Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 18 Januari 1908 van de UIT ZEELAND GEMENGD NIEUWS" GOES. Uit het verslag van den secre taris der R. K. kiesvereeniging over het afgeloopen jaar deelen we het volgende mede: Dat het verslag kort en weinig belang rijk is, ligt hieraan, dat het maar loopt over het laatste half jaar, waarin niets bijzonders voorviel. Ingevolge de nieuwe reglementswijziging loopt het slechts over een half jaar. Dat het weinig belangrijk is, heeft zijn reden dat er op politiek terrein bijna niexs bijzonders aan de orde was. Toeli heeft het laatst van het jaar ons nog een ver rassing gebracht, namelijk het niet aan nemen van de oorlogsbegrooting in de Tweede Kamer. Wat daaruit zal voort vloeien, kan nog met geen zekerheid voor speld worden. vVat wel gezegd kan wor den, is dat een zekere spotprent gelijk had met de ministers te teekenen op schaat sen aan een langen slok met het opschrift: „dat zij nu den tijd hadden en dus met zijn allen de poort uit reden, en voor pleizier een tochtje ondernamen". „Eendracht maakt Macht", zegt ©en oud Hoilandsch spreekwoord; dit is door onze Katholieke kiezers getoond, bij de stem bus, doch helaas met op onze vergade ringen. De laatste algemeene vergadering heeft het bestuur nog in beraad gestaan deze te verdagen, omdat er 'buiten het be stuur slechts een gering aantal leden te- den tegenwoordig waren en dat van een vereemging die ver over de honderd leden telt. Wat mag de reden zijn, dat er in Goes zoo weinig actie is voor de politieke zaak? Moeien wij ook onze zaken laten verloo- pen? Zie naar Frankrijk, waar inen zich de wetten laat voorschrijven door een handjevol sectarissen. Laat ons liever de woorden van onzen Grooten Paus Leo XIII zaliger nagedachtenis herinneren, die ons allen heeft toegeroepen: „Vereenigt u", maai' dan niet vereenigien en niet op de vergaderingen verschijnen. Laat dit nog eens een aansporing zijn voor ons allen en trachten op dit punt ons leven te beteren. Het bestuur heeft dit jaar geen veran deringen ondergaan, omdat de twee aftre dende lieeren Claessen |en Van Veen weder herkozen zijn. V oor de Vereeniging is dezen winter op getreden de ZeerEerw. pater Seraphinus; wij hopen dezen winter met nog ©en an deren spreker van naam te mogen komen er zijn bereids onderhandelingen gevoerd. Van den heer Van de Ven is bericht ingekomen dat hij zijne benoeming tol af gevaardigde naar de Centrale R. K. kies vereeniging heeft aangenomen; als mede afgevaardigden zijn de hoer Van Veen en Mudde. De oprichting van een bond van R. K. kiesvereenigingen in Zeeland, waarover ook in het vorige verslag gesproken is, heeft nog altijd niet zijn beslag gekregen; wij stuiten daarmede op allerlei moeilijk heden en het heeft zelfs den schijn dat er in het geheel niets van zal komen, wat misschien wel niet te bejammeren is, al hoewel anders beter ware. Het ledental onzer vereemging is zoo ongeveer hetzelfde gebleven; toch hopen wij dat het steeds mag toenemen; hel bestuur wil dit jaar nog eens krachtig zijn best er voor doen, ook hopen wij dit van de leden. Ook hopen wij, dat er vele Katholieken gevonden mogen worden, die, nog geen kiezer zijnde, alle moeite zullen doen zulks te worden. Hel bestuur zorgt er jaarlijks zooveel mogelijk voor en hoopt dat er leden ge vonden mogen worden die hun in dit tijd- roovende werk zullen bijstaan. Het bestuur heeft gemeend het voorloo- pig zonder bode te moeten doen, daar Govers meer salaris wenschte en de kas dit niet toeliet; daarom zullen wij de op roepingsbriefjes per post verzenden en zal de penningmeester, bijgestaan door een der leden van het bestuur, persoonlijk de contributie ophalen. De pogingen om politieke cursussen op te richten hebben wij laten varen, en ons aangesloten hij de pogingen die in, het werk werden gesteld ontwikkelingsavon den te organiseeren op allerlei gebied. In de gister gehouden algemeene ver gadering der R. K. kiesvereeniging, waarbij ook do Z.eerw. heer Deken en de Wefeerw. heer- Kapelaan tegenwoordig waren, werd de rekening van den penningmeester ac- coord bevonden met een batig saldoi van ongeveer f32. De aftredende bestuursleden de heeren P. v. d. Reit, D. Boel en J. Horsten war den allen herkozen. In de commissie van bijstand werden benoemd en namen die benoeming aan de heeren W. Bitter, de Poorter en v. d. Bogert. Tot agent der Rijksverzekeringsbank in Drenthe is benoemd de heer P. Kievijt alhier. De heer J. G. de B. had Dinsdag 't ongeluk terwijl hij op de Markt liep langs de uitstallingen, dat van een tafel een zeis hem tegen 'tbeen viel en een 10 centimeter lange snede boven den enkel veroorzaakte. Heelkundige hulp moest ter stond worden ingeroepen; volstrekte rust van ©enige dagen werd voor 'ternstig ge wonde been voorgeschreven. 'Vrijwillige wapenhandel. Van de Jdeelneniers aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zijn ge slaagd Voor militaire bekwaamheid en licha melijk© geoefendheid beide: J. M. Stekete© en J. de Gellelfle van Goes; C. van Nieu- wenhuijze van KruiningenD. Joziasse en K. Kribbe- van 's Gravenpolder. Voor militaire bekwaamheidA. N. ter Haar en J. H. Nonnekes van Goes; J. Ossewaarde van Kapelle; J. Houtman, H. van de Vrede, P. Brand en C. Witte van KruiningenG. L, van de Linde, J. Akker man, A. Augusteijh en J. van Baale van Rillanxl-BathI. de Mey van Borsele; C. Westilorp van Hoedekenskerke; S. van Koeveringen van Waarde; J. de Wee van Ierseke en A. Slabbekoorn van Krabben- dijke. Voor lichamelijke geoefendheid: P. Ver- hage van Kruiningen; A. de Regt van Wissekerke en G. J. Smit van Krabben- dijke. Een getuigschrift voor het reserve-kader verkreeg C. G. van der Heyde van Goes. Een candid aat werd voor alles afge wezen. W-oensdagavond werden op het „Slot" door het comité voor h-et IJsfeest, de arme kinderen die deelgenomen hadden, onthaald. Hierbij werd de behulpzame hand geboden door de dames Massee, Van Strien en Den Boer, terwijl de voor zitter van het Comité dhr. S. v. d. Peijl, vooraf een korte toespraak hield. Er had den 87 meisjes medegedongen voor hot schaatsenrijden van welke twee een letn en 2en prijs ontvingen, de overigen had den deelgenomen aan het ringrijden. Er hadden 38 jongens deelgenomen aan het schaatsenrijden, 124 aan het loopen, ook van dezen hadden twee den len en 2en prijs behaaldde overigen deden mee aan tonrollen, prikslee rijden en dergelijke ver maken. In het geheel werden 190 kloeding- stukken uitgedeeld. Jammer dat de com missie zich moest beperken, want de bur gerij had niet zooyeel als anders finan cieel gesteund. Woensdag werd van een ingezetene alhier, die zich nog eens aan 'n haze- boutje wilde vergasten en daartoe 'n jon gentje met 'n haasje inaar den poeifejr zond, de langoor door Ide politie afge nomen. Het was n.l. de eerste dag dat men geen haasjes meer vervoeren mocht. In plaats van naar den pot verhuisde onze vriend van kool naar het politie bureau en vandaar? De Commissie voor „de Oeconomi- sche Spijsuitdeeling" t» Goes maakt be kend, dat de eerste winterbedeeJing van brood en spek uit de gift van H. M. de Koningin zal plaats hebben op Zondag 19 Januari 1908 te 11 uur. B. M. den Boer, Voorzitter, I. D. Fransen van de Putte' secretaris-penningmeester. MIDDELBURG. Bij den Woensdagmid dag op de baan der IJsclub „Middelburg" gehouden wedstrijden waren winners van de oudere deelnemers H. Vermeu- meulen, M. Fraeijenhove, A. Heijboer en F. Tobi; en van de jongere J. Gerber, W. Hering, J. van Goozen, J. van Galen en P. Houtens. De extraprijs wierd geschonken aan den heer P. C. van Zweede. VLISSINGEN. 'De Koningin heeft aan den eervol ontslagen sluisknecht bij het kanaal door Walcheren J. W. van den Berg alhier een jaarlijfcsch pensioen van f315 verleend. De aanbeveling voor tijdelijk commies bij de plaatselijke belastingen alhier be staat uit de boeren E. v. Bel en M. Krij ger, beiden aldaar woonachtig. In het afgeloopen jaar werden in de export-slagerij der maatschappij „Zeeland" alhier geslacht 52.000 varkens en 14,000 kalveren. ZIER1KZEE. In het havenkanaal alhier zijn in 1907 binnengekomen 2 zeeschepetn mei een inhoud van 309, 1270 binnensche pen met een (inhoud van 229.374 M3, en uitgevaren 2 zee-schepen met een inhoud van 309 en 1273 binnenschepen met een inhoud van 230.346 M3. HEINKENSZAND. Vergadering van den Raad dezer gemeente o-p Donderdag 16 Januari 1906. Tegenwoordig zijn alle lieden, uitgezon derd de wethouder, dhr. P. van den Dries, die wegens ongesteldheid niet kon komen. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den voorzitter, wor den de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken, waaronder ©en Procesverbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, d. d. 19 December 1907, en een besluit van den Raad der gemeente Cling© tot verandering der jaarmarkt, worden alle voor kennisger ving aangenomen. Aan dhr. D. C. Werff wordt met in gang van 1 April of zooveel eerder als in de komende vacature zal zijn voorzien, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school. Tot onderwijzeres aan die school, va cature mej. J. A. Geijp, wordt met alle (6) stemmen benoemd miej. H. van de Swal,uw, thans te Hazerwoude, slaande als no. 2 op itefdoiojrB,. ten, W. ingediende voordracht. Een voorstel van B. en W. tot af- en overschrijving van de begrooting over het dienstjaar 1907, wordt eveneens met alle stemmen aangenomen. Ter voorziening in de vacature dhr. D. C. v. d. Werff, wordt tot onderwij'zer aan do o.l. school benoemd dhr. G. .1. Maas, thans te Wolfaartsdijk als zoodanig werk zaam. Vervolgens worden nog eenige bespre kingen gehouden tot wij'ziging der bouw verordening. Deze zaak wordt in handen gesteld van B. en W., die een daartoe strekkend voorstel zullen opmaken. Daarna, niets meer aan de orde zijnde, sluit dc, voorzitter de verga,diering. KRUININGEN. De volledige candidaten- lijst voor den gemeenteraad bevat de na men vanD. Duindam (werkliedenver.), W. C. de Grooff (vrijz. Hansweert), D. Lin- denbergh (vrijz. Kruiningen), J. Lu ijk (R. K.), Job Sink© (werkmanscand.), en P. de Smidt (anti-rev.). WEMELDINGE. Voor het tot heden niet gevonden lijk van Adriaan Schouwenaat1 wordt vijftien gulden premie uitgeloofd voor dengene die het vindt. Kenteekenen zijnbruine bonker en halve laarzen aan, zwarte snor, over de linkerwang ©en diep litteeken van neus Lot oor. HANSWEERD. Wegens den zuidweste lijken wind is hier veel zwaar drijfijs langs den wal op de Wester-Scbelde. Tevens kan worden gemeld, dat de stoomboot Walsoorden geregeld den dienst heeft waargenomen tijdens de strenge vorst, hoewel er veel zwaar drijfijs op de Schelde was. Door de schutsluizen alhier zijn in het. afgeloopen jaar vanaf 1 Januari 1907 tot en met 31 December 1907 50898 sche pen doorgeschut, zoodat het een vermin dering van 1010 schepen is buiten in het vorige jaar 1906. 's H. HENDRIKSKINDEREN. Toen Dins dagnamiddag de veekoopman J. W. van 's Heer Arendskerke uit Goes huiswaarts keerde, had hij het ongeluk met paard en kar van de steile helling van den dijk te tuimelen en met de medeinzi tienden, in ■een sloot te vallen. Er waren direct heel wat terugkeerendie markthezoekers, die met vereende krachten alles w-eer op den publieken weg brachten. Een wonder kan het beeten, dat nie mand ernstig gewond werd. HULST. In de openbare vergadering van den gemeenteraad 'is met 5 tegen 1 stem de volgende motie aangenomen „De raad der gemeente Hulst, kennis ge nomen hebbende van het smadelijk arti kel door mr. P. H. W. van Alphen, ge plaatst in het weekblad „De Zeeuwsc-he Koerier van 11 Januari 1.1. betreffende het gesticht het II. K. Liefdehuis te Hulst, innig overtuigd dat gedurende het veer tigjarig bestaan van het R. K. Liefdehuis alhier, de ouden van dagen, de weezen en al de verpleegden zoo vroeger als nu, met de meeste liefde en toewijding ver zorgd en behandeld zijn en worden; spreekt zijne sterke afkeuring uit over bovenbedoeld smadelijk artikel van mr. P. H. W. van Alphen te Hulst; besluit van deze motie afschrift te zienden aan H. M. de Koningin, den heer minister van justitie en den heer president der recht bank te Middelburg, «n gaat over tot de orde van den dag". De heer Van DaJsum, die tegen stemde meende dat deze motie niet in den raad mocht behandeld worden. De heer Van Alphen, kantonrechter te Hulst, mede raadslid, was niet ter ver gadering tegenwoordig. Door de regenten van het R.-K. Lief dehuis is, zooals gemeld, bij den officier van justitie te Middelburg ©en klacht inge diend naar aanleiding van bovenbedoeld stuk tegen den schrijver. In het ingezonden stuk werd beweerd, dat de verpleegden op vastendagen niets dan haringkoppen kregen. WESTDORPE. Gisteren hield de var- kensverzekering „Die spaart die zorgt", in de ruime zaal bij P. Gijsel haar jaar- lijksche algemeene vergadering. Uit het verslag omtrent den toestand der veree- niging op 31 December j.l. bleek ons, dat de ontvangsten met inbegrip van het ba tig slot over 1906 gestegen waren tot f 1072.945, terwijl er gedurende 1907 werd uitgegeven f 323.43, zoodat de balans een batig slot aanwees van f 749.515. Onder de verzekerde dieren deden zich 13 sterf gevallen voor, waarvoor totaal f 135.85 werd uitgekeerd. Gedurende het jaar wer den 384 varkens ter verzekering aangebo den, die allen konden worden aangeno men. Het gemiddeld aantal verzekerde die ren bedroeg 217, verdeeld over 157 deel nemers. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden H. F. J. van. Bijlevelt en J. F. Peuleman, respectievelijk voorzitter en secretaris-penningmeester der vereem ging, die bij acclamatie weiden herbe noemd. Als bewijs hoe laaghartig zich som mige menscben kunnen aanstellen dien© het volgende: Het is nu een jaar geleden dat de meer dan een half uur gaans lange straat, „de molenverkorting" alhier, over haar geheele lengte, aan beide zijden van den weg, beplant is met hoornen. Dezer dagen nu kou men constateeren dat bij niet minder dan zestig jonge hoornen de koppen op zoowat een meter lengte uit- gestooten waren. Het ware jammer wan neer zulke daders voor de justitie onbe kend zouden blijven. In de week van 8 tot en met 14 Januari 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea; 6 van roodvonk en 6 van diphlheriüs; te weten van typhus en febris typhoidea 1 geval te Goes; van roodvonk 1 geval te Groede, 3 te Kruiningen, 1 te Vlissingen en 1 te Zuidzande; van diphtheritis 3 ge vallen te Dreischor, 1 te Goes, 1 te Zaam- slag en 1 te Zierikzee. Een aanslag. Woensdag is een re volverschot gelost op' mr. G. M. Vroesom do Haan, advocaat en procureur te Am sterdam. Bij een onderhoud, dat hij1 met de heeren Beekman betreffende ©en fail lissement had, kregen beide partijen een woordenwisseling. Een hunner trok (een revolver en schoot die bout portant af op den heer V. de H. Deze werd gewond aan pols en dijbeen. Onmiddellijk wierd geneeskundige hulp ingeroepen en werd de patiënt per rijtuig naar het gasthuis vervoerd, waarna hij, na verbonden te zijn, huiswaarts kon keeren. De wonden zijn van weinig beteefaemis. Hij; die had ge schoten, werd door de politie gearresteerd. Nader vernemen wij1, dat het geval zich als volgt hoeft toegedragen: De heer A. Beekman was failliet ©n in diens faillissement was mr. Vroesom de Haan curator. Homologatie van het ac- coord was door het gerechtshof geweigerd. En daarom had ten huize van het slacht offer een© conferentie plaats tusschen mr. Vroesom de Haan en dien beer A. Beiekman, ten ©inde te bespreken ,op welke wijtee do liquidatie van den boedel zou ge schieden. Een zwager van den heer Beek man, zekere I. Richter, die zich steeds te pas en te onpas met diens zaken bemoeide, kwam toen plotseling binnen. Doch mr. Vroesom de Haan verzocht dezen persoon zich te verwijderen. In plaats echter van aan dit verzoek te voldoen, liep Richter achteruit, haalde een revolver ie voor schijn en loste a bout portant een vier tal schoten op den advocaat, gelukkig zon dier hem ernstig te kwetsen. Se beklaagde vluchtte onmiddellijk, doch mr. V. de H. ging naar heneden en liet de politie waar schuwen. De naastbijzijnde politic-agent heeft daarop op het signalement van den beklaagde, deze op dien Keizersgracht ge arresteerd en hem na confrontatie met het slachtoffer overgebracht naar het bureau Pietershal. De revolver, waarmee de be klaagde geschoten had, bevatte nog één patroon. Uit het verhoor bleek, dat hij het vuurwapen eenig© uren tie voren had gekocht. Het slachtoffer werd in het Rinnen-Gasthuis verbonden en xon daar na huiswaarts Keeren. Eedsaflegging. In de zitting Jvan het tweede kantongerecht te Rotterdam werd eergistermiddag in de eerste zaak een lsraeiietiscbe agent als getuige ge hoord. Hij! zette den helm op en legde den eed af. In de tweede zaak kwam een inspecteur van politie als getuige. Ook hij dekte zich het hoofd voor" het afteggen van den eed. In de dierd© zaak kwam weder een inspecteur Jie precies op die zelfde wijze den ©ed .aflegde. Nu werd het den kantonrechter te machtig en vroeg hij den getuige: Is u ook al Israëliet? Neen Edelachtbare. Waarom dekt u zich dan? Omdat ik dacht dat hot zoo moest, daar die agent het ook deed. IJ s o n g e 1 u k. Woensdag wilden de ge broeders Johan en Gerard Pierik, wonende Javastraat te Amsterdam en mej. Haagje Brouwer, de ijsfeesten te Monnikendam bijwonen. In plaats echter dat zij binnen door over de vaarten reden, namen zij, verkeerdelijk ingelicht over den goeden staat van het ijs, den weg langs de kust naar Marken. Even Zuidelijk van Monnikendam reden Johan Pierik en Haagje Brouwer te zamen, terwijl Gerard Pierik op eenigen afstand volgde. Plotseling reden de voorsten echter over een wak en zakten door het brooze ijs in de diepte. Gerard Pierik, het gevaar ziende, waarin hjj verkeerde, wierp zich snel op zijde, zoodat hij daardoor voor kwam het lot te deelen van zijn broeder en diens gezellin. Wat het meisje betreft, zij zakte door de zwaarte der kleederen al spoedig naar de diepte. Johan Pierik wist zich met moeite nog boven water te houden en riep zijn oudeien broer Gerard toe, dat deze voor zichzelf moest zorgen. Doch Gerard wendde aanstonds pogingen tot redding aan en wierp zijn broer een jas toe. Echter, uitgeput door den angst op het zien van het doodsgevaar waarin zijne metgezellen verkeerden, viel hij weldra bewusteloos neer. Eerst was hij nog op handen en voeten in de richting van Marken gekropen. Doch overmand door den angst, verloor hij weldra zijn bewustzijn. Zoo werd hem de visscher Klaas Hes Dz., die zich wet eene slede op het ijs bevond, om naar spieringen te visj schen, gewaar. Dadelijk reed hij den bewus- teloozen Pierik naar Marken, waar hem aanstonds geneeskundige hulp werd verstrekt. Hij werd gewreven, kwam weldra tot be wustzijn en werd van een stel droge klee deren voorzien. Per slede vervoerde men hem daarop naar Monnikendam, vanwaar hij per N. H. T. M. naar Amsterdam ver trok, waar hij de droeve tijding bracht van zijn broeder en zijne gezellin. De toestand van Gerard Pierik is thans bevredigend. Wel liep hij eenige kwetsuren aan handen en beenen op, doch overigens is hij lichamelijk weer geheel hersteld. Het gebeurde heeft natuurlijk een diepen indruk op hem gemaakt. Men heeft het stoffelijk overschot gevonden van den 18-jarigen Johan Pierik er mej. Brouwer. Vissehers vonden de lijken onder het ijs, niet ver van het wak, waar zij waren doorgezakt Haagje Brouwer, oud 24 jaar, geboren en woonachtig op het eiland Ameland was eenigen tijd te Amsterdam bij een zuster gelogeerd. V an alle ongelukken in dit hoogst onbe trouwbare ijsseizoen is het hier boven ver melde zeker wel het meest betreurenswaar dige. Te Lisse is de 17-jairige B. op het ijs zoo hevig aangereden en niet zulk een fcracht tegen het jjs gesmakt, dat hij in zorgwekkenden toestand js opgenomen. De ongelukkige jongeman is aan de gevolgen van den val overleden. Een tiental jongens waren aan 't schaatsen rijden op het kanaal van Ruik: naar Maastricht, dicht bij1 de brug van Forman, te Hermalle, toen eensklaps het ijs onder de voeten van een 10-jarigen jongen brak en de ongelukkig© in de diepte verdween. Op die hulpkreten zijner makkertjes, kwam d© moeder van het slachtoffer, die daar in de nabijheid was, aangeloopen en sprong in het water, in de hoop haar koontje te redden. De ongelukkige moeder is echter het slacht offer geworden van haar moederlijke zelf opoffering. De Iwec lijken werden opge haald. Nabij De Leek is een 6-jarig knaapje tegen den avond jn een bijt. ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5