iaux. fLSE, s s s en Suikerwerk. N No. 144. Donderdag 5 December 1907. Derde Jaargang. FEUILLETON. ERIJEN- IE HOEDEN, es-pelterijen LAGE. >che Apotheek lericht voor Homoeopathie. IRTE - Apotheker. lot „Zuid-B eveland". TALA ïTpLAAT. ERLETTERS. PDORP, Goes. iek en Vetwaren. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De heer Tydeman op zijn smalst Het Geheim van het Paleis. BINNENLAND- .NTASIE's, CTEN. ■ken worden Icafé-Boudeling. ■s k fijne Chocolaadletters, de |ood, Marsepain, St Nicolaas Paling in Gelei. |UPERS. "W onfiseur, Cuisinier, Glacier 'E MARKT - GOES. I: de meeste Korrels, Verdun- vrijvingen, benevens Tincturen I gebruik, zooals Arnica-, Calen- sia-, Pinus-, Rhustinctuur etc. lalf en Hamameiisextracf |k van Dr. Willuab Sohwabk te Leipzig, voorhanden zijnde middelen enkele dagen geleverd. /ekelijksche dienst. |it-Rotterdam-Gonda-Amster dam mit illt tussclienlipginda plaatsen. Vertrek van GOES idagmlddag 12 uur. Jrek Tan AMSTERDAM 'dagmorgen 5 uur. tan ROTTERDAM irdagavond 8 uur. Sn te Amsterdam bij W. DE B. YERSCHURE, Kloveniers- I Rotterdam bij de Directie J. en pCHUIJT, te Dordrecht bij S. Zn. en te Goes bij den Agent IVELD. id, indsch geslacht. a f 0.66 per Kilo er Kilo. 0.70 per Kilo 68 per Kilo. IEUZEL Kilo één veer f 7.per bus. ND VET ehouden te 's Bosch 1907. rijs Kilo f60. ninsten8 50 Kilo f58. eden staat mits franco voor het enomen. nbekenden rembours. )0N? Utrecht. we i Etiirar coin Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes (0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant „0.05 GEÏLLUSTREERD EOHDAGSBLAD voor abonnè's f 0.371/,, voor niet-abonné's 045 Verschijnt int MHANDAG-JTOEISOAG- tn VRUDACtVdHO. BureauLANGE VORST5TRAAT, GOES. Advertentiën Tan 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatat, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingsa 5 regels rooi 25 Ct k wntant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De oud-liberalen, de groep van den heer Tydeman berijden gaarne het stokpaardje van janti-clericalisme. Dit is dezer dagen weer sprekend uitgekomen, toen in de Kamer subsidie moest verleend worden aan „Christelijke" Boelenleenbanken en bij het wetsontwerp tot verbetering van de positie der onderwijzers. Daarover schrijft nu het „Huisg."Wij hadden vroeger al de hoop uitge sproken, dat bij de behandeling van het wetsontwerp tot verbetering der positie van de onderwijzers de politiek buiten de deur zou worden gehouden. Het ontwerp is van zuiver feitelijken aard. Iedereen, mag men wel zeggen, vindt de tegenwoordige regeling der onderwijL zersjaarwedden onbevredigend en wil die verbeteren. De vraag is alleen, hoe ver die regeering met het oog op de kosten gaan wil en gaan kan. Bij de behandeling van het wetsontwerp had. dus geen onvertogen politiek woord behoeven te vallen. Toch kwam al dadelijk de heer Tyde man, de leider der oud-liberalen, met zijn anti-cltericalisme om den hoek. Het blijft waar, dat, terwijl de vooruit strevende vrijzinnigen ten aanzien van christelijke belangen werkelijk meer dan eens van te waardeeren vrijzinnigheid blijk geven, de oud-liberalen meestal in het anti- clericalisme blijken vastgeroest. En van alle oud-liberalen is mr. Tydeman wel het felst en het onverzoenlijkst anli-clericaal. Het bleek dezer dagen bij de subsidie aan de boerenleenbanken; het bleek nu weer bij de behandeling van het sa lariswetje. De heer Tydeman beweerde, dat de slechte isalaxisregeling voor de onderwij:- zers een gevolg is van den politieken onderwijsstrijd. Verder beweerde hij', dat de kans, dat 4© traktementen niet komen in de zakken van de onderwijzers, is toe genomen door de wet van 1905. En ten slotte verklaarde hij huiverig te zijn de salarissen te Verhoogeri, zoo lang de rijksbijdrage niet ten goede komt aan de onderwijzers, maar in de kassen der ka tholieke orden aanlandt. Het is „wellicht goed, deze beweringen nog eens aan de werkelijkheid te toetsen. De politieke schoolstrijd is de oorzaak van de slechte salarisregeling, meent de heer Tydeman. Is de salarisregeling thans slecht, vroe ger was ze nog slechter. Welnu voor 1889 ontving het bijzonder onderwijs geen sub sidie. De salarisregeling gold toen alleen voor openbare onderwijzers. Hoe kon toen de schoolstrijd van invloed zijn op die salarisregeling. De onderwijswet-Mackay kende aan de bijzondere scholen subsidie toeeen ze kere som voor iederen onderwijzer (f150 a f 200, voor den onderwijzer met ver plichte hoofdakte f 300,) en een zekere som voor het hoofd (f 250 a f 600 naar ge lang van het aantal leerlingen.) Hoe kon deze subsidie welke ver bene den de meest bescheiden traktementen 5) „Ca'Spada!" riep hij, en uit het schier onoplosbare gewirwar, schoot een zwarte gondel te voorschijn en legde vlak voor den trap aan. Luigi sprong er in, en reikte mij1 de hand, ik volgde hem en moest bukken om door het met wapens versierde deurtje te stappen, maar binnen zonk ik op weeke, zwarte atlaskussens neer, ver licht door een met rose zijden sluiers dis creet gedempte, sierlijke ijzeren lantaarn, die boven den dikken, geslepen, zilveren spiegel in den hoek hing en het kamertje tooverachtig verlichtte. Maar hoe gezellig dit gondel-interieur ook was, de zware lucht daarbinnen be klemde mij toch, en mijn eerste werk was, de atlasgordijnen weg te schuiven en de glazen vensters te openen. Buiten was het warm en zacht, en ik had ha de lange spoorreis liever in een open gondel geva ren. Maar wat hielp dat? Luigi praatte voor de deur met den gondelier, maar ik verstond er niet veel van, eigenlijk alleen de dikwijls terugkeerendie woorden, „mar- chesa" en „marchese". De frissche avond lucht, die nu toch over het water begon bleef, welke aan onderwijzers konden wor den toegekend, oorzaak zijn van de slechte salarisregeling? Had de wetgever voor de openbare on derwijzers een bevredigende salarisrege- ling getroffen, dan zouden indirect ook de bijzondere onderwijzers daarvan hebben geprofiteerd, doordat de besturen daar door zouden zijn gedwongen de traktemen ten hunner onderwijzers te verbeteren. En zegt men, dat dit den drang naar een betere subsidieering zou hebben ver sterkt, welnu, ware het veeleer niet beter geweest, dat men jaren vroeger ware ge komen, met een regeling in den geest van het ontwerp-Kuyper? Wat is er verder aan van de bewering van mr. Tydeman, dat de kans, dat de rijksbijdrage niet komt in de zakken van de onderwijzers, door de wet van 1905 is toegenomen Dus ook voor deze wet kwam. volgens mr. Tydeman, de rijksbijdrage niet steeds in de zakken der onderwijzers. Wij hebben reeds gezien, dat de rijksbij drage zoo gering is, dat ze ver bleef be neden het bescheidenst denkbaar salaris. Zelfs het meest inhalige en het armste schoolbestuur moest bij de subsidie nog bijleggen om een heel klein tractementj© te kunnen geven. En hu, na de wet van 1905 Ja, nu is de rijksbijdrage grooter. Doch daarnaast staat de verplichting aan de schoolbesturen willen zij sub sidie genieten om minstens het bedrag der rijksbijdrage aan den onderwijzer als Lractement uit te betalen. En de heer Ke telaar zei, dat in het bisdom Haarlem de bijzondere onderwijzers veel betere trac- tementen hebben dan de openbare. Maar de kassen der katholieke Kerk en der katholieke orden dan? De Katholieke Kerk heeft met de subsi die niets te maken. Haar kassen worden er in geen geval door gevuld. En de Katholieke orden? Haar leden-onderwijzers ontvangen, ffi t van de orde, maar van het schoolbestuur hun salaris evengoed, als leeken. Wat zij met hun traotement willen doen, moeten zij zelf weten, evengoed alweer ;als de teeken. Zoo min als dezen zijn de religieuze onderwijzers aan den heer Tydeman of aan wien ook verantwoording schuldig van de wijze, waarop ze hun traotement wen- schen te besteden. Het komt niet te pas hierop captie te maken, zoo min als het zin zou hebben te jammeren over de besteding van 's Rijks geld, indien vrijzinnige Kamerleden, lid der vrijmetselarij, hun vergoeding als Kamer lid geheel of ten deel© in idie kas der Loge stortten. De vrijzinnigheid moge de heer Tydeman in pacht hebben, van vrijheid heeft hij nog steeds niet het ware begrip. Het is jammer voor hem, want de tijd dat zijn wanbegrip van de vrijheid ons deren kon, is voorbij. Voorgoed en onher roepelijk. te strijken, maakte mij verlangend er meer van te genieten, en ik opende de deur van het kamertje, waarvoor Luigi juist plaats nam, terwijl de gondelier op het achter gedeelte van den gondel dezen van den trap afstiet. „Is dit het „Canale grande"?" vroeg ik naast de deur gaan zittend, maar voor nog een antwoord volgen kon, ontving de gondel een schok, die hem zeer onaange naam deed kantelen, doordat op het oogen- hlik van afvaren een manlijke gestalte di rect van het platform in den gondel was gesprongen. Als ik na den eersten schrik over deze brutaliteit eene scherpe terechtwijzing van Luigi verwacht had, vergiste 'ik mij zeer, want de goede man sprong integendeel met eene voor het evenwicht van den gondel zeer gevaarlijke levendigheid in de hoogte en maakte eene diepe buiging. De indringer wierp zonder een woord te zeg gen de door mij geopende deur voor mijn neus toe, en begon met Luigi een op zoo vluggen toon gevoerd gesprek, dat ik er geen syllabe van verstond, geheel afge scheiden van het feit dat zij hunne stem men opzettelijk zoo dempten, dat ik heele- maal niets kon hooren. Terwijl ik bevend van schrik in mijne kooi zat, en als een kalf aan een touwtje moest wachten tot. het den gondelier zou 8USTENLAND- FRANKRIJK. Het „milliard" d-er Congrega ties. In aansluiting, op onze berichten omtrent het rapport betreffende het „mil liard" der congregaties, door den groot zegelbewaarder uitgebracht, lezen wij nog, dat de meeste groote processen nog han gende zijn, zoodat het cijfer der advoca ten-honoraria lang niet volledig is. Waarschijnlijk moet dit cijfer nog wel met millioenen verhoogd worden. De arbeiders, wien pensioen beloofd was uit het „overschot" van het fameuss „milliard" komen dus bedrogen uit. Ook zij behooren tot de bestolenen. Tot nog toe heeft de Kerkvervolging niet anders dan geld gekost. Een Fransch blad stelt in het licht dn ontzagljjke uitgaven van het budget van oorlog tegen God. Het toont ons, hoe zeer de strijd tegen de christelijke scholen de financiën der gemeente, der departe menten en van den Staat uitput. De kosten van deze duivelsche campagne der vrijmetselarij zijn tot op dit oogenblik tot milliarden gestegen. Maar een andere campagne, die nog mis dadiger is wellicht, en die nog meer kost, is het werk der verleeking van de gast huizen, eveneens ondernomen uit haat tegen God. Volgens de statistieken kostte een Gast- huiszuster per jaar den Staat 200 francs, terwijl een leekenverpleegster den Staat jaarlijks 1100 fraaos kost En de eischen van het leeken-personeel in de gasthuizen nemen steeds toe. Zij dreigen zelfs met staking, indien men al hun eischen niet inwilligt. Aan de „Croix" wordt geschreven, dat door de katholieke missiën in Noord- en Zuid-Amerika aan de algemeene overste der Pransche Liefdezusters niet minder dan 1000 religieuzen zijn gevraagd. Deze aanvrage geschiedt met goedvinden der onderscheiden regeeringen en binnen eenige dagen wordt een groote boot ver wacht met een lading kaoetsjoek, bestemd om de kosten van overtocht voor de 1000 Liefdezusters te dekken. De Amerikanen hebben niet ten onrechte den naam, van het meest practisehe volk der wereld te zgn. Zij begrijpen welk een onberekenbaar voordeel er voor het alge meene volksbelang te trekken is uit den arbeid en de toewijding der kloosterzusters die in Frankrijk als nutteloos en gevaarlijk ontuig het land uitgedreven worden. ITALIË. Dagelijksche lectuur van den Paus In de voorstelling van sommige menschen, die het óf zelf graag geIoo7en willen óf het anderen probeeren wijs te maken is het Vaticaan een plaats, waar men zich tegen allen vooruitgang verzet, en waar, zooals het dan heet, men nog midden in het duister van de middeleeuwen leeft. Hoe dikwjjls vertelt men niet, dat de Paus absoluut niet op de hoogte is van de groote gebeurtenissen van den dag. Onder behagen af te varen, werd de deur weer geopend, d© zeer hoog© gestalte van den indringer drong zich naar binnen, en ging dood bedaard naast mij zitten. „Vergeef mij, mejuffrouw, deze zonder linge voorstelling", zeide hij, den hoed in de hand, in vlekkeloos Duitsch. „Wij waren bestemd den gondel samen te ge bruiken ik had nog het een en ander aan het station te doen, en deze beid© wijzen, Paolo en Luigi, waren er bijna van door gegaan, ais ik; niet een beetje grooten sprong gewaagd had. Veroorloof mij, mij zei ven voor te stellen: Doktor Marino. Ik ben de secretaris van den marchese della Spada". Ik boog een weinig koel het hoofd, maar kon toch moeilijk anders dan eenige be leefde woorden antwoorden op deze ver klarende verontschuldiging of verontschul digende verklaring, want deze secretaris wais zoo geheel het type van een gentle man, dat ik tegenover hem slechts tot mijn eigen nadeel de gepikeerde had kunnen spelen. „Goeden avond, doktor!" antwoordde ik dus beleefd. „Vaart gij ook naar de Casa Spada?" „Zeker, juffrouw, het schijnt dat wij daar voorioopig huisgenooten zullen zijn", was het beleefde antwoord. „Ik ben se dert twee dagen in Venetië, om in opdracht Leo XIII werd nog in allen ernst beweerd, dat de „Civilta Cattolica" de eenige krant was, die de Paus las. Het is dus belangwekkend genoeg iets mede te deelen omtrent hetgeen de Paus iederen dag zooal leest. De lievelingslectuur van den Heiligen Vader zijn twee kleine Italiaansche bladen de „Difesa" van Venetië en de ,.Berico'' van Vicenza. Beide bladen kende hij al en het eerste steunde hij zelfs op bijzondere wijze toen hij nog patriarch was van Venetië. Maar ook alle groote bladen, die in Rome verschijnen, worden den Paus voor gelegd. Om hem echter een overzicht te geven van de heele Italiaansche pers van den dag wordt hetzelfde middel gebruikt als bij andere vorsten of staats lieden, die veel bezigheden hebben de voor naamste artikels worden nl. uitgeknipt en den Paus voorgelegd. Hiermede was tot Februari van dit jaar belast de Katholieke journalist en oud-gemeenteraadslid van Rome Primo Acciaresi. Maar een oogziekte die steeds verergerde dwong hem dit werk op te geven, dat toen aan den doctor in het kerkelijk recht Jacob Orselli, een medewerker van de tegenwoordige „Con sulente .Ecclesiastico" werd opgedragen. Deze moet dagelijks 20 tot 30 der voor naamste Italiaansche bladen doorlezen en er de artikels, waar de Paus belang in stelt, uitknippen. De uitknipsels worden dan alle opgeplakt in cahiers Boven ieder uitknipsel staat de titel van het blad en de datum. Bovendien geeft dr. Orselli op de laatste bladzijde van het cahier een overzicht der uitknipsels met een korte inhoudsopgave. Voor den kardinaal-staatssecretaris wordt altijd een nauwkeurig copy vervaardigd. De cahiers zjjn genummerd en worden in een bibliotheek bewaard. Iederen dag komt er in de Via Giulia, waar dr. Orselli woont, een pauselijk gendarme, natuurlijk in bur- gerkleeding om de beide cahiers te halen. Buitenlandsche couranten worden den Paus niet voorgelegd, maar wel wordt hij mondeling door den kardinaal staatsecre taris of door anderen omtrent den inhoud ingelicht. (Msb.) PORTUGAL. De regeering laat weer eens rondsei- nen, dat alles in het land rustig is, ondanks de geruchten, door de oppositiepartijen verspreid over betooigingen der omwente- lingspartijen te Oporto en der republikei nen te Lissabon. Maar dan volgt er on middellijk: Het blad „El Mundo" is voor een maand geschorst. En de „Daily News" verneemt uit Lissabon, dat een stoomschip daar een groote hoeveelheid wapenen en munitie uit Duitschland voor de Portugeesche reegering heeft ont scheept. Heel rustig schijnt de regeering dus 'de heerschende rust niet aan te zien. Tweede Kamer. Voortgezet werd het debat over het ontwerp, biedarij. de 15 ton voor de verbetering van de onderwijzerssalarissen. De minister ver- van den marchese studies in het huisar chief te maken, en hoorde vandaag tot mijne verbazing, dat de marchesa u naar hier gezonden heeft". „Waarom tot uwe verbazing, doktor?" vroeg ik vroolijk. „Och, omdat sedert menschenheugenis geen gast meer dien drempel van dit huis betreden heeft", was het. antwoord. „De familie heeft een vooroordeel tegen het Palazzo daartegen is nu eenmaal niets te doen". „Ik vind het verrukkelijk hier te moeten wachten", riep ik. „Venetië is het doel mijner stille wenschen sedert o, sedert eeuwige tijden, en nu hier een oud pa leis te mogen; bewonen, da,t gaat zelfs mijn stoutste droomen te boven. Is de Casa Spada mooi?" „Volgons mijn oordeel is zij goddelijk", zeide doktor Marino levendig. „Het is eigenlijk zonde, zulk een meesterwerk van architectuur, aangevuld met de meester werken van iedere1 kunstrichting, te la ten leegstaan - terwill© van ©en gril. Maar waarom gaan wij niet verder? Luigi! Waarop wordt nog gewacht?" „Op hot bevel tot den afvaart", stot terde de oude dienaar. „Nu, laat ons dan spoedig gaan! Ten minste, wanneer gij het goed vindt, me juffrouw klaarde dat op het oogenblik do schatkist niet toelaat verder te gaan en bij' aanne ming van amendementen met groote fi nancieel© gevolgen het ontwerp niet kan handhaven. De voornaamste amendementen werden daarop ingetrokken. De heer Artz heeft een motie voorge steld waarbij de Kamer oordeelt dat het minimum salaris van f 500 te laag is. De motie wordt later behandeld. De Tweede Kamer heeft het z.g.n. Sala riswetje, waarbij een nieuwe regeling der Onderwijzerstractementen wo-rdt inge voerd, afgehandeld. Hoewel die eindstem ming nog niet heeft plaats gehad, is het toch zoo goed als zeker, dat deze een voor de onderwijzers gunstig resultaat zal hebben en dan is het ook nauwelijks twij felachtig of de Eerste Kamer zal er haar goedkeuring aan hechten. De verschillen de amendementen betreffende de salaris- verhooging zijn verworpen en derhalve komt de wet tot uitvoering, zooals ze is ingediend. Ziehier den korten inhoud: De wet strekt tot 'verbe tering der posi tie van de onderwij'zers en van die hoof den van scholen. Zij bepaalt: le. Van de onderwijzers. De aanvangsjaarwedde, f500, blijft. De vier verhoogdngen, om de vijf jaar, thans elk van f 50, wordenf 100, f 75, f 75, f 75. Nu bedragen de minima: f 500, f 550, f 600, f 650 en f 700zij zullen wordenf 500, f600, f675, f750, £825. ■2e, Van de hoofden van scholen. De hoofden van scholen ontvangen even eens vier periodieke verhoogingen telkens na. vijf dienstjaren als hoofd der school. Een onderwijzer, die; met tien diens tjar ren, als hoofd der school wordt benoemd, begint dus voor de periodieke verhooging van voren af aan te tellen. Dit zal nu anders worden. Ook yoor het hoofd zullen de dienstjaren als onder wijzer meetellen. Wie dus. na vijftien dienstjaren als onderwijzer tot hoofd be noemd wordt, kan niet op het minimum- salaris als hoofd worden aangesteld, maar ontvangt reeds dadelijk drie verhoogingen boven het minimum. Het eenig onderscheid met de onderwijzers, is ,dat de hoofden niet de voor de onderwijzers voorgestelde verhoogingen van f 100 en drie keer f 75 zullen ontvangen, maar vier keer f50. Een tweede positie-verbetering, niet voor alle, maar toch voor veel hoofden is, dat de laagste categorie vervalt en met de daaropvolgende wordt samenge smolten. M. a. w. de hoofden, wier aan- vangsjaarwedde thans top f 750 is be paald, komen op f 850, het minimum der tweede klas. En daar gewoonlijk een on derwijzer tot hoofd zal worden benoemd, als hij reeds vijf dienstjaren heeft, komt het hierop feitelijk neer, jdëi de mini- mum-aanvangsjaarwedde der hoofden van scholen in de laagste klas uiterst zelden minder dan f 900 zal bedragen. (Tijd.) Voor den middenstand. Het „Dagbl. van N. Br." bevat de vol gende behartigenswaardige wenken „Heel gaarne", antwoordde ik. En nu voeren wij niet, neen, wij vlogen over het water, geluidloos licht als op vleu gels. Mijn reisgenoot had den hoed nog in de hand, en keek naar buiten zoodat ik hem tenminste kon aanzien en consta teerde dat hij nog jong was, al was hij misschien wel over de dertig, en ©en zeer sympathiek gelaat had, dat zonder be paald mooi te zijn, edel besneden was, met een open energieks uitdrukking, waar mee de mooie bruine oogen, met hun droomenden blik een zachte tegenstelling vormden. De mooie opgedraaide snor en de korte spitse baard konden den vrien delijken bijna belooverenden lach, die zijn gelaat wonderbaar verfraaide, niet verber gen, gelukkig niet. Ik had een broer die jong gestorven, ook deze zonnige, jeugdige, betooverende lach had, en deze gelijkenis was oorzaak, dat de vreemde mij geen vreemde scheen, maar ik mij integendeel zeer tot hem aangetrokken ge voelde. Hij was een elegante, overal op vallende verschijning, groot, slank, en toch krachtig als een Duitscher, voornaam in houding en manieren, en toch een huur ling als ik, afhankelijk ter wille van het lieve brood als ik. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1