tonden sen, No. 84. Donderdag 19 Maart 1908. Vierde Jaargang. lm Reuzel. [trecht. lagazijn ITS, Goes. lining in Zaterdag. Goes. idendamme. „Zuid-Beveland". -EL, Go6S. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vtrsclèl alken MAANDAG-, WOENSDAG- m VRI1DAGAY0ND. Ome landbouw en bet Buitenland. FEUILLETON Het Geheim van het Paleis. BUITENLAND JOSE ïONING LOOP z. I )ij 10 Kilo a f 0.62, I59 per Kilo. bp 10 Kilo k 0 70, I Q.67 per Kilo. f 6.50 per bu», bij Ilnferc. 209- [itaan. land ;d. veel voordee- hijksche dienst. itterdam-Gouda-Amsterdam «II» twi<klflli||«ltNt pl««tf«n. rek ran HOES I m f d d 3 g 12 uur. Iran AMSTERDAM |g morgen 5 uur. lmn ROTTERDAM jgavond 8 uur. Amsterdam bij W. Dë |ERSCHURE, Kloveniers- prdam bij de Directie J. en [UT, te Dordrecht bp S. en te Goes bij den Agest nih rami cotipi Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes i 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant-0.05 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentie* van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berefcead. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij, die zich met het 2e kwartaal op ons blad wenschen te abonneeren, ont vangen het tot dien tijd gratis. Meermalen hebben wij, schrijft de „Nieuwe Koerier", als onze meemng uit gesproken, dat er twee feiten zijn, die ons tot bezorgdheid stemmen, ondanks den oogenblikkelijk gunstigen toestand van landbouw en veeteelt. Deze t.wee feiten zijn: 1. gedurige vermindering van hel aan tal eigengeërfde landbouwers en toename van het aantal pachters; 2. onze afhankelijkheid van het Bui tenland. Ons Land produceert een 60 millioen K.G. boter; hiervan gaat hijna de helft naar het. Buitenland. Van onze kaasproducten, ten bedrage van een 80 millioen K.G., worden ruim 47 millioen naar het Buitenland ver zonden. De vee- uitvoer bedroeg een 55000 stuks en de uitvoer van versch rundvleesch ruim 14 millioen K.G. Onze groente-uitvoer is verbazend groot. Enkel aan sluilkool werd ruim 42 mil lioen K.G. uitgevoerd. Naar Engeland werd aan hooi uitge voerd ruim 15 millioen K.G. Uit deze cijfers ziet men genoeg, hoe zeer onze landbouw en veeteelt afhanke lijk zijn van het Buitenland, en van hoe veel gewicht het is, dat de grenzen der naburige landen niet voor onze produc ten gesloten worden. Het is dan ook voor onze landbouwers van het hoogste belang, alles te vermij den wat het Buitenland maar ©enige re den kan geven, om onze landbouwvoort- brengseten te weigeren. Onze zoo uitstekend werkende boter- contróle heeft in het Buitenland het ge schokte vertrouwen doen wodierkeeren. Zoo moeten wij werken op ieder gebied, en vooral wat betreft het vóórkomen of genezen van besmettelijke ziekten onder het vee. Tengevolge van het overbrengen van het mond- en klauwzeer in de Britsche eilanden door hooi of stroo, heeft de En- gelsohe Regeering den invoer van deze beide artikelen verboden uit verschillende landen en o. a. ook uit ons land. Naar aanleiding hiervan geeft de „N. Courant." de navolgende wenken, die door onze landbouwers wel mogen overwogen worden. Na gezegd te hebben, dat het te vree zen is, dat. Engeland ook zal gesloten worden voor ons vee niet alleen, doch ook voor allerlei dierlijke en andere land bouwproducten, die de besmetting van het mond- en klauwzeer zouden kunnen overbrengen, schrijft het Blad Zonder krachtige medewerking der vee houders zelve zal het moeilijk zijn het. Petroleum-Motoren- 31 Marino had de lantaarn o;p eene tafel die tegen den wand stond gezet en ik trad naderbij om mijne kaars er naasjt te zetten waarbij mijn voet tegen een hard voorwerp stootte; het was een breed, goed zwaard met ©en gekruist hand vat, dat met groote roestvlekken bedektj, op den grond lag. Marino nam het op en legde het zwijgend op de tafel, en ik trok een bankje, dat dicht bij het be dekte lichaam onder den mantel stond naderbij om mij, toegevend aan een oogenblikkelijk gevoel van zwakte, daar op neer te zetten, doch Marino trok mij het bankje zacht uit de hand. „Niet hier", zeide hij op fluisterenden loon, zoools men in een grafkelder spreekt. „Die kist daar is ook goed om op lè zitten bedenkt, wat Jacopo Nani van dit bankje schrijft". Ik knikte en zette mij op de lage, lang werpige kist, die naast de tafel tegen den wand stond. Marino echter knielde, met den rug naar mij gekeerd, naast den man tel neder en hief voorzichtig een punt daarvan in de hoogte. Ik zag niet, wat hij gevaar te keeren. Maar daar zit juist de knoop. Maar al t© goed weten wij, hoe weinig consciëntieus vaak onze landbou wende bevolking is op 't gebied van het nemen en naleven van voorzorgsmaat regelen. Men eisch niet alles van de regeering. De regeering heeft de rijks-seruminrichting aan den arbeid gezet, en oen© voldoening is het voor haar, dat. van de zijde der Bel gische regeering reeds aanvraag is gedaan om in 't bezit van het serum te worden gesteld. Een uitstekende maatregel was ook de in dezen winter ingevoerde stal- inspectie. Wijziging van de wettelijke regeling van onzen veeartsenijkundigen dienst, die nog te wensc.hjen overlaat, kan niet uitblijven. Maar ook de land- en tuinbouwer en veehouder moeten meewerken om het nationaal bedrijf hoog te houden. Weet men. bijv. dat in Engeland aan het. in te voeren vleesc-h bepaalde eischen worden .gesteld, dan dient, de producent hier te lande zich in zijn eigen belang te beijveren, aan di.e eischen te voldoen en zoo noodig 'de hulp en den steun der Regeering te vragen, om dat streven zoo algemeen mogelijk te maken. Wenscht het buitenland waarborgen tegen het. invoeren van vervalschte zuivelproducten, dan ligt het op den weg der zuivelbe- reiders, die waarborgen, zoo mogelijk, te verschaffen, daarbij alweer van de Regee ring steun vragend, eventueel door wette lijke bepalingen. En zoo staat het o. i. ook met fle (eischen, die bet buitenland stelt ten opzichte van den gezondheidstoestand van het vee, bet voorkomen van, overbrengen van besmet ting, enz. Landbouwers en Regeering moeten de handen ineenslaan, doch eerstgenoiemden moeten zoo mogelijk vooropgaan en too- nen, dat zij hun eigen belang begrijpen. Dan zal de steun der regeering niet ach terblijven. De ondervinding leert dat reeds voldoende. Wordt op die wijze bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer gehandeld, wordt elk verdacht geval onmiddellijk aangegeven, wordt dadelijk door alle om wonenden gebruik gemaakt van bet serum en streeft ieder er naai', dal bij da stal- inspecties geen enkel st.uk vee wordt aan getroffen, waarbij van de aanwezigheid der ziekte sprake kan zijn, terwijl aan gifte is nagelatenworden bovendien strenge straffen bedreigd tegen hen, die door grove achteloosheid, onverschillig heid enz. willens en wetens de voorschrif ten overtreden en daardoor de besmet ting in de hand werken, dan gelooven wij, dat er zelfs met den weidegang in 't voor uitzicht nog wet kans bestaat tot stui ting van de besmetting en daarmede tot afwering van een ramp, die wel een natio nale ramp zou mogen genoemd worden. Dat ieder veehouder dus zijn plicht in dit opzicht ken ne en nakome! De „Zeeuwsche Courant" had geschreven, dat zij „nimmer in de par- zag, maar na een poosje werd het zwij gen mij onverdraaglijk. „Marino!" riep ik zacht. Toen stond hij op en keerde zich naar mij om —- zijn mooi, lief gelaat stond ernstig, zijne, oogen waren vochtig. „Jacopo Nani heeft de volle waarheid gezegd", zeide hij. „Daar onder den man tel rust zij, de arme Yolanta, wonderlijk goed gebleven, bijna nog kenbaar. Welke natuurinvloeden dat mogelijk hebben ge maakt, kan ik nu nog niet verklaren, de opmerkelijke frissche lucht in dit vertrek heeft, waarschijnlijk dit wonder verricht. Wat blijft mij nu te doen? Het eenvou digste zou zijn, dit vertrek te sluiten, de toegangen daartoe dicht te metselen en dit overschot onaangeroerd te laten liggen, tot ja, tot de tijd met dit huis ook haar begraaft. Maar de bezwerende woorden van Jacopo Nani en de wondere verschij ning van het arme vermoorde schepsel in dit huis gebieden mij, het stoffelijk overschot in de gewijde groeve der Spada volgens den kerkdijken ritus te doen bij zetten. Dat kan in alle stilte geschiei- don in de kerk van San Polo, waar de grafkelder der Spada is, zonder opzien te wekken; maar hoe dit stoffelijk overschot hieruit brengen, zonder dat Ve netië van deze vneeselijke vondst hoort en de 'reeds zoo ongelukkige geschiedenis lementaire geschiedenis van ons land een gematigde rechtsche partijpolitiek (had) kunnen ontwaren". Deze bewering hebben wij wat nader ontleed, en nu geeft, de „Z. C." ons ean „wederwoord". Het door ons gespatieerde woordje „nimmer" gaf gereed© aanleiding, dat wij het ministerie-Mackay ter sprake brach ten, al is bet waar, dat de „Z. C." in een volgende, ook door ons vermelde, zinsnede sprak van een c o a 1 i t i e-mini- sterie, wat zooals het blad terecht op merkt het kabinet-Mackay niet was. Zooals we dan ook schreven, had de „Z. C." uitsluitend het kabinet-Kuvper op het oog. Nu hebben wij als onze meening te verstaan meenen te geven, dat indien dit laatste christelijk ministerie minder gematigd is opgetreden, zulks zijn oor zaak had in verschillende omstandighe den, waarvan de „Z. C." dit alleen ver meldt: de „van vrijzinnige (ook socialis tische) zijde heftige campagne tegen dit. Kabinet gevoerd". Het blad erkent intusschen als „volko men waar" onze bewering, dat de Linker zijde tegen het. ministerie-Kuyper geen „cojiciliante (verzoeningsgezinde of „tam me") houding" heeft aangenomen. Daarvan acte. Maar, vervolgt de „Z. C.", ware dit. an ders geweest, dan had de linkerzijde „op gehouden oen partij van beginselen te zijn". „DE linkerzijde"EEN partij van beginselen" Dit zinnetje alleen geeft minstens stof voor een brochure. Het Wad zal bedoelen, dat de diverse soorten van door anti-clericalisme en Kuyper-vrees nauw-verbon- den vrijzinnigen aan hun beginselen verplicht waren te strijden tegen het mi nisterie-Kuyper. En indien dit te zeggen de bedoeling was der „Z. C.", dan beamen wijzeker, zulks te doen was der vrijzinnigen recht en van hunne zijde zelfs plicht. De vrijzinnigen hadden alzoo in den strijd met den tegenstander de onbesmette wapenen hunner beginselen uit het arsenaal moeten halen, en voor den dag moeten komen met inderdaad posi tieve leuzen. „Tegen Kuyper en het clerica lism©" echter was de leus in de banier, onder welks schaduw de vrijzinnigheid slreed met den knuppel van den lijfeigene, in plaats van door het ridderzwaard. Alleen het feit, dat destijds vrijzin nigen van zóóver schillendekleur zich met elkaar zoo broederlijk verbon den, bewijst, overduidelijk, dat het niet om „beginselen" ging. En dat de socialisten de vrijzinnigen bij de herstemmingen broederlijk hebben gesteund, kan 'toch bezwaarlijk aan een gemeenschappelijk „beginsel" liggen! Of anti-cleïicalisme moet. een „beginsel" zijn. nog veel erger maakt? Zonder twijfel zal de natuur haar recht eischen, en zal dit overschot zoodra het aan de lucht wordt blootgesteld, tot stof vervallen, maar het. moet toch van hier gebracht, worden in een of ander voorwerp dat groot genoeg is om het te bevatten. Hoe en door wie het naar beneden laten brengen? Kom nu mee naar boven Ruth, dat moeten wij morgen alles rijpelijk overleggen". Ik was opgestaan en had diep onroerd op het verborgene neergestaard. Nu ech ter viel mijn blik op de kist, waarop ik gezeten had, zij was wel smal, maar zij was lang, en overtrokken met een sterke damasten stof, had handvatsels aan de smalle zijden, maar vreemd genoeg geen slot. Ik wees op deze kist en Marino be greep mij dadelijk. Zonder eenige moeite hief hij het deksel op het uiterlijk zoo kostbaar bekleed© voorwerp was niets dan eenei eenvoudige blikken kist, bestemd om papieren te bewaren, waarvan dan ook eenige exemplaren den bodem bedekten. Wij namen de geel geworden rollen er uit en legden ze op de tafel; toen zagen wij elkander aan. „Zeker", zeide ik oj> de stomme vraag van Marino's oogen, zeker, ik help „Maar In plaats van antwoord te geven bukte ik mij en vatte een punt. van den mantel, ITALIË. De „Correspondenza Romana", een blad dat als officieus geldt, bevestigt, dat Z. H. de Paus zal protesteeren tegen de komst van den katholieken vorst van Monaco te Rome. Vroeger wilde men alles goed ma ken door te zeggen, dat hij slechts als geleerde Rome zou bezoeken en een voor dracht houden, doch, zoo> wordt thans gezegd, het onderscheid dat men tracht te maken tussshen den Vorst van Monaco en den conferencier berust, op geen enkel gegrond motief. De kamer waar Pius X geboren werd, is gelegen op de verdieping van een een voudige woning. Dit klein vertrek zonde|r meubels want ongetwijfeld wordt het uit eerbied niet meer bewoond behoeft geen nadere omschrijving, maar daar vindt men toch aan den muur bevestigd een allereenvoudigste schilderij de H. Fami lie voorstellende, en deze herinnert er ons aan dat hier beoefend werd een ge heel bijzondere godsvrucht, dat hier ge- heerscht heeft een bijzondere reinheid van zeden. Die schilderij van de H. Familie werd daar aangebracht op zijn bruilofts morgen door den jongen man, Jan Baptist Sarlo, die geworden is de vader van Pius X. De zegen van het H. Huisgezin beeft gerust op die nederige woning, waar vrede en godsdienst gewoond hebben al de dagen van het echtelijk leven. Een bezoeker vestigde de aandacht op dit eenvoudig feit, dat tot voorbeeld voor velen bekend moet worden in breeden kring. BELGIË. De vorige week is in de Kamer de invoer van vee, met name ook van fok vee ter sprake gebracht; 'twas bij de behande ling van de begrooting van Landbouw, bij welke gelegtelnheid de heer van Brussel o. a. zeide„Betreffende den invoer van het vee loopen de meeningen nog steeds uiteen; ©enerzijds wordt, beweerd dat Bel gië vee genoeg oplevert om in de behoeften del' bevolking te voorziendat is hoogef- naamd niet. waar. Het tegendeel blijkt uit de statistieken. Verleden jaar werden 68 wagens dieren, die aan de Fransche grens niet konden binnenkomen, naar Zelzate gevoerd. De Yereenigde Staten voerden vooral vette stieren en ossen in, o. a. in 1907, 33,800,000 kilol En men zou be weren dat men genoeg vee kari kweeken voor ons eigen gebruik 1 Daarom vraag ik u: Laat het Hollandsche kweek vee bin nen komen, te beginnen met de kalveren., Holland bezit van 'tschoonste vee der wereld; wij zien nevens ons den hemel, en we mogen ef niet van genieten!" Verschillende leden vroegen afschaffing der quarantainestallen. BAJITSA IILAAI). Een gebied van' bescherming der zwak ken,'een terrein van sociale werkzaamheid, is het stationsmissiewerk. Omtrent dezen, arbeid, zooals die te Keulen wordt ver richt, wordt door mevrouw Trimbora een verslag uitgebracht, een verslag dat over Marino hief den' anderen op, en zoo zagen wij tegelijkertijd, wat meer dan vierhon derd jaar verborgen had gelegen, ach God, ik zal nooit dien aanblik ver geten! Niet omdat hij zoo vreeselijk was, hij was veel eer hartroerend, en ik heb geschreid als een kind bij 't gezicht van deze gestalte van nauwelijks middelbars groote, die ineengezonken, zooals zij ge knield had, met uitgestrekte armen op den harden, konden bodem lag, het gelaat en den hals bedekt door de prachtige, geheel goed gebleven goudblonde haren, waarin de juweelen spangen fonkelden in het witte licht van onze lantaarn. En dan te den ken, dat dit lieflijke schepseltje de eer zucht. ten offer gevallen was; dat een mensch, dc eigen echtgenoot, in staa.t. was geweest den doodelgken slag toe tie bren ger1 wat gaf en geeft, het toch drama's in de wereld, waarvan wij geen flauw vermoeden hebben! En onze dichters be denken allerlei stof voor hunne realisti sche drama's, en zien die, welke zich vroe ger afgespeeld hebben, en zich nog afspe len ovei" het hoofd, en als zij een drama ontmoeten als de tragedie van Donna Yolanta, dan gaan zij die schouderopha lend voorbij, want wat werkelijk gebeurd is, schijnt al te „onnatuurlijk 1" Marino en ik slaagden er met groote moeite in, den zwarten mantel onder de twee jaren loopt Hel mooiste is wel, dat geconstateerd kan worden: trouw hebben de dames hun werk volbracht. Immers, het is' gemakkelijker, voor zulk een arbeid tijdelijke geestdrift te wekken dan volhardenden arbeid te vragen, die ook als men hem niet opmerkt, rustig voortgaat, zijn voornemens1 getrouw te blij ven. Èn het resultaat van deze liefde- plichtsbetrachting was mooi: 700, zeven honderd jonge meisjes werden door het stationsmissiewerk in bescherming geno men, behalve nog een tienmaal grooter aantal gevallen, waarin raadgevingen wer den verstrekt. Met behulp van beambten en politie werden meermalen jonge meisjes, die reeds in banden van handelaars in blanke slavinnen waren gevallen, daaruit be vrijd en dikwijls moesten meisjes tegen opdringerige „heeren" worden in bescher ming genomen. Een groot aantal meisjes reizen Keulen voorbij: ze komen uit Frankrijk en gaan naar Rusland, aan haar valt niel.s te doen dan dat adressen worden meegegeven, waar ze zich in geval van teleurstelling kunnen vervoegen. Gesteund moet dit werk en uitgebreid. RUSLAND Er worden, zoo seint Reuter uit Peters burg, tegenwoordig in Rusland dagelijks gemiddeld zeven tot tien menschen terecht gesteld. Te Zembiansk zijn 25 leden van de Broederschap der Boeren, die ten doel heeft de bezittingen van landeigenaars te verwoesten, wegens een aanval op een hoeve in Januari, waarbij de eigenaar werd gedood, veroordeeld9 tot den strop, 6 tot levenslange gevangenisstraf, 2 tot vijf tien jaar ettz, I Het Nowoje Wremja vertelt, dat er vreeslijke hongersnaod heerscht onder de Jakoelen en Tsjoektsjen, de volkstammen in het noordoostelijk Poolgebied van heit Russische rijk. Men heeft er kinderen delijkenvan hun van hongerge- sto r ven moederszien a (knagen. De groote sterfte onder de rendieren ver leden jaar schijnt de oorzaak te zjjn. SPAXJE De bommenberichten uit Barcelona vol gen elkaar zoo snel op, dat het moeiljjk wordt den tel niet kwijt, te raken en het gevaar bestaat, dat twee berichten, af komstig van dezelfde bom, worden op gevat als inededeelingen omtrent verschil lende feiten. Men doet met dat al ver standig met aant© nemen, dat de bommen in den laatsten tijd in versneld tempo springen. Er ontploft meer dan een in de week en minder dan een per dag. Zondagmiddag is er te Barcelona een bom ontploft en een bom vóór de ontplof fing gevonden, en dat wel op het St. Jo- sefsplein. Als wij de telegrammen wel begrijpen, dan hebben er Zondagmiddag; op het marktplein oude vrouwen gezeten met snoepgoed. Onder het zitbankje van ©en der vrouwen is een bom ontploft. De oude vrouw, die e,r op zat werd zwaar liggend© gestalte te schuiven, daar hij het niet waagde haar zelf aan te raken, uit vrees, dat zij onder zijne handen tot stof zon vervallen. En inderdaad, waar onze handen de stof van het eens witte, thans echter roodbruin gekleurde nachtgewaad aanraakten, verdween het voor onze oogen. Ik heb bij dit werk trouw meege holpen met tranen van medelijden in de oogen; alleen toen het gold. het blonde hoofd op te tillen, wendde ik mij af en liet dit aan Marino over. Daarna legden wij den lichten, door den mantel geheel omhulden last in de kist, en toen wij het deksel gesloten hadden, knielden wij, éénzelfde impulsie gehoorzamend, daar voor neder en baden oen kort gebed. \oor ivij het vertrek verlieten, bukte Marino zich en raapte een schitterend voorwerp op het was een der haar- spangen, die zich reeds lang geleden, mis schien op het oogenblik, dat het arme jong© hoofd gevallen was, uit het blonde haar had losgelaten. Hij zag het schitte rende juweel in zijne hand aan en toen mij en stak de spang in den borstzak van zijne jas, greep het zwaard op de tafel in de eene, en de lantaarn in de andere hand, en zwijgend namen wij den terug tocht aan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1