1 Courant. KOFFIE R,Goes op het ilad JVo. 133. Zaterdag 9 November 1907. llerde Jaargang. Vtrsckijnt eiken MMKDU-. WQEKSD1G- tn MUM. BUITENLAND. BINNENLAND. s=7FmHWoN™ n partij BAK af, Goes. GING ir precies loes. ind. ertenfiën streken DE Effecfen. bcht. DRIKSE. cent ■Schelde. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. De Roover. UIT ZEELAND. aan de zaal. ÏSTUUR. ig op 't leven. I Maart 1843. I ijk Besluit Ito. 41. if taal f300.000. •374.679.626. 4LWIJK. pagd. ak, bjj JAGER. JENEVER. tel de Kinderen buws en illu OOP is. DIRECTIE. of Spoortijd. lira. 3,23 c) g) pm. en 3,50g) l) pa het vertrek van l Neuzen vm. 8,30 ens, Borsselen en elen on Neuzen kste 30 minuten [gemaakt. 1,55 van Neuzen wachten. NIEUWE ZEEUWSCHE COOHMI Abonnementsprijs per 8 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A centant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/,, voor niet-abonné's045 BureauLAHGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels 10.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen B regels voor 25 Ct. A contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Fancy-fair te Rotterdam; por tretten o. a. van Dr. Kuyper; onderzoek met X-stralende oudste inwoners van Ne derland; overstrooming in Zuid-Frank rijk; verschillende foto's van 't nieuwe station te Roozendaal; de 8-jarige koning van Annam met tekst. Verhaal: Mededingers. I K V A lvKl.) Iv. De „Osservatore Romano" publiceert een belangwekkend interview van mgr. Gasparri, die zoo pas is teruggekeerd van zijn reiis naar het H. Land. Mgr. Gasparri verklaart te hebben ge constateerd, dat Frankrijk in 't Oosten een overwegenden invloed heeft, vooral in Sy rië, dat naar zijn zeggen bijna geheel Fransch geworden is. Dat is te danken, voegde mgr. er aan toe, aan de Fran- sche 'godsdienstige congregaties, die de liefde der Katholieken van 'tOosten tien opzichte van Frankrijk hebben doen toe nemen. Het is opmerkelijk hoeveel Fran- sche religieusen zich naar 'tOosten be geven hebben na hun verbanning uit het vaderland. Het Socialisme strijdt niet tegen 't geloof, dat weten we nu zoo langzamerhand wel. Natuurlijk weten we precies het tegenges telde, maar we we. ten dat het ontkennen van 't verband tus- schen ongeloof en socialisme tot de taktiek der socialisten behoort. Zoo nu en dan echter komt er een, wat eerlijker of helderziende!' of beide, die rondweg zegt, hoe het werkelijk staat en zoo deed onlangs ook de Engelsche socia list Blatchford, als schrijver naar 'tschjjnt bekend onder den naamUnquam. Hij werd over de openhartigheid, waar mee hiji zijn ongeloof belijdt, door „ver standige" parlijigenooten aangevallen en staat hen nu te woord. In het door hem geredigeerd blad „Clarion" schrijft hij: „Om een Christen t© wezen, behoeft men noch beschaving noch verstand te bezitten. Om een ongeloovige of ag nosticus te wezen moet men leeren en denken. Ik trek niets in. Ik weet niets van God en een toekomstig leven". Deze openhartigheid, zegt de „Reichs- post" is heel mooi. Maar in één opzicht dwaalt de schrijver sterkMen kan te ge lijk een zeer groot ongeloovige en een zeer dikke domkop zijn: (volgt een voorbeeld dat de lezer zelf kan kiezen). Om echter Christen te wezen, moet men minstens den Catechismus kennen en die alleen is reeds een schat van wijsheid Het bezoek van den Duitschen Keizer. Het Haagsche correspondentie- bureau meldt thans: In aansluiting aan het bericht omtrent het voorgenomen bezoek van Z. M. den DuitBchen Keizer aan H. M. de Koningin kan worden medegedeeld dat dit ongeveer drie weken is uitgesteld, aangezien's Kei- De Engelschman liet niet lang op zich wachten. Spoedig was ik met hom onder oogen. Sir Edgard zonk aan mijne voeten neder en bood mij zijn hand en zijne schatten. Dat alles was afgesproken ik zag duidelijk de verstandhouding van marchesa met den bezoeker. Mijn toestand werd alle oogenblikken neteliger. Op den avond van dien dag ging ik alleen in het park wandelen en peinsde op middelen om den volgenden morgen te vluchten. In mijn kamenier en den bediende, die mij ge volgd waren, stelde ik geen vertrouwen. Slechts mijn hond was mij1 trouw. Hij scheen mijn rieteligen toestand te besef fen en volgde mij op al mijn schreden. "ij1 ging dicht achter mij, sprong somwijlen fegen mij op en staarde mij steeds met rij'1 schrandere, trouwe oogen aan. Het kon negen uren des avonds zijn geweest, een heerlijke zomeravond, toen ik op mijn Wandeling bij de ommuring van het park [wam, waarin zich een deurtje bevond, dat 111 bet ruime bosch voerde. Plotseling zers geneesheeren hem hebben voorgeschre ven om na zijn bezoek aau het Engelsche hof eeDigen tijd verblijf te houden op het eiland Wight. H. M. de Keizerin heeft wegens lichte ongesteldheid in het keizer lijk gezin van de reis moeten afzien Reuter verneemt, dat op herhaald aan dringen van den koning en de koningin van Engeland, de keizerin van Duitschland alsnog besloten is den keizer naar Enge land te vergezellen. Een echte roode Sociaal-Demo- c r a a t. Onder dit opschrift schrijft de a.-r. „Rotterdammer'' Zaterdag is de zitting van den Haag- schen Gemeenteraad onder groot tumelt opgeheven. De sociaal Democraat Hoejenbos ver kondigde er de leer, dat hij vroeger de tram-beamten teruggehouden had van sta king, maar hjj nu voortaan er wet toe zou komen de mengchen tot staking aan te sporen. Ouder kreten van groute verontwaardi ging over zulk spreken va* een Raadslid, liepen verschillende leden uit de zaal weg. Zoo werd de vergadering onvoltallig. En de voorzitter bief baar op. Op 11 November is er weer vergadering. Men kan ook in Den Haag hieruit iee ren. wat sociaal-democraton zijn en durven. Ze zijn in staat om in een groote stad het geheele verkeer step te zetten, de wa terleiding af te snijdeu, een heele ge meente 's avonds in het donker te laten, en de zieken in een ziekenhuis zonder verzorging te laten sterveD. Hoejenbos in Den Haag is er weer een, die er rondweg voor uitkwam. Een echte roode sociaal-democraat. Rapport kiesrechtvraagstuk. De firma C. L. van Langenhuyzen te Amsterdam, bericht ons dat begin Decern ber bjj haar zal verschijnen bet officieele rapport omtrent het kiesrechtvraag stuk in Nederland, samengesteld door de commissie die daartoe benoemd werd op de algemeene vergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, den 18en Mei 1906 te Utrecht gehouden. De indeeling is als volgt I. Over den aard van het kiesrecht. II. Historie van het kiesreoht in Neder land. III. Eenige buitenlandsche kiesrecht regelingen. IV. Gebreken in de bestaande kiesrechtregeling. V. Gewenschte regeling voor de Tweede Kamer: afd. a. Hoofdbe ginselen, afd. b. Vrouwenkiesrecht, afd. c. Meervoudig kiesrecht, afd. a. Uitsluitin gen en beperkingen. VI. Uitoefeningen van het kiesrecht: afd. a. Stemplicht, afd. b Evenredige vertegenwoordiging. VII. Het kiesrecht voor de Eerste Kamer. VIII. Referendum. IX. Het kiesrecht voor de Provinciale Staten en Gemeenteraden X. Kiesrecht en Grondwet. (Blanco-artikelen, grondwetsherziening). Lilliputter!g. Men weet, hoe on omwonden de „Nieuwe Arnh. Courant" het afkeurde, dat aan dr. Kuyper op diens 70st«n verjaardag, geen onderscheiding van de zijde der regeering was ten deel gevallen. opende zich de deur, een man trad er door en kwam regelrecht op mij toe. „Wees niet bevreesd, mejuffrouw", riep hij me toe, „maar zorg vooral dat uw hond zich stil houdt". „Wie zijl gij?" vroeg ik den onbekende. „Wat is er aan den naam gelegen", ant woordde hij, „ik kom om u te redden; gij zijt in een afschuwelijke val geloopen. Ce- saroni is een eerlooze, die zich aan een wellusteling, aan den slechtsten kerel van Engeland verkocht heeft. Deze sir Edgard is niets dan ©en gemeene smaak, die zich door roof in Indië verrijkt heeft; zijn va,- der was winkelier. „Cesaroni is een doortrapte vrouw, die reeds twee jaren tuchthuisstraf achter den rug heeft. Deze villa heeft zij met het geld van den Engelschman en voor zijne oogmerken gehuurd. Nu weet je wat ge te wachten hebt. Deze nacht en het geweld zullen uw lot beslissen". „Gerechte hemel", riep ik. „Beangstig u niet en neem het redmid del aan, dat ik u aanbied". „Welk? 0 mijnheer, mijne danbaarheidl „Spreken wij daarvan later", antwoord de hij glimlachend; „nu is er geen oogeoi- blik te verliezen. Volg mij, ik heb hier buiten vertrouwde lieden en goede muil- Een lezer van het liberale orgaan heeft zich daaraan aan het artikel der „Nieuwe Arnhemsche" wel te verstaan geërgerd en stort in het volgende fraai© ingezonden stuk zijn vriendelijk gemoed uit: Mijnheer d© Redacteur I Gaarne wil ik aannemen, dat er velen in den lande zijn, die gewenscht hebben voor dr. A. Kuyper eene koninklijke on derscheiding op zijn 70st©n verjaardag. Dat Kuyper in hooge mate geleerd is, zal niemand betwijfelen doch wel of hij die geleerdheid heeft aangewend in 's lands belang door het geloof als basis te nemen, waarop hij ons staats gebouw wil vestigen. Hiermede heeft Kuy per ons land in tweeën verdeeld„Voor God of tegen God". Voorwaar, geen beter discipel voor Loy ola dan hijverdeel en hee.rsch I Met de leuze voor God of tegen God, staan hem direct ten dienste een heerschare van lui den, die der goede gemeente oen kerkelijk rad voor d» oogen draaien. Wij hebben loeren verstaan den Grooten Nazarener, die zegt: Ik ben de waarheid; wie vader en moeder lief heeft boven mij, is mijns niet waard.g Wij hebben Hem loeren ken nen door lezen en denken ontdaan van het middeleeuwsch-mythologisch omhul sel; lezen en verstaan hetgeen wij lezen, hebben wij geleerd op onze openbare school de schoonste instelling in ons land! Die, school, die ons heeft geleerd te denken en ons daardoor de rust („vrede des gemoeds") verschaft, die het niet ont wikkelend godsdienstonderwijs alleen niet in staat was ons te geven die school moest afbrokkelen, leeg gepompt worden, om te sterven. Dat is het doel van Kuyper. Laat hem een onderscheiding te beurt vallen, mij wel; richt hem een standbeeld opmaar dan liefst een dubbei beeld, Al va en Kuyper, hand aan hand. Is dat te kras gezegd? Neen, dat is het niet. Als het zoo ver komt, dat Kuyper voor goed zegeviert, dan wordt ons ook het zwaard op de keel gezet om te kussen het kruis, dat hij ons gelieft voor te hou den, terwijl inmiddels de trawanten met den buit heengaan. (Zie Moderne Kunst). Met achting, UEds., Arnhem, 31 Oct. '07. E. L. Commentaar overbodig, niet waar? GOES. Woensdagavond circa half elf ging een dogcar van dhr. v. d. Linde van „Klein Frankrijk" op de Groote Markt bij den Opril op hol. Dhr. v. d. Linde en zijn vrouw, die er in zaten, sprongen er uit. De eerste viel en bleef met een hoofdwond op de Markt liggen. Spoedig toegesnelde hulp bracht helm binnen in het hotel „Zout keet", waar dr. v. d. Harst de eerste hulp verleende. Dhr. v. d. Linde, die een oogen- blik huiten kennis was, kwam er buiten verwachting goed af. Met een betrekkelijk onbeduidende hoofdwonde en den schrik kwam hij vrij. Zijn vrouw, die het eerst uit het rijtuig sprong, werd eveneens met eeniige kneuzingen opgenomen bij den heer dieren". „En brengt ge mij naar Florence terug?" „Gewis", verzekerde hij, „maar niet langs den rechten weg. Ik heb redenen". „Welke?" „Wij verliezen waarlijk nutteloos tijd. Gij aarzelt? Welnu, overtuig u zelve". Met deze woorden overhandigde mij de onbekende een door mijn knecht geschre ven en ondertoekend briefje, dat hein met onze aankomst in de villa en de be doelingen, ook de geldelijke aangelegen heden van den Engelschman bekend maak te. Een rilling liep door mijne leden. Deze vreemdeling, wiens gedrag zoo fatsoenlijk en vertrouwen inboezemend was, kan der halve slechts een rooverhoofdman zijn. „Mejuffrouw", hernam hij, „gij vreest mij en hebt ongelijk. Ik ken u en west dat gij een Framjaise zijt, hoewel ge een Ita- liaanschen naam draagt en dat is mij voldoende. Ik heb allen Franschen vriend schap gezworen en slechls mijn landgenoo- ten haat en wraak. Ik zweer u, bij mijne eer, dat ik u redden, u als mijne zuster in eere wil houden. Vertrouw op mijn rechtschapenheid". Op dit oogenblik. sprong het trouwe dier op en lekte zijne hand. „Laat ons dan; gaan", besloot ik. A. v. Kalmthout op de Markt. Het paard en rijtuig, dat in dolle vaart den Opril op reed, heeft het wonder boven wonder tot de 's Heer Hendrikskinderendijk gebracht het passeerde nog een ander rijtuig waar het door dhr. S. Duvekot werd op gevangen. Hel paard was gevallen. Het is wonderlijk, dat het paard zonder ongeluk ken te veroorzaken zoover heeft kunnen voorthollen. Per rijtuig werden beide ge kwetsten, van welke de vrouw zeer zenuw achtig was, naar hun woning vervoerd. In verband met bovenstaand ongeval vermelden we nog, dat dr. v. d. Harst na ontboden te zijn onmiddellijk aanwezig was, die ©en verband om het hoofd va.n dhr. v. d. Linde legde, waarna hij zich naar diens vrouw, ten huize van dhr. A. v. K. begaf. Nadat dhr. v. d L. bij kennis was gekomen, nam deze, of schoon gewaarschuwd, toch het verband weg. Gelukkigvoor den patiënt, was de wonde niet van ernstigen aard, anders had deze, in een soort van vordooving begane handeling, ernstig© gevolgen kun nen hebben. MIDDELBURG. Bij kon. besluit is on gegrond verklaard het bij den Raad van State ingestelde beroep van C. A. S c h u 1- t e Co. tegen een besluit van B. en W. van Middelburg, waarbij hem ver vergunning is weigerd tot het bergen van 300 liter benzine in veiligheidsbussen in zijn bewaarplaats van spiritus en terpen tijn in de Langedeift. De burgemeester dezer gemeente, dhr. jhr. mr. L. Schorer, is hedenmorgen over leden. De plotselinge ongesteldheid, die dadelijk het ernstigste deed vreezen, heeft een ©ind gemaakt aan dit werkzaam le ven. Twintig jaren, heeft de ontslapene aan het hoofd van Zeeland's hoofdstad gestaan. Niet strevende naar populariteit, was zijn streven alleen de geheele admi nistratieve leiding onzer gemeente mees ter te blijven en daarin is jhr. mr. Schorer uitnemend geslaagd. Moge de overledene voor velen "een( vreemde zijn gebleven, zeker niet voor de gemeente-ambtenaren. Deze toch zijn er te goed van overtuigd dat hij was het hoofd der gemeente, die zich overal van op de hoogte stelde en die zich in alle zaken inwerkte. Als voorzitter van den gemeenteraad heeft hij daar steeds de zoo zeer gewensch te leiding gegeven en de discussies wist hij binnen de perken te houden en altijd heeft hij ook in den raad, evenals overal elders, blijk gegeven van onpartijdigheid en strikte rechtvaardigheid. Hoewel zijn gezondheidstoestand al eenigen tijd min der gunstig was heeft hij nog den 30en October, bij de behandeling der gemeente- begrooling, de raadszitting, gepresideerd. Hoewel jhr. mr. L. Schorer een over tuigd aanhanger d©r vrijzinnige beginselen was en hij tot de linkerzijde van de libe rale partij kon, gerekend won'.en, heeft hij zich toch altijd boven de partijen we ten te plaatsen, waar het gold den bur gemeester Schorer, Hij was diep doordron gen van het gewicht van zijn ambt en zijn daden toonden aan dat hij in over eenstemming daarmede handelde. Is dus het overlijden van den burge meester een schier onherstelbaar verlies, „Maar", voegde ik er ongerust hij, „ik heb in de villa, een kostbare cassette". „Ik weet het", zeide hij, „uwe diaman ten. Uw bediende, die tot mijne vertrouw den behoort, heeft mij er kennis van ge geven, wees gerust; uw cassette en alles wat ge in de villa mee hebt gebracht zal u stipt worden meegegeven". Ik draalde niet langer. Wij gingen door het deurtje, dat de vreemdeling met een sleutel pchter zich sloot naar buiten. Mal colm sprong vroolijk voor ons uit en spoe dig hadden wij het bosch bereikt. Bij een bouwvalligen muur wachtten ons tien mannen en drie krachtige muil dieren. „Bestijg nu een dezer dieren", zei mij de vreemde. Twe© mijner manschappen gaan te voet er naast en geleidden u naar het naaste dorp in het gebergte, drie uren van hier verwijderd. Daar zult gij gastvrij ontvangen worden. Morgen vroeg ontmoet ik er u wedex-". >,En gij?" vroeg ik, „wilt dus heden nacht de villa der marchesa overvallen „Stil!" antwoordde hij. „Ieder voert zijn beroep uit. Reii u en wees onbezorgd". Men hielp mij op het muildier, dat da delijk niet mij voortging. Malcolm liep vooruit aan mijne zijde rechts en links niet minder zal het heengaan van den no- belen burger worden betreurd. Voorstan der als hij was van het vereenigingsleven steunde hij tal van vereenigingen, zonder daarbij te letten op politieke of godsdien stige richting, alleen zich overtuigende of het doel bevorderlijk was aan het alge meen belang. Niet alleen moreelan, ook finantieelen steun verleende de nu ontsla pene, en wanneer er te lenigen viel deed de heer Schorer dat op een wijze, die zijn nobel karakter voldoende leerde kennen. Wars als hij was van populariteit steunde hij, zonder zich af te vragen of men dien steun wel algemeen zou waardeeren. In tegendeel, hij deed] het in stilte en er zullen nog velen zijn die niet eens weten. Wij zeiden reeds dat de heer Schorer aan het vereenigingsieven hechtte en vele vereenigingen zullen hem dan ook noode missen. Hij was o. a. commissaris van den polder Walcheren, penningmeester der vereeniging „Ons Huis", bestuurslid van den schouwburg, voorzitter van de Con cert- en Gehoorzaal", beschermheer van de gymnastiek- en schermvereeniging „Achilles" en van de afd. Middelburg van den Bond van oud-onderofficieren, lid der commissie van toezicht der Middelburg- sch,e Begrafenis-vereeniging, bestuurslid der vex'eeniging tot stichting van sanatoria voor longlijders in Nederland, enz. enz. Het Zeeuwsch Genootschap' der Weten schappen verliest in jhr. mr. Schorer een harer directeuren. H. M. de Koningin huldigde de verdien sten van den heer jhr. mr. L. Schorer door zijn benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw en totl officier in de orde van Oranje-Nassau. De overledene bereikte den leeftijd van 59 jaren. De Donderdagmiddag alhier gehou den vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij' werd weder gepresideerd door den heer mr. P. C. J. Hennequin. De heer Van Weel wenscht. den heer jHennequin geluk met zijn herstel, waarvoor deze laatste dank zegde. De heer C. Zwagerman werd difinitief benoemd tot zuivel-konsulent. De algemeene verga dering met tien toon stelling zal het volgende jaar in de afdee- ling Oostburg worden gehouden, maar aan de afdeeling zelf werd overgelaten de plaats aan te wijzen. De begrooting voor 1908 werd vastge steld op een bedrag van f21.882.605 met een post, van onvoorziene uitgaven van f 198.20. VL1SSINGEN. De reis van het Duitsch keizer spaar. Wij kunnen thans melden, dat de extra-trein met het Duitsche keizerspaar Zaterdagmiddag om 12.12 te Boxtel en te 3.29 spoortijd te Vlissingen zal aankomen. Eergister avond is hier aangekomen de directeur- generaal van de Staatsspoorwegen, die met de mailboot de reis naar Londen voort zette. Op de Schelde heeft een aan varing plaats gebad tusschen het Eng. stoomschip „Wathfield" en den lichter „Tafna". De lichter zonk kort na de aan varing. Het stoomschip is doorgestoomd gingen de twee geleiders. In dit beslis send oogenblik beval ik mijn leven ia Gods hand en het stelde mij ©enigermate gerust, dat ik in de Kapucijnerkerk gebe den had. Na een rit van twee uren door een bosch van steen- en kurkeiken bereikten wij een herberg voor een dorp. Men ont ving mij daar als een vorstin. Mijn twee geleiders hadden waarschijnlijk het wacht woord gegeven. Ik sliep in ©en zuiver goed bed. Des morgens vroeg berichtte men mij de aankomst van den hoofdman en zijne manschappen. Schielijk wierp ik mij in de kleeren en ging beneden in de keuken, waar ik mijn bevrijder in dezelfde ele gante kleeding en fiere houding als gis teravond zag. Verwonderd staarde ik hem aan in het midden zijner zonderling go- coslumeerde en tot de tanden gewapende gezellen. „Gij dacht waarschijnlijk, mejuffrouw", begroette hij mij glimlachend, „ons geheel met bloed bedekt weer te zien? Hierin hebt gij u vergist; onze onderneming is zeer rustig afgeloo-pen. Wij vonden al de deuren open; want men zocht u in alle richtingen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1