JNo. 145. Zaterdag 7 December 1907. Derde Jaargang BÏUTE H LA H D. bïnn eh land. UIT ZEELAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. De Vijanden van ons Geloof, v. Abonnementsprijs per 9 maanden voor Goes f0.76, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers k contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné'g f 0.371/,, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels 10.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels tooi 25 Ct. i Tontant. Reclameberichteu 2S Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Vorstelijke personen aan 'tEn- gelsch-e hof; de moord te Zeist: het kof fiehuis, plaats der gramophone, de kelder en de sloot, waar 'tlijk gevonden is; gre nadiers te Rottelrdajm; New-York bij avond; nieuw paleis van den koning van Dene marken; Parijsche boulevardspotprent op den vrede; enz. met tekst. Verhaal: Mededingers. In ons vorig artikel beantwoordden wij de vraag: hoe kunnen de ongeloovige, de Liberale kranten onschadelijk gemaakt wor den? Laat ons thans eens zien, hoe dit geschieden kan met het godsdienstloos, neutraal, openhaar onderwijs. Het eenige en alles afdoende wapen is in dit geval het gOidsdienstig onder wijs. Het openbaar onderwijs is een nood zakelijk kwaad, maar bet is voor den ka tholiek onbruikbaar. Een katholiek kind moet een katholieke opvoeding hebben, en een onmisbaar deel der katholiek© opvoeding is bet ka tholiek, godsdienstig onderwijs. Daarom staan voor een katholiek deze twee onaantastbare beginselen vast: Overal moeten althans waar zo nog niet zijn katholieke scholen worden opgericht. Waar een katholieke school is, moet iedere katholiek zijn kinderen het daar gegeven on derwijs doen genieten. Iedere parochie heeft haar kerk en haar priesters Maar een parochie zonder school is als een huis zonder meubelen. Een kerk zonder school is als een schip zonder roer. Een pastoor zonder school is als een ploeger zonder ploeg. Naast iedere katholieke kerk behoort een katholieke school te staan. Zoo begreep het onze ©erste geloofs verkondiger, de H. Willebrordus, die over al, waar hij een kerk stichtte, ook een schooi bouwde. Zoo hegrijpen het ook onze missiona rissen in de nog beddensche landen, die in iederen missiepost een katholieke school stichten. Zoo begrijpen het ook onze Bisschop pen, die den priesters uitdrukkelijk voor schrijven, dat overal, waar het slechts eeaigszins mogelijk is, katholieke scholen moeien worden opgericht. En nu rijst onwillekeurig de vraag: is Zeeland op dit punt jxiet bij zijn tijd ten achter? Bezitten onze Zeeuwscbe ka tholieken voor het godsdienstig onderwijs wel dien geest van offervaardigheid, wielke er voor noodig is, en die het toch inder daad verdient? Wie denkt hieij niet met voldoening* maar ook met een zekere jaloerschbeid, aan de schatten, aan de duizenden en mil- Iioenen, die in andere streken van ons vaderland aan de stichting van katholieke schalen, aan de bevordering van het ka tholiek onderwijs gedurende meer dan een halve eeuw zijn ten offer gebracht? En dat in een tijd, toen het bijzonder onderwijs, zonder eenigen steun van ne- geeringswege, geheel aan zich zelve was overgelaten; toen de katholieken op de eerste plaats het openbaar onderwijs moesten betalen, waarvan zij geen gebruik konden noch wilden maken, maai' vervol gens bovendien hun eigen gosdienstig on derwijs. Sedert de wet op het lager onderwijs gewijzigd is, en ook de bijzondere scholen een zoo al niet voldoende, dan toch «enigszins behoorlijke subsidie van rijks wege genieten, kunnen de offers, welke voor het godsdienstig Onderwijs gevorderd worden, zoo zwaar niet meer worden geacht. En menig vermogend katholiek mag zich zeiven dan ook wel eens afvragen, of hij het voor God en zijn geweten kan ver antwoorden, indien hij de pogingen, welke tot het stichten eener katholieke school worden in het werk gesteld, verijdelt door zijn bijdrage te, weigeren, of op geheel onvoldoende wijze bij te dragen. Zou het zoo geheel misplaatst zijn, ook hier de katholieken, en vooral de vermo genden onder hen, eens te herinneren aan hun duren en, ernstigen plicht om het katholiek bijzonder onderwijs jiaar ver mogen te steunen, en du,s ook de stich ting van 'katholieke scholen te bevorderen? Zijn onze Zeeuwsche katholieken dan al niet vöörgegaan, laten zij dan ten minste volgen. Strijden zij al niet in de eerste ge lederen, laten zij dan ten minste niet ge heel fce huis, blijven. Komen zij dan al eerst ter elfder ure in het strijdgewoel, laten zij dan door verdubbelden ijver' goedmaken, wat zij door hun te laat komen te kort schoten-' J. T. FRANKRIJK. De pastoor van Saint-Paul-de-Granville heeft van den prefect de aanzegging gekre gen, dat hij de pastorie moest huren, en anders werd hjj er uit gezet. Toeh is het slechts eenige jaren geleden, dat het kerkbestuur de pastorie met het geld der parochianen gekocht heeft. Bij gelegenheid der openbare verkooping van een patronaatsgebouw had de pastoor van St. Louis biljetten doen aanplakken op de muren van Lorient, waarin hij de katho lieken herinnerde aan de geestelijke straffen, die de koopers van kerkgoed treffen. Aangeklaagd door den prefect weid de pastoor vervolgd wegens vrijheidsbelem- mering van een verkooping. De rechtbank van Lorient sprak z.eerw. vrijmaar de prefect ging in appèl. De pastoor moest dus weer voorkomen, ditmaal voor het gerechtshof te Rennes, met het gevolg dat dit de vrjjspraak be- De burgemeester van Lyon, de hear Henriot hesft verboden 'smorgeLS vóór zeven uur de Angelus te luiden. Z.ed. wordt in zjjn zoeten slaap gestoord. De koster eener kerk beeft reeds een proceg verbaal opge- loopenHoe kleingeestiger, hoe mooier. Het zjjn echte vrjjheid-gelijkheid-en- broederschapsmenschen, die FranschenBen artillerist te Rennes werd plotseling ziek en naar bet hospitaal gebracht. Zijn broer werd haastig bij zijn sterfbed geroepen, en deze vroeg om een aalmoezenier voor den stervende. De zieke heeft daartoe geen verzoek ingediend bjj zjjn intrede in het ziekenhuis," was het antwoord van den dienstdoenden onderofficier. En of de broer van den stervende al pleitte of verzocht, geen aalmoezenier werd toegelaten en de artillerist stierf zonder priester. Het anti- cleiicali8me kent geen genade, zelfs niet voor een stervende. Dieu est une borne qui recule 4 mesure que la science l'homme avance. De volzin is godslasterlijk, niet waar? „God is een grenspaal, die achteruit wijkt naarmate de menscheljjke wetenschap vooruitgaat". En die boosaardigheid of zullen we „domheid" zeggen is volgens de „Croix" als schrijfvoorbeeld gegeven aan de kleuters der bewaarschool in de rue Lacordaire te Parijs Ziedaar de neutraliteit der openbare school in Frankrijk onder 't anti-clericalisme dat de Broeders- en Zusterscholen sluiten deed. De godloochening wordt er den kleinen van kindsbeen af ingepompt. Dezer dagen stapte in een klein dorpje van Seine et Oise een heel detachement justitie af: procureur, griffier, politiecom missaris, gendarmes, met rijtuigen, postil lons en paarden met rinkelschellen. De heele streek liep uit. Wat was er te doen? Een moord? Een anarchist op spoor?... De stoet hield voor de bijzondere meis jesschool stil, die door eene eerzame juf frouw gehouden wordt De deuren werden gesloten en bewaakt, de leeilingen in af zondering gezet, huiszoeking werd gedaan, papieren in beslag genomen. En dat alles, omdat er onder de hulp onderwijzeressen eene is, die vroeger lid eener kloosterorde schijnt geweest te zijn 1 11 ITALIË. De verkiezing van Ernest Na than. Naar een niet van clericale neigin gen verdacht orgaan, de „Tribuna", mede deelt, is 't bjj de verkiezing van Nathan tot burgemeester van Rome echt „heidensch" toegegaan. Op de publieke tribune werden onder het zingen van de „Hymne aan de arbeiders 'n dertig stoelen stuk geslagen en de kunstvol bewerkte balustrade van noteboomenhout gedeeltelijk vernield. Van de deur is een koperen handvat ter waarde van vijftig gulden meegenomentwee an dere handvatten van brons hadden bijna hetzelfde lot ondergaan, indien de deur wachters niet tusschenbeide waren gekomen. Zeker 'n hartelijk welkom! KUSLAKP. Toen de gouverneur-generaal van Moskou, Mörschelmann Woensdag in een rijtuig dooi de stad reed, slingerde een vrouw een bom naar het rjjtuig. Hörschelmann bleef onge deerd. De daderes werd gewond. Het paard is in stukken gescheurd. MAKOUKO. De troepan van den Sultan hebben de opstandelingen bij Mar Chica aangevallen. Deze iaatsten moeteD vele dooden en ge wonden gekregen hebben. De kanonnen van het oorlogsvaartuig Saida steunden den aanval van de troepen des Sultans. Zij schoten zêer nauwkeurig en vaagden ver scheidene gehuchten schoon. Godsdienst en Sociaal-democratie. De bijzondere aandacht dient gevestigd op het zoo juist verschenen nieuwe Vlug schrift No. 15 der K. S. A.„Godsdienst en Sociaal-Democratie". Dat vlugschrift moet in ieders handen komen. Niet alleen van hen, die op het kantje staan om bij de S. D. A. P. ingelijfd te werden, maar ook van die groote massa, die niets van de Sociaal-Democratie wil weten. Want we moeten voorkomen, dat de godsdienstige man zich kan laten vangen in de netten der sociaal-democratie. Een bekend Frausch spreekwoord zegt: „Een gewaarschuwd man geldt voor twee". Daarom moeten de Katholieken gewaar schuwd zyn. In dit vlugschrift: „Godsdienst en sociaal democratie", wordt aangetoond, hoe de sociaal-democratie tegenover den godsdienst staat en ook, dat een godsdienstig man geen sociaal-democraat kan zijn. Het wordt er in aangetoond op een voudige, heldere wijze, begrijpelijk voor iedereen, en aan de woorden wordt kracht bjjgezet doordat juist wordt aangegèveu wie der sociaal-democraten het een en ander heeft gezegd, waar en wanneer. De sociaal-democraten worden hier be streden met de woorden van hun eigen mannen. Op do overtuigendste wjjze vindt men in dit vlugschriit aangetoond, dat „Gods dienst is privaatzaak' een holle leus is, door de sociaal-democratie slechts gebruikt om ook invloed te willen uitoefenen onder het geloovige volk. Daarom is dit vlugschrift voor onze pro- pagandaclubs zooveel waard. Maar er is nog méér. Het geeft in duidelijke woorden aan, wat men te verstaan keeft onder materialistische geschiedbeschouwing. De eenvoudige man, die dit vlugschrift leest, leert er uit, wat de socialisten eigen lijk willen, en zal niet zoo gemakkelijk ge; raken onder den invloed van groote woorden, als de seciaal-democraten zich by hem aan dienen als wereldhervormers. Daarom moet dit vlugschrift in groote massa s worden verspreid. Het verdient het ten volle. En onze waakzaamheid vraagt zulks ook. Kamerverkiezing Sneek. De uitslag der in Eet district Sneek gehouden stemming voor de Tweede Ka mer was als volgt: Uitgebracht 5659 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 2614. Gekozen mr. S. d© Vries Czn. (antir.) met 3599 stemmen. Voorts had mr. A. F-erf (lib.) 1452 en do heer W: H. Vliegen (soc.-dem.) 608 stemmen. De uitslag der verkiezing voor de Twee de Kamer in het district Sneek in 1905 was de volgende: Bij de eerste stemming, op 16 Juni 1905, werden 6026 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen resp. de heeren: mr. H. Okma (antir.) 2837, dr. C. J. Niemeijer (Lib. Un.) 2020, H. v. Eijck v. H-eslinga (Friesch chr.-hist.) 959 en A. P. Staalman (chr.-dem.) 210. Bij de herstemming, op 28 Juni 1905, werden uitgebracht 6407 geldige stemmen. Gekozen werd toen mr. H. Okma (antir.) met 3633 stemmen. Dr. C. J. Niemeijer (L. U.) kreeg 2774 stemmen. Tweede Kamer. Begrooting Water staat Bij de afdeeling Spoorwegen klaagt dhr. v. V 1 ij m e n over de slechte stationstoe standen in Limburg, en over de overmatige controle op de ljjnen die 't den reizigers zeer lastig maakt. Dhr Jansen vraagt betere behandeling van het spoorweg-personeel en om hunne rechtspositie op steviger basis te grondves ten. Dhr. F r u (j t i e r beklaagt zich over de treinvertraging, een chronisch euvel, waar onder vooral Zeeland zeer te lijden heeft, omdat de treinendienst aansluit bij de boot diensten. Door te laat aankomen te Vlissingen, missen de reizigers de aansluiting op de provinciale booten naar Zeeuwsch-Vlaande- ren en wordt hun groot nadeel berokkend. Alleen in September, October en November werd 60 maal de aansluiting gemist. Door het missen der aansluitingen is men op Zeeuwsch-Vlaanderen ook dikwjjls versta ken van de post. De reizigers naar Zee land hebben toch reeds groote moeilijkhe den te overwinnen. Het nieuwe station te Roosendaal is prachtig en Spr. brengt den ontwerper hulde Maar de perrons van 500 meter lengte hebben het bezwaar, dat de reizigers zoo goed als niet in staat zijn, zoo noodig, zich van plaatskaarten te voor zien. Immers, men heeft te bedenken, dat men reist over de lijnen van twee maat schappijen. Is men eenmaal aan het plaats kaartenbureau aangekomen, dan heeft de ambtenaar nog tien meter te loopen om het kaartje te halen. Deze toestand eischt verbetering; er is een plaatskaartenbureau noodig dichter by de treinen. Dhr. Boogaard klaagt over den slech ten toestand van het station te Breda. Dhr. Helsdingen vraagt afschaffing van de waarborgsom bij het koopen van Kilometerboekjes. Hy vraagt verkrijgbaar- stelling van vacantiekaarten aan alle sta tions, en wil die ook in Juli uitgegeven zien. De heer v. Doorn bestrijdt dhr. Treub die gezegd heeft dat de regeering zich desnoods schadeloosstellen kan door het doen failliet verklaren der spoorwegmaat schappijen. Dhr. Passtoors klaagt over de slechte ver houding tusschen den directeur-generaal en t departement van waterstaat, welke ver houding zeer slecht werkt op het personeel. Spreker keurt ook af de intrekking van het Koninklijk Besluit van 1904, waarbij alleen vrouwelijke ambtenaren in dienst mogen blijven wanner 't belang van den dienst er niet door geschaad wordt. Door deze intrekking wordt de moeder aan het kind onttrokken, en het Neo-Malthusianis- me geprotegeerd. Ook trekken dergelijke vrouwen arbeidsloon. De heer Helsdingen bestrijdt dit laatste. De heer Drucker vraagt uitbreiding van het aantal vrachtposttreinen, en betreurt het gebeurde met de De Ruyter postzegels. De heer Lobman de verhouding bespre kende tusschen den directeur-generaal en den minister betoogt dat eerstgenoemde een zelfstandig, onder eigen verantwoorde lijkheid optredend ambtenaar behoort te zijn, waardoor echter de waardigheid van den verantwoordelijken minister onaange tast blijft. De heeren Heemskerk en Rugs de Bee- renbrouck steunen het protest van den heer Passtoors tegen de intrekking van het kon. besluit in zake den dienst der gehuwde vrouwelijke ambtenaren. Dhr. Limburg (vrjjz) dankl echter den minister voor die intrekking welke aan den verkeerden rechtstoestand der vrouwelijke ambtenaren een einde maakt. De heer Roodhuijzen (Uni-lib.) is 't met den heer Heemskerk eens en oordeelt dat wanneer een gehuwde vrouw wordt ge handhaafd in staatsdienst, de regeering van het huwelijk een caricatuur maakt. Het bezoek van den Ouitschen Keizer. Den 13en dezer zal de Duitsche Keiz>er vermoedelijk tusschen tien urn' en half elf te Amsterdam aankomen. De komst ton paleize op den Dam zal te ongeveer 11 uur zijn. De Liberale Unie en het Kies recht. Het Hoofdbestuur van de „Libe rale Unie" heeft een rondschrijven verzon den aan de aangesloten kiesvei amigingen, inzake het kiesrecht roor de Tweede Kamer op de basis van het kiesrechtrapport in 1903 uitgebracht door de heeren De Kanter, Rink en Patijn, in aansluiting aan de thans ingediende voorstellen van het 3e en 4e hoofdstuk der Grondwet. Daarin wordt hetgeen in bovenbedoeld rapport gezegd is omtrent het kiesrecht voor mannen grootendeels gehandhaafd. Alleen wordt de uitsluiting van bedeel den wat getemperd doordat wordt voorge steld slechts de blijvend-gedeelden uit te sluiten. Ook ten opzichte van de uitsluiting van veroordeelden is eenig verschil met 1903. Het hoofdbestuur wil uitsluiten „hen, die bij onherroepelijk geworden rechtelijke uitspraak van hun kiesrecht zijn ontzet." Wat het kiesrecht voor vrouwen betreft, spreekt het hoofdbestuur zich met meer beslistheid uit dan de commissie van 1903, in dier voege, dat het zich verklaart voor de toekenning van het kiesrecht aan onge huwde vrouwen, die den leeftijd van 30 jaar bereikt hebben. Verder werden nog behandeld de stem plicht en do evenredige vertegenwoor diging. De conclusies zullen in de vergadering de Lib. Kamer van half Januari in behan deling komen. Betaalt uw rekeningen. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. schrijft in het „Utr. Dbl." Laat mij toch eens een ernstig wooril mogen spreken, tot allen, die het aangaat, om hetgeen zij anderen schuldig zijn ook te betalen. Mij' zijn tienlallen van handelaars be kend, die vier, zes, acht jaren levergeefsi op betaling hunner rekeningen wachten, die teneinde raad eindelijk eens. beschei- denlijk op voldoening hunner vorderingen aandrongen, en dan óf een booze brief kregen met de boodschap dat zij niets meer zouden leveren, óf in het geheel geen antwoord kregen, maar in beide ge vallen geen gèld. Dat men toch bedenke op deze wijze onzen handelsstand onfeilbaar te gronde te richten. Die menschen moeten hun wis sels op tijd betalen, en worden nu op deze wijze gedwongen tegen 7 a 8 percent geld bij anderen op te nemen, om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. Ik ken een winkelier, die meer dan 12 mille te goed heeft bij menschen, van wie men met zekerheid zeggen kan, dat zij het dubbel en dwars kunnen betalen. Het kwaad heeft hier in Utrecht zulk een hoogte bereikt, en de nood is dientengevolge bij vele le veranciers zóó hoog gestegen, dat ik in het algemeen belang dringend een beroep doe op allen, die van goeden wille zijn, om door spoedige betaling van hun schul den groote, zeer groote ellende en moei lijkheden te helpen voorkomen. Zijn geld op prolongatie of in deposito te geven, als men nog onbetaalde reke ningen heeft liggen ,is toch eigenlijk niet anders dan diefstal. Het is het geld van een ander, waar men geen zeggenschap over heeft. Dat ieder doe in deze wat zijn plicht gebiedt! GOES. We schreven in ons vorig num mer, dat we naar aanleiding van het over lijden van een typhuslijder in hotel „Koren beurs", mogelijk nog een onderwerp van gemeentelijk belang zouden aanroeren. Voorloopig tenminste behoeven we dit niet te doen, nu we in de gelegenheid zijn onderstaand schrijven te publiceeren, ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1