UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. Door den voorzitter werd gewezen op het spoedig tot stand komen van een Di- ocesanen Bond van Middenstandsvereeni- gingen in ons Diocees, waartoe ons Comité nauwelijks een jaar geleden het initiatief nam. Evenwel is oprichting van meerdere plaatselijke Middenstandsvereenigingen ge- wenscht, en worden plaatselijke comité's uitgenoodigd in deze voortdurend werkzaam te zijn. Besloten werd aan de plaatselijke Comi té's voor hunne donateurs (bijdragende meer dan 50 cent per jaar) gratis toe te zenden de vlugschriften en vliegende blaadjes; met de uitreiking daarvan dienen de plaat selijke Comité's zich te belasten. Voor de aanstaande Wintercampagne kunnen plaatselijke Comité's beschikken over één spreker en kan eene keuze wor den gedaan uit de navolgende onderwerpen le de Kath. Soc. Actie. 2o, de E K peis: 3o. Het Woningvraagstuk; 4o. Het Mid- denstandsvraagstuk en 5o. Volksontwikke- ling. Als spreker trad op de heer A. J. H. Engels, die de noodzakelijkheid der Volks ontwikkeling betoogde in het belang van sociale hervormingen van ons staatkundig leven van den volkswelvaart in het alge meen en van godsdienst en zedelijkheid en dit op heldere wijze uiteenzette. Ondanks het vele, zeide spr., reeds gedaan en in het leven geroepen voor de ontwikkeling onzer katholieken, is de belangstelling ge ring om deze op te wekken dienen prac- tisch middelen ter hand genomen, als huis bezoek en het daarstellen van practische instellingen waardoor en waarbij onze ka tholieken met|raad en daad geholpen kun nen worden. De plaatselijke comité's der K. S. A. kunnen en dienen hierin krachtig voor te gaan en mede te werken. Vreemde toestanden. In Zuid- Limburg heerschen toch vreemde toestan den. Nu weer is het volgende voorgeval len. Eene kleine gemeente moest een nieu wen onderwijzer hebben. Een oproeping wordt gedaan, met hel gevolg, dat zich 3 sollicitanten aanmelden, één oude man van hij de zeslig, en twee piepjonge on derwijzers. De oudste werd door de school opzieners no. 3 op fie lijst gezel. En toch wordt hij door den raad benoemd. Wan neer men nu weet, dat genoemde man in zijn heele leven slechts 2 jaren hij het onderwijs is geweest, en dat hij de laat ste 30 jaren niets aan het onderwijs heeft, gedaan er wordl zelfs verteld, dat hij burgemeester in eene Overijselsche ge meente is geweest - - dan kan men be grijpen, wat voor aanwinst zoo iemand voor het onderwijs is. De gemeentenaren geven dan ook duidelijk hun misnoegen over zoo'n benoeming te kennen. De zaak heeft echter een diepere oorzaak, dan op pervlakkig wel vermoed zou worden. De burgemeester moet den grijsaard „be werkt" hebben. Deze zou zich n.l. verbon den hebben, om nooit meer dan f 500 salaris te genietendaarbij verbond iiij zich iljot het betrekken eener gpmeenle- woning, die jaarlijks f 100 huur opbrengt, en sinds langen tijd leeg stond. Zoodoende komt deze „jeugdige kracht" der gemeente jaarlijks op f400 Ie staan. Het aldus uil gewonnen geld zou moeten dienen om de tractements-verhooging van den burge meester-secretaris dier gemeente, die on langs heeft plaats gehad, te dekken. „De huichelarij in den Haag" is 't op schrift van 'n artikel over de vredesconfe rentie; niet van de hand van den socialist. Quelch, die 't achtbare gezelschap voor 'n dievenbende uitmaakte, noch van 'n ande ren socialist, maar in de deftige Times. Het blad is uitermate verbolgen, dat de conferentie de zeemijnen niet aan den ket ting gelegd heeft. Dat is voor hel oogen- b'lik zijn grootste grief. Een gerechtvaar digde. GOES. Men is hier begonnen met het plaatsen der borden naar het wettelijk voorgeschreven model, waarop wegen en paden voor wielrijders zijn verboden. Is benoemd tot directeur van 't Rijks Landbouwproefstation te Groningen, dr. .1. Maschhaupt, Scheikundige aan 't Rijks landbouwproefstation alhier. Door de politie te Middelburg is aan gehouden een minderjarig meisje, dat de ouderlijke woning alhier was onlloopen. Na verhoor werd zij naar Goes terugge bracht. (M. C.). De spoorboot, varend van Middel burg op Zierikzee, was Maandag bij het Katsc.be veer, ten gevolge van over wicht, verplicht 124 stuks vee af te la den. De hoot, die gelukkig aan de eene zijde aa.n een stalen tros vastlag, helde naar den anderen kant zoo sterk over, dat eenige fietsen, die op de raderkast ston den, daarvan afgleden en in hel water vielen. Ook een fox-terrier verdween in do diepte. Er ontstond een paniek, doch de passagiers kwamen behouden, maar velen van hen niet zonder moeite, aan wal. Onderscheidene passagiers durfden de reis niet verder voortzetten. Volgens de „Z. Nb." riep de kapitein, die zelf aan wal sprong: „red, wat te redden is!" 'tMag vreemd beelen -- zoo schrijft men aan de „M. Cl.", dat in Goes nog maar altijd gevallen voorkomen zij het gelukkig sporadisch van de gevreesde keelziekte, dediphtheritis. Waar 'taan ligt, zal moeilijk uit te maken zijn, want de medici en de gezondheidscommissie zou den spoedig op hun plaats zijn, om de oorzaak zooveel mogelijk en zoo spoedig mogelijk weg te nemen. Ontsmet worden de aangetaste percee- len zeer nauwkeurig; daaraan mag niet getwijfeld worden, en toch is herhaling in T zelfde gezin meerut len voorgekomen en werden gezinnen aangetast, die voor zoover men weet niet niet de eerstbedoelde gezinnen in aanraking waren geweest. Voor zoover men weet,... zou 'Lhem daaraan ook liggen? Zouden enkelen on voorzichtig genoeg zijn om niet de wo ningen le vermijden, die voorzien zijn van het bekende plakkaat? In dat. geval zijn geneeskundigen en ge zondheidscommissie tamelijk machteloos en kan men alleen hopen, dat de lijd niet verre meer zal zijn, dat de menschen wijs genoeg zullen worden om die plaatsen te vermijden, waar doodelijk gevaar dreigt voor hun -eigen kinderen. Werd eenigen lijd geleden uil Middel burg bericht, dat daar een of meer z.g. haarden van malaria aan te wijzen zijn, n.l. o]i lager gelegen, vochtige plaatsen, ook te G o-e s komen nog al eens gevallen voor van koorts en wel in die gedeelten, waarvan de bodem ook laag ligt en dus meer dan op andere vochtig is. Als men dien mensehen raadt om voor al 's avonds de ramen niet Ie veel open te zetten en de openingen liever door gaas al le sluiten, voor de muggen, dan moest men de verwonderde gezichten e >ns zien. lleli je oo.il van z'n leven: muggen en koorts Praat maar als Brugman, ge wint liet niet: muggen en koorts, 'lis bespottelijk. Bij gunstig weder hoopt de harmonie „Euphonia" a.s. Vrijdagavond een volks concert te geven op de fenl op de Groote Markt. Gisteravond kwamen de Belgische veekoopman D. en dhr. I'. van hier, ia een dogcar gezeten, door de Voorstad ge reden. Op den hoek van de. straat, bij de wed. Westdijk, nam de koetsier een l' korten draai en reed daardoor tegen een paal aan. Door den schok werd dc vee koopman uit den wagen op de straat ge slingerd en 'kwam niet onzacht op de slee- nen terecht, waarbij hij verscheidene kneu zingen opliep. Dhr. P. bekwam geen let sel. De wagen was beschadigd. Door Ingelanden van hel Waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseke" werd hedenmiddag onder voorzitterschap van den heer J. M. Kakebeeke, dijkgraaf, eene vergadering gehouden in het Polder huis, waar 49 personen tegenwoordig wa ren, uitbrengende 87 stemmen. De Voorzitter opent de vergadering en wijst naar ouder gewoonte aan de com mission: 1. Tol hel rosumeeron der notu len do hoerenJ. M. Pilaar, B. M. den Boer en Pa.a,rdiekooper Overman; 2. voor de stemopneming de heer: 1,. A. Liebert., L. Schouten en F. Wabeke Az.3. in de Commissie voor de begrooting de hoe ren .1. II. O. Dominicus, .1. S. E. Saner, E. de Jonge, F. Wabeke Az., Mr. Lu- casse en J. Z. Riscli. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Verder deelt de Voor zitter mede dat van de wed. J. AI. Kole een dankbetuiging is ontvangen voor de toe lage, haar verleend. Ged. Staten hebben medegedeeld dal de concessie voor de stoomtram Ellewouts- dijk Wolfaartsdijk, destijds aan den heer Nieveen te Lommen verleend, is ingetrok ken. Van de Regeering was een schrijven ont vangen dat het gewenscht voorkomt, dat personen boven de 70 jaren in liet Water schap niet meer benoembaar zijn. Het toegezonden verslag in bespreking gebracht lokte geen bespreking uit. Als voorzitter van de Commissie brengt de. heer Joh. Pilaar verslag uit van de reke ning 1906/1907. die werd vastgesteld in ontvang op f211,672.545 en in uitgaaf op f 197,421.75, alzoo een goed slot van f 14.250.765. Voorts worden in de gcld- leening f267.000, negen obligation uitge loot, n.l. de nummers 25, 33, 42, 1Ö9, 199, 207, 224, 228 en 258; en in de geld- leening f 195.000 twee obligation, n.l. de nummers 5 en 36. Voorts ondergaat de be grooting voor 1907/1908 een kleine wij ziging, doordat de wed. van den vroegeren opzichter, wijlen J. M. Kole, een jaarlijk- sche toelage van t' 200 werd verleend en uit den post onvoorziene is gevonden. In de vorige vergadering was eene com missie benoemd voor de pensioenregeling van ambtenaren. Over deze verordening werd een warme discussie gevoerd en wel tusschen de lieereu Joh. Pilaar, L. A. Lie bert, I. D. Fransen van de Putte, J. Oele Hz. mi anderen. O. a. werd nog over art. 3 gestemd om dit te doen vervallen, maar er waren 53 stemmen tegen en 34 voor. Overigens weril het geheele ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. l)e heer F. Wa beke te Wemeldinge had gaarne gezien, dat ook weduwen van ambtenaren in het pensioen waren opgenomen. De Voorzitter zeide, dat punt is wel in overweging ge nomen, maar in 't ontwerp niet gelegd. Het bestuur wenscht naar bevind van za ken te handelen. In twee gevallen is als zoodanig reeds voorzien en voor 't ver volg kan 'I misschien voor goed er vast in gelegd worden. De lieer L. A. Liebert zou gaarne zien dat voor 't vervolg ingrij pende voorstellen der Ingelanden gedrukt werd toegezonden. Thuis kan men dil dan beter op zijn gemak overwegen. Voor de kosten is het gelaten, zei de Voorzitter, maar voor 't vervolg zal zooveel mogelijk aan dien wensch gevolg gegeven worden. Voorstel der verhooging van den borg tocht van den Ontvanger-Griffier wordt gebracht van f 20.000 op f 24.000. Voor stel om van de voor de dijksverhoogingen aangekochte gronden daarvan de overge bleven stukken Le verpachten, wordt goed gekeurd. Onder de voorkomende zaken deelt de Voorzitter mede, dat aanvankelijk door hel Waterschap met de gemeente Kloetinge eene overeenkomst was getroffen om een gedeelte van den Molenweg te verharden. Daar de gemeente zich niet a.an die over eenkomst heeft gehouden en drie lagen grind bezigde, wat de bedoeling niet was, is hierover gecorrespondeerd, doch zon der gevolg. Het bestuur wordt nu gemach tigd, ingeval de .gemeente Kloetinge ni >1 meer in do eerste overeenkomst wil treden, dat het Waterschap zich geheel en al zal onttrekken. Onder dankbetuiging door den dijkgraaf wotrdl de vergadering gesloten. MIDDELBURG. Maandagavond hield de Groene Kruis-Vereeniging alhier, onder voorzitterschap van dr. J. G. Gieben, in het Schuttershof een algemeene vergade ring, die door een viertal belangstellen den bezocht was. Door den voorzitter werden eenige me- dedeelingen gedaan, omtrent den toestand van de Vereeniging, in het afgeloopen jaar. Met. genoegen werd geconstateerd dal de Voreeniging sedert haar inwerkingtre ding op 2 Januari j.l. zich in oen toonc mende belangstelling kan verheugen, het geen o. ni. hieruit blijkt, dat. het ledental sedert dien met 1U0 vermeerderd is. Wat het magazijn van verplegingsarli- kelen aangaat, dil voldoet aan de billijke eisehen, die, met liet nog op de finan ciën van de Vereeniging, gesteld kunnen worden. Van de artikelen wordt lol nu toe een druk gebruik gemaakt. Ook werd er nog op gewezen, dal de aanvragen steeds toenemen, daar de Groene Kruis-vereeniging de eenige in Middelburg is, die verplegingsartikelen I) schikbaar stelt. Door den minder gnnsti- gen slaat van de financiën kan evenwel nog niet overgegaan worden tol den aan koop van groote voorwerpen, waarom de wenschelijkheid van de vorming van een bedrijfskapitaal wordt uitgesproken. Ten slotte werd nog medegedeeld dat de Vereeniging rechtspersoonlijkheid" heeft verkregen. Uil. hel jaarverslag van den penning meester, den heer me. .1. F. van Deinse, bleek, dat de inkomsten f713.25 bedroe gen, do uitgaven f970.39, zoodal er een nadeelig slot is van 1257.14. Tot bestuurslid werd hij acclamatie her kozen do heer dr. .1. Kindermann. In de zitting van do Provinciale St. van Zeeland van den 2en Juli j.l. werd, op zijn verzoek, aan den heer Ai. B. G. Hogenvaard op de meest eervolle wijze, met ingang van 1 October, ontslag ver leend als hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, ge durende meer dan 25 jaar aan de pro vincie bewezen. De heer Hoger waard, die den lien Oc tober 1881, met ingang van 1 Januari 1882, tof hoofdingenieur benoemd wenl, heeft nu die betrekking neergeb'gd. Hij is benoemd lot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Aan den heer M. B. G. Hoger waard, eervol ontslagen hoofdingenieur van den prov. Waterstaat, in Zeeland, is een pen sioen toegekend van f3334 's jaars. Gedurende den wintercursus 1907/'08 van het. voorbereidend militair onderricht zijn van het 2e bataljon 3e regiment de volgende officieren en onderofficieren ba last met het toezicht, en de instructiede le-luitenant A. J. R. Brandt, met het toe zicht. le Wissenkerke, 's Gravenpolder en Goes, idem jhr. Ch. J. van Adriehcm Boogaert le K r u i n i n g e n en Ierseke; instructeurs te Wissenkerke de sergean ten Th. Hage en Al. P. Schriel', te 's Gra venpolder sergeant Th. Hage, te Goes sergeant M. I'. Schrier, te Kruin in gen en Ierseke, sergeant-majoor J. A. Bal- jeu, te Borselen J. Vader en li. L. Polvliet. VLISSINGEN. De hoofdmachinist der marine, F. v. d. Ben, dienend op 'I lucht schip „Schouwenbank", is op zijn verzoek met ingang van 1 Oct. eervol als zooda nig ontslagen, mei toekenning van pen sioen. De heer G. Claus, hoofdconducteur hij de Staatsspoor alhier, die eenige maan den geleden ernstig verwond werd bij het spoorwegongeluk te Boxtel, is tot. hedpn nog niet in staal zijne werkzaamheden le hervatten. Ter vervanging van hem is op 1 October naar hier overgeplaatst de conducteur A. de Bree van Amsterdam. Gedurende de eerste negen maanden van 1907 zijn met de mailbooten der maat schappij Zeeland ongeveer 7000 pas sagiers méér vervoerd, dan gedurende het geheele jaar 1906. KRUIMINGEN. Door den burgemeester is een telegram ontvangen, houdende be richt, dat. een schippersknecht, van Oost- dijk afkomstig, verdronken is, vermoede lijk te Rotterdam of op een reis naar Duifschland. De ouders zijn vertrokken, om hel lijk van tuin zoon nog te zien. SCHURK. In de gemeenteraadsvergade ring van Dinsdag onder voorzitterschap van dhr. burgemeester waren alle leden tegenwoordig. Van Ged. Staten was be richt gekomen van goedkeuring der wijzi ging in de verordening woningwet. Aan de orde was nu de begrooting der ge meente. Dhr. Verhaagen wenscht, aangezien er geen commissie was benoemd geweest om verslag uit te brengen -- bij wijze, van algemeene beschouwing enkele punten vooraf te bespreken io|m op die punten meer bijzonder des raads aandacht te vestigen, doch de meerderheid achtte hel gewenscht om bij de betrekkelijke posten die bespre king te doen. Bij den post ontvangen te legrammen werd na breede bespreking aangenomen een voorstel van dhr. Ver haagen om dien post met f 10 te verhoo- gen. Rij de uitgaven ontspon zich oen lang durige discussie over den post bewapening dor politie, waar f 105 voor was, uitge trokken voor het aanschaffen van een ka rabijn. Deze post zag dhr. Verhaagen gaar ne verminderd met f 45 voor bedoelden karabijn, te meer waar deze post reeds 3 k 4 jaren op de begroofing voorkomt en tel ken jare door den raad op voorstel van B. en W. werd geschrapt en waarom moet juist iiii de karabijn worden aangeschaft, is dit om den post hoofdei ijken omslag maar zoo hoog mogelijk op te voeren, ge lijk thans weer wordt voorgesteld om de post met 1' 200 te verhoogen. De Voorzitter zegt, dat het noodzakelijk is, de instructie van den genreente-veld- wachter schrijft 't dragen van een karabijn gebiedend voor. Dhr. Verhaagen zegt, dit deed 'took vroeger en is dus toen door B. en AV. zeer in strijd gehandeld met de instructie, met telkens voor le stellen die post te schrap pen. De Voorzitter zegt dal (lit is gedaan uit nood, omdat men anders niet kon rond komen. De lieer Verhaagen wil gaarne tegemoet komen en medewerken om den gemeente veldwachter van een vuurwapen le voor zien, maar zou eerst gaarne vernemen welk soort er zal worden aangeschaft. De Voorzitter zegt een van de beste die er zijn, namelijk Karabijn model 95, en die kost 145. Dhr. Verhaagen ontraadt ten zeerste zulk een moorddadig wapen aan le schaffen en slelf voor een l'link karabijn van plus minus f20 aa.n le schaffen. De Voorzitter zegt dat de rijksveldwach ters ook een model 95 hebben en waarom dan geen voor den gemeente-veldwachter. Dhr. Verhaagen zegt dal slechts de ca valerie van zulk een wapen is voorzien; het. is trouwens een oorlogswapen, wat alleen in den oorlog goede diensten zal kunnen bewijzen, maar nimmer bij 'I op treden van een gemeente-politieman, aan gezien het wapen te ver draagt. Men moet er per sé rekening mee houden, dat in dien zoo een wapen te Schore wordl af geschoten, de kogel terecht kan komen te Hansweert. De geheele raad lacht, doch spreker gaal door en zegt dat de Raad hel moet weten de verantwoording op zich te nemen voor de aanschaffing van zulk een wapen, doch spr. moet er zich be slist legen verklaren. lie Voorzitter zegt, indien 'I zoo is dal. de rijksveldwachters ook geen karabijn van zulk model in bezit hebben, hij het dan ook niet noodig acht voor den gemeente veldwachter. Hierop wordt de post verminderd met f25. De post, eereblijk wordt op voorste! van dhr. Verhaagen met 4 voor 3 legen vermeerderd met f 25 en uitgetrokken voor memorie. Voorts wordt de post pre sentiegeld voor de leden der commissie tot wering van schoolverzuim vermeer derd met f 4 en gebracht op f 6, aange zien die commissie thans 5, vroeger 9 leden lelde. De jaarwedde van den kan- tenier wordt na een lange discussie (us- schen 'den voorzitter en dhr. Verhaagen, waar de hoeren Rijn, in 'I Anker, Ka- rolse en G lorum in meegaan met f 12 ver hoogd. De Voorzitter en wethouder Rijn pleitten om niet te verhoogen, doch de raad was voo overtuigd dat de lieer J. M. Hage 15 jaren trouw en eerlijk de gemeente beambte niet voldoende was en op' f 6 gediend had, dat het loon f 5.77 voor den gebracht werd. De post telefoonhouder was wel de belangrijkste wal aangaat de dis cussie. De Voorzitter deelt mede dal hij na een onderhoud met dhr. inspecteur der poste rijen en telegrafie dezen post eenigszins wenscht te wijzigen, doch B. en AV. kunnen in geen geval zich vereenigen met het advies van den inspecteur, hetwelk hij mededeelt; dit wordt onaannemelijk ge acht. Dhr. Verhaagen vraagt het woord dien aangaande en spreekt over het. oorspron kelijke besluit van den raad, wat precies was zoo,als hel voorstel van den inspec teur hu is. Zulks was destijds te veel in 'toog van den raad en daarom werd hem een deel van zijn inkomen ontnomen, wat leidde tot zijn ontslagname als telefoon houder, waarop de tegenwoordige titula ris werd benoemd. De Voorzitter zegt wiji hebben alleen 't, goede met den vorigien (dhr. Verhaagen) gewild die bad maar loon te vragen maar deze wilde nietdie wou slechts bij' het oorspronkelijke van den raad blijven en er zich indringen. De nieuwbenoemde vroeg spoedig om meer loon aan den raad wat zeer billijk was want de belooning is lang niet evenredig aan de. werkzaam heden. Edoch tol heden is de raad er niet loe gekomen om dien man behoorlijk loon naar werk te geven en thans is het voor stel van B. en W. dat die persoon geen loon krijgt naar 'I werk door hem verricht. Daarom doe ik t.wee voorstellen. Ten eerste ruim de Telefoon op, zij is niet in 't alge meen belang. Slechts 4 of 5 personen profiteeren daarvan en het is bezwaarlijk voor 5 personen, de begrooting jaarlijks met f 101) te bezwaren en des le vrijmoe diger durf ik dit voorstel doen omdat op 20 minuten afslands een Iiijks telegraaf kantoor is, dat. den ganschen dag open slaat. Maar mocht de raad op dit voorstel niet. ingaan dan is mijn tweede voorstel geef den telefoonhouder loon naar werk, minstens f 150 per jaar, aangezien hij ook belast is met koslelooze bestelling van bij na alle telegrammen. Dhr. Glerum doet. een voorstel het kan toor nog één jaar 'Ie behouden op de oude voorwaarde, om daarna een besluit te ne men. B. en W. doen twee voorstellenlo. om het salaris van den telefoonhouder le brengen op f80 en van elk kosteloos besteld telegram 10 cent te geven die het. rijk daarvoor verstrekt en 20'. indien de 'raad het eerste voorstel verwerpt, zijn sa laris 1e bepalen op f 130 waarvan f 10 voor den vervanger. Allereerst, komt het. voorstel-Verhaagen tot intrekking van het kantoor, dit wordt verworpen2o. voorstcl- Glprum, ook verworpen3o. voorstel B. en W. om f130 te geven wordt aangeno men zoodat het. voorstel-Verhaagen om f 150 te geven vervalt. Vervolgens wordt.de post onderhoud der wegen met. f50 ver hoogd en daarna de begTooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf met f'7158,745 en een post voor onvoorzien van f 48,06. De verordening ,tot heffing van school geld wordt nader vastgesteld en bepaald dat. de heffing van schoolgeld zal geregeld worden naar de aanslagen op het kohier van den hooide!ijken omslag. Volgens de volgende factoren zijn aan geslagen met een betaalbaar inkomen van f 150—f 300 40, 30 of 225 et. naar ge lang van bet getal der schoolgaande kin deren uit een gezin 2, van f 300—1' 550 50, 40 of 30 en 'zij die hoven de f550 zijn aangeslagen, betalen 60, 50 of 40 cl. per kind. Vervolgens wordt de rekening over 1906 van 'I Burgerlijk Armbestuur door den raad goedgekeurd in ontvang f3904,09, uit gaaf f 2611,74, dus met een goed slot van f 1292,35. Ook de begroofiiu; 1908 wordt vastgesteld met een post van 13963,54 in ontvang en uitgaaf. Dcjli eer Verhaagen vraagt béteren toe gang lot de „Vaate" en liefst van één zijde. Op voorstel van den heer In 't Anker werd besloten de eene zijde in dc „Vaate" met ongewapend ijlzerdraad pf le zetten. Nog twee punten van de agenda, namelijk ver lof telefoonhouder en vangput bij de wo ning van dhr, Paasse, worden tot de vol gende, vergadering aangehouden. Daarna sluiting. (Van dit ons toegezonden verslag heb ben we gemaakt wat er nog van te maken was. Evenals ons zal het den lezer hier en daar niet hijster duidelijk zijn. In 'I ver volg wensohen wij uit Schore niet meer zoo'n uitgebreid, wel een zakelijk verslag. Re-d.) Zeeuwsch c o m i t voor G r o n d- wetsherzie n i n g. De hoeren Herman Snijders, Ie Middelburg, M. Kole Jr. te K r u i n i n g e n, J. Goetheer te O u d e- lande, M. de Korte te Ierseke, en Jar, Welleman te K r abb e nd ij ke, heb ben zich vereenigd tol een „Zeeuwsch Co mité voor grondwetsherziening". Dit co mité heeft zich met een circulaire tot ver schillende vereenigingen gewend, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd van een krachlige propaganda voor grondwetsher ziening en algemeen kiesrecht. Luchtreizigers op zee ge red. Eergisteren is op de Noordzee ter hoogte van Ostende door liet Duitsc-he stoomschap „Patani" opgepikt een lucht ballon, waarin twee personen, die te Tour coing waren opgestegen. I)e luchtschippers waren geheel uitgeput en werden te Dover aan land gezel. De ballon is verloren. SLUIS. Eén s t e m. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. K. Metz met 153 stemmen. De heer i'. Noest (oud-lid) verkreeg 152 stemmen. Krankzinnigenverplegin g. Vanwege de Zeeuwsche Vereeniging lot Chr. verzorging van Krankzinnigen zal binnenkort op een terrein nabij Bergen o p Z o o m een gesticht gebouwd worden. Het zal den naam „Vrederust" dragen. Een geneesheer is reeds gevondenzijn benöeming lot directeur der stichting zal weldra plaats hebben. Zondagochtend heeft te Rotterdam een 19-jarig jongmensch zijn meisje, een 17-ja rige boonenzoekster, uit jalousie met een mes in de borst gestoken. Het meisje viel onmiddellijk zeer ernstig gewond neer en werd door burgers, geholpen door eenige vrouwen, naar hei. Ziekenhuis ge'ranspor- teerd. De dader is intusschen gearresteerd. Verleden week werden twee echtgenoo- ten uit Oud-Vroenhoven vrij ernstig in den vinger gebeten door een kat. Uit een lijkopening van het inmiddels verdronken dier werd het vermoeden dat het aan dol heid leed bevestigd. De twee personen zijn naar het instituut Pasteur te Brussel ver trokken. Zondag bevond zich een heer uit Eindhoven met zijn vrouw in de stoom tram naar Helmond. Toen de man te Mier- lo achter uit de tram stapte, om zich naar voren te begeven, zette de tram zich in beweging. De man struikelde en kwam met zijn hoofd met de tramwieleirl raking. In levensgevaarlijken I werd hij je Mierlo achtergelaten.J dreumes van zes jaar te Losser ll stilte, terwijl de wagen stilstond] bak onder den wagen van een] rijder. Toen de wagen in bewegin] kroop de kleine uit zijn sehuilh] 't noodlottig gevolg, dat hij overril op de plaats gedood werd. - - Te I Wolsberg, gem. Echt, had een pol moord plaats. De 23-jarige Jan] Jan Peeters werd vlak voor zijnel door zekeren L. Jutten met een kogel in den buik geschoten. De gel verkeert in ernstig levensgevaar. I dagnamiddag viel le Leiden eo,1 mensch, AV. F. D., wonende aan I renstraat alhier, die aan slaapivl lijdt en in slapendcn toestand wil staan, uit. de openstaande, slaapka I ren op straat. Hij werd bewusteloil nomen en bleek een ernstige ho] te hebben. Nobele vinder. Dezer da] loor een bediende van een efifectel laar een portefeuille met wissels el papier Deze werd gevonden dol rijksambtenaar, die ze aan den <1 op de Keizersgracht terugbracht I bood den vinder eene belooning ail geen geweigerd werd, doch verzo I inmiddels ontslagen, gehuwden bl weder in dienst te nemen, waaraanl willig voldaan werd. Te Eindhoven heeft de Meijerijscll hare betalingen gestaakt. Er zijn hl particulieren en kleine luyden bij I ken, die zich voor 't Kantoor del verdrongen. Alweer een I 12% jaar getrouwd Door een el te Rotterdam was bij de reehtbail I scheiding aangevraagd. Toen het I bijna afgeloopen was waren ze jui] jaar getrouwd. Familie werd gevral er werd, naar men meldt, druk ge] zelfs laat in den nacht. Desniettemï een paar dagen later het vonnis t] scheiding uitgesproken 1 Op het spoorwegterrein te Dor] is een zeer ernstig ongeluk gebeJ 8-jarige Wilhelmina Schaap was dJ haar 5-jarig broertje bezig met he] kelen van houtjes tusschen de goj loods en het goederenstation, wail lange goederentreinen op de rails si Op het oogenblib, dat het meisje! een dier treinen was gekropen, wel in beweging gebracht, met het no] gevolg, dat de wielen haar over da beenen gingen en die zoo goed als! werden afgesneden. Het kind wel stond door een arbeider opgenomerj de loods gedragen, waar weldra 1 neesheer der politie, dr. W. F. JoJ scheen, die haar de noodige hulp ven met gebruikmaking van de aan het I aanwezige verbandkist. Kort daaroj het ongelukkige meisje per raderbrl van het politiebureau naar het Ziek I gebracht, waar haar de beide verbil beentjes zijn afgezet. Zondagmo te Loenen o. d. Veluwe een brutal stal gepleegd. Tijdens den dienst R.-K. kerk maakte een Duitschei I meester van 4 buiten de kerk staail wielen. Twee dezer bracht hij n] station en liet ze naar Cleef trans] ren daarna ging hjj de andere rijv die hij in 't bosch onder plaggen gen had, halen. Inmiddels was de d echter ontdekt en werd de schuldij grepen en vastgehouden totdat polit wezig was. De man is geboeid naar doorn vervoerdonderweg deed 1 voorkomen al&of hij waanzinnig wl Berooving. Te Rotterdam arriveer I het Maasrtation een schipper van Mi a.d. Ruhr, die aangifte deed, dat h schen Oberhausen en Rotterdam 1 3e klasse coupé door passagiers, die J weg uit den trein gesprongen ware: roofd was van 2000 Mark in een feuille. A utomobielongeluk Door een automobiel, gemerkt L. 4 Zaterdagmorgen te Beekbergen vro A. aangereden, toen zij den stra; wilde oversteken. De vrouw werd aan het hoofd verwond. Zij verkei zorgwekkenden toestond. Te Dene is de auto van den heer W. Iuit burg, Vrijdag in vliegende vaart teg ijzeren stangen van ae brug over h<| naai AlmeloNordham gereden. De<| teur en de heer I. werden er uitg gerd zonder letsel te bekomen. Dé was erg beschadigd. In de buur Longwy (Frankrijk) is een automob groote vaart in een kudde schapen den. Twee-en-twintig schapen werde pletterd. De beide mannen, die in di !l zaten, werden door den schob er u worpen; een hunner is ernstig ge' Bij Boulogne aan Zee is de au biel van Guerlin, fabrikant te Calais, een telegraafpaal gereden en omgesl Guerlin is dood, zijne vrouw is zeei stig gewond en verkeert in hopel toestand, zijn twee zonen, zijn schoon en zijne schoonzuster zjjn insgelijks stig gewond. Aanvaring op de Scheld Antwerpen. Een ongeluk, dat geli geen erge gevolgen heeft gehad, geb reeds werd er iets van gemeld - terdagavond omtrent 8 uur op den st De overzetboot van den Staat, de I Frisse, die den dienst doet tussche:

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2