ISo. 153. Zaterdag 28 December 1907. Derde Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI1DAGAV0ND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. geïllustreerd zondagsblad Korte Inhoud Zondagsblad. De Toestand in Rome. HIT DE PERS- Abonnementsprijs per 9 maanden roor Gom (0.76, daarMtea 0.96 Afzonderlijke nummers k contant „0.05 voor abonné'g f 0.371/*, voor niet-abonné's045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Adrertenüën ran 15 regels 10.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels roei 25 Ut. i mutaat. Reclameberichteu 2S Cl. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Kerstnacht; kerstmisganzen; zonderlinge deputatie; opvarenden der „Scheldestroom"de helden Schroevers op hun botter; de Duitsche keizer te Am sterdam; de „Hohenzollern" en oorlog schepen; voor het Kerstfeest der annen; het Rome der Caesars in gips; portretten. Met tekst. Verhaalde Rooverhoofdman. Onder dit opschrift geeft de „Revue Ca- tholique du Mois" een interessante be schrijving van toestanden in Rome en Italië, die onzen lezers wel reeds groo- tendeels kunnen bekend zijn, maar waar van het niet ondienstig ïs ze nog eens beknopt samen te vatten, zooals de „N. K." aan de hand van genoemde Revue doet. Het was wei onmogelijk een meer vijan dige daad tegen het Pausschap te stellen, dan de benoeming van den vroegeren, grootmeester der Vrijmetselarij tot Burge meester van Rome, dat ondanks alles, toch nog altijd de stad der Pausen en het middelpunt van het katholieke leven blijft. Zulke benoeming zegt ons ten duide lijkste, welken geest het meerendeel der Romeinsche bevolking bezielt. Sinds korten tijd is er veel veranderd in de houding van de Italiaansche regee ring en van het Romeinsche stadsbestuur. De laatste twee a drie jaren scheen het, alsof er een meer vredelievende geest heerschte bij de Italiaansche regeering. Nauwelijks enkele maanden geleden had het Ministerie het plan bestreden, om het bezoek van leekenscholen verplichtend te stellen. De propaganda voor de vrijmet selarij in het leger was gestuit. Daarenboven begon de Katholieke So ciale Actie invloed te krijgen en kon met goed gevolg socialisme en vrijmetselarij bestrijden. De bestrijding der vrijmetselarij werd door de loges niet vergeven; zjj zouden het verteren terrein terugwinnen en be gonnen daarom plotseling een hevige be weging tegen de katholieke partij op touw te zetten; over bet gebeele land begon tegen de katholieken eene campagne van verdachtmaking en geweldpleging. Niets ellendigere dan verdachtmaking! Herinneren we ons slechts, waarmee de strijd tegen de kloosters in Frankrijk be gonnen is. Het was de gevangenneming van Broe der Flamidianus, beschuldigd van moord op een der hem toevertrouwde kinderen. Geheel Frankrijk sprong op van veront waardiging, en alle scholen met religieuze onderwijzers moesten bet ontgelden. Ein delijk werd de onschuld van dien verdach ten Broeder klaar en duidelijk bewezen, maar de volksmeening was gevormd, en het „weg met de kloosters" bleef de eisch van het laagste gepeupel. In Italië zou men hetzelfde doen. Er bestond een weeshuis, onder beheer van de beruchte Tumagalli; tegen deze vrouw was het kerkelijk gezag sinds lang opgetreden en had het wereldsch gezag gewaarschuwd. Toch begon de anti-katholieke Pers de schandelijke feiten, die in dit weeshuis zouden voorgevallen zijn, op rekening te stellen van liefdezusters, »n een strijd ont brandde tegen alle instellingen, onder be heer van religieuzen. De Salesianen werden 'teerst 'tmik punt der anti-godsdienstige Pers; onmid dellijk werden in hunne weeshuizen, geruchtmakende onderzoekingen gedaan de vreeselijkste geruchten deden de ronde. En toen weldra niets gevonden werd, wat tegen de Salesianen kon worden inge bracht, en hun onschuld volledig bleek, was het doel bereikt: de volksmeening was bewerkt ten nadeele der religieuzen en tegenspraak hielp niet meer. Op een wachtwoord der vrijmetselarij ontstonden overal manifestaties tegen de geestelijkheid. In volksvergaderingen en couranten artikelen werden de volkspassies opge wekt, en weldra kwam het gepeupel tot de laagste uitspattingen. Gedurende twee dagen was de stad Spezzia ten prooi aan de anarchie; zelfs heeft er Woed gevloeid en kostte de onder drukking van den opstand een menschen- leven. Dezelfde gewelddaden hadden plaats te f'rato, Pisa, Florence, Lïvoma, Xorni eh elders. Overal werden priesters beleedigd. en mishandeld. Twee aanslagen vooral heeft het wel denkend gedeelte van het Italiaansche volk ten zeerste gegriefd, wijl het twee priesters gold, die de glorie zijn van hun land. De bekende priester Perosi, wiens mees terwerken overal worden uitgevoerd, stajpt uit den trein; op het stationsplein spuwt men hem in het gelaat. Te Florence wandelde een der bekend ste geleerden, pater Alfani, directeur van de sterrewacht, op een der boulevards; op een enkelen namiddag wordt hij tot tweemaal aangevallen, met steenan gewor pen en geslagen. Te Rome zijn de aanvallen van reli gieuzen, priesters, bisschoppen, zelfs van kardinalen aan de orde van den dag. Zelfs heeft men enkele religieuze ge stichten trachten in brand te steken. Deze gewelddaden doen begrijpen, waar om de Paus het besluit heeft genomen, de ontvangst der pelgrimstochten te on derbreken. Wel hebben de anti-godsdienstige bla den deze beslissing voorgesteld als ieen bedreiging, als een straf, als een ma noeuvre. Maar de feiten spreken te luide, en stellen den Paus in het gelijk. Zijne Heiligheid wil niet, dat pelgrims en priesters, van verre gekomen, om den Paus te bezoeken en Hem geluk te wen- schen bij gelegenheid van zijn Jubilé, bloot zullen staan aan de beleedigingen en de aanvallen van het opgeruide grauw. Als men deze plotselinge en op zoovele plaatsen tegelijk begonnen uitspattingen, ziet van het Italiaansche gepeupel, dan is er maai' ééne oplossing denkbaar: bet is de werking der vrijmetselarij, die sinds lang hare vertakkingen heeft in geheel Italië. Een groot gebrek in Italië is het ont breken eener sterke katholieke Pers. De ongeloovige bladen woiden met dui zenden onder het volk verspreid; en alle lasteringen en opruiende verhalen doen geregeld de rondte. Maar weerleggingen en tegenspraak krijgt het volk niet onder de oogen, wijl de katholieke bladen niet voldoende verspreid zijn. Hoe 'treurig zulke toestand voor het Opperhoofd der Kerk, voor den Paus vau Rome is, behoeft niet gezegd te worden. Daarbij komen de moeilijkheden, die Z. Heiligheid ook in andere landen on dervindt. Het is maar al te waar, wat, zooals de „Revue Catholique du Mois" verhaalt, on langs een hooggeplsiatst geestelijke zeide: „De Paus kan niets meer doen, of men roept, dat hij misbruik maakt van zijn gezag. Verheft de Paus zijki stem, om de een voudigste waarheden op godsdienstig! en sociaal gebied te verkondigen, dan wordt Hij beschuldigd het politiek terrein te be treden. Verdedigt de Paus het dogma tegen de uitspattingen eener valsche critiek, zoo. beweert men, dat de Paus de wetenschap verdoordeelt. Regelt de Paus ©enige zaken van kerke lijke gebruiken, dan komt men in verzet in naam van het recht der nationali teiten. En als de Paus in zijn vaderliefde zich richt tot het volk, om hunne nooden te verlichten en het beloof te bevestigen, dan wordt het volk tegen den Pairs opge hitst, alsof de Paus de volksvi ijheden wilde dooden". Ja, helaas I zóó gaat het in vele lavndeai. Maar te midden van al die wederwaar digheden der Kerk, die niet metvr de „strijdende" zou zijn, als zij niet werd aangevallen, wil God toch ook troost goven bij al hare beproevingen. En het zijn vooral twee feiten, die adle katholieken met vreugde vervullen. Het is vooreerst de Paus zelf, die zoo kalm 'blijft te midden der ontketende orkanen en zoo krachtig de handen aan 'troer houdt van 't scheepje van Petrus. En dan bet heerlijk schouwspel van die honderden bisschoppen, die vereenigd zijn in liefde en trouw met den Vader der geheele Christenheid, met den Herder der geheele Kudde. Zelfs ia Frankrijk, waar men het zoo zeer beproefd heeft, is geen .enkele bis schop ontrouw geworden. Deze eenheid in de. Kelk is' het beste bewijs, dat ook thans, qvenals iij vervlogen eeuwen, bet Christus is, de Mensch-ge- worden God, die zijne Kerk bijblijft tot het einde der eeuwen. „Irriteerend onhandelbare clericalen". Deze liefelijke benaming meent de „Goesche Courant" aan de Rech terzijde te moeten geven, omdat be houdens 'n enkele uitzondering de ge heele Rechterzijde tegen de Oorlogsbe- grooting heeft gestemd. We begrijpen er niets meer van. In de dagen der verkiezingen voor de Provinciale Staten deed onder de vrijzin nigen het geroep om een volksleger en om bezuiniging in legerzaken opgeld. Ook de „Goesche Crt." zong in het koor mee. Bezuiniging evenwel onder dezen be- windsman kwam niet. Integendeel, de minister voerde de kos ten kooger op. En nu de Rechterzijde o. a. tot die ver- li o o g i n g van militaire uitgaven niet wenscht mee te werken, nu heet het die „irriteerend onhandelbare clerica len" Als die menschen doen, wat vrijzin nigen eigenlijk willen of voorgeven te wenschen, maar om politieke rede nen nalaten, dan zijn ze „onhandelbaar". Ja, wat voor goeds kan men nu ook van „clericalen" zeggen!.... Zaterdag toonden de vrijzinnigen zich nog al „handelbaar" 'tis waar; vooral na 't alarmsignaal van prof. Drucker. Maar 'twas ten koste van het be ginsel! De verwerping der Oorlogs- begrooting. „D e T jj d" meent, dat het votum van Zaterdag, achteraf beschouwd, óók in verband met de dezer dagen ge houden beraadslagingen over de begrooting van oorlog, zóó logisch en rationeel moet schijnen, dat naar geheime bedoelingen en naar scherpzinnige politieke berekeningen niet behoeft gezocht. Het blad is van oordeel, dat, wanneer het vertrouwen in eeu bewindsman ont breekt, de volksvertegenwoordiging vol komen in haar recht is, indien zij op dien groDd de bij een begrootingswet aange vraagde gelden weigert. Verder schrijft het blad onder meer Indien ééne meening, ééne overtuiging algemeen in de Kamer en daarbuiten vast staat, da» is het deze, dat wjj met onze weerbaarheid verkeeren „in een moeras", m. a. w. dat het zóó niet langer gaat; jdat er hervorming in legerzaken moet komen, in den een of den anderen zin. Daarvoor is vóór alles noodig een man is noodig een Minister, die weet, wat hy wil; een bewindsman met vaste overtui gingen, die daarbij, genoeg aangeboren of verworven parlementairen takt bezit om zijne overtuigingen door anderen, door de Volksvertegenwoordiging te doen deeien. Zulk een man, zulk een bewindsman, toonde de heer Van Rappard zich aller minst. Daarom heeft de Rechterzjjde der Twee de Kamer o. i. een goed werk gedaan met hem tot heengaan te dwingen Onze landsverdediging ook afgezien van de vele millioenen, welke daaraan jaarljjks ten koste worden gelegd is een te hoog belang dan dat de Volksver tegenwoordiging zou mogen berusten in een toestand, als die waarin wij den laat- sten tjjd verkeeren. Om dit liberale Kabinet te doen aftreden, is het bij de verwerping van de Begrooting van Oorlog wjj durven het met zeker heid zeggen niet te doen geweest. Te dikwjjls reeds heeft de Rechterzjjde ge toond, dat de Ministers geen deloyale be strijding van haar te duchten hadden, om thans ook maar een oogenblik de mogelijk heid van dergeljjke bestrijding aan te nemen. Zal niettemin de aftreding van het ge heele Ministerie zooals wij waarschijn lijk achten 't gevolg wezau, de schuld daarvan treft niet de Rechterzijde, doch het Kabinet-zelf; in de eerste plaats de beide daarin opgetreden Ministers van Oor log, en meer nog den Kabinetsformateur, die het politieke program, ook in leger zaken vaststelde. Het Centrum: Wat van dit votum de gevolgen zullen zijn De ministerraad vergaderde Dins dag 1.1. en had een keus te doen uit de verschillende wegen, die zich openen. Er is inderdaad meer dan één oplossing mogelijk. Het Kabinet kan bljjven en den heer Van Rappard vervangen door een anderen titularis voor oorlog, gelijk het de heeren Staal en Cohen Stuart verving, maar waar schijclijk lykt ons dit niet. Meer voor de hand ligt, dat het en bloc der Koningin zjjn ontslag aanbiedt en een taak Deer- legt, die het niet anders dan wankelend en worstelend, nu eens steun zoekend Links, dan weer hulp vindend Rechts, vervullen kon. Zal dan een ander ministerie uit de Linkerzijde optreden? De samenstelling der Tweede Kamer heeft geen verandering ondergaan sinds, na de Staal-crisis, het Kabinet op zjjn aanvraag om ontslag terug kwam. Toch heeft de politieke constellatie sindsdien in zooverre zich ontwikkeld, dat de zwakheid der samenwerking ter Linker zijde nog duidelijker aan het licht is ge treden, door den uitslag der Staten-ver- kiezingen de meerderheid der Rechtsche groepen in de Eerste Kamer werd ver sterkt en het prestige der regeering ge heel en al verloren ging. Goed beschouwd staat de Tweede Kamer op het doode punt en is de „meerderheid" van het bonte gezelschap der Linkerzijde er meer dan ooit tot een fictie geworden. Feitelijk zou dus eeu Cabinet d'affaires de leiding van 's lands zaken in handen moe ten nemen, een ministerie, dat slechts een administratief bestuur voerde. Maar van zulk eeu Kabinet gaat uiteraard geen kracht uit en het belooft met name weinig voor de sociale wetgeving Bo'-endien, de toestand van onvastheid en slappe onzekerheid, waarin wjj nu sinds bijna twee en een half jaar verkeeren. heeft lang genoeg geduurd. Het wordt hoog tjjd, dat wjj geraken uit dit moeras, dat er een meerderheid komt, waaraan men houvast heeft, en een Kabinet met beenen om op te staan. „De Maasbode" schrjjft Wat nu? Want wij veronderstellen, dat het ge heele Kabinet zich de verwerping der begrooting van dezen tweeden Oorlogs minister zal aantrekken. Wij ontveinzen ons geenszins de moei ljjkheden, waarin een Kabinets-crisia ons op dit oogenblik brengen zal. Doch dit is allerminst redeD, dat de houding der rechterzijde afkeuring zou verdienen. Langer uitstel had ods wellicht voor nog grootere moeilijkheden geplaatst. In elk geval schijDt de rechterzjjde aangewezen, om de regeertaak op zich te nemen, en met name de heer Heemskerk de aangewezen wan, om zich met de for matie van een nieuw kabinet te belasten. Kamerontbinding zal dan wel niet kun nen uitbljjven. Maar ook, wanneer het ministerie van opinie mocht zijn, dat het niet in zijn geheel getroffen is door het Kamervotum, zal Kamerentbinding uiet achterwege kun nen bljjven. In elk geval schjjnt een stembuscam pagne onvermjjdeljjk. Over dien strjjd die nog geduchter zijn zal dan in 1905 of 1907 zullen wij in de naaste toekomst wel gelegenheid vinden, een en ander te zeggen. De Gelderlander schrijft o a. Hoe stoelvast dit Kabinet dusver moge gebleken zjjn, dat het na den Zaterdag toegebrachten slag nog voor de Staten- Generaal zal durven verschenen, is nauwe lijks denkbaar. De onwaarschijnlijkheid reeds, dat nog een Nederhindsch hoofd officier bereid zal worden gevonden, de portefeuille van oorlog te aanvaarden, zoolang het Kabinet-De Meester zitting heeft, vormt een ernstig beletsel voor verdere pogingen tot levensrekken. ITALIË. Z. H. de Paus heeft Dinsdag de leden van het H. College in audiëntie ontvangen. Kardinaal Oreglia bracht de Kerstwen- sclien uit naam der Kardinalen over. Pius X dankte met een toespraak, waar in hij den vooruitgang van het geloof over de geheele wereld constateerde, niettegen staande de moeilijkheden, ontstaan door den oorlog tegen de kerk. fBAXKRIJK Abbé Lemire. De „Univers" keurt in een hoofdartikel scherp de houding af, door abbé Lemire aangenomen in de dis cussie over de wet op de overdracht der kerkelijke goederen. De woorden, door abbé Lemire gesproken, beteekenen voor ons de grootste bitterheid, die wjj sma ken moesten, zegt het blad. Tijdens bet Kamerdebat der vorige week had Lemire de hatelijke revolutiewet ge noemd „een organieke wet op de funda ties". Toen door een lid der rechterzijde daartegen geprotesteerd werd, antwoordde Lemire„In de oogen der rechterzijde ben ik een scheurmaker, een ketter. In die meeste hiërarchische katholieke kringen heerschten ten aanzien der Scheidingswet twee stroomingende meer verzoenende van Coutelnau, en die van De Mun, door wien reeds lang voor den Paus verklaard was: de wet is schismatiek. Maar ik was voor 'de vredelievende richting, getrouw aan de tradities van Montalembert, die de theorie voorstond: „De vrije Kerk in den vrijen Staat". Ik behoorde dan ook niet tot degenen, die een scheiding beoog den tusschen het Katholicisme en de Re publiek. Ook als priester mag ik dit wel zeggen, niet waar? (De afgevaardigde De- lahay riep: Als priester renegaatl) Ja, zoo behandelt ge mij in uw bladen wanneer men niet met de wolven in het bosch huilt, wordt men door de hyëna's gebeten. Maar ik kies niet de zijde der politiek-verbit- terden. En ik vind het niet edelmoedig, onze tegenstanders te verwijten, dat zij de dooden van hun rechten berooven! Geen wonder waarlijk, dat Lemire's, voor het katholieke gemoed pijnlijke woor den, herhaaldelijk door de Linkerzijde wer den toegejuicht. Noch als Katholiek, noch als priester blijkt deze abbé in de Fran- sche Kamer op zijn plaats te wezen. De „Figaro" noemt de aangenomen roofwet „een brutalen aanslag op alle be ginselen van het recht". „De Staat", schrijft het blad, „maakt zich mees ter van goederen, die geschonken waren niet ais vrije gift, maar aan kerke lijke instellingen onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat sommige bepalingen zul len woTden uitgevoerd, bijv. dat Missen zullen worden gelezen. Dat de republikein- sche en anti-clericale Staat zonder zich belachelijk te maken zich niet belasten kan met het laten lezen van Missen, nie mand die zulks betwistte'. Doch de Staat kan het geld teruggeven. Zóó doet in het leven elke mandataris of rechtschapen erf genaam, die zich in de onmogelijkheid be vindt de voorwaarden te vervullen van een contract of een testament. En dit weigert de Staat beslist. De wetten, die gelden) voor iedereen, zijn voor de regeering niet gemaakt. Zij zal den wil der dooden niet vervullen en evenmin de geldsommen teruggeven, welke zij hebben vermaakt onder fonneele bepalingen Alleen de socialisten zijn in overeen stemming gebleven met hun leerstellingen door te stemmen voor deze wet van be- rooving en rechtsverkrachting, die voor hen een prachtig precedent vormt. Deze wet zal voor hen een feit zijn waarop zij zich kunnen beroepen om op alle for tuinen toe te passen de behandeling van de godsdienstige fundaties, welke de Ka mer zich veroorlooft. Dan zal de sociale revolutie compleet zijn". Onder de Fransche Socialisten is weer een nieuw soort ruzie ontstaan, en wel eene van heel leerzamen aard. Drie roode Kamerleden, die tot de „vereenigden" be hoorden zjjh uit de partij1 gestooten, wijl ze weigerden van hun „salarisverhooging" de helft aan de partijikas af te staan. Zij wil len niet gedwongen worden en verlangen dat deze belasting progressief zal zjjn voor de rijke partjj'genooten hooger dan voor de armen. Dat welen we dus al weer van den toe komststaat. Het zoeken van schandalen in kloosters en pastorieën is toch een genot. De anti-clericale bladen van Macon vergastten zich dezer dagen weer aan een opsluiting van een jong meisje in. een klooster. De rechterlijke macht ging er dadelijk op af en vond, dat 5 Dec. i.l. een jong meisje van 25 jaar opname had verzocht bij de Trappistinnen van Saint-Clément, dat de overste haar als postulante had aangenomen, maar haar den 12en, dus een week later, verzocht had het klooster te verlaten, omdat het ter oore van de ovorete was gekomen, dat de familie zich

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1