UIT ZEELAND. De regeering op het punt van het niet decoreeren van dr. Kuyper verdedigende, had dhr. Goeman Borgesius in de aller minste plaats daaraan mogen verbinden een afkeurend oordeel over dr. Kuypers- politiek Daardoor toch plaatste de heer Borge sius deze niet-decoreering in eeu bedenke lijk licht. Eigenaardig is in die questie, dat de regeering benoemt een commissie voor de Grondwetsherziening, legt het werk van deze commissie ter zijde en deco reert den voorzitter dier commissie. Bij haar optreden vindt zij den wetge- venden arbeid van het ministerie-Kuyper, legt dien ter zijde en dient de ontwerpen van dr. Kuyper weer indoch decoreert hem niet. Zou zij door die enkele uverne- ming dezen staatsman voldoende gedeco reerd achten? Voorts constateert Spr. dat de rechter zijde verbonden moet blijven; geen andere partijformatie is noodig. Alleen wanneer de nood des lands 't eischt, zouden linker en rechterzijde tijdelijk maeten samengaan. Maar linker- en rechterzijde moeten el kander leeren verdragen. Het Kabinet be hoort den tijd, die hem nog restte, te beste den aan de Grondwetsherziening en daar mee leven of sterven, gelijk de heer Goe man Borgesius zoo treffend gezegd heeft noodig te vinden. Maar de heer Borgesius wil niet dat dit Kabinet een zaken-kabinet zij dat het moet sterven voor zijn beginsel. In dit geval vroeg spreker of de heer Goeman Borgesius dan soms thans reeds een crisis wenscht. Zoo ja, dan wenscht spr. te constateeren dat niet hij den oor logsfakkel heeft gehanteerd. De heer Troelstra houdt vol dat zijn oordeel over persoonlijke belangen voor Staatsbelangen te doen gaan inzake den Bathpolder en de Zui 1-Amerikalijn door de regeering gepleegd, juist is. De afstraf fing hem door minister Veegens toege diend, heeft dan ook weinig indruk op hem gemaakt. Spr. deed uitkomen dat het blanco artikel door de sociaal democraten wordt aangegrepen als een middel om misschien te komen tot algemeen of althans een zoo democratisch mogelijk stemrecht. Daartoe doet hjj een beroep op de demo craten der rechterzijde om in die richting mede werkzaam te zijn. Hij verdedigt de sociaal-democraten tegen de beschuldiging van terrorisme door dhr. Kolkman en Druc- ker, en bleef ernstig waarschuwen tegen het clericale gevaar. In zijn nader betoog omtrent de questie der vakorganisatie, bestrijdt Spr. de groeps- vertegenwoordiging die sedert 1903 is op geworpen als strijdmiddel tegen zelfstan dige vakorganisatie. De heer v. Karnebeek vraagt of in 't plan der regeering licht om den inge trokken maatregel van het blijvend gedeelte nog voor den dienst 1908 aan de orde te stellen. De heer D r u c k e r komt er tegen op dat de heer Kolkman naar aanleiding van de woorden van den heer Tydeman tot dit kabinet dat de vrij-liberalen niet meer met het kabinet meegaan, tot het kabinet gezegd heeft dat het indien het eergevoel heeft, nu reeds moet aftreden. Spr. merkt op dat mr. Tydeman niet van aanstonds uit het partijverband gaan heeft gespro ken en ruimte voor nader overleg met dit kabinet openlaat. Maar bovendien, zegt Spr., overschrijden de woorden van den heer Kolkman bijna de grens eenor geoorloofde oppositie. De heer Kolkman verklaarde dat een misverstand heeft geheerscht en dat, ware hij zich dit beter bewust geweest, hij niet zoo had gesproken gelijk hij deed. De heer Goeman Borgesius ver dedigt nader het beleid der regeering Dat hij opzettelijk 't inkomen van het voorloo- pig verslag vertiaagd heeft, gelijk de hee- ren Heemskerk en Talma hem verweten, ontkent hij. Hij beroept zich op dr. De Visser die toenmaals voorzitter der Commissie van rapporteurs was. (De heer de Visser iu- terrompeert dat hij 't met Spr. volkomen eens is, waarop de heer Roodhuijzen uitroept: zoo gaan nu de praatjes door het land! Interrupties en protesten.) Minister De Meester doet uitkomen, dat de regeeriug zich bij de instelling der Staatscommissie de volkomen vrijheid voor behield. Spr. constateert met genoegen, dat dhr. Tydeman de mogelijkheid van nader overleg met de regeering niet buitengeslo ten acht. Als zakenkabinet wil dat kabi net nu nog niet optreden, gelijk dhr. Heemskerk wil. liet zou juist bewijs zijn van zwakheid zoo 'tdat deed. Spr. verklaart in antwoord aan dhr. van Karnebeek dat de regeering voornemens is het ingetrokken ontwerp omtrent het blijvend gedeelte voor 1908 weer in te dienen De algemeene beraadslaging wordt ge sloten. Hoofdstuk I. Huis der Koningin, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De West-Indische begrooting komt aan de orde. Vragendag. Dr. de Visser vraagt den minister van oorlog of het waar is dat aan miliciens te Amsterdam aan wie tegen 28 Nov. groot verlof was toegezegd thans officieel is aan gezegd dat zij nog vier maanden hebben te dienenen zoo jalo. wat aanleiding tot deze verandering is geweest; 2o. of de minister van oorlog plan heeft in het be lang vooral van hen die reeds door num merverwisseling op vervroegd heengaan hadden gehoopt en nu groot geldelijk ver lies bij de teleurstelling te ljden hebben, maatregelen te treffen ter tegemoetkoming. De minister van oorlog antwoordt dal de eerste vraag juist is en de tweede vraag dat dit komt doordat voor 1 Dec. het desbetreffend ontwerp niet meer kon worden afgehandeld. Maar dat de minister middelen zal voorstellen om aan de door den loop der zaken teleurgestelde miliciens tegemoet te komen. Rekenfoutje. „D e Z e e u w" had uit „Z e 1 a n d i a" overgenomen de volgende curiëuse bere kening Wat d ij ken kosten. De verhooging en verzwaring der dij ken in Zeeland eischten van de ver schillende polderbesturen volgens rapport van den hoofdingenieur f2,224,657.23, wat vermoedelijk tot f3,000,000 zal klimmen. Drie millioen gulden dus. Wanneer die som werd betaald in bank biljetten van f 100, zouden deze naast el kander gelegd met de smallo zijden, een streep beleggen van 660 kilometer lengte (den afstaDd van Leeuwarden naar Valken berg en terug)." Hoe „Z e 1 a n d i a" tot zoo'n kolossale blunder kon komen, is niet duidelijk. Drie millioen gulden zijn 30000 biljet ten van f 100. Eén zoo'n hiljet is 22 c.M. lang, 30000 beslaan dus een lengte van 30000 X 22 c M 660000 c.M. of 6 K.M. en 600 M. Dat is de heele berekening, een een voudige vermenigvuldiging. En 6,6 K M is geen afstand van Leeuwarden naar Val kenburg maar hoogstens van Leeuwarden naar Roordahuizen. Daarbq is de afstand van de Friesche hosfdstad naar het bekoor lijke plaatsje in Zuid-Limburg geen 330 K.M. maar slechts 310 KM. ,.Z e 1 a n d i a" moet het eerste reken boekje en het eerste aardrjjkskundeboekje eens repeteeren. („G. O.") De keizerin naar het Loo. De keizerin van Duitschland arriveert te Apel doorn morgenmiddag om 12.58 u. Hare Majesteit komt aan het station Apeldoorn aan, vanwaar naar het Loo wordt gereden. Het vertrek is bepaald op 9.46 u. 's avonds. Men is reeds begonnen met het stations gebouw te versieren, hetgeen door een Am- sterdamsche firma geschiedt. O. a wordt een baldakijn opgericht. Huzaren van het 4e regiment uit Deven ter komen naar hier om dienst te doen. Een Protestantsche Sociale Actie. Ds. Rudolph schrijft in de a. r. „Rotter dammer" Naar aanleiding van ons stuk over Solida- risme werd ons toegezonden de Hollandsche vertaling van een werkje van Heinrich Pesch over dit onderwerp, met verzoek daarop de aandacht te vestigen. Gaarne voldoen we aan dit verzoek De Katholieke Sociale Actie (bedoeld is Futura Rei. N.Z.C.) die deze en meerdere dergelijke uitgaven heeft bezorgd, heeft aan spraak ook op onzen dank voor veel goeds, dat zij ook voor onze kringen in haar onder scheidene brochures heeft geleverd. Indien wij op dit gebied éen wensch heb ben, dan is 't wel deze, dat ook wij binnen korter of langer tijd tot een Protestantsche Sociale Actie mogen komen, die iets derge lijks praesteert. Oud-libei ale waardigheid. Zoo er, bij de radicale aftakeling van hun roem en hun macht, in de oud-liberalen nog iets overeind is gebleven, dan is het zeker wel het volle beset van hun waar digheid. 't Is nog altijd de stijve plooi in de jas van Thorbecke, die hen bekoort door haar statige, ongekreukte waardigheid. Is reeds de aardsche verschijning van velen hunner geheel conform aan dit eeuwig durend hoogheidsbesef, in hun publiek op treden verloochenen zij die trek hunner ziel evenmin. In het debat, bijzonder het principieele, plegen zij bij voorkeur waardigheids-argu menten te gebruiken, terwijl de Nederland- sche volzinnen, die zij met zekere trage deftigheid loslaten en met stille, matige gebaren en berekende stemgolving in de lucht doen wegdijnen, al evenmin geschikt zijn om oud-liberale staatslieden en oud- liberale schrijvers tot uitgelaten personen te stempelen. Waardig, altoos waardig. Het Infra dignitatem, waarmee de „Nieuwe Courant" hare tegenstanders in de pers pleegt af te wijzen, is onder ons journalisten wel bekend. Zóó weer de heer Tydeman, oud-liberaal voorman, waschecht, volbloed ras. In een plechtige rede heeft hij de Re geering aangezegd, dat zijn partij met de plannen van het Kabinet betreffende de grondwetsrevisie niet wenscht mede te gaan. Waarom hij die aanzegging echter deed, blijkt uit zijn formule: „vVij waren aan onze waardigheid verplicht, het zwijgen niet te bewaren". Dit voortdurend waardigheids-vertoon wordt nu wel een beetje een pasquil. Dat altoos spreken op een tuon van so lemniteit, dat altoos ophalen van zijn hoog heid en zijn eminentie riekt niet weinig naar de cothurnen van het Grieksche the ater. Aan het realisme dezer tijden, dat maar liefst alle hoogheid, alle vormen, elk uit schijnen van den een boven den ander vereffenen wil en vlak maken, doen wij in ^eenen deele mee. Gepast waaraigheidsvertoon en bewustzijn van superioriteit moet en zal er blijvea onder de menschen. Maar het andere uiter ste diept eveneens vermeden. Te meer, wanneer wij die strakke men schen in veel andere momenten van hun leven niet alleen onbekwaam zien om hun waardigheid op te houden, maar ook ten- eenemale uit hun rol zien vallen, ja tot de bent der plebejers zien afzakken. Zoo ook deze zelfde heer Tydeman. Denk maar aan den landdag te Gorinchem. Die zeer waardige heer Tydeman kon het toen men zijn waardigheid imme s best overeenbrengen om niet alleen op de on waardigste manier de Katholieke Kerk hare instelliugeu en kare dienaren te be- leedigen, maar hij vond het zeer natuurlijk, en drukte die meening zoo „waardig" mo gelijk uit, dat die Kerk in ons land maar op dezelfde manier moest gekneveld worden als in Frankrijk door Briand en Clemenceau Dat werk der duisternis moest ook hier volbracht. Er die waardige heer Tydeman vond het niet infra dignitatem dat open lijk hier te zeggen, en te beloven, dat hij aan dat werk braaf zou meedoen. Voor een realisme nu, dat zulk een op geplakt vertoon van waardigheid weg krabben wil, zijn wij wel te vinden Waardig zijn, goed, maar dan altijd. Niet alleen wanneer het in de kraam te pas komt. (Msb.) De radicale haven in. Het hoofdpunt bij het korte politiek debat, dat bij Hoofdstuk I los kwam, ligt in de constateering van het feit, dat het Kabinet zich sinds kort ontpopt heeft als volbloed radicaal. Op tweeërlei wijs kwam dit uit. Ten eerste in den lofzang van Mr Drucker op het Kabinet Boter totjop den bodem. Alles kostelijk. Geen reetje, waar door de critiek binnen kan dringen. Om Van Houten's terminologie te bezi gen: Een Kabinet menscholijkerwijs vol maakt. En ten tweede daartegenover de perti nente verklaring van den heer Tydeman, namens de Vrij-Liberalen, dat ze, na kennis te hebben genomen van de radicale vuor- stellen inzake Grondwetsherziening, een eisch tot scheiding althans van tafel en bed hebben ingesteld. Vergeleken bij dit hoofdpunt was al 't overige slechts schermutseling, geen eigen lijk politiek gevecht. Bij het zien wapperen van den rooden wimpel van het regeerkasteel, waren zelfs de Sociaal-democraten op het makke af. Op de twee soorten Democraten, Vrij zinnig en Sociaal, kan het Kabinet nu vast rekenen. De Unie-liberalen sputterd n bij monde van den heer Borgesius wel een en ander tegen de Antirevolutionairen, maar politiek hielden ze de hand voor den mond. Ze durven nog niet uitkomen, omdat zn nog niet zien waar het heengaat (Stand.) Sn eek. De centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in hel district Sneek heeft bij acclamatie tol. candidaat voor de Tweede Kamer gekozen dr. A. Kuy pe r. Deze candidaluur wordt door de Ka tholieken en de Christ. Historischen ge steund. GOES. In de verschillende gemeenten van Zuid B e v e 1 a n d wordt gecollec teerd door iemand met een niet bijster gunstig verleden, die voorgeeft van zekere zijde 'in de gelegenheid te zijn gesteld om een vischwaler onder Goes over te ne men, doch voor de daarbij behoorende vischboot met netten enz. een som van f 130 noodig te hebben, welk bedrag op geene andere wijze kan verkregen wor den dan door het houden eener collecte, waarbij hij veel steun mocht ondervinden van den burgemeester van G o e s, terwijl uit verschillende lijsten bleek dat de zaak niet onvoordeelig ging. Nadat dezer dagen in een gemeente die collecte, met goedvinden van den burge meester, was gehouden, is gebleken, dat door den collectant daarbij zoodanige ver- valschingen der ingeteekende bedragen wa ren gedaan, teneinde anderen tot het schenken van hoogere bedragen te bewe gen, dat er aan dit zaakje een zeer eigen aardig luchtje is gekomen. Daardoor schijnt het geraden tot om zichtigheid aan te sporen en dezen collec tant, die do zaak zoo eigenaardig weet in te kleeden en voorzien is van lijsten met verleidelijk opschrift, te verwijzen naar den commissaris van politie te Goes, van waar hij zijn tocht begonnen is. Deze zou de bedragen der verschillende lijsten eens kunnen verzamelen en allicht blijkt dan, dat het totaal daarvan reeds meer bedraagt dan de voor de vischhenoodigd- heden, vereischte som. MIDDELBURG. Wij vestigen de aan dacht. van het publiek op een gevaarlijke reclame, die door een lotenverkoopende maatschappij ook hier ter stede werd ge maakt. Zij verspreidt n.l. biljetten, die aan de voorzijde volkomen overeenkomen met bankbiljetten van f 10. De achterzijde is echter witgekleurd en daarop staan de hoofdprijs en premiën vermeld. Daar de voorzijde van liet biljet, wat kleur en af werking betreft, precies gelijkt op die van een bankbiljet zijn er reeds personen dupe van deze reclame geworden. Vooral wanneer het biljet gevouwen is loopt men allicht kans het voor een echt aan te nemen. Tegen den verspreider der reclamebil jetten is proces-verbaal opgemaakt en de nog niet verspreide biljetten zijn in be slag genomen. (M. C.). Vrijdagnacht, omstreeks 103/4 uur brak een binnenbrand, uil in de werk plaats van I. Sohier in de Schuifelstraat alhier. Dank zij het spoedig aanwezig zijn der politie, werd de brand spoedig ge- bluscht, die vermoedelijk ontstaan was door het vallen van een vonk uit een pijp welke gerookt werd door genoemden S. VLISSINGEN. In de vergadering van de Kamer van Koophandel werd een lang durige discussie gevoerd over -een ver zoek om adhaesie aan een door de Kamer to Meppel aan den minister van water staat gezonden adres tot herziening van het tarief voor bestelgoederen bij de spoorweg-maatschappijen. De voorzitter, de heer Jos. van Raalte, was tegen adhae- sie-betuiging, omdat eerst pas deze taxie ven herzien zijn, juist omdat de spoor weg-maatschappijen die toenemende uit gaven niet meer uit de gewone inkomsten kunnen dekken. Zoolang men geen ande ren weg weet aan te wijzen om de in komsten te versterken, moest eerst de werking van het verhoogde tarief worden nagegaan. De heer Polak drong krachtig aan op ondersteuning van het adres, om dat het verhoogde tarief den handel be lemmert en ook de heer Klijberg sprak in dien geest. Ten slotte werd evenwel met 5 tegen 2 stemmen, die van laatst genoemde heeren besloten het adres niet te steunen. Adhaesie zal betuigd worden aan een adres van de handels-reizigers-vereeniging in zake de uren voor de behandeling van postwissels. Het adres van, de Kamer te Leiden, waarin medewerking der Kamers verzocht wordt voor de verkrijging van eenheid van tijd, werd voor kennisgeving aange nomen. Met ingang van 1 December is aan den zeeloods F. Ie Hoij eervol ontslag uit den loodsdienst verleend, wegens li chaamsgebrek. Met dienzelfden datum zijn benoemd tot zeeloods de loodskweekeling der le klasse G. Spuij, tol loodskweekeling der le klasse die der 2e klasse J. L. van Hoeks, en tot loodskweekeling der 2e klasse de matroos W. But. - Uit goede bron verneemt de „Tel." dat binnenkort de winkelvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" alhier, zal wor den gedagvaard tot schadeloosstellen van een handelsman alhier, door het plaatsen van advertentiën in dagbladen, andere handelslieden, geen lift dier vereeniging, schade berokkenende, welke plaatsing dier advertentiën in afwijking van haar Koninklijk goedgekeurde statuten is. -- De levering van aardappelen ten be hoeve van de oorlogschepen alhier vertoe vende gedurende 190c3 is opgedragen aan J. Osté voor f 4.50 per 100 K.G. en var- kensvleesch en reuzel aan M. P. Glerum voor f 70 per 100 K.G. Stoomschip „Sumatra". De kiel van dit stoomschip werd gelegd den 25 Mei 1.1. en Zaterdagmiddag ten half 2, dus nog geen half jaar later, had op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" met goed gevolg de te waterlating plaats, nadat de laatste beletselen waren wegge nomen door den jongeheer Tim Smit. Het schip wordt gebouwd voor rekening der stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam en heeft de volgend,? hoofd afmetingen lengte 393 voelt 6 duim, breed te 51 voet 3 duim, holte 37 voet, diep gang 23 voet. Waterverplaatsing 10140 ton, laadvermogen pl.m. 78 ton. Bet schip is van het Sh.elterdek-I.ype en hoofdzakelijk bestemd voor vrachtboot, doch tevens in gericht voor het vervoer van een groot aantal tusschendekpassagiers. De officie ren hebben hunne hutten en verblijven op het shelterdek. Boven die hutten bevindt zich het sloependek, waarop het verblijf van den kapitein en de kaartenkassen zijn aangebracht. Het logies voor de be manning is vooruit onder den bak. Aan boord zijn opgesteld 12 stoomlieren, die de lading kunnen verwerken door middel van 8 laadbooinen aan twee paar paal- masten en vier laadboomen, die beves tigd zijn aan speciaal daarvoor aange brachte stalen kokers, die tevens als lucht kokers dienst doen. Bovendien is er ©en zware laadboom tot het hijschen van las ten tot. 25 ton. Het schip is voorzien van brandblusch- en desinfectie-inrichting, sy steem Clayton en wordt geheel electrisch verlicht. De stoomstuur-inriehting is van het. systeem Brown en wordt van de brug af behandeld door middel van een tele- motor. De machine van het triple expansie systeem, met cylinders van 261/2, 43 en 72 Eng. duim diameter en 48 Eng. duim slag is ontworpen om 2150 I. P. K. te ontwikkelen bij ongeveer 70 omwentelin gen per minuut. Tot de hulpwerktuigen in de machinekamer behooreneen centri- fugaal-circulatie-pompeen 150 tons bal- lastpomp; twee Weirs voedingspompen voor hoofdketels, met. voorwanner; een duplex voeding,spomp voor de donkeyke tel een 20 tons verdamper met toebe- hoorende distilleer; een groot© hulpcon- densor met toebehoorende lucht- en cir culatie-pomp een 84 duims far met twee machines voor geforceerde trek. De be- noodigde stoom wordt geleverd door drie enkelvoudige klamppijpketels, werkende onder een stoomdruk van 180 Eng. pond en met een gezamenlijk verwarmend op pervlak van 6670 vierkante Eng. voet ingericht met Howde.ns geforceerde trek. Machine en ketels staan in de werkplaat sen gereed om in het schip te worden opgesteld. Vrijdagavond is de gevel van de gie terij der Mij. „de Schelde" door de felle hitte van den schoorsteen der kopergieterij in brand geraakt. Men wist evenwel met eigen middelen den brand in den beginne le blusschen. - De 19-jarige winkeljuffrouw B. al hier, werd Zaterdag, wegens het plegen van oneerlijke handelingen uit haar be trekking ontslagen. Het meisje is daarop naar het kanaal geloopen en op de hoogte van de Keersluis te water gesprongen, Zij werd evenwel gered door ©en daar voorbijkomend persoon, d. N. genaamd, die haar op het droge gebracht, heeft. Nadat, hel meisje in een nabijgelegen woning van droge, kleederen was voor zien werd zij op advies van dr. Merckens, wiens hulp was ingeroepen, per brancard naar het gasthuis gebracht. HEINKENSZAND. Den 16den en 17den December e.k. zal door de schietvereeni- ging „Nimrod" alhier, in de zaal van den heer Pioters een schietwedstrijd wor den gehouden. 's HEER ABTSKERKE. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering was zonder kennisgeving afwezig het lid W. Minder- houd. Eerstens werd d© begrooting der ge meente voor 1908 op verzoek van Ged. Staten gewijzigd door daarvan af te voe ren de post „subsidie van de armbestu ren in de kosten van bestuur der gemeen te" ad f 150 en de post subsidie van de armbesturen in de kosten van hel onder wijs te verhoogen van f 830 op f 980. Tot lid van de armbesturen werd herbenoemd de heer I. Luteijn met 5 stemmen tegen 1 op dhr. C. Oudendijk. Overeenkomstig een ingewonnen advies van een deskun dige werd besloten de boomen op bet dorpsplein niet om den ander te rooien. Een suppletoir kohier van den hoofdei, omslag over 1907 werd opgemaakt. Hier op werden geplaatst: P. Pennij en M. Tol- hoek in de le klasse, de eerste voor 8 en de tweedel voor 3 maanden, A. de Visse voor 9 maanden in de 11e klasse en L. Korstanje voor 5 maanden in de 12e klasse. Ten slotte werd op voorstel van het lid van Liere met algemeene stem men besloten het tractement van den veldwachter Rottier te verhoogen met 1 Januari a.s. met f50 'sjaars en le bren gen van f 350 op f 400. Teneinde de begrooting kloppend te maken werd besloten van de posten on voorzien en wegen elk f 25 af te voeren. IERSEKE. Van 814 November zijn van hier verzonden 690.000 leverbare oesters, een maar tamelijk bevredigend ge tal, dat door de mededinging van Brui nisse, waar dei handel levendiger is dan andere jaren, wordt omlaag gebracht. De prijzen zijn al wat gedaald, doch nog minstens zoo hoog als verleden jaar in November. KRUININGEN. Naar men meldt, zal de heer C. der Weduwen, oud-burgemeester van Kruiningen, tegen 1 Jan. a.s. ontslag nemen als lid van den gemeenteraad. HANSWEERD. Met ingang van 16 dezer is dhr. P. Kriekaard alhier bevorderd lol kantenier, timmerman van 's Rijks-water staat bij het kanaal door Zuid-Beveland. (G. C.). Hel fanfare-gezelschap „Schelde, galm" alhier zal op Donderdag 21 Nov. een concert geven in de zaal van den heer Ch. Molet alhier. Aanvang 8 uur. SCHORE. In de Vrijdag gehouden ver gadering der afdeeling Kruiningen-Schore van het Groene Kruis, onder leiding van dr. Kolff, werd medegedeeld, dat. door gc noegzamen voorraad geld in kas nog 'n aandeel kon.worden uitgeloot van f50; en dat vanwege de afdeeling populaire geschriftjes zullen worden uitgegeven; een is getiteld: Reinheid, Rust en Regelmaat. Inzake het punt Eerste hulp bij ongeluk ken werd door den voorzitter medege deeld dat zal worden getracht vereenigd te geraken met den op te richten bond Zuid- en Noord-Beveland, waarvoor de statuten reeds in gereedheid worden ge- btracht. Uit 't jaarverslag van den secre taris-penningmeester blijkt dat het leden tal ongeveer 300 bedraagt (waarvan ech ter slechts plus minus 20 leden legcn- woolrdig waren). Besloten werd aan de gemeentebesturen van Schor;: en Kruinin gen te vragen om een goede gelegenheid om drinkwater te bekomen en in de ge meentescholen te zorgen voor gelegenhe den waar de kinders voor de schooltijden hunne handen kunnen wasschen, hetwelk hoog noodig is dn 't belang de:r volksge zondheid. De begroeting voor 1908 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 422 met een post voor onvoorzien, groot, f 45.88. Na nog eenige aangename gedach- tenwisseling werd de vergadering door den voorzitter gesloten. TER NEUZEN. Aan de stemming voor een lid der Kamer vau koophandel al hier, ter vervulling der vacature J. C. J. Kolijn, stemden 77 van de 171 kiezers. Herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren P. J. Scheele, die 33, en M. Verbrugge, die 29 stemmen ver kreeg.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2