JVo. 119. Dinsdag 8 October 1907. Derde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Nationaal Congres van den Ned. Boerenbond te Nijmegen. Abonnementsprijs per 3 maanden vQor (Joes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.37l/j, voor niet-abonné'sOAS Advertentiën van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Te Franeker is herstemming tusschen een sociaal-demokraat en een anti-revolu tionair. Zonder de hulp der liberalen kan de socialist er niet komen. Maar komen zal hij er, omdat de vrij zinnigen hun rooden broeder piet in den steek zullen laten. Het oude liedje. Dat evenwel niet altijd voor 'tpubliek gezongen wordt. Het is eerlijk, maar ook teekenend, dat de „Middelburgsche" en „Goe- sche Courant" openlijk zeggen liever een sociaal-demokraat te hebben dan zoo'n vertikte „clericaal I" Wij nemen deze openlijke uitspraak te baat om onze lezers en speciaal de ar beiders op dit advies te wijzen. Het geeft een beeld van de machteloos heid, de inzinking der liberale partij, die, om de vrijzinnige regeering op bet kussen te houden, haar toevlucht zoeken moet bij de anders zoo verfoeide socialisten. Het advies toont nóg aan, dat men aan vrijzinnigen kant liever in de regeerings- lichamen ziet mannen van het onge loof de economische leer van Marx is immers niet van zijn materialisme, zijn stofvergoding te scheiden dan diezelfde vertikte „clericalen", die ook in het be stuur van den Staat aan den Schepper medezeggenschap willen zien toegekend, en de christelijke beginselen in de Neder landsche wetgeving willen neerleggen. Maar zegt "men 'tis gebleken nog dezer dagen uit het alweer nieuwe program der oud-liberalen: de kerkelijke leerstellingen mogen geen invloed uit oefenen op het bestuur van den Staat. De grootste onzin: want menschen besturen den Staat en op geloovige menschen hebben die kerkelijke leer stellingen invloed. Zoodat dus volgens die oud-liberale re deneering geloovige menschen, menschen, die nog hechten aan „kerkelijke leerstel lingen", beter doen bij moeders pappot te toeven, dan zich in het politieke leven te bewegen. Alweer 'toude liedje: ze worden uit- gestooten. Maar dat liberalisme is verbazend in consequent. Immersmoeten de personen, die den Staat besturen onafhankelijk zijn van den invloed der Christel ij ke leerstellingen, dan moeten deze personen los zijn van eiken invloed van evengoed wijsgeerige stelsels, als b.v. van M a r xden va der van het socialisme Dan moet ook voor liberalisten en so cialisten de poort van het regeerkasteel gesloten. Geen verweer. Mr. A(alberse) schrijft in het K. S. W. „Daar zijn aanvallen, zoo grievend grof en van zoo geniepige oneerlijkheid, dat men zichzelf zou beleedigen door er zich tegen te verdedigen. Tot dit soort reken ik, hetgeen sommige katholieke bladen naar aanleiding van de Encycliek „Pascendi dominici gregis" over mij schreven. Waar daden trouwens geen bewijskracht meer hebben, wat zullen woorden daar vermogen Wij lezen nog al enkele katholieke or ganen, maar slechts in één blad troffen we een geniepigen aanval aan op mr. Aalberse. De lezer weet al in welk blad: „de Maasbode". Inderdaad, mr. A. heeft gelijkzulk soort geschrijf gaat men voorbij. - Jk Jl (Slot.) Het arbeidscontract. Des avonds om 8 uur sprak de heer Oostdam, uit Den Haag, over het arbeids contract. Spreker begon met te wijzen op het rapport, indertijd door den Boerenbond over het arbeidscontract gepubliceerd, en betreurde het, dat met dat rapport in de Kamer zoo weinig rekening gehouden werd. De groote fout schuilt in de ge lijkstelling van de industrie met den landbouw. Aan de hand van ©enige bepalingen gaat spreker nn na, in hoeverre het ar beidscontract voor den boer van belang is. De bekende bepalingen over reglemen ten, boeten, loon, staangeld, opzegging der dienstbetrekkingen, al welke bedin gen een schriftelijk arbeidscontract eischen, worden vervolgens door spreker op duidelijke wijze nagegaan. Van belang vooral is voor den boer de wijze, waarop het loon moet worden uit betaald, en ook dit wordt aau de hand der wetgeving door spreker op heldere wijze uiteengezet. Ten slotte hoopt spr. dat de wet, wan neer ze eens in werking is, toch wel in de practijk zal medevallen. In het debat dringt de heer Kellenaers, Meerlo, aan op het vormen van een ver- eeniging van landarbeiders, die zich bet sluiten van een collectief arbeidscontract ten doel stelt. De voorzitter deelt mede, dat de Nederi. Boerenbond met dit voor stel rekening zal houden. De conclusies werden vervolgens aangenomen. De derde gewijzigd als volgt: De Ned. Boerenbond dringt er bij zijne leden op aan zich nauwkeurig op de hoog te te stellen van de bepalingen dezer wet, ten einde onaangenaamheden en gelde lijk nadeel te voorkomen". Tarief en accijnswetgeving. In de Donderdagmorgen om 9 uur ge opende vergadering sprak de heer J. C. E. Slotemater, inspecteur der invoerrech ten en accijnzen te Amsterdam, over den invloed der Nederlandsche tarief- en ac cijns-wetgeving op de volksvoeding. Hij wees op tal van bepalingen in onze tarief- en accijnswetgeving, die de ontwikkeling van land- en tuinbouw belemmeren, door dat zij den invoer van minderwaardige producten uit het buitenland bevorderen en de vervalsching van voedermiddelen hier te land© in de hand werken. Hij geeft de meest treffende staaltjes van de inconsequentie waaraan onze fis cus zich schuldig maakt en toont aan, dat men ook hij het heffen van uen invoer recht op graan onzen belangrijken door voerhandel kan behouden. Hij is voor vrij ruilverkeer, als overal de economische slagboomen worden opgeruimd. Hij toont aan het verschil tusschen tarief en dou anerechten. Hij toont ook aan dat de vleeschaccijns een bescherming is voor het buitenLand- sche vleesch en in het belang van onzen boer moet worden afgeschaft. Hij bepleitte ook nog de belasting, die geheven moest worden van den kunsthoning naar rato van 't procentgehalte der suiker, welke hij inhoudt om zoodoende den Nederland- schen ijmker te beschermen en ten slotte kwam hij tot de kwestie der suikeraccijns en toonde aan hoe inconsequent ons land bij de conventie handelde, waardoor wij gevaar loopen met ruwe suiker uit den vreemde overstroomd te worden. Spr. eischte aan het slot zijner rede afschaffing van den suikeraccijas. Zijne conclusie stelde dan ook als eisch, dat al die bepalingen in onze tarief- en accijnswetgeving moeten gewijzigd worden en werd onder algeheel© instemming der vergadering aangenomen. Boerenleenbanken. Om 11 uur sprak A. J. van Benthem, lid van de Prov. Staten te Alkmaar, over de Boerenleenbanken. Na een krachtig pleidooi over het nut en de noodzakelijkheid van Boerenleen banken ingericht naar het systeem Raif- feisen, waarin het christelijk beginsel der naastenliefde de grondtoon is, betoogde hij dat het noodzakelijk is, dat de ban ken dat christelijk beginsel behouden of zoo zij op neutralen grondslag gesticht zijn, het in hun statuten alsnog opnemen. Een krachtige 'steun daartoe wordt gevon den als 'de leenbaken verbonden blijven met de 'Centrale Banken; er bestaat reeds een federatie tusschen de banken van Eindhoven en Alkmaar, beide op één grondslag gevestigd. Het hoogste ideaal voor een krachtig boerencrediet is federatie van de centrale banken. Aldus georganiseerd is de Neder landsche landbouwer gewaarborgd tegen elke catastrophe en staat hij machtig in zijn organisatie. Het debat was vooral gewijd aan de bespreking en de verdediging van het christelijk karakter der boerenleenbanken. De conclusiën werden onveranderd aan genomen. In deze vergadering deed de voorzitter voorlezing van een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor het Woensdag afge zonden telegram. Pachtcontract, Om 1V2 uur voerde Mr. P. A. Diepen horst, professor aan de vrije universiteit te Amsterdam, bet woord over het pacht contract. Spr. betuigt (Jen Ned. Boerenbond dank voor den steun verleend aan de protest- vereeniging Boaz bij haar onderzoek naar de werking van het pachtcontract. Uit die samenwerking kan invloed ten uitgaan. Zijne inleiding zou er niet toe strekken een votum uit te lokken, doch bedoelen belangstelling te wekken voor het vraag stuk. Den wensch van velen, dat het pacht stelsel worde opgeheven, dat de boer eigenaar worde van het land achtte spr. verkeerd, al kon hij de waarde van het ideaal erkennen. Het pachtstelsel is in beginsel goed, al leen moet het beter ingericht. Er moet getracht naar herziening van de betrekke lijke bepalingen van het burgerlijk recht, waarvan men niet om de daaraan verbon den moeilijkheden mag afzien. De heer Lovink, directeur-generaal van landbouw, gaf het bestuur van den boe renbond in overweging ervoor te zorgen, dat de red© van den inleider, waarmede hij zich in hoofdzaak vereenigt in ruimen kring worde verspreid, omdat het gespro kene ernstige overweging verdient. De stellingen worden onveranderd aan genomen. Zedelijke vei heffing van den Boerenstand. In de slotvergadering sprak Mr. A. Ba ron van Wijnbergen, lid der Tweede Kapoer en ©erelid van den Bond, over de zede lijke verheffing van den boerenstand. Op voortreffelijke wijze, meermalen warm toe gejuicht, verdedigde hij de volgende stel lingen, die zijne rede beknopt weergeven. 1. De Nederlandsche Boerenbond be oogt wel de behartiging der stoffelijke be langen, maar in niet mindere mate de ze delijke verheffing van den boerenstand. 2. Daarom zal de boerenbond al wat daartoe strekken kan krachtig hebben te bevorderen, o. a. Zondagsrust, bestrijding van het drankmisbruik, aankweeken van den spaarzin, verstrekken van goed dege lijk onderwijs, niet het minst de instand houding van het christelijk huisgezin. 3. Vergeten zal daarbij echter nimmer mogen worden, dat juist vermeerdering van stoffelijke welvaart ook in niet ge ringe mate strekt tot zedelijke verheffing. In warme bewoordingen herinnerde de heer van Wijnbergen aan de belangrijke diensten door den directeur-generaal van landbouw, den heer Lovink, aan den land bouw bewezen. Hij sprak den wensch uit dat de heer Lovink nog vele jaren den lande zou mogen dienen. Daverend ap plaus. De stellingen van den heer van Wijn bergen werden aangenomen. Ook nam de vergadering een motie aan, die den wensch uitspreekt, dat het hoofd bestuur bij de Regeering blijft aandringen op een jachtwet in den geest der conclu siën van het eerste congres. Pater Ildefon- sus, Babberich, vestigt de aandacht op het voornemen van de oprichting van een cen- traal-bureau voor de trekkende bevolking van het platteland naar Dnitschland. De heer Lovink betuigde als vertegen woordiger van den minister van landbouw dank voor de woorden, Donderdag dooi den voorzitter en Woensdag door den heer- Van Wijnbergen tot hem gericht. Hij gaf de verzekering, dat het blijken zal, dat de belangrijke besprekingen op dit con gres van groote beteekenis zijn. En ook, dat hij zoolang hij in zijn te genwoordig© betrekking zou werkzaam blijven, zal ijveren voor de verbetering van den landbouw in 't algemeen en voor de verheffing van den boerenstand in 't bij zonder. Hij bracht hulde voor de uitste kende organisatie van dit congres en hoopte dat meer dergelijke congressen zouden worden gehouden. Op zijn verzoek werd door de vergade ring gezongen het „Wien Neerlandsch Bloed". Daarna sloot de voorzitter Ridder de van der Schueren met -een opgewekt woord het tweede nationaal congres van den Nederlandschen Boerenbond. ITAEIË. Verduistering ten nadeele eener kerk. Aan den Oaservatore Ro- mano" wordt uit Turijn gemeld, dat het kapittel der kathedraal van Aosta aangifte heeft gedaan van de vermissing van 60.000 lire (andere bladen spreken van 600.000 lire) aan effecten uit de brandkas. De effecten werden in genoemde stad aan verschillende personen verkocht. In verband met dit feit zijn gearresteerd zekere geestelijke, Alexan der Jacod genaamd, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het koninklijk gymnasium, en kanunnik Dominico Nousso, beiden in Aosta zeer bekende en geachte personen, die door de openbare meening aan de ver duistering onschuldig worden geacht en bij hun arrestatie dan ook verklaarden, aan het misdrijf volkomen onschuldig te zijn. Er werden Donderdag te Aosta nog meer arrestaties verwacht. Kerk en Staat. De „Osservatore Romano" bevat een nota, waarin weerlegd worden de beweringen van verschillende dagbladen, volgens welke de richting der Italiaansche katholieke actie op politiek terrein zou gewijzigd worden in den zin eener werkelijk parlementaire actie. De nota verklaart, dat niets veranderd is in de gedragslijn, aan de Itaiiaansche katholieken voorgeschreven voor hunne eventueele deelneming aan den wetgevenden arbeid in de tegenwoordige omstandigheden. Niets is veranderd in de voorschriften des Pausen, vervat in de Encycliek van 11 Juni 1905. Deze voorschriften moeten streng worden nageleefd. FRANKRIJK. Daar de pastoor van Mouzieys-Panens order heeft gekregen van den maire om de pastorie te ruimen, en zijn parochianen een veel te onvoldoend sommetje bijeengebracht hebben voor zijn levensonderhoud, ziet hj zich verplicht de gemeente te verlaten. En de pastoor van Tresselines heeft zjn parochie moeten verlaten, omdat de gemeen teraad hem uit zijn woning gedreven heeft, waar nu het postkantoor gevestigd is, en hij in de gemeente geen ander beschikbaar huis vinden kon. Ook de pastoor van Nozeroy werd met behulp van 60 rijksveldwachters, 6 sapeurs, 1 kapitein der marechaussees, 1 onder-pre fect, en van den commissaris van Saint- Cioude uit zijn pastorie gezet. AMERIKA. Z. H. de Paus heeft aan mevrouw Tho mas J. Eyan, de vrouw van den bekenden financier en bankier te New-York, den titel van Romeinsche gravin verkend. Deze titel is haar verleend als belooning voor hare groote weldaden en giften aan de Kerk, welke bj elkander reeds meer dan drie millioen dollars bedragen. Met haar echtgenoot heeft zij de kathedraal van Rich mond in Virginia gebouwd, terwijl zij ver der nog kerken gesticht heeft te Plymouth, Danville en Pall Churen. Verder stichtte zj nog voor de paters Jesuïeten eea kerk te St. Andrew aan de Hudsoneen kerk te Suffern, N.-Y., behalve de talr jke kerken en kapellen waarvan zj geheel of gedeel telijk de bouwkosten betaalde in het Zuiden en Zuid-Westen. Ook liet zij nog een klooster met kapel bouwen veor de Zusters dei- Eeuwigdurende Aanbidding. BEEGIË. De koning van België heeft de nieuwig heid ingevoerd ministerraad te houden in het buitenland. Niet tevreden met gedurig naar het buitenland te reizen en te trek ken heeft hij er ook in den laatsten tijd zijn ministers ontboden om buiten België met hen over de Belgische aangelegenheden te eonfereeren. Zoo hebben minstens vier bijeenkomsten van vorst en raadslieden der kroon plaats gehad in Parijs, waar men samenkwam in een particulier salon van het Grand Café. Voor die vergaderingen kwam koning Leopold van Rogat waar Z. M. op het oogenblik verblijf houdt, en de ministers moesten zich uit Brussel naar Parijs begeven. In andere tijden zou zoo iets aanleiding hebben gegeven tot een oorlog. RUSEAND. Bijna geen dag gaat voorbij, of we hoo- ren van nieuwe gevallen van roof en plundering. In Omsk drongen drie roovers het telegraafkantoor binnen, juist toen den beambten hun salaris werd uit betaald. De roovers doodden een telegrafist, wondden vjt anderen en maakten zich ver volgens met een aanzienlijke geldsom uit de voeten. We lezen, dat het dezen keer waarlijk gelukt is de daders te arresteeren. Mogelijk is 't daarom, dat het telegraaf- agentschap de zaak publiceertEen roof- bericht, waarin de arrestatie van den dader gemeld wordt, is wel een witte raafBij de vervolging der roovers schoot zich een door 't hoofd, toen hij zag dat er geen kans meer was te ontkomen. De beide anderen werden gepakt met het geroofde geld. BRITSCH'INIIIË. Oproer te Calcutta. Te Calcutta had Woensdagnacht een ernstig oproer plaats. De menigte, die een meeling had bjgewoond, waar ophitsende redevoeringen waren gehouden, wierp met steenen naar de politie, die de meetinggangers wilde verspreiden. De oproerlingen, die zich in de aangren zende straten herhaaldelijk verzamelden, wierpen de politie van de daken met stee nes. Allerhande straatgespuis voegde zich bij de menigte en viel iedereen op straat aan, plunderde de winkels en mishandelde de politie. Tengevolge van de opgewondenheid der menigte zijn Zaterdagavond in het noor delijk gedeelte van Calcutta de onlusten opnieuw begonnen. Studenten en straatge spuis verzamelden zich ep de daken der huizen, wierpen met steenen naar de tram wagens en voorbijgangers en mikten in 't bijzonder op de Europeanen. Vele wagens werden beschadigd en de conducteurs ge kwetst. De kranten der inboorlingen laken de houding der politie en beschuldigen haar van ruw optreden en zeggen, dat zij de gemeentelijke beambten vergunde te plun deren. Ziekenverpleging op het Platteland. Bij de beantwoording van de vraag wat kan de Katholieke Sociale Actie op het platteland doen, noemden wij onder meer het vraagstuk der zieken verpleging. Hoe is zjj op 't platteland ge regeld? Kan daar niet iets georganiseerd worden als de dus genaamde .wijkver pleging" in de steden? Zou een, door ver schillende landelijke gemeenten gezamenlijk op te richten, ziekenhuis niet kunnen be staan Reeds bleek ons, dat in ons land op dat gebied al een en ander tot stand gekomen is, dat onze volle opmerkzaamheid verdient. Wij hopen daar spoedig uitvoeriger op terug te komen. Om echter over zooveel mogelijke gege vens te kunnen beschikken, zouden, wij tot onze lezers graag deze vraag richten „Is er bij u reeds iets gedaan, om een behoorl ij ke ziekenver pleging teverkrijgen? Indien ja wat, met welk resultaat, en met welke kosten? Zeer zal men ons met een antwoord op deze vraag verplichtenwij zullen ze indien de schrijver of schrijfster ons daar toe verlof geeft gaarne met vermelding van hun naam, dan zoo spoedig mogelijk verwerken tot een artikel over de z i e k e n- verpleging op het platteland. In Duitschland is deze ziekenverpleging enorm verbeterd door den invloed der ziekenkassen, die er belang b(j hadden, om ook op 't platteland voor een goede verpleging harer zieke leden te zorgen. Dezelfde reden die hen dreef, om kostbare sanatoria voor teringlijders op te richten, leidde hen er ook toe, voor ziekenverpleeg sters op 't platteland te zorgen. De hoofdfout, die aanvankelijk overal gemaakt werd, was deze: men wilde't op 't platteland precies zoo doen als in de stad. En men vergat, dat de omstandigheden er

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1