8M, MimKstH m LUTEN. UIT ZEELAND. RECLAMES. GEMENGD NIEUWS. maar aan liet opzetten tegen Rome. (H e f- tig protest links.) Alsnu ging Spr. over tot de Prügel-rede van den heer Troelstra, die ieder jaar komt. Wat doet nu eigenlijk diens t h e o- logisch betoog tegen 's pausen laatste encycliek erbij? Die encycliek verbiedt het vrije onderzoek niet, maar zegt alleen, dat als men tot zekere resultaten komt men ophoudt katholiek te zijn En neemt soms de heer Troelstra voor het propageeren zijner leer anti-Marxisten? (Gelach.) Maar dan ook: waar is minder leervrijheid en meer terrorisme dan bij de socialisten Men denke slechts aan de twee Badensche heeren, die geboycot werden omdat ze in den begrafenisstoet van den groothertog meeliepen. Ue heer Borgesius acht een andere partij- groepeering dringend noodigen die zal ook komen, geboren worden uit de nood zakelijkheid. Het kabinet verJedigend, wegens zijn gebrek aan werkzaamheid, wees Spr. op de 20 maanden die nog voor de verkiezingen van 1909 liggen, aansporende de partjen om den nationalen tijd niet te verpraten dan kunnen de sociale wetten worden af gehandeld. Spr. constateerde dat de critiek tegen de regeering door de oppositie speldtprik- ken waren en hij spoorde haar aan rustig en kalm op den ingeslagen weg voort te gaan. De heer T ij d e m a n vond 't nog niet de tijd om de balans op te maken van den arbeid der regeering. Het verwjjt van geringe werkzaamheid weerspreekt hij integendeel de regeering ontwikkelt groote werkkracht. Wat de fi nanciën aangaat, hierover denkt Spr. niet al te gunstig. Wat de ingediende Grondwetaherzieuings- voorstellen aangaat, Spr. verklaart zi;h door deze teleurgesteld daar deze herziening zich beperkt tot de hoofdstukken 4 en 5 en vele practische voorstellen der Staats commissie zijn terzijde gesteld. Spr. zette uiteen dat wij vrij-liberalen die ons steeds onze vrijheid voorbehielden, onzen steun toch nimmer aan dat Kabinet onthielden, nu, naar te vreezen staat door de Grondswetsherzieningvoorstellen onzen steun aan de regeering zullen moeten opzeggen. Spr. vreest dat nu het uur van scheiden zal komen te slaan. Tegen een blanco artikel is Spr. niet, maar wel is hij er tegen dat in de Grondwet de regeling van het kiesrecht geheel wordt uitgesloten. En ook de voorstellen inzake de le Kamer druisehen lijnrecht in tegen Sprekers zienswijze en overtuiging. In plaats van middelen voor te stellen om de Eerste Kamer te sterken, wordt zij in deze voor stellen slechts voor afbraak verkocht, en van al 't werk der commissie voor de Grondwetsherziening blijft in de regeerings- voerstellen niets anders over dan een geloofsbelij lenis der onvervalscht radicale gevoelens van het Kabinet. De heer Nolens zou het beter gevonden hebben wanneer men den nationalen tijd had besteed aan productieve sociale wetge ving, dan aan verwezenlijking van partij plannen. Spr. bepleit een langeren duur van de zitting der Kamer. Wat de aanvallen op de tegenwoordige partij groepeering betreft, Spr. acht dat een andere partijgroepeering niet zoo licht te verwezenlijken zou zijn, wijl geschiedenis en omstandigheden de bestaande partijgroepeering aanwezen. Een tijdelijk samengaan van heterogene partijen op practisch terrein is wel mogelijk, doch dat komt dan vanzelf tot stand. Spr. zet uiteen de beteekenis der Pau selijke Encycliek die slechts strekt om de Roomsch-Katholieke leer zuiver te houden, en het menschdom te vrijwaren voor terug zinking in het heidensch materialisme. Tegenover dit alles riep deheerTroel- s t r a allen te wapen tegen het gevaar van het clericalisme. Dat is z(jn recht, maar dan erkenne hij ook spreker's recht om te waarschuwen tegen het anti- clericalisme. Spr. ziet dan naar Frankrijk, waar men maatregelen neemt om het geloof tot in den wortel uit te roeien, om het mensch dom zijn laatsten troost te ontnemen, en den invloed van de christelijke school te keeren. Wat ons land aangaat, de coalities zullen er blijven door den band van de algemeene beginselen, die elkander bijeen houdt. En wat de kathulieken betreft, wij weten te nemen en te gevenmaar wij meenen dat bij elkander behooren zij, die de vrijheid van consciëntie wenschen en zich onder werpen aan een honger gezag, zonder zich geestelijk in de eene of andere richting te laten dringen. Daarbij houden wij steeds in het oog het welzijn van het geheele land. Vorstelijk bezoek. Hef bezoek der Keizerin van Duitschland aan onze Koningin op Het Loo is uitgesteld tol Dinsdag 19 November. Naar men verneemt is de reden voor hel. uitstel van de komst op Het Loo van de Keizerin van Duitschland gelegen in de uitnoodiging aan H. M. om haar verblijf te Londen met twee dagen te ver lengen, in verband met de feestelijkheden aldaar naar aanleiding van het verblijf van den Koning en de Koningin van Spanje. Kroondomein. Blijkens hel voorloopig. verslag over Hoofdstuk VUB (Financiën) werd in de afdeeling der Tweede Kamer aangedron gen op het instellen eetier enquête naar de toestanden op het. Kroondomein in verband met de m-ed-edeelihgen, die om trent. die toestanden: bij herhaling dooi den notaris Vani Dalsum te Hulst zijn gedaan. Er werd op aangedrongen, dat bij verpachting van gronden van het Kroondomein in de voorwaarden worde bedongen, dat bij manoeuvres deze door de troepenmacht kunnen worden betreden. Een rechtmatige klacht. In liet algemeen wordt over de hoe danigheid van de melk, die door de land- houwers hetzij rechtstreeks, hetzij door tussehenkomst van anderen verkocht wordt, gedurende en een tijdlang nog na afloop van den peetij-d reeds vele jaren door tal van verbruikers steen en been geklaagd. Die klacht geldt minder de wat al te kwistige wijze, waarop door sommigen de melk met water wordt aangelengd, maar heeft meer en wel hoofdzakelijk betrek king op den wansmaak er van Die wansmaak is een natuurlijk gevolg van de omstandigheid, dat het vee met peekoppen en pulp gevoederd wordt. De melk verkrijgt daardoor oen zóó onaangename» smaak, dat zij voor tal van ingezetenen gewoonweg ondrinkbaar is, zoodat er reeds inwoners zijn, die zich 0111 die reden genoodzaakt hebben gezien hun melk van elders in flessc-hen le be trekken. Niet een ieder kan zich echter die daarmede gepaard gaande hoagere uitgave veroorloven. Hel. gros der bevolking is op de melk aangewezen, die in de gemeente aan den man wordt gebracht. Wij meenen evenwel, dal. men mag ver langen, dat voor den goed betaalden prijs van acht cent per kan, deugdelijke, ge nietbare waar te bekomen is. (Z. N.). GOES. Wij herinneren nog eens aan de lezing, die Zondagavond door Pater Serafinus 0. hier zal gehouden wor den en sporen aan tot talrijke opkomst. Nadat de heer Bruinwold Riedel, se cretaris van het Hoofdbestuur van het „Nut van 't Algemeen" Donderdag in de „Prins van Oranje" een rede over de werkzaamheden van het „Nut" had ge houden, is hier weer een departements- afdeeling opgex-icht met 18 leden. Voorts zal getracht worden met steun van den Bond een neutrale bewaarschool op te richten, waarnaar wel geen enkele Katholiek zijn kinderen zal zenden. Donderdagmorgen werd in de straf gevangenis een der gedetineerden dooit op zijn bed gevonden, tengevolge van een hartverlamming. De heer A. A. van Nieuwenhuijzen, oud-leerling der ambachtsschool alhier, architect te Rotterdam, behaalde in de prijsvraag, uitgeschreven door de firma v. d. Loo te Dieren een prijs van f 150, voor vestibule-intérieur. VLISSINGEN. Volgens geruchten zullen, zooals reeds op de stoomloodsbooten be staat, op alle Nederlandsche loodsbooten vaste koks worden aangesteld, zoodal de loodsleerlingen in 't. vervolg geen kok meer behoeven te zijn. Voorzeker een goede maatregel, want. dat. kok-zijn hield, vele gediplomeerde stuurlui terug am in den loodsdienst te gaan. Beschuldigd van dienstweigeren, is de milicien-soldaat C. P. Kole, in garnih zoen alhier, le compagnie 4e bat,, naai den krijgsraad in het. Ille Militair-Arroiv dissement te 's Gravenhage overgebracht. Tol brievenbesteller alhier is, met ingang v.a,n 1 December, benoemd J. F. B. de Geus, thans hulpbesteller. - Maandag 25 November zal do heer A. 11. J. Engels, ambtenaar van het bureau voor K. S. A. alhier als spreker optreden, vanwege het. Plaatselijk Comité voor K. S. A., met hot onderwerp „Volksontwik keling". RILLAND. In de Donderdag gehouden gemeenteraad waren .alle leden tegenwoor dig, uitgezonderd de heeren J. d>e Jager en F. M. Boot, die met kennisgeving afwe zig waren. De notulen der vorige verga dering werden onveranderd goedgekeurd. Van Ge-dep. Staten was een mededeeling ontvangen dat goedgekeurd was het raads besluit, waaraan het Burgerlijk Armbe stuur uit. de gemeentekas eene subsidie van f 1700 is toegestaan en vervolgens dat goedgekeurd werd de publieke verkoop van het huis thans bewoond door den arts. Bestolen werd dien verkoop te doen plaats hebben in de eerste helft der maand De cember in twee perceelen en in massa, Voor het herhalingsonderwijs hadden zich te Bath drie en te Rilland een liefhebber aangemeld, zoodat besloten werd het. on derwijs te Bath te geven. Tot onderwijzer daarvoor werd benoemd de heer M. Petri, hoofd der school te Bath, plaatsvervanger de heer M. Ni-euw-enhuijse. De heer Griep zedde het te bejammeren, dat voor derge lijk nuttig onderwijs zoo weinig animo be staat en vroeg of hel. niet. raadzaam zijn zou, dit, onderwijs in de avonduren te geven. De Voorzitter gaf toe dat het wel licht van ecnigen invloed zijn kon, docli z. i. schuilde de geringe lust in de feiten dat in de eerste plaats alleen zij er aan kunnen deelnemen die alle klassen der school hebben doorloop-en; vervolgens bet landbouwonderwijs en de oefeningen in den wapen handel, terwijl er weer anderen liever privaatles genieten. Door den Raad werd vervolgens goedgekeurd, een voor- slel van li. en W. om tegen vergoeding van f 100 va.il den ambachtsheer eenige hoornen en het plantrecht over le nemen nabij de vest. Tevens werd verlof door genoemden ambachtsheer verleend om al daar een dam te leggen. Aan den heer J. Nieuwenhuijse, woonachtig op den Oost- dijk, gemeente Kruiningen, werd ingevolge diens aanvrage een gedeelte bouwterrein op den nieuwen grond verkocht. Vervol gens werd een der suppletoirc kohier-n van den hoofdelijken omslag opgemaakt. Men schrijft ons uit R i 11 an d-B a t li Van het vorige jaar door de gemeente aangekochte stuk grond in het belang der volkshuisvesting is reeds een aardig ge deelte verkocht en daar ook al vrij druk gebouwd. In de eersle plaats is daarop verrezen een prachtige villa of hoeren huis voor den arts W. M. Moree, een ge bouw (lal. den annemer, tevens architect, dhr. Vertregt, te Middelburg, all" eer aan doet, terwijl het van alle, gemakken voor de patiënten is voorzien. Vroeger toch in hel oude huis werd wegens primitieve inrichting de gang voor wachtkamer ge bruikt en de apotheek voor spreekkamer. Onnoodig te zeggen dus dat het oude ge bouw gebrekkig wa.s ingericht. In het nieuwe gebouw nu is een flinke wachl- en spreekkamer aanwezig, alsmede ook een ruime apotheek. Ook het. huis, aldaar ge bouwd voor den brievengaarder, levens tefefoonhouder, dhr. 1'. A. v. Boven, is een zeer aardig gebouw met een prachtig voor- en zijfront. Het huis, door hem en zijn broeder uit Rotterdam vervaardigd, geeft blijk van goeden smaak en nette wijze van afwerking. Ook is hier op hel gebied der posterijen en telegrafie met de eischen des tijds rekening gehouden. Be halve een flink postkantoor en een ruime afdeeling voor den telefoondienst is ook aangebracht een ruimte voor intercommu naal verkeer. Verder wordt door den heer Vertregt voornoemd ook nog een nette on derwijzerswoning gebouwd, terwijl dooi den heer J. van de Sonde alhier een vijf tal arbeiderswoningen zijn of worden ver vaardigd, die vooral tengevolge der Wo ningwet, aardige ruimte aan de bewoners verschaffen en eveneens nel afgewerkt zijn of worden. Weldra zal zich aldaar nog een timmerman vestigen, althans het aange vraagde gedeelte bouwgrond is toegestaan. 's HEERENHOEK. In den gemeenteraad, gehouden den 13 Nov. j.l., waren 5 lederi tegenwoordig. Afwezig F. B. Thoina.es we gens ongesteldheid en .1. A. ltemijn zonder kennisgeving. Op het verzoek van het gemeentebe stuur van Borsele, tot bijdragen in de kosten van aanleg en onderhoud eener te lefonische geleiding vanuit het steiger-huis to Borsele, werd met algemeene stemmen besloten het gevraagde bedrag in de kos ten va.n aanleg toe te staan, maar voor de kosten van onderhoud werd afwijzend be schikt. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat Johanna Priem, verpleegde in het. krankzinnigengesticht Ie Kou-dewater is overleden. Suppletoir kohier Hondenbelasting werd opgemaakt op f3. IERSEKE. De heer ik H. dp Koster, klerk hij de post en telegrafie is met in gang van ltS dezer verplaatst van Rotter dam naar Vlissingen. VLAKE. De heer H. Blankervoort, uitvoerder van het werk aan de spoorweg brug alhier, had het ongeluk een splinter, vermoedelijk een staalsplinter, in een oog te krijgen, toen hij naar het. afbreken van een stuk muur stond te kijken. Hevig bloedend werd hij onmiddellijk naar dr. Kolf Van Oosterwijk, te Kruiningen, ge bracht, die hem, voorloopig verbond en hem adviseerde om zich verder onder be handeling van een oogheelkundige t-e Am sterdam te stellen, waartoe hij daarheen is vertrokken. HEINKENSZAND. Den 25 November zal de lieer I. Kakebeeke, laiulbouw- leeraar le Goes, hier eene voordracht houden over „Bemesting". HOEDEKENSKERKE. Gistermorgen hij het laden van veel vee op de Provinciale boot. alhier, ontsnapte, vrijwel door de- schuld van een der matrozen, een kalf vaars aan zijn geleider. Het dier, dat niet meer op te vangen was, liep het dorp in en richtte hier en daar schade aan verschillende afheiningen en tuinen, ter wijl niemand het geraadzaam achtte, po gingen van nabij! te doen om het dier te bemachtigen. Ten slotte kwam liet in een weide terecht roet meerdere heesten, waar men het om tot kalmte Le komen voorloopig laat loopen. OOSTBURG. Gisterenavond is de per sonen-tram op -een bieten train ge-loop»>n, tengevolge van verkeerden wisselstand. De 1-ocomolief drong in een goederenwagen. De schok was zeer lievig e-n de locomotief werd uit de rails geworpen -en zwaar be schadigd. De passagiers en het tramper soneel kwamen met den schrik vrij. De man uit KI o o s terz and e, die op 1 November door hol springen van zijn geweer aan hel hoofd verwond werd, is Zondag in liet Liefdehuis te Hulst, alwaar liij verpleegd werd, overleden, eene we duwe en vier jeugdige kin-deren nalatende. (M. C.) Gisternacht is te Veere de korenmo len van Marcus,s-e- afgebrand. De molen was verzekerd, het graan niet.. Mr. J. Piel kantonrechter te Tholen staat op d-e alphabeli-sclip lijsl van aanbeveling voor kantonrechter te Gorinchem; en mr. J. Sluij-s te Middelburg op die voor kantonrechter to Schoonhoven. In de week van 6 tot en met 12 Novem ber 1907 zijn in Ze-eland voorgekomen 11 gevallen van roodvonk en (I van diph- tbe.ril.is; te weten: van roodvonk (i ge vallen t-e Groede, 1 te Schore en 4 te Vlissingen; van diphtheritis 2 gevallen te Axel, 1 te Dreischor, 1 te Goes, 1 te Nieuwerkerk en 1 te Zierikzéie. Een raadselachtig geval heeft zich te Dordrecht voorgedaan in de woning van ds. A. van der Sluis. De vrouw des huizes was op reis en dominé zou haar na afloop zijner catechisatie aan het station gaa.u afhalen. De heide dienstboden, de 18-jarige Marie van 1)., die reeds een jaar of vi-er in betrekking is, was met tiet tweede meis je alleen thuis. Terwijl zij beneden aan het werk waren, hoorden zij op zolder gestommel, zoodat Marie besloot daarheen, te gaan om te zien wat er gaande was. Nauwelijks ech ter was zij hoven, of het. andere meisje hoorde meer lev-en en hulpgeroep. IJlings liep zij de- straat op 0111 politie- hulp te halen en weldra keerde zij met een agent terug, terwijl kort daarop een inspecteur mei nog een paar agenten ver scheen e-n ook; een paar rijksveldwach ters werden binnengeroepen. De eerste agent snelde terstond naai den zolder en vond daar Marie van D. op den grond liggen met een touwtje om den hals e-n een prop in den mond, terwijl een venster, dat anders steeds gesloten blijft, open stond. Hij droeg h-et meisje, dat hoogst zenuwachtig was, naar beneden en legde ze daar op -een canapé, waar ze telkens liet bewustzijn verloor. Zoodra er meer- politiehulp aanwezig was, werd ook de geneesheer d-er politie ontboden, die zich met het meisje bezig hield, terwijl inmiddels het huis werd doorzocht en een verkenningstocht, over de daken en ook op de zolders der na burige huizen werd gedaan, die echter lot niets leidde. Alleen kon worden vast gesteld dat het meisje de belletjes uit de ooren waren genomen, dat de sleutel van haar kastje en ook hare portemonnaie verdwenen waren, maar deze laatste werd met den g-eringen inhoud later in den tuin teruggevonden. Voor zoover men uil het. meisje kon krijgen was het. een persoon met donk-er uiterlijk, die haai- heeft aangegrepen, maar zij schijnt hem niet le kennen. Gok zijn aan haar lijf of kleeren geen sporen eener worsteling waar te nemen. Vreemd is het echter dat zij reeds ge- ruimen tijd telkens dreigbrieven tegen ha-ar leven heeft ontvangen en ook eergister- middag nog zulk ee-n brief ,aau haar adres in de bus werd ge-vo-nden, waarvan de in houd ec-hter nog niet ontcijferd is. Mogelijk dn verband hiermee staal, of schoon ook dat niet is opgehelderd kunnen worden, dat dezelfde Marie van D twee- weken geleden, toen zij 's Woensdags avonds tegen 7 uur naar de catechisatie ging, op -den hoek van Johan- en Cornelis de Wittstraat, door een onbekend persoon van achteren moet; zijn aangevallen en op straat geworpen, waar andere personen haar vonden, die baar naar een winkel aan den Singel brachten. Een kind verbrand Uit Andijk meldt men aan de „Alkin. C-t.": Eergiste ren te 2 uur ontstond bij Wj. v. G„ bij Drie huizen, brand. Diep te betreuren is het, dat deze brand een nienschenleven heeft gekost. Op zolder vond men een ongeluk kig kind van Van G., een 13-jarig meisje, hetwelk vermoedelijk de oorzaak van den brand 'is geweest. Met groote moeite werd h-et kind door de veldwachters van Wer- vershoof uit het brandende perceel ge haald, doch spoedig overleed het. De brand zelf was men spoedig meester. De wind was gelukkig gunstig, zoodat de belen dende perceelen, waarvoor men liet ergste- vreesde, gespaard bleven. De deelneming in het dorp is groot. Schip in nood. Dinsdagavond werd d-e logger „Jannetje Margerite", Katwijk 153, schipper Kees de Haas, reederij Lam mens, naar zee gesleept. Door den hevigen storm en het beuken van de zeeën sloeg de logger lek en drong het. water met, g'roole kracht naar binnen. Weldra, was de logger in zinkenden staat. Noodseinen wer den gegeven, dekens in den mast ver brand, die eindelijk gelukkig werden op gemerkt. De sleepboot „Visschershav-en" toog onmiddellijk uit, wie 't gelukte den logger binnen de visschershaven te stoepen en nog vóór het zinken aan den grond le zetten. De bemanning is aan een wissen dood ontkomen. Ware de logger nog niet eenigen tijd drijvende gebleven op zijn le dige- tonnen, hij ware zeker met man en muis in de ziedende golven veidwenen. Twist. Eergisterenavond had er aan den Bosschenw-eg te Oss, een ontmoeting plaats van een paar mannen, zekere K. en KI. wier zoon en dochter met elkaar v-erkeeren, -doch waarvan de beide vad-ers niets weten willen. Beiden zeker op dat oogenhlik niet verstandige mannen kre gen woordentwist. Hierbij kon het volgens Kt. ni-e-t blijven, zijn woedde st-eeg ten top en hij sloeg zijn tegenstander een paar wonden in het hoofd z-o-o erg, dat in wei nig tijds het bloed hem onkenbaar had gemaakt. K. snelde nu naar het politiebu reau, waar de ontboden geneesheer dr. Eij-ge-nraam hem een verband om het hoofd legde. Nu ging K. een hartveüisterkertjje nemen in de herberg van B., waar hij onder 'I mededeelen van zijin wedervaren in een woeste bui ontstak, en liet verband van zijn hoofd rukte. Hij heeft gezworen KI. nog eens te zullen opvreten. Treurig vooruitzicht voor het paartje De S t or m. Te Scheveningen is gister morgen een visschersvaarluig hij li-et bin nenkomen der haven, door den storm op een der glooiingen geworpen. Terwijl de rukwinden er op beukten, was de reddings boot in aantocht, we-lke de bemanning af haalde en behouden aan wal bracht. Van het vaartuig is niet veel meer behouden overgebleven. Bij het opruimen va,n een telephoon- toren te 's Gravenhage is de ijzeren kel- ting waarmede de ioren bevestigd was om neergelaten te worden gebroken, ten gevolge waarvan het gevaarte topzwaar wordende op de straat viel. Een werkman, die er boven in za,t, viel er uit, kreeg op straat het gevaarte nog boven op zich en werd er dood onderuit gehaald. Gister zijn ei- aan het strand te Hoek van Hol land wederom tijken aangespoeld. Ditmaal vier, in verren staat van ontbinding en ook nju weder waarschijnlijk slachtoffers van „de Berlin". - Gister kwam te Haar lem een op een fiets rijdende slagersjon gen aan de Coornhertstraat onder het rij tuig van een bruidspaar terecht. Hij werd zoo gewond, dat hij, naar liet gasthuis ge bracht, hij aankomst daar re-eds overleden was. T-e- Dieren werd door een boer een gemest kalf afgeleverd dat een die-pe insnijding boven aan den hals vertoonde, ontstaan door hel. touw waaraan het ge bonden was. D-e boer had er blijkbaar geen rekenschap mee gehouden, dat door de mestkuur ook hals en kop uitzetten en het arme dier werd hel slachtoffer van die nala tigheid. Té Didam adverteert zekere E. E., dat hij de hoogste waarde geefl voor gestorven vee, onder bijvoeging dat hij vet. -en vleosch zoo spoedig mogelijk levert. E -e n d u h b e 1 meevaller I j e. Een inwoner van Wateringen heeft in str-iai- vuil, dat reeds vóór eenige jaren op een pad gestrooid is, een gouden tientje ge vonden. Toen het gereinigd was, bleek het de beeldenaar van H. M. de Koningin ie dragen met loshangend haar. Deze munt stukken zijn zeldzaam en worden door verzamelaars duur betaald. Voor het ge vonden geldstuk moet dan ook reeds f 112.50 geboden zijn. Heel Sittard, en niet hel minst de mid denstanders, lachen over den poets, dien zij gebakken hebben aan een aantal koop lui. D-e oorzaak? Daar komt het stads college bij te pas, de vroedschap in hoogst, eigen persoon. De gemeenteraad had voor eenige -dagen besloten weer ééne maandr- lijksche markt in te stellen, waarop all-es zou worden toegelaten. Limburg's (led. Staten hebben echt-er nog niet d-e vereisch- te toestemming verleend voor dit raadsbe sluit. In het, brein eeniger grappenmakers Sittard is bekend om z'n leuke kerels rijpte een plan. In enkele Limburgsche bladen verscheen eene advertentie (ano niem natuurlijk I) met vette letters aldus: „Groote maandelij'ksche kraam-markt op den 1-en Donderdag van elke maandalles is toe-gelaten". Het succes bleef niet uit. Op den aangekondigde» dag brachten de treinen uit alle richtingen kooplui, zwaar- torsend allerlei waren, aan. De zonen Is rael's uit Amsterdam waren niet het minst naar Sittard gestoomd, om er in deze slechte dagen e-en „masseltje" te maken. Edoch, wie schelst hun verbazing, wie beschrijft hun woede, wie geeft een over zicht van de scheldwoorden, aan het adres onzer rustige burgers gericht, toen de kooplui vernamen dat er in Sittard „niks los" was, dat zij de dupe waren gewor den eeniger onbekende grappenmakers(?) lntussche-n, Sittard heeft een grappigen dag gehad, ten koste van tal van zaken- mensehen. Heldhaftige zelfopoffering. Een voorbeeld van heldhaftige zelfopoffe ring van een spoorwegbeambte wordt uit

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2