IFF1E \oes. Is. Goes. Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 5 October 1907 van de ia kachels. im kp 8. Bedden, Matrassen en Ledikanten. ïze 15, en 50 Id. ighaar] uisluitend lire Pieters a (Prima cent per /liddelburg. tional de jdbureau, esfekhouf i- op maat. in flinke anvraag. iandewijn. £ersen ËR,Goes BINNENLAND. UIT ZEELAND. RECLAMES. [elend, Petroleumlicht" ade Hollandsche dan 6 letters, enz. doch geen een spreekma- 3e muziekrollen Igende 10 ieder lok. De 50 vol le inzenders ieder |oals Luxe Inkt- pz. October, met in |els als bijdrage, franco 31 Octo- seft 12 verschil den. Het bureau Itrole. vertrouwen. On- uwsche Courant" Le No. 5 m (Holland). iwaarb.-Mij., te Amsterdam, 109, in tegen vaste ike tarieven ien bij dhr. JACs. teinkenszand, Cor- or Westel. Zuid- van zen. - 6 Le Cointre, Goes. KRAS. Als staaltje van de zeer eigenaardige voorlichting, welke de liberale bladen aan hunne lezers geven, waar het katholieke zaken betreft, kan het volgende stukje dienen, voorkomende in de „Nieuwe Rott. Ct." De „Echo de Paris" verneemt uit Rome, dat mevrouw Toselli (gravin Montignoso) een audiëntie heeft aange vraagd bij den Paus en dat deze onder zekere voorwaarden zich bereid verklaard heeft haar te ontvangen. Deze au iiëntie staat wellicht in ver band met de kwestie van het feitelijk nog steeds niet ontbonden huwelijk der gravin met den tegenwoordigeD Koning van Saksen. Naar een EDgelsch dagblad correspondent opmerkt, hebben beide partijen indertijd htt onverbrekelijk ka rakter van het kerkelijk huwelijk erkend. Alleen de Paus kan het ontbonden ver klaren en deze heeft dit tot dusver ge weigerd, hoewel ineu er van verschillende kanten sterk bij hem op aangedrongen heeft. De gewezen kroonprinses zal nu waarschijnlijk den Paus willen vragen de echtscheiding uit te spreken. Wan neer dit is geschied, dan zal de gravin zich denkelijk opnieuw kerkelijk met Toselli in den echt laten verr inden. Voor katholieken zal het wel niet noodig zijn de ongerijmdheden van dit bericht aan te wijzen. Maar is het niet merkwaardig, dat de redactie van het grootste onzer liberale bladen nu nog niet weet, dat, volgens de katholieke leer, het huwelijk niet kan ontbonden worden, ook niet door den Paus, en in die onwetendheid klakke loos de sensatie-dwaasheden overdrukt van de „Echo de Paris Zoo schreef het .Centrum". Neen, antwoordt gisteravond de „N. Rott. Crt"wij weten heel goed, dat de Katho lieke Kerk geen echtscheiding toelaat; onze uitdrukking „ontbinden" was daarom verkeerd, maar zegt het bladde Paus kan een huwelijk voor niet-voltrekken ver klaren; dan is er geen ontbinding noodig, aangezien aangenomen wordt, dat geen huwelijksband bestaan heeft. En 't blad vervolgt „Het zou de moeite waard wezen uit de geschiedenis voorbeelden aan te halen van R. K. vorsten en anderen, die van de Kerk nietig-verklaring van hun huwelijk hebben verkregen, maar we hebben geen tijd daar voor de boeken op te slaan". Jammer, dat de „N. Rott. Crt" geen tijd had „de boeken" daarvoor op te slaan Het blad zou dan tot jde weténschap zijn gekomen, dat er een geschiedenis bestaat van een zekeren Koning Hendrik VIII van Engeland, die aan den Paus eenzelfde verzoek richtte. En dat de Paus formeel weigerde! En dat deze weigering des Pausen de aanleiding was van Engelands afval van de Katholieke Kerk. En dat om deze weigering de Katholieke Kerk in Engeland lang vervolgd is. Kamerverkiezing Franeker. Bij de Woensdag in het district Franeker gehouden stemming voor de Tweede Ka- mer zijn uitgebracht 6268 geldige stemmen. De heer J. v. d. Molen (antir.) kreeg 2535, de heer W. H. Helsdingen (soe.-dem.) 2289 en dr. A. van Raalte (vrijiz.-dem.) 1444 stemmen. Herstemming dus tusschen de hee- ren J. v. d. Molen en tW. H. Hels dingen. Bij de algemeen© verkiezingen van 1905 werden bij1 de eerste stemming uitgebracht 6880 geldige stemmen. De heer J. Ankerman (Friesch christ, hist.) kreeg toen 2880, de heer P. L. Tak (soc.-<Iem.) 2170 en de heer F. Lieftinok (Unie-lib.) 1830 stemmen. Er werden dus thans ruim 600 stemmen minder uitgebracht dan bij de eerste stem ming in 1905. Toch ging de sociaal-demof- cratische candidaat met ruim 100 stem men vooruit, terwijl de vrijzinnige candi daat bij-na 400 stemmen minder en de can didaat der christelijke partijen bijna 350 stemmen minder kreeg dan in 1905. Waar schijnlijk wordt alzoo de soc.-dem. gekozen Keizerlijk bezoek. Naar men uit Den Haag meldt, moeten de keizer en de keizerin van Duitschland voornemens zijn onze Koningin in de tweede helft van November hier te lande te bezoeken. Het bezoek van het Duitsche keizerlijke paar zal plaals hebben te 's Gravenhage, waaïyoox de Koninklijke familie van het Loo naar de residentie zal komen. Het bezoek wordt verwacht tegen 20 Novem ber, na het aehtdaagsch verblijf van den Keizer en de Keizerin in En-getand. De Keizer en de Keizerin zouden te Vlissin- gen 's ochtends aan land komen, alwaar een deel der vloot van onze marine ter begroeting aanwezig zal zijn, vervolgens naar den Haag gaan en vandaar 's avonds naar Berlijn terugkeeren, zoodat de Kei zerlijke gasten met gevolg slechts één dag hier te lande doorbrengen. Het bejzoek is eene beleefdheid tegenover ons hof, waar toe do eerste gelegenheid, dat het Keizer lijk paar het Nederlandsch grondgebied passeert, wordt aangegrepen. Pensioen R. K. Onderwijzers. Z.Ex. de Minister van Binnenl. Zaken heeft de commissie van advies in pensioen zaken in het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem medegedeeld, dat van de collectieve bereidverklaring tot het voldoen der aauvuUingsstorting tot inkoop in het Rijkspensioenfonds is kennis; genomen tevens werd de commissie verzocht alle bescheiden der belanghebbenden in één ending aan zijn Departement over te leggen. Bedoelde bescheiden moeten vergezeld gaan van een staat van diensten bij het Bijzonder Onderwijs vóór 1 Januari 1906 en op dezen staat moet mede vermeld worden de betrekking door den onderwijzer bekleed op 1 Januari 1906. Uiterlijk 31 October moeten alle stukken bij de Commissie zyn ingekomen. Zij belast zich met het nazien der bescheiden en met de collectieve opzending aan den Minister van Binnenl. Zaken in den vorm door Z. Exo. gewenscht. Het nieuwe vlugschrift: „Volks" ontwikkelin g". Er schijnen nog steeds menschen gevonden te worden, die twijfelen aan de noodzakelijkheid eener algemeene volksontwikkeling. Na lezing van dit nieuwe vlugschrift moet alle twijfel desbetreffende noodzakelijk verdwijnen. Krachtige, sprekende argumenten voor de noodzakelijkheid eener algemeene ont wikkeling op elk gebied, gaan er vooraf aan een reeks van praktische aanwijzingen, hoe ontwetenheid door kennis, hoe onbe duidende alledaagsehheid en onverschillig heid door belangstelling in het ware, schoone en verhevene kan vervangen worden. Aan de ontwikkelden en beschaafden de taak om deze beginselen te verspreiden onder degenen, die tot nu toe van een hoogere levensopvatting, ja zelfs van de meest noodzakelijke kennis verstoken ble ven. Verspreiding in grooten getale van het nieuwe vlugschrift zal kunnen bijdragen tot meerderen voorspoed en hooger geluk van ontelbaren, tot verbetering van de economische voorwaarden, en verheffing van het zedelijk gehalte van heel ons volk. Derhalve is het plicht van allen die er toe in staat zijn tot deze verspreiding bij te dragen. Met de ruime verspreiding van dit Vlugschrift moet alom de Wintercampagne worden geo pend. Gelijk men weet, is door de Centrale Vergadering van de K. S. A. juist als hoofdonderwerp voor dezen winter gekozen: Volksontwikkeling. (Med.) Een politiek meelevend be stuurslid! Te Leeuwarden is gebleken, dat er slechts twee candidaten voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten by den burgemeester zijn aangewezen, één van liberale en één van sociaal-democra tische zijde. Wel was door de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging de heer L. Runia te Berlikum candidaat gesteld, doch de persoon, die de l(jst bij den bur gemeester had iu te leveren, had haar in den zak gehouden en, toen dit later werd ontdekt, was het fatale uur voor de inleve ring verstreken Het Amsterdamsche radicale Weekblad, bekend ouder den naam van „De Groene", geeft een allesbehalve malsch artikel over de „lodderigheid" der Liberale Partij te lezen. „Het hberulisme en de sociale actie zoo luidt de titel van een opstel worden voorgesteld als dingen, welke al heel weinig met elkander hebben uitstaan, terwijl de sociale werkzaamheden der anti- revolutionnairen en vooral van de Katholieken zeer wordt geprezen. Christelijke vakorganisatie. Terwijl door het Nederlandsche Episcopaat aan de Roomsche leeken verboden is, lan ger lid te zyn van Christelijke vakorgani saties, en bun is bevolen zich in Katholieke organisaties te vereenigen, heeft thans Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond, met het oog op bijzondere toestanden zijne goedkeuring verleend aan het plan, om in het Limburgsch rnijniistiiet christelijke mijnwerkersvereenigingen op te richten GOES. Bij het geval van Maandag mei de „Spoorboot" te Catsche Veer ontkent de kapitein er van pertinent geroepen te hebben: „red, wat er te redden is", maai' verklaart den stuurman te hebben toe geroepen, toen de boot naar de ééne zijde overhelde: „houd het kasttouw vast, wij zullen nog een voortouw aan den, wal vast maken, en haal het schip tegen den wal". Maar niettemin hlijft, en hierop komt het aan, ton volle van kracht de hoofdzaak, dat namelijk de boot te veel geladen was, en dat dit het geval was, blijkt le. uit het overhellen van het schip naar de ééne zijde; 2e. uit het overijld verlaten van het schip door al de passagiers; 3e. uit het afglijden van drie fietsen en een mandje, waarin een Fox-terrier, die verdronk; 4e. uit het afladen van de 124 stuks GOES. Woensdag 9 Oct. zal alhier ge houden worden eene samenkomst van be stuursleden van ,,Groene-Kruis"-yereeni- gingen in Zuid- en Noord-Beveland om meer aansluiting te verkrijgen. Die poging gaat uit van de Zuid-Beveiandsche ver- eeniging van dien naam. Het Rijkstelegreafkantoor alhier ver zond gedurende de mqand Sept. 1907 1084 telegrammen, ontving er 1157, opge nomen en verder geseind werden 1086, Gesprekken. Uitgaand© 429, inkomende 289, overgenomen 691. Wij ontvingen uit verschillende plaat sen bericht da,t men begonnen is met hel vervoer van suikerbieten, en dat deze in 't gewicht tegenvallen. .Wij volstaan met deze algemeene mededeeling. Reeds lang gingen er stemmen op. on der de werkende leden van de harmonie „Hosanna" om de houten instrumenten af te schaffen en daarvoor koperen te nemen. Ten slotte is men in eene Woensdagavond gehouden vergadering daartoe besloten. De drijfveer was dat door een fanfarecorps altijd hetere stemming verkregen wordt en ten tweede dat bij mutaties en ook bij ab sent zijn of het uitvallen van leden er nog altijd voldoende samenwerking ver kregen kan wordeai. Vereeniging vo o r Al gemee- n© Wetenschap pel ijl ke Belan gen te Goes, Vergadering op Dinsdag 8 October 1907, {las avonds te 8 uur, in de koffiekamer der Sociëteit V. O. V. Punten van behandeling1. Verslag van den Secretaris; 2. Verslag van den Pen ningmeester; 3. Nazien der rekening over 1906/1907; 4. Verkiezing van vier he stuursleden, wegens periodieke aftreding van de H.H. L. van Bruggen en S. A. Leo pold -en wegens twee vacatures; 5. Werk plan 1907/1908. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Candidaatleden de H.H. W. F. K. Lens hoek, Dr. J. C. de Ruijter de Wildt, Mr. J. Stiegei', G. A. Hajenius, P. Hans, G. W. de Jonge. Toezègging tot het vervullen van een spreekbeurt is o. a. ontvangen vpn de II.H. W. llooyaards te Amsterdam en Dr. L. Wagenaar te Middelburg. MIDDELBURG. Gistermiddag was in het Kunstmuseum alhier aan de bestuursleden en ook aan de pers de gelegenheid ge_ ven om de schilderijen te bezichtigen, door wijlen den heer en mevrouw mr. G. N. de Stoppelaar aan deze kunstinstelling nage laten. Het zij'n een vijftal stukken die een mooie aanwinst vormen voor de veiel te weinig, bezochte collectie, welke daar aan wezig isEen paar alleraardigste „Spelen de Katjes" van Hen'rietfe, Ronner; een, ltali- aansch zwerverspaar „Trekvogels", van Willy Moos; een paa.r „Spelende kinderen" van F. Nachtweh; een zeegezicht „Storm" van Schütz Sr., en een stuk met „Honden' van Uunaeus. Foorts prijkte op de kast in da achterzaal een stel van drie vazen, Roo zenburgsch aardewerk, .eveneens een na latenschap van genoemd echtpaar. De najaarsvergadering der Prov. Sta ten zal geopend worden op Dinsdag e October, dos avonds 7l/2 uur. Men schrijft ons uit Middelburg: Gisteren (Donderdag) was het zgn. An- netje en Lijsjesdag, de dag waarop, de boerenmeiden en -knechten van dienst ver anderen en waarop zij nog al eens „uit gaan". Men kan dan in de door hen be zochte café's de sieeperige, saaie wijsjes hooren uitgalmen, geaccompagneerd door stampen en dansen. Hedenavond kregen nu enkele boeien, w. o. een militair, twist, omdat een caféhouder hen niet bin nen wilde laten. De zoon van Mars sloeg toen zijn hand door een glazen deur en werd zoodanig verwond, dat zijn opne ming in het hospitaal noodzakelijk was. Enkele der levenmakers werden door de politie, in hun eigen en amdorer belang, tijdelijk achter slot en grendel gezet. VLISSINGEN. Aan den binnenloods K. Visser is wegens lichaamsgebreken in en door den dienst verkregen, het volle pen sioen van f 700 toegekend. Alhier is door de politie gearresteerd en voorloopig aangehouden, zekere J. H.„ die door de rechtbank te Middelburg in staat van faillissement was verklaard, als verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van schuldeischers in dat fail lissement. J. H. is weder op vrije voeten gelaten. Onze stadgenoot, dhr. Sitsen, die geslaagd is voor het examen van 2e lui tenant, komt te 's Hertogenbosch in gar nizoen. KRABBENDIJKE. In de gemeenteraads vergadering van Woensdag waren tegen woordig 5 leden, afwezig dhr. Butijn en Nieuwenhuijsen. Voorz. dhr. Burgemeester Aan de orde was de begrooting der ont vangsten en uitgaven voor 1908. Slechts over enkele punten wordt eenige discussie gevoerd. Op de uitgaaf was gebracht het weekloon van den gemeentewerker P. Slab- bekoorn van f8 op f9 per week, daar hij dikwijls werk deed ais straatmaker, tim merman, enzook als lantaarnopsteker en grafdelver, dikwijls over de gewone werk uren bezig is. Enkele leden kwamen op tegen het groote verschil dat dan in week loon zou ontstaan, tusschen de twee ge meentearbeiders. Na eenige besprekingen werd met 4 tegen 1 stem aangenomen bet voorstel B en W. en met algemeene stemmen een voor stel om het weekloon van J. Zweedijk, 2e gemeente-arbeider, van f 7 op f 7Vg per week te brengen. Bij het hoofdstuk Onderwys komt het verzoek van mej. Bal om verhooging van jaarwedde als onderwijzeres op den Oost- dijk ter tafel. Gelet op de omstandigheden, dat zij geen kosthuis aldaar kan kry gen en zij dus 2 a 4 keer per dag per fiets naar Krabbendijke moet, wordt met 4 tegen 1 stem het voorstel aangenomen, deze ver hooging toe te staan. Het pensioen van J. Landman wordt met f 25 per jaar verhoogd. Bij de ontvangsten waren het alleen eenige inlichtingen die werden gegeven. De be grooting werd vastgest. op f 17979,66 in ontvangst en- uitgaaf waaronder een som van f 56,47 voor onvoorzien is begrepen en een buitengewoon subsidie van f1760 zal noodig wezen om aan die som te komen. Daarna wordt de verordening op de heffing en invordering van laad-, los-, haven- en lig geld opnieuw vastgesteld voor den tyd van één jaar. Na de gewone rond "raag sluiting. WEMELDINGE. Woensdagmiddag sloeg bij een kort, doch hevig onweer, de blik sem in een aardappelhoop van den land bouwer J. de Heer. Doordat het: stroo, waarmede de hoop gedekt was, verbrand de, werd een groot gedeelte der aardap pelen beschadigd. 'sHEER ARENDSKERKE. In de Don derdag gehouden raadsvergadering die door 10 leden en den secretaris werd bij gewoond en waarin do heer Blok met ken nisgeving afwezig was, werd na onver- anderdie vaststelling der notulen, aan de orde gesteld de vaststelling de:r verorde ning op ie heffing vaal haven-, los-, laad- en leggeld aan de haven van den Zuiid- Kraaijertpokler met de daarop betrekking hebbende verordening op «le invordering, daar de termijn waarvoor deze zijn goed gekeurd met 1 Januari, a. s. eindigt. Behalve dat het losgeld van grind van 25 cent per geladen wagen gebracht wordt op 10 cent per M3. worden in deze veror dening geen ajideffle wijizigingen aange bracht. Vervolgens wordt in behandeling ge bracht een verzoek om ©enige ingezetenen te 's Heer Hendrikskinderen betreffende de totstandkoming van een rijks tel-ephoon- kantoor aldaar. Besloten wordt dit verzoek in te willigen en B. en W. te machtigen, tot verdere afwikkeling de-zer zaak. Aan ds. W. A. Keers, wordt op diens verzoek ontheffing verleend van zijn aan slag in den hoofdelijken omslag voor 1907 voor 5 maanden wegens vertrek uit de gemeente. Daarna worden goedgekeurd de reke ningen van het Burgerlijk Armbestuur van 'sH. Arendslserke en van 't Groot Armbest. van 'sH. Hendrikskinderen voor 'tdienst jaar 1906, eerstgenoemde in ontvang op f8814,24 en in uilgaaf op £6176,66, alzoo met een go-ed slot, van f 2737,58 en laatstge noemde in ontvang op f 3256.075 en in uit-, gaaf op 11327,005, alzoo met een goed slot van f 1929,07. Tot onderwijzers voor het herhalings- onderwijB worden benoemd te- 's Heer Arendske'rke de heeren Pleune en Felius en mej. Swenne; te Niéuw-dorp d© heero-n D. Duivewaardl, Harmse-n en mej. Pannijl; te 's Heer Hendrikskinderen de heeren 1). J. v. d. Graaf f, Van S trien en mej. P. de- Jonge de Keizer. Nadat was besloten tot af- en overschrijving op de gemeen tebe£ grooting voor het dienstjaar 1907, wordt de vergadering gesloten. (Z.) ELLEWOïJTSDIJK. Een zeldzaam schouwspel vertoonde zich hier dezer dagen aan vele ingezetenen. In de Schelde, zeer dicht onder den wal zwom men een aantal vreemde visschen, die telkens boven water sprongen. Zoo ge zien hadden zij de grootte van een kalf en waren ze vol bonte vlekken. Volgens vermoeden van enkele aanwezigen had men hier te doen met een school zee- tonijnen, welke slechts heel zelden in rivieren of zeearmen verschijnen en meestal de voorspellers zijn van ruw stormachtig weer. In de week van 25 September tot en met 1 October 1907 kwamen in Zee land voor 4 gevallen van typhus en fe- bris typhoidea; 13 van roodvonk en 5 van diph thelitis; te weten: van typhus en febris typhoidea 2 gevallen te Sint Maartensdijk, 1 te Philippine en 1 te ler- seke; van roodvonk 1 geval te Biervliet, 1 te Colijnsplaat, 1 te Hoofdplaat, 2 te Middelburg, 3 te Oost- en West-Souburg, 4 te Vlissingen en 1 te Waterlandskerkje; van diphtheritis 1 geval te Blei-vliet, 1 te Hulst, 1 te Schoondyke en 2 te Zie- rikzoe. Vrijdag bevond zich een rijksveldwachter op surveillance in den Prins Wille in polder onder Schoondijke. Hij zag een persoon loopen, dien hij voor een strooper hield, stelde zich verdekt, op en liet den man tot ongeveer 10 meter naderen. Toen riep hij hem aan, waarop de jager zijn geweer aanlegde en hem zeide te blijven staan, wijl hij hem anders dood schieten zou. De rijksveldwachter vuurde zijn revolver op den jager af en liep op hem toe Deze duwde den rijksveldwachter achterover en nam de vlucht. Later is als vermoedelijk dader aange houden zekere A. O. te Schoondijke, die naar Middelburg is overgebracht. Na verhoor voor den rechter-commissaris is de man weder in vrijheid gesteld. Het geweer was door een Belg op een hofstede in de nabijheid geborgen Met no. 241 der stct. zijn verzonden de statuten van de volgende vereenigingen Schietvereeniging „G. o. e. s.", (Geduld, oefening en schietvaardigheid) te Goes, en van de Middelburgsche politieagenten- vereeniging „Luctor et Emergo" te Mid delburg. Voordeeligsf adres voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 5