verden king een valschen eed te hebben afge legd ten einde een dief vrij te krijgen. Bij een .huiszoeking echter in zijn woning kwa men nog erger dingen aan het 'licht. Er werd daar n.l. een briefwisseling gevon den met alle dieven en boosdoeners ,te Kief, nit welke bleek, dat de politie aldaar met. de dieven onder één hoedje schuilde, zich liet omkoopen door de boosdoeners en een geregelde belasting van hen hief, maar er dan ook voor zorgde, dat de boeven hun bedrijf ongestoord konden uit oefenen. BELGIË In het Congo-debat in de Belgische Kar mer heeft de socialist Vandervelde over de missionarissen verklaard: „Als ik mannen zie, die, zonder geest van gewin, ziekte en dood gaan wagen met het eenige doel beschaving te bren gen, dan neem ik daarvoor mijn hoed af". Voor deze verklaring is hij door het orgaan van den bond der Belgische Vrij denkers tot de orde geroepen. Kan het ook anders daar toch 'onder de Br. wel geoorloofd is „vrij" te denken maar niet vrij te spreken. CHINA-JAPAN. Het Verre Oosten blijft onze aandacht! vragen. Sedert lang broeit daar iets, dat met zorg vervult. Vooral de verhouding tusschen China en Japan is bedenkelijk. Over die verhouding schrijft een corres pondent van het „Hbld. v. Antw." „Dat de toestand in China veel te wen- schen overlaat, valt niet te ontkennen. Door het geheele rijk vinden dagelijks on lusten en oproeren plaats. De regeering te Peking, om aan den wensch van de be volking te voldoen, doet allerlei v,alsche zetten op het politieke schaakbord, en on willekeurig lokt China een anderen oor log uit. De geschiedenis van de „Tatsu Maru" ligt nog versch in het geheugen en de boycot door de Chineesche kooplie den begonnen tegen alles wat Japanschj is, zal een oorlog onvermijdelijk maken. De Chineezen verwachten, in een conflict met Japan, den steun van Amerika en Rusland te bekomen, en de reis van de Amerikaansche vloot heeft hen in dit idee versterkt. Dat ook de verhouding tus schen Tokio en Peking te wenschen over laat, valt evenmin te ontkennen. De strijd om Mandschoerije is pas eerst begonnen en zal wel weer het tooneel worden van een tweeden oorlog. China, hoopt door tusschenkomst van Amerika de verloren provincie terug te krijgen, en berichten toonen duidelijk aan, dat tusschen Japan, en Rusland eene verstandhouding is ge troffen, volgens dewelke Rusland het noor delijk deel der provincie zal kunnen ex- ploiteeren en Japan het. zuidelijk deel. De handel lijdt natuurlijk vreeselijk door zulk een onzekeren toestand, en het ds heel moeilijk te zeggen of eene groote omwen teling in 't Chineesche rijk niet de voor- looper zal zijn van een oorlog tusschen Ja pan en Amerika. In Peking zelve wordt iederen dag een coup d'état verwacht, daar de stad vol is met revolutionairen, die slechts een gunstig oogenblik af wachten, om den Keizer af te zetten. Da gelijks vinden groote branden plaats en de rijke kooplieden verlaten reeds Peking om zichzelve en. hunne families in veilig heid te brengen. Daarbij komt nog dat sir Robert Hart de teugels van het bewind heeft moeten 'neerleggen en de ijzeren, hand, die China reeds menigmaal voor verdeeling en omwenteling heeft beschut, is overgegaan aan een man die lang zoo sterk van karakter niet is, en tevens niet zoo goed op de hoogte van de Chineesche toestanden als zijn voorganger. En ten slotte de boycot tegen alles wat Japansch is, zooals vroeger reeds vermeld, de koortsachtige haast, waarmede Amerika zijn vloot tracht te versterken, de woor den van President Roosevelt, dat van ar bitrage geen sprake kan zijn, enz., enz., en wanneer men alles eens opsommen wil, dan is het te verwachten, dat binnen een tweetal jaren een andere oorlog voor de deur staat". Financien van de K. S. A. Wij lezen in de „Mededeelingen" „De Raad de.r Gemeente Eindhoven heeft in zijn openbare zitting van den 2en Mei besloten, tot wederopzeggens toe aanj het Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden een jaarlijksche subsidie toe te kennen, groot f20. Hulde aan den Gemeenteraad van Eind hoven, die de eerste in ons land is, die ons Centraal Bureau door een jaarlijksche subsidie steunt". De „Mededeelingen" wijzen er op, dat het Bureau voor Sociale Adviezen te Am sterdam van verschillende Gemeenten subsidie ontvangt. Aanmerkelijk zijn m de laatste veertien dagen de gewone giften gestegen. Ongeveer de helft. Niet zonder ontsteltenis zal, dunkt ons, in christelijke kringen het bericht gele zen worden, dat van de in Maart te M i d- d el burg opgekomen lichting ongeveer de helft der manschappen de vraag, wie er was voor het bidden voor liet eten, toe stemmend heeft beantwoord. Maad ongeveer de helft. Moet hieruit worden besloten, dat de meerderheid der manschappen uit gezin nen komt, waar men het vrome gebruik van voor en na de maaltijden te bidden, niet meer in eere houdt? Of moet, daar (lit toch wat kras lijkt worden aangenomen, dat een grooter of kleiner aantal miliciens uit menschelijk opzicht, uit vrees voor spot, zich aan het aebed onttrekt en zich schaart aan| de zijde dergenen, die er geen behoefte aan gevoelen, God als den schenker aller gaven te erkennen? Hoe het zij, het verschijnsel zelf is diep treurig en wijst in ieder geval op een moreele inzinking, voor wier besmetting, men de overigen hebbe te vrijwaren door de R. K. Militairenvereenigingen en de christelijke Militaire Tehuizen krachtig te steunen. (Huisgezin.) Een horloge, dat „achter" loept. Hoe bot en dilettanterig men er ook in onze dagen nog maar op los schrijft over Roomsche zaken in liberale bladen, kan o. a. blijken uit de volgende zin netjes, welke de Haagsche redacteur- correspondent van het Handelsblad goed vond neer te schrijven: Het horloge van de Kerk loopt ge woonlijk een eeuw of wat achter bij dat van Wetenschap. En dat zal het wel blijven doen zoolang de Kerk zich niet wil beperken tot dat gebied, waarop wij niet kunnen weten, en waar het „Gelooft alleenlijk" het evangelie blijft. Wij weten niet precies hoe ver het horloge van dezen schrijver fichterloopt, waar hij over de verhouding van Kerk en wetenschap mee wil praten. Maar de omstandigheid, dat hij zich voor zijn. stel- ling beroept op het gebeurde met Galileï, wettigt de meening, dat het erg ver „ach ter" is, misschien wel heelemaal stilstaat. Zulke booze oppervlakkigheid moest het Handelsblad toch niet toelaten in zijn kolommen. Socialisten over Socialisten. In „De Tribune" van Zaterdag j.l. schrijft. Van Ravensteijn een artikel om te betoogen, dat hij volstrekt ongevoelig is voor alles, wat op het Paasch-congres ten nadeele van de „Marxisten" gezegd weid en hij vervolgt dan: „Wij zijn er des te ongevoeliger voor, naarmate wij meer beseffen, zooals op het Congres te Arnhem weer in bizon der sterke mate het geval was, dat de groote massa der Nederlandsche soci aal-democraten, niet 't minst van dege nen, die leidende posities innemen, nog ongeveer alles, ten minste het essen- tieele, van de internationale sociaal democratische theorie heeft te leeren"... I De gemeenteraad van Rotterdam heeft 27 Dec. 1907 in beginsel uitgesproken, dat gehuwde onderwijzeressen niet. in de school behooren. De meerderheid der raadsleden, is le beraal. Dezer dagen heeft diezelfde gemeente raad aan. drie onderwijzeressen wegens door haar aangegaan huwelijk ongevraagd eervol ontslag verleend. Dit besluit juichen wij toe. Een gehuwde vrouw behoort, niet m de school, maar in haar huishouding te zijn, zich geheel te wijden aan haar man en gezin. De benoemde minister van Koloniën, de heer Idenburg, is Donderdag van zijn buitenlandsohe reis, die hij na zijn af-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1