UIT ZEELAND. GEMENGD KIEUWS. mee de minister het ©ens is, die tevens een regeeringsoncterzoek toezegt. De heer Treub, om de ongerechtvaar digde ongerustheid weg te nemen, ziegt dat het tekort aan do Rijkspostspaarbank slechts fictief is, en weerlegt dhr. Patijn. De begrooting van waterstaat wordt goedgekeurd. Aan de orde is het Hoofdstuk Marine De heer Duymaer van Twist keurt op sommige punten het beleid van den nieuw opgetreden minister Wentholt af, en vraagt beier behartiging der zedelijkheids-belan gen en afschaffing van den vaccinedwang, opdat de marine wordt opengest 'ld voor een breeder deel. der bevolking. Dhr. Hugeaxholtz wijst op de algemeen© ontevredenheid, gevolg van de slechte lotsverzekering. Verzeker die en gij zult alle uit den band springen voorkomen. Neutraliteit op de Openbare School. In hel Voorloopig Verslag was den Minister gevraagd, hoe hij dacht over de handelwijze van een schoolopziener, die verboden had in school te bidden en de Bijbelsche geschiedenis Ie onderwijzen, hoewel geen enkele klacht daarover geuit was. Deze handelwijze had de oprichting eener bijzondere .school tengevolge. De Minister antwoordde in de Memorie van Antwoord „Het woord „neutraliteit" komt in de wet tot regeling van het. lager onderwijs niet voor. Het geven van godsdienstonder wijs is overgelaten aan de godsdienst leeraren, terwijl de onderwijzer zich heeft le onthouden van iets te leeren, te doen of toe te 'laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden. Hierdoor wordt niet uitgesloten het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis als onderdeel van de geschiedenis of het doen van verhalen uit de Bijbelsche ge schiedenis en evenmin het uitspreken van een gebed, wanneer een en ander kan geschieden zonder te kort te doen aan den eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersdenkenden. In dat geval heeft dan ook, naar de mee ning van den ondergeteekende, een school opziener niet de bevoegdheid zulks te ver bieden". Hier erkent dei Minister, dat niet de absolute, maar dat de zoogenaamde rela tieve neutraliteit moet gevorderd worden. Vooral wat de Bijbelsche geschiedenis betreft is deze verklaring belangrijker waren veel onderwijzers en schoolopzie ners, die de Bijbelsche geschiedenis niet durfden op de lijst der boeken plaatsen. Thans is door den Minister officieel ver klaard, d.al zulks wel mag. Deze verklaring kan onder anderen voor Zeeuwse h-V laanderen van belang zijn. Motie. Het Nederlandsch Koomsch-Katholiek Secretariaat van Spoor- en Tramwegper soneel „St. Raphael", vergaderd te Rot terdam dato 1 December 1907 gehoord de mededueling van feiten in zake de houding van sommige der groo- tere R. K. dagbladen in Nederland tegen over de Roomsch-Kalholieke Vakorgani satie van werklieden in het algemeen en de Roomsch-Katholieke Vakorganisatie van het Spoor- en Tramwegpersoneel in het hijzonder betreurende, dat diezelfde bladen ge woonlijk hare inlichtingen betreffende de zaken van het spoor- en tramwegperso neel liever schijnen in te winnen hij per sonen verbonden aan z.,g. christelijke of gemengde vereenigingen, 'die legen het ge bod van het Doorluchtig Episcopaat in óf zijn opgericht óf blijven propaganda maken onder de Katholieke arbeiders en niet kunnende instemmen met. de Dwe lling van sommigen over de beweegre denen, welke de Redacties dier bladen in deze schijnen te leiden; meenende, dat het de taak der R. K. pers is niet alleen in het algemeen de zuiver Katholieke vakorganisatie in Ne derland naar het verlangen van H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen le verdedigen, maar ook op krachtige wijze te steunen ben, die dit verlangen, in daden willen om zetten dankbaar erkennende, dat sommige R. K. bladen aan de R. K. Vakorganisatie van werklieden dien daadwerkelijken steun niet onthouden; spreekt den wensch uit.: le. dat alle R. K. bladen in Neder land de R. K. Vakorganisatie krachtdadig zullen steunen; 2e. dat zoo sommige bladen in hunne afkeuringswaardige houding volharden, de Vereeniging „St. Raphael" eene oproeping zal doen tot de andere R. K. Vakorgani saties van werklieden, ten einde vast te stellen hoe het meest krachtdadig tegen bedoeld euvel kan worden opgetreden en hoe het krachtigst, kunnen worden ge steund die bladen, die de R. K. Vakor ganisatie van werklieden helpen bevor deren 3e. dat deze motie in de pers zal wor den gepubliceerd en medegedeeld aan de Ned. R. K. Journalistenkring. (Rechte Spoor). De Ruy Ier-her denkin g. In hst hel jongste, het. December-nommer van Europa, schrijft J. d. M. hel volgende: Men neemt het den dichters van on zen tijd kwalijk, dat zij niet ijveriger den bard spelen, den man-des-volks, de muze aanroepend in openbaren dienst. Wis on zer poëten b.v. heeft verleden jaar De Ruyter bezongen?... Gelukkig niemand. Want wat die herdenking heeft beteekend, hJijkt abominabel duidelijk uit de infame galdmakerij met de onverkocht gebleven De-Ruy ter-postzegels. 'I Land zou een voorzaat eeren, zoo roemrijk als De Ruyter. Hel zou post zegels laten slaan. Die postzegels vallen afschuwelijk uit. De post blijft met stapels zitten. En een jaar later geeft bet rijk, rekenend op den windhandel van postze gelverzamelaars, die hul deze gels uil als strafportzegels, doende in haar postbestuur wat enkel nog Zuid-Ameri- kaansche staten tot slijving der landskas hadden uitgehaald. GOES. Wij maken er de Goesche lezers nog eens op attent, dat Dinsdagavond om 8 uur in de Melksalon een vergadering zal gehouden worden met het doel te ko men tot de oprichting van een Comité, dat een onderzoek zal instellen naar de „H u i s i n d u s t r i e" alhier. Zooals gemeld, zal dat onderzoek zich voor Goes bepalen lol het erwlenlo- z e n, omdat hier verder geen huisindustrie van beteekenis wordt beoefend. Nu zijn er, die beweren, dal het bewuste erwtenlezen voor de arbeiders (vrouwen en kinderen) een buitenkansje is; dat die erwtenlezers en -leesters blij zijn dezen lak van huisindustrie te kunnen uitoefe nen, kortom, dat hel erwtenlezen een bui tenkansje is, dat heel wat geld in arme gezinnen brengt. Wij voor ons zijn dat niet precies eens met degenen, die zulks beweren. Maar nemen we aan zelfs, dat het erwten-lezen geschiedt onder de meest gunstige ar beidsvoorwaarden. Welnu Is het, zooals de optimisten in deze zeggen, alles wel aan boord, dan zal het op te richten comité na onderzoek, na be vinding, ook getuigen: alles wel aan boord, en het zal daardoor ongetwijfeld op de tentoonstelling voor Huisindustrie aan deze Goescbe huisindustrie een plaats bereiden, waar men het nuttige en voor- deelige en het niet-„uitbuitende" ervan zal doen inzien. Want het Comité heeft slechts en alleen lot taakhet. instellen van een on d e r z o e k. Alleen cijfers, alleen gegevens moeten v >rzameld worden. En zijn nu die nauwkeurige gegevens voor de huisindustrie van minder roos- kleurigen aard, dan zal het Comilé, als resultaat van onderzoek, diezelfde minder gunstige gegevens verschaffen. Het gaal dus niet om de beslissing over het al- of niet goede van de voorwaarden waaronder hier het erwtenlezen geschiedt het geldt alleen een onderzoek naar die voorwaarden. En zal men vragen als nu blijkl, dat in dezen tak van huisindustrie de toestanden zóó zijn, ilat ze verbetering behoeven, wat dan? Ja, wat dan? Hier is de taak van het Comité afgeloopen. Maar door deze actie, die zich over het geheel© land uil- strekt, kunnen dan mogelijk de oogen wor den geopend; en indien hel noodig blijkt, k a li de Regeering ingrijpen in bel heslaan van toestanden, die niet strooken met de Christelijke rechtvaardigheid en naasten liefde. Mochten dus de toestanden in de huis industrie - ook hier naar Christelijk- sociale opvatting, niet houdbaar blijken, welnu, dan zal ieder, die voor een onder zoek daarnaar le vinden is, de voldoening hebben, mede t© werken aan ieen zaak van practisch sociaal belang. Omdat het niet speciaal hel 'erwten lezen" betreft, maken we geen melding van het wel vernietigende oordeel, wal o. a. uitspreken de Inspecteurs van den Arbeid in de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht over huisin dustrie. Bij enkelen blijk! de meening post ge vat, dat de actie legen „Huisindustrie" in het „rood e" vaarwater is verzeild, of verzeilt raken zal. Tegenover deze meening gaven we hier de opsomming van eenige R. K. organisa ties, die zich hij de „Vereeniging voor Nederlandsche Tentoonstelling van Huis industrie" hebben aangesloten. Het zijn o. a.de Ned. R. K. Volksbond do St. Jozefsgezeüen-Veneenigingde Bond van R. K. werkliedenvereenigingen in het Bisdom Den Bosch; de Limburgscbe R. K. Volksbond; de Katholieke Sociale Actie; de Ned. R. K. Diamantbewerkersveresni- ging; hel Ned. R. K. Secretariaat „St. Leo- nardus"; het Ned. R. K. Metaalbewer kers-secretariaat; Ned. R. K. Kleermakers- Secretariaat en Ned. R. K. Tabakbewer- kersbond. -Te Baarn is Vrijdagavond in den ouderdom van 71 jaren overleden de lieer Jacobus Johannes Ramondt, oud- wethouder van Goes. J. J. Ramondt werd 23 Dec. 1835 te Goes geboren. Hij was jarenlang aan de administratie der „Goescbe Crl", daarna werkzaam in Indië. Van daar le Goes te ruggekeerd 1877, werd hij in September gekozen tol lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer J. M. Pilaar, die zich niet herkiesbaar stelde. Al dadelijk werd hij in verschillende Raadscommis sies benoemd, onder anderen lol lid der finantieele commissie, en na de eeds- sti'uhhel van 1884, op 19 Mei van dat jaar, ter vervanging van jhr. De Marees v. Swinderen gekozen tot wethouder. In April 1903 nam hij als wethouder en raadslid onlslag en vertrok 27 April 1906 naar Baarn. De vorige week was de werkman F. aan het lossen van oud ijzer, waarbij hij1 een klein wondje opliep aan een der handen. Hoewel hij' in 't begin er geen a -It op sioeg begon na verloop van een paar dagen hand en arm vreeselijk op te zwellen en blauw te worden, waarop hij zich onder geneeskundige behandeling stelde en bloedvergiftiging werd gecon stateerd. Vergiftige mosselen? Toen Vrijdag J. S. alhier eenige mosselen g©- .geten had, werd zij erg ongesteld, haar geheele lichaam zwol op. Zij kreeg het zoo te kwaad dat men het ergste vreesde en direct geneeskundige hulp inriep. VLISSINGEN. In do zitting van den raad is overgelegd het bekende adres van de directie van de tram Middelburg—Vlissin- gen om verlenging van de concessie mei 50 jaren, onder verbinding de beweeg kracht met stoom door die met electrici- teit te vervangen. Hel werd gesteld in handen van burg. en welli. om advies. Een adres van de Vlissingscbe politie- vereeniging met klachten van de agenten van politie werd ter afdoening aan het dagelijksch bestuur opgedragen. Tot onderwijzer met verplichte hoofd akte aan school B werd benoemd de beer F. G. Lemmers te Vlissingen met 13 stemmen. Besloten werd om voor school C op te roepen een onderwijzer in het bezit der akte voor de Fransche taal. Op voorstel van burg. e.n weth. werd goedgevonden om de bestekken 1 en 5 van het rioolplan, het. leggen van riolen en het verhoogen van walmuren langs do Engelsche kaai, niet aan de minste inschrijvers te gunnen, maar in eigen be heer uit te voeren. - Bij de behandeling, in de Vrijdag ge houden zitting van den raad, van hot voor stel van Burg. en Weth. tot het in eigen beheer uitvoeren van twee peroeelen der rioleeringswerken, werd door den beer Jos. van Raalle gezegd dat in de com mission van fabricage en financiën de zaak van het al of niet in eigen beheer uil- voeren dier werken ernstig is overwogen. War© er alleen verschil geweest tus- sclien hel geraamde bedrag en de laagste inschrijving, dan had men daar wel over heen kunnen stappen mei bet oog op de risico, maar de aannemers hebben hoven- dien di© risico' groo lendeels op de ge meente gelegd. Dat heeft den doorslag gegeven en daar om adviseeren beide commissiën tol aan neming van het voorstel van het dag. bestuur. Zaterdagmorgen om 5 uur is de nachtmailboot „Koningin Wilhelmina" bij het binnen komen op de haven door den mist aan den O os ld am omhoog geloopen, maar locli weer spoedig glad gekomen, zoiodat zij toch nog ongeveer half zes aan de Ponton gemeerd lag. Door de giften van vele katholieke kindervrienden in staat gesteld, had de St. Vincentius-vereeniging alhier, evenals het vorige jaar voor vele kleinen een pret- tigen St. Nicolaas,avond bereid in haar eigen locaal aan de Gravestraat. Ruim vier uur nam voor een 80-lal kinderen het feest een aanvang. Nadat eerst eenige versnaperingen wa ren rondgedeeld en de' kleinen eenige liedjes hadden gezongen, trad de goede Sint, gevolgd door Zwarten Piet, in vol ornaat de feestzaal binnen. Toen had men de gezichten der kleinen eens moeten zienl Nadat de IJ. Bisschop zijn zetel had ingenomen en Piet zijn groote zak wat ge ledigd had, sprak St. Nicolaas eenige woorden tol de kinderen en verzocht ver volgens met enkele van de ondeugendste bijzonder kennis te maken. Met angstige gezichten traden de kleintjes naai1 voren. Een paar schenen het zoo verbruid te hebben, dat Piet hen in zijn zak moest stoppen, om hen zoo naar „Spanje" mee te nemen. Onder de vurigste beloften van beterschap mocht Piet hen weer los laten, onder hipdreiging, dat zoo het. volgende jaar geen geheele verbetering van gedrag was ingetreden, zij eenmaal in den zak, nooit meer er uit zouden komen. Nu slrooide Piet nog eens met de pe- perbollen, die hij had medegebracht. Nogmaals sprak Sint Nicolaas eenige woorden tot de kleinen en verliet vervol gens wederom onder hel zingen van een lied de feestzaal. De chocoladeketel ging no,g ©ens rond, een gebakje werd gepresenteerd en nu be gon de uitdeeling der gaven, die de goede Sint had achtergelaten. ZIERIKZEE. Alhier wil men, evenals le Goes, als blijvende herinnering aan het Koninklijk bezoek een vasle muziektent oprichten. De daarvoor noodige gelden zijn hijeen, maar voor de ornamenteering der tent ontbreekt nog iets. Bij de verkiezing voor een Hoofd Ingeland in het bestuur van 't waterschap Schouwen, vacature wijlen N. L. de Oude is gekozen met 38 van de 74 geldige stem men dhr. J. Smallegange Wz. Voorts be kwamen de heeren G. L. Klompe 17, S. M. Hanse 13, J. den Boer Cz. 4, P. Hoo- geiiboom Jz. en L. de Oude elk 1 stem. De gekozene had dus nel de volstrekte meerderheid. KAPELLE. Bij den heer H. Mallekole brak eergisteren een felle schoorsteen brand uit, die zich in den beginne nog al ernstig liet aanzien, doch door spoedig loegeschoten hulp, met natte zakken werd gpbluscht. Oorzaak was waarschijnlijk het niet. op tijd schoonmaken van den schoorsteen. BAARLAND. De suikerbieten zijn alhier ook ingescheept. Op de faerbank gewo gen 1.975.660 kilo. De opbrengst was ta melijk goedniet veel waren er uitgezaaid geweest. HANSWEERT. Van een der omnibus sen, rijdende tusschen Vlak© en Hansweert, geraakte Donderdag bet voorstel los, waarmede de paarden op hol sloegen, ter wijl de bus op den grond plofte, en de daarop geladen goederen gedeeltelijk in een sloot terecht kwamen. Reizigers be vonden er zich niet in; de koetsier be kwam geen letsel. De hollende paarden werden le Hansweert gegrepen, gelukkig ook zonder ongelukken te hebben veroor zaakt. IERSEKE. Van 28 Nov.5 Dec. werden van bier verzonden 680.000 leverbare oesters. 'sHEER ARENDSKERKE. In de Zater dag gehouden raadsvergadering die door 8 leden en den secretaris werd bijgewoond en waarin de heeren Zandee, Nijsse en •lans© afwezig waren werd na onverander de vaststelling der notulen medegedeeld, dal door B. en W. op 4 dezer de hoeken en kas van den gemeen t.e-onlvangei zijn opgenomen, waaruit bleek, dal in kas was zooals ook behoorde eene som van f 1896.86. Voorts dat van J. Bommeljé eene dankbetuiging is ingekomen voor de hem ook voor 1908 verleende gratificatie ad f 52, als oud-wegwerker en ten slotte dat zich te 's Heer Arendskerke geen, te 's H. Hendri k s k i n deren 5 en te Nieuwdorp 3 teerlingen hebben aangemeld voor het her- halingsonderwijs. Naar aanleiding van een door Ds. G. Steenkamer ingezonden be zwaarschrift tegen zijnen -aanslag in den hoofdelijken omslag dezer gemeente voor hel dienstjaar 1907, wordt besloten diens aanslag te verlagen en te brengen van de 22ste in de 21sto klasse. Een verzoek van de heer J. Felius, om verhooging zijner jaarwedde als onder wijzer aan de openbare lagere school te 's Heer Arendskerke, wonlt ingewilligd en diens tractement met ingang van 1 Januari 1908 bepaald op f 550, behoudens goed keuring van Ged. Staten dezer provincie. Daarna, worden de suppletoire kohieren van den Hoofdelijken Omslag en van de belasting op de honden, dienst 1907, vast gesteld, en wordt op een verzoek van den heer I. Harmsen, om eervol ontslag ;a]s onderwijzer aan de openbare lagere school te Nieuwdorp met ingang van 15 Januari 1908 gunstig beschikt. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten dezer pro vincie wordt besloten te bepalen dat het in de vorige vergadering genomen besluit lol, verhooging van het maximum van do heffing van een hoofdelijken omslag van f 5700 lot f 6300 in werking zal treden op 1 Januari 1908. Thans komt aan de orde de behande ling van de begrooting van het Burger lijk Armbestuur van 's Heer Arendskerke dienst 1908. Een in die begrooting voor gestelde verhooging van het presentiegeld van de leden van dat armbestuur met f 40 en van de jaarwedde van den secretaris- penningmeester met f 50, kon de goedkeu ring van den Raad niet wegdragen, wes halve besloten wordt de vaststelling dier begrooting aan te houden tot een volgendei vergadering. De hegrooting van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen eveneens over den dienst 1908 wordt vastgestelfl in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f4186.855. Tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te 's Heer Hendriks» kinderen wordt herbenoemd de heer D. J. van der Graaff, terwijl tot leden van de Nieuwjaarseominissiën worden be noemd le 's Heer Arendskerkede heeren J. Blok, voorzitter, C. Buijteler, K. Janse, C. van Slee Nz„ J. Weststrate, J. Valkier Sr., D. Verrnet, L. Boonman, Jac. Nijfese, Jac. van Hekken en L, van Vessem, secr. te 's Heer Hendrikskinderendie beieren A. Zandee, voorzitter, J. de Schipper, M. Vermeulie, A. A. Snoodijk, A. Kakebeeke en J. Rouw; te Nieuwdorpde heeren D. Schippers, voorzitter, J. J. de Jager, J. J. Cornelisse, P. Geschiere, P. Blok, A. Baaijens, N. Re- mijn Az., G. de Jager JMz., P. de Putter, P. Dekker en B. de Jager, en tot plaats vervangers de heeren Chr. Minderboud en Jacob de Jager Gz. In verband met een schrijven van den Directeur Generaal der posterijen en tele grafie wordt besloten voor het op te rich ten telephoonkantoor (e 's Heer Hendriks kinderen geen aansluiting te vragen aan hel. interlocal© telefoonnet door middel van het daarstellen van een spreekcel. Ten slotte wordl op voorstel van R. en W. nog besloten dat hij de voor de wed. S. C. van Antwerpen te stichten woning op het perceel Sectie D no. 690, de rooi lijn zal moeten worden gevolgd van het daarnaast liggende perceel, Sectie I) no. 739. KRABBENDIJKE. Het noordeinde, van de I Wilhelminabaan, zal door de bewoners daar geholpen doof anderen wat worden verbeterd. Daartoe zal er een wagon kool- gruis worden besteld. Wat betere verlich ting was voor de Wilhelminabaan ook wel noodig, daar alleen aan de einden eeai lantaarn staat. ZAAMSLAG. In onze gemeente baer- schen op hevige wijze de mazelen, vooral onder de jongere' kinderen. De lagere klassen der scholen zijn voor de helft of meer er door onbezet; enkele sterfgevallen zijn reeds te betreuren. Bij de directe belastingen zijn verplaatst ingang 1 Januari naar Rotterdam dé kom miezen le klasse J. v. Beveren, van B 'r u i- nissei, N. Oost. Lievense, van St. Maar tensdijk, L. Lips van Terneuzen, en de kommiezen der 2e klasse V. A. v. Aerde, va,n T h o 1 n, I. M. Looy van Vlissingen en A. F. Schoolland, van Delfzijl, De Limb. Koerier schrijft Reeds jaren lang oefende hij het eerzame beroep van vrachtrijder uit tusschen Geulle en Limburgs hoofdstad. Eu als hij dan „de commissies" hij zijne klanten te Maastricht had bezorgd, en zijn karretje weer gevuld had met allerlei zaken voor de bewoners van Geulle, dan wreef hij zich vergenoegd de handen. Zijn zaak marcheerde maar wat uitstekend Doch voor hij den terugtocht •naar ziju „pays" aanvaardde, had hij de gewoonte, wat des menschen is. Hij vulde dan zijn maag met de meegebrachte boter hammen, bestelde in een café in de Maria- straat te Maastricht een potje koffie en aldus „versterkt" ging het weer lustig naar Geulle. Nu was het den waard al eenigen tijd op gevallen, dat met de afreis van den vracht rijder ook enkele zaken uit het café ver dwenen. Het vermoeden, dat de Geulsche vrachtrijder debet was aan die oneerlijk heden, werd uitgesproken, dorii zekerheid hieromtrent had men niet. Dus werd be sloten ds proef op de som te stellen. En zoo gebeurde het, dat begin dezer week in het café aan den kapstok een jas werd gehangen in een der zakken werd eene portemonnaie gestoken inhoudeen ge merkt fraukstuk en twee lombardbriefjes. Vrachtrijdei stapt t innen, bestelt koffie, eet en drinkt, zegt „adie" en vertrekt. De vrouw des huizes had hem tijdens zijn maaltijd niet gestoord. Waardin inspecteert den jaszak. Is leeg. Portemonnaie weg. Een agent wordt gerequireerd, met don toestand op de hoogte gesteld. Agent volgt den verdachte. Deze kijkt om, en ziet den politiedienaar achter zich. Vrachtrijder doet een beweging naar zijn broekzak, en laat ongemerkt de bewuste portemonnaie langs zijn pantalon glijden. Agent raapt ze op, en brengt èn vracht rijder én het corpus delicti naar het bureau. Slot: een proces-verbaal wegens dief stal. De drankduivel. In een der volks buurten van Arnhem is een tapperij, waar van de bezoekers, verhit door den drank meermalen tot vechtpartijen, waarbij mes en harde voorwerpen gebruikt worden, aanleiding geven. Dezer dagen werd ontdekt dat des avonds de kroeg bezocht wordt door arbeiders die op de suikerfabriek aan de Klingelbeek te Arnhem werkzaam zijn. Het werkloon wordt van elke ploeg aan den voorman uitbetaald en deze is belast wederkeerig aan eiken arbeider het. ver diend loon uit te keeren. Hoe dit nu wel geschiedt blijkt hieruit. De betaling heeft, niettegenstaande zulks hij de drankwet verboden is. in bedoelde kroeg plaats. De arbeiders kunnen de ge heele week hun drank op de pof krijgen en des Zaterdagsavonds bij de afrekening houdt de voorman zooveel van het verdiend loon af als zij bij den kastelein schuld hebben Zoo houden sommige arbeiders van huu 10 gulden weekloon 2 gulden en min der over De arbeiders gaan op die wijze van zelf hun ondergang tegemoet De po litie heeft thans strenge maatregelen geno men en den kastelen reeds wegens drank wetovertreding procesverbaal aangezegd. De Sint Elisabethsvloed. Men schrijft uit Almkerk: Bij den landbouwer N Zwart alhier, op wiens erf vroeger een klooster heeft gestaan, is men bezig met graven, in de hoop gelds waardige voorwerpen te vinden Dit kloos ter is door den St. Elisabethsvloed vernield. Gevonden werd tot heden een groote zwarte pot en een kleine van Keulsch mo del. Beide naast elkaar slaande, maar ge broken. Heden stiet men bij een diepte van s/4 M. op een onderaardsche gang, met muren van ongeveer 1 M. dikte, die boogvormig toeloipen. Do breedte is on geveer l'/2 M De geheele gang zit vol aarde, die men zal verwijderen. De St. Elisabethsvloed was op 18 Nov. 1421. Reeds gedurende .geruimen lijd werd her haaldelijk door ambtenaren teil bureel© van de directie van den landbouw in Den Haag geld vermist uil hunne lessenaren, zonder dal men er tot dusver» in was geslaagd den dief te ontdekken. Echter is liet nu aan twee rechercheurs van politie, die zich daartoe verdekt hadden opge steld, gelukte den. vasten knecht J. H. hij genoemd bureel op heeterdaad op dief stal van geld l.e betrappen. De aangehou dene heeft bekend ook de vorige diefstal len l© hebben gepleegd. In '1 geheel werd door hem over een tijdsverloop van om streeks één jaar ongeve derd gulden gestolen. Men schrijft van de Ge grenzen aan hel. „N. v. Hoogst nadeelig wer waarop kinderen worden smokkelen van jenever gaarne goedkoopen jenei ken, zetten onschuldige le smokkelen, ten einde strafrechter in aa.nr.akin rijksambtenaren staan machteloos, omdat mind vervolgbaar zijn. Deze kinderen worden tot smokkelaars en dro tevens de eerbied voor jongsaf wordt iegeagewe: Te Zwolle is in een Mulder, werkzaam aan d< kei, met een lang dolkr gestoken. De vermoedieli W„ bemoeide zich met zichzelf weinig beduidde mee te maken had. De c De verwonde verkeert toestand. Beiden zijn 2 dader is een overigens oj Naar nader gemeldt 1 stand van den getroffen! er geen hoop op herstel men blijken doorgesnedei moet geraakt zijn. In hel beursgebouw tt tegeltabieaux van Tour Verleden, Heden en de J komt een Christus-figuu ergernis aan een paar rat lieer Posthumus Meyes. Nu ze dezer dagen li waren, stelde dil raadsli herplaatsen. Zijn voorstel werd ©cl en 16 voor verworpen. mers. Teekenend. Men seint uit Bakkev« lil een bokvaarluig, 1 de vaart ligt, vond men do kajuit geslikt. Kolen deiijk weder de oorzaak ongeval. Door de stoomti den. Op den Utrecht tusschen Arnhem en Ooi Ooster stoomtram door Staatsspoor kruist, heeft e plaats gehad. Door het voorbijsnellende trein hoo van het karretje van het niet dat de Oo3ter-stoom van Oosterbeek naderde, nist, volgens verschillen hoorlijk belde. Een botsing de twee mannen van h straat werden geslingerd opgenomen. De machine op verschillende plaatsen de koelbloedigheid van op het laatste oogenblik mogelijk remde, wsrd voorkomen. Doodgeschoten, van den rijksveldwachte Geesteren, met een jach schoot een 5-jarigen buurj in het hoofd. Hetjongetj een lijk. Te Leggerlooierveld, g( heeft een moordaanslag gebeurde heeft zich aldu De gebroeders Barels zoek aan T. Schieving, een schot in de borst ven zij zaten, vielen twee scho Pieter Barels werd gedc ving werd aan hoofd en nis Schieving werd een geschoten, Hendrikje Si hoofd en arm en de w den arm gewond. De to< wonden is niet bedenkeli met ganzenhagel. De man een onderzoek ingesteld. Benaderd, maar ren. Men deelt aan de Een landbouwer te Hoogb slachten en deed daarvoi ger der belastingen de de waarde van zijn bee: f 135. Nu was het dier maar daarbij bezat hetd eigenschap, het was na dat niemand het kon le deelde de man, dat di waarde van het beest v Drie rijksambtenaren keuren en ze vonden, ni mededeeling van den kwaad was, de aangifte het dier benaderd en d naar zijn opgegeven wai de wettelijk tsegevoegdi werd geblinddoekt en st doch niet zoodra was gooide den kop in den van door. Door dik en dun gi koe en daarachter de 3 het jagen opgeschrikte koe bedreigde ieder die de horens. Eindelijk kw jacht over velden en lai halenmaar ofschoon naderen niet te denken. Rijksambtenaren overle

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2