No. 36. Dinsdag 24 Maart 1908. Vierde Jaargang. schuilbakkersknecht. IE jet, BUITENLAND Aanbestedingen enz. identie. irlchfen. Adverfenfien. v. LOON, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. let. vernietiging van In tonrechter te Goes. j.l. werden ten ver- jthardt op diens hof- overstaan van de Verhoek verkocht 18 paardenvoor de 140 tot f 235, voor ■tot f200, terwijl de locht voor f182 tot Jte 10 pet. onkosten. Lden in dit nummer m STANIL 20 Maart. dei'.rouwd: C. N. A. J. C. Simojise, jd. |m. 19 j. etn A. Geel- loomgeb. Dek, z. Polderman, z.J. inaji, d.; J. van Loo, lier Linde, 88 j., wed. pster, 60 j., man van |20 Maart. 14, Maatje Maria, Irt Bom en Sara van lus Johannes, z. v. Johanna Maria van rioter Jacobus, z. v. I Jannetje Verschuur® laria Steketóe, 79 j lis de Haan; 14, Din- [24 j. hven15, een kind lid en Maatje Schroe- 1 b u r g, 19 Maart, lan heden was weinig zomergerst 25 cent door weinig aanvoer lals volgt: f 7.10 a f 7.40 - 6.50 - 6.75 oc - 5.50 - 3.75 - 7.25 -11.— - - 6.75 9.50 -10.50 - 5.25 - 3.25 - 7.— -1050 - 6.50 fper 50 kilo. f).60. 100 stuks. IlINGEN, 20 Maart. 0,55 a f0,— 10 per 100 stuks. [EN, 18 Maart 1908. 9.75, Rogge f 6.40 a If 7.80 a f8.25, Haver vteB f8. - a f 10.50. Jveestamboek. De jerl. Rundvee-Stamboek tigrijk besluit genomen, loorjaarskeuringen van Jpril worden gehouden, te stellen tot inscbrij- bk. Het wordt den land- Ik gemaakt, want als zij 1 de keuring tegenwoor- liogen zij de geleiders Inedegeven. behelzende li van den stier, en ze 1 zijnde in het N. R. S. Ier de stieren reeds in Itaan, moet de aangifte. I keuring geschieden aan Haag. I April of eerder bekwame e getuigschriften. VAN 't WESTEINDE en Beschuitbakkerij, ENH0EK(bij Goes.)' H M. de Koningin. hebben, laat die breien rot voor- renstaand rlsmerk. HANSWEERD. NIH ZEEUWSCHE COURflHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers i contant- 0.05 ffliïi!!!!:;: 1 Advertenties, van 15 regels f 0.50; iedere regel me*r 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekemd. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct i contant Reclameberichten 25 Ct p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij, die zich met het 2e kwartaal op on» blad wenschen te abonneeren, ont vangen het tot dien tijd gratis. Wegens den feestdag van MARIA BOOD. SCHAP zal het eerstvolgend nummer van dit blad verschijnen Donderdag a. s. H. H. Adverteerders en Corres pondenten gelieven hiermee rekening te houden. He Meisjesschool te Goes. In ons vorig nummer hebben we nog kunnen melden, dat er onder de belasting betalende ingezetenen een adres circuleert aan den gemeenteraad, o!m de meisjes school op te heffen. Dit verzoekschrift heeft volkomen onze sympathie. Do vraag in deze, waar alles om draait, immers bestaat hierin: Is het vele geld, dat do gemeente besteedt aan bedoelde; school tegenover de gemeente gerechtvaardigd? Dat is o.i. niet het geval. lo. Het aantal leerlingen neemt gesta dig af, zelfs in die mate, dat daaruit alleen reeds zou kunnen worden afgeleid, dat in de toekomst die school van zelf t.ot verdwijning gedoemd is. 2o. Is o. i. Goes nog niet, de plaats wil men de „stad" die zich de weelde veroorloven kan met de pennin gen van alle belastingbetalers een school in .stand te houden, die uiteraard slechts van nut kan zijn voor betrekkelijk wei nigen, en dan nog slechts voor de ge goeden. 3a Leidt de meisjesschool niet op voor een of meer bepaalde vakken; ze geeft ook niet, wat men noemt „een graad". Men mag loffelijk alle klassen doorloopen hebben, een bepaald v a k is men, zelfs bjj een oppervlakkige opvatting, niet meester, en het eind-diploma is er Ban, dat geen deuren opent voor verdere, b.v. academische, studies. Hot geeft een cachet van „ontwik keling" verder reikt het niet. Men versta ons wel: wij zijn niet tegen de, overigens geroemde, ontwikkeling, welke de meisjesschool geeft, integen deel zijn we de eersten om die te prijzen. En daarom kunnen wij niet meegaan met de regelen van „De Zeeu w", waarin gezegd wordt, dat de meisjesschool aan de leerlingen „slechts de goede vor men voor de conversatie op volgenden' leeftijd" zou leeren. Wij zijn er van overtuigd, dat op de- meisjesschool wel wat meer geleerd wordt dan goede vormen voor de latere conver satie! Wij weten, dat er degelijk onderwijs ge geven wordt. Dat men het zwaartepunt in deze dan niet tracht© te verplaatsen. Het criterium der kwestie is slechts gelegen in de vraag: heeft bij bet goede onderwijs, dat de meisjesschool geeft, zij recht van bestaan tegenover de gemeente- belastingplichtigen, waar het vaststaat, dat bedoelde school aan de gemeente meer geld doet uitgeven, dan met het algemeen gemeentelijk belang strookt Socialisme in Zeeland. Sinds October heeft de S. D. A. P. een bezoldigd propagandist voor Zeeland. 't Is een zekere beer Leeuwenburg, die te Vlissingen gestationeerd is. In zijn jaarverslag schrijft deze o. a. dat do propaganda in Zeeland uitermate moeicdijk is, en dat uiterlijk-waarneem- hare vorderingen den eersten tijd waar schijnlijk weinig zullen worden gemaakt. Ais een der Socialisten, die nog al, laten we zeggen, optimistisch gestemd zijn, zóó zwartgallig schrijft, dan kan men er zeker van zijn, .dat 't zaakje er slecht voorstaat. Alen moet in Zeeland blijkbaar wei nig van het socialisme hebben. Och, de vele landbouwers willen liefst niet onteigend worden van hun land, en de arbeiders weten, dank de onver moeide voorlichting der Rechtsche pers, genoeg van het socialisme, om er voor te passen. Wij vreezen voor den propagandist, dat het nog zèèr lang duren zal, indien 'tal ooit gebeurt, vóórdat het socialisme hier „uiterlijk-waameemhare vorderingen" gemaakt zal hebben; en dat Zeeland, wan neer bet fonds op is, waaruit bij bezol digd wordt, dezen socialistischen pionier zal moeten verliezen. De Haagscbe gemeenteraad telt 45 leden. Van die 45 zijn er slechts 4 Katholiek. Dat is in verhouding tot de getalsterkte der Katholieken te weinig. Maar wat is nu het geval. Door dat de beeren Kolkman en Bevers minister zijn geworden, en dï heer Van Gils zich elders vestigde, zijn er in den Haagschen gemeenteraad 3 Katholieke va catures ontstaan. Hiervoor moet. Vrijdag a.s. gekozen worden. Wat! gekozen worden? vraagt men. Laten de vrijzinnigen den Katholieken hun povere 4 zetels niet? Noen, lezer. De vrijzinnigen betwisten alle 3 zetels 1 Zoodat als hun toeleg gelukt, 's Graven- hage slechts één Kath. Raadslid heb ben zal Dat is nu eens vrijzinnig Afar/a Boodschap. Het feest, dat wij Woensdag vieren, en in de taal 'der Kerk „Maria-Boodschap" noe men, ontleent zijn naam aan de blijde tijding of „boodschap", welke de aarts- enge! Gahriël op Gods hevel aan Maria bracht. Dit feest is in den waren zin des woords een groot feest; de geheimen welke onze Moeder de H. Kerk dien dag ter overwe ging voorlegt, zijn verheven pn zinrijke geheimen en 'de waarheden, welke het feestevangelie mededeelt, zijn blijde waar heden. Gahriël, de hemelbode, verschijnt op Gods bevel voor Maria, de zuivere maagd van Nazareth, en spreekt tot Haar„Wees gegroet, gij vol van genade; de Heer is met Uonder alle vrouwen zij-t gij de gezegende". Alaria, die in hare onschuld reeds den schijn van kwaad vreesde, schrok bij het hooren dezer woorden. AVant behalve, dat zij zich in hare diepe ootmoedigheid ge heel en al onwaardig erkende om de Aloe- der des Verlossers te worden, was zij ook bevreesd, dat haar maagdelijkheid, welke zij reeds als jeugdig kind bij gelofte aan God gegeven had, daarbij verloren zou gaan. In deze bezorgdheid hooren, wij Haar den Engel vragen„Hoe zal dit geschieden, daar ik geen man heken?" Zoodra zij daarop van don Engel heeft verstaan, dat God hare toestemming ver langt en over hare zuiverheid waken zal, betuigt Maria aanstonds vod diepe nede righeid hare instemming„Zie de dienst maagd des Hoerenmij geschiede naar uw woord". Terwijl Maria, deze woorden uitsprak, ontsloot zich de hemel, de Zoon Gods daalde neer, en nam door de werking des H. Geestes, in Haar de menscbelijke na tuur aan. Dit zijn de plechtige en blijde geheimen van dit feest: De Zoon Gods voor ons mensch geworden en Alaria de Moeder des Verlossers. Met eene wel eigenaardige, maar toch beteekenisvolle uitdrukking mogen wij het feest van Alaria Boodschap ook wel het feest der nederigheid noemen. De aarts engel brengt aan jllaria de vreugdevolle tijding harer verheffing tot de ongekende waardigheid van Aioeder Gods. En Zij, als wilde ze den Engel op eene misvat ting of overdrijving wijzen, voer hem te gen: „Zie de dienstmaagd des Heeren", De nederigheid zou op dezen dag haar hoogste feesttij vieren; daarom wilde God glorie bij glorie, voegen. Nauwelijks heeft Maria hare betuiging van nederigheid uit gesproken, of ziet de onsterfelijke God der eeuwen, 'daalt neer om te worden een zwak en sterfelijk mensch in den tijd. O, wat is de nederigheid groot, als wij haar beschouwen in den luister van dit plechtig feest; en wat is de wereld blind, dat zij in hare waanwijsheid de nederig heid voor vernederend ho-udt. 'tZijn twee onderscheidende kenteekenen van onzen hoogmoedigen tijd: De zucht naar groot heid, naar verheffing, naar eer, en het grove dwaalbegrip, wat men zich daar van gevormd heeft. (Zondbl. v. Kath. Hg.). Wijziging der Boterwet. Bij de Staten-Generaal is op het oogen- blik in behandeling ©en wetsvoorstel tot wijziging dar Nederiandsche boterwet Velen onzer lezers zullen hier belang in stellen We geven daarom eene beschou wing van het ontwerp, zooals wij die vin den in de „Res. bode". Onze Boterwet laat tot dusverre de be reiding van boter en van margarine on daarmede ook bet maken van zoogenaam de „mélanges", mengsels van boter met margarine of andere vetten, geheel onge moeid. Hiertegen zou niet het minste bezwaar bestaan, ja, dit zou zelfs veeleer zijn tos to juichen, indien de scheikunde bij machte was om in ©Ik voorkomend geval te kun nen aanwijzen of men met boter, dan wel met zulk een mengsel te doen heeft. Ook de verplichte toevoeging aan de margarine van sesam-olie of een ander herkenningsmiddel, tot welken maatregel sommige buitonlandsche wetten haar tos- vlucht namen, komt de scheikunde, waai' deze te kort schiet, niet voldoende te hulp, daar de botervervalsching ook geschiedt met andere vetten dan margarine. Do wetgever moest derhalve, ter bestrij ding van do botervervalsching hier te lande, een anderen weg dan dia der se- samatie trachten in le slaan, en, zich aan passende aan de bestaande, toestanden, voortbouwen op hetgeen in de praktijk reeds goede resultaten heeft opgeleverd. In de eerste plaats zullen, nu de moes!© hoterfabrieken zich, door aansluiting hij do bofcercontrole, naast groote financieel©! offers, reeds een voortdurend toezicht ge troosten, eveneens de fabrikanten van mar garine aan toezicht onderworpen moeten zijn en zal aan het product, dat zij be reiden, voor zooveel het gehalte aan boter betreft, zoodanige eisch worden gesteld, dat er geen twijfel kan bestaan, dat men met margarine te doen heeft. De margarinebereider zal, zonder eenig bezwaar voor den goeden afzet van zijri product, steeds zóó kunnen mengen, dat zijn product tot 30 pet. boler bevat. Geen scheikundige, vertrouwd met boteronder- zoek, zal ooit dat mengsel voor boter aanzien. Want do ondervinding heeft ge leerd, dat, boter, buitengewoon arm aan vluchtige vetzuren, toch nog hooger titneert dan zoodanig mengsel. Gezegde eisch is de eerste van het wets ontwerp, hetwelk voorts gebiedt, dat er van Rijkswege registers zullen worden ge houden betreffende hen, die hier te lande margarine bereiden. In de tweede plaats moet de Boterwet ook toezicht gaan uitoefenen op' de holer- bejeiders. Wie boter maakt echte boter -heeft in zijne bereidplaats geene mar garine noodig of andere vetten, die boter kunnen vervangen of er zich toe benen om door boter gemengd te worden. Het hebben van zoodanige vetten in een boter- bereidplaats wil het ontwerp dus verbieden en strafbaar stellen. Hoe echter wanneer iemand èn boter èn margarine bereidt? Zoo iemand zal die twee- fabricages steeds streng van elkander gescheiden moeten houden. Bovendien zal ten aanzien dier bereiders van boter en margarine de boterfabricage aan een voort durend toezicht van Rijkswege zijn te onderwerpen. De kosten van dit toezicht zulten zijn te dragen door den bereider, die ook op de Rijksregisters wordt inge schreven. Alocht zoodanige bereider, ter besparing van de kosten verbonden aan liet door loopend toezicht, zich alleen opgeven als boterbereider, dan zal hij strafbaar blijken te zijn wegens het ook aanwezig hebben van margarine. En mocht hij zich alleen als margarinebereider hebben opgegeven, dan zal hij, zoodra hij boter aflevert of verzendt, ja reeds bij het aantreffen in zijn fabriek van ter aflevering gereed staande boter, eveneens strafbaar wezen. In de derde plaats wil het ontwerp gelijk thans reeds geschiedt door de boter- confrólestations ook voorkomen het vervalschen van boter met andere, stoffen dan vetten. Door de boter wordt somtijds kaasstof gemengd of, wat nog meer voorkomt, zij wordt vervalscht met water. Beide ver- valschingsmiddefen kan men samenvatten onder den naam niet-velten. De toevoe ging van zulke niet-velten zal in groote mate worden bedwongen door in de wet te bepalen, welk rninimum-velgehalte boter mag bevatten. Ten slotte wil het ontwerp handelingen in strijd met de Boterwet niet langer uit sluitend als overtredingen berechten en straffen, maar wel degelijk ook als mis drijven, zoodat men er gevangenisstraf mee kan oploopen. ITALIË. Aan den Paus. De „Osservatore Ro mano", die op den dag van 's Pausen; patroon, den H. Joseph, is verschenen,, wordt omlijst door een feestelijken rand en bevat een hoofdartikel, waarin wordt gewezen op de merkwaardige overeep,- komst die er is tusschen de taak, op aarde aan den H. Patriarch toebedeeld en den plicht, die rust op den Opperher der bij het besturen der Kerk. Zooals de Bruidegom der Maagd Alaria geheel zijn leven besteedde aan het. waken over den Godmensch, zoo wijdt de nieuwe Joseph a.l zijne kostbare dagen aan het bewaren van het goddelijk woord tegen de dwaling, die met de oude boosheid maar onder telkens nieuwe en meer verleidelijke vor men de geesten tracht te omnevelen en te verdonkeren het licht der geopenbaarde waarheid. De oude ketterijen zijn nauwelijks ver dwenen onder het vonnis der Kerk, of daar rijst onverwachts een nieuwe die alle dwa lingen van de voorbijgegane tijden in zich bevat en bedreigt het heilig depositum des geloofs, bedreigt het gezag der H. Schriftuur, bedreigt bet onfeilbaar leer ambt der Kerk. Als een knagende worm omkronkelt zij het organisme der Kerk, hot .bloed van Christus' mystiek Lichaam ver giftigend En hoe veFderfclijken voortgang zou zij hebben gemaakt, hoeveel levens kracht zou zij hebben verstoord, hoeveel rampen zou zij over de samenleving heb ben gebracht, met hoevel© gevaren zou zij de Kerk hebben, bedreigd ware niet de Herder der Kerk <;rbij gekomen; Hij wist de wortelen van het kwaad na te speuren, de gevolgen te koeren, de genees middelen toe te passen en de nog onaan getaste deelen van hot organisme legen; besmetting te beschermen. De naam van P i u s X zal in de historie voortleven als die van een groot Weldoe ner der Kerk en der monschhcid. I)e Vastenpredicafie's in het Va- ticaan zijn in vollen gang. Zij worden Vrijdags gehouden in de Troonzaal in tegenwoordigheid der kardinalen, prelaten, superiors en procurators der religieus» orden. De Paus is daarbij tegenwoordig, ge scheiden van de toehoorders door een voorhang dat hem toestaat de meditatie te hooren, zonder dat hij' gezien wordt. De predicatie wordt gehouden door pa ter Pacifico de 'Seggiano, van de Minder broeders Capucijnen, die den titel en de functie heeft van apostolisch prediker. Kardinaal Casali del Drago wordt a.s. Zaterdag in het familiegraf op den Campo Verano plechtig begraven. Alet. hem is de éénige vertegenwoordiger van den hoo- gen Romeinschen adel zijn moeder was een geboren prinses Barberini aan het H. College ontvallen. In het paleis Barberini, waar de overleden Kerkvorst woonde, is de Troonzaal gemaakt tot een chapelle ardente, waar de paters Capucij nen waken en bidden bij het lijk, dat in pontificaal gewaad op een praalbed rust. Rondom zijn eenige. altaren opgeslagen zoodat iederen morgen, zoolang het lijk boven aarde staat, vlak in de nabijheid tal van H. Missen "worden opgedragen. BELGIË. De carnavalsdagen heeft men te Gent eens gebruikt om den anti-elericalen haat bot te vieren. Gent heeft een ultra libe ralen burgemeester en dan laat zich veel verklaren. Er schijnen vertooningen plaats gehad te hebben, welke rechtstreeks niet alleen den katholieken godsdienst in 'tal- gemeen, maar in 't bijzonder de Orde der Salesianen, die in Gent scholen bezitten, in een allerhatelijkst daglicht stelden en op eene wijze, die zelfs de goede- zeden kwetste. Terstond was er door de ka tholieken en de welmoenende burgers ge protesteerd, maar met zulk een burge meester, tevens hoofd dier politie, helpt protesteeren niet veel. Er is nu eenige da gen geleden ©en open brief gericht aan den Minister van Justitie, waarin drin gend verzocht werd de daders te doen opsporen. De heeren zullen ter zoo ge makkelijk niet afkomen; 'daarenboven is door ieder der 15 professoren van het instituut van Maltbrugge een proces tot schadevergoeding begonnen tegen het dagblad „la Flandre libérale" van 3000 frs. voor ieder en 5000 frs. voor opname in alle dagbladen. IH'ITSIHLASD. Een groote schat. In den Julius- Toren te Spandau liggen 120 millioen mark aan goudgeld opgestapeld, toehehoo- rend© aan den Duitschen Staat. Het is een deel van de oorlogsschat ting, die Frankrijk na den oorlog van 1870 aan Duitschland heeft moeten betalen. Den llden November 1871 is de wet afgekondigd, bepalende, dat uit de door Frankrijk te betalen oorlogsschatting een, bedrag van 40 millioen daalders (120 mil lioen mk.) gebruikt zou worden tot vor ming van ©en rijksoorlogsschat, in gemunt goud, die in verzekerde bewaring zou op gelegd worden. Tot bewaarplaats van den schat is bij keizerlijk besluit van 22 Januari 1874 de Julius-toren van de citadel van Spandau aangewezen. Sedert dien tijd is de toren, een onuitputtelijk onderwerp van gesprek geworden. In 1402 heeft hij al dienst ge daan om den woesten roofridder Diederik van Quitzow gevangen te houden, later hebben er tal van politieke gevangenen, gezeten. De hechte toren scheen den machthebbers altoos eon zeer betrouwbare bewaarplaats toe. Zoo zijn dan op 3 en 5 Juni 1874 de 120 millioen van Berlijn door het. trein- balaljon van de garde naar den toren ge bracht. De muren zijn twee meter dik, onderaardsche gangen, waardoor men in den toren zou kunnen komen, zijn er niet. Naar het gewelf van den schat gaande, moet men drie zware ijzeren, deuren door. De sleutels zijn in handen van den com mandant van Spandau, den curator en den rentmeester van den schat. Deze '3 ambtenaren 'moeten aanwezig zijn, als men hij den schat wil komen. Gelijkvloers staan 450 houten kisten op stapels van 30, op de eerste verdieping 750 kisten op stapels van 30 en van 15. In het geheel zijn er dus 1200 kisten, in elke kist ligt een geldzak, die 100,000 mk. aan 10 en 20 mk. stukken bevat. Het gewicht van elke kist is 87 pond. Toen in den Rijksdag de Kath. afge vaardigde Erzberger hij de behandeling van Koloniën over een „N e g e r z i e 1' sprak, lachten vrijzinnige persmannen hem uit en riepen ho, h». Een ander Kath. afgevaardigde Gröber gaf den spotters een schrobbeering in den uitroepdat zijn weer dezelfde „sau- bengel" (zwijnegels) van laatst De persmannen zijn nu boos, en slaken. Alaar waarom lachen zij als gesproken wordt van de ziel van een zwarte? Zouden de heeren moenen, dat deze geen ziel heeft? AMERIKA. Gelijk wel te verwachten was, heeft pre sident Nord Alexis eieren voor zijn geld gekozen en den Franschen gezant, Carbe- Ton, medegedeeld dat de Haïtiaansche re geering alhoewel haar rechten tegen over de vluchtelingen voorbehoudend besloten had een gunstig antwoord te te geven op het „vierzook" der mogend heden, en er daarom in toestemde de vluchtelingen te laten vertrekken. De regeering van Haïti vraagt echter ook dat, bij mogelijk toekomstige com plotten, de consulaten niet meer veranderd worden in toevluchtsoorden voor oproer lingen. Nog wordt gemeld, dat de aankomst der oorlogsschepen te Port-au-Prince alle vrees voor verdere onlusten heeft doen wijken. RUSLAND. Do gevangenissen zijn en blijven in Rus land overvol. De minister van justitie heeft zelf in. de Doema moeten erken nen, dat daar ongeveer 50 percent meer menschen zijn opgesloten dan er ©igen- lijk geborgen kunnen worden. Volgens sta,- tistische opgaven zitten er thans in Rus land tweemaal zooveel menschon gevan gen als tien jaren geleden. In Februari bedroeg het aantal 165.588, onder wie ongeveer 13.000 politieke gevangenen. De behandeling moet er ook veelal zeer slecht zijn en de gevangenen trachten te genwoordig vaak verbetering te brengen in hun lot door Weigering van voedsel, m de hoop, dat de autoriteiten, om hen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1