|OFF Jr. I JVo. 118. Zaterdag 5 October 1907. Derde Jaargang. Bij i immer toehoort m Bjjvoepl. [erwten, toonen. Edste en CENT. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Nationaal Congres van den Ned. Boerenbond te Nijmegen. |1S. Ir KOFFIE [Prof. LIEBIG. It voordeelig in KOFFIE JTHEUNE. II lboomen, qq voortdurend lebben daardoor r a c h f. polen). LEN, Kreukel de NATUURZEEP men ze hen lepel vanneer geplaatst IP A. 3. jK enz. [Jien men INEN- tS O 5* S 4 te S8 ft» 5 w w-i a cc Cg ftl tfl •■0 s S r e» I INZEEP de holte dit met link rond, i r is Je |S. is ook vasschen. [lesschen, S. aan- 3nd), (zon- I), si e s >1 - e* =2 B «SI CJQ B S A P- W Ps oq 5* N L? 2 Indu- lerijen ikalen 3n, linnen en n het schoon- .mburg, Z. Duitschl ind via Roosendaal 1.20 voor meer dan 2.6 1.29 3.09 3.42 3.58 4.12 6.17 6.03 7.16 7.47 8.01 8.15 Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes {0.76, daarbuiten 0.96 Afzonderlijke nummers k contant «0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's {0.371/,, voor niet-abonné's..046 Advertentiën van 16 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: De Koningin op de „Piet Hein" Scheveningen passeterend; Koningin en Prins te IJ muiden in de leger-automobiel do boot „Luctor et Emergo"; kust-manoeu- vres; de brand te Amsterdam; landbouw tentoonstelling te 's Gravenhagede Mau- retania; manoeuvres bij' Apeldoorn; kegel- concours te Velp met tentoonstelling met tekst. Verhaal: Mededingers. Te Nijmegen vergaderde 2 en 3 October de Nederlandsche Boerenbond in Natio naal Congres. De groote zaal van de sociëteit „Ver- eeniging", waarin zoowel de officieele als de sectievergaderingen plaats hadden, was op 2 October des morgens ten 11 uur tot achter gevuld zoowel met landbou wers als belangstellenden. Op het podium had plaats genomen naast het dagelijksch bestuur en de, af- deelingsbesturen, de vertegenwoordiger der regeering, de heer H. J. Lovink, di recteur-generaal van den Landbouw te 's Gravenhage. Te circa kwart na plf werd de Openingsvergadering door den voorzitter van den Ned. Boe renbond, den heer Jhr. L. Ridder de van der Schuereu van Zevenaar geopend niet eene rede. Toen 3 jaar geleden ,de Nederlandsche Boerenbond voor het eerst een congres hield, was dit voor het bestuur een proef stuk doch tevens een waagstuk. Het was een proefstuk. Wel wisten wij dat de ver schillende afdeelingen adhaesie hadden betuigd met 't voorstel van den bond om een congres te houden, ,doch wij wisten niet of onze boerenbonders hier zonden komen o-f zij op zouden trekken naar Nij megen om aan de beraadslagingen deel te nemen. Die proef, dit waagstuk is ge lukt. Het congres is geweest een triomf voor den Boerenbond, er was slechts een roep over het succes, doch dit moest wel, wilde de Boerenbond met dit congres geen grooten stap achteruitgaan. De Nederlandsche Boerenbond is een instelling voor de behartiging van den boerenstand in tegenstelling met (te be langen van den landbouw. De bond staat op Christelijken grond slag. Niet genoeg kan men er den nadruk op leggen, dat de bond is Christelijk, omdat hij geen verdeeldheid zaait en klas senstrijd huldigt, omdat hij in zich ver- eenigt bezitters en niet-bezitters pn alle standen, die bij den boerenstand belang hebben, bij hem plaats vinden. Hij is christelijk omdat hij spaarzaam heid en gelatenheid in zijn vaandel schreef, omdat hij tegenover het koude egoïsme de schoone naastenliefde stelt. In hoofdzaak aan deze beginselen heeft de bend zijn succes te danken. Het eerste congres toonde een heerlijk beeld van eensgezindheid; moge dit con gres ook wederom het spreekwoord waar heid doen worden: „Eendracht maakt Macht". Hierna las de voorzitter een telegram aan H. M. de Koningin voor, en deed eenige mededeelingen omtrent wijziging van programma, daarbij den nadruk leg gende; dat alhoewel o.p bet laatste oogen- blik stukken verzonden zijn alleen getee- kend door den voorzitter en niet door den secretaris, dit geen toeken is dat er tus- schen het bestuur'eenige oneenigheid be staat. Spr. verzocht den afgevaardigden hiervan nola te nemen en de pers, zulks wel te willen vermelden. Hierna riep de voorzitter het welkom toe aan den vertegenwoordiger van de regeering, den heer H. J. Lovink, direc teur-generaal van den Landbouw, en ver klaarde het tweede Congres van den Ned. Boerenbond voor geopend. De secretaris, de weleerw. heer G. v. d. Eisen, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarna de officieele vergadering ge sloten werd. lste SECTIE. Vervalsching van Veevoeder en Levensmiddelen. Te half twee werd deze vergadering geopend door den sectie-voorzitter H. A. Plegt te Rossum. De voorzitter toonde aan het nauw ver band tusschen coöperatie (het onderwerp, welks bespreking hij op het vorige con gres mocht presideeren) en vervalsching van voedermiddelen. Diep wil spr. hier niet op ingaan en geeft na een kort over zicht het woord aan ,d©n inleider, den heer J. J. C. Ament, zuivel-consulent te Roermond. Spreker verklaard het woord „valsch" als onecht, als niet beantwoor dend aan het doel. Die valschheid bestaat ook in voedingsmiddelen, zoowel van mensch als vee. Spreker behandelt eerst veevoeder, niet omdat een boer „eerder voor zijn kalf naar den veearts gaai, dan voor zijn vrouw naar den dokter", zoo als men wel eens zegt, doch omdat de controle op veevoeder ouder is dan op levensmiddelen. Spr. deelt den uitslag me de van verschillende enquêtes door de Rijks-proefstations ingesteld, waardoor hij tot de conclusie komt: „Uit. onderzoekingen aan de Rijksland bouwproefstations en uit speciaal daar voor ingestelde enquêtes mag worden af geleid, dat strengere controle op de in te koopen veevoeder-arlikelen een dringende eisch is. De Boerenbonden behooren in deze organiseerend op te treden". Vervolgens schetst spr. de vervalschin- gen van levensmiddelen; le. van artike len die door boeren gebruikt worden, doch niet geproduceerd en vervolgens van die artikelen die door den boer geproduceerd worden. Vermakelijk schetst spr. de ver- valschdngen die bestaan in verschillende levensmiddelen en vooral in zoogenaamde schadelooze anti-alcoholische dranken. Vervalschingen van levensmiddelen, die door de boeren geproduceerd worden, doen zich vooral voor bij boter, kaas en melk. De botervervalsching is reeds veel ver minderd door de vruchtbare werking van de zuivelfabrieken en botercontröle. Toch doen zich nog gevallen van vervalsching voor. Vervalsching van kaas doet zich vooral daar voor waar het gaat om volle, vette kaas en men door schadelijke bijvoeging op het oog volle kaas krijgt, terwijl men toch maar half vette kaas ontvangt. Ook vervalsching van melk komt vaak voor. Dergelijke practijken doen den boeren stand geen eer aan, doch werpen daarop een blaam. Spr. spoort de Ned. Boerenbonders aan stappen te doen om meer wettelijke be palingen te verkrijgen en de reeds be staande beter te handhaven ter bestrijding en voorkoming van vervalschingen van levensmiddelen, zoowel voor vee als mensch. Als eerste debater treedt op de heer Th. C. Wesselingh, die aan de conclusiën een tweetal wil toevoegen in betrekking; tot de controle op de kaas in den trant der botercontröle. Inleider gaat in hoofd zaak met den debater accoord, doch wil een kleine verandering daarin brengen. Als tweede debater trad op de heer A. Kellenaers, van Meerio (L.), die voorop gesteld wilde zien in de conclusiën be strijding van „Levensmiddelen" inplaats van „veevoeder". 't Heeft den schijn dat de boer meer om het vee geeft ,dan om den mensch. De voorzitter protesteert tegen dit amendement en zegt dat veevoeder hier zeer zeker voorop moet staan, daar het congres niet is over volksgezondheid, doch over landbouw-belangen. Nog wordt het woord gevoerd door rec tor v. d. Marck en den heer Th. Ver- hegge van Buggenum, lid van het Hoofd bestuur. Na repliek van den inleider, waarhij de stellingen Wesselingh in hoofd zaak werden overgenomen, werden zon der stemmingen de gewijzigde stellingen aangenomen. Deze stellingen luidden al dus 1. Uit onderzoekingen aan de Rijks landbouwproefstations, en uit speciaal daarvoor ingestelde enquête's, mag wor den afgeleid, dat strengere controle op de in te koopen veevoederarlikelen een dringende eisch is; de Boerenbonden be hooren in dezen organiseerend op te treden. 2. Nu van verschillende zijden aange drongen wordt op eene doelmatige con trole up levensmiddelen, is het gewenscht, dat de Nederlandsche Boerenbond er toe medewerke, dat deze controle zich ook vooral zal uitstrekken over die artikelen, welke de bevolking ten plattelande con sumeert, zoomede over die welke de boe renstand produceert. 3. De Nederlandsche Boerenbond moe( medewerken lot het verkrijgen en hand haven van wetten, die de vervalsching van veevoeder en levensmiddelen tegen gaan en strafbaar stellen. 4. Ter voorkoming van kwade praktij ken in den kaashandel, ter handhaving; van den goeden naam onzer volvette kaas, is het meest afdoende middel: Kaascon- tröle in den trant (Ier Botercontröle. 5. De betrokken Afdeelingen behooren al het mogelijke aan te wenden om hare leden te bewegen tot algemeene aanslui ting hij een deugdelijke Kaascontröle, zoo als die wordt nagestreefd door de Kaas- contröle-stations Noord- en Zuid-Holland. De laatste twee punten behoudens goed keuring van het bestuur. De voorzitter sprak nog een kort woord van dank en sloot daarna de vergadering. 2de SECTIE. Ongevallenverzekering. Na een uur pauze opende de voorzit ter van deze sectie, inr. J. C. van Briel Sasse te Schiedam, de vergadering en gaf het woord aan den inleider jhr. mr, J. de Wijkerslooth de Weerdesteijn van Utrecht. Deze zegt, dat wij hier staan voor een brokje sociale wetgeving en verklaart, dat een regel niet voor alle gevallen is toe te passen. Spreker schetst het verschil tusschen den werkman in de stad en op het platte land. De bepaling in het Arbeidscontract ter bestrijding van gedwongen winkelne ring is zeer goed, doch door die bepa ling '(geen loon uitreiken anders dan in geld) geeft men een scheeven toestand tusschen boer en knecht. Zoo zijn er zoowel in het arbeidscon tract als in de woningwet bepalingen, die uitstekend zijn voor de industrie en in dustrie-werkman, doch een knak zijn voor den boerenstand. Te weinig heeft men hij het maken van deze sociale wetten gedacht aan de spreuk: „Gelijken moeten gelijk behan deld worden, doch ongelijken moet men ongelijk behandelen". De regeering heeft te veel een uniforme regeling gemaakt. Hierna bespreekt de in leider het ontwerp van landbouw-onge- vallenwet. Na een kort schema van het wetsontwerp gegeven te hebben toont spr.i aan dat dit ontwerp aan hetzelfde euvel leed. Spr. schetste de moeilijke waarde bepaling van land, alsmede het bezwaar dat er beslaat in het aanleggen van loon lijsten door de boeren zelf. „Een boer loopt liever een uur ver om te gaan bespreken, wat op een briefkaart van 3 cent kan." Vervolgens komt spr. op de premie-regeling en de verplicht^ verzekering bij de Rijks-verzekeringsbank. Regel moet zijn verzekering bij particuliere maatschappijen, terwijl de staat in deze slechts een aanvullende rol heeft te ver vuilen. Vervolgens schetst spr. de noodzake lijkheid dat er een groot onderscheid ge maakt wordt tusschen groote en kleine ongelukken. De wet moet geen naaste aan leiding zijn voor den knecht om zich een klein ongevalletje aan te doen. Als het werk ten einde spoedt (tegen den win ter) zal volgens de huidige regeling me nig arbeider zich kleine ongevalletjes doen toekomen. Een groote fout is ook die der premieberekening. Deze wordt n.l. bere kend volgens arbeidsbehoefte. Blijft deze bepaling in de wet, dan zal het veel gebeuren dat een kleine boer, die wel werk voor een knecht heeft, doch door noeste vlijt dezen uitspaart, voor de} zen uitgespaarden knecht toch premie moet betalen. Dit is onrechtvaardig. De premie moet niet berekend worden naai' de arbeidsbehoefte, doch naar het arbeids- gebruik. Vervolgens bespreekt de inleider de on derlinge verzekeringsinstellingen en be pleit de oprichting van provinciale onge vallen-verzekeringen, dit geeft het meeste succes te verwachten mits de groote pos ten weder bij eene centrale herverzeke ring hei-verzekerd worden. Tot slot bespreekt de inleider aanslui ting bij de Amsterdamsche Risicobank of bij een eigen administratiekantoor. Spr. verklaart zich tegen aansluiting bij een Risicobank om hare neutraliteit. Nooit zal de Nederlandsche Boerenbond de brug zijn waarover de koude neutraliteit tot onze boeren komen zal, (Bravo) veeleer zal hij zijn een der vormen om dit ge vaar to koeren. (Applaus). De Nederland sche Boerenbond wil zich dus niet in ver binding stellen met de Risicobank, doch steeds blijven waken onder het vaan der Christelijke actie. Een enthousiastische redenaar, de heer W. van Klooster van Eemnes, brengt op de eei'ste plaats hulde aan den inleider en stelt vervolgens namens zijn afdeeling voor de „heelc wet, maar op te doeken" en gaat dat niet, dan de verzekering niet verplichtend te stellen. Hoewel hij veel langer dan de wettelijke vijf minuten aan 't woord was, achtte de voorzitter zich niet gerechtigd dezen amicalen spreker- het woord te ontnemen. Pater v. d. Eisen verklaarde, dat er als in elke provincie een boei' was zoo als <v. 't Klooster, dan hadden de hoeren de „geleerde" heeren niet meer noodig. Dan konden zij zelf hun actie voeren. Na een korte repliek van den inleider trekt van 't Klooster het eerste gedeelte (algeheele vervalling van de verzekering) in en worden de conclusiën ongewijzigd aangenomen. Deze luiden als volgt: 1. De sociale wetgeving der laatste ja ren en de ingediende ontwerpen van so ciale wetgeving houden in den regel te weinig rekening met de verschillende ver houdingen en toestanden in ons land. Een te uniforme regeling wordt gemaakt. Voor al het platteland ondervindt het nadeel van deze averechtsche handelwijze. 2. Ook het ingediend Ontwerp-Lajid- bouw-Ongevallenwet is gebaseerd op het zelfde onjuiste systeem. De inhoud daar van 'is in zijn geheel en om principieele en om andere gronden niet aannemelijk. Verbetering van het wetsontwerp in den geest, aangegeven in het Rapport van den Ned. Boerenbond is in ieder geval ge wenscht. 3. Komt de wet tot .stand, dan is de beste wijze om aan de dan ontstane ver plichtingen te voldoen, dat de Provinci ale Boerenbonden onderlinge verze- kerings-vereenigingen over een niet te groot gebied werkende, oprichten, wier le den lid moeten zijn van den Nederl. Boe renbond, welke vereenigingen de onkos ten, door landbouwongevallen bij hare le den voorgevallen of op andere wijze door de verzekering tegen ongevallen ontstaan, over de leden omslaan, met herverzeke ring in een centraal lichaam, gevormd, overeenkomstig de beginselen van en door den Nederl. Boerenbond. In zijn slotwoord wees de voorzitter er op, dat thans ook van de boeren zei- ven een drang uitgaat om zich op den voorgrond te plaatsen. Het deed spr. goed dat zoowel in de eerste als tweede ver gadering een hoer op het podium; ver scheen en er met zulken gezonden kost voor den dag kwam. Dit bewijst, dat de! boeren zich niet, zooals men wel eens zegt, door de heeren laten in een hoekje zetten, doch dat zij mede leven en mede actie voeren. Dit is een schitterend ver schijnsel, dat zeer op prijs gesteld wordt.' 3de SECTIE. Over de Landverhuizing. Te half zeven opende de voorzitter, ditmaal de heer G. C. Coovels te Helmond, deze sectie-vergadering en leidde den spreker den weleerw. heer G. v. d. Eisen, secretaris v. d. Ned. Boerenbond, in. Spr. vraagt zich af wal bedoeld wordt, met landverhuizers. Landverhuizers zijn menschel!, die voorgoed weg gaan, Uit zijn vele Nederlanders in 1 jaar 2000 in 15 jaar 37000, behalve Antwerpen. Er is veel verschil tusschen een boer in Amerika en een Amerikaanschen boer. Veel vette grond is in Amerika dog braak, doch de landbouw en landbouwers worden daar zeer gewaardeerd. Wij moeten bij hel nagaan van den toe stand in de nieuwe wereld niet uit het oog verliezen, dat er verschil beslaat tus schen een boer in Amerika en een Ame rikaanschen boer. De eerste is er bekla genswaardig, de tweede heeft er een ge zegend bestaan. Daar is in Amerika nog beslist veel vette grond, die nog onbe bouwd is, terwijl de landbouwers daar zeer gewaardeerd worden. En wat de zedelijken toestand betreft, deze is er niet minder gunstig dan ten onzent, ja zelfs beter te noemen. Doch niettegenstaande deze voordeelen is toch emigratie in de meeste gevallen te ontraden, omreden men zoo moeilijk gewennen kan aan Amerikaansche toe- 1 standen. Men wordt niet gemakkelijk Amerikaansch boer. Emigratie is vervolgens te ontraden om de vele tijdelijke en geestelijke gevaren die er bestaan zoowel op reis als in de vreem de landen. Een der eerste gevaren ligt wel in de aanlokkelijke aanbiedingen van agienten die meestal overdreven zijn. Spr. had pen brochure gelezen waarin men al deed uitkomen, dat Amerika 230 verschillende godsdiensten had. Er was voor iedereen plaats, het was een ware bazar van religie (hilariteit). Gevaren zijn er ook gedurende de reis. Wel is de toe stand op de booten thans veel beter dan vroeger, doch de vele zedelijke gevaren zijn vooral voor derde klas reizigers nog groot te noemen en ook de tweede klas is er niet vrij van. Vervolgens schetst spr. de strenge cen suur die in Amerika bestaat. Vele. perso nen moeten in New-York aangekomen, di rect weer terug wegens «en of andere ziekte. Spr. schildert in schrille kleuren het gevaar, dat in de nieuwe wereld bestaat voor vrouwen en meisjes. New-York telt niet minder dau 20000 handelaren in blan ke slavinnen pn steun van de politie moet men niet verwachten daar de politie zelf in contact plaat mei zeer vele verdachte huizen. Een ander gevaar, dat aan emigratie verbonden is wel het volgendeWil men goedkoop goeden grond hebben, dan moet men zij'n in on- of weinig-bevolkte streken; daar in de bevolkte streken de grond be slist duur is. Deze onbewoonde streken nu brengen vel© gevaren en ontberingen met zich en een wonen aldaar is beslist onmogelijk, zoo men zich niet aan de daar heerschende gebruiken weet aan te passen. Om al deze redenen is emigratie, alhoe wel de goede zijde niet te loochenen valt, in de meeste gevallen te ontraden. Dit nu is een taak, die de Ned. Boeren bond gevoeglijk op zich nemen kan. Jaarlijks komen in Amerika ruim 1 mil- lioen landverhuizers aan. Welke zijn hier van de oorzaken? Spreker noemt er drie; lste de gemakkelijke reisgelegenheid. Ver volgens het protectie-stelsel, dat in Amel- rika heerschend is en ten slotte, en dit is wel de hoofdoorzaak, de slechte toestand van verschillende landen in Europa. Daar zijn landen die den naam van vaderland niet verdienen om de vreeslijk slechte toe standen die (laar fteerschen. Op al die gevaren moet gewezen wor den, doch ook moeten de landverhuizers beschermd worden, dit werk kan zeer ge voeglijk door den Nederlandschen Boeren bond geschieden met behulp van den „Ra fael Verein." Spr. zet het werk van deze hoogst nuttige vereeniging uiteen en waar deert zeer haar werking. Spr. sluit zijn inleiding met een opwek king tot den Boerenbond om zooveel moge lijk in dezen geest dienstbaar te zijn. Amendementen werden jugediend door den heer A. Kellenaers J.Bzn., welke ech ter wgrden ingetrokken na. een kort debat dat niets aan de zaak veranderde. Als debater trad op kapelaan Kitselaar v. Berghem en pater Ildephonsus, die beij, den spraken over emigratie naar Duitsch- land. Ook naar Duitschland gaan vele arbei ders, wel is waar meer in het industrie- bedrijf, doch ook boerenarbeiders uit Hol land zijn daar- niet zeldzaam. Goede sociale aclie en vooral Drank bestrijding hier oj) het Hollandsche platte land toegepast zal daar velen behoeden voor zedelijk verval. De inleider antwoord de dat de Ned. Boerenbond er niet is om directe sociale actie te voeren evenmin als drankbestrijding toe te passen, doch de bond kan wel indirect deze zaken steunen. Over de stellingen zelf is niet gesproken, deze werden dus ongewijzigd aangenomen. De stellingen luiden: 1. D© landverhuizing in 't algemeen is niet aanbevelenswaardig, voor sommigen zelfs gevaarlijk en noodlottig. 2. Er zijn tijdelijke en geestelijke gevaren zoowel op reis als in vreemde landen.' 3. Er moeten maatregelen genomen wor den om de duizenden, die jaarlijks vertrek ken, tegen die gevaren 1e beschermen. 4. De Ned. Boerenbond behoort die taak op zich te nemen en daarbij hulp Ie zoeken bij den Rafaël-Verein. (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1