„De Zwaluw", 21 April 1908. ijn „De Zwaluw", Zaterdag 18 April 1908 Vierde Jaargang. steeds onze CHOCOLADE ia Thee DFFIE >rlianden onze holvrije Likeuren ine Kaas e Kaas POEDERCHOCOLA groenten No. 47, Verfkwast" Verfkwast" Verfkwast" EZAND ijn de prijzen der ftte Suiker Lhte Suiker Mistabletten Krenten Rozijnen ien met pitten Sucade )otmuskaat ïrmecellie Rijst Gort lavermout pruimen Vet Spek urookt Spek KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Mijnl eiken MMDH-. WDEIitM- n IIUMUIMI. Bii flit nimier Ijehoort m Bijvoecsel. PASCHEN. UIT ZEELAND I) ct. per ons. t. per ons. en 45 ot. per pond. |t. per flesch. 25 ct. per pond. in 40 ot. per pond. ERKRIJGBAAR 1 K.G. 1 gulden 1I2 K.G. 55 ct. 1 ons 12Vo ct. [Spercieboonen, |perwten, en Andijvie bt. per blik. per half blik. I, tegenover de Nieuwstr. DELBURG. bussen a 30 cent. |a O. A SCHULT Co., Ueuwendjjk. ct. per pond. (jet. per pond. ct. per pond. ct. per pond. 19 ct. per pond. 15 ct. per pond. ct. per pond. en 20 ct. per ons. |1 ct. per pond. af 6 ct per pond. ct. per pond. 10 ct. per pond. hf 7 ct. per pond. E6 ct. per pond. |0 ct. per pond. Ilend, 189, tegenover de Nieuwstr. IDDELBURG. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers a contant- O.Oö BurtauLANGE VOR5TSTRAAT, GOES. Adverlentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel moer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. ii contant. Reclameberichten 25 Gt.' p. r. Bij abonnement speedale prijs. Maandaj, 2en paaschdaj, zal dit blad niet verschijnen. „Resu ï're.xi sicut dixit": do Heer is waarlijk verrezen, gelijk Hij heeft voorzegd De mensehrgeworden Zoon Gods is drie dagen na Zijn dood uit. het graf opge staan, en heeft door Zijn opstanding, Zijn Godheid bewezen. Door Zijn opstanding tm derde 'dage toomde Christus Zijn Goddelijke grootheid en macht. Een wacht was er geplaatst bij Zijn graf; alle maatregelen waren genomen, opdat de voorspellingen omtrent den Christus niet in vervulling zouden gaan; opdat het woord Van den Zaligmaker zei ven zou worden 'beschaamd. IJdel pogen! Dwaas en misdadig 'mem- schenwerk De Zoon des Vaders zou verrijzen, zoo als Hij had voorzegd. En Hij steeg ten Hemel. En de gedachtenis aan de verrijzenis des Hoeren doet op den blijden Paaseh- morgen den glans en de glorie van Chris tus' naam in al onze steden en dorpen, weer oplichten. Zeker, er is in onzen modernen lijd verf afval, verzaking en loochening van den Christus, 'Die verrezen is. Ga rond bij de corypheeën der weten schap, en op de vraag of Christus waarlijk- is verrezen, is het antwoord een schudden des hoofds of een ontkenning. En bij de kleinere mannen der weten schap, en bij hen die zic.h „verlicht" wa nen, is 't antwoord hetzelfde: een schou derophalen, de wieervraag, hoe go miet zoo'n onnoozrfe vraag nog tot hen komen kunt. En tochook deze velen vieren het PaaschfeesL Maar een ander Paasehfeest dan de Christenen. Het Paasehfeest van den verrezen Chris tus hebben zij uitgebannen, om er voor in de plaats te schuiven hun feest.: het. Paasehfeest der Natuur. En hunner harten tolken, de liberale persorganen, verheerlijken het Paaseh feest als het feest van de komende L en te. Hun is het een feest van de komende lentezon, ook door de heidenen gevierd; maar van het Christelijke Paasehfeest. hebben zij het begrip verloren. F.n het hoogfeest van hot Geloof werd neergehaald tot een blijheids-uiting over de zich verjongende na tu ur. Christus opstanding is het glansrjjke moment in het Verlossingswerk, dat. alle vrees en kleinmoedigheid uit ons harte banl. Want door Zijn opstanding hoeft Chris tus ons het bewijs geleverd voor het be staan eener gelukzalige Eeuwigheid. Daarom zouden wij het Paasehfeest kunnen noemen het feest der 'Onsterfelijk heid n.l. die der ziel. Onsterfelijkheid der ziel, een eeuwig le ven hiernamaals, wat ons hef. hoogi, Paasehfeest leertde menschen van onzen modernen, ongeloovigen tijd, ze denken er niet over na, willen, er niet over nadenken, omdat het nu eenmaal voor hen vaststaat, dat het met 'den dood alles uit isl Hoe zou een „onhvikkeld" me.nsch In onze verlichte, materialistische eeuw nog galooven kunnen aan een bakersprookje als het voortbestaan na, den dood En tochin geheiligde oogenblikken van smart en rouw komt veelal ook bij de meest verstokten in de ziel» bovendrij ven het bewustzijn, neen de zekerheid, dat met den dood n i e t. alles is afgedaan. Als de Dood zijn zeis gereed houdt; als er een dierbare afgestorvens» naar dis plaats der ruste wordt gedragen, zelfs als men rondgaat in stille kerkhofdreven tu.s- sc.hen de zerken dan vervluchtigL het wereldsche, dan grijpt, verloedering de ziel en diepe ontroering het gemoed aan; dan kan men den ontslapene, niet loslaten. "Met het harte en den geest houdt men hem gevangen, en door de poorte des doods heen tuurt het. oog naar de ver borgen wereld, die daar achter ligt En het onweerstaanbaar verlangen naar' een eeuwig wederzien in hetero gewesten, wwnt, in het. oog en snikt in de keel. Men voelt van zelf in zich opkomen de hoop op en hel geloof in een eeuwig leven. Dii geloof aan en deze hoop op een gelukzalige Eeuwigheid zijn den Christen tot. grootten troost, en zegen hij zijn reize in. ons tranendal. Het geloof aan de Eeuwigheid, dat het Paasehfeest. ons verlevendigt, schenkt troost bij alle, ongerechtigheid, die onder inenschen grieft; het balsemt, die wonde, de (Schrijnende plek, geslagen zelfs dopr de hand eens medebroeders in Christus. Want dit Geloof weet, dat het Recht, ook al werd het op ilit ondermaansche schromelijk onderdrukt, èèns zal zegevie ren voor den Hoogs ten Rechter. En dat de tranen hier op aarde ge schreid, omwille der ongerechtigheid, voor den God der gerechtigheid als zware panelen zullen wegen. Hef leven is veelal een kruis. De. „donkere dagen" overtroffen in aan tal de blijde, de zonnige uren. Maar juist den geloovige in de Opstan ding, den ge.loovige in het Eeuwig Leven, hem zal het menigwerf zware kruis, on eindig lichter vallen; hem zullen de „donkere dagen" veel voller van licht en meer helder van blijdschap zijn, omdat hij zijn rotsvaste hoop heeft gesteld op Hem, die gezegd heeft, dat Hij het Le ven, het Eeuwige Leven is, Men weef, het: de eerste, zonde in het Paradijs is de eerste oorzaak van onze kwalen en rampen geweest. Door de zonde is naar bet woord van den H. Paulus de dood in de werehl gekomen. Is de zoin.de weggenomen, welnu, dain is de dood overwonnen. En dat heeft Christus gedaan. De macht der zonde is door Hem ge broken en Hij beeft zooals wie het vroeger ergens mooi vonden uitgedrukt den schuldbrief der mensohbeid, waar op de almachtige hand van God ons aller doodvonnis geteekend had, genomen uit Zjjn hand, en vastgeslagen aan het Kruis, en ons vonnis uitgewischt met Zijn God delijk bloed. Zóó heeft Christus pus doodvonnis ver nietigd en niet alleen aan onze ziel, maar ook aan ons lichaam het recht weer gegeven pp oen Verheerlijkt ©n nimmpr- vorwelkend leven. Het Recht.... Het Bezit van het hemelsch paradijs hebben we ons, met Gods genade, zeiven te verzekeren door ons Geloof en onze Werken. Ra dagen van "hooge en heilige bete»- kenis dor Goede, Week zijn nu voorbij. Het. ljjden van 'den Godmonsch is ge- ge e en, de uren der smart© zijn voorbij. de bittere kelk is gedronken, en de Kruis gang verricht i Alles is volbrachtc o n s u m m a, t. u m es t! Maar na dezen laalsten, Christus' zucht hooren wij het Riesurrexit: Hij is ver rezen, Hij heeft den dpod overwonnen! En Jezus was niet meer daar, waar de vrjome vrouwen Hem zochten. De Engel, wiens aangezicht was als een bliksem, en wiens kleed wit als sneeuw, verkondigde: Dien gij zoekt, is hier niet; Hij is verrezen, gelijk Hij heeft gezegd. Bij dit mysterie, dit onmetelijk won der, dat wij met het Paasehfeest herden ken, stijgen onze gedachten van zelf op naar het Ooord, dat geen oog gezien, en waarvan geen oor hoeft, gehoord. Naar hot Oord, door Jezus' Verlossings werk ons beieid, waar wij allen eenmaal hopen te aanbidden Hem, 'Die ons heeft vrjjgekocht, en naar den Vader is vóór- gegaan. GOES. Donderdag is pp last van den commissaris van politic in zijn woning! gearresteerd de welbekende J. D. Naar wjj vernemen is hjj overgebracht naar Zierikzee onr ter beschikking ge steld te worden van de rechtbank te Zierikzee. Dinsdag hield de Zuid-Bevelhnd- scbe Slagershond in de Prins van Oranje 'alhier een vergadering, die werd bijger woond door 16 leden. Na opening door den waarnemend voor zitter, den ,'heer Joh. De Vriendt, van Wilhelminadorp, die de opgekomenen wol kom, heette, werd door hem het voorzitter schap opgedragen aan den heer S.j de Visser, .van Hansweerd, die de vergadering verder leidde. Vervolgens werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Blijkens het uitgebracht, jaarverslag dooi den secretaris, den heer Joh. de Vriendt, bedraagt het aantal leden thans 50; in dit jaar had voor 2 varkens geheel© of ge deeltelijke uitkeering plaats gehad; Ier- wijl aangevoerd, waren uit Rotterdam 1103 varkens tot een gezamenlijk levend! gewicht van ongeveer 190000 K.G. Door den penningmeester, den heer Ph. Maas, van Rruiningen werd rekening «n verantwoording over het afgeloopen boek jaar gedaande ontvangsten hadden f 207.89 en de uitgaven f 10,30 bedragen, zoodat het batig saldo f 197.59 beliep. Nadat deze rekening was nagezien en in-orde bevonden, werd züj opde jgpnoenidei cijfers goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens kwam in bespreking het ont werp-reglement der vereeniging, dat na leenige wijzigingen w«d goedgekeurd en vastgesteld. (Z. C.) Bij onderhandschen verkoop is het perceel A 168 (pakhuis) in de Wijn gaardstraat, overgegaan aan de Ger. kerk, ojm later daar een nieuwe kosberswoningj te bouwen. De tegenwoordige woning is vrijwel onbewoonbaar geworden. Nederlands grootste tooneelspeler Louis Bo"wmeester zal hier ter stede in „Do Prins van Oranje" den 28en April optreden in „De koopman van Venetië". Men weet dat de Shy lock rol, die hij daarin spoelt tot het allerbeste van zijne creatie's behoor!. (G. C.) Evenals op ver-schillende andere plaatsen zijn ook hier- op de wallen pa piermanden geplaatst. Het publiek wordt vriendelijk uitgenoodigd papier en andejiq zaken .daarin te werpen. (MIDDELBURG. De Staten van Fries land benoemden tot hoofdingenieur van den provincialen waterstaat den heer L. van Krimpen, ingenieur van den polder Walcheren alhier, met 31 stemmen tegen 18 op den heer P. Wouda, ingenieur van do Groninger Stadsbezittingen te Stads kanaal. Een vervolging, die verreikende ge volgen kan hebben voor de talrijke „book makers", die hunne bureaux in Holland, speciaal in Middelburg en Vlis sin gen gevestigd hebben, is te Londen voor den politierechter aangevangen. P© firma in kwestie heeft hare bureaux al hier ,m'aar dat is alleen het postadres; de 'zaken worden van uit honden gedreven. Indien de rechter den man veroordeelt, zullen talrijke firma's die op dezelfde ma nier de wet ontduiken, andere maatregelen moeten zoeken Hoe sterk de speelwoede heerschl moge men afleiden uit het feit dat in één enkele krant 23 advertenties van „bookmakers", pro forma „in Hol land gevestigd", voorkomen. (Volk.) MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten, be noemden tot Ingenieur bij dien Provinci alen Waterstaat, standplaats Neuzen, J. .1. van Leeuwen. Aan de firma I. 'de Broekerf. Co alhier, is opgedragen de levering van iepenhouten hrugstrooken voor die ge meente Rotterdam. VLISSINGEN. Zaterdagmiddag te twea uren vergadert de gemeenteraad. In die zitting zullen mededeelingen ge daan pn stukken overgelegd worden. Verder is aan de orde de benoeming) van twee leden der commissi© van toe zicht op het middelbaar onderwijs, waar voor worden aanbevolen die hoeren A. J. de Koning en A. J. van Ookenburg Jr. on J. C. Paap en J. 1'. Vermaas. De geloofsbrief van het nieuw geko zen raadslid zal worden ondarzoohl. Voorts komen ter tafel voorstellen van Burg. «n We.th.tot. verkoop van ge meentegrond aan A. Dekker qq, J. A. Voerman en J. Lampers; tot het inrich ten van lokalen voor de op te richten. H. B. schooltot beschikking op een adres van M. C. Kroon; tot het opnieuw aan vragen van een provinciale subsidie voor de avondschool voor handwerkslieden; tot verlenging der aan J. G. Meijer ver leende optie voor den aankoop van grond aan den Boulevard Evert.sentot wijzi ging der gemeentebegrooting dienst 1908; tot onderhandsche verpachting van land tot vaststelling van hef kohier Hoofdei. Omslag 1908. Eindelijk zal de benoeming plaats heb ben van leden der commissie tot onder zoek der reclames. Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein" zal gedurende den a.s. zomer meermalen alhier aankom»,-n en dan telkens van Woensdag tot Maandag d.a.v. in dei haven alhier verblijven. (V. C.). Do Franse he. schoener „Jacques Car- tier", komende van Duinkerken, welke hier ten anker kwam en een Noord pooltocht gaat maken, is 380 ton groot. Het schip telt 10 man equipage «n beeft 10 officieren aan boord, w.o. een doctor. Commandant is de heer Bernard., hoofd van de Noordpool-expeditiè. Het schip, dat voor 2 jaren mondvoor raad heeft en met 2 mitrailleuses bewa pend is, is bestemd naar Bergen en Nova. Zembla, HEINKENSZAND. Donderdag j.l. werd, door het Gemeentebestuur en Secretaris aan den heer Iz. Uijterschout, lid van den gemeenteraad alhier, bij gelegenheid van diens 70sten jaardag .als een cadeautje aangeboden ee.n fraai inklstel met zilver gemonteerd, wat met dankbaarheid werd aangenomen door den jubilaris. KWADENDAMME. Volgens aankondi ging had op Zondag j.l. de jaariijksc.ho vergadering der R. K. Par. kiesvereni ging plaats. Ongeveer een twintigtal leden, waren op het gestelde uur aanwezig in het schoolgebouw. Na de opening der ver gadering door den voorzitter, trad de Eere- voorzitter, de Zeereerw. heer Pastoor, met pen) inleidend woonl op. He Eerw. spreker betreurde het, dat er niet meer belang- ling in deze vergadering getoond werd.. Na met cenige woorden over het nut dor kiesverenigingen gesproken en op zijn zachtst) uitgedrukt het vreemde om er zich niet. mee te bemoeien aangetoond te heb ben, vestigde Z.Eerw. de opmerkzaamheid der aanwezigen op den tegenwoordigen toestand der regeering. Hij maakte duide lijk den val van het ministerie-de Meester erf het optreden van het huidige en moest noodzakelijk wijzen op de verdeeling der partijen in de Tweede Kamer der St. Gen. Was eir op dit oogenblik nog geen wolkje) aan de lucht, men moet op alles voor bereid zijn, want een vaste meerderheid heeft dit ministerie-Heemskerk in de Tweede Kamer niet. Wij moeten ons ge reed houden. En hiervoor zijn de kies'- vereenigingen opgericht. Wij dienen op alljes brdacht te zijn en onsi voor den strijd gereed !te houden, door nauwe aan eensluiting', onderling overleg, getrouw vervullen onzer plichten, maar ook wa ken ovelr .onze rechten en daarvanl ge bruik te maken. Dit alles kan men zeer gemakkelijk doen door ijverige leden (eiejier kiesvereeniging I» zijn. Zooals u bekend is, zullen wij, bewoners van Kwa- dendamm»:, in het vervolg niet meer naar Huedokcnsjcerice behoeven te gaan om onzen kiesplicht ie vervullenoen der lo kalen onzer school wordt op een s-tem- gingsdag tot stembureau ingericht. Is dit al niet diirict toe te schrijven aan de wer king onzer kiesvereeniging, zonder twij fel is het vroeger daartoe ingezonden ver zoekschrift daarop niet zonder invloed ge weest. Ook wordt voor de aanwerving van kiezers, die onder de termen vallen, door onze vereeniging gezorgd. Zoo een en ande'r bij1 elkander genomen, kan mem wel zien, dat zoodanige kiesvereeniging, al wordt het bestaan er van doori velen als nietswaardig beschouwd, toch wel de gelijk nuttig werkt en buiten kijf zou 'die werking veel krachtdadiger kunnen zijn als ei' meer samenwerking bestond. U allen hiertoe aan te sporen, is 'dan ook het doel van dit sprekenals gij allen samenwerkt dan zal ook van onze geringe kiesvereeniging te Kwademdamme een kracht ten goede uitgaan en wij zul len medewerken ter bereiking van hei groot© doel der geheel© samenwerking vau all© goedgezinde partijen in ons geliefd vaderland. Algiepieen applaus vertolkte de .instem ming met de woorden van den, Eenv. ieere-voorzitter en de voorzitter sprak dus een waar woord, toen hij hem uit naam van alle aanwezigen hartelijk dank zegde voor de schoone woorden en daarbij de hoop uitsprak, dat de wenschen in ver vulling mochten gaan. De huishoudelijke zaken gingen nu ge regeld hun gang. De noitxlen der vorige jaarlijkscha vergadering van 2 Juni 1907 werden door den secretaris voorgelezen, en zonder eenige aanmerking aangeno men de rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 5.64. Deze rekening werd nage zien en in orde bevonden door de leden J. F. Depondt en M. Walraven. Ter ver klaring waartoe het 2/s deel der contri butie afgedragen moet worden aan de. R. K. Centrale vereeniging te Goes, deed dp secretaris eenige mediedeelinge» uit het verslag der vergadering van die Centra])» vereeniging en wees er. op dat juist door do bijdragen der plaatselijke afdeelingen bet bestuur der Centrale in staat moet gesteld worden om naar behooren te kun nen iverken bij de verkiezingen. Als tweede mede-deeling diende dat de jaarlijkse!» ver gadering onzer kiesvereeniging zal gehou den. worden zooals dit jaar in April, om in overeenstemming te kunnen werken met de Centrale te Goes. De stemming wegens periodieke aftre ding bracht verandering in het bestuur, doordat A. Franse verzocht had niet meer in aanmerking te komen; in diens plaats werd bij herstemming gekozen het. lid M. Walraven, die verklaarde de benoeming te aanvaarden. Niets meer te verhandelen zijnde, werd de vergadering door den voorzitter, onder dankbetuiging van ge trouwe opkomst, gesloten. (Eelrst Donderdagmiddag ontvangen. Red.) SLUIS. Bij kon. besluit is benoemd tof burgemeester van Maassluis C. P. 1. Dom misse met eervol ontslag als burge meester van Sluis. HULST. Een dezer nachten hebben tot op heden nog onbekende personen, ten na deel© van den visscher D. B. te Hulsl, pachter van het vischwater, het „Groot Eiland in de gemeente St.,-.lamsteen, leien pahngfuik gelicht. Het slot werd openge broken en ongeveer 90 K.G. paling, ter waarde van ruim f 300, ontvreemd. l!» fuik werd stuk gesneden, en de bak, dooi er -een paar groofe gaten in te maken, tol. zinken gebracht. Den 2en Paaschdag des namiddags om 5 uur zal door den Z.Eerw. pater H. Bolsius S. J. te Oudenbosc.h een lezing worden gehouden alhier, voor de af dee- tng Hulst van den B. K. Onderwijzers bond in het. bisdom Breda. Do geleerde .en begaafde spreker zal be handelen „Het wonder van Peter de Rud

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1