No. 146. Dinsdag 10 December 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. Het (ielioim van liet Paleis. BUITENLAND. BINNENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes (9.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijk* nummers A contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/», voor niet-abonné's045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels (0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfdo advertentie 3 X geplaatst, wordt 9 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels rooi 86 Ct. i toiitant. Reclamebericbten 33 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja. Woningtoestanden in Zeeland. Met prijzeoswaaidigeii ijver is het vo rig jaar door het Centraal Bureau der K. S. A. een onderzoek in het werk gesteld naar de slecht© woningtoestanden. Een werk van groote sociale beteekenis. Immers, belangrijke vraagstukken als b.v.alcoholisme, zedelijkheid, enz., han gen met het woningvraagstuk samen. Ook in Zeeland valt ten opzichte van het woningvraagstuk nog heel wat te doen. Op eetnige Noordelijke provinciën na (Friesland, Groningen en Drente) heer- sohen in ons gewest de slechtste woningtoestanden. Daarom de volgende gegevens: Van alle woningen (nog geen 47000) over geheel Zeeland bestaat meer dan V3 uit woningen van niet moer dan ÉÉN kamer, als zoo'n vertrek tenminste nog „kamer" mag wor den genoemd. Dat het met die éénkamerwoningen in de genoemde Noordelijke provinciën nog slechter ds gesteld, is zeker geen re den, om den toestand te dezen opzichte in Zeeland niet allertreurigst te noemen. In onze provincie met een bewoners- getal van globaal 215.000 zielen zijn er meer dan 6 2.1 2 5 personen, die slechts èèn énkel vertrek ter bewoning hebben. Er zijn hier minstens 16.250 éénkamer woningen, van welke ongeveer 33 procent door 5 of meer personen worden bewoond. Deze cijfers zijn te sprekend, dan dat we nog gewag hoeven te maken van de éénkamerwoningen door 3 en 4 personen bewoond, of van de statistiek der circa 15.800 woningen, die slechts uit tweè vertrekken bestaan, keuken, slaapplaats, salon en alles inbegrepen. Over heel Nederland; genomen woont ongeveer 1/i der geheele bevol king in woningen, bestaande slechts uit één vertrek. De christelijke naastenliefde, en met haar de K'. S. A. vindt hier werk voor den ploeg. Waar in Zeeland het percentage der één- en twéékamerwoningen om ons nu hierbij slechts te bepalen respectievelijk ongeveer 35 en 34 per cent bedraagt, daar mag voorzeker- het woningvraagstuk ook in onze streken wel van actueel belang heefcen. Het was dan ook een voortreffelijk werk der K. S. A. het woningvraagstuk bij de horens te vatten. Maar nu verder gegaan. Want het moet er toe komen, het bij Misschien had hiji dezelfde opmerkingen omtrent mij gemaakt, want ik geloof, dat ik er altijd goed heb uitgezien. Niemand kon mij mijn vierentwintig aanzien; de men schen en de spiegel vertelden mij dat ik knap was, mijn rijk, aschblond haar viel overal op, vooral daar -mijn wenkbrau wen en wimpers donker waren; mijn teint was onberispelijk, al had ik niet veel klem-, maar ik was zeer blank, waarop ik vooral prijs stelde, en waarop menigeen jar üoersch -was; ik zag er uit als een dame uit de wereld, waartoe ik ook behoorde, hoewel ik in het juk der onafhankelijkheid mij onafhankelijk had gemaakt. „Ecco la Ca'd'Oro", zeide mijn begelei der links heenwij'zend. Ja, daar lag zij in het zachte, opaalach tige .schemerlicht, wit en sierlijk aan den oever van het kanaal, de beroemde Casa d'Oro in geheel hare Byzantijnsche schoon heid ik herkende haar dadelijk naar de photographie die ik van het bekoorlijke Paleis bezat. de horens gevatte monster van woning- ellende te knevelen en onschadelijk te maken. Gebeurt dit, dan is een goed stuk der sociale quaestie „opgelost" en van de baan. Wde, die hiertoe niet zou willen mede werken ITALIË. Ds Paus heeft de deelnemers aan het anti-slaven-eongres in audiëntie ontvangen. Ze waren 300 in getal. Z H. drukte zjjn groote voldoening uit over 't vele goede, dat door den anti sla venhond is tot stand gebracht. „Wanneer de mensch, zoo zeide de Paus, zich overgeeft aan 't egoïsme van zijn ge noegen en hartstochten, offert hy andeie menschen op aan zijn lusten. Zoo is de slavernij in lynrechten strijd met de ge voelens van naenschelykheid hetgeen de noodzakelijkheid aantoont van een geeste lijke macht, sterk genoeg om de mensehe- lijke hartstochten te houden onder 't juk van rechtvaardigheid en sociaal gezag." Met ontroering sprak de Paus daarop van de toewijding der missionarissen, die alles verduren om hun brooders in slaverny te helpen. Van verschillende zyde werd bevestigd, dat Z. H. er uitstekend uitzag. Koning Victor Emmanuël in levensgevaar. Een Florentijnsch blad deelt bijzonderheden mede over een automobielongeluk, waarbij de koning van Italië slechts op het randje af van een wissen dood is gered; eene gebeurtenis; welke tO't nu toe steeds onbekend geble ven was. Voor korten tijd keerde de koning per automobiel over Viterbo, naar Rome terug. Toen het voertuig in snelle vaart een steilen weg afdaalde, bemerkte de chauffeur plotseling, dat de rem weigerde; Recht voor hem uit kruiste een muur met een groot ijzeren hek den weg, 'die een zeer scherpe bocht maakte. Bijl zulk een razend tempo, kon de chauffeur den draai niet nemen. Een verschrikkelijk ongeluk scheen onvermijdelijk; de wagen moest tegen den muur of het ijzeren hek botsen en niemand der inzittenden had er dan waarschijnlijk het leven afgebracht. Ge- Ijukkig behield de chauffeur zijne tegen woordigheid van geest en zag, dat het hek half openstond. Hij' wenkte degenen, die binnen het hek met angst het ontzettende; ongeluk tegemoet zagen, uit den weg te gaan en het gelakte hem, het voertuig be hendig door de smalle opening in den tuin te voeren. Hier reed Fiij zoolang rpnd eene fontein, tot het hem gelukte, het riji- tuig tot staan te brengen. FRANKRIJK. Men weet dat de Fransche regeering de militaire aalmoezeniers heeft afgeschaft en daarentegen niet alleen de seminaristen, maar zelfs de priesters naar de kazerne heeft gedreven. De bisschop van Verdun heeft daarop een heel raak en practiBch antwoord ge geven. „Wanneer de d'Oro's het vermoed had den, dat eene danseres den ouden glans van hun huis vernieuwen zouMarie Tag- lioni, gravin Boisinl" zeide ik drooinend. „Vele paleizen van groote Veneliaansche familie's zijn op het oogenblik niets dan pensions of hotels, als dat beter klinkt", antwoordde dokter Marino schouderopha lend. „Er zijn niet veel oude Veneliaan- sche palriciërgeslachten die hun oud stam huis in eere kunnen houden". „Maar onder die weinigen zijn de „della Spada", zeide ik diep ademhalend. „Ieder verval is treurig ik heb; het. in mijn eigen familie ondervonden. Mijne voorouders za ten als „Vrije hoeren" op eigen grond zij hadden een tijdlang zelfs het munt recht ik, hunne achterkleindochter, moet mij mijne gaven ten nutte maken om niet verplicht te zijn het genadebrood bij rijke verwanten te eten of ellendig te ver hongeren". Doctor Marino zag mij vluchtig aan. „Gij hebt de afhankelijkheid gekozen en u daar mede vrij gemaakt", zeide hij ernstig. „Zoo vat ik het ook op", antwoordde ik vroolijk, „en heb zelfs daarvoor den kamp met den draak zonder vooroordeel aangebonden". „Waartoe meer moed behoort dan. tot „Ge wilt geen aalmoezeniers in het leger, welnu, ik geef er u honderd zegt hij. Ziehier het schrijven, dat hy tot de pas toors van zijn bisdom gericht heeft: „Een maatregel, welks wettigheid terecht wordt betwist en die in elk geval werke lijk hatelijk is, heeft een aantal priesters naar de kazerne geroepen. Welnu, zij kun nen daar gelegenheid vinden hun heilig ambt, inzonderheid dat van do biecht, uit te oefenen bij hun kameraden. „Ten einde hun de uitoefening er van te veroorloven, verleenen wij aan allen die in dit bisdom verblijven, de bevoegdheid van militaire aalmoezeniers, maar alleen in de kazerne en voor de soldaten. „De eerw. heeren pastoors, die in hun parochie priester-soldaten hebben, gelieven dezen bekend te makon met de bevoegd heid, die wij meenen hun te moeten ver leenen in het belang van het goede en om hun priesterlijken jjver op te wekken." De sociale politiek io fran krijk. Yiviani, de socialistische lantaarn- uitdoover, ondervindt ook al dat critiseeren makkelijker is dan doen. Hij werd ten minste in de Kamer door zyn partijgenoot Vaillant in gebreke gesteld ten aanzien van een heele reeks sociale maatregelen, waaromtrent Viviani inderdaad slechts slappe zelfverdediging kon voeren. We zullen aanklacht en verdediging eens tegenover elkaar stellen. Vaillant klaagde over: 1°. Gebrekkige invoering van het verbod van het zweetstelsel. (Viviani antwoordde Ik heb al een ontwerp uitgewerkt, maar kon het wegens de moeilijkheden nog niet indienen.) 2°. Onvoldoende arbeidsinspectie bij ge brek aan personeel. (VivianiInderdaad konden de 130 beambten slechts 27 pCt. der voorgeschreven bezoeken afleggen, maar meer dan 6 nieuwe kan ik toch niet aan stellen.) 3°. Onverschilligheid ten opzichte van den huisarbeid. (Vivianide bestaande wet. telijke voorschriften zyn niet toereikend om de misstanden te keeren.) 4°. Nalatigheid ten aanzien van het werk- loozenvraagstuk. (Viviani: een commissie overweegt maatregelen Verder werd nog geklaagd over: traag heid en de regeling der arbeidsvoorwaarden van spoorwegpersoneel en mijnwerkers; gebrekkige doorvoering der sociale wetten, zooals betreffende het arbeidscontract, den wekelykschen rustdag enz. Minister Barthou antwoordde: „Overweging en onderzoek." Ja, ja. critiseeren is makkelijker dan doen. Dat ondervindt hy ons ook minister K. S. W. Het begint in Frankrijk werkelyk op zyn Russisch too te gaan. Het is namelijk gebleken, dat er weer een aanslag op een trein heeft plaats gehad. Misdadigers hebben getracht een sneltrein te doen ontsporen, die van Parijs naar Marseille stoomt. Deze trein bevat de heele post met de geld- verzendingen voor de koloniën. Even vóór het station VilleneuveSt. Georges was een stuk spoorstaaf ter lengte van 2.60 meter op de rails gelegd en daarop bevestigd. Gelukkig liep dé trein met een snelheid van 70 kilometer in het uur, en uitdaging van het levende fabeldier", zeide doctor Marino lachend en voegde er bij': „Zoo, nu buigen wij rechts af van het Canal© grande links dat Irotsch© 'ge bouw is het Palazzo Corner della, Regina, dus de residentie van Catarina Cornaro als weduwe van koning Jacob van Cyprus, wanneer zij1 er niet den voorkeur aan gaf in het haar veel lievere Asolo bij Treviso haar schitterend en geestrijk hof te hou den. Thans is het paleis een magazijn, maar voor het Venetiaansche volk, dat trouw aan zijne tradities vasthoudt, is en blijft het Pallazzo Corner della Regina". Ik zag op naar een grauw, somber rusliekgebouw, dat de schitterendste doch ter voor de republiek Venetië gehuisvest had binnen zijne, van eeuwigheid spreken de muren, die haar trotsch geslacht over leefd hadden. Een koude rilling ging mij over den rug, niettegenstaande de herfst avond warm was als een zomernacht in het Noorden dat kwam waarschijnlijk door het nauwe kanaal, waardoor onze gondel nu gleed. een donker water- straatje, begrensd door hemelhoog© huis muren, waarover ons groen gondellicht spookachtig heengleed. Wij gleden weder een paai- lage brugbogen door, bogen on der de langgerekte waarschuwing van on- daaraan is het toe te schrijven, dat er geen groot ongeluk beeft plaats gehad. Nu voelde men enkel een geweldigen schok en werd de locomotief ernstig beschadigd. OCIT86HLMD. In de „Ostpreuszische Zeitung" is on der den titel „vuil" (Schmutz) een zeer interessant artikel te lezen aangaande den vuilhandel. Het blad heeft opgemerkt dat voor de rechtbank en de jury te Königsberg een reeks van zaken was behandeld, waarbij jonge menschen terecht stonden wegens misdrijven tegen de zeden en 't vraagt wat van dezen wanstand de oorzaak kan zijn. „Om antwoord behoeft men niet verle gen te wezen. Men bezie eens de uitstal lingen voor menig winkelraam en men zal moeten toegeven„er is iets rots in den Staat" Het komt ons niet in de gedachte, nu eens in de etalages van boek handelaars naar onzedelijke afbeeldingen rond te snuffelen, maar men kan toch niet steeds blind voorbijgaan. En een snelle blik is vaak voldoende om van het onverkwikkelijke te veel 'te zien". OOSTENRIJK. Voor de stichting eener Kath. Hooge- school zijn reeds 3 millioen kr. voorhanden. Jaarlijks wordt tussohen de 150.000 en 200.000 kr. daarvoor opgehaald. ENGELAND Wij hebben onlangs gemeld, dat na den dood van Lady Brampton het groote ver mogen van haar man, den oud-rechter, en haar zelf aan de R. K. Kerk in Engeland verviel. De „Tablet", het voornaamste R.-K. blad in Engeland, maakt nu bekend, dat het geld vermaakt is aan den aartsbisschop van Westminster ®m er mee te doen als hij verkiest, maar bet echtpaar zyn wen- schen voor de bestemming van 't geld kenbaar heeft gemaakt. Daarnaar zal ge handeld worden. Vooreerst zal er een rijk fonds gesticht worden om jongelui, die geestelijke willen worden, in staat te stel len in Engeland of in 't buitenland (Rome, Leuven, Freiburg in Zwitserland, Parijs, Jeruzalem, Beiroet enz.) een universiteit te laten bezoeken. Wat er overschiet komt aan het gasthuis van den H. Johannes en de H. Elisabeth. ZWEDEN. Een telegram meldt ons, dat koning Oscar 11 van Zweden Zondag is overleden. De overleden koning was de deken der Europeesche souve'remen en. in 1829 ge boren. Hij was de kleinzoon van den Franschen maarschalk Bernadotte en heeft gier zonen. Oscar was in Zweden zeer populair en vierde voor eenige maanden met koningin Sofie zijn gouden huwelijksfeest. Het was ©en slag voor hem, toen twee jaar geleden Noorwegen zich van Zweden afscheidde. POLEN. Vloekwaardige staatszucht dryft de Duit- sche Regeering tot misdadige vervolging en knechting der arme Polen. Dit volk, vertrapt en vertreden eeuwen lang, kan maar geen genade vinden in de oogen van het Pruisische staatsrecht, neen staatsgeweld. Men wil het zijn taal ontrooven, men zen gondelier: „Guarda Guarda een paar scherpe hoeken om, kwamen ©en pleintje met eene kerk Piazza San Polo; zooals doctor Marino verklaarde voor bij, in een iets breeder kanaal, waarin wij heel spoedig tusschen twee sierlijke laniaarnpaien met brandende, gekroonde candelabres voor een vlucht witte mar- mertreden aanlegden, die naar ©en paleis voerden, dat er als een verkleinde uit gave van het dogenpaleis uitzag. „Ca'Spada,,, zeide doctor Marino op staande. „Mag ik zoo vrij zijn u hij het uitstijgen behulpzaam te zijn?" Nog heden is het mij als een droom, wanneer ik er aan terugdenk, hoe ik dit paleis betrad; de machtige, in half sche merlicht gehulde hemel met den bleeken maansikkel boven mij, lantaarnschijn, het kabbelen van den vlcei tegen de marmer- treden; de zich openende, prachtig besla gen poort, daarachter een door zuilen ge dragen, met wapens versierde hal, waar in een witgebaarde majordomo in vlek keloos zwarten rok, zwartzijden kousen mij tegemoet kwam en mij mot eene diepe buiging, als ware ik een vorstin, verzocht, hem naar boven te volgen, om zooals de marchesa het bevolen had, eene kamer te kiezen. wil het zijn recht op grondbezit ontrooven. E komt een wet in behandeling strek kende om de grondbezittingen der Polen te kunnen onteigenen. Boze cos Polske God stryde voor Polen Zou het wonder zijn, dat het ten alleruiterste gesarde en getergde volk zich eindelijk eens opmaakte ter zelfverdediging Er zyn teekenen, dat er weer tiranniek zal opgetreden worden tegen de Ruthenen. Na de afkondiging der godsdienstvrijheid zijn duizenden en duizenzen tot de Katho lieke Kerk overgegaan. (In het Bisdom van den verjaagden Mgr. Eduard Von Ropp, ongeveer 20000, hetgeen de hoofdreden zijner verjaging is geweest.) Na wil men dan weer het prinoipaat Chelm gaan af scheiden van Polen en voegen by het Rus sische Rijk, hetgeen als een voorbode beschouwd wordt van onrechtvaardige dwangmiddelen om de Ruthenen weer aan het Katholicisme te onttrekken. Velen toor nen geweldig tegen de Russische anarchisten en revolutionnairen, doch waarlijk, dezen zijn in Rusland noch de eenige, noch de grootste misdadigers. Het eventueel bezoek van Ko ningin en Prins aan Engeland. Men schrijft uit Londen aan de „O. H. Ct.": In antwoord op mijn vraag in verband met de vermoedelijke reis van H. M. de Koningin naar Engeland, heb ik van lord Knollys, den particulieren secretaris van Koning Eduard, den volgenden brief ont vangen Ik heb de eer de ontvangst te berichten van uw brief en u in antwoord mede te deelen, dat voor zoover mij bewust is, het courantenbericht, dat de Koningin van Nederland zich voorstelt Engeland het volgende jaar officieel te bezoeken, niet waar is. (w. g.) K n o 11 y s. Tweede Kamer. De heer v. Foreest klaagde over den weelderigen bouw der postkantoren. De minister zegt hierin te zullen voor zien door het vaststellen van een bouw- type. Inzake de Rijkspostspaarbank bepleitte dhr. Patijn een andere wijze van geldbe legging der fondsen en in verband daarmee opzegging der 17 millioen prolongatie die hij niet zooi onschuldig en gevaarloos acht als sommigen meenen. Hij vraagt meer be legging in buitenlandsch papier en instel ling eener buitenlandsch© wisseLporte- feuille. Spr. merkt op dat bij de Rijkspostspaar bank van 1906 het deficit f 956000 be droeg, afgescheiden van het feit dat de reserves als sneeuw voer de zon zijn ver smolten. Hij bepleit invoer van een che que- en giroverkeer, en vraagt of de orga nisatie der Rijkspostspaarbank wel dn alle opzichten voldoende is. De heer Pierson acht de verbeterings- middelen door dhr. Patijn aan de hand gedaan twijfelachtig en voelt meer voor uithreiding van staatsschuldboekjes, waar- Ik keek naar 'doctor Marino om hij was verdwenen en met hem Luigi. Ik volgde dus dezen meest volmaakten aller majordomo's, die een jongen bediende op droeg, mijn handbagage na te dragen, maar voor wij den breeden, met dikke, karmozijnroode loopers belegden (rap op gingen, bleef hij voor eene zijdeur staan en riep halfluid: „Formosal" waarop een jong meisje in zwarte japon en witte schort, mutsje en kraagje, eene brandende kaars in de hand, naar buiten trad en eene buiging voor mij maakte. „Mijne kleindochter, Maria Formosa Da niël", zeide de oude waardig. „Zij zal de eer hebben, de Signorina gedurende haar verblijf alhier te bedienen". Ik knikte de kleine, sierlijke Formosa toe; zij beviel mij best met hare don kere oogen, haar krullend haar, hare nelte manieren. Met z'n vieren gingen wij nu den prachtigen, breeden, matverlichten trap op, tot naar de tweede verdieping. Boven op den galerijachtigen, met prach tig ingelegden zoldering versierde gang, stond de majordomo stil. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1