BITTNENLAND UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. DUITS) HLAKD. De 55e Duitsche katholiekendag zal be trekkelijk dicht bij onze grenzen gehouden worden, n.l. te Diisseldorf, van lt! tot 20 Augustus 1908. Aldus werd Dinsdag in de eerste voorbereidende vergadering besloten. WegenB den grooten toeloop die mag wor den verwacht, zal opzettelijk daarvoor een Festhalle gebouwd worden. MAROKKO Volgens verschillende berichten schijnt er weer iets te dreigen. Eerst aanvallen op Fransche patrouilles bij Oedzjda en aan de Algiersche grens, en nu begint het weer om Casablanca te woelen. Met behulp van luchtballons in het Fransche kamp is geconstateerd, dat er zich in den laat- sten tijd weer veel meer Marokkaansche troepen om Casablanca ophouden, terwijl tegelijkertijd de markt absoluut verlaten werd. Men weet nog niet goed wat men er van denken moet, maar de Fransche aanvoerders hebben de noodige maatrege len voor, zoo noodig, dadelijk actief op treden genomen Ook is admiraal Phili- bert ijlings van Rabat naar Casablanca teruggekeerd. Vooral dit laatste bewijst dat men den toestand niet geheel en al pluis acht. In Frankrijk acht men dan ook, zelfs na de ontmoeting tusschen den Sultan en Regnault, het einde van het Marokkaansche avontuur nog lang niet nabij En dan de spanning tusschen Frankrijk en Spanje De „Espaua-Nueva" bevat een opzienbarend artikel, waarin Frankrijk ver weten wordt, dat het Marokko behandelt als een persoonlijken buit. Een samenwer king, vervolgt het blad, tusschen beide landen is dan ook niet mogelijk wegens de tegenstrijdige belangen. De regeerin gen deden daarom maar beter, de afspraak te vernietigen en elk haar eigen weg te gaan. Volgens de Parijsche „Gaulois" bedraagt de schade in Marokko, door het bombar dement geleden, ongeveer 22 millioen frs. De Bisschoppen en de Vakbeweging. In „Land en Volk" lezen wij „Er wonden pogingen aangewend, om in den Nederlandschen Boerenbond, dus ver een vrijwel Roomsch Katholieke or ganisatie, ook ehristelijk-orthodoxe boe ren binnen te loodsen. Men schijnt dat nu van beide kanten te wensehen. „En dat, terwijl de geestelijkheid be zig is, de gecombineerd christelijke or ganisatie „Unitas" te splijten Het hoofdorgaan der socialisten „Het Volk" voegt hierbij „Natuurlijk: boeren mogen wel een zoo sterk mogelijke organisatie hebben, arbeiders niet. Zoo willen het de bis schoppen en hun trawanten Aalberse c. s." Bovenstaande berichten geven blijk van volkomen onbekendheid met de toestan den. Vanaf den beginne is de Boerenbond eene christelijke organisatie geweest, die zoowel katholieke als protestantsche land bouwers als leden aannam, schrijft, de „Nieuwe Koerier". Hierin is geen verandering gekomen door het bekende Communiqué der Nederlandsche Bisschoppen van 7 Juli 1906, waarin met geen enkel woord gespro ken wordt van de omvorming van bestaan de christelijke vereenigingen in katholieke. Wel hebben tot nu toe weinig protes tantsche boeren van de bevoegdheid om lid 'te worden, gebruik gemaakt; den laatsten tijd echter is de toetreding tot den Boerenbond door verschillende protes tantsche organen bepleit. Overigens ontnam het Communiqué den Bisschoppen toch voorzeker niet hot recht, om naar gelang van verschil van omstandigheden ook een verschil te maken in de toepassing van een regel, die onge twijfeld uitzonderingen toelaat. „Hot Voik" kan, zooals gewoonlijk, de gelegenheid niet laten voorbijgaan, om eene hatelijkheid te zeggen aan het adres der Bisschoppen en aan zijn grootsten be strijder mr. Aalberse. Het is in geenen deele de bedoeling der Bisschoppen, om de kracht der or ganisatie van de arbeiders te breken; want hun wordt immers ten volle toegestaan met andere vereenigingen voor bepaalde doeleinden samen te werken. Dat „Het Volk" hier terstond Mr. Aal berse moet bij halen, bewijst wel, hoe zeer deze ijverige en kundige secretaris van de Katholieke Sociale Actie de wen sehen der Bisschoppen volgt en door de sociaal-democraten als 'hun krachtigsten tegenstander geweerd wordt. Dit mocht, een onzer katholieke orga nen wel aansporen, Mr. Aalberse en diens krachtige actie niet op zulke kleine©rende wij z e te be spreken, als een dezer dagen gebeur de", Zeggen wij met de „Nieuwe Koerier", welks redacteur is Rector v. d. Marck, een der nesle kampvechters voor de boeren, die ook op de jongste Sociale Week dezer belangen hartig bepleit heeft. Middenstandscoöperatie. In de F u t u r a-uitgave, waarin van Roomsche zjjde reeds ettelijke schrijvers uitnemende verhandelingen schreven, die in populairen vorm verschillende sociale en politieke vraagstukken uiteenzetten, kwam uit een brochure over: „Middenstand en Coöperatie" van de hand vau Dr. J. Nouwens. Geruimen tijd reeds beeft men, vooral in Diiitschland, ingezien, dat coöperatie niet alleen is een krachtig middel in de hand der consumenten, maar dat het eveneens in de hand der producenten en handelaren, met name voor zoover deze tot het klein bedrijf behooren, uitnemende diensten kan bewijzen in den strijd tegen het groot-be drijf. Eu het mes snijdt dan naar twee kanten. Want tegelijk wordt het overdreven individualisme en de moordende concurrentie- geest in het klein- en middenbedrijf er mee beteugeld en tot richtigc proportion terugge bracht. Zoo bloeien op verschillende plaatsen de vereenigingen voor gezanienlijken inkoop van grondstoffen en waren. Zoo bewees de coöperatie goede diensten op het terrein van het crediet. Zoo bij den coöperatieven aankoop van machines voor het kleinbedrijf Zou in andere vormen. Dit alles nu wordt in het boekje van Dr. Nouwens op heldere en zakelijke wijze uiteengezet en met een rijken schat van cijfers g< argumenteerd. Uit geheel den op zet merkt ge, dat ge hier te doen hebt met een man, die in de middenstands-actie in het Zuiden des lands practisch zijn spo ren verdiend heeft. (Stand.) De financieele moeilijkheden hier te lande. De financieele moeilijk heden hier te lande, die geleid hebben tot den val van eenige belangrijke firma's en instellingen in de provincie en tot min of meer gedwongen liquidatie van een enkele effectenfirma's, hebben in het buitenland aanleiding gegeven tot de verspreiding van allerlei geruchten, die het crediet van ons geheele land in het buitenland ernstig kunnen benadeelen. En om nu aan te toonen hoe volmaakt men veroorlove ons het woord krank zinnig" de geruchten zijn, die thans over Nederland en Amsterdam in het buiten land verspreid worden, geeft het „H b 1 d." eenige voorbeelden. Wat nu den toestand zeiven aangaat, ofschoon ontegenzeggelijk velen, die boven hun kracht zijn gegaan, een mauvais quart d'heure moeten doorleven, de algemeene toestand is van dien aard, dat met een weinig rust, de gevolgen van over-specu- latie zullen te boven gekomen worden door de groote meerderheid, die kalm de toe komst kan afwachten. Een d agtekst. Dat zooveel liberalen en vrijzinnig-democraten gemakkelijk naar de sociaal democratie afzakken, is niet zeer verwonderlijk, wanneer men let op de be ginselen waarmee zij vaak worden gevoed. Een eigenaardig staaltje zagen wij daar van dezer dagen. De A r n h. Ct. heeft aan het hoofd van haar rubriek „Kunsten, letteren en weten schappen" dagelijks een of andere spreuk staan, waarmee de lezers zich dien dag kunnen stichten. Donderdagj.l. luidde die dagtekst: „W a t de mensch zijn belang acht, noemt hjj vanzelf envoor zichzelf het rechte" Dit is zuiver historisch-materialisme. Recht het spiegelbeeld van belang. Zóó blijkt het vrijz.-dem. spreukenboek zaaisel te bevatten voor de soc.-dem. pro paganda. (Ned) R. K. Handels- en Kantoorbe dienden. De Deventer handels en kan toorbedienden, die eene poging hebben gewaagd om te komen tot een nationalen bond van R.-K. handels- en kantoorbedien den, ontvingen uit meer dan 25 plaatsen betuigingen van byval. Op de meeste dezer plaatsen zullen pogingen in het werk wor den gesteld om tot het oprichten van plaatselijke afdeelingen te geraken. GOES. In een Vrijdagavond gehouden vergadering der vereeniging „Het Volks huis" alhier werd in 'tbestuur dat uit 7 leden behoor! te bestaan, doch wegens be danken voor huil benoeming en slaking van stemmen maar niet voltallig scheen te kunnen worden, aangevuld met mej. P. Muelman, jhr. W. E. von Schmidt auf Altenstadt en D. J. Remijn, die do benoeming hebben aangenomen. Nog werd een wijziging in de statuten aangebracht. Spoedig zal tot het openen van een lees zaal, opening van cursussen, houden van lezingen en geven van muziekavondjes, enz. worden overgegaan. Woensdag 16 October zal het 25 ja ren geleden zijn, dat H. Visser bij de firma G-ebrs. Dekker, houthandelaars, in functie trad. MIDDELBURG. In de Raadsvergade ring van Woensdag 16 October te 2 uur, worden behandeld onderstaande zaken 1. Installatie nieuw benoemd raadslid. 2. No tulen. 3. Stukken. 4. Benoeming van 1908 van leden de Commissie voor de Strafver ordeningen, voorzitters en leden der Com- missiën van Fabricage en Financiën, van leden der Commissie, bedoeld bij artikel 11 der verordening op de heffing der in komstenbelasting, en van de Commissie bedeeld bij artikel 3 der verordening op de heffing van het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank. 5. Be noeming onderwijzer aan school J. (vac. Endhoven). 6. Id, tijdelijken leeraar in het teekenen (smeden) aan de Burgeravond school. 7. Kohieren schoolgeld scholen A., C., G. en J. en herhalingsonderwjjs. school- iaar 1907/8. 8 en 9. Suppletoire kohieren scholen A. en C., G. en J., schooljaar 1906/7 en belasting naar het geschatte in komen en van de hondenbelasting, dienstjaar 1907. lo. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de inkomstenbelasting over 1907.11 en 12 Begrooting bestuur der Godshuizen en bur gerlijk armbestuur over 1908 13 tot 17 Voorstel b. en w. tot het aangaan van eene geldleening voor eenige werken en tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1907, tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst in de gemeente, tot maken kolenbe- dekking voor de gasfabriek, tot het bren gen van wijziging in het huurcontract met A. J. Lampertz, alhier, en het verleenen van schadevergoeding in verband met het bouwen van de koienbedekking voor de Gasfabriek, en tot algemeene invoering van het meterstelsel bij de duinwaterleiding en tot wijziging van artikel 1 van de tarief verordening. Het gebouw der Provinciale Bibliotheek te Middelburg. Jhr. mr. Victor de Stuers schrijft in de „Middelb. Cour." „Ik lees dat de beelden, het slotstuk en het verdere omamentwerk in zandsteen op nieuw worden gefrijnd, zoodat het geheel er thans als nieuw uitziet." „Dit frijnen nu is een zeer onoordeel kundige en betreurenswaardige bewerking, tengevolge waarvan al dat opgefrijnde werk aan een spoedig bederf wordt blootgesteld, daargelaten dat daardoor allicht ook de oorspionkelijke vormen lijden. „Wanneer natuursteen uit den berg ge haald wordt, is die doortrokken met zeker vocht, groefwater genoemd hetwelk, als de steen aan de lucht is blootgesteld, uitzweet en op de oppervlakte een vernis, een email, een dunne korst vormt. Deze korst beschermt de steen tegen de schadelijke inwerking van regen, vorst enz. Frijnt men die weg, dan berooft men den steen van haar pantser en de steen zal langzamerhand verweeren en vergaan, want de korst vormt zich niet ten tweeden male. „Wat men te Middelburg gedaan heeft, is derhalve zeer verkeerd. „De bedoeling, die men daarbij heeft gehad, is overigens ook verwerpelijk. Men wil het gebouw een voorkomen geven, alsof het fonkelnieuw ware. Waarom Mag men niet zien dat het inderdaad een oud gebouw is Evenmin als het voor een grijsaard een schande is grijze haren te hebben, is het voor een oud monument een schande er grijs en oud uit te zien. En dan, wat helpt de verjongingskuur? Over weinige jaren is de gevel toch weer even grauw als vroe ger. Ook de opmerking dat hier en daar een nieuw stuk steen, dat men bjj de restau ratie moest inlasschen, te zeer in het oog zou loopen, is, tegenover hot bovengenoemde nadeel, zonder waardebinnen korten tijd zullen die nieuwe stukken vanzelve bijge kleurd zijn. „Ik wenschte wel dat mijn artikelje door andere couranten werd overgenomen, opdat men ook elders er op bedacht zij dat nood lottige frjjnen na te laten, dat maar al te veel doorgedrongen is in de zeden van onze poetsen- en schurenlievende natie." Stukken Gemeenteraad. De Commissie van Fabricage zich refereerend aan 't advies van den beer v. d. Ree, doch niets willende afdoen aan het door B. en W. ingewonnen advies van wijlen dhr. v. d. Horst, brengt de bezwaren van dhr. v. d. Ree tegen 't bouwen van een kostbare ijzeren loods in plaats van een open kolen- bedekking onder de aandacht van B. en W. B. en W. stellen voor verschillende reeds in huur of erfpacht bezeten gronden weder in huur of erfpacht uit te geven aan be langhebbenden. Het voorstel van B. en W. tot reorgani satie van den geneeskundigen dienst in de gemeente strekt om te benoemen een gemeentegeneesheer, en wel dr. KindermanD, uitsluitend belast met de interne practjjk in de Godshuizen op een jaarwedde van f 900de practijk in de gemeente te doen verrichten door 2 geneesheeren ieder op een jaarwedde van f900; en tot dit laatste een oproep te doen. B. en W. stellen voor ten behoeve van eenige werken een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 100000, uit te geven in seriën de eerste serie blijkens de ont werp wijzing der begrooting voor 1907 zal f40.000 groot zijn. Het pensioenfonds voor weduwen en weezen van Burgerlijke Ambte naren is bereid aan de gemeente die som te lee.-.en. B. en W. geven de voorkeur aan een 4 °/0 leening tegen een koers van 98V2 pOt. De aanbeveling ter benoeming van een tijdelijk leeraar in het vakteekenen en rna- terialenkennis voor smeden aan deB. A.S. voor den cursus 19071908 op een jaar wedde van f375 bestaat uit de heeren J. W. Adriaansen, onderwijzer aan de Am bachtsschool alhier, en C. J. Bliek, ryks- gediplomeerd hoefsmid alhier. De Middelburgsche Bestuurdersbond ver zoekt den Raad om niet in te gaan tot alge meene invoering van het meterstelsel bij de duinwaterleiding. Op d<?' Slaatsbegrooiing voor 1908 komt -onder de aangevraagde en in behan deling zijnde concessies, onder no. 66 voor do concessie-aanvrage van den lieer \V. Sutherland te Middelburg, voor een elec- trischen tramweg /Middelburg— Vlissingen niet zijtak naar Vee». Wij vernemen dal voor deze lijn ©en he grooling is opgemaakt door de Allgemeine Eleklricitals Gesellschaft te Berlijn en wor den de kosten geraamd op f 396.000. De jaarlijksche onkosten worden geraamd op f 40.000 met inbegrip van 4 pet. ren Ie van het aanlegkapitaal, terwijl de ontvangsten op f 65.000 zijn begroot. Het ware zeker wel te wensehen dat een electriseh© tramverbinding tusschen Mid delburg en Vlissingen tot stand kwam, want de tegenwoordige exploitatie van de stoomtram VlissingenMiddelburg vol doet in het geheel niet aan de eischen. Er wordt volstrekt geen rekening gehouden met de wensehen van "het publiek, getuige nog de Jaalste 14 dagen nu men van af Souburg geduwd werd naar Middelburg, waardoor hel traject Vlissingen— Middel burg ongeveer drie kwartier duurde. Bo vendien rijden in de morgenuren veel te weinig trams en zijn er tal van andere gegrond© klachten. VLISSINGEN. Door Burg. en Welh. is aan den raad ©en voorstel tol. herziening der verordening regelende de rangen en jaarwedden der ambtenaren (er gemeente secretarie. Daarbij wordt bepaald dal het personeel ter gemeente-secretarie bestaal uit een hoofdcommies, commiezen, waar van een den lilel 'heeft van commies-redac' leur, ;adjunet-commiezen, klerken, Iwee boden-schrijvers. Het gelal der commiezen, adjunct-commiezen en klerken wordl jaar lijks bij de gemeente-begrooting geregeld. D© jaarwedden der ambtenaren worden bepaald als volg!van den hoofdcommies minimum 1' 1200, maximum f 1450; van do commiezen: min. f900, max. f1200; van de adjunct-commiezenmin. f 700, max. f 900van de klerken min. f 500, max. f 700van de boden-schrijversvan den len min. f700, max. f800; van den 2en min. f500, max. f700. De commies, die te vens is bezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken stand, geniet in geen geval een© hoogcre gezamenlijke jaarwedde dan f 1400. Bij aanstelling ot bevordering in rang wordt sleeds hel minimum toegekend. Dit minimum kan telkens nadat de ambte naar gedurende twee jaren in denzelfden rang tot tevredenheid van Burg. en Weith. heeft gediend, worden verhoogd totdat het voor dien rang vastgestelde maximum is bereikt en wel met de navolgende bedra gen voor hoofdcommies 2 maal met f 100 en daarna nog éénmaal met f50; voor de commiezen3 maal mei f 100voor de adjunc I-commiezen4 maal met f50; voor de klerken en de bode-schrijvers eveneens 4 maal met f 50. De verhoogingien der jaar wedden gaan in met den len Januari of den len Juli nadat aan de gesteld© voor waarde is voldaan. Alle verhoogingen wor den vooraf aan den Gemeenteraad ter goedkeuring aangeboden. Wanneer de ver hoogingen niet worden toegekend, ge schiedt hiervan bij gemotiveerd besluit, me- dedeeling aan den betrokken ambtenaar. Deze verordening treedt in werking op den len Januari 1908. De jaarwedde van den legenwoordigen bode-schrijver J. H. Appel wordt met ir^ gang van 1 Januari 1908 bepaald op f 750 en kan vervolgens periodiek worden ver hoogd op 1 Jan. 1910 lot het maximum van f 800. Het Hotel „Zeeland" tegenover het station alhier en toebehoorende aan dhr. A. B. Reuzer, pachter der stationsbuffet ten is overgegaan aan een Engelsche firma tegen 1 Jan. a. s. Naar men ver neemt zou de nieuwe eigenaar plan heb ben hel aanmerkelijk uit te breiden door bijbouwing van vele logeerkamers. Door den gemeenteraad werd den 17 Mei goedgekeurd een voorstel van Burg. en Weth. tot aanleg van een nieu,w riool net en tot uitvoering van daarbij behooren- de werken, waaronder gerekend werd het bouwen van een bemalings-inrichting, alsl- mede het dempen van Potte-, Bier- en Kaaskade en verhooging van walmuren tot beveiliging der stad tegen hooge zeevloe den. De kosten dezer werken zouden onge veer f 400.000 bedragen. Door Burg. en Weill, is thans aan den gemeenteraad het voorstel gedaan om in het plan eenige veranderingen aan te bren gen, omdat de kosten f30.182.50 meer zou den bedragen dan oorspronkelijk geraamd was. Het eindcijfer der kosten zou dan worden f 400.782.50, zoodat de destijds ge maakte raming dan niet noemenswaard wordt overschreden. Burg. en Welh. stellen aan den ge meenteraad voor den heer C. de Vries te benoemen lot marktmeester. - Gisterenmorgen zijn 3 personen hier aan wal gebracht, die mei het Engelsche stoomschip „Virginian" trachtten gralis de reis naar Amerika mede 1e maken. De alarm e© rende berichten die ©eni gen lijd geleden in de pers de ronde de- tlen, als zou de Engelsche post voortaan geheel over Oslcnde gaan, zijn maar al te voorbarig. Er gaan slechts een tiental postzakken per dag over Oslende bestemd voor Berlijn. En dit 'zal nog ophouden met de volgende zomerdienstregeling, als wan neer naar wordt gemeld de Duitsche avondmailtrein geruimen tijd vroeger van hier zal vertrekken. Men spreekt ook van den aanmaak van nog grootere locomotie ven voor de Staatsspoor om meer reizigers en post voor de lijn Londen -Berlijn via QueenboroVlissingen te trekken. Bij Koninklijk besluit is benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassa.u de heer W. G. Beker, kapitein bij de op 2 Augustus 1907 opgeheven schutterij alhier. •HOEDEKENSKERKE. Vrijdagavond bracht het fanfare-gezelschap „Con Amo1 re" aan het nieuw benoemde raadslid, dhr. A. den Dekker, een serenade. Na een korte wandeling door een gedeelte van liet dorp, werd voor de woning van den gekoizene hall gehouden, waarna, het bestuurslid, dhr. A. C. van der Linde, den benoemde met den uitslag der stemming gejuk wonschte. Nadal dhr. A. de Dekker voor de eer hem bewezen, had bedankt, werden de muzikanten flink door hem onthaald. HANSWEERD. Aan de firma F. V. de Groof te Hansweerd is door den commis saris der Koningin in Zeeland vergunning verleend lot vervoer van netto 20Ö0 K.G. dynamiet per schip „Neellje Johanna,", schipper H. Kreuk, met bestemming naai de kruithaven op bel eiland Rozenburg. Dit dynamiet moet dienen voor de op ruiming van het wrak „Busturia" in de Nieuwe Maas onder de gemeente Maas land. KAMPERLAND. Vrijdag was alhier al les in rep en roer. Reden daarvan was, dat om half 5 ure dien morgen van hier zou vertrekken, de 21-jarige dochter van den werkman J. V., welk meisje in den laat- sten tijd teekenen van krankzinnigheid ver toonde die steeds toenamen. Ten laatste werd .hel zoo erg, dal zij' dag en nacht door 2 a 3 man moest 'bewaakt worden. Haar ouders, tegen wie ze vreeselijk te keer ging, werden door haar soms zoo mishandeld jnet slokken of stoelen, dal ze soms bloedende wonden opliepen. Van hel huis zijn bijna alle ruiten door de ongelukkige ingedrukt, behangsel vindt men niet meer aan de muren; van het ameublement is bijna niets meer heel. Het werd len slotte voor de arme menschen een onhoudbare toestand. Ten laatste werden van overheidswege maatregelen genomen. De ongelukkige is nu op kosten der gemeente Wissenkerke (de ouders zijn minvermogend) door den vader met de hulp van 2 man vervoerd naar het krankzinnigengesticht te Zuid- laren in Drenthe. Te Se'ro os kerke is Donderdagna middag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een arbeider hoorde in den boomgaard van den landbouwer J. B. een schot vallen, waarop een schreeuw volgde. De man zag toen den 15-jarigen knecht P. V. voorover loopen en op den grond vallen. Toen men bij don knecht kwam, bleek hij. een schol- wond in den rug Ie hebben en reeds over leden Ie zijn. De knecht had appelen geplukt en de ladder, die hij daarvoor gebruikt had, stond nog in den boom. Eenige schreden van hel lijk lag ©en geweer. Vermoedelijk heeft de jongen het geweer van den baas, die naar de markt gegaan was, stil weggeno men en opdat dit niet zou opgemerkt wor den in een zak achter zich aangesleept. Door een of ander toeval zal de haan van het geladen geweer overgegaan zijn en de knaap de volle lading in den rug ge kregen hebben. De jongeling was uit Vrouwepolder afkomstig. Moord? Woensdagavond 1.1. bevatten de bladen een oproeping van den commis saris van politie der 2e afdeeling, om in lichtingen, omtrent het lijk van een onbe kende vrouw uit een der vijvers van het Haagsche bosch opgevischt. Den volgenden dag werd medegedeeld, dat 't lijk herkend was als een bewoonster van de Hoefkade. Vermoedelijk moet hier gedacht worden aan moord. Bezuidenhout no. 136 is geves tigd een filiaal en melksalon van „De Sierkan". Hier was de veidronkene tot verleden Maandag zetjuffrouw. Dien dag heeft zij als gewoonlijk, tegen tien uur des avonds het filiaal gesloten. Dinsdag en Woensdag zou zij twee vrije dagen hebben, 's Maandagsavonds is zij echter niet in haar woning teruggekeerd. En ofschoon haar vermissing dadelijk bij de politie is aange geven, kwam men toen Woensdagoch tend in het vijvertje achter het melksalon het lijk werd gevonden niet dadelijk op de gedachte, dal zij het zou zjjn. De recherche is natuurlijk druk bezig zooveel mogelijk licht te brengen in deze duistere zaak. Zware verdenking rust op iemand met wien het slachtoffer verkeering had en die zich tot dusver nog niet bij de politie heeft aangemeld. Voor dien tijd was zij verloofd met een loodgieter, doch deze verhouding was sedert eenigen tijd afgeraakt. Op het lijk werden geen sporen van geweld gevonden. Wel hebben de omwo nenden Maandagavond, omstreeks half twaalf luide kreten van een vrouw gehoord, maar daar dit in het Bosch geen zeldzaam heid is, behoeft hier niet noodzakelijk ver band mede gezocht te worden. Weder een van de reeks van sombere geheimen, waarvan het Haagsche Bosch bij avond alleen getuige was. Bij nadere schouwing van het lijk, vreest men wel te kunnen aannemen, dat hier zelf moord is uitgesloten. Op of bij het ljjk van de juffrouw zijn verschillende voorwerpen ge vonden, als: een kookpannetje, een kopje, enz., waaruit men mag atleiden, dat de juffrouw plan had naar huis te gaan. Men wil gezien hebben, dat zij in den bewusten avond werd opgewacht door een mansper soon, in wiens gezelschap men ook meent baar 's avonds wel eens gezien te hebben. De politie tracht thans dezen man op te sporen Teekenen van geweldpleging zijn niet op het lijk waargenomen. Een gevaarljjk individu. De te Haarlem slecht befaamde J. J. Kollaard, reeds geruimen tijd uit de gevangnis ont slagen, had voor zijn inhechtenisneming kennis aan een meisje, dat tijdens zijn op sluiting echter getrouwd is met een bak ker, daar woonachtig. Kollaard had de gulhartige belofte gedaan, toen hij dit

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2