Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 22 Februari 1908 van de BUITENLAND mbards, s, Goes. Aond. NBURG, potheekbank ik. - UIT ZEELAND i de SEN, enz. S. rooDljjk. leed uit wilde ik ven, wy vaaschen voor het ?erk. Op bjjt niet i geraakt was van tel doen etelsteen ITS. laasje". schreef? oor aezen lomen ben ssive A. S. ■en berg te kennisma- dat zij is voor het iel op alle onder deze schadigen. d, MARK. tTTERS. Iter, waarin ■maakt haar peenen, dat pmd zjjn by pe A. S. er en is een I werken zal. net zuivereD i eenvoudig ledscbappen, |s. Ziet het aer, gereed- Bekend is, I voorwerpen led in heeten 3t zelfs met 3KERS. tr mat eenig rd, wangeur |okend water in weeken, i karnen niets pn ingelicht; geeft [bestemmingsplaats pp vermeld „voor l, Amsterdam. X)% verkrijgbaar te circulaires aangaande lide belegging worden ithcken f 1.123.300, 7 AN DER VLIET. ITAI.lft. van den Dank zij de groote welwillendheid Mgr. Bisleti, Majordomus van Z. H. Paus, was oen rorr. van „het Centrum" in de gelegenheid, Woensdag jl. 12 febru ari in St. Pie Ier «en plechtigheid bij te wonen, welke misschien in geen honderd jaren op nieuw plaats heelt, en waarvan de lezer dus zeker met belangstelling iets vernemen zal. Het gold een H. Mis naai het Grieksch-Katholieke rituaal, ter hul diging van St. Johannes Chrysostomus, Kerkvader, die vijftien eeuwen geleden leefde te Antdochió, en aldaar de Katho lieke Kerk bestuurde, zooals voorheen do apostel Petrus had gedaan, voordat deze naar Rome ging om e.r den marteldood te vindon. De Pauselijke Stoei lreeft voor de Katliö- lieken in Klein-Azië, die een eigen ritus hebben, bizondere welwillendheid getoond, door aan deze plechtigheid veel zorg te wijden. Weliswaar had zij niet plaats in de eigenlijke Pieterskerk, maar in de zaal welke boven de hoofdingangen dor kerk de geheele breedte van de eerste verdie ping van den voorgevel inneemt. Maar die zaal is toch al vrij: ruim. Naar schatting op hut. oog ia zij honderd meters lang en twintig meters breed, zoo dat er gemakkelijk een paar duizend men- sohen plaats kunnen vinden. Z. H. Paus Kus X, had er ditmaal, prijs opgesteld in persoon hij de plechtigheid tegenwoor dig to zijn. Te half tien voormiddags stroomden al degenen, die zoo gelukkig waren geweest, een uitnoodigingj te krijgen, naar de gezeg de bovenzaal, de hoernes» allen in zwarten rok en Witte das, do dames in hel zwart, met zwarten kantien sluier op het. hoofd. De plaatsen werden zeer hoffelijk aange wezen door de kamerheeren des Pausen, in zwarte kleedij uit de zeventiende eeuw. Voorts zag men er een deputatie van een tiental MalthezeïTidders in vuurrooden wa penrok met een groot wit kruis op de boist en daa,rover een zwarten mantel, ook mol wit kruis versierd. Dan het. ge heele corps diplomatique, geaccrediteerd bjj den Pauselijken Stoel, in gala rokken, rijk mot goud geborduurd, waarbij de Oostenrijksche gezant in donker rood flu- weelen tuniek met bont afgezet; te om streeks kwart voor tien kwamen een aan tal Griekschei prelaten en geestelijken voor afgegaan door een koor van zangers, en uitgedoscht in prachtige ivoorkleurige mantels met. goud geborduurd en met hun bolvormig ronde, mijters op het hoofd. Kort daarop kwam oen geheele sloet van Romeinsche geestelijken de zaai bin nen, vergezeld door de garde der edelen Van Z. If. den Paus, gevolgd door) de Zwitsersche garde in costuum van de zes tiende eeuw in drie kleuren, rood, geel en zwart en gewapend met hellehaarden of groote tweehands slagzwaarden. Zij gingen in twee rijen ter weerszijden van den stoet van dertig kardinalen, in wit hermelijn en vuurroode zijde gekleed, met een lan gen sleep aan hun mantels, welke voor ieder door een afzonderlijken slippendra- ger werd opgehouden. Daarna kwam, even eens ingesloten door de garde, de draag stoel des Pausen, van rood fluweel met goud geborduurd, gedragen door twaalf mannen, in rood fluweel uitgedoscht. Toen de draagstoel de zaal werd binnenge bracht, was Zijn Heiligheid daarop ge zeten in een mantel van wit moiré zijde, zeer rijk met goud geborduurd. Z. H., met de driedubbele gouden kroon op het hoofd, werd gedragen tot nabij het. altaar aan het einde der zaal, waar links een hoog verheven troon met verhemelte was aangebracht. Z. H. nam daarop plaats, terwijl de kardinalen naast den troon zich plaatsten. Daar tegenover, dat is rechts van 'tal taar, hadden de (trieksche bisschoppen plaats genomen. De koren kweten zich voortreffelijk van hun taak. Muziek was er niet bij Er waren boekjes gedrukt, waarin de aan wezigen m Franschen of Duitsehen tekst do wonderschoone woorden konden vol gén, welke van het altaar klonken. Dit. duurde tot omstreeks twaalf uur toon eerst de (trieksche geestelijken ten daarna de Pauselijke stoot met hetzelfde ceremonieel weder vertrokken. Daarbij had Z. H. de Paus de drie-dubbele gouden kroon afgebet, en dien verwisseld tegen een bisschapsmijter. De aanblik dezer geheele ceremonie was uiterst belangwekkend. Hoe jammer, dat de slechte gezindheid van sommigen het onmogelijk maakt'groote kerkelijke plech tigheden te doen plaats hebben in die reus achtige Pieterskerk, waar zij nog heel anderen aanblik zouden geven. In do Kamer is de beraadslaging over de interpellatie van Bissolatti cn 22 ander® afgevaardigden van; de uiterste linkerzijde, begonnen. Daarbij wordt de regeering uit- gonoodigd het godsdienstig karakter van het lager onderwijs te verbieden. Nadat Bissolatti de interpellatie had toe gedicht, nam Camaioni (roomsch-kaiho- liek) het woord en sprak hot. vertrouwen uit, dat! de Kamer het. godsdienstig onder wijs zal handhaven. Commandini (uiterste linkerzijde) hield daarop oen red.: Ion gunste van het godsdienstloos onderwijs. Natuurlijk is het debat nog bij lange niet afgeloopen. Dat: de anti-clcricalo-n het win nen zullen, is allerminst 1e denken. Het zal al mooi zijn als de godsdienstloos© school oen' honderd stemmen in de Kamer krijgt. Maai' men spitst, zieti er op, wat er tenslotte dan zal worden bepaald; want dat do oude toestanden bestendigd zulten worden, is wol uitgesloten. Daar in vole dorpen van Italië de apo theken zeer veel te wenschen schijnen over Ie laten, zoowel aan zindelijkheid a.ls aan 1 tijdig vervcrschen van geneeskundige sloffen, had men te Florano een onder zoek daarnaar opgedragen aan oen dr. Vilolo, die een allesbehalve gunstig ver slag uitbracht. Eenige dagen later ont ving hij een postpakket met lekkers, waar van zijn twee dochtertjes terstond ver langden te proeven. Weinige uren later is een der qjeisjes onder schrikkelijk lijden gestorven en verkeerde hel andere in le vensgevaar. Een apotheker Pastorini, die zich aldus met strychine gewroken had, is met zijn t.woo zonen aangehouden. De verwoede dorpelingen hadden hem bijna gelyncht. DEITSCHLAND. Een bisschoppelijk woord tot de Duitsche Priesters. De kardinaal-aartsbisschop van Keulen heeft ieen Vastenbrief uitgegeven, vol ver heven denkbeelden on wijze lossen over het Katholiek Priesterschap. De kardinaal herinnert er aan, dat do opleiding der priesters in Duitschland, wegens bijzondere omstandigheden, niet heetemaal overeenkomstig- de voorschrif ten van hel Concilie, van Tronic kan g, schieden. In plaats van Klein-Seminaries moeten degenen, die zich tot het pries terschap geroepen gevoelen, do Staats- gymnasia bezoeken. De theologische stu dien maken zij aan de theologische facul teiten van verschillende openbare Uni- versiteiten; slechts hel jaar, onmiddellijk aan de intrede in de zielzorg vooraf gaande, wordt in een Groot-Seminarie doorgebracht, waar de specifiek pastoreele opleiding vooral wordt ter hand geno men. Om het gemis va.n de Seminaria eenigszins te vergoeden en de godsdien stige en zedelijke opvoeding der jeugdig; Levieten voor groote gevaren te behoe den, zijn zoowel naast verschillende Gym nasia als naast de Universiteiten convic ten opgericht, waar de toekomstige pries ters samenwonen en onder geestelijke lei ding staan. Volstrekt niet overal even wel wordt op deze wijze het kwaad der openbare staatsinrichtingen eenigszins ge neutraliseerd. Evenmin heeft men overal kunnen beletten, dal. op katholieke fa culteiten minder rechtzinnige professoren werden aangesteld en gehandhaafd, zoo dat zegt de kardinaal door sommi gen Keringen verkondigd worden, die niet mogen verkondigd worden. Opmerkelijk is de klacht over het ge brek aan priesters. Het aartsbisdom Keu len telt een millioen zielen meer dan in 1872 en toch is sinds dien tijd het aantal priesters bijna niet toegenomen, zoodat op sommige plaatsen slechts een priester op de 3 tot 4 duizend zielen gevonden wordt en in heel wat parochies de kap- laans van 14 tot 18 uren catechismus moe ten geven. En dan, hoe is de katholiek sociale werkzaamheid der priesters in de laatste decennia niet vermeerderd wegens de veelvuldige bemoeiingen met alter lei bonden. Daarom doet de kardinaal oen heroep op de ouders om zorgvuldig, vooral tij. dens de vacantia, te waken over de roe ping hunner kinderen; hij spoort tevens de priesters aan om goed acht te geven of er in hun parochies geen godsdienstige en talentvolle knapen zijn, die aanleg en neiging hebben voor den geestelijk-in stand. De priesters moeten uit alle rangen der maatschappij getrokken worden. De min der bemiddelden ien armen, het eigen lek© „volk", zijn. hier allerminst uitge sloten: „integendeel juist voor de zonen uit het volk staan de poorten van het heiligdom wijd open", mits alle gewin zucht en ijdele eer verre blijven. Uit de volksklasse en den middenstand komen de meeste priesters voor. Maar de Kar dinaal vestigt er met klem den nadruk op, dat ook de voorname en rijke stan den hier allerminst mogen ontbreken en hij betreurt het, dat juist in dezen lijd, nu zij zooveel goed zouden kunnen stich ten, het aantal priesters uit den boogaren stand zoo gering is. Eenigszins mag het al hierdoor verklaard worden, dat tegen woordig do lijdelijke macht aan hel ka tholiek priesterschap onttrokken is, maar daarentegen stelt de Kardinaal, dat innig godsdienstige families, die de priesterlijke waardigheid „met de oogen des geloofs" bezien, deze hoven alle andere eervolle ambten zullen stellen. De Jioog-ere stan den, die aan de burgerlijke maatschappij zooveel diensten bewijzen, zijn in onzen tijd allermeest verplicht om zich ook per soonlijk in dienst der Kerk te stellen. Alle standen dienen vereanigd d a handen in -een te slaan, om in deze ernstige tij den, welke misschien nog ernstiger zul len worden, de groote gevaren, die de Kerk bedreigen, af te weren; in dezen strijd nu zijn de priesters de aangewezen aanvoerders en daarom dienen zij uit alle standen voort te komen. Ten slotte- gewaagt de Kardinaal van den smaad, waaraan hij in den laatsten tijd in de liberale- pers vooral heeft bloot, gestaan; hij vergeeft, van harte en gedenkt (Ie zaligverklaring van degenen, die ver volging lijden; maar hij smeekt zijn dio- cesanen zich nauwer rondom hem aan te sluiten en meer voor hem te bidden, naar mate zijne taak door velerlei om standigheden zorgvoller en zwaarder wordt.. Allen moeten bereid zijn „den smaad van Christus, welke bet ecreleeken van den Christen is", met hun bisschop te dragen! (Tijd.) FRANKRIJK. Een geautoriseerde congre gatie. De Zusters der H. Maagd van Sainl-Laurenl-d'Olt zijn door een decreet uit het jaar 1827 geautoriseerd en volgens dit decreet is het doel barer orde, voor de bekeering der zondaren te bidden, on derwijs te verschaffen vooral aan hulp behoevenden en ouden van dagen te verzorgen. In het jaar 1904 werd een „tiquidateur" met de liquidatie der orde belast; de overste beriep zich echter op de wet, volgens welke de congregaties, welke vroeger én voor bet geven van on derwijs èn voor andere doeleinden ge autoriseerd waren, voor deze andere doel einden mochten blijven bestaan en ook hunne bezittingen 'daaraan mochten be steden. Ik: civiele rechtbank van Millau zoowel als het. hof van appèl te Montpel- lier vereenigden zich met deze opvatting. Nu heeft ook het hot' van cassatie deze opvatting bekrachtigd en de benoeming van een „tiquidateur" ongeldig verklaard. De redacteur van d-e Figaro-, Julien de Narfon, die met veel lof over de petitie van een aantal protestanten aan den Se naat geschreven had, heeft van den op- perrabijn Mozes Netter een schrijven ont vangen, waarin deze hem mededeelt, dat ook de Israëlieten geprotesteerd hebben, tegen den roof aan de Katholieken gepleegd en dat de heer Netter zelf, na. de aan neming van het wetsontwerp in do Kamer, een protest heaft gepubliceerd in het orgaan l'Univers Israelite. De Figaro geeft dan eenige aanhalingen uit dit zeer krach: tige protest en meent, dat noch de legeer ring, noch de Senaat de beteeke-nis van deze verschillende protesten gering zal kunnen schatten. Ondertusschen is minis1- ter Briand door de Senaatscommissie ge hoord en de meerderheid dier commissie heeft zich vóór de aanneming van het ontwerp verklaard. Hieruit kan men op maken, dat het niet heel lang meer zal duren of bef onhverp zal in den Senaat in behandeling komen. Het wekt tevens het vermoeden dat de protesten van weinig uitwerking op den Senaat, zullen zijn. Na tuurlijk 1 RCSLAK». Do Katholieken in Rusland worden nog steeds door vele staatsambtenaren ge plaagd en vervolgd. Nu weer heeft de gouverneur-generaal van Warschau aan den katholieken bond alle openbare actie verboden en een aanlal afdeelingen ont. honden. Er zijn onregelmatigheden ontdekt in hel beheer van den spoorweg van Moskou naar Kazan. Er is voor millioenen roe bels verduisterd. De directeur is in hecb tonis genomen. Stoessel ter dood veroor deeld. In het proces tegen generaal Stoessel, den verdediger van Port-Arthur, werd gister vonnis gewezen. Stoessel werd ter dood veroordeeld, zonder verlies van ©erertechten. Generaal Foctó kreeg een vermaning; de generaals Reisz en Smirnow werden vrij gesproken. De krijgsraad zal den tsaar verzoeken, do straf van „Stoessel te veranderen in 10 jaar vestingstraf, met. het oog op het held haftig verweer van het garnizoen onder zijn opperbevel en zijn persoonlijke dap perheid. CHINA. De to Marseille Donderdag ontvangen 'hineesohe mail brengt de lijding dat in Tché-Khang oproerlingen de katholieke scholen geplunderd en 100 leerlingen ver moord hebben. De Zusters van don II. Vincentius a Paulo, die het katholiek weezengesticht an Hareh besturen, moesten naar Shang hai vluchten. De zeeschuimers en de, Chineesehe op roerlingen verspreiden den schrik in die streek. De gezantschappen hebben aan de C'hineesche regeering verzocht de veilig heid der vreemdelingen te verzekeren. 56WITSERLAN'I>. Echtscheidingen in Zwitser- 1 a n d. Volgens de statistieken, neemt ook in Zwitserland het aantal echtscheidingen schrikwekkend toe; in 1906 is hef. cijfer met 1343 vermeerderd. Sedert de scheiding in 1874 in Zwitser land wettelijk erkend werd, is het aantal echtscheidingen nooit zoo groot geweest. Genève spant, hier, in verhouding tot de bevolking, de kroon. In 1906 hebben in dit kanton 191 echtscheidingen plaats gehad. Ziirich komt op de droevige lijst voor met 286 echtscheidingen; Bern met 213; Neuchatel met 101 en Vaud met 125. De invloed van den Katholieken gods dienst spreekt duidelijk uit liet feit, dat in deze statistiek de cijfers der Katho lieke cantons verre beneden die der Pro- testantsche blijven. Hier volgen de cijfers voor eenige Katholieke cantons, alle over 1906: Freiburg 9; Zug 2 en Uri geen echt scheidingen; het Katholieke Appensell slechts drie; het Protestantsche daaren tegen 39 ontbonden huwelijken. De gescheiden huwelijken zijn voor het meerendeel gemengde.'Is dit niet oen be wijs, dat de ongelijkheid van godsdienst in hot huwelijk een slechte verstandhou ding teweegbrengt? Handelt de Kerk dan niet verstandig door zich tegen deze hu welijken te verzetten? Als overal elders, is ook in Zwitser land het beginsel der echtscheiding d. i. der ontwrichting van het familieleven, een der meest angst aanjagende toekomst- problemen geworden. MAROKKO Reuter meldt uit. Casablanca, dat er verwoede aanvallen op de Franschen hebben plaats gehad, waardoor dezen tot binnen 6 K.M. van do stad zijn terugge dreven. Ook de Settat-colonne is afgesneden door de mehallah van Hafid. Versterkingen zijn geland van de Fran sche -en Spaansche oorlogsschepen om de stad te verdedigen. Verder seinde admiraal Philihert, dat kolonel Taupin, na verscheidene gevech ten, het Marokkaansche contingent, dat zijn colonne bij de engte van Rebbah, 25 K.M. van FedaJa, had aangevallen, op de vlucht heeft gedreven. De Fransche tro> pen hielden zich bewonderenswaardig; 7 maal achter elkaar dreven zij de Marok kanen terug, die zeer zware verliezen den,. Aan Fransche. zijde wei-den 2 offi eieren en ©enige 'manschappen gedood, en 3 officieren benevens 24 soldaten ge wond. GOES. Donderdag 20 dezer gaf het R.-K. Zangkoor „St. Cecilia." haar aangekondig de Soirée ten bate der St.. Vincentius vereeniging alhier. Wij kunmeh al dadelijk zeggen, dat men dankbaar en voldaan, hoewel wat Iaat, huiswaarts is gegaan. Het wel wat groote aantal nummers van het programma werd verdienstelijk uitgevoerd, 't Zangkoor heeft onder leiding van haren ijvorigen direc teur, dhr. Jos. Slieger, haren naam hoog gehouden. Over het geheel werd er ver dienstelijk gezongen. Nommer 3a en 6 gaf ons het bewijs, dat ei- goede krachten onder de leden zijn. Jammer dat tengel volg© ©ener lichte ongesteldheid men den welbekenden bariton-solist niet mocht hoo ien. Vóór do panze vermelde het pro gramma hoofdzakelijk zang. „Omhoog" van Heinze en „Kerstlied" van J. A. S. van Schaak, 4 st.. mannenkoren, bewezen, dat er ook mooie hollandsche muziek is. Do „Jansen-Cantatc" van Arthur Claes- sens en „Tuf-Tuf Galop" van den blind geboren Art Arts, werden met vuur capeJia, gezongen en vielen zeer in dept smaak van het publiek. Do „gevaarlijke" Tuf-Tuf kwam behouden zonder „pech" op hare bestemming. Vorder gaven eenige leden een paar Komische Zang-voordrachten, die even eens zeer in den smaak van het talrjjko publiek vielen. In die voordrachten hand haafde „de Slimme Schaapherder" zijn ouden roem. Na de pauze werd gegeven oen blijspel in één (lang) bedrijf: „De Aanhouder Win t", door J. Nuyen. De spelers hebben allen hun beste beentje voorgezet. Do meel' geroutineerde. Johan, wien een mooie kop" was gegeven, hield or goed dien gang in. Albert van Rrgen werd met succes weergegeven. Nog hebben wij te melden de „Ouverture a Six Mains" van G. Mi- cheux, gespeeld door dhr. v. K. met zijn twee zoontjes. Allerliefst nommer. Ite steeds welwillende „Symphonic" gaf hare medewerking ondeT leiding van haren ijVerigen directeur, dhr. F. X. Mannhardt.. Het tooneel was keurig verzorgd. Even na de pauze dankte de Eerw. heer Kapelaan, namens den president van Vincentius", die wegens ongesteldheid verhinderd was, het Zangkoor voor den schoonen, genotvoller] avond dubbel aan- naam. In de allereerste plaats wordt de Vereen iging „Vincentius" in staat ge steld haar liefdewerk op nog ruimer schaal uit te oefenen. Ten tweedie verschaft hot den aanwezigen een aangenamen avond. Z.eerw. dankte verder de „Symphonic" voor haret medewerking tot welslagen van den avond en verder do opgekomenen, waardoor men bewees het werk van het Zangkoor op prijs te stellen. De eerw. spre ker deelde nog mede dat de ZeerEerw1. hoer Deken, wegens ambtsbezigheden, niet aanwezig kon zijn. A.s. Zondag wordt een herhaling dor Soirée gegeven. Wij kunnen een gang naar de „Soos" aanbevelen. Naar wij vernamen zal het Zangkoor in staat zijn een flink bedrag aan; de St. Vmcentius-vereeniging af te dragen. ZIERIKZEE. Op de Donderdag vanwege „Landbouwbelang" gehouden tentoonstel ling van zaaigranen behaald© de firma Van den Bosch Co. te Goes he prij zen voor Chevaliergersl, zomergerst, prob- steihaver, Royal Jubilee-haver, le en 2e prijs voor paardenboonen, etc., en 2 prij zen voor kroonerwten en schokkers. Voorts werden bekroondChevaliergerst 2e prijs A. ,M. C. de Jonge Mulock Hou wer, G-o-esKroonerwten en Schokkers, le pr. Bosman en v. Goozen, Middel burg. \L1SSINGEN. Als consul van Duitsch land alhier voor Walcheren is erkend en toegelaten de heer A. E. Dudok van Heel. Aan het personeel van den dienst der Exploitatie van Staatsspoorwegen is bekend gemaakt, dat voortaan door het stationspersoneel van Vlissingen van af 1 Maart mag gebruik gemaakt worden van baden in de wasch- en badinrichting staande nabij de werkplaatsen der Staats spoor alhier. Tot nu toe was dit alleen vergund aan personeel der tractie en cen- tralen dienst De heer D. de Roos, brugknecht aan de Schipbrug en Marinebrug alhier is op verzoek overgeplaatst naar de Ponte aan den Abeele, in de plaats van dhr. Buijs, die met pensioen ging. Woensdagavond tegen 12 uur brak alhier een binnenbrand uit in de woning van den coiffeur A. Salet op den Nieuwen- dijk, welke brand zich in den beginne vrij ernstig deed aanzien doch door spoe dig toegeschoten hulp nog al spoedig ge- bluscht was. Evenwel is de waterschade zeer groot en is er veel stuk geslagen onder anderen de ramen boven en bene den en de groote. spiegelruit. Woensdag kwam alhier zekere A. van S., werkzaam aan de rioleering, on der een kipkar. Een zijner bm»n is ge broken. IERSEKE. Van hier wordt gemeldDoor een Belgische commissie is hier ©en on derzoek ingesteld naar de reinheid der oesterputten, welk onderzoek zeer bevre digend is uitgevallen. (Zie verder hoofdblad.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5