igazynen, GOES. aakte 0 a Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 28 Maart 1908 van de BUITENLAND BINNENLAND P. VONK, EDINGSTUKKEN ansche Orgels DDELBURG. [TI K E L E N. KERKNIEUWS. LING RNALEN in gelei. RING lisSELS Aanbevelend. e Kerkstraat C 7, GOES. ate uitbreiding gegeven [tot de fijnere kwaliteiten cs. R MAAT iseenegroote often ter keuze. erp concurreerende prijzen. -232-238, Goes. briek Prijscouranten GARANTIE. tHVBKX IVK1II.I>. en SOK UK.4 lieu |ichetteii. Zrlfittrlkki-ri s. 'EN EN GEWERKTE ZIJDE SEN. trage Linnen en Keper i, HANDDOEKEN 1UTSEN, ZEEMLEER I Sausen, Soepen, Blikgroenten, Vruchten op eigen nat, Gember, Jams merk „Betu*® i Ant. Hunink's Leverpastei Lunch-tong, Tafelzuur. Aanbevelend, p. VONK Lange Kerkstraat C 7, GOES. HE EEEIINSCHE MAKT Gemeenteraad van Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond, onder voorzitter schap van dhr. burgemeester, wanen de hoeren Kakebeeke, v. d. Bont, Dekker en Pilaar met kennisgeving afwezig. Ingekomen zijn de volgende stukken: a,. Goedkeuring le suppletoir school- geldkobier; b. Goedkeuring le suppletoir stflioolgeldkohier school A 19071908; c. Goedkeuring raadsbesluit tot af- en over schrijving van 18 Febr. 1908; d. Goed keuring gemieentierekening over 1906; te. Goedkeuring 2e suppletoir kohier hoofdei, omslag 1907; f. Verslag gezondheidscom missie 1907; g. Bericht van. infunctietre ding van den onderwijzer v. d. Werft; h. Adres van de afd. Goes van den bond van Ned. onderwijzers in zake de salaris regeling onderwijzers; i. Verslag overeen komstig art. 52 Woningwet; j. Adres J. Keukelaar, houdende verzoek om be noeming tot. concierge der Meisjesschool; k. Verzoek \V. Weststrate om grond in erfpacht (in handen van B. en AAA gesteld) 1. Adres sc.hietveneeniging G.O.E.S. inzake het eventueel verlaenen van kwijtschel ding van pacht aan de schietvereeniging „Koningin AVilhelmina"m. Adres A. M. Verdonk in zake aanwijzing rooilijn (ver wezen naar B. en AV.); n. Adres van bet bestuur van den Ned. hond van vereen, van handeld rijvenden en industrieefen middenstand in zake het verkrijgen van Midden Europeescben tijd (dit wordt als zijnde ongezegeld tier zijde gelegd); o. Adres van 11 ingezetenen der gemeente, houdende verzoek om opheffing van de Meisjesschool( in handen van B. en AV. 'gesteld). Ingewilligd wordt het verzoek van D. Boel om verlenging van pacht van een strook gemeentegrond. Bij 't adres der Gebr. Duvekot om gemeentegrond in erf pacht zegt dhr. Hollmann dat een dergelijk verzoek van een ander ingeze tene destijds is afgewezen. Weigert men den een, dan moet men ook den ander weigeren. Spr. verzet zich niet tegen dit verzoek dewijl de gevraagde grond grenst aan 'terf der aanvragers; doch raadt B. en W. aan, voortaan voorzichtiger te zijn en vraagt inlichting omtrent boomen op dat terrein. De Aroor z i tter zegt flat B. «n AV. den raad van dhr. Hollmann gaarne in ontvangst nemen. Zij blijven trouwens ook zonder dezen waken dat bet plantsoen aan die zijde niet vermindert B. en AV. vragen straks den Raad machtiging tot het verkoopen van een boom. De heer De AVitt Hamer merkt op dat aan B. en AV. een verzoek als dhr. Hollmann bedoelt, nooit is gedaan; in dertijd is met burgemeester AA'essalink wel eens door bedoelden ingezetene pr over gesproken, doch meer niet. De heer Hollmann had den indruk gekregen dat de aanvraag toen geschied was. Had hij dit geweten, dan had hij 'tniet .meegedeeld. Het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Een verzoek der AVeerbaarheidsvier- eeniging „Koningin AVilhelmina" om kwijt schelding van pachtgelden wordt aange houden wegens ingekomen adres van de zelfde strekking van de sohietvereemging G.O.E.S. De heer Fransen v. d. Pu tte vraagt of rekening zal gehouden worden met de opmerking van de financieel© com missi e. De A' o o r z i 11 e r antwoordt be vestigend. Verzoeken betreffende kwijtschelding van schoolgeld, totaal f 10, en hondenbe lasting, totaal f 10.35, worden ingewilligd. Aan de orde komt een wijziging dier Verordening regelende de salarissen van het personeel aan de o. 1. scholen. De heer Von Schmidt stelt een wijziging voor op artikel 4 in dien zin dat de on derwijzers aan de scholen A B en C met minder dan 2 dienstjaren zullen genieten f550; met meer dan 2 en minder dan 5 dienstjaren f600; met meer dan 5 en minder dan 8 f650; met meer dan 8 en minder dan 13 f 725; met meer dan 13 en minder dan 18 f 800; met meer dan 18 f875. In zijn toelichting zegt de heter Von Schmidt dat 't billijk is dat eem onder wijzer f550 verdient. Maar als hij twee jaar bij 't vak is dient dit hooger te we zen, want dan is hij praotisch ingeleid; hij studeert voor hoofd- of bijacte, dat kost f80; zijn bijdrage pensioen is f525. En zijn kostgeld bedraagt f 314hij houdt dus f 60 over, dat is te weinig. Het ver schil met 't voorstel van B. en AV. zit alleen hierin dat met 't zijne reeds na 18 en met 't hunne pas na 20 dienstjaren hef maximum bereikt, is. Spr. beroept zich op 't bestuur der bijzondere school, dat dezelfde billijke salarisregelingen heeft in gevoerd met twee-jaarlijkscbe verhoogin gen van f25. De heer Fransen v. d. P u t te juicht het voorstel van B. en AV. toe, wijl ver betering der salarissen noodig is. Maar de Bond van Ned. Onderwijzers van welks adres dit voorstel uitvloeisel is vergist zich in hare toelichting als zou de ge meente haar meerdere uitgaven van hat Rijk vergoed krijgen. De Bond zegt dat alsdan f850 meer subsidie van 't. Rijk ont vangen wordt, doch B. en AV. hebben een anderen kijk op de zaak. Als in toe passing gebracht wordt het voorstel van den Bond, dan zal dit in 1908 een meer dere uitgaaf vorderen van f 1165 tegen f 300 subsidie meer. Onze bezwaarde ge meentekas kan dit niet lijden, en daarmee is, dunkt spr., de grens aangewezen waar buiten de Raad niet. gaan mag. Het amien- dement-Von Schmidt kan spr. dan ook niet steunen, omdat 'tnog weer meer eisc.hen stelt aan de gemeentekas. Kan de voorsteller .aangeven, waaruit dat meerdere zal moeten geput worden, dan zal spr. met diens voorstel meegaan, an ders acht spr. zich begrensd door het voorstel van B. en AAA Dhr. Rise h steunt, het voorstel-Von, Schmidt. De heer Donner is met de vorige sprekers overtuigd dat de salarissen hoo ger moesten zijn, want. ook spr. vindt, ze niet te hoog. Maar ©venals dhr. Fran sen v. d. Putte vraagt hij. waar moet bet .geld van dat meerdere van daan komen? Bij het voorstel van B. en AAA zal de ge- meent© een meerdere uitgaaf krijgen van' f790.425 'sjaars, en bij dat van dhr. Von Schmidt een van f 1159.17, na aftrek van f 300 meer subsidie. De. Voorzitter bevestigt idit De heer Fransen v. <T. Pu tte vraagt dhr. Von Schmidt om meer cijfers, en aan B. en AV. om hun advies. Na ©enig debat, waarbij dhr. Von Schmidt niet geeft de gevraagde cijfers, en de heer De AVitt Hamer de bezwaren van B. en AV. ontvouwt, wordt met 6 te gen 3 stemmen het amendement verwor pen. Voor stemden Von Schmidt, Holl- man en Risch. Bij art. 4 komt dhr. Hollmann er gen op dat teen onderwijzer aan een school met meer leerlingen meer verdient dan een aan een school met minder leer lingen. Dhr. Snonck met 18 dienstjaren krijgt naar die regeling f 100 meer, de heer Goedbloed met 43 dienstjaren f 100 minder. Spr. stelt voor: „de onderwijzer plaatsvervangend hoofd ontvangt f 200 zonder dat de veredschten van art. 24 L. 0. aanwezig zijn. Na een lange discussie vraagt de voor zitter of 't voorstel ondersteund wordt.; dit blijkt niet 'tgeval te zijn; het „komt iderhalv© niet in behandeling". Bij art. 15 zegt de heer Ilonner dat in vergelijking met art. 11 hier een on billijkheid is. 'Art.. 11 kent wegens dienst tijd het halve salaris toe; art. 15 zegt dat bij verlof 't salaris van de betrokken oniderwijzer(es) vervalt. Nu neemt spr. 'top voor onderwijzeressen in gezegend,q omstandigheden. Hij vindt 'tonbillgk dat deze tijdens hun verlof haar salaris moe ten missen. De heer D o a. n r stelt voor in art, 15 alinea 2 te bepalen dat bij dergelijk verlof het halve salaris aan de onder wijzeres) zal worden uitgekeerd, en ver dedigt dit. De beer Risch heeft bezwaar er tie gen dat aan een gehuwde onderwijBeres' dat halve salaris ten deel valt, terwijl haar man toch ook inkomen heeft. De heer Denner zegt dat wij, moe ten de mogelijkheid veronderstellen dat, de man geen inkomen heeft. De heer Risch noemt dat het aller- ergst denkbare geval. Toch is hij er niet tegen. Het voorstel-Donner, door dhr. Fransen v. d. Putte gesteund en door B. en AAA overgenomen, wordt aangenomen met 9, tegen 1 stem die van dhr. Hollmann. Bij art. 12 komt dhr. Hollmann er tegen op dat aan een onderwijzer die zijn dienstplicht moet vervullen, gedu rende dien tijd. 't halve salaris wordt uit gekeerd; hij stelt voor deze bepaling te schrappen. Na ©enig© 'discussie blijkt 't voorstel niet te worden gesteund, zoodat het van de haan is. De be©]© vterordening wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De gratificaties voor dhrn. Goedbloed en Blackstone worden tegelijk hiermee ver vallen verklaard. Aan de orde komt de rekening over 1907 en de begrooting voor 1908 van de gemeente-gasfa,briek. De fabriek heeft, een verliespost van f363,875. Toch stelt de Gascommissie voor den gasprijs niet te verhoogen. De heer Von Schmidt juicht dit toe en beveelt in 't belang van den minderen man aan de plaatsing van muntgasmeters. Immers de maandelijksche geldophaling en de kosten van aanleg zijn voor velen een bezwaar; vandaar ook slechts 700 aansluitingen. De heer Tem per man zegt dat. de gascommissie ook veel voelt, voor munt gasmeters, doch wegens aanzienlijke kos ten er niet toe over durft gaan. bn een klein© gemeente als de onze is het grootst mogelijke debiet néodig om een derge lijke onderneming zonder geldelijk nadeel te doen slagen. Rekening en begnooting worden hierop onder dankbetuiging zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, en de gasprijs wordt op 7 cent bepaald. Achtereenvolgens worden goedgekeurd een wijziging der verordening of) de, veir- deeling in wijken, en 't kohier Honden belasting 1908. Aan mej. v. Andel wordt eervol ontslag verleend als hoofd der Meis jesschool tegen 15 Mei e. k. Benoemd wordt tol onderwijzer bij het I,. 0. de heer AAA H. Stouten van Ou del an de met algemeen© stemmen. De vergadering gaaf hierop in geheime zitting over. Na heropening wordt het kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1908 vastgesteld op f 31157,13 verdeeld over 1262 contribuabelen en 'n factor f 0.92. Niets meel" te verhandelen zijnde, gaat de vergadering uiteen. FR 4 KH RIJ li. Gebrok aan priesters. In bet jaar 1878 schreef de als schrijver ook in het buitenland bekende bisschop Bougaud een boekje over het gebrek aan priesters in Frankrijk. Volgens zijn toenmalige be rekeningen kwamen er in elk diocees onge veer 30 priesters te kort, in het geheele land 2600, die noodig geweest waren om alle plaatsen te bezetten. Als oorzaak van dezen treurigen toestand gaf Mgr. Bougaud aan de godsdienstige onverschilligheid van den middenstand, de onvruchtbaarheid der huwelijken en den toestand der door het Concordaat gebonden Kerk. Intusschen is in den middenstand en ook onder andere standen de anti-clericale geest steeds sterker geworden, zoodat uit dergelijke families niet gemakkelijk pries ters komen. In 1906 bedroeg dan ook het gemiddelde der onbezette priesterplaatseu niet meer 30, maar reeds over de 37 in elk diocees Ja, in sommige bisdommen was het tekort aan priesters nog veel boo- ger, in Poitiers 55, in Versailles 121, in Bayeux 103, in Coutances 146, in Troyeg 137. Door de verslechting van den ÜDancieelen toestand der geestelijkheid neemt tegen woordig het tekort aan priesters nog meer toe. De opbrengst der gelden ter vervan ging der begrooting van eeredienst was beneden verwachting Daardoor neemt het aantal leerlingen op de seminaries, waaruit bijna alle priesters moeten voorkomen, schrikbarend af. In vele bisdommen is het aantal seminaristen meer dan de helft minder geworden in den ty' i van een jaar. In sommige seminaries waren er iz het jaar 19061907 nog 350 leerlingen, in het jaar 19071908 nog slecht 135. Eu dat is nog de toestand in de beste streken. Enkele bisdommen moesten reeds vroeger priesters van elders krijgen: in die bis dommen zijn thans bijna geen seminaristen meer. Geen wonder, dat men in de leidende kringen der Kerk van Frankrijk met be zorgdheid de toekomst tegemoet ziet. Een goed teeken. Hier en daar beginnen de Fransche burgers zich te voelen, te staan op hunne rechten en zich niet meer door de ambtenaren dar centrale regeering, met knotting van alle autonomie, te laten ringelooren Een staaltje Do maire van Candes wilde, dat de pastoor 300 francs huur zou betalen voor de pastorie. De gemeenteraad was van een tegenover gesteld gevoelen en vond, dat 100 francs meer dan genoeg was. Het voorstel van 100 francs word met algemeene stemmen aangenomen behalve die van den maire Deze, woedend, maakte den prefect attent op het voorstel, en de prefect weigerde er zijn goedkeuring aan te hechten. Maar nu werden de gemeenteraadsleden rebelscb „Als we niets te zeggen hebben", zeiden ze, „is 'tonnoodig verder te vergaderen". De maire schreef de eene gemeenteraads zitting na de andere uit, maar niemand verscheen. Ten einde raad ontbond de prefect den gemeenteraad. Nieuwe verkiezing. Alle gemeenteraad» leden werden herkozen minus den maire En nu is de maire exmaire, en de prefect vraagt zich af, of hij den huurprijs van 100 francs maar zal goedkeuren, of den gemeenteraad nogmaals om zoo'n nietigheid ontbinden, met het vooruitzicht vermoedelijk wéér een échec te Ijjden, Frankrijk is het land der vrijheid, gelijk heid en broederschap. De katholieke gees telijken krijgen geen traktementen meer, maar volgens de „echo d'Hippone" (Algiers) zouden de besturen van de gemengde ge meenten in Algiers last hebben ontvangen van de regeering, aan de bedienaars van den Muzelmanschen eeredienst hun trakte ment uit te keeren even als vooiheen. AMERIKA. Men berekent, dat do reis van het Ameri- kaansche smaldeel om de wereld in het geheel 12 millioen gulden zal kosten. Alleen voor de reis van Hampton Roads naar San Francisco rekent men aan kolenverbruik 720,000 gulden. hPAAJE De koning en de anarchist. Vbd een bekenden Spaansehen fabrikant, die ooggetuige is geweest van een interessante scène, tusschen den jongen koning van Spanje en een anarchist, ontving Frédéric Febore het volgende verhaal, dat hjj in de „Gaulois" weergeeft „Koning Alfons had van een vriend ver nomen, dat in een fabriek in de omgeving van Barcelona een anarchist werkte, die doorging voor een van de gevaarlijkste anarchisten, en die er steeds op pochte, den koning eens flink onderhanden te zullen nemen, zoo spoedig de gelegenheid zich daarvoor voordeed. De koning reed daarop, slechts door één vriend vergezeld, in zijn auto naar de fabriek, en begaf zich dadelijk naar het lokaal, waarin de anarchist aan het werk was. H(j naderde den man, vroeg hem belangstellend naar zjjn werk, en scheen zich zeer voor de moeilijkheid van zijn arbeid te interesseeren. De anarchist herkende den koning dadelijk, en was ten hoogste verwonderd, dat de jonge heetscher zoo alleen en zonder ver dedigingsmiddel bjj hem durfde staan ;doch hij bleef zwijgen. Ten slotte vroeg de koning hem, of hij een moeder, vrouw en kinderen had. ,.lk heb geen moeder meer antwoordde daarop de anarchist, „maar wel een vrouw, die ik eerst kort geleden heb gehuwd". De ver bazing van den werkman steeg ten top, toen de koning hem een sigaret aanbood, en uit het knoopsgat van zjjn jas een prach tige roos nam, die hij bem overhandigde met de woorden: „Hier, Miguel, neem deze roos en geef ze aan je vrouw en zeg er bij. dat de koning haar die zendt". En terwijl de koning glimlachend en met een vriendelijker) groet heenging bleef de werkman stom van verbazing staan, de koning nazien, met de koninklijke roos in zijn hand. EA U KLAK 1>. Een wetsvoorstel dat voorzeker de goed keuring van alle tnenschenvrienden weg dragen zal, is het voorstel van Sir Howard Vincent, betreffende de uitvoer van zieke en afgewerkte paarden. Bijna eiken dag kan men aan d© dokken te Londen een groot aantal gebrekkige, uitgemergeld© paarden zien, welke naar Holland en Bel gië worden gezonden, naar men zegt, voor de worslfabricage. (De verkoop van paar- devleesch voor mensehelijk voedsel is in Engeland wettelijk verboden). De lokal magistraten hebben reeds lang gepoogd dezen handel tegen te gaan door die han delaars, wegens dierenmishandeling, te treffen met zware geldboeten; maar Sir Howard's welsvoorstel zal voor elk paard dat voor uitvoer wordt bestemd een be wijs vorderen, geteekend door den van regeeringszijde aan te stellen veearts, ter wijl hij het recht hebben zal elk ziek of verminkt dier, dat te zijner inspectie zal worden aangeboden, ter plaatse te doen afmaken. Men denkt terecht dat dit wets voorstel dezen gevaarlijken handel zal stuiten. Opmerking verdient wel, dat Nederland den Britten puik vee, velte varkens, mal- sche konijnen, enz. levert, en dat wij goed genoeg willen zijn om Engelands oude knollen op te peuzelen 1 Tweede Kamer. Bij de voortzetting der behandeling van het noodwetje voor het blijvend gedeelte betoogde minister Sabron dat zonder wetswijziging geen goed gebruik van de landweer voor dia mobilisatie is te maken én deelde hij mede da.t ©r voor de aanvulling van bet blijvend gedeelte een overcompleet is van 879 vrijwilligers. Me.t het oog op dit overcompleet trok de regeering bijl monde van minister Heemskerk het thans niet meer noodigie art. 4 van het ontwerp in. Na uitvoerige replieken is hiet. ontwierp aangenomen met 54 tegen 41 stem men, zooals gisteren reeds gemeld. Blijvend Gedeelte. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de bekende maatregel eerst 1 April in werking zal treden. De miliciens ,die zich hebben aangemeld en in aanmerking komen om tot het vrij willig verblijf to worden toegelaten, be- hooren eerst op 1 April a. s. op te komen, maar de einddatum van het verblijf blijft bepaald op 25 Juli d. a. v. Jn weerwil van de vertraging in de opkomst blijft het pre miebedrag voor hen, die Voor den vollen tijd van 1 April tot 25 Juli onder de wa penen zijn, behoudens nadere goedkeuring van do Koningin, op f 120 bepaald. Het staat hun echter vrij toch op 27 dezer op te komen onder voorwaarde, dat zij al leen dan recht op de premie krijgen, zoo de AAtetgevende Macht de daarvoor aanga- vraagde gelden toestaat. (Dit laatste is nu geschied.) De miliciens .die zich hebben aange meld, maar van wie nog niet vaststaat, of zij wel voor bedoeld vrijwillig verblijf in aanmerking komen, krijgen eene mededee- ling, waarin hun, behalve van de hiervo- ren bedoelde datumverandering, tevens wordt kennis gegeven, dat van hunne bi- schikbaars lelling aanteekening is gehou den en dat hun zoo spoedig doenlijk zal worden bericht of zij voor het vrijwillig verblijf worden toegelaten. De Iloogeerw. heer Mgr. Dr. R. Gorten, directeur van Kolduc, herdenkt Zaterdag 28 Maart, den dag, waarop hij voor 40 jaren tot priester werd gewijd. AAregens den H. Vastentijd zal dit feest op den dag zelf enkel kerkelijk worden gevierd. De plechtige feestviering hoopt men ter ge legenheid der prijsuitdeeling in Juli te houden, wanneer de jubilaris tevens veer tig jaar als leeraar aan de inrichting zal werkzaam zijn geweest. O N D E R W U S Naar wij vernemen, zal in het deke naat Middelburg een afdeeling van de Diocesaan-vereeniging van R. K. Bijz. Onderwijzers worden opgericht. Het aan tal afdeelingen zal dan 13 bedragen. Tot dusver waren de daar wonendje R. K. bijz. onderwijzers leden van ©enige andere afd. als Rotterdam, Leiden en Haarlem. (Centr.). Prov. Blad no. 43 vestigt de aandacht jler gemeentebesturen op 'tvolgend©: Door de Regqering is vroeger beslist, dat do verhoogde Rijksbijdrage, welks de wet tot regeling van het lager onderwijs toekende voor een onderwijzer met hoofd rang en drie-«n-twintig-jari,gen leeftijd, slechts dan en voor zoolang werd ver leend, als met ingebrip van bet hoofd der school meer dan vier onderwijzers aan de school verbonden waren geweest- Ten gevolge van de wijziging, met in gang van 1 Januari 1906 in de Rijkshij- dragen gebracht, is de Minister van Bin- nenlandsche Zaken thans ©en© andere op vatting toegedaan. Bij beschikking van 6 dezer stelde Zijne Excellentie do Rijks bijdrage over 1906 voor een onderwijzer met verplichten hoofdrang en 23-jarigen leeftijd vast naar oen bedrag van f900 voor het geheele tijdvak, waarin hij dienst, had gedaan, onder opmerking „De omstandigheid toch, dat in den, loop van het jaar aan de school een va cature ontstond, waardoor het aantal on derwijzers met inbegrip van het hoofd niet meer dan 4 bedroeg, is niet van in vloed op het salaris, waarop de onder wijzer met verplichte hoofdakte volgens art. 26 der lager-ondérwijswet aanspraak heeft en dus evtenmin op de dienovereen komstige volgens art. 48 sub lo. der wet aan de gemeente uit. te koeren Rijksbij drage".

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5