iTTEN boven niging, :olade. IR rTE Co., Zaterdag 12 October 1007. Derde Jaargang. minstens >en week ter ver ren Mqnt ilb MAANDAG-, WOENSDAG- in VIIIBAGAVOHO. geld Jtreeht. AO Bjj flit nmmer behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. UIT ZEELAND. [oorraad DEKKER. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. van Effecten. ENDRIKSE. Vetwaren. TEIT. irkt, GOES. Korte Inhoud Zondagsblad. de uWffraat, GOES. JVo. 121. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/,, toot niet-abonné's045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën ran 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijjs. >rgtocht. it hotel de KindereD er Kilo ilo veer, per bus f 6.40 rloopig rembours. IGBERTS ZOON. 1,85, H K.Ö. f 0,45. 1,55, R K.G. f 0,27s. '10 K.G. f 0,25. VjoK.G. f 0,27'. aangename drank, ewskt en verkwikt, PlatenHet luchtschip van graaf Zeppe lin; de overleden groothertog van Baden; begrafenis der slachtoffers van den brand in de Mainixstraat te Amsterdam; land bouwtentoonstelling te 's Gravenhagede Koningin en de kust-manoeuyresde To- selli's; zestigjarig bestaan Kon. instituut van ingenieur-s; ontploffing in een restau rant met tekst. VerhaalMededingers. Vincentius- Vereenigingen en K. S. A. De Hoofdraad der St. Vincentius-veiv eenigingen heeft dezer dagen herinnerd: aan een vroeger besluit ten opzichte der K. S. A., als gevolg waarvan de St. Vin oen trus-vereeniging te Goes zich uit het plaatselijk Comité der K. S. A. heeft te rug getrokken. Met betrekking tot de houding aan te nemen ten opzichte van de Katholieke Sociale Actie, deelt de Hoofdraad nog eens woordelijk mee, wat dienaangaande be sloten werd in zijne Vergadering van 9 JuSii 1904: „Naar aanleiding van de oproeping tot deelneming, door het Comité van de K. S. A„ gericht aan alle bestaande Vereeni- gingen in Nederland, acht de Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vinoentius v. Paulo in Nederland het dienstig aan de leden dier Vereeniging in herinnering te brengen, da.t, volgens het Reglement deelneming aan Vereenigingen met poli tieke strekking, aan de leden der Sint Vincentius-vereeniging als zoodanig, niet is geoorloofd. Wèl bepalen de Statuten van het Co mité van de K. S. A., dat zij zich niet met politiek zal inlaten, maar daaraan kan wel geen andere beteekenis gehecht worden, dan dat deelneming aap den verkiezingsstrijd buiten den werk kring der K. S. A. wordt gesteld; Sociale Actie op zichzelf echter kan bezwaarlijk anders dan als politieke actie worden be schouwd, daar in onze dagen de; strijd over de oplossing van het sociale vraag stuk, de quaestie bij uitnemendheid is, die de politiek van alle partijen, over de geheele wereld, beheerscht. Toetreding van eenige conferen tie als zoodanig moet dus onvoor waardelijk worden afgekeurd, terwijl toe treden van Presidenten van Raden of Conferentiën, naar het oordeel van den Hoofdraad, over het algemeen onge- wenscht is, en dus moet worden ont raden". Dat Sociale actie op zich zelf be zwaarlijk anders dan als politieke actio kan worden beschouwd deze uitspraak van den Hoofdraad mogen misschien de Vincentianen voor zoete koek slikken, wij gelooven er geen steek van en we ontken nen het zoo krachtig mogelijk. We hebben nu nog eens „aan de beste bron" geïnformeerd, maar er is geen sprake van, dat de K. S. A. in de politiek verzeild zou raken. Hoe kan dat ook! Er is toch behalve mr. Aalberse, die natuurlijk heelemaal niet meetelt I aan de K. S. A. verbonden prof. Aenge- nent, die door het doorluchtig Episcopaat als geestelijk adviseur der K. S. A. is Het besluit van den Hoofdraad is vrij onbegrijpelijk, maar inderdaad vermakelijk wordt het, waar zelfs aan presidenten van Vincentius-vereenigingen als persoon wordt ontraden zitting te nemen in een plaatselijk comité der K. S. A., dat aan politiek doet zullen we nu maar eens zeggen. Maar 'moeten de leden van den Hoofd raad als persoon dan nipt 'tgoede voorbeeld geven? We verwachten dus, dat eerlang de pre sident van den Hoofdraad ontslag zal nemen als lid der Eerste Kamer, en dat de secretaris van den Hoofdraad zal be danken als voorzitter van den bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland... *if* Hoe men een zaak op z'n kop zet. Men weet, dat door meerdere Kath. organen afkeuring is uitgesproken over de wijze, waarop „de Voorhoede" is gepropageerd. In het ergste geval alzoo zou de uit gevers-vennootschap „Futura" een blaam treffen. Maar nu wordt er de Kath. Soc. Actie bijgesleept. In de „Maasbode" toch vinden we vermeld, dat de „0 osterhoutsche Crt." schrijft: „Wij vinden het een gelukkig ver schijnsel, dat alom in de Katholieke pers de stemmen worden verheven om goed uit .te laten komen, dat de Katho lieke Sociale Actie een verloren zaak is, wanneer zij als middel gebruikt wordt om de aandeelhouders van de uit gevers-maatschappij „Futura" goed geld te laten verdienen. Waai- het spoedig op zou gaan ge lijken". 'tls zoo'n beetje mode geworden, om tegen de „Voorhoede" te fulmineeren. Maar die mode blijkt te ontaarden in ver draaiing der waarheid. Want niet waar is, dat „alom in de Kat.h. pers stemmen worden verheven, die zeggen, dat de K. S. A. als middel zou worden gebruikt, om „Futura" te bevoor- deelen. Dat is een laffe insinuatie, die door het Oosterhoutsch blaadje dient waar ge maakt. Er is geprotesteerd tegen wat genoemd werdongepaste concurrentie, maar, één énkel blad uitgezonderd, is de K. S. A. door de Kath. pers niet in het geding betrokken. Zoodat dus van die stemmen, die „al- o m" in de „Kath. pers worden verheven", al heel weinig overblijft. FRANKRIJK. De lezers herinnoren zich nog wel, hoe men in Frankrijk heeft getracht een schei ding te brengen onder de katholieken of beter nog, de regeering zou zoo graag hebben gezieD, dat de Kerk van Frank rijk aan den Paus haar gehoorzaamheid opzeide en de Fransche Kerk tot een dienares der regeering ging verlagen. Zoo ontstond te Parijs een schismatieke gemeente, waar de heer Henri des Houx zooveel als Paus was, terwijl de befaamde Vilatte als bisschop fungeerde. Ergerlijke tooneelen in de kerk der Apostelen, welke hun door de goede gunst der regeering was afgestaan, vielen voor. De Franschen, voor het meerendeel nog al geestig van aard, vonden dit toch te belachelijk. Nu heeft zelfs de heer des Houx er ge noeg van. Hij verklaart thans, dat hij met de kerk der Apostelen niets meer wil te maken hebben evenmin als met Vilatte's opvolger. En wat is de reden? Het kwam hem te duur in de portemonnaie. De „eere- dienst" bracht natuurlijk niets op, en bij meneer des Houx kwamen de rekeningen in waarvoor hij moest opdokken.- Telkens kwam ook de pastoor der kerk over geldgebrek klagen. De terugtreding van den geldschieter zal voor deze „kerk" ook wel hare vernietiging beteekenen. De o v e r s t r o o m i n g in Zuid- Frankrijk. De watersnood, waardoor Zuid-Frankrijk opnieuw getroffen is, schijnt niet veel minder te zijn dan een herhaling van den voorgaande. Spoorwegdijken zijn weggeslagen en bruggen vernield. Te Pouzin verdronken zeven menschen. In het dal van Evrieux staat alles onder water; de dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten, doordat de wegen zijn wegge spoeld. In de |departementen Gard en Herault heeft het hooge water het verwoestingwerk van September voortgezet. De toestand is daar erger dan men aanvankelijk meende. De Rhone steeg daar in één nacht drie meter en de was gaat nog steeds door. Bij Avignon is een afdeeling genisten be zig met het opvisschen van huisraad, dat op den stroom aandrijft Een andere afdeeling tracht de peilers van de brug zooveel mogelijk vrjj te hou den, omdat bij opeenhooping van voorwer pen een instorting gevreesd wordt. Te St. Ambroin is een man in den stroom gestort en verdronken. Op verschillende plaatsen rondom Mont- pellier wordt gebrek geleden, omdat de voorraden levensmiddelen, wegens het ver breken der communicatie, niet kunnen worden aangevuld. Militairen zijn nu doende de menschen uit hun benarde positie te redden. Te Cette werd de nooi nog verscherpt, doordat het hevig begon te stormen. Een Italiaansohe boot strandde. De beman ning werd gered. Muren werden omgerukt en een restaurant kreeg groote schade. Ook te Perpignan woedde de storm. Te Fontdepedrouse raakte een rotsblok los en stortte op een rijtuig. Een man werd gedood. Te Millau is de Tarn zeven meter ge stegen. ITALIË Uit Italië komt een tijding die ge tuigt, hoe door alle partijen het hooge belang van 't onderwijs wordt ingezien. Maar terwijl de Katholieken enkel vrijheid vragen voor zichzelven, ziet men aan de overzijde steeds pogingen om dwang uit te oefenen op anderen. W ij vragen niets anders dan te mogen kiezen tussohen con fessie en neutraliteit, maar de mannen die 't woord vrijheid gepacht hebben, willen de neutraliteit opleggen met geweld, ook aan wie haar niot begeeren. Te Alessandria behoort het stadsbestuur tot de vooruitstrevende volkspartij, of hoe men hen wil noemen die de verlichting de demooratie in pacht bezitten. Daarom nu decreteerdtn zij, dat uit de lagere scholen de kruisbeelden moesten worden verwijderd. De bevolking echter kwam in opstand tegen dit besluit, wendde zich tot de regee ring en zoowaar werd van hooger hand aan den Raad bevolen, de crucifixen te herplaatsen. Het hooger beroep, waarin de Raad ging, werd niet gehoord. BELGIË. Eerstdaags zullen te Brussel de juweelen en kostbaarheden van wijlen Koningin Maria Henriette verkocht worden. Naar aanleiding hiervan verzekerde men Maandag in den gemeenteraad, volgens het „Hdbl v. Antw.", dat de Koning geweigerd heeft, het voor stel, hem gedaan door zijne dochters de Prinsessen Stefanie en Louise, om de ju weelen voor schattingsprjjs over te nemen Alleen werd uitzondering gemaakt voor eenen kanten sluier. Het nieuws van de verkooping wordt levendig besproken en maakt een pijnlijken indruk. Uit goede bron wordt het volgende als aanleiding tot den verkoop gemeld: De erfgenamen der Koningin waren overeen gekomen om een verdeeling der goederen in der minne en men vormde de loten naar ieders verlangen. Maar de schuld- eischers van Prinses Louise waakten en legden beslag op haar toegewezen deel. En het is na die beslaglegging dat de verkoop bevolen werd. Doch zjj zouden zich niet zoo onhandelbaar hebben getoond als men zou meenen, zoo verhaalt namelijk een der schuldeischers van de Prinses. Zij hebben den Koning voorgesteld den sluier voor 20.000 fr. weder in te koopen: maar het overige werd niet verkocht De schuld eischers vragen er 200.000. Koning Leopold moet vrij ernstig ziek zjjn De geruchten daarvan hadden al eenigen tijd geloopen, maar thans worden ze officieus bevestigd. De koning trouwens, die den 9 April 1835 werd geboren, is al oud genoeg om ook zonder ziekte den dood nabij te komen. RUSLAND. Er is in een trein tusschen de stations Elwar en Bögenhof (Rusland) een gevecht geleverd tusschen roovers en mannen, die een groote som gelds van een bank overbrachten. Een gendarme, twee reizigers en een roover werden gedood, verscheiden anderen werden gewond. De trein reed onderwijl door. Verscheiden reizigers spron gen ait den trein. Het geld bleef behouden. Weer twee aanslagen in Rusland. Te Werchne Dnjeprofsk bij Jekaterinoslag overvielen tien gewapende mannen het stationspostkantoor, waar zich een post beambte met vijf politieagenten bevond. Zij wierpen twee bommen en openden ver volgens een snelvuur uit revolvers. Een agent werd gedood en de beambte' ge wond. De roovers lieten vervolgens de brandkast openspringen en stalen er 60.000 roebel uit. Voor hun vlucht ver nielden zij telefoon en telegraaf. Te Orenburg heeft een onbekende den directeur van de hoogere burgerschool met een revolverschot zwaar gewond. AMERIKA. Een deputatie uit Kansas bezocht kort geleden president Roosevelt op diens bui tenverblijf aan Oyster Bay. Zij vonden den grooten man in hemdsmouwen, zonder boord en met zijn zakdoek zich het gelaat afwisschend. „Wel heeren" zuchtte hij „het is mij aangenaam, hoogst aangenaam. Maai- ik heb het o-p 'toogenhlilc razend druk; want wij zijn aan bet. wegbergen van ons hooi. Komt u mee naar de schuur dan kunnen wij praten, terwijl ik werk". En de heeren moesten mee naar de schuur. Roosevelt, drukdoende, liep voor op, trad de schuur binnen en greep een hooivorkmaar, duivels, er was geen hooi. „John!" schreeuwde de president woest. „John! waar is het hooi?" En er verscheen in de-luikopening van den hooizolder een grinnekende negerkop, die deze woorden liet hooren: „Nog geen tijd gehad, baas, om 'thooi dait u gisteren hebt opgestoken, weer naar beneden te gooien. U hadt mij niet laten zeggen, dat er vandaag weer van; die heeren kwamen kijken I" De President zei toen een leelijk woord. GOES. Woensdag vergaderde in de So ciëteit „Van Ongenuchten vrij" de vereeni ging van Burgemeesters en Secretarissen van Noord- en Zuid-Beveland, gecombineerd met de afgnvaardigden van de vereeniging van Zuid- en Noord-Beveland van het Groene Kruis. Deze vergadering werd door 18 leden bijgewoond, vertegenwoordigende 10 ver eenigingen. Ook had zich hierbij aangesloten dr. Plagge, uit Oost- en W -Souburg, ten einde te kunnen behartigen een aaneensluiting tusschen Walcheren, N.- en Z.-Beveland. De voorzitter Jhr. U. E. Lewe van Nije- stein, burgemeester van 'o-Heer Arendskerke, opende de vergadering en deelde mede, dat de afdeeling Zuid-Beveland van het Groene Kruis reeds met medewerking van de maatij. tot bevordering der geneeskunst in 1901 was tot stand gekomen. Was het aantal opgerichte vereenigingen in den beginne klein, in den laatsten tjjd waren in verschillende gemeenten vereeni gingen gesticht, waarom de wenschelijkheid werd gevoeld tot nadere aaneensluiting. Dr. Hoorweg uit Heinkenszand, daarop het woord verkregen hebbende, verdedigde de nadere aaneensluiting in het belang van het algemeen. Wat toch iedere afdeeling afzonderlijk met het oog op de financiën niet kan aan schaffen, kan gemakkelijk geschieden door de vereeniging. Spreker haalde als voorbeelden aan aan koop van brancard om zieken over te bren gen, aanschaffen van couveuses voor te vroeg geboren kinderen, voorts betere regeling van ziekenverpleging, en wijkverpleging, daar deze laatsten ten platten lande totaal onvoldoende zijn. Ook besprak hij de wenschelijkheid van het oprichten van een fonds voor lupuslij- ders, zooals bij de Provinciale vereenigingen in Friesland, Groningen en Zuid-Holland bestaan. Bovendien bezit Zuid-Holland een commissie tot onderzoek naar tuberculose, eu heelt daarvoor verplaatsbare lighallen disponibel. Alle zakeu, die tot stand zijn gekomen, door samenwerking, en die iedere vereeniging afzonderlijk, waarschijnlijk wel nooit in haar bezit zal krijgen. Thans ontstond een langdurige discussie over de wenschelijkheid cm al of niet een provinciale vereeniging te vormen of om Zuid- en Noord-Beveland en Walheren, of Zuid- en Noord-Beveland alleen tot aanslui ting te bewegen, welke discussies tot resul taat hadden, dat in beginsel werd besloten over te gaan tot oprichting van een ver eeniging van het Groene Kruis voor Noord en Zuid-Beveland en Walcheren. In de commissie voor het onderwerpen der statuten, die ter bespreking zullen wor den overgelegd aan de algemeene vergade ring, van elk der bestaande vereenigingen, werden benoemd de heeren Dr Plugge, Dr. Hoorweg, Dr. Geill (Krabbendijke), Jhr. U. E. Lewe van Nije- stein, J. H. O. Dominicus. Binnen 2 maanden zullen de afgevaar digden opnieuw ter vergadering worden opgeroepen, teneinde alsdan tot definitieve oprichting te besluiten. Nog werd medegedeeld dat de kosten voor aansluiting hoogstens 10 pet. zullen be dragen. Wij vernemen, dat pater Hendrichs, S. J. ongesteld is, zoodat hij voorloopig geen spreekbeurt kan vervullen. De bijna 69-j.axige J. Berks was Donderdagavond 7 uren in beschonken toestand en viel op het plein bij L. Rijk in die 'sHeer Hendrikskinderenstraat pp de steenen. Bewusteloos en met verwond hoofd werd hij opgenomen en naar zijne woning op den Molendijk vervoerd, al waar hij zonder tot bewustzijn te zijn ge komen reeds te half elf overleed. Door B. en W. dezer gemeente is benoemd tot Hoofdman der Brandwacht, de heer P. Sloover, zulks in de plaats van den heer H. J. Molhoek, die tenge volge van vertrek uit de gemeente, als zoodanig zijn ontslag had gevraagd. VLISSINGEN. Alhier circuleert een adres aan den gemeenteraad, om adhesie te betuigen aan een verzoek van eenige aangeslagenen in de plaatselijke directe belastingen om maatregelen te nemen tot wijziging der verordening op de heffiDg van den hoofdelijken omslag, in dien geest dat de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud minstens f 600 moet bedragen met verderen aftrek voor kinderen, met zoo noodig zwaardere belasting der hoogere inkomsten, zooals te Zaandam. Verder vragen de adressanten dat de uitreiking der aanslagbiljetten vroeger plaats hebbe dan tegenwoordig. Burg. en weth. stellen voor te besluiten tot het doen rooien van 16 Olmeboomen op den Nieuwendijk; 4 essehen op de Oude Markt; 4 Canada's op den Ouden Vlis- singschen Weg; 2 Canada's in het z.g n. De Ruyterlaantje en 5 Canada's aan den Koningsweg nabij de Keersluis. Al deze boomen, behalve die op den Nieuwendjjk, zjjn dood. Van de boomen op den Nieuwendjjk zjjn een tweetal stervende, een drietal andere zjjn zeer slecht, vier zijn iets beter, doch ook bjj stormweer nog gevaarlijk, terwjjl alleen de overigen misschien nog eenige jaren zouden kunnen worden behouden. Hoewel burg. en weth. het betreuren, dat deze schoone boomenrij, die zeker een sieraad voor de gemeente is, zal moeten verdwijnen, achten zjj hot gewenscht reeds thans alle boomen daar ter plaatse te rooien, daar anders de nieuw te planten boomen onder de zware vertakking van de oude zeer slecht zullen groeien en het moeiljjk zal zijn later weder een goed ge heel te verkrjjgen. In de plaats van de te rooien boomen op den Nieuwendijk, wenschen burg. en weth. in het volgend voorjaar boomen te planten uit de plantsoenen aan de Badhuis straat, die reeds eenige zwaarte hebben, waardoor in den kortst mogelijken tijd het bezwaar der rooiing zal zijn opgeheven. De heer J. de Vries, administrateur van de militaire bakkerij! aldaar, is op 1 December a. s. benoemd tot administrateur van het garnizoens nachtlegermagazijn te Bergen op Zoom. Naar aanleiding van door Ged. St. gemaakte bedenkingen hebben Burg. en Weth. nog enkele wijzigingen aan den gemeenteraad voorgesteld in de verorde ning op het lager onderwijs. Wat het ge ven van privaatlessen betreft, door onder- wijzersjessen) wordt daaromtrent het vol gende bepaald: Het geven van privaat lessen door onderwijzers of onderwijzeres sen aan leerlingen van dezelfde school mag alleen geschieden met toestemming van Burg. en Weth., gehoord het hoofd

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1