Dinsdag 5 November 1VK)7. Derde Jaargang. ch?en, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-JtfQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUSLLËTON. De Roover. Ouderdomsveizekering voor Werklieden. iïAfiO. jjsbertus Gesell >f van Delft en 1. j.d. Goes on- iv. Jan Adolph |d Klaia Bart- icidcud Wiileuid Aliaei't. Nov. lüUwdH. P. 1 Al. King, jd. 2b L, C. de buck, I, jm. 21 j. met I.; VV'. Bul, jm. Ie, jd. 2d j.; 1'. |vverise, jd. 2a j. jm. 21 j. mei gob. Corveleijn, de Waard, u.; Kesteioo, z. d.M. S. On- li. Kooman, ling, geb. Naero- |i, d. 11 d.; W. van Kleefi, 55 J. Prins, 48 j. 24, Een d.v. P. Gillisse27, (jeleman en Al. eijdekker en C. ets, 25 j. jm. jd.; 30, C. Al. |l). Th. Arts, 23 Ppe, 72 j., wedn. J. Nov. |d: 25, Abraham C'atharina Com- bh Verbeke, jm. fa Dansen, jd. 19 Willem van de van der Linde, Jozina, d. v, Ja- naard; 26, Adri- Ide Wee en Anna 1 Catharina, d. v. I Francina Dekker, la Adriana Duin van Johannes Id Oct. foren5, Eliza- en Janna Kloos- Iv. Marinus Abra- Ikerke; Jan, z. ptje vap de .Vrede d. v. Adriaan juner; 21, Corne- tis van Liere en eth Modderkreko, Jehannis Kok; jaar, echtgenoot f Jacobus Otte, 83 2, Adriaan Jo- man en Suzanna lelis, z. v. Gilles je Paauwe; 22, dosten en Leuntje a Tolleman 80 j., is Schaalje. Johannes, z. v. llriana van Boven, levenloos geboren Tierloos en Lena 25, Johannes de v. Maatje Mol, at, 44 j., Ovezand. Anthonia, d. v. n Cathalina Hoo- slia Geljon, 5 w. burg, 30 Oct. eden was een ruime estaande uit witte mud lager werden 15 ceut h o o g e r verige artikelen on- anvoer. volgt f 7.50 f 8.— - 6.75 - - 5.75 7.— 5.90 - 3.50 a - 4.— - 7 25 - 7 75 - 10 75 -11.75 - 6.50 - 6.75 -13 - -14.- -13.50 -14.50 -12 50 -13 50 per 50 kilo. 5 per halve kilo. stuks. IKZEE. 31 Oct. int per halve kilo. e 26 stuks. ,i 1 Abonnementsprijs per S maanden voor Goes (0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers k contant „0.06 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/!, voor niet-abonnè's„045 BureauLANGE V0RSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels 10.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 2S Ct. h contant. Reclameberichten 2» Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs In het hier ter stede verschijnend chris telijk weekblad in vrijzinnigen geest I) is onlangs een beschouwing geplaatst door V'. (vermoedelijk de moderne predikant Veen te Middelburg) over de Pause lijke Encycliek Pascendi. Het is bekend, dat die moderne predi kanten echte papenvreters zijn. En daarom is het ook verklaarbaar, dat bij dezen del bestrijding der Katholieke kerk en hare Geestelijken minder geschiedt door argumentatie dan wel door geschimp. Ziehier een staaltje van den schimpen den toon: „Ik heb eerbied", zegt V., naar aanlei ding der Pauselijke Encycliek, „voor de handigheid van den Clerus. Of de zaak e e r 1 ij k toegaat, is een andere vraag. Ik voor mij zou haar niet graag op mijn geweten hebben. Het is d u i- v e 1 s c h handig, een hetere qualificatie weet ik er niet voor te geven". De Paus gaf in Zijn Encycliek aan op welk verschillend terrein het modernisme is doorgedrongen en legde de oorzaken van deze moderne dwaling, een samen vatting van allerlei ketterijen open en bloot. Maar V. zal' u dat anders vertellen: I Hij zal u zeggen, wat de modernisten wil len. Hoort slechts. „Die modernisten willen uwe bede vaartplaatsen waardeloos maken en wat een vreemdelingen komen daar niet en brengen daar geld, veel geld. Zij willen historische critiek oefenen op de echt heid der reliquiën, en dan zijn alle kooplieden in reliquiën, die overal op de bedevaartplaatsen zulke goede za ken maken, op de flesch. Zij lachen met Maria-verschijningen, levensgeschiede nissen van heiligen en wonderbare fei ten, en goede hemel, wat al bronnen van inkomsten zijn dat voor boekhan delaren en voor de plaatsen waar die verschijningen hebben plaats gegrepen 1 Het spreekt vanzelf, dat iedereen in de Roomsche Kerk, die het hart op de rechte plaats, d.w.z. in zijn p o 1- temonnaie heeft zitten, luidkeels schreeuwen: Groot is de Diana der Ephezeren, en dat dit welluidende koor krachtig gesteund wordt door alle bij- geloovige devoten en vooral door de monniken, want de moderne piraten spotten o misdaad met asceten en ascetisme". Het lijkt wel een warwinkel en een oud- Kunstenaars leiden een interessant le ven, waar dikwerf dingen in voorkomen, welke een gewoon dageiijksch mensch niet kunnen gebeuren. Zondagskinderen van het geluk en het talent, doorwandelen zij een eigenaardig levens-drama, waarvan de tooneelen en veranderingen geheel anders zijn dan bij gewone menschen. Men stelle zich 'n beroemde kunstenares, voor welke de natiën elkander benijden, en die bij allen dezelfde enthousiastische ontvangst vindt. Zij trekt uit Italië naar Parijs, naar Londen, naar Duitschland, als een nach tegaal, die vier lentes medebrengt en o-veral aandachtige aanhoorders ontmoet. WeJk een geestdrift; voor de gevierde. Enthousiasme en afgunst, liefde en zelf zucht, bewondering en' bedrog, alles groepeert zich om haar, begluurt haar en verrijkt hare ondervinding met zonderlin ge gebeurtenissen. Welk een rijk album van herinneringen als zulk een kunste nares tien jaren achter zich heeft en dan ju de schoot des rijkdoms of der stil ge lukkig makende huiselijkheid uitrust van den. langen onstuimigen tocht naar roem. Zulk eene dame, die vroeger als zange res, een te Parijs en Italië evenzeer be roemden en gevierden naam droeg, welke Zll later voor een aristocratischen ver- ruide, is de heldin van het volgende kleine avontuur, dat zij onlangs met liefelijke oprechtheid in een kring van vertrouwde roest in dei hersens van V. Volgens dezen pamflettist is alzoo een Katholiek, die het hart op de rechte plaats heeft een soort geldwolf. Om geld en geld is het te doen!. Om geld heeft de Paus het modernisme veroordeelt. En agnosticisme en immanentisme do wijsgeerige dwalingen, die aan den wor tel van elk positief geloof den bijl leggen dat waren; slechts bedriegelijke ver bodsvoorwendsels, maar uithangborden de zaak is eenvoudig deze V. zegt het Katholieken wees jullie nou zoet, en brengt geld en blijft het asjeblief bren gen aan del bedevaartplaatsen, aan de kooplieden in relikwieën, aan de boekhan delaren! En nu „schreeuwt iedereen in de Room sche Kerk, die het hart op de rechte plaats, d. w. z. in zijn portemonnaie heeft, luid keels Zeker, dat zullen we doen! Nü kunnen de Modernisten „wel naar huis toe gaan", nu zijn ze verslagen Inderdaad, aan ds. Veen, modern predi kant te Middelburg, medewerker van het Christelijk Weekblad in vrijzinnigen geest, enz. enz., komt de onsterfelijke eer en de onvergankelijke verdienste toe den wa ren aard van het modernisme te hebben ontmaskerd en aan den kaak gesteld. Het door de Regeering ingediende ont werp tot wettelijke verplichting van werk lieden om zich en hun weduwen te ver zekeren 'tegen geldelijke gevelgen van ouderdom bevat de volgende bepalingen: Verzekeringsplicht. Een ieder die werkman is, is verplicht zich en zijne weduwe bij de Ouderdoms- rentebank het recht op een rente bij ouder dom te verzekeren. Onder werkman verstaat deze wet ieder, man of vrouw, die na het bereiken van den leeftijd van 16 jaren tegen loon van niet meer da,n f 1000 per jaar binnen het Rijk werkzaam is in of ten behoeve van een onderneming of inrichting, of in. een dienstbetrekking, daaronder met begrepen een militaire dienstbetrekking. De werkman, aan wien door het Rijk pensioen is verzekerd, is niet verzekerings- plichtig, even als de werkman in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, wien door den werkgever bij verordening pen sioen is verzekerd. vrienden verhaalde. Wij laten haar hier zelf sprekend op treden. Het is ongeveer vijftien jaar geleden, dat ik in Italië reisde, en wel vergezeld van een kamenier en een bediende; ik mag ook mijn derden reisgezel niet ver geten, een prachtigen hond, Malcolm ge- heeten. Mijn bediende was een Piemon- tees, mijne kamenier een Genueesche. Beiden boezemden mij eenig mistrouwen in en ik besloot in stilte hen bij de eerste gelegenheid uit mijn dienst te ontslaan. Maar mijn hondjel was waakzaam, ver kleefd en trouw, zooals alle dieren, die erkentelijk voor dei liefde van hunne meesteres zijn. Op de helling der Apennijnen, ongeveer twee uren van Florence, brak mijn post- sjees. Het was ongeveer middernacht. Ik zocht een onderkomen in het Kapucijnerklooster, dat op den straatweg, die naar de poort van San Gallo voert, gelegen is. Men ont ving mij in een buiten het. gebouw lig gend deel van het klooster en de overste zelf kwam in de spreekkamer om mij te begroeten. Wij spraken, over het kloos terleven en hij bewees mij op degelijke gronden, dat het' het gelukkigste in de wereld was. Ten twee ure des morgens werden de metten geluid. Ik was nieuws gierig dezen vroegdienst bij te wonen en begaf mij naar de kloosterkerk, die een getraliede tribune voor vreemde bezoekers had. Ik loochen het niet: deze in de banken van het koor godvruchtig knielende mon niken en hun heilige zangen, deze kerk, Do werkman, die aantoont dat hij1 het vooruitzicht heeft om binnen eenige jaren een loon van meer dan f 1000 per jaar te genieten en dat loon te blijven genieten, wordt, indien hij ,niet uit eigen hoofde krachtens deze wet verzekerd is, noch ge weest is, op zijn verzoek door de districts- kas ontheven van den verzekeringsplicht voor een bij de ontheffing te bepalen ter mijn van niet korter dan 1 en niet langer dan 2 jaren. De werkman, die een pensioen voor zijn leven van f 104 per jaar geniet, wordt op zijn verzoek van den verzekermgsplicht ontheven. V r ij willige verzekering. De kleine ondernemer, die den leeftijd van 21 jaren nog niet bereikt heeft en wiens inkomen niet meer da,n f 1000 per jaar bedraagt, is bevoegd zich en zijn weduwe bij de Ouderdomsrenliebank onder bepaalde voorwaarden te verzekeren. Minderjarigen en gehuwde vrouwen kun nen zich bij de Bank verzekeren. Ouderdomsrentebank. De uitvoering van de in deze wet ge regelde verzekering is opgedragen aan een te 's Gravenhage gevestigde Rijksinstelling, Ouderdomsrentebank genaamd, en aan de districtskassen, bedoeld in de Ziektever zekeringswet 1907. De kantoren der posterijen zijn tevens de kantoren der Ouderdomsrentebank. Het bestuur der Ouderdomsrentebank bestaat uit drie leden, bij Kon. besluit benoemd, geschorst en ontslagen. De wiskundige adviseur, aan de Rijks verzekeringsbank verbonden, is mede ten behoeve der Ouderdomsrentebank werk zaam. Raad van Toezicht, Op den toestand en het 'beheer der Ouderdomsrentebank wordt toezicht uit geoefend door een Raad van Toezicht. Deze bestaat uit zes of negen leden. Aan de leden worden presentiegelden toege kend. Zij ontvangen een bezoldiging. Loonklassen. De werklieden worden ingedeeld in vijf loonklassen Klasse 1 jaari. loon beneden f 240 II van f 240—f 400 III f 400f 600 IV f 600f 800 V f 800 en hooger. Bij Kon. besluit worden voor elke ge meente aangewezen de loonklassen, waar toe de verschillende categorieën van werk lieden behooren, voor zoover de bepaling der loonklassc in deze wet niet op andere wijze is geregeld. {Middelen tot dekking der uitgaven. De middelen voor de te berekenen dek king der uit te keeren renten, en zoolang waarin het orgel als een morgenstern der engelen klonk, deze kloosterlijke droefgees tigheid des kloosters, deze eenzaamheid, waarin slechts de gedachte aan God heerschte dat alles vervulde mij met onuitsprekelijke gewaarwordingen en ook ik knielde neder en verhief mijne ziel in een vurig gebed. De toestand was eigen aardig; ik in een Kapucijnerklooster den morgendienst bijwonende en met de vrome vaders de engelen mochten er wel om lachenmaar mijne: oogen vulden zich met tranen en mijn hart verruimde zich onder nieuwe indrukken en onbekende op wellingen. Te vijf uur was mijn rijtuig door het werk van een dorpssmid weder in orde gebracht; ik nam er plaats in en bereikte twee uren later Florence, nog altijd in een zekere opgewonden stemming. Ik verhaal dit met opzet, omdat ik werkelijk geloof dat mijn verblijf bij de Kapucijners mij geluk heeft gebracht. Te Florence nam ik mijn woning op de Drievuldigheidskade. De Arno vloeide rustig en helderi onder mijn balkon en bespoelde met milde golven de marmeren muren der kade. Ik had mij voorgenomen ongeveer acht dagen in de stad der Me dici door te brengen. Op een avond zat ik onder een vroo- lijke menigte in den tuin van Boboli, waar van het groot-hertogelijk paleis een rui- schende muziek klonk, toen mijn kamenier mij te kennen gaf, dat. eene, naar haar voorkwam, zeer voorname dame de ge legenheid zocht mij te spreken en zich derhalve tot haar gewend had. Spoedig daarop trad ook een eenigszins forsche deze niet ,ten laste van het Rijk komen, der administratiekosten, worden gevonden door het heffen van premiën van de ver zekerden of van de werkgevers van ver- zekeringsplichtige werklieden. 1 Door het Rijk wordt ten behoeve van de verzekering van het tegenwoordig ge slacht de «eerste 75 jaar in het onder- houdsfonds gestort een som van f 6,400,000 per jaar. Aanvangende met het 76e jaar na het tijdstip waarop prt. 1 in werking treedt, komen de administratiekosten ten laste van het Rijk. Over elke week wordt ge heven een premie ten bedrage in loonklassen I van 20 cent. 24 III 32 IV 40 V 48 Renten der uit eigen hoofde verzekerde n. De rente bestaat uit een grondslag en eene verhooginng. De grondslag der rente is het bedrag, dat gevonden wordt als men het 345 voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde premiën deelt door het aantal weken, dat de verzekering geduurd heeft. De verhooging bedraagt 15 ten honderd van het totaal bedrag der betaalde pre miën. De som van grondslag en verhooging maakt de jaarrentte uit. Over den tijd, waarover krachtens de Ziekteverzekeringswet 1907 ziekengeld wordt uitgekeerd aan den verzekerde, wordt hem |de ouderdomsrente niet of niet verder uitgekeerd, flan indien en tot het bcdïjdg, waarmede zij het ziekengeld over treft. Renten der (weduwen van verzekerden. Geen rente wordt aan de weduwe toe gekend, indien het huwelijk gesloten werd, nadat haar echtgenoot zijn 60e levensjaar ingetreden was en indien zij va,n tafel en bed was gescheiden. De weduwe heeft irecht op een rente, indien zij bij het overlijden van haar echt genoot den leeftijd van 65 jaar bereikt heeft of indien zij na dat overlijden dien leeftijd bereikt. De weduwenrente bedraagt f 104 per jaar. Betaling der premie. De premie wordt betaald a. voor den werkman, die zijn loon niet uitsluitend van derden ontvangt noch be voegd is dit voor het geheel af te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werk gever van derden ontvangt, door zijn werk gever. b. in alle overige gevallen door den verzekerde. De werkman, die zelf de premie moet betalen, betaalt in den loop van elke week vrouw van ongeveer veertig jaar oud, met voornaam voorkomen en rijk gekleed, op mij toe. „Mejuffrouw", sprak ze tot mij, „ik ver zoek u vooraf vergeving voor mijne onbe scheidenheid. Gij zijt incognito te Floren ce en ik had deze geheimhouding moeten eerbiedigen, maar mijn enthousiasme en oprecht gezegd, mijn hart dreven mij voort. Ik heb u te Parijs igehoord, gezien en be wonderd". „Madame", antwoordde ik, „gij bewijst mij te veel eer, maar ik verzoek u, vergeet hier wie en wat ik ben, want thans reis ik slechts voor mijn gezondheid en mijn vermaak". „Ja, lieve dame", antwoordde de vreem de zeer vriendelijk, „gij zijt volkomen zoo als ik mij u heb voorgesteld; welk een beminnenswaardigheid. Daarom ga ik dan ook regelrecht op mijn doel af en bied u mijn bescherming tie Florence en voor altoos mijne vriendschap aan". Bij deze woorden nam zij een stoel, zetle zich aan mijne zeide en zag mij met de behagelijkheid eener moeder aan. Wie kon zulk eem gedrag verdenkenIk vroeg mijn nieuwe vriendin hoe zij heette. „Ik ben de) marchesa Cesaroni", ant woordde zij; „beschikt over mij, wanneer ik van dienst kan zijn. Wilt gij bezoeken afleggen te Florence, wilt gij aan het hof voorgesteld worden, ik zal uwe wenschen bevredigen". „Neen, neen", zeidel ik, „want reeds in weinige dagen wil ik mijne reis naar Rome, Napels en Sicilië voortzetten". „0, welk een heerlijke gedachten!" riep de marchesa verrukt. „Welnu, mijne dior- een premie. De districtskas kan den werk man vergunning geven de premiën om de twee of meer weken te betalen. De werkgever betaalt de premiën voor of gelijktijdig met de betaling van het loon aan den werkman. Is stukwerk verricht niet in de werk plaats noch onder toezicht van den werk gever, dan wordt ter berekening van het aantal kalenderweken, waarover de werk gever een premie moet betalen, de werk man geacht .per dag te hebben verdiend f 0.40 in de le loonklasse. -0.80 2e -1.40 3e - 2. 4e - 8. 5e' De werkgever mag de door hem be taalde of verschuldigde premie geheel noch gedeeltelijk op eenigerlei wij'ze op den werkman verhalen, voor zoover hem dit niet is toegestaan bij deze wet. R en t e k a art e n. De premiën worden betaald door het plakken van rentezegels op een rentekaart. De rentezegels strekken ter voldoening van een premie. De inrichting der rentekaarten, alsmede de termijn, binnen welken zij moeten wor den ingeleverd, worden bij Kon. besluit vastgesteld. Met de eerste rentekaart wordt uitge reikt le. een rentehoekje, bevattende een beknopte mededeeling van de voornaamste rechten en plichten van den verzekerde; 2e. indien de werkman vroeger uit eigen hoofde verzekerd ,was, doch zijn verze kering vervallen is, een kennisgeving, dat de vroegere verzekering herleeft. Invalide verzekerden. De uit eigen hoofde verzekerde, die inva lide is geworden, wordt op zijn verzoek blijvend invalide verklaard, indien er geen vooruitzicht, bestaat op zoodanig herstel der verloren arbeidskracht, dat hij ophoudt invalide te zijn. Hij, die blijvend invalide is verklaard, behoeft geen premiën meer te betalen. Toekenning van renten. De renten, die bij deze wet worden toe gekend, zijn tot een beloop van f 260 's jaars a. onvervreemdbaar b. niet vatbaar voor verpanding of be leening; c. niet vatbaar voor executoriaal of conservatoir beslag, noch voor faillisse mentsbeslag. De betaling der renten en uitkeeringen geschiedt ten kantore der posterijen van de woonplaats van den rechthebbende. De renteuitkeeringen worden betaalbaar gesteld op Dinsdag van elke week. De termijnen, welke niet ingevorderd zijn binnen een jaar na den eersten dag bare, dan vergezel ik u". Zulk eene liefderijke bejegening verrest te mij ten hoogste, slechts in Italië zijn zulke plotselinge en vurige verbintenissen mogelijk. Den volgenden morgen was de marchesa bij mij en den derden morgen reed ik met haar naar buiten om in een haar toebehoorende villa aan den voet van het gebergte een paar dagen door te bren gen. Het was mij niet mogelijk aan de dringende uifnoodiging weerstand te bie den; des te meer ben ik thans tegen dergelijken gewapend. De villa der mar chesa lag, zooals gezegd is, aan den voet der Apennijnen, zes mijlen Oostelijk van Florence. Zij beheerschte als het ware het heerlijke Arnodal en steunde achterwaarts tegen boschrijke bergen, die steeds hoo ger oprezen en eindelijk den horizont be grensden. Het landhuis zelf was bekoor lijk, het park er achter heerlijk en do ge- heele bezitting met een tamelijk hoogen muur omgeven. Wij waren nauwelijks aan gekomen, toen de marchesa mij een be zoek aankondigde. „Een mijner beste vrienden", zeide zij, „een voornaam Engelschman, nog jong en schatrijk, sir Edgard Blasington. Zijn vader is lord der admiraliteit en parle mentslid. Ik wil u niet ontveinzen", voeg de zij er bij, „dat hij u te Parijs en on langs in den tuin Boboli heeft gezien en hij uw hartstochtelijk bewonderaar is". Als een bliksemstraal' schoot mij dat door het hoofd, en ik dacht er dadelijk aan uit de villa te vluchten; maar hoe was dat mogelijk? Ik had mijn eigen rij tuig te Florence achtergelaten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1