uTTzeeland. GEMENGD NIEUWS. totaal verschilden. Bij de dichte stedelijke bevolking heeft de wijkverpleegster slechts voor een bepaalde buurt te zorgen. Al hare patiënten wonen dus dicht bij elkaar. (K. S. W.) (Mr. A.) De Duitsche keiz er in Neder land. Het Berl. Tageblatt bevat in het nummer van Vrijdag een mede- deeling uit „Officieele Nederlandsche bron", waarin o.a. wordt meegedeeld, dat bij de ontmoeting van onze Koningin met den Duitschen Keizer bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van groothertogin Alexandrina te j Schwerin, waarschijnlijk voor de eerste maal over het aanstaande bezoek is gesproken. „De verdere bijzonderheden", heet het dan verder „wer den in den loop van de maand September tusschen den Duitschen gezant Von Schlözer en de Nederlandsche regeering geregeld. De Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Gevers, zal zich tijdens 't keizerlijk bezoek, in Den Haag bevinden. Uit deze omstandigheid mag echter niet worden op gemaakt dat het bezoek een politieke be- teekenis heeft. De betrekkingen tusschen beide staten zijn van den meest hartelijken aard. Voor het vermoedelijk tusschen 18 en 20 November plaatshebbende bezoek van het Duitsche keizerlijk paar (dag en uur zijn nog niet vastgesteld) zouden twee dagen bestemd zijn. Keizer en Keizerin zouden in het koninklijk paleis intrek nemen. Het voornemen bestaat voorloopig een ga ladiner te geven in het paleis, een revue over de troepen en een vlootrevue bij Vlis- singen te houden en een bezoek aan den hofschouwburg(l) te brengen. Het kiesrechten de Boeren leenbank. Zooals men weet, is ieder kiezer, die op den lsten Februari een jaar lang minstens i 50 heeft ingelegd op de spaarbank. Het is volstrekt niet noodzakelijk, dat die inlegging geschied is op de Rijkspost spaarbank. De kieswet heeft met de Rijks- postspaarbankgelijk gesteld, iedere spaar bank, beheerd door 't bestuur eener rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, van een naamlooze vennootschap, van een coö peratieve vereeniging of stichting, mits dat die spaarbanken f 25.000 bij de Neder landsche Bank hebben gedeponeerd. Aan al de voorwaarden, hier vermeld, voldoen de Boerenleenbanken, zoodra zij slechts de f 25.000 deponeeren. Doen zij dit niet, dan zijn daardoor de inleggers op de Boerenleenbanken van het kiesrecht verstoken Dit is niet billijk. Men zal wellicht opmerken, dat vele der locale boerenleenbanken niet in staat zullen zijn om f 25.000 te deponeeren, doch dit is volgens onze meening ook niet noodig. Het komt ons voor, dat het voldoende is, dat de Centrale Banken de f 25.000 deponeeren, en de spaarbankboekjes inge richt zijn en behandeld worden als bij de Rij kspostspaarbank Vermoedelijk heeft men aan deze onbil lijkheid nooit gedacht, maar dan dient dit verzuim zoo spoedig mogelijk en voor 1 Februari a.s. hersteld te worden. Door dit verzuim is thans aan honderden, zoo niet aan duizenden, het kiesrecht ont houden, die er het volste recht op hebben en waaronder het Christelijk element zeer sterk vertegenwoordigd is. Met het oog op de stembus van 1909 mag o.i. geen oogenblik worden gedraald om dit verzuim te herstellen. (Zei Het komend debat. Gelijk gewoon lijk in het derde jaar, zal het politiek debat bij de Begrooting wel geen breede afmeting aannemen. Maar meer schuim zal wit opgaan, als het scheepke van Staat voor de twee klip pen komt, van het fonds voor de Amster- damsche Stelling en van het blijvend ge deelte. Zeilt het scheepke die twee klippen behouden langs, dan is het weer in het ruime sop, en zal kunnen doorvaren maar dat die twee klippen gevaarlijk zijn, kan kwalijk ontkend worden. Iets wat temeer te betreuren valt, nu het beide militaire klippen gelden, waar toch zoo heel andere belangen naar den voorgrond dringen. Alleen, dat is niet door de oppositie aan de Regeering opgedrongen. Ze heeft het zelve zóó '.n niet anders gewild. (Stand.). Kolenprijzen. Hoe langer hoe meer begint de druk van het R h e i n-W e s t f. Kohlensyndicat zich te doen gevoe len, zoo schrijft men aan Het Centrum. Werd net ingang van 1 Sept. 1.1. een prijsverhooging van f 6 per 10.000 K.G. bij afname per schip ingevoerd, thans staat wederom voor ontvangst per wagon een nieuwe gelijkhoudende verhooging voor de deur, welke 1 Oct. in werking trad. Buitendien worden Septemberorders, in die maand niet uitgevoerd zijnde, in ver band met de op 1 October van kracht wordende verhooging, eenvoudig gean nuleerd. Het behoeft geen betoog, dat dergelijk optreden de consumenten alleroraange- naamst aandoet, temeer daar in rechten geen verhaal is te verkrijgen, wijl de con tracten zoodanig zijn ingekleed dat het syndicaat in geval van niet levering niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de gevolgen, hieruit voortvloeiende. Kon ons lieve vaderland maar voldoende hoeveelheden produceeren, handel en indus trie zouden daardoor ten zeerste worden gebaat. GOES. In het jongste nummer van „Eigen Haard" komt een artikel voor, dat vooral voor onze provincie van bijzondere beteekenis is. Het is n.l. een herinnering aan het '21 Augustus j.l. gevierde 60-jarig bestaan van 'het stadje Zeeland in West Michigan, nu een welvarend plaatsje van 2000 inwoners, dat in een wildernis ge sticht werd door een aantal kolonisten, voornamelijk uit Zeeland afkomstig. Do kolonisten 'waren allen „afgescheide nen", uit de dagen van 1834'50 en la ter, toen die hier te lande zoo streng ver volgd werden. Een der leiders was de predikant Cor nelius van der Me uien uit Goes, die met de Zeeuwsche emigranten meeging, en de vader van Zeeland, Mich., is ge worden. Zondagavond hield de St. Jozefver- eeniging hare driemaandelijksche verga dering. Aanwezig waren de Z.Ëw. H.H. Deken en Kapelaan en 45 leden. Wegens ziekte van den Voorzitter, leidde de vice- voorzitter, de heer L. Fagel, de vergade ring. De notulen van den Secretaris en het verslag van den Penningmeester wer den goedgekeurd. De inkomsten bedroegen aan contributiën f 105, aan hoeten, enz. f 2.70. De uitgaven beliepen f 89 onder steuning aan zieke loden, zoodat er een batig saldo was van f 18.70. Nadat, was goedgevonden o-m op den laatsten Zondag van deze maand een be gin te maken met de „ontwikkelings-avom- den", werd de vergadering gesloten. De Gerardus-Majella-vereeniging verga derde ook, maar daarvan ontvingen we geen verslag. Op de eendaagsche internationale hondententoonstelling, gehouden te Rot terdam 6 Oct. j.l., verwierf „mij plesures Fairij", eigenaar de heer .1. M. Hooge- sleger, kastelein der sociëteit „V. O. V." alhier, den len prijs in de Jeugdklasse, en den len prijs in de Nieuwelingsklasse. Bij Kon. besl. is aan H. J. Baning, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter der plaat-i selijke oommissie voor de ongevallenver zekering te Goes, ingesteld bij Koninklijk besluit van 26 November 1902 (Stbl. no. 202)en is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie, mr. J. A. de Wilde, advocaat en procureur te G O e s. De weideknecht (dierenverzorger) Nicolaas Cardon alhier, werd hedenmor gen op een weiland in den Wilhelmina,- polder door een der jonge paarden een slag toegebracht tegen de borst, waardoor één of meer ribben werden stuk geslagen. De dokter ontboden, achtte overbrenging naar het Gasthuis noodzakelijk. - Gedurende de bietencampagne zul len op de Zeeuwsche lijn dagelijks twee extra-goederentreinen loopen, uitsluitend voor het. vervoer van suikerbieten. MIDDELBURG. In de Vrijdagavond in de Concert- en Gehoorzaal gehouden alge meene vergadering van het M i d d e 1- b u r g s c h Mannenkoor werd als be stuurslid, in de plaats van den heer H. van der Kamp, die bedankt heeft, gekozen de heer J. R. Domenie. De rekening en verantwoording werd vastgesteld met f 441.855 aan inkomsten eD f 389.04 aan uitgaven, dus met een goed slot van f 52.81s. Een langdurige bespreking had plaats over de vraag of de repetities niet op een ander uur kunnen gezet worden. Thans zijn ze Zondagmorgens. Sommige leden wilden liever een avond in de week. Daar bleken echter zooveel bezwaren aan verbonden te zijn, dat ten slotte beslo ten werd voorloopig den Zondagmorgen te behouden en zoo mogelijk nu en dan op een weekavond, vermoedelijk Zaterdags, te repeteeren. YLISSINGEN. Een krankzinnige. Met den Duitschen mailtrein kwam Vrij dagavond een Duifscher mede, die teeke nen van krankzinnigheid gaf. Van Boxtel af moest hij door den conducteur bewaakt worden. Bij aankomst alhier wenschte de reiziger naar Hamburg terug te keeren en overnachtte hij daarom in het hotel „Zeeland". Blijkbaar in groote opgewon denheid verkeerend, verliet hij 's nachts zijn hotel, geraakt hij de sluizen te water en verdronk. Het lijk is opgevischt. Volgens gevonden brieven en naamkaar tjes bestaat het vermoeden dat de ver dronken persoon was genaamd mr. J. B. Brilmayer, en werkzaam bij de firma John George Sons and Co., 1 Cripplegate Buil dings, London E. C. Het lijk van den Zaterdag in het kanaal gevonden Engelschman is door de over gekomen familie herkend als dat van den heer Brilmayer. De overledene was 64 jaar oud. Zaterdag 21 September zijn door een dame, reizende van Vlissingen naar Utrecht, op het toillettai'eltje van een wa tercloset in den trein een aantal diaman ten ringen achtergelaten, benevens een slangenring met robijnen. Tol heden zijn geen dezer voorwerpen gevonden. - Vrijdagavond werden door de com miezen der plaatselijke belastingen alhier ontdekt twee personen, die per stoom tram van 10.25 uit Middelburg tracht ten hier frauduleus eene hoeveelheid ge distilleerd, geborgen in een zak, hier bin nen te smokkelen. Slechts één persoon kon worden aangehouden, de andere wist te ontkomen. Het getal raadsleden dezer gemeente zal van 17 op 19 gebracht moeten wor den, daar het aantal inwoners meer dan 20.000 bedraagt. IERSEKE. In de Vrijdagavond alhier ge houden raadsvergadering werd gunstig be schikt pp een 7-tal verzoeken om ont heffing van hoofdelijken omslag en school geld lot een gezamenlijk bedrag van f34.47V2. Teneinde de Damstraat op een zeker punt te verbroeden en rechter te maken, stelden Burg. en Welh. voor van den heer W. Goeman een strook gronds van zijn erf aan te koopen, groot ruim 26 M2., voor een bedrag van f 40. Dit werd goedgevonden. In een der vorige vergaderingen werd reeds besproken, zonder er een beslis sing pp te nemen, een verzoek der Vis- schersvereeniging, om het voor kort aan gebrachte plankier langs den hoofdelijken havendam met vier palen en bijbehoorend werk te verlengen volgens het. beloop van het groote hoofd van dien dam. Dit ver zoek kwam nu opnieuw aan de orde. Daartegen werden verschillende bezwa ren geopperd en de raad besloot het ver zoek nogmaals aan te houden, teneinde Burg. en Weth. in de gelegenheid te stel len nader met de Visschersvereeniging te overleggen. Nu volgde de gemeentebegrooting. Bij den poist: onderwijzerstraktementen kwam in behandeling een herhaald verzoek der 5 onderwijzeressen aan de gemeentescho len om een billijke vorhoogirig van sala ris met het oog op het onderwijs in de handwerken, waaraan zij minstens 180 uren 's jaars buiten de gewone schooltij den wijden. De heer Muller was de eerste, die voor een kleine verhoogiiig opkwam, de wet houders sloten zich daarbij aan, een hun ner stelde f25 voor en de voorzitter was er oo.k niet Legen, mits onder de bepaling, in de verordening op te nemen, dat deze f 25 zouden vervallen, wanneer het hand- werkonderwijs in het vervolg onder de gewone schooluren mocht gegeven wor den. Met die voorwaarde nam de raad de verhooiging aan. De post, meubileering van het gemeente huis, werd met 1' 19.50 verhoogd. Om nu de inkomsten met de verhoogde uitgaven te doen kloppen en tevens om den wat laag uitgevallen post voor on voorziene uilgaven te doen stijgen, werd besloten aan Ged. Staten machtiging te vragen een som van f 290 van het goed slot der rekening 1906 op de begrooting te brengen. Daarna werd de begrooling, met een bedrag van f 33.028.835 als ontvangsten en uitgaven, met algemeene stemmen aan genomen. BORSELE. Alhier liggen reeds twee schepen in de haven om suikerbieten te laden. De aanvoer van den akker komt in "vollen gang. De bieten zijn niet zoo groot van stuk als verleden jaar. De to tale verscheping zal beneden het middel matige blijven, daar minder hectaren zijn bezaaid en de opbrengst het gewone aan tal kilogrammen niet zal bereiken. De wegen treffen geen goed begin, aan gezien de regen nagenoeg tegelijk aanving met het transport der Meten. Door de droogte in September waren zij van ho ven tot stof gereden en thans reeds ver- toonen zij staande wagensporen. In die gemeente wordt voor het eerst sedert de invoering voorbereidend mili tair onderricht gegeven. Twintig jongelie den nemen daaraan deel. Het onderwijs geniet bijzondere belangstelling, daar on der de leerlingen pok behooren. eenige manschappen die geene militieplichten meer te vervullen hebben. Het kanaal door Z u i d - B e v e- 1 a n d. Op Donderdag 7 November zal aan liet prov. bestuur van Zeeland te Middel burg worden aanbesteed: De uitvoering van voorzieningen aan de schutkolkmuren en het stortehed in de schutkolk van de groote schutsluis te Han s weert, be- hoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 150.000. TER NEUZEN. In de Donderdag alhier gehouden raadszitting werd het nieuw ge kozen lid, de heer M. van den Hoek, ge ïnstalleerd. Daarin herdacht de voorzitter liet Vor stelijk bezoek op 14 Sept. Onder applaus werd een door hem gedaan voorstel aan genomen om aan de Koningin een tele gram van hulde en dank te zendon. Afgewezen werden twee verzoeken van eigenaars van huisjes, waaraan geen re genbak is, om bakken te mogen maken van 2,5 M3., daar zij voor de kleine op pervlakte die hunne huisjes hebben een regenbak van 4 M3., zooals de verorde ning voorschrijft, te groot achten. De af wijzing geschiedde omdat de bouwveror dening deze afwijking niet toestaat. Naar aanleiding eener opmerking, door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemaakt op artikel 6 der verordening XXX op het heffen van loon. voor het ruimen van privaten, als zijnde dat ar tikel niet in overeenstemming met de ge meentewet, werd besloten dat artikel te schrappen. Het schreef voor, dat hij, door wiens schuld nadeel aan de ruimingsma terialen ontstaat, die schade moet ver goeden. De raad meende die bepaling in de verordening ook te kunnen missen, daar het een van zelfsprekende zaak is, dat gemaakte schade vergoed moet worden. De verordeningen op het heffen van schoolgeld voor het lager onderwijs en die op het heffen van loon voor het keu ren van vleesch en visch, die geldend zijn tot 1 Jan. a.s., worden opnieuw vast gesteld. In geheime zitting werd beraadslaagd over reclames tegen het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Door de algemeene commissie dei- feestviering ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek gehouden bijeenkomst bleek dat de ontvangsten hebben bedra gen f 1130.645, de uitgaven f 1156.92, zoo dat er een nadeelig slot is van f 26.27s. In verband met den goeden uitslag van het feest, werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel, om uit de feestcommissie te vormen eene Oranje- vereeniging, die zich hoofdzakelijk tot taak zal stellen den jaardag van de Koningin tot een algemeenen feestdag te maken. Aan H. M. is van dit besluit telegraphisch, kennis gegeven. Men schrijft ons uit Terneuzen: De openstelling van de nieuwe draai brug over het kanaal te Sluiskil (hij Ter Neuzen) zal op Zaterdag 12 dezer feestelijk, worden gevierd. Het voornemen bestaat de brug te versieren met leliën en des avonds te verlichten. Die bloemenversiering is be doeld als een hulde aan den oud-minister Lely, onder wiens bestuur het plan voor de brug is vastgesteld. De oud-minister is ook uitgenoodigd het feest met zijn te genwoordigheid te willen vereeren, doch wij vernemen dat de heer Lely voor deze uitnoodiging hoeft bedankt. De feestelijkheden, dien'dag te houden, bestaan uit een wielrijdersfeest, volksspe len, roedwedstrijd, onthaal der schoolkin deren /enz. THOLEN. In de zitting van den gemeen teraad js, naar aanleiding van het ver schil tusschen den gemeenteraad en het waterschapsbestuur ,De Vrije Polders, be sloten ,aan genoemd waterschapsbestuur een subsidie aan te bieden ten bedrage van f 2000 in de kosten, die zullen voort vlo,eden uit het verhoogen en verzwaren van de z.g. stadswallen langs de Een dracht, die zoowel toL bescherming, die nen tegen de hooge vloeden, welke èn de tstad èn de polders bedreigen, terwijl tevens ,ook de benoodigde grond door de stad zou verstrekt worden. OSSENISSE. Aan de door de sociëteit „De Arabieren" gegeven doelschieting, werd tengevolge van het regenachtige we der slechts door 24 schutters deelgenomen. Mede tengevolge van het weder konden de meeste vogels niet worden geschoten, doch werden verloot. De hooge vogel viel bij loting ten deel aan P. de Kort en R. de Kort, beiden van hier; de eene zij vogel aan A. van Buiten van Hengstdijk en Jos. Bogaart van hier; de andere zij vogel aan E. Kint en Jac. de Kort, bei den van hier. De roosvogel werd gescho ten door Alphons Bogaart van hier, die het zeer zeldzame geluk had van met zeven schoten de roosvogel en 5 kleine vogels te schieten, zoodat hij slechts één misschot had. De heer Jos. Rottier te St. Jans teen is in zijns vaders plaats door de Prinses van Aremberg benoemd tot beheerder van den Prosperpolder. Te ,C 1 i n g e zijn twee woonhuizen en een schuurtje afgebrand. Het in de schuur aanwezige vee kon nog 'gered worden. De oorzaak is onbekend. Op verzoek der Nederlandsche justitie worden door de Duitsche politie ijverig nasporingen gedaan naar zekeren S,, Span jaard van geboorte, die chef van inkoop was in een der grootste bazars te Amster dam, gelegen aan den Nieuwen Dijk. Hij deed inkoopen van groote hoeveelheden zeer waardevolle goederen; liet die boeken en en betalen en verdu-sterde ze dan. Op die wijze heeft hij zich van duizenden en dui zenden meester gemaakt. De vogel zou juist gesnapt worden: reeds was de politie op weg om hem te arresteeren, toen een dame, in dienst van de bazar, hem waar schuwde. Hij wist toen te ontkomen. De juffrouw, die hem waarschuwde, is ontslagen; maar termen om haar strafrechtelijk te vervolgen waren niet aanwezig. De 70-jarige wethouder der gemeente Oud- Beierland, de heer Hoogenboom, werd dezer dagen, terwijl bjj zich in den boom gaard achter zijn huis bevond, door een jongen, gewapend met een stok, aangevallen. Willende vluchten, had de heer H. het ongeluk te vallen wat voor den aanvaller een welkome gelegenheid was er op los te slaan. Door toegeschoten hulp werd de jongen ontwapend, maar eerst nadat de heer H. over het geheele lichaam en vooral aan het hoofd ernstig verwond was, zoodat zijn toestand bezorgdheid inboezemt. De jongen heeft reeds 2 jaar in een krank zinnigengesticht doorgebracht. Het 10- jarig zoontje van den stationschef te Aalten had de onvoorzichtigheid een wiek van een in gang zijnden korenmolen te grijpen. Hij ging mee naar boven en viel' toen naar beneden. In zorgwekkenden toestand naar huis vervoerd, overleed hij spoedig aldaar. Een 26-jarige werkman in een schoen fabriek te Tilburg, had het ongeluk bij het opgooien van een riem op een der poelies met de machine in aanraking te komen, waardoor hem een arm op drie plaatsen werd gebroken en de borstkas werd ingedrukt. Hij ligt zorgelijk. Op het stations-emplacement te Heerlen is de landbouwer Vaessen, van Gitsbach, door paarden, welke voor den trein geschrokken waren, vertrapt en door den wagen over reden. Hij kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. Aan boord van het stoomschip Vienna van de liarwicbljjn is op de Noordzee een ketel gesprongen. Twee personen, tot het machinekamerper- soneel behoorende, bekwamen zoodanige brandwonden, dat zij aan de gevolgen zijn overleden. Het stoomschip ligt nu te Rot terdam Een schilder te Bergen op Zoom is bij het verrichten van zijn werk in de kapel van 't St. Catharinagesticht van een tien meter hooge stelling gevallen en aan de bekomen inwendige kneuzingen bezwe ken. De Meier ij sche Bank. De heer Hubert Berkins, directeur der Meierijsche Bank, die, naar gemeld werd, ernstig ziek ligt, is, niettegenstaande dezen toestand, gearresteerd en naar 's Hertogenbosch, overgebracht, op grond van malversaties hij het bankbeheer gepleegd. Het gansche aandeelenkapitaal der Meijerijsche Bank wordt verloren geacht. Van twee debiteuren bedraagt liet voor schot meer dan drie ton, dat slechts voor een klein deel gedekt is. Nog een. De eerste klerk hij: den Rijksbetaalmeester te Arnhem is naar het Huis van Bewaring overgebracht, verdacht van fraude in zijn kas. Een wilde stier. Een wilde stier, diie zich te Utrecht aan zijn geleider, een slager, ontrukte, bracht groote ontstelte nis te weeg op den Leidschenweg aldaar. Een ieder die voorbij kwam vloog ver schrikt op zij voo:r het woedende, dier, dat met den kop omlaag rond rende en naar men wist mede te deelen een rijtuigje met twee personen te water wierp. Spoe dig werd hulp geboden, zoodat geen per soonlijke ongelukken te betreuren vielen. Een formeele jacht werd intusschen op den stier gehouden. Zelfs werden revol verschoten gelost, maar aanvankelijk zon der succes. Ten slotte werd het beest getroffen, doch veel resultaat had men er niet van. De stier toch nam de vlucht om elders amok te plegen. De vervolging werd onvermoeid voortgezet, doch teïi slotte moest de stier die vermoeid werd het opgeven. Op een boerderij waar het beest gevlucht was, sloop een slager nader en sneed hem de hielpezen door. Toen was de kracht ge broken, het zwaar gewonde dier sleepte zich nog een eind voort, totdat een goed gericht schot hem doodde. Te Utrecht was een automobilist we gens het rijden met te groote snelheid bekeurd. De poiitie-verordening laat binnen de Singelgrachten geen grootere snelheid toe dan 10 K.M. per uur. De automobilist had zooals door den bekeurden politieagent o,p den secondewij zer van zijn horloge was geconstateerd den afstand van de Wittevrouwenstraal tot de Biltstraat 175 meter in 20 seconden afgelegd, dus met een snelheid van 3lV2 K.M. per uur. Maar nu vroeg de advocaat van be klaagde aan den politieagent, hoe hij wist dat bedoelde straat 175 meter lang was. Antwoordde straat was door de amb tenaren der gemeentewerken te Utrecht nauwkeurig opgemeten. Waarop de verdediger hernam, dat de agent niet uit eigen wetenschap verklaard had, maar op het zeggen van anderen was afgegaan. De kantonrechter vereenigde zich hier mede en sprak den beklaagde vrij; als zijnde het ten laste gelegde feit niet be wezen. Immers zegt het vonnis de in het procesverbaal opgegeven snelheid berust o]i een gissing van den relatant, bij rede neering opgemaakt naar aanleiding van de hem door derden opgegeven lengte der Wittevrouwenstraat. De „derden", waarvan hier sprake is, zijn juist de menschen, die van nauwkeu rig opmeten van straten en wegen ver stand hebben, méér dan een politieagent of veldwachter. Uit het vonnis van den Utrechtschen kantonrechter volgt intusschen, dat auto mobilisten zoo hard kunnen rijden als hun belieft, tenzij de politieambtenaren gaan zorgen, dat ze zelf de lengten van alle straten en wegen opmeten, wat practisch onuitvoerbaar is. Hiermee is aan de automobilisten een vrijbrief uitgereikt, waarvan ze wel niet zullen nalaten gebruik te maken. De Belgische bladen maken melding van een ernstig ongeluk. Nabij de „Verbrande Brug" te Vilvoorde, werkte Donderdag eene afdeeling soldaten der genie, om de oude brug aldaar te doen springen. Ten half 5 waren twee ladingen gereed om te ontploffen. De eene stond op den ponton van de genie, bemand door den officier, den sergeant, den korporaal en 4 soldatende andere was in handen van den duiker (seaphandrier), dien men onder het water deed gaande andere soldaat moest het vuur aan de lonten steken. De luitenant gaf hiertoe het signaal met drie maal te fluiten. Ongelukkig kwamen er juist twee treinen schepen. De officier floot om de machinisten van de sleepbooten te ver-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2