ZING I VROEGER i I No. 135. Donderdag 14 November 1907. Derde Jaargang. unchsoorten4 VIJDER,Goes ON, Utrecht. Mijnl Étn MIAHDAG-, WOEHSDAS- tn VRUOAMVOHD. bTnFe n landT" I Serafinus, 0. C., hen en Dieren".! sche Apotheek igericht voor Homoeopathie. IRTE - Apotheker. lot „Zuid-Beveland". tUIMING vaneen 'EN en TABAK |ZIJN. ie Kerkstraat, Goes fj Goes. ek en Vetwaren. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Vijanden van ons Geloof. De Tentoonstelling van Sinte Elisabeth. door den Eerwaarden ag 17 November a.s om half acht uur op bet k TENDE. f NDERWERP lelijk voor alle Katholie- ien en vrouwen. Het Bestuur der Kiesvereeniging „Goes". klCSVOlCDlilgllJg jjVTUCÖ TE MARKT - SOES. n: de meeste Korrels, Verdun- [wrijvingen, benevens Tincturen j gebruik, zooals Arnica-, Calen- isia-, Pinus-, Rhustinctuur etc. Rtzalf en Hamamellsextract pk van Dr. Willmar Schwabe te Leipzig, et voorhanden zijnde middelen [n enkele dagen geleverd. Vekelijksche dienst. |it-Rotterdam-Gouda-Amsterdam met illi tussehinliggindi pliitun. Vertrek van GOES sdagmlddag 12 uur. frek vun AMSTERDAM •dagmorgen 5 uur. trek van ROTTERDAM irdagavond 8 uur. lin te Amsterdam bij W. DE B. VERSCHURE, Kloveniers- Ro'tterdam bij de Directie J. en CHUIJT, te Dordrecht bij S. Zn. en te Goes bij den Agent IVELD. e, en dan lusteloos was, vol in pan kon men er aan sukkelen, pakje KRUIDEN, waarop Oude Pekela, en na drie allen die ze gebruikt hebben ontvangst van 40 cent. ndsch geslacht. A f 0.66 per Kilo r Kilo. 3.70 per Kilo 8 per Kilo. EUZEL Kilo én veer f 7.— per bus. ND VET houden te 's Bosch 1907. Us lilo f60. instens 50 Kilo f58. en staat mits franco voor bet pomen. bekenden rembours. Abonnementsprijs per I maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k centant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/,, rooi nietabonnè'»„045 BureauLANGE V0RST5TRAAT, GOES. Adrertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 8 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. li. Wij zouden aanwijzen, wie al zoo de vijanden zijn van ons geloof. Welnu, laten we vandaag eens beginnen met. den allerergsten, namelijk de on- geloovige dagbladpers. Een gezaghebbend man heeft ooit. ge zegd, dat ertin den loop der eeuwen wel licht nooit een gevaar voor het christelijk geloof bestaan heeft, zóó groot als thans gelegen is in; de liberale ongeloovige kranten. Tegen dat gevaar, tegen dien vijand kan ons geloovig volk niet genoeg gewaar schuwd worden. Ziet eens, met wat feilen haat dagelijks al wat christelijk is in de liberale bladen wordt aangetast. Leugen, laster en verdachtmaking, zie daar de edele wapenen, welke in dien strijd worden gehanteerd. Het is een zonderling verschijnsel, maar dat aan geen. opmerkzamen beschouwer kan ontgaan: de liberale bladen zijn van alles op de hoogte, en in de meeste ge vallen zijn zij in staat hun lezers over alles en nog wat in te lichten op een wijze, die waarlijk bewondering verdient. Maar nauwelijks komen zaken van kerk en geloof ter sprake, of de onzinnigste dingen worden aan den man gebracht, en dat met een laatdunkendheid, alsof men over dergelijke zaken de wijsheid in pacht had. Wat heeft menig liberaal dagblad zich niet nog zeer onlangs bespottelijk gemaakt door zijn besprekingen over de Encycliek van Pius X, waarin de dwalingen van het modernisme worden veroordeeld! Wat wordt ex niet vaak de spot gedre ven met zaken, die den geloovige heilig en eerbiedwaardig zijn En die liberale, ongeloovige bladen worden dagelijks bij duizenden en millioe- nen verspreid. Dag in dag uit druppelen zij hun vergif in de zielen hunner lezers. Een oud spreekwoord luidde: „zeg mij, met wien gij verkeert, en ik zal u zeggen, wie gij zijt".; dat spreekwoord zou tegen woordig gemakkelijk aldus te wijzigen zijn „zeg mij, welke krant gij leest, en ik zal u zeggen, wie gij zijt". Wie geregeld een ongeloovige krant leest, althans, wie niet tevens een katho liek blad leest, zal op den duur, zooal niet zijn geloof geheel verliezen, dan toch zeker ernstige schade aan zijn geloof lijden. Dat gevaar zou wellicht zoo groot niet zijn, indien alle dagbladlezers voldoende ontwikkeld waren, om waarheid van leu gen en dwaling te onderscheiden. Maar hoe gaat het? De dagbladen dringen door tot in de woningen der minst ontwikkelden en voor dezulken is de uitspraak van hun krant, en juist vooral wanneer het een liberaal blad is, een onfeilbare uitspraak. „Het staat in de krant", zoo zegt men, en daarmee is huns inziens de zaak beslist. Helaas, hoevelen laten zich op die wijze beetnemen en bedotten. Het is er mee als met al die kwakzal versmiddeltjes, waarvan men dagelijks de aanprijzingen kan lezen, en waarmede, als men het gelooven: wil, alle kwalen en ziekten der wereld genezen kunnen wor den. „Het staat in de krant", zegt men, en men laat zich verleiden om zijn geld weg te werpen aan den eersten den bes ten kwakzalver. „Het staat in de krant", zegt men, en men laat zich verleiden om maar klakke loos te gelooven wat de eerste de beste liberale krant iemand op den mouw wenscht 'té spelden. Mochten de menschen toch eens wijzer worden. J. T. V Oude Liedje. 't Was wel onnoodig, dat bij het op treden van dit vrijzinnig ministerie, Troel stra sprak van een kabinet van „impo- tentie"; iedereen toch wist, dat Bor- gesius' fabrikaat tot onmacht was ge doemd. Wel heeft dit kabinet het aangedurfd niettegenstaande zijn wankele positie en de zeer geringe meerderheid (de socia listen ler bij gerekend) waarop het steunde, en 'trots zijn steunpunt, dat feitelijk een minderheid was wèl heeft dit vrij zinnig ministerie den durf gehad heel wat voorname punten op haar program te zetten. Wat overigens niets anders was dan vermetelheid, een krachtproeve, waarbij het naar menschelijke berekening, het loodje leggen zal, en reeds den kraaien- marsch zou hebben, geblazen, ware de Rechterzijde niet bijgesprongen. Zooals een behoorlijk ministerie te doen betaamt, zijn door het kabinet-de Meester ontwerpen van wet. bij de Kamer inge diend. En al zijn daarbij nu ontwerpen, waar mee wij lang niet sympathiseeren, die wij liever deels heel anders, deels haelemaal niet zagen ingediend, men kan dan toch zeggen: het ministerie-de Meester heeft.... wetsontwerpen ingediend. Meer dan een liberaal blad steekt des wege de loftrompet. Zoo b.v. schrijft de „Middelburg- sche Crt." „Het Ministerie-De Meester lost trouw zijn beloften in. De wetsontwerpen volgen elkaar met zeldzamen spoed op. Dat is prijzenswaardig". Het is wij zeggen het met dit vrij zinnige blad iets zeer „prijzenswaar digs", dat een ministerie wetsontwerpen indient. Zoo herinneren we ons nog een zeker K a b i n e t-K u y p e r, dat met tal van wetsontwerpen kwam; o. a. met ont werpen, bevattend de goede regeling van heel eenj stuk sociale wetge ving, waaruit de tegenwoordige regce- ring ijverig materiaal verzamelt. Maar wat we niet meer in het geheugen hebben isdat van vrijzinnige zijde, en met name door de „Middelburgsche Crt.", destijds een, enkele loftuiting is vernomen over de ingediende ont werpen van het vorig kabinet. Van die zijde heette het toen uit stel selmatig afkeurenden mond: veel geblaat, maar weinig wol; we zien niets van uw schoone beloften; en de „parade paarden" waren niet van de vrijzinnige vlakte. Heeren 'vrijzinnigen, hoe kunt gij zóó de loftrompet steken over het mi- nisterie-de Meester dat volgens u in wetsontwerpen „trouw zijn beloften inlost" terwijl gij een veel meer productief Kabinet op aller lei wijze hebt getracht af te takelen? - Gij zult niet antwoorden: wel, omdat het tegenwoordig ministerie is vrijzinnig, is anti-clericaal vooral, neen, dat zult ge niet. Maar dat het daarom, en om die re den alleen is, de Rechterzijde begrijpt dat gelukkig volkomen goed. En gij zijt tè inconsequent, dan dat uw meten met twee maten de oogen verblinden kan. Dezer dagen vonden, sommige Katho lieken van Goes in hun brievenbus een briefje. Door de Veieeniging van de H. Elisabeth was dat daar bezorgd en het behelsde een uitnoodiging voor eene ten toonstelling. „De goederen der Vereeniging" zullen daar te kijk worden gelegd. Wat dat voor goederen zijn Lijf- en beddegoederen voor behoeftige kraamvrouwen en ook voor de kleine Goesenaren, om ze in te pakken als zij pas in de wereld komen kijken, Niets aan te zien En toch veel aan te bewonderen en wel vooreerst, den geest die ze bijeenbracht, dat is de geest van de H. Elisabeth. Op de laatste Katholieke Sociale Week te Breda heeft prof. Aengenent van het Seminarie te Warmond er op gewezen, hoe de Katho lieke vrouw vooral haar sociale taak vin den moet in de christelijke liefdadigheid. En dan dacht hij op de eerste plaats aan de Vereeniging van de H. Elisabeth, de stichting der dames, die tot de armen gaan, niet alleen met een woord van gees telijken troost, maar ook met de stoffe lijke aalmoes. Menige huismoeder zou u met dankbaarheid kunnen getuigen, hoe aangenaam het bezoek der dames was. Die geest van Christelijke liefdadigheid, welke zoo vindingrijk is, en in haar groot- sche stichtingen eerbied afdwingt van de moderne maatschappij, die geest valt ook hier te bewonderen. En dan nog de noeste vlijt, waarmede :zoo menige vrouw en jonge dochter in haar snipperuurtjes heeft aaneengenaaid of aaneengebreid het klee- dingstuk der armen, om daarmee te klee- den den armen Jezus zeiven: want at wat men aan deni minsten der zijnon heeft gedaan, heeft men aan Hem zelf gedaan „Ik was naakt en gij hebt Mij gekleed". De H. Elisabeth mocht het ondervinden, toen zij het melaatsche kind vol deernis naar haar vorstelijke woning had gedra gen, waar het plotseling veranderde in het stralende Jezus-kindje zelf. Reeds 10 jaar lang heeft de St. Elisa- heth-Vereeniging te Goes haar weldaden verspreid. Moge zij nu, als een klein be wijs van erkentelijkheid eenige belangstel ling vinden voor haar sociaal werk. Voorzeker, dat is niet het doel, maar toch het geeft moed, als gij ziet, dat an deren aan wier oordeel u iets gelegen .is, aan uw werk wasrde hechten. De belooning ervoor moge God geven, door de voorspraak van de H. Elisabeth, die door prof. Aengenent werd genoemd de Patrones der Katholieke Sociale Actie. J. v. W. De 'tentoonstelling wordt gehouden op Donderdag 14 Nov. in het „Slot Oostende" van 24 uur. ITALIË. De vice-prefect van Genua, kommandeur Selva, wiens onverantwoordelijk-lichtvaar- dig en partijdig optreden tegen de paters Salesianen van Varazze grootendeels schuldig was aan de sensatiemakende las teringen en schandalen van dezen zomer, is nu openlijk door de Regeering gedesa voueerd. Tot zijn straf werd hij in rang verlaagd en overgeplaatst naar Grosseto. Het gewillige werktuig der vrijmetselarij krijgt aldus zijn trekken thuis, en de Sale sianen krijgen indirect het welsprekendste eerherstel, dat maar te verwachten was van een alles behalve „clerieale" Regee ring. Een berichtgever der „Kölnische Volks- zedtung" zegt, dat de schrijvers van het z.g.n. „Antwoord der Modernisten" zes priesters zijn, waarvan men er vijf kent. Elders lezen we dat deze vijf zich reeds zouden hebben onderworpen. Wel een snelle bekeering, doch waarover, indien ze bevestigd wordt, zeker het liefdevol hart van den H. Vader zich zal verheugen. Don Romolo Murri laat verklaren, dat hij niet behoort tot de opstellers en dat hij spoedig zijn principieel afwijkend stand punt zal uiteenzetten. Van eenvoudige ge hoorzaamheid schijnt ook bij hem geen sprake te wezen. FRANKRIJK. Nieuwe spionnen. Uit Toulon ko men berichten van een geheel nieuwe spionnenzaak. De justitie is door onderzoe kingen in verband met de geschiedenis; van den zeeofficier Ullmo op het spoor ge komen van nieuwe spionnen. Thans komt er bericht, dat er vier mannen zijn opge pakt te Toulon, verdacht van deelneming aan een komplot tof het verrichten van spionnage aan de zuidkust van Frankrijk. Deze geschiedenis heeft volgens hiet eene bericht niets te maken met den zeeofficier Ullmo, volgens andere berichten heeft Ullmo met een van de opgepakte personen in betrekking gestaan. Ullmo was ook eigenlijk geen spion of verrader, maar een afdreiger. De personen, die nu zijn opge pakt heeten André, Blain, Verger en Me- rindol. Er wordt, nog van een vijfden per soon gesproken, die in hechtenis genomen zou zijn, maar van dezen persoon wordt do naam niet genoemd. De „Correspondenza Romana" spreekt een scherp en verdiend oordeel uit over de iederen katholiek met schrik vervullende houding van abbé Lemire, dien zij den aalmoezenier van het bloc noemt. En zóó heeft hij zich dan ook inderdaad gedragen. Diep bedroevend, een priester zulk een hoovaardigen toon te hooren voeren als abbé Lemire tegenover den Paus bestond en dan tegelijk lief en vriendelijk te wezen tegen een roover als Briand. Hij had een voorbeeld kunnen nemen aan 1) e n y s Cochin, die indertijd nog wel behoorde tot de onderteekenaars van het adres aan den Paus om de scheidings- wet te aanvaarden, maar die nu sprak tot Briand „Voor ,alles wil ik Katholiek zijn en blijven. Katholiek nu kan men alleen wezen met den Paus, niet met den heer Briand (ap plaus rechts). Gij zelf hebt destijds ver klaard, dat de Paus van zijn 'recht had ge bruik gemaakt om de wet te verwerpen; waarom wilt gij ons dan van hem scheiden, en beweren, dat het onmogelijk is, tegelij kertijd goede Franschen en goede Katho lieken te zijn? Ik laat mij door niemand scheiden van hen, aan wie ik met hart en ziel behoor (applaus rechts). Onze weigering om „associations cul- tuelles" te vormen is u aanleiding geweest om u op de goederen der Kerk te werpen. Waarom zijt gij met uw roof niet tevreden, en wilt gij ons thans ook de fundaties onzer vrome voorvaderen ontstelen? Ik zeg het en herhaal het: de wet die gij thans aan de Kamer voorlegt, is een wet van on verdraagzaamheid, ja, van de ergste ty- rannie I (toejuichingen rechts)". ENGELAND. Hetver jaarsgeschenk van Ed ward Vil. Koning Edward heeft in den familiekring, op het kasteel te Sandring- ham, zijn 66sten verjaardag gevierd. Dit feit zou de vermelding weinig waard zijn, ware het niet, dat den vorst bij deze gelegenheid de prachtige „Cullinan", de befaamde Zuid-Afrikaansche diamant, werd aangeboden. De steen was 's middags aan het dichtst bij Sandringham gelegen station gearri veerd, onder de hoede van sir Richard So lomon, agent voor Transvaal te Londen, en sir Francis Hopwood, onder-staatssecreta- ris voor Koloniën. Talrijke agenten van den veiligheidsdienst bewaakten het sta tion en zijn omstreken, benevens den gan sehen weg naar het kasteel. Het rijtuig, waarin de kostbare steen werd vervoerd, werd begeleid door twee agenten per fiets en drie politieofficieren in een landauer. Op het kasteel vereenigden intusschen de koning, de koningin, de leden der ko ninklijke familie en andere gasten zich in de groote zaal, ten einde het huldeblijk in ontvangst te nemen. Onder de aanwezigen waren de ko ninginnen van Spanje en Noorwegen, de prinses van Wales, prinses Victoria en prinses Heinrich von Battenberg. Bij het aanbieden van den steen, hield sir Richard Solomon een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dal deze gift een bewijs van trouw van de zijde van Zuid- Afrika jegens den vorst is. Daarna over handigde hij' het kostbaar geschenk aan den koning, die eenige woorden van dank sprak. De „Hohenzollern" en de haar leidende schepen hebben op reis van Vlissingen naar Engeland veel last van mist gehad. Maandagavond hebben de Duitsche schepen op de reede van Selsey Bill het anker uitgeworpen. Een torpedo- jager met den Duitschen gezant en zijne attaché's aan boord was naar Sandown Bay gegaan, in de verwachting dat de schepen daar zouden aankomen. De mist noodzaakte de Duitsche schepen echter bij' Selsey Bill te ankeren en daar te wachten. De prins van Wales zou den Keizer en de Keizerin te Portsmouth opwachten. In een dikken mist, die de aankomst van het keizerlijk jacht. „Hohenzollern" zeer vertraagde, en die zelfs het gezicht op de aangebrachte versieringen der ter begroefing aanwezige schepen belette, is d© Duitsche Keizer met gevolg, gezond en wel in het Britsche rijk, waar zijn oom regeert, aangekomen. 13e bijzonderheden van zoo'n vorstelijk bezoek kunnen we gevoegelijk overslaan. 'tls zoowat altijd een pot nat: Jacht partij, vloot- of legerrevue, diner's, toosten, bezoeken, de noodige complimenten en strijkages, uitdeeling van tintjes, enz. enz.; ziedaar het menu van deze dagen. En als er onder de beide vorsten over d© hooge politiek mocht gesproken worden, dan komen de kranten 't toch niet te weten; zoodat hetgeen daarvan wordt gemeld geen vertrouwen verdiend, ook al komt het „uit de beste bron". Zouavenbond. De Algemeene Nederlandsche Zouaven bond hield te Venlo zijne 15e jaarlijksche vergadering en herdacht tevens den 40en verjaardag van de zegepraal bij Mentana. In verband hiermede waren de oud-strij ders van het Vaticaan uit alle oorden des lands samen gekomen om dit feest te her denken. In hunne origineele kleederdracht, die veler bewondering afdrong, liepen de man nen, die hun Jeven gewaagd hebben voor den Paus-koning Pius IX en sinds dien een reeks van jaren achter zich hebben, deels vergrijsd en op hoogen leeftijd, detels nog krachtig en flink achter hunne banie ren om in optocht door de stad te trekken. Het was den 3en November 1867, dat het Pauselijk leger onder bevel van generaal baron De Charette den meesten roem ver wierf in den slag van Mentana. Die trouwe onderdanen van toen, die eene keurbende vormden zijn steeds getrouw gebleven aan hun dapperen aanvoerder van weleer. Z. E. De Charette werd met enthousias me begroet en was vergezeld van zijne echtgenoote. In de parochiekerk hield de eerw. heer Van Soest, kapelaan uit Ha,- melsveld, eene lede tot deze oude strijders. Tegen half twee werd de groote verga dering in Nationaal gehouden alwaar dr. Nolens en tal van andere autoriteiten aan wezig waren. Nadat, de generaal met zijne echtgenoote onder luide bijvalsbetuigingen de zaal binnenkwam en ofschoon 'reeds op hoogen leeftijd nog eene vivaciteit toont als iemand op jeugdigen leeftijd, hield de heer Wils, luitenant, der zonaven, thans te Dordrecht, de openingsrede. Ook van den Bisschop van Roermond was een schrijven ontvangen, hetwelk de Z.eerw. heer deken ter kennis van Z. E. bracht, pn waarin hulde werd gebracht aan den dapperen generaal op den ge denkdag van den roemrijken slag en voor al 't geen hij in 't belang van den Heiligen Stoel heeft gedaan. De generaal, die hiervoor zijn dank be tuigde, las een telegram voor, ontvangen van kardinaal Merry del Val, luidende: De H. Vader zegent uit ganscher harte de Belgische en Hollandsche zouavm, waar van gij de generaal zijt, die dc uitdrukking van de diepste gevoelens zoo diep aan mijn© voeten hebt neergelegd. Vervolgens noemde spreker zich gelukkig ook na België zijne Hol'lansche /wapen makkers te kunnen begroeten. Uit alter harte roepen wij thans uit, aldus spreker Leve de Paus. Zoua.ven van Nederland. Tot slot dezer feestelijke bijeenkomst werd de feestrede gehouden door den heer Briene, directeur van het gymnasium, die in sierlijke taal de verheven taak der zou- aven schetste. Het groote gevaar van thans dat toen dreigde, bestaat nog grootendeels, aldus spreker. Het is niet meer de strijd van toen, doch op andere wijze moet nu gastreden voor kerk en Paus. Na een feest diner vertrok Z. E. met zijne echtgenoot© per auto naar België. Het taaltje w 11 Zeeland heeft het voorrecht een an archisten-blaadje rijk te zijn, dat nog een beetje erger dan zij'n socialistisch© vaders, er een wonderlief taaltje op nahoudt. In het jongste nummer van dat blaadje wordt 'de socialist Spiekman onder vuur genomen op volgend© uitgezochte wijze

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1