Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Woensdag I Januari 1908 van de adres vsor COGNAC., indragende Paarden, NIJ DER,Goes UT S DENBURG, AMSTERDAM. UIT ZEELAND GEMENGD NIEUWS. Landbouw en Veefeelt Correspondentie. Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz Marktberichten. Openbare Verkoophui (GOES, Sylvester, -geteekende aan haar iteeds geschonken ver kleefd aan. et Nieuwe Jaar aan de n RKSTRAAT C 31. :OOP GEVRAAGD 7-jarigen leeftijd, vertrouwd werk, en een driejarige iet opgaaf van prijs, kleur en m te koop: twee volbloed V os-Merrie veulens. GELUK, Willemstad. ustrieelen ter inzage. NIEIM ZEEUWSCHE VLISSINGEN. Bij kon. besluit is aan den roeier 1ste kl. 3. M. Douw, den kwar tiermeester A. G. W. Wepster, de binnen loodsen ter standplaats Vlissingen, C. P. van Gelder, J. J. Blaas, de roeiers 1ste kl. J. Baljé, S. Kortenhout, H. D. Streef kerk, J. Jo-bse en J. Vierboven, allen behoo rende tot bet loodswezen van de monden der Schelde, vergunning verleend tot bet aannemen, aan den eerstgenoemde van de medailles 1ste en der 2e kl., aan den tweeden genoemde van de medaille 2de kl. en aan de overigen van de medaille lste kl. voor Daad van Moed en Zelfopof fering, hun geschonken door Z. M. den Koning der Belgen. SC HO RE. Zaterdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig was de heer Karelse. Ingekomen waren berichten van Ged. Staten, dat door hen de begrootmg is aan gehouden tot April 1908, dat het suppl'. 'kohieT hondenbelasting is goedgekeurd, dat in het suppl. kohier hoofdelijken ont slag een kleine wijziging gebracht moet worden. Hierna kwam aan de orde het benoemen van ©en lid burgerlijk armbestuur. Dhr. \V. in 't Anker werd met 5 stemmen her kozen Bij de rondvraag verzocht dhr. Ver hangen of hem 'thans kan worden medege deeld. wat Ged. Staten hebben bericht aan gaande het onderhands aanbesteden van de grind. De voorzitter las voor: De klacht aan gaande het onderhands aanbesteden is ongegrond aangezien B. en W. de be voegdheid hebben benooddgdheden onder hands aan te besteden. Dhr. Verhaagen: Dan is art. 142 der gemeentewet een doode letter en art. 179 zegt, dat. de Raad zich de aanbesteding of levering kan voorbehouden en derhalve stel ik den Raad voor het besluit te nemien voortaan de levering der grind in 't open baar te doen aanbesteden. De voorzitter merkte op, dat de raad niet het recht heeft om de bevoegdheid van B. en W. t.e beperken, te meer niet daar door Ged. Staten deze bevoegdheid is erkend. Dbr. Verhaagen zeide daarop dit voorstel in te dienen ten eerste omdat het in 't. belang der gemeente zou zijn en ten tweede om de eer en goeden naam van B. en W. en van dein Raad hoog te houden, aangezien er in de gemeente per sonen zijn, die ronduit zeggen „het is in- t belang der gemeente dat de aanbeste ding in 't openbaar geschiedt doch B. en W. doen 'dit onderhands omdat eir voor hen misschien iets aan zit". Zulke gedachten worden direct den kop ingedrukt indien geen onderliaridsche aanbesteding meer plaats "heeft. De voorzitter: In de door u gesproken woorden zit veel, maar' wat wil dit nu eige- Iijfc zeggen? zouden die menscben meenen dat B. en W. voordeel trekken uit die on- derhandsche aanbesteding, dan verklaar ik hier dat het college steeds in 't belang der gemeente werkt en zoo goed en goed koop mogelijk tracht grind te krijgen; al leen met-nadenkende menschen kunnen meenen dat er voor B. en W. wat te halen is. Dhr. VerhaagenHet spijt mij te moeten verklaren, dat mij gebleken is, dat zulks riet altijd door B. en W. geschiedt. Drie jaren geleden hebben B. en W. van Schor© een© openbare aanbesteding gehouden en kregen zij de grind voor f 1.74 per M3. terwijl een jaar te voren f 2 per M3. was betaald (onderhands aan schipper Hok ken), terwij] een jaar na die openbane aanbesteding de grind wecjer onderhands werd gegund voor f2,10 per M3. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat openbare aan besteding wel degelijk in 't belang der ge meente is, en we moeten in het oog hou den, dat deze koop of levering niet ge schiedt van het geld van- B. en W„ doch het is het geld der ingezetenen, dat wij! zoo zuinig mogelijk moeten beheeren. De voorzitter achtte het echter beter, dat aan B. en wordt overgelaten om de grind te koopen. Dhr. Verhaagen verzocht daarop zij'n voorstel in rondvraag 'te brengen. Het voorstel komt in stemming, doch de stem men staken zoodat het wordt aangehou den tot een volgende vergadering. Het col lege van B. en W. stemde voor onder handse!» aanbesteding, de overige heeren tegen. Dhr. Verhaagen vestigde daarna de aan dacht op /den klinkerweg, aangezien deze voor beladen wagens niet meer berijd baar is. De voorzitter zeide dat juist dien mor gen door hem opnam© van kosten is be volen. Nog verzocht dhr. Verhaagen maatre gelen te nemen tegen het afkabbelen van grond om de vaatte. B. en W. werden door de raad gemachtigd opname der kosten te doen maken. Hierna bedankte de burgemeester de leden van den Raad voor hun arbeid in het belang der gemeente en uitte de beste wenschen voor het nieuwe jaar. Dhr. Verhaagen meende namens dien Raad de burgemeester voor deze woorden te mogen danken en voegde erbij dat, mocht er in den Raad verschil van mee ning beslaan, dit toch niet buiten de Raad zaal zal worden gewroken. Hier zitten wij1 als leden van den raad, zeide dhr, Ver haagen, daarbuiten zijn wij ingezetenen en daar behooren wij vrienden te zijn, terwijl wij hier de belangen der gemeente zoo goed mogelijk moeten behartigen. (G. C.) HANSWEERT. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is aan de firma F. V. de Groof alhier vergunning ver leend tot vervoer van netto 1500 K.G. dynamiet, in te voeren van België, met bestemming naar- Rozenburg per het schip „Diabolo", schipper P. Tanis. Met ingang van 1 Januari zijn ver plaatst naar hier de kommiezen bij 's Rijks Belastingen 3e klasse, J. de Vos te St. Jansteen en G. Verhoek te IJzendijke. Voorbeeldige braafheid. Men meldt ons uit K a p e 11 e Dat hazen in een kweekerij veel schade kunnen doen, weet ieder, die wel eens jonge hoornen heeft geplant. Bet schijnt, dat ze uit liefhebberij de bast van de pyramide enz. zoo maar afknabbelen, zonder dit te gebruiken. In de kweekerij van den heer Van der Have had zoo'n haas ontzettend veel schade gedaan. Wat te doen? De haas schieten, dat ging niet, want een der arbeiders is onbezol digd rijksveldwachter. Dan hem er uit jagen. Dit gaat zoo gemakkelijk niet, omdat zoo'n kweekerij heelemaal is afge zet met gaas van 1 M. hoog. Een bek opengezet, waardoor hij gewoonlijk de kweekerij verlaat en toen met alle ar beiders er achter aan. Al gauw is het beest ontdekt en wordt het opgejaagd. Het vindt echter bet hek, waar hij door moet, niet en keert de kweekerij' nog eens in en daarna weer terug naar dezelfde plaats, zonder echter de kwee kerij te verlaten; eindelijk komt onze haas voor een ander, gesloten, hek. De haas, niet verlegen, besluit er maar over te springen; helaas, door zijn vermoeid heid springt hij er niet over, maar tus- schen de stijlen en ons haasje is gevan gen. Een der arbeiders vangt hem nu, maar moet hem laten loopen. Hij doet het hek open, zet de haas op den straat weg, geeft hem nog ©en klap op zijn achterste en laat de haas zijn vrijheid (G. C.). BRUINISSE. Zaterdagmorgen greep al hier een droevig ongeval plaats. De straat veger der gemeente, W. Bal, met paard en vuilniswagen naar het dorp terugkee- rend, had het ongeluk dat het paard op hol sloeg. Het dier willende tot staan brengen, had hij het ongeluk te struike len, waardoor paard en kar over hem heengingen. In de naastbijzijnde woning gebracht, werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Nadat de eerste hulp verleend was, werd .hij naar zijn eigen woning overgebracht, waar hij na enkele uren overleed. Groot is natuurlijk de ont steltenis door dit treurig feil in de ge meente veroorzaakt, en algemeen is het medelijden met de weduwe, die met drie jonge kinderen achterblijft. Kind verbrand. Terwijl de moeder afwezig was, hebben te Rotterdam drie kinderen, M. d. R„ een meisje van ruim 21/2 jaar, J. d. R., ©en jongentje van ruim een jaar, en M. d. R., ©en jongentje van ongeveer 4 jaar, in de ouderlijke woning aan de Compagnieslraat no. 32 aldaar, een bus met petroleum te voorschijn ge haald. Van de petroleum, zich daarin be vindende, hebben de kleintjes, niet we tende wat zij deden, ©enige petroleum in de brandende kachel geworpen, met het gevolg, dat de bus in brand vloog en alle drie de kinderen brandwonden bekwamen. De twee kleinsten zijn naar het ziekenhuis gebracht, waar het meisje spoedig over leed, terwijl het broertje in ernstig gevaar verkeert. Het oudste jongentje wordt thuis verpleegd. Voor hem bestaat geen ©egen- bbkkelijk gevaar. Men schrijft uit Leiden Dezer dagen kwam in de winkel van goud- en zilverwerken van den heer W. aan de Haarlemmerstraat een bejaard heer met beschaafd uiterlijk en kocht een gou den horlogeketting ter waarde van f48. Hij nam de ketting mede zonder haar te betalen, doch liet ©en kaartje achter met den naam J. G. v. d. Bosse, oud-off. art. O.-I. L., leeraar wiskunde. Hij gaf voor te wonen Hoogewoerd 81, waar hij kamers had. Daar kon op 3 Januari a.s. over het bedrag beschikt worden. Onze winkelier kreeg spoedig argwaan, zond den man zijn bediende achterna, deze verloor hem echter uit het oog, toen hij. met een ander persoon de Jan Vossen- steeg inliep. De politie werd toen met het geval in kennis gesteld, vond hem natuurlijk niet aan het opgegeven adres, waar men hem niet kende. De vogel bleek al gevlogen. Een nader onderzoek heeft echter de po litie geleerd, dat hij uit Den Haag .af komstig is en reeds meermalen oplichting pleegde. Bij het armbezoek, aldus het „N. v. d. D.", vindt men altijd gevallen nog erger dan men verwacht had. De bekende oranje- vereeniging „Wat ook vuil', Trouw sta pal", zoo meldt het blad, vond te Am sterdam ©en gezin zóó arm, dat er letter lijk niets meer over was, geen bed zelfs, en de man was al weken hard ziek. Dat gezin nu was in de bruidsdagen; 'tis het „gouden feest" van de stakkerds. Een ongeluk, dat niet alleen kwam. Terwijl ©enige werklieden te Veen- dam bezig waren met het rooien der hoo rnen, sloeg de een den ander per ongeluk met de bijl op de hand, waardoor een ga pende wonde ontstond. Op aanraden van zijn kameraden wilde de getroffene da delijk naar een dokter loopen, doch kwam weinige stappen van daar juist onder ©en dikke tak van een neervallenden boom. Erg gekneusd en met ©en ontwricht been werd hij opgenomen en per brancard naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Bittere armoede. Men meldt uit 's Gravenhage Op het bericht, dat een bewoner in de Bemsterhuisstraat uit armoede zijn hond had opgegeten, heeft het Burgerlijk Arm bestuur onmiddellijk een onderzoek inge steld, met het gevolg dat het gezin de man is gehuwd, heeft inwonende kinderen en is zonder werk onmiddellijk ge holpen is en voorloopig voor verder gebrek gevrijwaard. Bij het onderzoek is gebleken, dat de man bij zijn pogingen om zich bij het Armbestuur aan te melden, niet den juis- ten weg had ingeslagen. Roof. Op de Blaak te Rotterdam is aangehouden .een 23-jarigen houtzager W. de H. uit Bergen op Zoom, die in het postkantoor een 13-jarigen kantoorjongen een bankbiljet van f 100 had ontrukt, .an het daarna op ©en loopen had gezet. De man verklaarde uit geldgebrek ge handeld te hebben. Treurig. Een lief meisje van vijf jaar te Alfen werd door een baldadige hand met zand geworpen. Hoewel zoo niet be doeld kwam het zand in haar oogen, met het droevig gevolg dat zij zeker één, mis schien beide oogen zal m»eten missen. Het kind wordt in het Ziekenhuis te Lei den verpleegd. Zaterdagavond begaf ©en zekere Gr., los werkman te Weesp, ondanks het gure en ruwe weer, zich met ©en roeibootje op de Vecht, om een eind verderop een vrachtje te halen. Hoogst waarschijnlijk op den terugweg het bootje niet in zijn macht kunnende houden, is het door den gewel digen stormwind omgeslagen en Gr., hoe wel zich vastklemmend© aan de boot, door de koude bevangen, jammerlijk verdron ken. Geruimen tijd heeft men pogingen aangewend om de levensgeesten op te wek ken, doch zonder resultaat. Dr. F. consta teerde den dood. De ongelukkige laat ©en vrouw met drie kinderen achter. Het on geval is des te treuriger waar het blijkt, dat Gr. uitging om, waar hij den geheelen dag steenkolen had gelost, ©enige zakken, welke weggezet waren, te gaan halen, en alzoo in zijn oneerlijk bedrijf op treurige wijze den dood heeft gevonden. Een en ander is in onderzoek, wijl men vermoedt, dat ©en tweede persoon is me de geweest, en deze, na ontkomen te zijn aan het gevaar, geen pogingen heeft ge daan om zijn kameraad te helpen. Een aardsch Paradijs. Een inter nationale groep socialisten heeft de eerste stappen gedaan, om het luchtkasteel van den heilstaat meer vasten vorm te doen aannemen. In 't Zuidelijke gedeelte van den Stillen Ooeaan is een eiland aange kocht, waar binnenkort 500 ©migranten uit alle deelen der wereld een gastvrij tehuis zullen vinden. De geestelijke vader van dit plan is de uitgever Prather, di© ervan overtuigd is, dat het steeds krachtiger wordende trust systeem de positie van bet loontrekkende deel der bevolking hoe langer hoe meer zal benadeelen. Daarom besloot hij tot de oprichting van een eigen kolonie en noo- digde alle gelijkdenkenden uit hem te hel pen. Ieder kolonist moest f 720 bijdragen tot. de gemeenschappelijke schatkist. De regeering van 'teiland is republikeinsch. Elk jaar wordt een nieuwe president en een nieuw ministerie, waarbij de porte feuille van Oorlog onbezet blijft, gekozen. Ieder burger moet dagelijks zes uur wer ken en heeft een maand vacantie per jaar. Door ©en stier vervolgd. Een onaangenaam avontuur hadden eenige luchtschippers, die te Madrid opgestegen waren. De halton was dalende en men zou landen, toen plotseling een kudde stie ren een verwoeden aanval op het schuitje deed, dat licht langs den grond scheerde. Do luchtschippers tosten eenige revolver schoten, om de dieren te verjagen en in derdaad deinsden zij een oogenblik door het geluid der losbarstingen verschrikt terug. Maar weldra deed een stier, die het bijzonder op de luchtschippers gemunt scheen t© hebben, weer. met den kop om laag, een woesten aanval. Men had ge lukkig nog juist den tijd, om wat ballast uit te werpen, waardoor de ballon steeg. Maar het. gevaarte steeg slechts enkele meters boven den grond en door den wind voortgedreven, ging het in westelijk© rich ting, steeds door den stier vervolgd. Deze vervolging duurde bijna een uur; daarna kwamen de luchtschippers eindelijk bij een dorp, waar zij binnen een ommuurden tuin daalden en voor het woedende heest veilig waren. Het dolle dier werd door de dorpsbewoners afgemaakt. Een oude strafzaak op 'tappèl. In het jaar 1900, in de maand October, werd te Parijs het zeer verminkte lijk ge vonden van 'een goed gekleed man. Het lijk was vreeselijk verminkt. Op verschil lende plaatsen van de stad vond men ledematen van den verwonde, in papier verpakt. Zijn hoofd was geskalpeerd ©n door vreeselijke sneden verminkt. Alle na- vorschingen naar de identiteit, van het slachtoffer en naar de daders bleven vrachteloos, zoodat de moord bij de Pa- rijsche justitie en politie ten slotte in het vergeetboek geraakte. Eenige dagen gele den bezocht een hekend koopman uit Saint Brieux, Saiget, de kermis, die in de stad gehouden werd, en bleef in een tent met wassen beelden als versteend staan, bij het zien van een afgietsel in was van het hoofd van een in stukken gesneden man. In de grootste opwinding vertelde hij, dat, niettegenstaande de verminking, hij in de de trekken van het afgietsel zijn, sedert zeven 'jaren verdwenen, broer herkend©. Hij vertelde, dat zijn broer tegen het eind van 1900 uit Le Mans naar Parijs was gereisd, met ongeveer 10.000 francs. Nu heeft de politie de geheimzinnige zaak opnieuw ter hand genomen. Men schrijft ons van de Zeeuwseli- Belgische grens: In den laatsten tijd is hier in den var kenshandel ©en heele verandering gekor men. Werden vroeger varkens uit Nederland frauduleus België binnengevoerd, thans gebeurt het juist andersom. Wel niet met zoo'n igroote drukte en in zoo'n groot aan tal, maar toch worden wekelijks eenige Belgische krulstaarten Nederland binnen gesmokkeld. Is er in ons land dan ©en tekort van varkens en is het daardoor ©en afzetge bied voor deze Belgische dieren gewor den Neen, want met de gesmokkelde krul staarten worden wekelijks veel Nederland se!» varkens van hier verzonden naar Frankrijk. Alle zijn dan natuurlijk „Hollanders", want de invoer der Belgische varkens in Frankrijk is verboden en de smokkelhan del aan de Belgisch'Fransche grens is te gevaarvol om met ©enige kans op een geringe winst gedreven .te kunnen worden. Corr. t© Schor©. Waarom ontvin gen wij' niet het Raadsverslag van Zater dag. Zoo'n verzuim mag niet meer voor komen. HEINKENSZAND. Uitslag aanbesteding van kunstmest door de Heinkenszandsche „Guano-Vereeniging op 30 Dec. 1907. Inschrijvers (per 100 K.G.): Dordtsche Kunstmest-Maatsch. te Dordrecht, voor aardappel guano-, f7.135; P. J. v. Aardenne te Dordrecht, voor klaverguano, f2.66, aardappel-guano f7.14, Chilisalpeter f 13.89; Maatsch. tot verkoop v. Hulpmest te Dordrecht, voor id., f 2.76, id. f 7.23, id. f 13.35; I. J. van der Have te Rotter dam, voor id., f2.65, id. f7.195, id. f 13.80; A. Hamelink te Ter Neuzen, voor klaverguano, f2.48; Internationale Guano- werken te Zwijndrecht, voor klaverguano, f2.65, aardappelguano f7.15; C. Glerum en Co. te Vlake, voor klaverguano, f 2.525, aardappel-guano f 7.07; Chilisalpeter f 13.49Coenen en Schoenmakers, Üdiein, voor id., f2.62, id. f 1.125, id. f 13.38 Gegund 2562 balen 'klaverguano aan A. Hamelink te Ter Neuzen; 1637 halen aard appelguano aan G. Glerum en Cot t© "Vlake 100 balen Chili aan de Maatsch. tot ver koop van Hulpmest te Dordrecht. MIDDELBURG. Door het bestuur der „Vereeniging voor Gereformeerd school onderwijs". alhier werd in het Militair Tehuis aanbesteed: het bouwen van een school voor m. u. 1. o. op een terrein aan de Heerengracht. Hiervoor werd ingeschre ven door de heeren: A. Jacobs, Goes, f 16.240, J. de Buck, f 16.280, L. Pieberse, f16.685, G. H. Vertregt f16.887, D. Dek ker en J. Jongepier f 16.978, A. Loods, f17.170, P. Dorleijh, f17.230, P. J van Buffelen Zn., f17.250, G. M. Ludik- huijzen en F. Andriessen, f 17.300, H. J. Keulemans f 17.510, H. Jansen Jz. f 17.850, J. A. Beckers en W. J. Sanders f 17.995, M. Walraven f 18.300 en J. C. Wattez f20.946. Al de inschrijvers, behalve de heer Jacobs, wonen te Middelburg. GOES, 31 Dec. Heden geen beursbericht omdat er na genoeg geen handel was. Versche boter per K.G. f 1.04 a fl.20; middeuprijs f0.55, part. f0. per pond. Versche eieren per 100 stuks f4 60 a f5.72; middenprijs f 1.25, part f0.— a f0.per 25 stuss. Eieren aan particulieren verkocht a f 1.35 per 25 stuks. Boter p. pond f0.65. De aanvoer ruimde niet geheel op. Jan 2 Oe.ande (Nissestelle), houtwaren, bees- tiaal enz., Hollmann en Verheek. 3 Vlissingen, atbraak, Paap. 4 Heinkcnszand, 115 canada's, Cleet. 6-7 Goes, tapüton, dekens enz., Hollmann Vei hoek. 8 Nisse, 63 olme-, 20 canada-, 6 wil ge-, 19 esschen- en een partfj troakboomen, Neervoort. 8 Kruiningen, woonhuis, Schram. 9 Middelburg, winkelhuis, I,. Noordstr. L 1°4, woonhuis Brakstr. O 258, do. Hee renstraat H 146, dito Zuidsingel E 34, dito Noordsingel S 186, Verhuist. 10 Vlake, houtwaren en loopvavkens, Holl mann en Verhoek. 10 Wrmeldinge, houtwaren en loopvark., H oil nan n en Verhoek. 10 's Heer Hendrikskinderen, woonhuis en werkplaats, Pilaar. 15 's Heerenhoek, huizen en meubilaire goederen, v. Cleet. - Nieuwdorp, bouwland, Pilaar. 24 Ieiseke, ir.Rpan, Hollmann Verhoek. 31 Wolfertsdijk, villa voor afbraak, P.laar. Pebr. 13 'sHeer Abtskerke, boereninspan, Neeiv. 27 Hoeuekenskerke, Boereninspan. Hollm. en Verhoek. Nisse, boereninspan, Neervoort. Jan. Aanbesteding 7 Goes, dubbsle arbeiderswoning in den Schengepolder, A. Le Clercq. 15 Axel (Spui), het verbou wen inner school en het bouwen eener onderwijzersw ring, H. van Luiik. 20 Biezelinge. Het houwen va een Kerk gebouw, J. Verheul Dzn. R 'tl ird ,m.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5