iranje", olade. Het Spook in het Keizersslot. IKELEN OEK. leid LNDEL. ïtrecht. AO No. 114. Donderdag 26 September 1^07. Derde Jaargang. FEÜÏLLÊTON. BUITENLAND. (EERD id-Beveland". ORTEN tden. irfkade Goes. raat I) 212 en tn Oranje". van Effecten. IENDRIKSE. TE IT. O arkt, GOES. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-JMAG- en VRIJDAGAVOND. Misdaad en Anarchie onder de Russische Jeugd. tgbaar VS KOFFIE :em Prof LIEBIG, I iterst voordeelig in Ï'S KOFFIE GrEZ. GRIEP. lie dienst. m-Gouda-Amsterdam schenliggsndt pliatain. n GOES dag 12 uur. «STERDAM gen 5 uur. OTTERDAM i n d 8 uur. terdam bij W. DE 'ilUI'E, Kloveniers- bij de Directie J. en Dordrecht bij S. Goes bij den Agent ihourierij exploi- |g van Dienst- |i Restaurant. [irgtocht. it hotel de Kinderen Ier Kilo Kilo veer, per bus f 6.40 1.63 |lo), per Kilo f 0.62 oopig rembours. 0,85, H K.G. f 0,45, 5,55, H K.G. f0,271, (10 K.G. f 0,25. V,0K.G. f 0,27s. aangename drank, je wekt en verkwikt, NIEUWE ZEEUWSCHE COIIM Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant «0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/,, voor niet-abonné's«045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij, die zich met 1 Octo ber a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De telegrammen, die ons uit Rusland bereiken brengen tot in den treure eiken dag berichten van nieuwe diefstallen en nieuwe moorden. De belangstelling gaat er bij die dage- lijksche herhalingen baast af. En toch verdient de innerlijke gesteld heid van het Russische rijk, dat men er bij stilstaat. Want er doen zich verschijnselen voor, die aantoonen, naar welke toekomst de revolutie dit ongelukkig land voert. Het bederf, de misdaad zijn daar .geen uitzondering meeT; zij zijn doorgedron;- gen tot alle standen, tot alle streken, tot eiken leeftijd. In de „Débats" vinden wij een ont zettende studie, met cijfers gestaafd, over den geest, die over dat land is vaardig geworden, en de gemoederen vooral der jeugd heeft aangegrepen. Wij vertalen vrij den korten inbond van het artikel. De Studen ten. Op onrustbarende wijze openbaart zich het bederf bij de mannen van morgen, bij de studenten. Elke student moet minstens eenmaal 's jaars een geschreven stuk aan zijn prof fessoren overleggen. Men. doet het een voudig niet. In 1906 hebben van de 6028 studenten er 2, zegge twee, het goed gevon den 'dit stuk in te leveren! Dat ïijkt wel op universitair nihilisme. Waar die studenten zich dan wel mee bezig houden? We gaan het u zeggen. Onlangs overvielen, op klaarlichten dag, drie jonge gemaskerde bandieten een rij ken winkel te Yelna. Ze waren gewapend met revoivers.„Handen omboog"! Sn ze wierpen zicli op de kas en namen ze mee. Voorbijgangers werden gewaarschuwd, die de vluchtenden achterna zetten. Deze schor ten op hun achtervolgers, maar zagen zien verforen, toen een afdeeling Kozak ken een nog trouw geblevenèf "hen den weg versperde. De oudste der drie roovers, ,)de kapi tein", zich verloren ziende, riep zijn ka ïneraden toe zich j,elf te dooden. Zelf gaf hij 't voorbeelü: schoot zich dood. De tweede had z'n revolver verloren, maai' <le derde loopt toe, schiet hem 'n kogel in 't hoofd en pleegt daarna zelfmoord. Toen men de maskers van dei lijken wegnam, herkende men in den „kapitein" den inspecteur der Landbouw-School. De twee anderen waren studenten van dezelf de school 1 Te Schoumovka overvielen vijf gewapein de bandieten het postkantoor en namen het gereede geld mee. Een patrouille sneed hun den aftocht af. Geweervuur knetfert. Twee roovers kunnen ontvluchten; de drie 19.) Duidelijk had George Anna's woorden verstaan. Hij volgde den blik harer oogen en werkelijk scheen het, als bewoog zich iets in den donkeren hoek naast de deur. Door den onbeschrijflijksten toorn over meesterd, stormde hij naar de bewuste plaats toe en zag nu, hoe zich als 't ware vanzelf de deur naar buiten opende. Over den drempel bewoog zich een witte ne- velstreep, die den vorm van een slepend kleed aannam. Ditmaal zul je me niet ontgaan, spook der hel, knarsetandde de officier. Alles om zich heen vergetend en alleen bezield met de gedachte, om eindelijk hel derheid te verkrijgen, snelde hij de lichte gestalte na, die schielijk vóór hem uit leefde. Deze zonderlinge jacht ging dwars door den kleinen tuin tot aan den mgang 'van den Burg en ook daar stond, de deur open. George had den degen uit de scheede getrokken en stormde huiten adem voort, 'n de nabijheid van de grafkapel, waar hij leeds eenmaaj de raadselachtige verschij- anderen gewond en gevangen genomen, blijken te zijn driestudenten. Te Stchigny arresteerde een nachtpa trouille drie jongens,, die bezig waren ('s nachts) revolutionaire proclamaties aan; te plakken, 't Waren jongens van,14 jaar, leerlingen der gemeenteschool. Te Poltava zag, op 'n donkeren nacht, een wacht een jongmensch met e.en dik pak langs de muren sluipen. De wacht vermaande om te blijven staan, maar de ander koos het hazenpad, met achterla ting van zijn pak. 'Dit pak bevatte twee groote bommen en verschillende papieren, waaruit bleek, dat de bommendrager een 'leerling van het gymnasium was, en (lat talrijke zijner 'ka meraden tot de terroristen behoorden. Eenzelfde geval had te Viatka plaats. Hier was de politie zoo gelukkig om'het heele dépöt van proclamaties, brochures, een" lijst van verbondenen, bewijzen voor diefstal met gewapende hand en plunde ringen in handen te krijgen. Ook vond de politie bij dezelfde gymnasiasten een lijst v^n personen, die gedood, en van huizen, die geplunderd, moesten worden f Ziehier, waartoe „studenten" zich lee- nen. De vrouwelijke studenten. Deze zijn niet minder „vurig" en doen voor haar manlijke collega's niet onder. Nog zeer kort geleden weiden te Libau verschillende van deze dametjes er op betrapt, dat zij onder de soldaten revolu tionaire geschriften ronddeelden. Maar dat is nog niets bij het schandaal te Ekatheri- nodar. Op een morgen vond daar de politie in een straat het lijk van een jong student, door dolksteken vermoord. Het onderzoek bracht aan 't licht, dat hij vermoord was door een zijner klas-kameraden, Diky ge naamd. Deze Diky was toevallig de zoon van den politie-inspecteur. De zaak werd ernstig, 't Onderzoek duurde voort, en ziehier wat het te voorschijn bracht: Reeds véle maanden geleden was er 'te Ekathennodar onder de studenten van het gymnasium een geheim-comité gevormd, met het doel om winkels té plunderen en brandkasten te forceeren. Tezelfdertijd kwam aan het meisjesgymnasiumeen vereeniging tot stand, die wel hetzelfde doel trachtte te hereiken, maar door an dere middelen i'Weldra smolten deze twee vereenigingen dn elkaar. 'De vrouwelijke studentjes beoefenden de „chantage" (ber drog, oplichterij) en de dametjes werden in dit sehoone werk bijgestaan door hun vriendjes met revolver en mes I Op zekeren dag, toen een bewaker moest ver moord worden om zich van geld meester le maken, ontbrak een der jongste rec.ru- ten der bende de moed. En toen was 'het, dat Diky dezen, zijn kameraad, dood schoot 1 Dit is slechts een voorbeeld uit vele. Minder vér-gaande staaltjes, die toch ook verontrustend zijn liggen verder* voor het grijpen. Zoo heeft men den jongen Sarichinsky, van het gymnasium te Kamenctz, die voor ning gezien had, stond hij zóó dicht hij de Witte vrouw, dat hij haar met de ar men bereiken kon. Wanneer ge niet blijft staan, zoo vaar dan ter helle I riep hij, en deed een vreeselijken houw naar- de gestalte. Een terugstoot ging er door zijn gansclie li chaam, een gekletter weerklonk, en gebro ken lag de kling van zijn degen op de marmeren tegels. Had hij den muur getrof fen? Maar hij meende toch zeker van zijn zaak geweest te zijn. Een kreet van woede ontsnapte aan zijn mond, waarop echter onmiddellijk een uitroep van pijn volgde. Zijne hand greep in zijn aangezicht en vijf vingers streken daarover. Het brandde als een levend vuur, alhoewel George er onwillekeurig met den mouw over heen veegde. Van de Witte vrouw was echter niets meer te zien en zwaar ademhalend leunde George tegen den ingang van de hofkapel. Hij dacht aan zijne bruid, die zeker vol angst en schrik achtergebleven was. Wellicht dat zij zelfs de kamer uil liep, evenals destijds, en zich den dood op den hals haalde. Zoo snel hij kon, spoedde hij zich te rug en betrad de ziekenkamer. Anna zat overeind in bed, terwijl haar toegesnelde vader haar ondersteunde. Een zwakke juichkreet kwam er uit ha ren mond, toen zij zijn uniform herkende. de volle klas zijn leeraar twee klinkende oorvijgen toediende. Zoo heeft men zeke ren Rreissmann, van het gymnasium te Tomsk, die in het publiek zijn directeur- af ranseldel En raad eens hoe deze verregaande insur hordinatie gestraft werd? Beiden werd verbodeneen week uit te gaan l (Men is daar intern.) Dat was alles 1 In meer dan een meisjesschool werd de onderwijzeres door de lieve studeerende vrouwelijke jeugd beleedigd, geslagen zelfs, en gedwongenom voor de klas ven giffenis te vragen I En nu laten we nog liggen het chapiter der immoraliteit, en we spreken niet van den kinder-zelfmoord, die daar hand over hand toeneemt. De Russische G eestc 1 ijkheid. De Schismatieke Russische godsdienst kan geen enkelen invloed op de zielen uitoefenen; hij blijkt failliet. Wan af Peter den Groote scheen hét of de Russische Schismatieke bisschoppen er zich op hebben toegelegd om eik gods dienstig gevoel te dooden; of liever om het terug te brengen tot een enkel punt: eerbied voor de Overheid. Zooais de meeste Russische priesters den godsdienst onderwijzen, bestaat deze slechts in oen samenweefsel van formules en toekens, in iets zuiver machinaals. In do oogen dezer menschen is de man, die het ideaal van deugd, van godsdienst het meest nabijkomt hij, die de traditioneel^ uiterlijke kerkplechtigheden zorgvuldigst bijwoont. Men begrijpt, dat de godsdienst, zoo opgevat, niet den minsten invloed kan uitoefenen. Daar komt nog bij, dat de Russische priesters sterk door den revolutionairen, anarchistischen geest zijn aangetast. De Regeering verheimelijkt zooi veei ze kan de schandalen, die op dit stuk in de „seminaries" plaats hebben. Die schandalen doen niet onder voor die op de leekenscholenze zijn ongehoord. Men oordeele: Op een examen-dag te Kazan gaf een „seminarist" den president der examen commissie in 't volle publiek een slag in 't gelaat en wierp zijn stoel naar het hoofd van den vice-presidentTe Smolensk dreigden do „leerling-priesters" bet Semi narie in brand te steken, en dit werd hun slechts belet door een compagnie infante rie, die het oproer daar met de bajonet moest dempenIn het Seminarie te Nisjni-Novgorod ontploften drie hommen; in dat te Moskou vier projectielenTe Kamenetz-Podolski beproefden de jonge „levieten" tot tweemaal toe het „Semina rie" in do lucht te laten vliegenTe Voronege ranselden zij hun inspecteur met den stok afTe Smolensk namen zij hun rector met de nagaika (Kozakken- zweep) onder handen'Te Karkhof werd door deze lieve en zachte leerling-priesters den rector een'flesoh vitriool in 't gelaat geslingerd, waardoor deze blind werd De rectoren der „Seminaries" te Tambof en te Penza en de inspecteur te Tiflis Gered 1 Gered' George sloeg geen acht op het zonder linge brandend gevoel in zijn aangezicht. Hij slingerde de greep van den afgebroken degen, die hij nog in de hand hield, van zich af, en hoog zich over haar heen, om haai- woorden van troost toe te fluis teren. Op dit oogenblik tro£ hem het groote oog der geliefde. Hij zag, hoe haar blik star werd, evenals wilde zij het uitschreeu wen; toen strekte zij heide handen naar hem uit en zonk met een steunend geluid in de kussens achterover. George wist niet, wat er met hem ge beurde, want ook de oude archivaris keek hem sidderend en vol afgrijzen aan. Wat moet dat beteekenen? Waarom staart gij beiden mij zoo in het aangezicht? stamelde hij, terwijl een onbeschrijfelijke angst zijn hart ineen deed krimpen. En nu klonk het in snikkende geluiden van het bed af Geieekend de Witte vrouw lieoft hem geieekend en den dood gewijd! George von Walden draaide zich om on keek in een spiegel, die tegen den muur- hing. Met een kreet van schrik deinsde hij terug. Vijf donkerroods pun ten waren op zijn voorhoofd te bemer ken de afdrukken van de vijf geesten- vingers 1 werden door deze toekomstige bedienaren van dent godsdienst slechtsver moord Zóó is de gemoedstoestand van de jonge Russische Clergé, althans van een groot deel harer leden. Op bovengemelde feiten behoeft verder geen commentaar geleverd. üe Kinderen. Zoo ver is 't zelfs gekomen, dat in het Tsarenrijk jonge kinderen ste len en moorden! Te Pelva in Livonië, werd een jaar lang de armenbus in de kerk gelicht, zon der dat men den dief wist te ontdekken. Eindelijk kwam uit, dat de dochter van den koster een meisje van tien jaar de dievegge was, 'dat hardnekkig weigerde te zeggen, wat zij met het gestolen geld uitvoerde!Te Petersburg werden ver dwaalde kleine kinderen geslagen en be roofd door een vlegel, dien man eerst niet kon ontdekken. Eindelijk wist de poi- litie de hand te leggen op dezen „apache". Hij was tien jaar oud enwas reeds vier jaar „werkzaam" I Deze jongen be roemde zich er op, vroege r reeds ge- arresteerd te zijn te Odessa, te Moskou en te Astrakhan IDe laatste dagen nog ontdekte de politie te Askhabad een hommen-depót. En wie liepen in do mui zenval Twee jongens, de een van dertien en de ander van zeven jaar, die verklaar den gekomen te zijnom de lont aan le steken, en absoluut weigerden te zeg gen, wie hen had gestuurd Laat ons eindigen met een laatste feit mee te deeten, meer tragisch dan bekend, 't speelde zich af in een kleine stad in den Caucasus. Zeer kort geleden, op een nacht, werd daar een familie gewekt en opgeschrikt door de kreten van een familie-lid, een ouden, grijzen man. Ontzet loop! men toe. De grijsaard, 82 jaar oud, lag daar met een groot mes in 't lichaam geplant. De moordenaar? Dat was... een meisje van zeven jaar, datstijf en trotsch hij de deur stond!... Over haar misdaad ondervraagd, ge liefde zij te antwoorden, dat zij haar broe der had willen wreken, die van den ver moorde enkele dagen geleden een kastij ding had ontvangen En al was de daad dan minder mooi, de b edoeling was schoonI Aan zooveel „schoons" hebben wij niets meer toe te voegen. Zoolang ann de werkelijk bestaande groote misstanden in Rusland geen jiaal en perk wordt gesteld, zullen revolutior naire, anarchistische uitingen aan de orde van den dag zijn. Een land met znlk een jeugd belooft wat voor de toekomst! FRAAHR1JH. Achturig-s werkdag Talrijk zijn de proefnemingen met verkorting van ar beidsduur genomen, waarbij de productie- Toen hij zich voor het bed van Anna op de knieën werpen wilde, blies de on gelukkige den laatsten adem uit. De schrik en het afgrijzen voor het teeken van de Witte vrouw had haar gedood. Jammerend wierp de oude man zich over het lijk van zijn kind, terwijl George als verstijfd naast het bed stond en de grootte van zijn verlies niet scheen te kunnen omvatten. HOOFDSTUK VII. Het derde bezoek. He 18 Augustus 1765 was aangebro ken. Eene drukkende stilte heerschte er in den Keizerlijken Burg, George von Walden was zoo even het wachtlokaal binnengetreden, waar hij zijn vriend Sle- phan von Gyzen vond, om van dezen af scheid te nemen. Ik ga naar Engeland naar ide nieuwe koloniën, zeide George, wiens vroolijk, op geruimd gelaat nauwelijks meer to her kennen was. Sinds men Anna Dominikus begraven had scheen zich over het alge meen het geheele wezen van George ver anderd te hebben. Niets kon hem meer in Weenen houden, waar hem elk plekje gronds aan zijn onmetelijk verlies herin nerde. Zijn verzoek, om hem uit don Oos- Lenrijkschen dienst te ontslaan, werd in gewilligd, alhoewel zijne chefs hem slechts kosten, ondanks den korteren werkduur bij gelijk loon, niet bleken gestegen te zijn. Dat intusschen in dit opzicht zekere grenzen bestaan, die bij invoering van den achtu- rendag wellicht, althans voor sommige be drijven, reeds werden overschreden, is onlangs gebleken uit een rapport van het office du Travail te Parijs, omtrent de werking van den achtnrendag in sommige staatsbedrijven in Frankrijk. Deze is bij ministerieele besluiten inge voerd voor alle werklieden onder de marine administratie werkzaam, in het geheel on geveer 30.000in de bouw- en reparatie- werkplaatsen der posterijen, de postzegel drukkerij, en in verschillende werkplaatsen voor de onderzeesche kabels, te zamen voor 3725 werklieden; en bij wjjze van proef in een werkplaats van het ministerie van oorlog te Tarbes met 1371 arbeiders. In den regel ging met de invoering van den verkorten werktijd gepaard de vervanging van stukloon door tijdloon. Men hoopte zoo, bij handhaving van het oude loonbedrag, de productie op gelijke hoogte als vroeger te kunnen houden. Voor een zuivere proefneming zou het raadzamer geweest zijn, in het geldend stukloonstelsel geen wijziging te brengen thans waren de uitkomsten doorloopend ongunstig. De directeur van Lorient verklaart, dat de productie per uur, die aanvankelijk gelijk was gebleven of wat, zou de proefneming geslaagd heeten, ook het geval behoorde te zijn geklommen was, een neiging tot dalen vertoont. De directeur van de genie maritime te Cherbourg schrijft dat, terwijl door den maatregel de werkduur met 13 a 14 pet. verminderde, hetzelfde met de productie het geval was, die met 10 a 14 pet. daalde, zoodat de aanbouw in gelijke verhouding duurder werd. In Toulon heift de maatregel den toestand der arbeiders wezenlijk verbeterd gelijk loon bij minder werkduur maar de uit gaven voor den Staat belangrijk verzwaard. De werkelijke arbeidsduur, na aftrek van schafttijden, bleek er maar 7 uur 10 minu ten te bedragen. Het productieverlies wordt op 19 pet. geraamd, en de vergrooting van algemeene kosten, door verlenging van den duur van den bouwtijd op 24—33 pet. geraamd. Te Brest constateerde men een vermin dering der productie met 15 pet. en een kosten vermeerdering van 1015 pet. Te Lorient becijfert men deze voor de vuur- werkerijen op 7,20 en in de overige aidee- lingen op 13,60 percent. Het Ministerie van oorlog deed te Tarbes dezelfde erva ringen op, en constateert sterke vermeer dering der uitgaven. Bij de werkplaatsen der posterijen eindelijk is evenzoo een door- loopende vermindering der productie geble ken, met 20 pet. in de telephoonwerkplaat- sen, en van 1020 pet. in de postzegel drukkerij, ondanks meer oeconomisch ge bruik der machines. De moeieljjkheid, die alleen langs proef- ondervindelijken weg is op te lossen, blijft in dezen, de juiste verhouding te vinden tusschen werktijd en productie. Stellig ligt die in verschillende bedrijven op zeer on gelijke hoogte. ongaarne lieten gaan. Maar ook zelfs een woord van de Keizerin Maria Theresia, dat hem eene aansporing moest zijn om te blijven, bleef vruchteloos. Nu zaten de heide vrienden hij een flesch wijn, de laatste, die zij samen drin ken zouden, In den aanvang heerschte er een somber stilzwijgen en slechts meL moeite kwamen de atzonderlijke woorden over de lippen dier heiden. Op eens kwam Stephan von Gyzen over de ziekte des Keizers te spreken, die ho ven in zijne vertrekken lag, zonder dat een arts werkelijk vermocht te helpen. Hoe denk jij daarover, George? vroeg de officier. George von Walden hief hef bleeke hoofd op en zeide met een toonlooze stem: -Franz zal sterven! Verschrikt deinsde de ander terug. Wat brengt je op deze verschrikke lijke gedachte? George haalde meermalen de schouders op, doch wilde verder geen woord los laten. Je gelooft dus werkelijk aan het spook der Witte vrouw? vroeg de ander. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1