Dinsdag 24: September 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en YRI1DAGAV0ND. GELOOF EN WETENSCHAP. NNENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. BUITENLAND. No. 118. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes {0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/!, voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertenüën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Reeds dikwijls is het gezegd, dat geloof en wetenschap met elkaar in onmin zotp den leven, ei:ger, dat ziji met elkaar in strijd zijn. Het verschijnen der jongste Pauselijke Encycliek tegen het Modernisme heeft sommigen gereede aanleiding gegeven te decreteeren, dat de geleerde Katholie ken pu genoodzaakt zijn uit de Kerk te treden Er kan geen strijd zijn tusschen Geloof en Wetenschap. Dat is dan ook de meening van geleieil- den, zoowel van leekien als geestelijken; en dp meening niet slechts van Katholieke geleerden, maar ook van dezulken, die vijandig staan tegenov.er het Katholi cisme. Op dit stuk ontmoeten elkaar mannen als de Katholieke geleerde Brunetière en mannen als Poincaré en D.uheni. In ,de vooisjede van. zijn „Questions Actuelles" schreef Brunetière: „Men moet vreezen, dat elke poging om godsdienst en wetenschap met elkaar te vergelijken, of tegenover elkander te stel^, len, pitloopt op verbastering van beide. Dit wil volstrekt niet zeggen, dat de we tenschap bankroet heeft geslagendat haar grootheid of vorderingen worden ontkend noch dat (de Christen de wetenschap te mistrouwen heeft. De wetenschap, .vervolgt Brune tière, is souverein op haar d,o.': mein, evenals |de godsdienst het op het hare is. Maar dat wil zeggendat de uitgestrekt heid van het domein der wetenschap, hoe uitgebreid dit overigens is, nooit zal gelijk staan met de algeheelh,eid der menschet- lijke wetenschap, wat weer beduidt: dat er problemen bestaan, welker beschouwing niet bekoort aan de wetenschap, en dat deze onmachtig zou staan ik zeg niet om ze op te lossen maar om ze te stellen, zooals ze gesteld moeten wort den. Dat wil zeggendat de Christen, onder? vraagd over de Godheid van Christus en over het mysterie der Alenschwording geen antwoord zal kunnen vinden in een „ver handeling over embryologie" (de kennis der kiemstoffen). Dat wil zeggen: dat de overtuiging van den mees t pminemten scheikundige, als zijnde geen argument tengunste der waar heid van den godsdienst, evenmin tegen den godsdienst kan worden aangevoerd. De ontdekkingen van een Berthelot hej- wijzen niet meer voor de vrijdenkerij, dan die van een Pasteur voor den godsdienst". De zoogenaamde schuchterheid der Ka tholieken bij wetenschappelijk onderzoek bestaat dan ook slechts in de verbeelding der anti-,cleaical)&n. L- Mgr. Mercier, primaat van België, heeft in April 1903, in een polemiek met de „In- dépendance Beige" met kracht de vrijheid van den wetenschappelijken Katholiek ten opzichte van wetenschappelijke problemen bevestigd. Reeds meer dan twintig jaar ben ik in het onderwijs, schreef mgr. Mercier. Tal rijke geslachten van studenten heb ik voor mij zien voorbij gaan. En ik roep hen allen op, om te zeggen, of ik niet altijd hun heb ingeprent diepen eerbied voor de we tenschappelijke waarheid, van waar zij ook mocht komen, of wélke zij mocht zijn. Een mijner geliefkoosde woorden is de korte spreuk door Herbert Spencer boven een zijner werken geplaatst: „Er is in elke d waling een kiem van waar heid". En Leo XIII heeft in Zijn Encycliek „Aeterni Patris" uitgesproken, dat men gaarne en dankbaar elke wijze gedachte, elke nuttige ontdekking moet ontvangen, van welken kant zij komen. Ieder jaar, in een eerste les van psycho logie vervolgt mgr. Mercier zeg ik tot mijn leerlingen met al de warmte, waar over een oprechte ziel kan beschikken: Vraagt nooit ten opzichte der feiten, die we te beschouwen hebben: waar is dat goed voor? Feiten zijn feiten; en hel is genoeg, dat zij het zijn, om te verdienen bestudeerd te worden". En de eminente prelaat herinnerde niet zonder trots, in welke termen hij, tijdens het Congres van Mechelen, de grondge dachte ontwikkeld had van het Instituut Leo XIII, door hem op verzoek van dezen grooten Paus gesticht, „om de beoefening der wetenschappen, ook der moderne, te huwen aan de wijsbegeerte der schoonste eeuwen van het Christendom". Er heerscht, sprak hij toen, een vooroor deel in zekere kringenmen meent, dat de wetenschappelijke Katholiek slechts sol daat is in dienst van het geloof; en dat de wetenschap in zijn handen slechts een wapen kan zijn ter verdediging van zijn Credo. Het beste antwoord op dit vooroordeel is de wetenschap te beoefenen om haar zelve, zonder er direct eenig apologe tisch belang in te zoeken. De belijdenis van het Christelijk geloof mag geen hindernis zijn voor het initiatief, zelfs niet voor de stoutmoedigheid van den geleerde. De dwaling kan de voorgangster zijn en is vaak de gezellin der waarheid, en om een brokje waarheid aan het onbekende te ontrukken, moet de menschelijke geest meermalen zich bewegen op lange en moei lijke paden, waarop, bij 'teerste gezicht hij schijnt te zullen verdwalen". En vervolgens Kardinaal Newman citee- rend, sprak mgr. Mercier nu óók Jid van het H. College tot de Katholieken „Laat ons afzien voor immer van de ge schiedenis, van de wetenschappen, van de wijsbegeerte, indien wij niet er van overtuigd zijn en niet de zekerheid hebben, dat de Openbaring waar genoeg is, om absoluut niets te duchten te hebben van de conflicten der menschelijke meeningen. De godsdienstige waarheid kan dan eerst de geesten beslissend veroveren, wanneer zij heeft gezegepraald over de tegenwerpin gen, tegen haar zelve aangevoerd". Sprak prof. de Groot niet in zijn ma gistrale openingsrede der jongste Sociale week, dat God niet uitsluitend aan óns het privilege geschonken heeft omhetware te ontdekken; dat ook aan tegenstan ders veel ontdekkingen te danken zijn; en spoorde hij vooral degenen, die zich pp studie toeleggen niet aan, om overal, dus ook in wetenschappelijke producten van andersdenkenden, goed rond te zien? De jongste Pauselijke Encycliek richt zich dan ook volstrekt niet tegen de wetenschap; ook niet tegen de mo derne wetenschap. "En daabom is het een grove onwaarheid, wat b.v. Zaterdag de „Middelburg- sche Cour an t", naar aanleiding van dezen zendbrief schreef: „Er zal voor velen iets Middeleeuwsch klinken in de veroordeeling door den Paus van alles wat de moderne weten schap op het gebied van godsdiensüeer langzamerhand had veranderd. Men denkt onwillekeurig weer aan de oude geestelijke rechtbanken, die op grond van de kerkdogma's veroordeelden wat als wetenschappelijke waarheid nu zoo onomstootelijk vaststaat als een rots". De Paus kan de moderne weten schap niet veroordeelen, wel de mo derne dwalingen. Hij heeft dan ook niet veroordeeld, „wat de moderne wetenschap op het gebied van godsdienstleer langzamerhand had ver- anderd"( I Maar de Paus heeft veroordeeld: het modernisme en wat het modern isme, dat is de moderne DWA LING aan pogingen aanwendde, om bres te schieten in het oude geloof. En nu kan de „Midd. Crt." bij deze encycliek denken aan „oude geestelijke rechtbanken, die op grond van dogmata (wij spatieeren, Red. „N. Z. C.") veroor deelden, wat als wetenschappelijke waar heid nu vaststaat als een rots" zij denkt dan slechts verkeerd, wat wij nader hopen aan te toonen. ITALIË De liberale pers had tegen den bisschop van Napels groot geschreeuw aangeheven, wijl hij het volk in een preek tegen den staat had opgezet. Na een proces van 2 maanden is hij vrijgesproken, maar daar leest men niets van in die liberale en waar heidlievende bladen Een telegram uit Rome meldt, dat de heer Angelo Sarto, broeder van den Paus, Dinsdag is overleden. Angelo Sarto was vroeger Oostenrijksch soldaat, daarna had hij een handel in krui deniersartikelen Op 't laatst van zijn leven was hij postbode te Asola, bij Mantua. De schandelijke veldtocht tegen de eerw, paters Salesianen is op een bescha ming der anti-clericale lasteraars uitgeloo pen. L.l. Dinsdag is de eerw. pater Disperati, de hoofdbeschuldigde in de beweerde schan dalen van Varazze op vrije voeten gesteld. Men lieett ook bij het scherpste onderzoek niet de minste schuld in hem kunnen ont dekken. Bij zijn terugkomst werd hij door de bevolking met alle blijken van hoogach ting en genegenheid ingehaald. Een hartver heffendfeest! Vrij dag hadden te Rome evenals elk jaar op den gedenkdag van de inneming der Pausenstad door de Italiaansche troepen de gebruikelijke betoogingen plaats. De optochten der monarchisten, der conserva tieven en vrijmetselaars wezen op geringe deelneming van die zijde. De sociaal-demo craten trokken van de „Piazza del Popoio 1 op naar het kapitool tusschen een dubbele rjj politieagenten. De socialisten zongen de vrijheidsliederen en stieten verwenschingen uit tegen den H Stoel en tegen de priesters. De paleizen op het Corso, de gezantschaps gebouwen en de consulaten waren als voorzichtigheidsmaatregel bezet met mi litairen. FKAAKRUK Uit Lourdes wordt gemeldt: Mevr.Sehons, geboren Marguerite Theis, 32 jaren wonende Champ des Oiseaux 340 te Lize-Seraing, was sedert 6 jaren ziek en na verschillende operatiën werd 24 April 1906 door dr. v. Winniwarter in het Beiersch hospitaal te Luik nogmaals een operatie beproefd. De zieke bleef' ljjden aan brakingen en moest het bed houden. Men sprak reeds van een nieuwe operatie toen de zieke haar verlan- gen om naar Lourdes te gaan openbaarde. Zij werd naar Lourdes vervoerd en daar aangekomen voor de grot en vol vertrou wen neerknielende voor het beeld der H. Maagd heeft zij hare genezing verkregen. Na onderzoek van het bureau des consta- tations heeft dr. Boissarie onmiddellijk ver klaard dat dit een interessant geval van genezing is. Ars enaal-hra nd te Toulon. Te Toulon zijn de branden en brandstichlin;- gen chronisch geworden, naar het schijnt. Woensdag brak er opnieuw een begin van brand uit in het hoofdmagazijn van het arsenaal te Toulon, een uit ij'zer en steen opgetrokken gebouw, waar voor mi 5- lioenen aan goederen worden bewaard, 's Ochtends te 6 uur bemerkte de wacht, dat er onraad was, en waarschuwde hij de brandweer, die onder de trappen, die naar de eerste verdieping leidden, een aan tal brandende katoenhalen vond, terwijl 't in het gebouw sterk naar petroleum rook. Korten tijd paidat de brandweer met. het blussingswerk was begonnen, stortte de trap 5n, gelukkig zonder dat er persoon lijke ongelukken gebeurden. De brand werd daarna spoedig gehluscht. Het vuur heeft het op dat Toulonsche arsenaal wèl voor zien 1 Een premie op moord. Naar aan leiding der begenadiging van Soleilland heeft een hooggeplaatst magistraat aan een redacteur van de „Echo de Paris" de vol gende opmerking gemaakt Door op eigen gezag de doodstraf af te schaffen, zonder de opklimming der straffeD te wijzigen, heeft de president der Republiek, zonder daar ongetwijfeld aan te denken, een ware premie op den moord gesteld. De zaak is deze Art. 381 van het strafwetboek straft mes levenslangen dwangarbeid diefstal, ge pleegd met deze vijf verzwarende omstan digheden bij nacht, in vereeniging, met wapenen,doorinbraak, inklimming of valsche sleutels, en bedreiging van de wapenen gebruik te maken. Opdat die bedreiging kan paats hebben, moeten de misdadigers voor een persoon komen te staan, die hen bij hun wanbedrijf hindert. Dat gebeurt dikwijls. Totdusver vergenoegden zij zich, uit vrees voor de valbijl, bijna altijd met hun slachtoffer te knevelen en het een prop in den mond te steken, tn het vervolg zullen zij het zonder aarzeling dooden. Zij kunnen er toch geen verzwaring van straf door beloopen, en zul len daarentegen bij den moord het belang rijk voordeel hebben, een lastigen getuige uit den weg te ruimen. Trek hieruit een besluitEn wees overtuigd dat de misdadigers van tegen woordig in het algemeen de hun betreffende bepalingen van het strafwetboek heel goed kennen. BELGIË. Over de socialisten te Ant werp e n en den poiitieken propagandastrgd waartoe zij de loonbeweging der arbeiders hebben weten te misvormen, schrijft het „H. v A.": Laat de socialisten het meesterschap ver overen over de werkregeling, laat 't roode syndicaat zijne wetteu kunnen stellen en de scheepvaart, de bron van onzen voorspoed, de hen met de gouden eieren, ontvlucht Antwerpen. Wij hebben het reeds gezegd, wij zeggen het vandaag en we zullen het schrijven tot de pen ons uit de handen valtZiet naar Duinkei ken Indien onze liberale bladen niet aan han den en voeten gebonden waren door een verbond met de socialisten, en indien ze niet verplicht waren, aan den vooravond der kiezing, hunne bondgenooten te sparen, ze zouden met ons', zooals het hun plicht is, luidkeels tot de bevolking roepen Ziet naar Duinkerken Dat is nu een haven waar dank aan de misdadige toegevendheid der radicaal-socia listische overheid, het roode arbeiderssyndi caat heer en meester is en zijne wetten stelt. Men kan er geen sehip laden of lossen, of men moet langs het syndicaat om, en wie niet de voorwaarden en voorschriften van het syndicaat aanneemt, il n'a qu'a se faire pendre ailleurs, zooals de Franschen zeggen, die kan elders een strop gaan zoeken om verwurgd te worden. De kapiteins bedanken er dan ook feeste lijk voor, om nog naar Duinkerken te va ren, de eene scheepsmakelaar na de andere rolt er zijne matten op nijveraars van het Noorderdepartement laten te Antwerpen lossen en zoo met binnenschepen de koop waar naar ginder brengen, om te „ntsnappen aan die tyrannie en zoo komt het, dat het gras groeit tusschen de steenen op de kaaien. De gansohe nijverheid in het Noorder departement wordt gedood door de socia listen. Wie zich niet wil onderwerpen aan hunne wetten, die wordt afgebroken en ten onder gebracht door de meest afschuwelijke mid delen en niet het minst door sabotage, het opzettelijk bederven van gansche ladingen. BllSLAAD. Zooals indertijd gemeld, zijn een aantal revolutionnairen te .Petersburg gearresteerd, omdat zij verdacht worden van 'n samen spanning, waarvan het doel was de af'dee- liug van het Winterpaleis, waar de geheime politie ter bewaking van den tsaar is ge vestigd, in de lucht te willen laten springen. Daartoe zou een meisje, Wande gehee- ten, verkleed worden als gendarmerie-offi cier. De uniform werd bij een Joodsch kleermaker besteldtoen deze echter ver klaarde, dat, als hij 't meisje zelf de maat niet kon nemen, de uniform zoo slecht zou zitten, dat de zaak uit zou komen, werd van het plan afgezien. Kort daarop kwam de geheele geschiedenis de politie ter oore. HET EERSTE JAARVERSLAG DER K. S. A. V. Diocesane en Plaatselijke C o mi té's. Een woord van warme hulde en erken telijkheid moet worden gebracht voor de krachtige werkzaamheid van de Diocesane en PlaatseHjke Comité's in het eerste jaar van de K. S. A. In Bijlage VIII volgt een volledig over zicht van de totale organisatie dei' K. S. A. In Mei 1907 bestonden in Nederland 90 Plaatselijke Comité's met 649 aangeslo ten vereenigingen, tellende een aantal le den van 56966. Hierbij moeten nog wor den geteld de 10,300 donateurs van de Co mité's en 't Centr. Bureau en de geassu- meerde leden. Zoodat wij kunnen zeggen, dat <jjj 1 Jan. 1907 de K. S. A. in een rond getal in één organisatie vereenigd had 64,300 Katholieken 1 VI. De Vereeniging tot bevor dering van de K. S. A. i n Nederl. Boven (blz. 10) is reeds ontstaan en doei dezer vereeniging geschelst; zjj is niet anders dan de Centrale Vergadering van de K. S. A., met rechtspersoonlijkheid gekleed. In de constitueerende vergade ring werden benoemd tot Voorzittel' jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, tot twee den Voorzitter mr. H. J. Pelsber, en tot Secr.-Penn. mr. P. J. M. Aalberse. Toen mr. Pelster in 1905 ontslag nam, werd in zijn plaats benoemd de heer Alb. v. d. Kallen. De taak dezer vereeniging is, het dus genaamd „Stichtingsfonds" te beheeren, en er van te maken een centrale reserve kas voor de K. S. A. .Bij de opening van 't Centraal Bureau og 16 Oct. 1905 bedroog het fonds, vol gens de goedgekeurde rekening van den Penningmeester mr. Pelster, f22,549.266. Volgt de rekening over het jaar- 1906, volgens 't rapport van den accountant Jules Nijst. De verschenen vlugschriften en vlicgeii- de blaadjes zijn aan dit ja,arvers;lag toe gevoegd. De Sociale Wetgeving. „De Standaard" bespreekt in een artikel de positie, waarin we nu verkeeren, na de laatste Troonrede. Wat de Sociale Wetgeving be treft, die maar steeds den arbeilers niet bereikt, schrijft het blad „Het pijnlijkst is deze stand van zaken voor de Sociale wetgeving, die almeer in het gedrang komt. In het voorjaar van 1905 stond het voor de Sociale wetgeving schoon. Reeds was over de Arbeidswet verslag uitgebracht, en alle overige ont werpen waren ingediend. Alle scheep- kens stonden op stapel voor het afloopen. De Kamer had „l'embarras dn choix", waar- mee ze zou beginnen. Sinds zijn nu meer dan twee en een halfjaar verloopen, en uitgezonderd het over genomen Arbeidscontract, heeft men nog niets, en zelfs dit ontwerp kwam niet dan gehavend in het Staatsblad. Dit is vooral te wijten aan de onbezon nenheid, waarmee het Kabinet, geheel on- noodig, de militaire quaestie op den voor grond schoof. Minister Staal, met zijn impressionistische natuur, is in dit opzicht voor het Kabinet geen gelukkig genius geweest, en al be groeten we thans in Minister Van Rappard een rustiger en bezadigder minister, hij is geen vrij man. Hij is gedwongen in den Staal-toon door te gaan, en zoo wordt voor de sociale hervormingen ook de militaire quaestie almeer een sta-in-de weg. Marine heeft zich daar nu bijgevoegd met een plan tot betere kustverdediging. Op zichzelf een kostelijk denkbeeld, maar dat opnieuw heel wat stof zal opjagen, vooral daar het Kabinet, als er meer geld voor de landsverdediging moet gevoteerd, door een deel van Links in den steek wordt gelaten, en steunen moet op Rechts. Een da capo van de positie in 1900. Dat onder dit alles Mr. Van Raalte steeds nieuwe korfjes van zijn juristiseh fruit op de parlementaire markt uitstalt, kan geen kwaad, omdat we hiermee in de de neutrale zóne blijven, maar het te vreezen eind is dan toch, dat ook dit weer opont-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1