Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 12 October 1907 van de Het Spook in het Keizersslot FEUILLEK )N. BINNENLAND him mm. mp SOCIALISTISCH VERGIF. Op welke wijze, het socialistisch ver gif wordt toegediend, is ook thans weer Ie zien uit enkele artikelen in hei socia listisch orgaan Voorwaarts". In gesprek zijn een arbeider en een sociaal-democraat „De socialist: Wie heeft de fabriek ge bouwd Arbeider: Metselaars en anderen. SocialistWie heeft, de machines ge maakt) ArbeiderMachinebouwers. Socialist: Wie heeft het katoen laten groeien, dat jij weeft; wie heeft, do wol geschoren, die je vrouw spint; wie heeft het. ijkererts, dat je zoon smeedt, nil den grond gehaald? Arbeider: Wel, landarbeiders, schaap scheerders, mijnwerkers, denk ik; ar beiders net als ik. Socialist.: Bijgevolg jij en je vrouw en je zoon, jullie kunt allemaal werken, om dat die verschillende arbeiders je de fa briek, de machines en de grondstof hebben verschaf I Arbeider: Dat is klaar; ik kan geen katoentjes weven zonder katoen en zon der gelouw. SocialistDus niet de patroon geeft, jou werk ,maar de metselaar, de machinebou wer en de landman". Resultaat van bet gesprek is dan, dat de patroon rijk wordt door „niks uit te voeren" en du.s. een „dief" is van de vruch ten van den arbeid der .werklieden, wijl eigendom alleen door arbeid verkregen wordt en de patroon niet werkt. Nader wordt dit aldus uiteengezet Socialist Je patroon verkoopt, de 30 meter katoen, die jij op een dag weeft, voor f7.50. Hij heeft uitgegeven aan gaten f'2.50, aan gas, beweegkracht, slijtage van de machines, onkosten f 1. en hij heeft, jou f 1.50 gegeven, alles bij elkaar maakt fö. Er blijft, dus een winst va,n f2.50. Aan wie zou die moeten komenaan jou of aan je patroon? Arbeider: Aan mij1 voor den duivel! want ik heb het katoen geweven en niet mijn patroon, die, terwijl ik werkte, foe terde tegen de socialisten of champagne dronk onr de oesters te 3a,ten zwemmen, Hie hij had opgeslokt. Socialist: Hij heeft jou dus f2.50 ont stolen. Ais dan de arbeider de „dieverij" van den patroon „begrijpt", dan zal de socialist hem ook eens aantoonen, dat de „kapita list", die geen fabriek heeft, ook „steelt". Socialist: „De ondernemer, de patroon behoudt datgene, wat hij' van zijn loon arbeiders heeft gestolen, niet alteen voor zichzelf, hij is genoodzaakt die te deplen met andere bourgeois, die nooit in aan raking komen met. de arbeiders. Hij is verplicht er een deel van af te staan, als huur voor het gebouw of den grond (Slot.) George von Walden, uit wiens gelaat iedere trek van jeugdige blijmoedigheid verdwenen was, begreep het zwijgende verzoek van de Keizerin. Onhoorbaar schreed hij over het zachte tapijt, tot aan dien verwijderden hoek en hief de hand °I> even alsof hij het spook der witte vrouw van deze plaats wilde verbannen. voor hem in de eeuwenoude kast ont stond een gekraak en alhoewel George niets vermocht te ontwaren, pakte hij toch zonder zich lang te bedenken de metalen kruk en trok de kastdeur open. In het donker van de binnenruimte hing een lang, witzijden kleed. Iets levends was echter niet te bemerken. De Keizerin was George met de blikken gevolgd en ook zij ontwaarde nu dat witte gewaad, waarvan zij vroeger geen vermoeden had. Hoe kwam het bier in de slaapkamer des Keizers? George von Walden nam zonder zich Ie bedenken het kleed van den haak, waar het ophing en verscheurde het van hoven ot onder, terwijl hij de stukken zijde op uen grond wierp. Daarop sloot hij ge- uischloos de deur en keerde langzaam naar de sponde des Keizers terug, bij plaat tVoetene"1^e hÜ zich zwijgend 1Je Keizer richtte nog eenmaal zijne aagere gestalte op en strekte de armen even alsof hij iets trachtte, af te w entten. Maria Theresia sloeg hare armen om CT11 heen en riep vol angst den lijfarts van zijn fabriek, een ander deel als in terest voor degenen, die hein golden heb ben voorgeschoten of voor tie bankiers, die zijn geldzaken behandelen, nog teen deel als belasting aan den Staat, die zich daarvan weer bedient, om de renteniers der Openbare Schuld 1c betalen. Al die luidjes, grondeigenaars, bankiers en ren teniers, Verstaan zich ondier elkaar |als dieven op eon jaarmarkt om met de onder nemers van de industrie en den landbouw te doelen, datgene, wat dezen lederen dag islolen van dc loonarbeiders van stad en land. Arbeider: Wat je me daar uitlegt, her innert me aan dc geschiedenis van een bende struikroovers, die ik in een oud, gescheurd hoek heb gelezen. Als die de reizigers hadden uitgeschud, verdeelden ze den buit in zooveel parten, als er mannen waren, opdat ieder zijn deel kreeg, zelfs die afwezig waren, terwijl' die slag geslagen word". Ziedaar nu zegt de a.r. „Rotterdam mer" een staaltje, op welke wijze van socialistisch© zijde, de gemoederen van den arbeidenden stand vergiftigd worden De patroon „werkt" niet. naar deze so cialistische opvatting. Of de patroon zijn hoofd dag aan dag moe peinst over den gang van zaken in z'ijl.i bedrijf, alles regelt en bestuurt, en van alles wat er gebeurt de verantwoorde lijkheid draagt, dat is „geen werken". Al les wat de palroon dus meer onlvangt dan hij uitgeeft, is „gestolen" yan den arbeider. Alle geld in zaken gestoken, dat rente vordert, is kapitaal dat die rente „steelt," van den arbeider. Alle belastingen, die Slaat en gemeente opleggen, zijn penningen die „gestolen," worden van den arbeider. Welk een leer! De hoele wereld is dus een verzameling van dieven, uitgezonderdde arbeiders. Maar als een arbeider dan een spaar penning op de spaarbank brengt, en de spaarbank dat geld in een bedrijf steekt en voor den arbeider rente trekt, is dan niet die arbeider ook een „dief"? Laat ons geen verdere vragen doen, maar door de consequent,iën te trekken, aanwijzen, dat de kern van deze redenee ring een dwaasheid is. De redeneering is immers deze: dat. de arbeider werkt en de patroon geen recht heeft f2.50 van liet loon van zijn arbei der te stelen, wijl de vrucht van den ar beid des arbeiders volledig a,a.n den ar beider toebehoort. Wij laten hierbij rusten de socialistische leer, dat, de patroon niet. werkt. Als rechtmatig bezit alleen het gevolg kan zijn van arbeid, dan mag de arbeider wel oppassen niet eiken dag van zijn kin deren „dieven" te maken. De arbeider komt thuis, zijn vrouw toe, da.t hij den naar lucht snakkenden zieke zoude helpen. Wel maakte deze zoo spoedig het kon, toebereidselen om eene aderlating te doen, doch reeds kwam er een zwaar gerochel uit de keel, van Franz 1. Op dit oogeablik gingen als op com mando de weinige lichten in de kamer uit en er ontstond een diepe duisternis. Duidelijk zag men eene witte gestalte door de kamer zweven en in de richting van het voorvertrek verdwijnen. Het was het laatste afscheid der witte vrouw I Geen der aanwezigen waagde het gedurende eenige seconden om zich te verroeren. Het was allen alsof er lood op de leden lag en een ijskoude adem scheen er dooi de kamer te gaan. Wellicht duurde deze vreeselijke toestand slechts eene minuut en toen ontstond er in de voorkamer een dof gedruisch. De deur vloog open niet tegenstaande zij vroeger toch van binnen gesloten werden en op den drempel stond Franz Jozef, de Kroonprins, slechts half gekleed, want. op bevel van zijne energieke moeder had hij zich reeds ter ruste bege ven en men bad den dreigenden toestand van zijn vader nog voor hem verzwegen gehouden, want Maria Theresia wilde niet aan den dood van haren zoo zeer gelief den gemaal denken. Hoe kwam het, dat de toenmalige Kroonprins Franz Jozef in zulk een zonderlingen toestand hier ver scheen? Een aantal bedienden stonden achter den Kroonprins. Een helder lichtschijnsel stroomde de sterfkamer binnen, waarin men nog alleen maar het doodsgerochel van den Keizer vernam. George von Walden maakte eene bewe ging even alsof hij den doodsbleeken Kroonprins wilde tegenhouden. Wat is er met mijn vader, den Kei- koopt brood van zijn weekgeld en geeft den kinderen te eten. Hebben die kinderen voor dal brood gewerkt. Neen. Welnu, dan zijn ook die kinderen van den arbeider, naar socialistische leer, „dieven". Wat meer is: trek deze socialistische, leer door, en men moet toegeven, dat dan de arbeiders zelf ook „dieven" zijn. De arbeider werkt een week en krijgt bijv. 12 gulden, die hij nu als socialist vordert als vrucht van „eigen arbeid". Eilievede onderwijzer, die hem op school zijn kundigheden heeft, geleerd, moet die niets hebben van deze 12 gulden? Immers, de arbeider werkt met wijs heid, die hij van den mees Ier op school geleerd heef 11 Hoeveel arbeid is er bovendien niet, die men alleen verrichten kan, wanneer men daarbij gebruik maakt van wat. an deren hebben uitgedacht. Naar socialistische leer moet dan ook een arbeider stelen, die zijn volle week loon als vrucht van eigen arbeid opeischt. Als een arbeider werkt, van wien ont vangt hij dan eiken dag het leven, het verstand, de gezondheid, de, kracht, om zijn werk te verrichten? Van hemzelven? Volstrekt niet, het is God, die alle schep selen en ook hem iederen dag sterkt tot. zijn levenstaak. De arbeider werkt dus niet met eigen kracht, maar met Gods ln-acht en met. al les wat God 'hem iederen dag geeft. Heeft soms ook de arbeider, over wien „Voorwaarts" spreekt, zelf 'het katoen la ten groeien, zelf de wol o,p het schaap doen komen, zelf liet erts in den grond gebracht? Als 'een arbeider dus zijn weekloon wil innen als naar socialistische leer, louter vrucht van eigen werk, dan mag hij daar bij wel bedenken, dat hij op die wijze zelf een dief wordt, wijl hij tot zich neemt, de vrucht van arbeid, die God door hem heeft willen verrichten. Trek dus de consequenties van de socia listische dwaalleer, en niet. het minst de arbeiders zijn altegader dieven. Als alle menseden even wijs wanen, een gelijke positie innamen en gelijkelijk alle goederen verdeelden, zouden ze allen even weinig hebben en de ellende onder al tie gelijken weldra, niiet te overzien zijn. Behalve een bezoek van het Duitsche Keizerpaar, is er thans ook sprake van dat H. M. de Koningin binnenkort een bezoek zal ontvangen van koning Alphons en koningin Ena, van Spanje. Dit vorstenpaar gaat verschillende ha vens bezoeken. Van Madrid gaat de reis zer? zeide Franz Josef geheel vei-ward en zijne 'blikken verrieden grooten schrik. Zijne Majesteit Franz I ligt op ster ven, antwoordde George zachtjes. De Kroonprdqs wankelde hem voorhij en wierp zich naast Maria Theresia voor het bed des Keizers op de knieën. Lang zaam, schuw slopen de trouwe bedien den naderbij en dikke tranen biggelden er langs hunne wangen. Even onhoorbaar had George von Walden zich uit) het slaapvertrek verwijderd. Niemand hield hem tegen, want de Keizerin toch wist, da.t zijn persoon ook niet meer in staat was om het vreeselijke af te wenden. Werktuigelijk, als ware hij afgestompt tegen alle verschrikkingen en smart de zer wereld, ging George de breede trap pen van den Keizerlijken Hofbui'g af en verliet het portaal. Op hetzelfde oogenblik blies daarboven in de vertrekken des Keizers, Franz I den laatsfen adem uit. Nog een half uur en toen ging de mare als een loopend vuur door het uit. den slaap wakker geschudde Weenen. De Keizer was gestorven en in scha ren trok het getrouwe volk bleek en ont steld naar den Hofbui-g, waar de officie ren de onverwachte en verplelterende ge beurtenis bevestigden. De Kroonprins moest mei geweld van het sterfbed zijns vaders gescheiden worden. Franjzl, I was nog eenmaal, zij liet dan ook maar voor enkele minuten tot bewust zijn gekomen en had zegenend zijn hand op het hoofd van zijn zoon gelegd. Spre- kqn kon hij niet meer. Zonderling genoeg echter was het, dat zijn laatste, brekende blik naar dien hoek ging, waar hij in zijne koortsphantasie de witte vrouw meende te zien. Hij knikte even en een glimlach eerst naar den keizer van Oostenrijk, dan naar België, en vervolgens over Nederland naar Engeland. Hoog Bezoek. H. M. Marie Christine, Koningin-Moeder va,n Spanje, is Woensdag avond te 's Gravenhage aangekomen, van welke stad zij haar bezoek' aan Nederland zal beginnen. De Koningin, die het strikste incognito in acht neemt, en dan ook niet officieel ontvangen is, Werd aan de N-ederlandsclie grens Ie Roosendaal opgewacht, door den Spaanschen gezant bij ons Hof, in wiens gezelschap zij haar leis voortzette. Biji de stemming voor de Tweede Kamm in het district Schiedam werden uit gebracht 6137 geldige stemmen. De vol strekte meerderheid was dus 3069. Hiervan kregen d.brn. jhr. mr. 11. J. de Geer (c-hr.- hisl.) 2914, H. J. Versteeg (lib.) 1.820, dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 844, A. W. F. Idenburg (anti-rev.) 421 en A. P. Staalman (chr.-dem.) 138. Herstemming dus tusschen De Geer en Versteeg. (Bij de algeineene verkiezingen op 16 Juni 1905 werden 6512 geldige stemmen uitgebracht. Toen werd bij eerste stemming gekozen mr. O. J. II. graaf Van Limburg Stirum (chr.-hist.) met 3953 stemmen. De heer De Groot (vrijte.-dem.) kreeg 1642, dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 917 stemmen). De Katholieke Pers. Jean Limosin, redacteur der „Croix de Limoges" heeft een audiëntie gehad bij den H. Vader. Toen de Paus hoorde, dat zijn bezoeker aan de pers werkte, riep Hij uit: „Ah, de pers, hoe weinigen ziez het be lang ervan in. Ouden van dagen of van begrippen voelen niets voor dit nieuwe werk. Vroeger, zeggen ze, lazen de men sehen ook niet, en ze kwamen er toch wel. Vroeger, riep de Paus uit, vroeger, wij leven niet in vroegeren, maar in den tegenwoordigen tijd. En tegenwoordig vreet het gif der slechte pers overal door, en is het tegengif dus zeer noodzakelijk. Ons christelijk volk loopt gevaar door de god- delooze pers bedrogen en vergiftigd te worden. Tevergeefs zult gij kerken bou wen, missies doen prediken, schoien bou wen, al uwe goede werken zullen weer vallen, indien ge niet weet te handhaven een ernstige en loyale katholieke pers". De Paus sprak met bizondere levendig heid. Hij haalde de schouders op, toen hij sprak van de menschen, die 't altijd heb ben over „vroeger, vroeger"- En met innige overtuiging zeide Hij vervolgens, dat er offers moesten worden gebracht voor de pers. „Ik zou, sprak de H. Vader, als patriarch van Venetië eerder mijn bis- schopskruis hebben verkocht, dan mijn katholieke krant ten onder laten gaan". Het centraal bureau. Van goed ingelichte zijde ontvangt „de Tijd" het volgende belangrijke artikeltje; Pater Ildefonsus van Babberich heeft een geheim verraden I Op 't Nijmeegsch congres van den Boerenbond heeft hij eene zaak medegedeeld, die tot nog toe een geheim was, al is achteraf gebleken, dat deze zaak in sommige streken, zoo zachtjes aan een publiek geheim geworden was. Bij het slot van 't congres heeft de geachte pater namelijk verklaard, dat er binnenkoit po gingen zullen aangewend worden, om een centraal bureau op te richten voor die genen, die van ons land naar Duitschland, gaan arbeiden. Vooral de plaatselijke af- deelingen van den Boerenbond kunnen de pogingen van zoo'n centraal bureau ten krachtigste ondersteunen. Deze mededeeling van den capucijner pater moet inderdaad voor velen eene ver rassing geweest zijn, en wij zagen dan ook, dat zelfs bladen, die overigens niets van het boerencongres geschreven hadden toch de mededeeling van pater Ildefonsus als bewijs van volkomen instemming in hunne kolommen overnamen. Wij zijn den pater dankbaar, dat hij op een zoo belangrijk congres en voor eene zoo machtige organisatie als den boe renbond, van de gelegenheid heeft weten gebruik te maken om van de plannen, reeds verschillende maanden geleden ge maakt zijn, melding te maken. Wanneer alles goed gaat (en de voor teekenen zijn tot heden zeer gunstig) zal binnen enkele weken onder hooge kerke lijke goedkeuring „een Katholiek Centraal Bureau tot bescherming van Nederlandsehe arbeiders in het buitenland" tot stand komen. Onder Bondgenooten. Indien eens in een of ander heel gewoon krantje der Rechterzijde een minder vrien delijke uitlating voorkomt over Katholieken, Antirevolutionairen of Christelijk-histori- sehen, dan gaat dit onmiddellijk door heel de liberale en socialistische pers, onder sarrend hoongeroep: ziet ze elkander eens liefhebben De Hoeren deden wijzer, met wat voor zichtiger te zijn. Hoeveel vuil valt er voor hun eigen deur niet te schuieren! Zoo onlangs in het groote orgaan der Vrijzinnig-democraten, Land en Volk, een hoofdartikel tegen DeVaderlander, waarvan de secretaris der Liberale Unie de hoofdredacteur is. Dat hoofdartikel vangt aldus aan: „Dat de Liberale Unie er rare politieke kostgangers op na houdt, is aan niemand onbekend. Als men maar niet „christelijk" is, kan men daar terecht met vrijwel elke meening over staatkundige en maat schappelijke vraagstukken Of men voor of tegen algemeen kiesrecht, voor of tegen verplichte sociale verzekering, voor gleed als een spelende zonnestraal om zijne lippen. Zij zal niet meer komen! Ik ben haar laatste offer, scheen hij- te willen zeggen. De Kroonprins zoude be laat gekomen zijn, om den zegen van zijn stervenden vader te ontvangen, als niet eene hand he-rn uit den slaap wakker had geschud. Toen hij verschrikt zich oprichtte en om zich heen staarde, zag hij: deze in de ope ning van de persoonlijk door hem gesloten deur verdwijnen. Het was eene. kleine, smalle vrouwenhand. In het verre- -Westen va.n het. destijds nog geheel onbeschaafde Amerika voerden de Engelschen een verbitterden strijd om hunne rechten. Zoo menig' eerlijk soldaat eindigde daar zijn leven onder de strijdbijl van een wilde. George von Walden werd met open ar men opgenomen, toen Jiij zich aan den Engelschen werfofficier aanbood. Al zeer spoedig klom hij- op tot aanvoer der van eene grootere afdeeling. en waar het 't heetst loieging, daar gevoelde hij' zic-h het prettigst. Lang bleef hel; soldateng-e- luk hem trouw, maar op zekeren dag werd zijne afdeeling in pen woest ravijn door een tienvoudige overmacht van de verbon den Indianenstammen omsingeld pn bij-na geheel vernield. Hij' .zelf vocht, als een leeuw. Een goed gemikte speerworp ech ter wierp hem Ier aarde. Toen de nog over gebleven soldaten hun aanvoerder zagen vallen, schaarden zij' zich als een muur om hem heen Jen einde zijn lichaam ten minste aan dc wreede verminking door dc wilden te onttrekken. Een hevig geweervuur werd door hen geopend en juist op het oogenblik dat o.ok zij het onderspit schenen 1e moeten delven, rende de Engelsche juiterij het ravijn bin nen, waarop de Indianen de vlucht namen. Terstond w-erd tot de vervolging overge gaan, die tot laa.t in den nacht duurde en eindigde met het verbranden van onder scheidene dorpen. Over het wildromantische landschap steeg de schijf der maan op en wierp haar zilveren licht op de met bloed ge- gedrenkte kampplaats. Nog Jagen dooden en zwaargewonden in het dunne gras en menige diepe zucht steeg naar den nach- lelijken hemel op. De verplegingstoes-tan- den van de Engelsche soldaten waren hoogst gebrekkig en izoo- kwam het dat waarschijnlijk voor den volgenden morgen, de dooden en nog levenden niet geborgen konden worden. Met. het hoofd tegen een verweerd rots blok gesteund, lag een officier geheel al leen in het berggras. De uniform stond wijd open en met de rechterhand trachtte de zwaarrorwonde het uits-troomende bloed te stelpen, 't.geen hem maar wei nig gelukte. Reeds zonk het doodsbleekst hoofd op zijde. Het liep ten einde met Ge orge von Walden, doch op zijn gelaat was niets van pijn Ie bemerken. Niemand kniel de naast hem en sprak nog een laatste woord. Zijne half gesloten oogpn 'zagen slechts een uitgestrektheid van dooden en gewonden, over 'twelk ,bet maanlicht zijn vele stralen uitstortte. ,Een naam kwam van George's lippen, toen hij op zijde viel en de oogen sloot- Op dit oogenblik boog zich eene vrou welijke gestalte over den stervende heen en nog eenmaal opende hij de oogen. Do witte vrouw stond vóór hem en George knikte tevreden. Hij1 had in haar zijn doode bruid Anna, herkend en met een glimlach op de lippen 'ging hij over in de velden der gelukzaligen. Eind ei.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 5