No. 123. Donderdag 17 October 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. St. Vincentius-lfereenigingen, K. S. A. enJe Voorhoede". B ÜTf E N L A N D BINNENLAND KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. GRONDWETHERZIENING. Abonnementsprijs per S maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD roor aüoa&é'e f 0.371/,, Yoor niet-abonné's„045 BureauLAHGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën ran I5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde adrertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberickien 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Het is gebeurd zooals we schreven in een beschouwing na de laatste Troonrede nü, reeds in het begin van het derde parle mentaire jaar zijn de voorstellen tot grond wetherziening aan de Tweede Kamer toe gezonden. Daarmee zijn we weer gekomen in de sferen der „hoogere" politiek, hoe vreemd deze uitdrukking in het onderhavig geval ook klinke; want de „blanco"-politiek, door deze grondwetherziening naar den voorgrond geschoven is meer een bij-de? grondsche politiek; politiek van inferieure qualiteit; het lijmstokj© waarop de vrijzin nige vogels van diverse, anti-clericale pluimage zich broederlijk neerzetten, ge lokt door vogelaar Borgesius. We zullen nog volop in de gelegenheid zijn deze „schoonste uitvinding der eeuw" met haar gevolgen te bespreken. Voor heden geven we de voornaamste voorstellen der grondwetherziening. Deze zijn: Het veel besproken artikel 80, het „blan co artikel", wenscht de Regeering aldus te doen luiden De leden van de Tweede Kanier wor den rechtstreeks gekozen door de kiezers, die de wet aanwijst. Uit dat artikel vervallen dus alle in de tegenwoordige Grondwet opgesomde be perkingen ,en aan den gewonen wetgever wordt overgelaten, wie van de uitoefening van het kiesrecht zullen zijn uitgesloten. Voorts dient opmerking, dat uit arti kel 84 is vervallen het woord „mannelijke" zoodat, ook, volgens het Regeeringsvoor- stel, vrouwen tot lid van de Tweede Kamer verkiesbaar zijn. Volgens prt. 85 worden de leden der Tweede Kamer gekozen voor v ij f jaar, in plaats zooals thans voor vier jaar. Het artikel 88 der bestaande Grondwet, bepalende, dat de Voorzitter der Tweede Kamer wordt benoemd door den Koning, vervalt. De veieischten voor het lidmaatschap, van de Eerste Kamer zijh in art. 90 d e- zelfde geworden als die, voor het lid maatschap van de Tweede Kamer gesteld. Ook de benoeming van den voorzitter der Eerste Kamer door den Koning ver valt, zoodat elke Kamer voor het tijdvak eener zitting haar voorzitter benoemt. Arlikel 112 bepaalt, dat de Tweede Kamer het recht heeft wijzigingen in een voorstel des Konings te brengen, zoodat de Regeering in haar voorstel niet heeft overgenomen het voorstel der Staatscom missie om ook aan de Eerste Kamer het amendeeringsirechl toe te kennen. Ook voor de verkiesbaarheid der leden van de Provinciale Staten en van de Ge meenteraden is het kenmerk „mannelijk" vervallen. oorts werd voorgesteld te bepalen, dat ontbinding van de Eerste Ka mer van rechtswege, ontbin ding van de Provinciale Sta ten ten gevolge heeft. Werd dit laatste voorstel aangenomen, dan zouden om voor 'toogenblik de aandacht slechts op één punt te vestigen de Statenverkiezingen voortaan p o 1 i- heke verkiezingen gaan worden; want het leven van een Ministerie zou dan afhan gen, althans veel meer afhankelijk kunnen z,jn van den uitslag der provinciale stembus. Waardoor de kans, da,t een Kabinet spoediger komt te vallen vergroot wordt. Men stelt vvel voor de zittingperiod© er Tweede Kamer te verlengen tot vijf jaar, terwille van de vruchtbaarheid van en welgevenden arbeid. Jfear die wetgevende arbeid loopt kans 0 ^ij een vijfjarige periode zelfs minder vruchtbaar te zijn, dan hij nu reeds is, indien men het leven van een Kabinet afhankelijk gaat stellen van de Provin ciale verkiezingen. Wij meenen, dat er storm in aantocht is, die dit goede zal meebrengen: zuive ring der politieke atmosfeer. „De Tijd" neemt over hetgeen wij om trent den Hoofdraad der St. Vinc.-Vereeni:- ging en de K. S. A. in ons vorig nummer schreven. Alleen neemt „de Tijd" NIET over het laatste gedeelte van ons artikel, waarin gewezen werd op een inconsequen tie van „de vroede mannen". Namelijk deze: dat door den Hoofdraad der St. Vinc.-Vereeniging aan de voorzit ters der verschillende plaatselijke Vinc.- vereenigingen wordt afgeraden pri- v a t i in, als persoon, zitting te nemen in een Comité van IC a t h S o c. Actie, dat niet aan „politiek" doet, terwijl de voor zitter en de secretaris van denzelfden Hoofdraad, trots deizes advies, in poli tieke colleges zitting hebben. En dus wèl aan „politiek" doen. Dat gaat niet op. „De Tijd" zegt dan als naschrift: „In tegenstelling met het Zeeuwsche blad moeten wij, in het licht der tegen woordige gebeurtenissen, de voorzich tigheid van den Hoafdraad der St. Vin- centius-vereenigingen bewonderen. Het is, alsof deze vroede mannen drie jaren geleden reeds vóórgevoelden, wat nu plaats heeft. De beteekeuis, welke de Hoofdraad hecht aan het beginselpolitieke en so ciale actie moeten gescheiden blijjrcn! is te eng en zelfs onjuist, wanneer wij die interpretatie toetsen aan de gewone, traditioneel© opvatting omtrent den om vang dier scheiding. Ook volgens de leiders der „K. S. A." beteekent onthou ding van politieke bemoeiing zooveel als: de „K. S. A." moet zich houden buiten en verheffen boven de verschil lende politieke stroomingen, welke in de Katholieke Partij bestaan; zij mag niet, gelijk een dagblad, een eigen politieke richting voorstaan, welke tegen de an dere richtingen onder de Katholieken in gaat; zij mag op geenerlei wijze een ka tholiek blad boven andere bevoorrech ten en nog minder, direct of indirect, zelf een politiek orgaan aan zich ver binden om de politieke denkbeelden van hare leiders aldus gemakkelijk onder het volk te verspreiden. Dit is de oorspronkelijke en nog altijd eenig ware beteekeuis van het hoofdbeginselde politieke en so ciale actie dienen gescheiden te blijven! Het schijnt evenwel, dat de Hoofdraad van meet af voorzien, althans gevreesd heeft, dat hier gelijk dikwijls de practijk niet heelemaal aan de theorie zou beantwoorden. De geschiedenis met „De Voorhoede" heeft hen, in dat ge val, in het gelijk gesteld!" Het zinnetje, waar het op aankomt is het laatste: „de geschiedenis met „de Voorhoede" heeft hen (de Hoofdraad) in het gelijk gesteld". Begrepen we nu „d T jj d" goed, dan ligt in de beschouwing van het blad opge sloten de beweringDe Katholieke Sociale Actie gaat haar boekje te buiten, ze doet aan politiek, omdat de uitgeversmaatschappij „F utur a" een propagandablad uitgeeft, waarin ook poli tiek behandeld wordt. Wij hegrijpen die redeneering niet. In den gedachtengang van „de Tijd" wordt „Futura" bij de K. S: A. gean nexeerd en exclusief beschouwd als DE spreekbuis der K. S. A„ waaruit gieen enkel politiek geluid zou mogen vernomen worden. Maar waarom vragen we hebben we dan nóch van „de Tijd", nóch vqn eenig ander Katholiek orgaan een enkel woord van protest vernomen, toen „Futura" haar heele reeks „Politieke Studiën" uitgaf? En de 5 verkiezingsbrochures van „Fu tura", waarbij van Jhr. van Nispen tot Sevenaer, Baron van Wij'nbergen eh mr. Aalberse Deze werden juist door de Katholieke bladen warm aanbevolen' Zooals gezegdwij beschouwen K. S. A. en „Futura" naast elkaar, en dan heb ben de vroede mannen van den Hoofd raad ook nu ongelijk, die in 1904, toen zij hun advies gaven wel niet van „de Voorhoede" zullen gedroomd hebben. Door bondgenooten veroordeeld. Nog niet alle liberale bladen gaven hun definitief oordeel te kennen over de voor stellen tot Grondwet-herziening door de regeering ingediend, om aan den gewonen wetgever de bevoegdheid te geven het kies recht te regelen en door het „blaneo" de deur open te zetten o.a. voor het al gemeen kiesrecht. Het liberale „Handelsblad" steekt der „bevriende" regeering als volgt een stok tusschen de beenen. Het schrijft: „Dus het h 1 a, n c o-artikel in zijne voile blankheid, zonder eenige andere grondwettige beperking dan dat het kiesrecht „rechtstreeks" moet worden uitgeoefend. Maar verder zelfs geen uitsluiting van niet-Nederianders, van niet-ingezetenen, van minderjarigen, van krankzinnigen, van bedeelden, van wanbetalers bij de rijks-, provinciale en gemeentebelastingen, van gevangenen, enz. In al deze opzichten wil het Mini sterie aan den gewonen wetgever alge heel© vrijheid laten. Ofschoon ons een aantal der voorge dragen wijzigingen juist voorkomt, ach ten wij zulk een u 11 r a.-blanco-arlikfel hoogst bedenkelijk, en betwijfe len ten zeerste of voor zulk een radicale bepalingin de eerste 25 jartein eene meer derheid, zelfs in de Twieede Kamer, zal te vinden zijn". De groote liberale „Nieuwe Rotterdam mer" is ook volstrekt niet oiver de voor- stollen te spreken. Het blad profeteert: „Dat de kansen op aanneming van het „blanco-artikel", nu het zoo volstrekt blanco gehouden is, dat het schier geen artikel meer kan worden genoemd, zul len zijn verhoogd, zal wel niemand kun nen gelooven. Als vaststaande mag men wel aanne men, dat op het oogenhlik in de Tweede Kamer om niet eens van de Eeiste te spreken eene zelfs eenvoudige meer derheid voor het blanco-artikel niet is te vinden, of de regeering moet wat wa ter doen in haar wijn. Maar dat deze voorstellen de Eerste Kamer, laat staan het Staatsblad zul len bereiken, lijkt ons allerminst waar schijnlijk". En het liberaal „Utrechtscli Dagblad" zegt: „Nu zou men met veel moeite en om slag het Tweede-Kamer-stelsel behou den, Men zou de getrapte verkiezing der Eerste Kamer behouden en de Provinci ale Staten als haar kiescollege. En bij de eerste gelegenheid, waarbijl de Eer ste Kamer haar rol zou moeten vervul len van bezadigde overweging te hand haven tegenover den stroom van ©en volkswaan van den dag, van een valsche leuze, die regeering en Tweede Kamer had meegesleept, zou men haar op zij zetten om de beslissing aan dienzelfden volkswaan in handen te geven! Voor zulk een handelwijze is waar lijk het woord „absurditeit" (bespotte lijkheid) niet te sterk! In elk opzicht wenscht dus de inge- diendie voordracht tot grondwetsherzie ning, om het met de woorden van mr. Troeistra. uit te drukken „de politieke macht in handen te brengen van het proletariaat". Zoo hopen wij, dat niet tot wet wor den zal dit door de regeering voorbe reide voorsteldat naar ons oordeel strijdt met; de wezenlijke, dpurzame be langen van den staat" ennietbeant- woordtaan d e wer k el ij ke we n- schen en de welbegrepen be hoeften des volks". Het blijkt al meer te zullen gebeuren, wat we hebben voorspeld, dat de „blanco"- politiek dit ministerie zal om hals brengen. FRANKRIJK. Na de Scheiding. Mgr. Fiard, bis schop van Montauban, beeft zijn priesters meegedeeld, dat hij geen geschikt locaal voor de jaarlijksche retraite heeft kunnen vinden. Ook wist hij niet, waar de theolo ganten onder dak te brengen. De retraite kon dus niet plaats hebben. De bisschop van Coutanoes heeft in de gemeente Mesnil-Ranfray geen nieuwen pastoor kunnen benoemen omdat de pa rochie geen voldoende som had ingeschre ven voor 't onderhond. Alweer een begenadigde in Frankrijk: Zekere Alexis Renaud, die door de jury ter dood veroordeeld was wegens diefstal en moord gepleegd op een boerenknecht; een bagatel dus, vergeleken bjj de mis daden van Soleiland. Ziedaar nu reeds de achttiende of negentiende begenadigde binnen eenige maanden. De „Figaro" stelt spottend voor, aan den honderdsten be gunstigde een kleine onderscheiding te verleenen vaa regeeringswege, het Legioen van Eer bijv. ITALIË. Te Milaan was een groote staking uit gebroken. Zoo brandde er 's avonds geen gas en ook de treinenloop was ongeregeld, omdat er ook al van het spoorwegper soneel staakten. Er kwamen ongeregeld heden voor. De onderkruipers werden aangevallen en mishandeld. De trein, waar deze in zaten, werd gerangeerd op een zijspoor dat langs eene fabriek loopt, waar 800 werklieden, waaronder vele anarchis ten, aan den arbeid zijn Het was juist schafttijd toen de trein langs kwam, en honderden arbeiders be gonnen de „onderkruipers" in hun trein te bestoken met steenen en andere projec tielen. Karabiniers, die in alle haast waren ont boden, zagen zich genoodzaakt krachtig op te treden. Er werd geschoten en er zijn tal van gewonden. Toen werd plotseling goedgunstig be schikt op den eisch der stakers zoodat de staking geëindigd was. En nu wordt gemeldt, dat de gen darmen die tegen de oproerlingen van hun wapens hebben gebruik gemaakt, gearres teerd zullen worden Dat is de belooning voor hen, die hun plicht deden, om de orde te handhaven, 'tls schandelijk! Reorganisatie .Zeeland". Bij de behandeling van het ontwerp omtrent de Zuid-Amerikaljjn heeft de heer van Bylandt ook de Stoomvaartmaatschappij „Zee Dn d" ter sprake gebrachten den wensch uitgesproken naar een geruststel lende verklaring van de zijde der regeering dat ook deze zaak in orde zou komen. Hjj verlangde, dat de minister van Landbouw enz. namens zijn ambtgenooten voor Water staat en Financiën de verklaring zou afleg gen, dat ten opzichte van een nieuw post- contract met de „Zeeland" op coulante wjjze zou worden gehandeld. De minister van Landbouw ging op het verzoek van dén heer Bylandt in en ant woordde, blijkens deHandelingender Tweede Kamer, woordelijk het volgende „Ik heb na het vernemen van deze vraag mijn bedoelde ambtgenooten geraadpleegd en ben door hen gemachtigd het jvolgende mede te deelen. „De tijd om met de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" een nieuw posteontract te sluiten zal weldra daar zijn. Ten aanzien van de vergoeding voor het postvervoer is reeds overeenstemmig verkregen. „Ten einde zooveel mogelijk de zekerheid te hebben, dat de Maatschappij te allen tijde in staat zal zijn aan de verplichtingen welke het posteontract haar oplegt, naar den eisch te voldoen, zijn mede onderhandelingen aan hangig, welke beoogen den financieelen toe stand van de Maatschappij op een geheel gezonde basis te vestigen. „De voorwaarden daaromtrent aanvanke lijk van de zjjde der Regeering gesteld, hebben van den kant der Maatschappij tot bezwaren aanleiding gegeven. De Regeering is hieraan door wijziging dier voorwaarden zooveel mogelijk te gemoet gekomen en thans mag gegronde hoop worden gekoes terd, dat ook te dezen opzichte de vereischte overeenstemming zal worden verkregen. „Ik vlei mij, dat deze mededeelingen den geachten spreker niet geheel onbevredigend zullen voorkomen." Benoemingen. We lezen in de „Limb. Koerier": De partijdige benoemingen te Wijchen en Bemmel liggen nog versch in 't geheu gen. In 't katholieke 's-Hertogenbosch hadden we de benoeming van een niet-katholiek tot kantonrechter. In «Breda met overwegend katholieke bevolking, de benoeming van een niet- katholiek tot president der rechtbank. Mr. Pathuys Oremers (katholiek), een zeer ver dienstelijk en achtenswaardig ambtenaar, daar reeds jaren het presidium waarnemend, werd gepasseerd en nam als protest daar tegen reeds ontslag. In Maart 1906 werd benoemd tot bur gemeester aan het overwegend katholieke Spaarnwoude een liberaal; in den raad zaten in 1906 7 R.K. 2 A.R. en 2 liberalen. In Klundert hetzelfde: de gemeente is voor 1/15 liberaal; toch een liberale bur gemeester. In Naaldwjjk werd de christelijke bur- gemaester door een liberaal vervangen. In het district Maasland, waarvoor de zelfde anti-rev. schoolopziener was, werd eveneens een liberaal in de plaats gesteld. Hetzelfde feit deed zich voor in de ar rondissementen Goes en Middelharnis. Te Zelhem werd dr. Brants, nu burge meester van Schiedam, door een liberaal vervangen. Tot directeur der tuchtschool in Ginneken werd benoemd een gepensioneerd ka piteinluitenant ter zee; christelijke paeda- gogen waren onder de sollicitanten, doch werden gepasseerd. (De heer Van Rij, die bij bijna ie 3ere rechtvaardige benoeming door dr. Kuyper een mond opzette als een schuurdeur, zwjjgt nu als een pot.) Een zoon van minister v. Raalte werd rijksadvocaat te Rotterdam de compagnon van minister Rink secretaris van den voog dijraad te Tiel; de ex-compagnon van mr. Rink, administrateur aan het departement van Justitie; het neefje van den minister van Buitenlandsche Zaken werd onder dak gebracht aan genoemd ministeriede schoon zoon van minister V an Raalte werd buiten de voordracht om benoemd tot hoogleeraar te Groningen. Tweede Kamer. Gister was aan de orde het wetsontwerp tot het instellen van een fonds tot afwerking van de stelling Amsterdam. De voorzitter zegt dat hij na overleg met de regeering zeggen kan vergadering in comité generaal vooralsnog niet noodig te achten, vertrouwende dat de leden wel oppassen zullen niets te zeggen dat strjjdig is met het landsbelang. De heer v. Bylandt acht deze stelling noodzakelijk. De verdedigbaarheid wordt verhoogt door de aardewerken der forten te veranderen in bomvrije kazernes. Het voorbeeld van het buitenland heeft geleerd dat overal de doode weermiddelen worden versterkt. Spr. vraagt of de minister, zooals 't ge rucht gaat, plan heeft de Hollandsche waterlinie te ontt looten, en of de kanonnen van de stelling Amsterdam zullen ver vangen wordenen wanneer de stelling Amsterdam verplaatst wordt, of dan plan bestaat een hulpfort te brengen te IJmuiden. De heer Thomson bestreed het ontwerp. Hg achtte de voltooiing der stelling uit 't oogpunt van veiligheid een misgreep en meende dat wij eerst moeten hebben een leger dat wjj met volkomen gerustheid de landsverdediging kunnen toevertrouwen. De heer v. Kol bestreed eveneens't on t werp. Hij achtte de Amsterdamsche stol ling in haar geheel van weinig nut, die in 't stelsel der defensie zeer nadeelig zelfs noodlottig kan zijn. Kamerverkiezing Franeker. Bij de gister gehouden herstemming voor de Tweede Kamer in het district Franekor werden uitgebracht 6356 geldige stemmen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1