anv. Roosmalen Een gevaarlijke spoorreis. rafelen Wafels tfels lerij en rt Koffie No. 128. Dinsdag 29 October 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. BUITENLAND. BJNft ËftLJfiND. Orgels RG. KEL in 7 iouders. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Een ergerlijk stuk. i.0 cent. i.0 cent. cent. ,rkt, Goes, mmer 29. i IMUIl.IV. A ARMS EZEN ROMERS 4 IATOEN Amsterdam. iUTS Lz. Co. iBimc. gunstig bekend ge- k „Anker Succes" e, en het „SUCCSS- sn van varkens, geeft i. Voederrantsoenen franco toegezonden. >rdeeliger voer voor en der kalveren dan el, staat onder voort- tröle. iger lx., te Hansweerd, in zijne Agenten. an af 36, 42, 46. it per pond. markt, Goes, nnummer 29. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonué's f0.371/,, voor niet-abonnè's „045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 2S Ct. p. r. Bij abonnement speciale prigs. Wegens den feestdag van Aller heiligen zal dit blad inplaats van Vrijdag uitkomen Zaterdag a. s. H. H. Correspondenten kunnen dien dag na 3 uur geen berichten meer inzenden- De vorige week is de man, die zich noemt „dichter-zanger", de befaamde Speenhof, te Goes, Middelburg en Vlissingen geweest, waar hij met een gezelschap een tendenz-stuk opvoerde, waarvan de „M idde'lburgscheCr t." zegt, dat dej „grappigheden", die er in voorkomen, waren „vaak erg ge waagd en soms wei wat al te kras". En als de „Midd. Crt." zoodanige uitspraak doet, dan kan men er gerust van overtuigd zijn, dat aan het bewuste tooneeistufc een erg luchtje is. Eu dan durfde de „Goesche Crt." nog schrijven, dat er in dat stuk geen kwaad zat, en er ook dames gerust heen konden gaan Natuurlijk trok dit stuk volle zalen: want overal waar op de planken dubbel zinnigheden worden gedebiteerd, „schuine moppen" getapt, en tricot te zien is, daar zit Jan Publiek likkebaardend te „genie ten" achter het voetlicht. De meer ontwikkelden, die niet graag zouden mahkeeren, ze geven u o zoo gaarne toe, dat 't eigenlijk toch wel 'n beetje bar is; maar, ziet u, deze men- schen gaan er heen enkel en alleen om de kunst De uitvlucht is prachtig, alleen ietwat afgezaagd. Anderen zijn slimmer, en beweren met 'tonnoozclste gezicht van de wereld: Tja, hadden we geweten, dat 't zóó was, dan waren we niet gegaan. Zoomaar de heeren van dit argument blijven tot het doek na de laatste akte valt Een redakteur geraakt hier in een las tig parket: waarschuwt hij, dau zijn er, die dan juist gaan zien, en zwijgt hij, dan is 'took mis: dan wist men niet, dat 't zoo erg was Indien bedoeld stuk; hier gespeeld is, zooals wij het in Den Haag in Scala heb ben zien opvoeren en we twijfelen er niet aan, of het is in Zeeland ongewijd zigd gespeeld is het een tooneel- werk, waarin de eene dubbelzinnige zet do andere volgt, waarinmaar laten we volstaan met te zeggen, dat het in zedelijk opzicht zeer aanstootgevend Is. Daar komt nog bij, dat het stuk grie- „Zou ik niet een coupé kunnen krijgen, waarin reeds een dame zit?" vroeg Lily Freeston angstig aan den witkiel die haar een geheel ledige coupé opende cn haar bagage in het net wierp. „Nu, ik zal eens voor u rondzien", was het antwoord, „als ,,u er zoo op gesteld is, maar stapt u hier in alle geval in; misschien komt er nog een dame, die zal ik dan hierheen geleiden. De man bleef nog even wachten, kreeg zijn extra kwartje en ging heen. De coupé bleef verder ledig. Had Lily geweten, dat. dit zoo blijven zou, dan had zij er niets tegen gehad, maar de onzekerheid van den aard van ihet gezelschap, dat ze wel licht zou krijgen maakte haar angstig. Vóór zij het hoekplaatsje, dat zij voor zich uitgekozen had, bezette, keek zij' nog even naar al het gescharrel en de druktte op bet perron, tot dat dit langzamerhand zich ledigde. ,Slechts een enkel aardig jong- mensch, in een grijö zomerpak, bleef nog riaan en keek nu eens op' zijp horloge, dan weer op de stationsklok, alsof hijl vend is voor de Katholieken, omdat de Katholieke vereeniging „Voor Eer en Deugd" er in wordt geridiculiseerd door de bespottelijke rol, die in dat stuk aan een voorzitter van die vereeniging is toe bedeeld. Hier was voor den burgemeester dus gereede aanleiding ook volgens minister Rink om overeenkom stig artikel 188 der Gemeentewet dit stuk te verbieden. En dat de burgemeester van G o e s dit tooneelwerk niet verboden heeft is al zeer verwonderlijk. Immers, hij was de man, die een paar jaar geleden zich de sympathie der Ka tholieken wist te verwerven door zijn kloek verbod om „Allerzielen,, te Goes op te voeren. Maar dan is 't onbegrijpelijk, dat deze burgemeester dit toojneelst.uk niet ver bood. De burgemeester staat hier voor een minder aangenaam dilemma. Want van tweeën èèn: öf hij heeft een fout begaan door do opvoering van „Al lerzielen" te verbieden, zoo niet, dan ligt het in de rede, dat hij de opvoering van dit stuk niet had mogen toelaten. Daar is geen speld tusschen te steken. In dit geval heeft de burgemeester i n- consequent gehandeld. We zijn nu alleen benieuwd, of in de eerstkomende zitting van den gemeente raad, die reeds morgenavond gehouden wordt, de koei bij de horens zal gevat worden. Mr. Aalberse in eer hersteld. Na al de verdachtmaking uit Ka tholieken kring, waaraan den laatsten tijd mr. Aalberse persoonlijk en met hem ons instituut der Kath. Soc. Actie heeft bloot gestaan, en vermoedelijk nóg geruimen tijd het punt van aanval zijn zal, is het ons een oprechte vreugde te kunnen mede- deelen, wat we o. a. in het ons toegezon den officieel verslag der jongste Cen trale vergadering van de K. S. A. ver meld vinden. Naar aanleiding van het in de laatste weken in verschillende bladen over den ALgemeenen Secretaris en de K. S. A. ge schrevene, ontspon zich daar een breede gedachten wisseling, waarvan het slot was, dat, nadat eenstemmig de Algemeene Ad viseur en de vier aanwezige Diocesane Adviseurs, hunne instemming ermee had den betuigd, met algemeene stemmen (de Algem. Secr. nam aan deze discussie en stemming geen deel) de navolgende mo tie werd aangenomen. iemand wachtte. „Neen jongetje", zoo sprak Lily hem in gedachte schertsend aan, „zij1 zal nu niet meer komen; zij is. te lang met haar haar bezig geweest of zoo. iets; gij moet alleen gaan of den volgenden trein nemen". Daarop werden de portierdeuren geslo ten en Lily schikte zich er in alleen te blijven. Zij zag daar nu niet meer tegen op. Zij hield ervan de snel veranderende vergezichten uit den trein te genieten; ze had ook vrijvat aardige lectuur bij zich en bovendien was ze reeds met een brief aan haar tante begonnen. Wacht, die zou ze maar dadelijk vervolgen, en haar schrijf map en vulpen uit haar valiesje nemende, zette ze zich gemakkelijk tot schrijven. Daar weid hel portier opengerukt, een reislasch vloog naar binnen, gevolgd door een grooten, zwarlgebaarden man, met een dikken sigaar in den mond. Hij1 struikelde over de voelen van ihet jongs meisje, zon der daarna een woord van verontschuldi ging te zeggen, trok de deur met kracht achter .zich dicht en wierpi zich in den verst verwijderden hoek op de andere bank. Lily keek verbaasd en toornig. Dat was nu het onaangenaamste, wat haar had kun nen overkomen. Zij kon absoluut geen „De Centrale Vergadering van de Ka tholieke Sociale Actie in Nederland, „bijeen te Utrecht op Maandag 21 Oc tober 1907, „gezien de artikelen van enkele ka- „tholieke bladen in zake de beginselen „van den Algemeenen Secretaris, „overtuigd, dat de feiten aantoonen, „dat de Algemeene Secretaris van de „K. S. A. de richting door Paus en Bis schoppen in de sociale beweging aan gegeven, steeds volgt en verdedigt. „spreekt haar leedwezen uit over de „verdachtmaking waaraan hij heeft „blootgestaan, „en verklaart volkomen vertrouwen „te stellen in, zijne beginselen". Dit votum van vertrouwen, me de uitgebracht door prof. Aengenent van Warmond, den door het Doorluchtig Epis copaat aangestelde algemeen adviseur en de vier aanwezige Diocesane gees telijke adviseurs der K. S. A. hoog staande geestelijken zal ongetwijfeld voor mr. Aalberse, wien een Kath. dag blad klakkeloos heeft durven verwijten, dat hij handelde tegen Pauselijke voorschriften in, een troostrijke voldoening zijn. „De Maasbode" is over die motie niet te spreken, wat overigens niet te verwonderen is. Zoo goed als wij ons hebben gespeend van eenige repliek op de gezochte en ge dwongen uitlegging, die het Itotterdamsch orgaan ten beste gaf, toen het zijn uit drukking de K. S. A. is een „bloedloos ding" trachtte te verdedigen, zoo passen wij ook nu voor repliek op hetgeen „de Maasbode" zich verstout, in te brengen tegen de bovenvernoemde motie van de Centrale vergadering der K. S. A. Door Katholieke bladen is verdedigd en is opheldering gegeven over de verhou ding, waarin mr. A. staat tot de „Voor hoede", en tevens is duidelijk gemaakt, dat de K. S. A. niet langs een omweg aan politiek zal gaan doen. Dat alles ontkent de „Maasbode", be werend, dat do in debat zijnde quaesties niet juist zijn gesteld, of er om heen is gepraat, enz. Intusschen heeft voor haar- beweringen „de Maasbode" nog geen enkel deug delijk bewijs aangevoerd. Erger: met wat „do Maasbode" over deze zaken meende te moeten schrijven heeft het Wad indirect de Bisschop pen in het geschil gemengd, toen het schreef, dat mr. Aalberse tegen Pau selijke voorschriften in, de K. S. A. langs een omweg politiek laat voeren. Voor dat blad valt hier iets te herstel len tegenover het Doorluchtig Episcopaat. Want de Bisschoppen zullen toch wel tabaksrook verdragen; en dan een man met zulk een sigaar'I Zou zij nog probee- ren, een andere coupé te krijgen? Maar met haar zwaar valies, haar dik opgevulde plaid en al haar pakjes, neen dat kon zij onmogelijk doen. Het best zou zijn den heer vriendelijk te vragen, naar een andere coupé te gaan. Hij kon nog gemakkelijk even overstappen. En bovendien hij, moest, want dit was toch een damescoupé. De man had wel iets vreemds en schuws in zijn gezicht, maar hij zag er toch netjes gekleed uit. Hij had zich zeker hij het instappen vergist; hij zou haar toch niet met opzet lastig willen zijn. „Pardon mijnheer", zoo begon zij met zooveel moed, als ze bijéén kon brengen, „pardon, ik geloof dat u een verkeerde, coupé genomen hebt. Dit is geen rook coupé". Zij keek onderwijl den vreemdeling aan. Hij was zeer donker van uiterlijk, zoodat zij dacht, dat hij een Franschman of een Italiaan kon wezen. M,aar zijn gelaat was zeer bleek en toen hij1 nu opkeek en zijn sigaar uit den mond nam, trok hij: zijn bovenlip terug, als een hond, die hijten wil. „Gij1 wilt mij het rooken verbieden?" vroeg hij met een vreemd accent en een harde, ruwe stem. „Neen, ik verzocht u alleen het op een niet handhaven een man als mr. Aalberse, die, naar de „Msb." handelt tegen Pauselijke voorschriften... JE K W tv Kr.) IV. Een Dreyfus-zaak, althans een geval waarover veel rumoer is te maken, doet zich in Frankrijk voor. Voor omtrent drie maanden deed een naamlooze brief uit Toulon aan den minis ter van Marine weten, dat de schrijver in 't bezit was van fotografieën van zeer be langrijke geheime documenten, en hij aan bood, alvorens ze aan den vreemde te verkoopen, ze aan Frankrijk terug te ge ven, tegen eene som van 150.001» fr. Na onderzoek bevond men dat het feit juist moest zijn. Men trad dan in onderhandelingen met den schrijver en deze stelde ten slotte een plaats van bijeenkomst voor, welke werd aangenomen. Om nu geen vermoeden op te wekken, zond men een boxer-professor naar de bijeenkomst, terwijl agenten zich in den omtrek verborgen hielden. Toen Ulmo, de schuldige, een Fransch marine officier, den professor zag aankomen, richtte hij een revolver op hem. De pro fessor hief zijne handen in de hoogte en zegde: Gij ziet wel, dat ik niet gewapend ben. Ik weiger echter uwe voorwaarden te hespreken, zoo gij uwe revolver niet wegwerpt. Ulmo, deed het en toen sprong de professor op hem en bracht hem een stoot toe, zoodat hij op den grond rolde en machteloos bleef tot de agenten hem vast hadden. Ulmo bekende toen alles. De Parijsche bladen geven allerlei bi- zonderheden van het geval en noemen den dader „den verrader van zijn land". Echter is uit niets gebleken, dat hij de gestolen stukken een seinboek, iets over de taak van torpedojagers en onder- zeesche booten in geval van oorlog enz. aan een vreemden staat heeft willen verkoopen of uitleveren. Hij wou er, naar allen schijn, alleen het departement van marine geld mee afpersen. Priesters-soldaten. Verschillende Fransche priesters zijn op 28 October op geroepen om gedurende 8 dagen hun mi litaire plichten te gaan vervullen. „Ziedaar, zoo merkt de „Croix de la Haute Marne" terecht op, een der gevol gen van de, sectarische Scheidingswef. Enkele priesters, sommigen zelfs heiast met de zorg voor twee parochies, moeten dus naar de kazerne, op den vooravond van de hooge feesten van Allerheiligen en Allerzielen!" Wat haar weerhield. Eerst was er een ander geweest, die in het Louvre eeu kostbare schilderij „Le Déluge-' had vernield en daardoor beroemd geworden was, toen kwam zjj en wilde ook de aan dacht trekken op haar werkloosheid en armoede: danrom stak zjj met een schaar aan een aantal personen op een groot historisch schilderijstuk de oogeu uit. Eu nu is zij voor de rechtbank geweest. De president vroeg haar naar de reden, andere plaats te doen", zeide Lily moe dig. „Het rooken maakt mij. ziek en hier vlak naast is een rookcoupé; als u zich haast, heeft u nog juist den tijd om over te stappen". Maar de vreemdeling haastte zich niet. Opnieuw vroeg hij„Gij wilt mij het roo ken verbieden? Mij iets hevelen? Mij dwin gen in oen andere coupé te gaan Ha, ha I Kijk eens, wat ik hier heb". Hij tastte met zijn hand in zijn zak en haalde een kleine revolver te voor schijn. „Ik sta niemand toe zich met mijn zaken te bemoeien of mij iels te bevelen. Daarom draag ik dit steeds hij mij" en hiermede richtte hij het wapen op het sidderende meisje „om een lesje te geven aan allen, die mij niet met rust laten". Lily was over deze toespraak eerst rood van verontwaardiging, toen bleek van angst geworden. 0 mijn God, de man was gek, bedacht ze plotseling. Zij' met een krankzinnige alleen in de coupé 1 En op hetzelfde oogenblik, waarop zij dezen vreeselij'ken toestand besefte, voelde zij beweging en need de trein langzaam langs het perron. Zij za,l als versteend van .schrik, en misschien was dit haar behoud. Want de krankzinnige, schuin tegenover haar op de andere bank, hield het wapen waarom zij haar daad had begaan, waarop zij eenige socialistische beweringen die ze wel eens gehoord had, napraatte, van de onmogelijkheid voor de armen om van kunstschatten te genietenverder sprak ze over onvoldoend leun bij harden arbeid en den zwaren druk der werkloosheid. Ze be kende zelfs door deze ellende zoo diep neergedrukt te zijn geweest dat zij aan zelfmoord had gedacht. Reeds was haat voornemen tot deze wan- hoopszonde zeer stellig geworden en aar zelde zij nog enkel of zij zich zou ver drinken in de donkere golven der Seine, dan wel zich zou laten verstikken in ko lendamp, toen bij haar een gedachte op kwam, die haar niet meer wilde verlaten en haar van haar kwade plan weerhield. De rechter geraakte in belangstelling, welke dan die gedachte was? „De vrees voor hiernamaals." Een merkwaardig feit, zegt de „Univers" terecht: Een arme werkster, die nooit godsdienstonderricht ontving, reeds van haar vroege jeugd moest werken en haar geheele jonge leven lang was blootgesteld aan slechte invloeden, zal wel geen heel heldere voorstelling omtrent het hierna maals hebben gehad. Maar wat zij ervan vermoedt wanneer ze ernstig nadenkt, is voldoende om haar te weerhouden van een stap die haar in eeuwige rampzaligheid zou kunnen storten. Zoo was zelfs dit vonkje van waarheid in staat een menschenloven te redden, wellicht een ziel. Centrale vergadering van de K. S, A. Maandag 21 October 1.1. vergaderde te Utrecht de Centrale Vergadering van de K. S. A. Alle leden op twee na (Mgr. Ko- nings en Mr. Regout) waren aanwezig. Besloten werd een prijsvraag uit te schrijven voor een, Katholiek Volkslied, dat zou kunnen gelden als officieel lied, vau de K. S. A. Nadat eenige nieuwe vlugschriften en vliegende blaadjes waren vastgesteld, werd behandeld de vraag van een der Di ocesane Besturen, dab de Centrale Ver gadering van advies zou dienen omtrent üe bekende questie, of ook onderaf deelin gen tot de Plaatselijke Comité's van de K. S. A. kunnen toetreden. Het uitvoerig advies, waarin verschillende gevallen on derscheiden worden, zal aan üe vijf Dioc. Besturen worden medegedeeld, waarna hij evenlueele instemming daarmee, de dio cesane secretarissen aan de Plaatselijke Comité's bericht zullen zenden. Het ad vies der Centrale Vergadering komt hierop neerdat zooveel mogelijk het status quo zal worden gehandhaafd, doch dat, om niet vooruit te loopen op de komende Statuten-wijziging, voorloopig geen nieuwe onderafdeelingen meer zullen worden toe gelaten, tenzij de hoofdvereeniging ver- klare, dat zij niet wenscht toe te treden. Eveneens was de meening van de Cen trale Vergadering gevraagd door een Di ocesaan Comité omtrent de vraagwelke moet de houding zijn van de IC. S. A. bij werkstakingen nog steeds in de hand, die hij' nu echter had laten zakken, en hij' zag onophoude lijk naar haar met scherpen blik. Zij be greep, da,t als zij zich bewoog, of als zij ging schreeuwen of aan de noodrem trok, de revolver weer op haar gericht zou wor den en dan misschien afgetrokken. In een oogenblik doorzag ze al het vtreeselijke van hier zoo jong te moeten sterven. Haar tante, haar vriendinnen, haar mooie- ja ponnen in deu koffer, alles trok haar in dat angstig oogenblik voorbij. Daar had ze een kostelijken inval, met vaste stem zei ze„Nu, rookt u dan maar, ik ga mijn brief vervolgen". Zij greep haar vulpen opnieuw en krabbelde haastig op een der voor haar liggende blaadjes eenige woorden. Daarna, doende alsof ze zich verschreven had, schrapte ze iels door en met een goed gespeelde verontwaardiging frommelde ze 't blad in eikaal' en wierp 't propje papier uit 't raampje. Zo kon niet nalaten 'tnog even na te zien ein zag' lot haar vreugde, dat de jonge man in het grijze zomerpak, die nu met den stations chef stond te praten, haar projectiel be merkte en opraapte. (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1